Wypadki przy pracy regulowane są osobnymi przepisami i zajmuje się nimi nie INPS, jak w przypadku „zwykłego” chorobowego, a odrębny urząd – INAIL (Istituto Nazionale per l’Assicurazione Contro gli Infortuni sul Lavoro, czyli Krajowy Zakład Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy). Każdy pracownik opłaca składkę na ten cel, właśnie do INAIL, gdyż ubezpieczenie od wypadków przy pracy jest ubezpieczeniem obowiązkowym.
Czym jest wypadek przy pracy?
Jak sama nazwa wskazuje, za wypadek przy pracy uznaje się wypadek, który przytrafił się Wam podczas wykonywania obowiązków służbowych, zarówno w miejscu pracy, jak i w drodze do pracy lub podczas powrotu do domu. Nie jest jednak tak, że spadnie Wam śrubka na głowę czy wyrżniecie głową w otwartą szafkę w firmowej kuchni i od razu mowa jest o wypadku przy pracy – muszą zostać spełnione następujące warunki:
- musi dojść do gwałtownego wydarzenia (tzw. causa violenta), w wyniku którego doznacie urazu lub, nie daj Boże, stracicie życie
- niezdolność do pracy musi przekroczyć trzy dni
- wypadek musi być związany w wykonywaną pracą – włoski Sąd Kasacyjny w listopadzie 2021 roku orzekł na przykład, że nie jest objęty ubezpieczeniem wypadek podczas przerwy na kawę, nawet jeśli piliście tę kawę z szefem w firmowej kantynie
Wypadek w drodze do pracy
Jak wspomniałam wyżej, INAIL uznaje za wypadek przy pracy również wypadek, do którego doszło w drodze do lub z pracy (tzw. infortunio in itinere), tylko jednak w przypadku, gdy doszło do niego na trasie, którą musicie przebyć, by dojechać do pracy lub do domu. Jeżeli więc po drodze zatrzymacie się z supermarkecie i złamiecie tam rękę lub zjedziecie z trasy w celu odwiedzenia wujka Franka i pod jego domem walnie w Was ciężarówka, nie będzie to wypadek przy pracy. Wyjątek stanowią sytuację, w których byliście zmuszeni zboczyć z drogi z przyczyn niezależnych, np. z powodu robót drogowych, lub z absolutnej konieczności.
Ubezpieczenie pokrywa zarówno trasę pokonywaną środkami transportu publicznego, jak i samochodem prywatnym, pod warunkiem, że korzystanie z niego jest niezbędne, gdyż np. dojazd komunikacją miejską jest niemożliwy lub o wiele bardziej skomplikowany.
Procedura zgłoszenia wypadku przy pracy
Jeśli ulegniecie wypadkowi przy pracy, trzeba jak najszybciej powiadomić o tym pracodawcę, bez względu na to, czy urwało Wam nogę, czy skręciliście kostkę. W zależności od urazu, możecie skontaktować się z Waszym lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem medycyny pracy (medico competente), o ile znajduje się on na miejscu, a w cięższych przypadkach zadzwonić po karetkę lub udać się na pogotowie ratunkowe. Pamiętajcie, by opisać dokładnie lekarzowi sytuację i wyjaśnić, że do wypadku doszło podczas wykonywania obowiązków służbowych, co zostanie odnotowane.
Lekarz wyda Wam zaświadczenie ze wskazaniem okresu rekonwalescencji oraz prześle do INAIL elektroniczne powiadomienie o wypadku przy pracy; obowiązek ten leży również na pracodawcy, któremu musicie przesłać numer zwolnienia lekarskiego wraz z datą jego wydania oraz wpisanym okresem chorobowego. Jeśli pracodawca nie prześle zgłoszenia o wypadku do INAIL w ciągu dwóch dni od otrzymania numeru zaświadczenia lekarskiego (za co grozi kara grzywny), możecie sami dostarczyć zaświadczenie lekarskie do urzędu.
W przeciwieństwie do chorobowego pokrywanego przez INPS, nie musicie siedzieć w domu w określonych godzinach ze względu na możliwą kontrolę, gdyż INAIL ich nie przeprowadza. Możecie natomiast zostać wezwani na komisję i musicie się na nią stawić.
Nieobecność w pracy z powodu wypadku przy pracy
Ubezpieczenie w INAIL gwarantuje Wam wypłatę wypadkowego za każdy dzień nieobecności – jest ono przyznawane ze względu na tymczasową, całkowitą niezdolność do pracy i zastępuje wynagrodzenie przez okres rekonwalescencji. INAIL wypłaca je począwszy od czwartego dnia zwolnienia, nie licząc dnia wypadku, w następującym wymiarze:
- 60% średniego wynagrodzenia dziennego od 4. do 90. dnia
- 75% średniego wynagrodzenia dziennego do momentu powrotu do zdrowia
Wynagrodzenie za dzień wypadku i kolejne trzy dni pokrywa natomiast pracodawca, przy czym za pierwszy dzień otrzymacie pełną pensję, a za pozostałe trzy dni jej 60%, chyba że kontrakt zbiorowy Waszej branży przewiduje wyższą kwotę.
Jeśli leżycie w szpitalu i nie macie członków rodziny na utrzymaniu, INAIL może zmniejszyć o jedną trzecią wypadkowe za okres hospitalizacji.
Wypadkowe podlega opodatkowaniu od dochodu, pamiętajcie więc o uzyskaniu z INAIL rocznego zaświadczenia o dochodach (Certificazione Unica), które może być Wam potrzebne do zeznania podatkowego.
Orzeczenie niezdolności do pracy
Na podstawie otrzymanych dokumentów i ewentualnie po poddaniu Was badaniom komisji lekarskiej INAIL ustala, w jakim stopniu Wasz organizm ucierpiał w wyniku wypadku przy pracy. Uszczerbek na zdrowiu wyrażany jest w procentach i w zależności od sytuacji mogą Wam przysługiwać niektóre świadczenia. Z góry uprzedzam, że w przypadku niezdolności do pracy ocenionej na mniej niż 6% nie przysługuje Wam żadne odszkodowanie ani tym bardziej renta.
Jeśli w okresie 10 lat od wypadku Wasz stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, możecie złożyć w INAIL wniosek o ponowne przeprowadzenie oceny uszczerbku na zdrowiu w celu uzyskania dodatkowych świadczeń. Może to zrobić również INAIL – możecie zostać wezwani Was na komisję w celu ustalenia, czy przypadkiem Wam się nie polepszyło, co może poskutkować zmniejszeniem ewentualnie przyznanej renty lub nawet jej odebraniem. Można przeprowadzić maksymalnie sześć dodatkowych kontroli: raz w roku w ciągu pierwszych czterech lat (pomiędzy kontrolami musi upłynąć co najmniej rok), a następnie w siódmym i dziesiątym roku pobierania renty.
W zależności od sytuacji możecie mieć prawo do różnych świadczeń – najważniejsze w nich opisałam tutaj –> KLIK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)