Oprócz wypłacanego przez INAIL wypadkowego i chorobowego, możecie uzyskać dodatkowe świadczenia finansowe, jeżeli oczywiście spełniacie określone kryteria. Przy okazji wspomnę, że INAIL gwarantuje też osobom, które uległy wypadkowi przy pracy lub u których została rozpoznana choroba zawodowa leczenie, rehabilitację, protezy itp., warto więc skontaktować się z urzędem lub skorzystać z pomocy biur patronackich, jeśli macie taką potrzebę.
Jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (indennizzo in capitale per danno biologico)
Jest to świadczenie nie podlegające opodatkowaniu, które zostaje wypłacone, jeżeli stwierdzony u Was uszczerbek na zdrowiu (danno biologico) wynosi 6-15%, co ustala odpowiednia komisja INAIL. Wysokość odszkodowania zależy od takich czynników jak orzeczony stopień uszczerbku na zdrowiu, Wasz wiek i płeć. Informację o przyznaniu odszkodowania otrzymacie pocztą lub na adres elektronicznej poczty certyfikowanej (PEC), jeśli INAIL posiada Wasz adres mailowy, a wypłata następuje na podane przez Was konto bankowe (może to być również karta przedpłacona z kodem IBAN), a w przypadku kwoty poniżej 1000 euro INAIL może przesłać czek lub umożliwić wypłatę pieniędzy w urzędzie pocztowym.
Powypadkowa renta inwalidzka (indennizzo in rendita per danno biologico e conseguenze patrimoniali)
Przysługuje ona w przypadku uszczerbku na zdrowiu ocenionego na co najmniej 16% i wypłacana jest od pierwszego dnia po powrocie do zdrowia (tzw. guarizione clinica). Wysokość renty uzależniona jest zarówno od stopnia uszczerbku na zdrowiu, jak i od konsekwencji finansowych wypadku, czyli od tego, ile zarabialiście przed wypadkiem i jak poniesiona szkoda wpływa na Waszą zdolność do uzyskiwania podobnego dochodu. Renta nie podlega opodatkowaniu od dochodu.
Wyprowadzka na stałe za granicę nie powoduje utraty prawa do renty, którą INAIL wypłacać będzie na zagraniczne konto.
Powypadkowa renta inwalidzka związana z trwałą niezdolnością do pracy (rendita diretta per inabilità permanente)
Możecie się o nią ubiegać, jeśli trwała niezdolność do pracy powiązana z wypadkiem lub chorobą zawodową została oszacowana przez komisję INAIL na co najmniej 11%. Nie podlega ona opodatkowaniu i jest wypłacana przez całe życie, również za granicą, chyba że zostaniecie wezwani na komisję, która orzeknie, że niezdolność do pracy zeszła poniżej 11%.
UWAGA! Renta ta przysługuje jedynie w przypadku wypadku bądź choroby stwierdzonej przed 25.07.2000 r.
.
Dodatek leczniczy do renty powypadkowej (integrazione della rendita diretta)
W okresie 10 lat w przypadku renty przyznanej z powodu wypadku przy pracy oraz 15 lat w przypadku choroby zawodowej możecie złożyć wniosek o wypłatę dodatku na leczenie, które ma Wam pomóc w odzyskaniu zdolności do pracy i poprawić stan Waszego zdrowia. Dzienny dodatek do renty, wypłacany przez okres leczenia, wynosi maksymalnie 75% dziennego wynagrodzenia, które otrzymywaliście w ostatnich 15 dniach pracy i podlega opodatkowaniu od dochodu.
Dodatek pielęgnacyjny do renty powypadkowej (assegno per assistenza personale continuativa)
Przysługuje on w przypadku niektórych problemów zdrowotnych wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy nr 1124/1965 (np. utrata dziewięciu palców dłoni, w tym obu kciuków czy poważne ograniczenia wzroku), w związku z którymi konieczne jest zapewnienie Wam stałej opieki. Miesięczna wysokość dodatku w 2021 roku to 574,59 euro, nie podlega on opodatkowaniu od dochodu i nie może być Wam przyznany, jeśli już otrzymujecie zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez inną instytucję publiczną, np. INPS. Zasiłek zostaje wstrzymany w przypadku hospitalizacji.
Dodatek związany z niemożnością znalezienia pracy (assegno di incollocabilità)
Przysługuje on w przypadku, gdy z powodu niepełnosprawności związanej z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie możecie korzystać z możliwości zatrudnienia zapewnianej przez państwo (tzw. assunzione obbligatoria). Musicie spełniać następujące warunki:
- otrzymywać rentę powypadkową
- mieć maksymalnie 65 lat
- posiadać co najmniej 20-procentowy uszczerbek na zdrowiu, przyznany przez komisję INAIL
Począwszy od 01.07.2021 r. dodatek wynosi 263,37 euro.
Dodatek roczny dla osób o co najmniej 60-procentowym stopniu niezdolności do pracy (erogazione integrativa di fine anno)
Jeśli w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej został Wam przyznany co najmniej 60-procentowy uszczerbek na zdrowiu, INAIL będzie Wam wysyłać pod koniec każdego roku pismo, do którego załączone będzie oświadczenie o dochodach, które musicie wypełnić, by urząd mógł sprawdzić, czy macie prawo do dodatku. Jego wysokość jest bowiem uzależniona od uzyskiwanych przez Was dochodów oraz od tego, czy pobieracie zasiłek pielęgnacyjny.
