5 kwietnia 2013

PODATEK DOCHODOWY WE WŁOSZECH – Z CZYM TO SIĘ JE?Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 r.

Nie będę opisywać tutaj wszystkich podatków, jakie płaci się we Włoszech, gdyż jest ich co niemiara i nie starczyłoby miejsca na bloggerowym dysku.;) Podatkiem, który interesuje nas najbardziej jest oczywiście podatek dochodowy, więc skupię się głównie na nim i na innych podatkach, jakie płacą osoby pracujące we Włoszech na zasadzie pracy najemnej i podobnej (tzw. lavoratori dipendenti e assimilati). Nadmienię jedynie, że opodatkowaniu od dochodu podlegają też emerytury, dochody z samozatrudnienia, nieruchomości, tereny oraz dochody kapitałowe.Włoski podatek dochodowy nazywa się IRPEF (Imposta sui Redditi delle Persone Fisiche), a jego wysokość zależy od dochodu uzyskanego przez Was w ciągu danego roku. Poniżej przedstawiam Wam progi podatkowe obowiązujące obecnie we Włoszech:Dochód roczny w euro
Stawka IRPEF
Podatek dochodowy brutto
od 0 do 15000
23%
23% dochodu
od 15000,01 do 28000
27%
3450 euro + 27% od nadwyżki z 15000 euro
od 28000,01 do 55000
38%
6960 euro + 38% od nadwyżki z 28000 euro
od 55000,01 do 75000
41%
17220 euro + 41% od nadwyżki z 55000 euro
powyżej 75000
43%
25420 euro + 43% od nadwyżki z 75000 euroDla dociekliwych – jak obliczyć podatek dochodowy brutto?Podatek dochodowy brutto = [ (dochód całkowity) (koszty na składki ubezpieczeniowe i zdrowotne) (odliczenia za nieruchomość będącą stałym miejscem zamieszkania)] x stawka % IRPEF

PRZYKŁAD OBLICZENIA PODATKU DOCHODOWEGO BRUTTODochód z pracy najemnej: 36459 euro

+

Dochód z nieruchomości: 229 euro

=

Dochód całkowity = 36688 euro

-

Koszty ubezpieczeniowe i zdrowotne: 50 euro

-

odliczenie za nieruchomość będącą stałym miejscem zamieszkania: 204 euro

=

Podstawa opodatkowania (imponibile IRPEF): 36434 euro36434 euro – 28000 euro = 8434 euro (nadwyżka od 28000) x 38% = 3205 euro + 6960 euro = 10165 euro (podatek dochodowy brutto)                                                    

Od podatku dochodowego brutto możecie odliczyć sobie różne ulgi podatkowe, jeżeli takie Wam przysługują, ale o tym napiszę osobny artykuł, bo jest ich sporo, a na dodatek zmieniają się one co roku, zgodnie z założeniami ustawy budżetowej na dany rok.Warto pamiętać, że we Włoszech nie wszyscy muszą płacić podatek dochodowy – istnieje tzw. no tax area, która obejmuje dochody uzyskane przez osoby fizyczne, który nie podlega opodatkowaniu:


 • dochody z samozatrudnienia w wysokości do 4800 euro
 • dochody z pracy najemnej nieprzekraczające 8000 euro (w ciągu 12 miesięcy)
 • dochody z emerytury (do 8000 euro)
 • dochody z posiadanych terenów nieprzekraczające 185,92 euro
 • dochody z posiadanych nieruchomości nieprzekraczające 500 euro
 • wartość katastralna nieruchomości będącej głównym miejscem zamieszkania
Innym rodzajem podatku, jaki płacą osoby pracujące we Włoszech, są tzw. podatki regionalne i gminne (addizionale regionale/comunale). Są to dodatkowe podatki od dochodu, które płacicie władzom regionu oraz gminy, w których macie rezydencję podatkową w dniu 31 grudnia danego roku podatkowego. Ich wysokość jest zmienna i zależy odpowiednio od regionu i gminy.

