Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 r.
Nowy zasiłek rodzinny na dzieci, tzw. assegno unico e universale (AUU), zastąpił od marca 2022 r. kilka innych świadczeń, a zasady jego przyznawania różnią się dość mocno od dotychczas wypłacanego rodzicom zasiłku ANF.
Jakie świadczenia zastępuje AUU?
Wyjaśnijmy może na początku, że wprowadzenie nowego zasiłku nie oznacza, że wszystkie dotychczasowe świadczenia zostają zmiecione z powierzchni ziemi – w przypadku tych z nich, które przysługują na innych członków rodziny pozostających na Waszym utrzymaniu nic się nie zmienia, gdyż AUU dotyczy wyłącznie dzieci w wieku do 21 lat. Począwszy od marca 2022 roku, rodziny z dziećmi nie mogą już otrzymywać:
- zasiłku rodzinnego ANF
- ulgi rodzinnej na dzieci
- tymczasowego zasiłku na nieletnie dzieci uchwalonego na okres lipiec-grudzień 2021 (assegno temporaneo figli minori)
- jednorazowej zapomogi dla przyszłych mam (Premio Nascita/Bonus Mamma Domani)
- becikowego (Bonus Bebé) – jeżeli warunki do jego przyznania zostaną spełnione do 31.01.2022 r., otrzymacie becikowe do końca 2022 roku
Zasiłek AUU nie podlega opodatkowaniu od dochodu.
Warunki otrzymania zasiłku AUU
W przeciwieństwie do ulgi rodzinnej i zasiłku ANF, nie musicie być zatrudnieni na umowę o pracę, pobierać zasiłku dla bezrobotnych czy emerytury, by mieć prawo do zasiłku rodzinnego – jest on świadczeniem uniwersalnym, czyli przysługującym każdemu rodzicowi. W zależności od Waszej sytuacji, zmienia się natomiast jego wysokość, gdyż zależna jest ona od Waszych dochodów i składu Waszej rodziny.
Dzieci objęte zasiłkiem AUU
AUU przysługuje na:
- wszystkie dzieci nieletnie począwszy od siódmego miesiąca ciąży – wniosek należy złożyć najpóźniej w ciągu 120 dni od narodzin dziecka
- dzieci pełnoletnie w wieku od 18 do 21 lat, jeżeli nadal się one uczą, studiują, odbywają służbę wojskową, są zarejestrowane jako bezrobotne w urzędzie pracy lub uzyskują dochody z pracy nie przekraczające 8000 euro rocznie
- dzieci niepełnosprawne bez ograniczeń wiekowych
- osierocone dzieci pełnoletnie otrzymujące rentę rodzinną i posiadające orzeczenie o ciężkiej niepełnosprawności zgodnie z ustawą nr 104/1992
Dochody rodziny
INPS nie stawia limitów dochodu – AUU przysługuje wszystkim rodzicom, natomiast w zależności od dochodów rodziny zasiłek będzie odpowiednio wyższy lub niższy. Do jego obliczenia konieczne jest przedstawienie zaświadczenia ISEE – możecie go nie załączać, ale wówczas otrzymacie minimalną kwotę zasiłku, więc ma to w sumie sens tylko w przypadku, gdy Wasze dochody są na tyle wysokie, że więcej pieniędzy i tak nie otrzymacie.
ISEE można przedstawić również później, ważne, byście zrobili to do końca czerwca, by INPS przeliczył przysługującą Wam kwotę począwszy od marca.