Renta rodzinna dla krewnych pracownika zmarłego w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (rendita ai superstiti)
Przysługuje ona następującym członkom rodziny zmarłego pracownika:
- małżonkowi lub partnerowi w przypadku związku osób tej samej płci – prawo do renty ustaje w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego lub partnerskiego
- dzieciom do 18. roku życia, uczniom do 21. roku życia nie posiadającym dochodu z pracy, studentom do 26. roku życia nie uzyskującym dochodu z pracy oraz dorosłym dzieciom niezdolnym do pracy
- w przypadku braku małżonka lub partnera oraz dzieci, rentę mogą trzymać rodzice lub rodzeństwo mieszkające ze zmarłym i pozostający na jego utrzymaniu (INAIL sprawdza dochody i porównuje je z obowiązującymi w danym roku limitami) – w przypadku rodzeństwa obowiązują takie same ograniczenia wiekowe jak w przypadku dzieci
Wysokość renty obliczana jest na podstawie ustalonego średniego wynagrodzenia branży przemysłowej i zmienia się w zależności od stopnia pokrewieństwa:
- małżonek lub partner – 50%
- dziecko – 20%
- dziecko osierocone przez oboje rodziców – 40%
- dziecko rodziców rozwiedzionych – 40%
- rodzic – 20%
- rodzeństwo – 20% (dla każdego z nich)
Suma wypłacanych kwot nie może przekroczyć oczywiście 100%, w przeciwnym wypadku INAIL odpowiednio przeliczy należną każdemu uprawnionemu rentę.
Aby otrzymać rentę rodzinną, musicie złożyć w INAIL odpowiedni wniosek, gdyż nie jest ona wypłacana automatycznie. Możecie też wnioskować o wcześniejszą wypłatę trzech miesięcy renty rocznej wyliczonej na podstawie minimalnej płacy przewidzianej przepisami.
Renta
rodzinna dla małżonka i dzieci rencisty zmarłego z przyczyn nie
związanych z wypadkiem przy pracy (speciale
assegno continuativo mensile)
Przysługuje ona małżonkowi i partnerowi tej samej płci oraz dzieciom osoby zmarłej, która pobierała powypadkową rentę inwalidzką w związku z uszczerbkiem na zdrowiu w stopniu co najmniej 48%. Aby uzyskać prawo do renty, nie możecie uzyskiwać dochodów z pracy, emerytury, renty i innych źródeł przekraczających łącznie kwotę przysługującej renty – w przypadku dochodów niższych od renty, INAIL wypłaca różnicę pomiędzy tymi kwotami.
INAIL wysyła pismo informujące o prawie do renty, po czym macie 180 dni od momentu jego otrzymania na złożenie odpowiedniego wniosku.
Wysokość renty zmienia się w zależności od stopnia pokrewieństwa:
- małżonek lub partner – 50% renty pobieranej przez zmarłego (prawo do renty ustaje w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego lub partnerskiego)
- dziecko – 20% (ograniczenia wiekowe są podobne jak w przypadku wyżej opisanej „zwykłej” renty rodzinnej)
- dziecko osierocone przez oboje rodziców – 40%
- dziecko niezdolne do pracy – 50%
Jednorazowe zadośćuczynienie za śmierć członka rodziny w wyniku wypadku przy pracy (beneficio una tantum ai superstiti di infortuni mortali)
Mają do niego prawo te same osoby, które wymieniłam wcześniej w części dotyczącej renty rodzinnej. Wysokość zadośćuczynienia ustalana jest corocznie przez Ministerstwo Pracy i zależy od liczby uprawnionych – dla przykładu, w 2021 roku wygląda to następująco:
- jedna uprawniona osoba: 5000 euro
- dwie uprawnione osoby: 9000 euro
- trzy uprawnione osoby: 13000 euro
- powyżej trzech osób: 19000 euro
Wniosek musi zostać złożony w INAIL przez jedną osobę w imieniu wszystkich uprawnionych – musicie do niego załączyć wykaz członków rodziny mających prawo do zadośćuczynienia oraz upoważnienia podpisane przez pozostałych dorosłych uprawnionych oraz opiekunów nieletnich dzieci, jeśli nie należą one do tej samej komórki rodzinnej.
Zadośćuczynienie
przysługuje również w przypadku śmiertelnego wypadku przy pracy
członka rodziny nie ubezpieczonego w INAIL, np. wojskowym,
wolnym
strzelcom, policjantom, strażakom itp., gdyż jest ono wypłacane ze
specjalnego funduszu krajowego. Nie
jest on wypłacany natomiast rodzinom ofiar chorób zawodowych.
Zasiłek pogrzebowy (assegno funerario)
Jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 10542,45 euro (kwota obowiązująca w 2021 roku) przysługujące członkom rodziny zmarłego pracownika, a w przypadku ich braku osobie, która wykaże, że poniosła koszty pogrzebu. Zasiłek jest zwolniony z opodatkowania i wypłacany jest na wniosek osoby uprawnionej.
UWAGA! Jeśli otrzymujecie z INAIL świadczenia podlegające opodatkowaniu, pamiętajcie, że musicie uzyskać z urzędu zaświadczenie o rocznych dochodach, którego możecie potrzebować do zeznania podatkowego.
Witam....pobierając rentę powypadkowa inwalidzką przyznana do końca życia,mogę otrzymywać dodatkowo inne świadczenia pieniężne jak np.emerytura, zasiłek dla bezrobotnych lub otrzymać rentę ze wzg na pogorszenie się zdrowia nie dotyczącego byłego wypadku. Proszę o odpowiedź i Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńEmerytura czy zasiłek dla bezrobotnych nie są w żaden sposób powiązane z rentą wypłacaną przez INAIL z powodu wypadku przy pracy, więc świadczenia te ze sobą nie kolidują. Jeżeli chodzi o rentę inwalidzką INPS, to może ona zostać przyznana równolegle z rentą powypadkową, jeśli złożony w INPS wniosek dotyczy patologii nie związanej z uszczerbkiem na zdrowiu spowodowanym wypadkiem przy pracy.
Usuń