Podobnie jak w Polsce, w przypadku pracy najemnej (contratto a tempo determinato/indeterminato), umowy o „projekt” (contratto a progetto) i współpracy okazjonalnej (collaborazione occasionale, która opodatkowana jest na zasadzie ryczałtu, który wynosi 20%), pracodawca pełni rolę tzw. płatnika podatku, czyli wpłaca w Waszym imieniu zaliczki na poczet podatku dochodowego. W przypadku emerytów rolę „pracodawcy” pełni INPS, wypłacający świadczenia emerytalne. Do 28 lutego każdego roku pracodawca ma obowiązek przeprowadzić tzw. wyrównanie (conguaglio), polegające na zsumowaniu zaliczek wpłaconych za poprzedni rok podatkowy i porównaniu ich z rzeczywistym podatkiem, jaki musicie zapłacić od dochodu uzyskanego w ciągu roku. Rezultatem wyrównania może być nadpłata lub konieczność dopłaty podatku, dlatego może się zdarzyć, że po przeprowadzeniu wyrównania wasza grudniowa lub styczniowa pensja netto będzie różnić się od pensji zwykle otrzymywanej (niestety zazwyczaj jest ona niższa, rzadziej wyższa).

247 komentarzy:

 1. Pracuje jako domestica od marca 2012 r. Osiagnelam dochod 8700 euro, ktory podlega opadatkowaniu. To moja pierwsza praca tutaj. Pracodawca, osoba prywatna nie potracala mi zaliczek na podatek dochodowy..Czy slusznie??? Czy sama powinnam sobie odprowadzac ten podatek???Jezeli tak...to gdzie i w jakiej kwocie???
  Jestem przerazona...ze mam wplacic prawie 2000euro..Dlaczego nikt mnie nie poinformowal , ze sama powinnam dokonywac tych wplat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to prawda - w przypadku opiekunek czy pomocy domowych pracodawca nie jest płatnikiem podatku, a więc nie odprowadza za pracownika zaliczek na podatek dochodowy. Twój pracodawca odprowadza za Ciebie składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, jednak podatek musisz zapłacić sama.

   Nie płaci się go okresowo (np. co trzy miesiące) - po prostu w momencie składania zeznania podatkowego (na formularzu UNICO PF) dokonuje się koniecznych obliczeń i wówczas, mając do dyspozycji dane dotyczące uzyskanego przez Ciebie dochodu oraz ewentualnych odliczeń i ulg podatkowych, okazuje się, czy i ile podatku jesteś winna włoskiemu fiskusowi. Jeśli musisz zapłacić podatek dochodowy, wpłaty dokonujesz przy użyciu formularza F24.

   Na Twoim miejscu zapytałabym w CAF o możliwość rozłożenia płatności na raty (które należy zapłacić do listopada) oraz nie płacenia zaliczki na 2014 rok (acconto 2014), jeśli w tych 2000 euro zawiera się taka właśnie zaliczka.

   Usuń
 2. Właśnie otrzymałam propozycję pracy we Włoszech jako opiekunka (badante), ale byłaby to po raz pierwszy praca legalna (rodzina chce zatrudnić na tzw.contratto) i na krótki czas (6 tygodni). Zastanawiam się jednak czy mi się to będzie opłacać, jeśli będę musiała zapłacić podatek od takiej niskiej kwoty. Nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych informacji. Będę wdzięczna za pomoc i wskazówki. Pozdrawiam serdecznie, Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Małgorzato,

   Jeśli Twój dochód w ciągu całego 2013 roku nie przekroczy 8000 euro, będziesz zwolniona z podatku i w ogóle nie będziesz musiała go płacić. Ta praca na półtora miesiąca raczej nie przyniesie Ci tylu pieniędzy, byś ryzykowała przekroczenie 8000 euro, więc nie masz czym się martwić.:)

   Usuń
  2. Właśnie nie byłam pewna czy ważna jest kwota 8000 do zwolnienia czy z tabelki ten próg do 15000...
   Dziękuję serdecznie!
   Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w prowadzeniu bloga:)

   Usuń
 3. Witam,

  Moja babcia ma emeryturę we włoszech wg. decyzji jest to 38,06 euro brutto . na infolinii INPSu powiedzieli mi że może dostawać trzynastkę i czternastkę ( ponad 240 euro chyba wynosi) tylko musi jakieś rozliczenie za rok 2012 im wysłać do Terni.
  CUD- u z emerytury nie ma - mówili, że wysłali a nic nie doszło niestety. ( ale mam decyzję o przyznaniu więc wiem ile ma co miesiąc )
  w Zeszłym roku pracowała trzy miesiące na umowę - CUD od pracodawcy posiada.
  w Polsce ma 1041 zł emerytury
  nie mam pojęcia jak to połączyć, co wypełnić a chciałbym jej pomóc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o rozliczenie za 2012 rok, niestety podane przez Ciebie informacje są dość ogólne - prawdopodobnie Twoja babcia musi przesłać do INPS tzw. formularz RED (modello RED), który służy jako deklaracja uzyskanych dochodów m.in. w przypadku osób pobierających emeryturę i zwolnionych z obowiązku składania zeznania podatkowego. Teoretycznie w tym roku termin składania formularza minął 31 maja, jednak skoro operator INPS powiedział, ze można go wysłać, to widocznie można.:)