Wymogi dotyczące pobytu i zameldowania
O zasiłek AUU możecie ubiegać się pod warunkiem, że w momencie składania wniosku i przez cały okres pobierania zasiłku spełniacie wszystkie z poniższych warunków pobytowych:
- podlegacie opodatkowaniu od dochodu we Włoszech, a więc jesteście włoskimi rezydentami podatkowymi
- mieszkacie we Włoszech na stałe i jesteście tu zameldowani
- jesteście lub byliście w przeszłości zameldowani we Włoszech przez co najmniej dwa lata (łącznie, nie musi to być okres ciągły) lub jesteście zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony; jeżeli umowa jest na czas określony, musi być podpisana na co najmniej sześć miesięcy
Zgodnie
z informacjami
zawartymi w okólniku INPS nr 23 z dnia 09.02.2022 r., dziecko, na które chcecie otrzymać zasiłek musi być częścią Waszej komórki rodzinnej liczącej się do ISEE
– niestety oznacza to, że na dzień dzisiejszy AUU nie przysługuje na dzieci
mieszkające za granicą, co moim zdaniem jest pogwałceniem przepisów unijnych, które nakazują równe traktowanie członków rodziny mieszkających w innym państwie członkowskim w zakresie świadczeń rodzinnych. Niektórzy włoscy parlamentarzyści zdają sobie z tego sprawę i złożyli wniosek o przeanalizowanie zgodności norm krajowych z unijnymi, a sam INPS podkreśla w lutowym okólniku, że kwestia ta jest w trakcie wyjaśniania, jednak na wynik końcowy całej sprawy będzie trzeba zapewne poczekać.
UWAGA! O wszelkich zmianach mogących mieć wpływ na otrzymywany zasiłek musicie poinformować INPS, przedstawiając nowe oświadczenie ISEE!
Wysokość zasiłku AUU
Jak wspomniałam wyżej, bez względu na uzyskiwane dochody wszystkim rodzicom przysługuje zasiłek, przy czym przy dochodach przekraczających 40000 euro otrzymacie minimalną kwotę, a im niższe dochody, tym wyższy zasiłek – oto kwoty minimalne i maksymalne:
- ISEE poniżej 15000 euro: 175 euro na każde dziecko nieletnie, 85 euro na dzieci w wieku 18-21 lat oraz dzieci niepełnosprawne w wieku powyżej 21 lat
- ISEE powyżej 40000 euro (lub brak ISEE): 50 euro na każde dziecko nieletnie, 25 euro na dzieci w wieku 18-21 lat oraz dzieci niepełnosprawne w wieku powyżej 21 lat
Przewidziane są też następujące dodatki:
- dodatek dla rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci
-
dodatek
dla rodzin posiadających co najmniej czwórkę dzieci
- dodatek dla matek w wieku poniżej 21 lat
- dodatki na dzieci niepełnosprawne
- dodatek dla rodzin, w których oboje rodziców pracuje
- tymczasowy dodatek dla rodzin o ISEE poniżej 25000 euro – obowiązuje on tylko do 2025 roku i ma na celu wyrównanie do kwoty otrzymywanej do tej pory z zasiłku ANF, jeżeli okaże się ona wyższa od przyznanego AUU
Warto wiedzieć, że zasiłki wypłacane przez INPS podlegają okresowej waloryzacji, która jest uzależniona od wysokości inflacji.
Dokładną wysokość zasiłku może podać Wam w zasadzie tylko INPS, jednak urząd udostępnił na swojej stronie symulator, dzięki któremu możecie sprawdzić na podstawie podanych przez Was danych, na jaką kwotę możecie mniej więcej liczyć:
https://servizi2.inps.it/servizi/AssegnoUnicoFigli/Simulatore
Wniosek o przyznanie zasiłku AUU
Począwszy od marca 2023 roku, nie będzie już konieczne składanie nowego wniosku co roku, jeżeli zasiłek został już Wam przyznany wcześniej - INPS będzie automatycznie wypłacał zasiłek AUU w sposób ciągły, pamiętajcie jednak o przedstawianiu aktualnego ISEE, jeżeli macie prawo do zasiłku wyższego niż minimalny,
Wniosek składa się na jeden z poniższych sposobów:
- na stronie INPS – będziecie potrzebować do tego narzędzia SPID (poziom co najmniej 2), elektronicznego dowodu osobistego (CIE) lub krajowej karty usług (CNS)
- telefonicznie, dzwoniąc na biuro obsługi klienta INPS – na darmowy numer 803164 (tylko z telefonów stacjonarnych) lub płatny 06 164164 (z telefonów komórkowych)
- korzystając z pośrednictwa biur patronackich (patronato) lub CAF
Zasiłek przysługuje obojgu rodzicom po połowie, jednak wniosek składa tylko jedno z Was (musicie oczywiście posiadać prawa rodzicielskie – jeżeli dziecko zostało powierzone tylko jednemu rodzicowi, to wyłącznie ten rodzic ma prawo do zasiłku) – drugi rodzic musi następnie go potwierdzić, by otrzymać swoją część świadczenia lub wydać dyspozycję, by całość była wypłacana na konto podane przez rodzica składającego wniosek. Jeśli tego nie zrobi, będziecie otrzymywać tylko przysługującą Wam połowę zasiłku.
Pełnoletnie dzieci mogą samodzielnie złożyć wniosek o przyznanie AUU i otrzymywać zasiłek bezpośrednio.
Super artykuł. Co w sytuacji kiedy ktoś chce się przenieść do Włoch i dostać dodatek na dzieci. Zameldowanie i praca zacznie sie z dniem przylotu ? Wynajem itd. Czy wiesz jakie dokumenty okazać ,żeby obliczono Isee polskie czy takiego nie akceptują?
OdpowiedzUsuńNie ma czegoś takiego jak "ISEE polskie" - procedura jest taka sama w przypadku wszystkich dochodów:
Usuńhttp://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/07/oswiadczenie-isee-kto-moze-ubiegac-sie.html
Jeśli chodzi o dokumenty, to radzę zapytać bezpośrednio w CAF, do którego zwrócisz się w kwestii ISEE, gdyż nie ma ogólnej zasady, to zależy od CAF.
Przypominam o wymogu dotyczącego zameldowania co najmniej 2-letniego lub 6-miesięcznego, w zależności od sytuacji - bez tego nie możesz ubiegać się o zasiłek AUU.
Cześć Dee,
OdpowiedzUsuńCzy masz może jakieś nowe informacje/wytyczne w zakresie dzieci mieszkających za granicą?
Osobiście jestem bardzo zainteresowany czy coś w tym zakresie się zmieniło.
Dzięki za prowadzenie tego bloga - dla mnie to najlepszy blog i najbardziej wiarygodne źródło informacji.
Niestety nie, na dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło w tej kwestii.
UsuńDzień dobry. Czy auu to jest świadczenie podobne do 500+?
OdpowiedzUsuńNiestety nie znam polskich przepisów i moje wiedza na temat 500+ jest równa zeru, nie mogę więc porównać tych dwóch świadczeń.
UsuńDzień dobry ,
OdpowiedzUsuńJak to jest możliwe ze ojciec dziecka Włoch bierze na dziecko 350 euro rodzinnego!
Czy to jest prawda ? Czy włoskie kłamstewko ?
Matka dziecka dodam urodziła dziecko w Włoszech. Ale jest na macierzyńskim polskim pracowała w Polsce ! Proszę o odpowiedz
Nie potrafię powiedzieć, czy ojciec dziecka mówi prawdę i czego dotyczy kwota 350 euro - maksymalne kwoty zasiłku podałam w artykule, jeżeli ojciec otrzymuje więcej pieniędzy, to raczej nie z AUU.
UsuńDzień dobry, przyjechaliśmy do Włoch w styczniu i od lutego tego roku, nieprzerwanie, jesteśmy tu zameldowani, a mąż prowdzi, również od lutego, zarejestrowaną we Włoszech działalność gospodarczą. Czy w tej sytuacji możemy złożyć wniosek o powyższe świadczenie na dwójkę naszych dzieci, również tu zameldowanych? Jeszcze nie zamknęliśmy tu pełnego roku podatkowego, napiszę pro forma. Z góry dziękuję za odpowiedź i serdeczności dołączam.
OdpowiedzUsuńSkoro mieszkacie we Włoszech niecały rok i żadne z Was nie pracuje na umowę o prace, to nie spełniacie na razie ostatniego z wymienionych przez mnie w artykule warunków pobytowych:
Usuń" - jesteście lub byliście w przeszłości zameldowani we Włoszech przez co najmniej dwa lata (łącznie, nie musi to być okres ciągły) lub jesteście zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony; jeżeli umowa jest na czas określony, musi być podpisana na co najmniej sześć miesięcy"
Dziękuję! Jasne!!!
Usuń