   Pod tym linkiem znajdziesz formularz:

   http://www.pmi.it/file/whitepaper/000597.pdf

   PS. Jeśli Twoja babcia nie otrzymała CUD-u z INPS, to na jej miejscu złożyłabym wniosek o jego ponowne wysłanie. Jeżeli nie mieszka we Wloszech i nie może udać się do INPS, CAF czy na pocztę, a przy tym nie jest zarejestrowana na stronie INPS (z której mogłaby sobie ściągnąć CUD), INPS uruchomił w tym celu specjalne numery telefonów przeznaczone dla emerytów mieszkających poza granicami Włoch: +39 06.59054403 – +39 06.59053661 – +39 06.59055702. Wystarczy podać dane osobowe i codice fiscale, a INPS wyśle CUD na podany adres.

   Usuń
  2. zaraz biorę słownik i będę wypełniał te pola. odesłać im tylko muszę ten RED ?
   CUD z emerytury jest mi do czegoś potrzebny ? wiem ile ma emerytury.

   Usuń
  3. Skoro operator nie wspominał o innych dokumentach, to RED powinien wystarczyć. A CUD może zawsze się przydać, to jedyny oficjalny dokument, który zaświadcza o dochodach uzyskanych z emerytury Twojej babci. Tak naprawdę formularz RED powinieneś wypełnić na podstawie CUD, gdyż mogą zdarzyć się drobne różnice i wtedy dane nie będą się zgadzać i INPS może robić problemy.

   PS. A może zarejestrowałbyś babcie na stronie INPS? Miałaby wtedy wgląd we wszystkie swoje sprawy emerytalne i składkowe, mogłaby pobierać CUD przez internet, skladac rozmaite wnioski itp. To bardzo wygodne urządzenie.

   Usuń
  4. no właśnie z tą rejestracją to odbywa się to tak, że pół hasła dostaję na maila, a pół przychodzi pocztą.
   za pierwszym razem nie dostałem maila, a przyszło pocztą

   w maju ponowiłem i dostałem maila, a pocztą do dziś nic nie przyszło .... normalnie załamka

   Usuń
  5. Witaj w klubie.;) Po złożeniu pierwszego wniosku o wydanie numeru PIN, dawno dawno temu, otrzymałam jedynie maila, a poczta nic. Zadzwoniłam na infolinie i wysłali druga część raz jeszcze - na szczęście doszła.

   To dość powszechny problem we Wloszech... niestety.

   Usuń
  6. dziś babcia CUD otrzymała z INPSu , kazali jej wypełnić formularz 775 .
   ona w zeszłym roku miała emeryturę polską, włoską, i pracowała 2 miesiące normalnie ( dostała od pracodawcy CUD).

   o 14.00 idzie do jakiegoś biura, które to za nią wypisze. tylko zastanawia mnie to czy ona dobrze zrobi. mówiłaś mi o modello RED, w inpsie chyba też o tym mi mówili. nie mogę się do nich od dwóch dni dodzwonić na skypie.

   jeżeli pracowała to faktycznie 775 ma wypełnić ? czy jednak RED ?

   Usuń
  7. Nie bardzo rozumiem, gdzie znajduje się obecnie Twoja babcia - myślałam, ze w Polsce, ale teraz widzę, ze chyba we Wloszech jednak, skoro wybiera się do "jakiegoś biura".;)

   Prawdopodobnie zwróciła się do związków zawodowych (CAF/patronato), które załatwią za nią te sprawę - uważam, ze bardzo dobrze robi, gdyż osoby te na co dzień zajmują się tego typu problemami. A skoro INPS każe wypełnić formularz 775, to widocznie tego im potrzeba, choć nie mam pojęcia, co to za formularz (nigdzie go nie znalazłam).

   A RED zawsze może zanieść dodatkowo, a nuż się przyda?

   Usuń
 4. Witam serdecznie,bardzo się cieszę że Cię"znalazłam"to super że jesteś.Pracuję od dawna weWłoszech i nadal mam masę wątpliwości.W ubiegłym roku dostałam jednorazowy zasiłek dla bezrobotnych,który przysłali mi na moje konto.Czy mam go ująć w formularzu podatkowym?nie dostałam z IMPSu żadnego dokumentu.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpliwości mamy wszyscy i chyba nigdy nie przestaniemy ich mieć.;)

   Piszesz o jednorazowym zasiłku dla bezrobotnych - chodzi o zasiłek dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o projekt (co.co.pro.)? Jeśli tak, podlega on oddzielnemu opodatkowaniu i jeśli się nie mylę, wynosi ono 23%. Zasiłek dla bezrobotnych stanowi dochód, wiec jak najbardziej powinnaś wpisać otrzymana kwotę do zeznania podatkowego (na razie nie ma jeszcze programu do wypełniania zeznań, wiec nie jestem w stanie powiedzieć Ci, w którym miejscu - w każdym razie pracownicy CAF na pewno będą wiedzieć).

   INPS ma obowiązek wystawić Ci CUD (zaświadczenie o uzyskanych dochodach) za 2013 rok, z tym ze od 2012 roku nie wysyła on już go poczta - możesz wydrukować go sobie, rejestrując się na stronie internetowej INPS (pisałam o tym tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html) lub skorzystać z innych kanałów udostępnionych przez INPS:

   http://www.inps.it/portale/default.aspx?itemdir=8270

   Usuń
  2. dzięki za odpowiedż,ale chyba żle sformułowałam pytanie,chodziło mi o to czy kwota która otrzymałam jako zasiłk/pracowałam jako badante/była już z odliczonym podatkiem.Czekam teraz na kod z INPSu,więc może tam coś znajdę.pozdrawiam ciepło

   Usuń
  3. Jeśli pracowałaś jako badante, to otrzymałaś po prostu zasiłek dla bezrobotnych (ASPI lub mini- ASPI), od którego INPS odprowadza podatek dochodowy. Tak więc otrzymana przez Ciebie kwota jest kwotą netto, w zaświadczeniu CUD będzie wyszczególniony zapłacony podatek IRPEF.

   Usuń
 5. Mam parę pytań, jeśli można prosić o pomoc.
  1. Moja mama pracuje we Włoszech już parę lat (8-10lat), ale nie orientuje się w tych sprawach podatkowych niestety za dobrze. Dostaje od pracodawcy potwierdzenie wynagrodzenia busta paga dokument z napisem INAIL, więc rozumiem że podatki pracodawca odprowadza do INPS i INAIL jako wymagane. Mama nie osiąga jednak dochodu 8000E rocznie. Rozumiem, że nie rozlicza się dodatkowo z fiskusem, ale co się w takim razie dzieje z zaliczkami na podatek dochodowy IRPEF, który na tym dokumencie busta paga INAIL widnieje, czyli jakieś zaliczki były płacone?!

  2. W jaki sposób obliczyć łącznie zarobki netto przez jej lata we Włoszech? Czy można uzyskać listę wszystkich tych busta paga, jakieś zestawienia roczne, itd.? Jeśli się nie mylę to czytałem padło hasło CUD.

  3. Dodatkowo parę temu pracowała jako opiekunka prywatnie i chciałbym też uwzględnić te dochody netto (w tego typu pracy nie dostawała już tak jak obecnie z biura busta paga), ale w zestawieniach z INPS widnieją te lata, więc składki płacone (dokument ESTRATO CONTO PREVIDENZIALE). Czy da się z tego dokumentu obliczyć netto, czy może można gdzieś uzyskać takie zbiorcze zestawienie z INPS, ZUS i przemnożyć, dodać i obliczyć to jakoś.

  Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam, jeśli poprzekręcałem, ale ja z Włochami i Włoskim językiem i podatkami nie mam nic wspólnego, a mama nie ma nic wspólnego z komputerami, stąd ja robię wywiad :-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Jeśli jedynym źródłem dochodu Twojej mamy jest praca u tego pracodawcy, powinien on z góry wiedzieć, ze jej wynagrodzenie roczne nie przekracza 8000 euro i ze nie płaci ona od dochodu podatku IRPEF. Dlatego tez nie powinien odprowadzać żadnych zaliczek, bo jak miałby je obliczyć? Coś mi się tutaj nie zgadza.:)

   2. Pracodawca ma obowiązek (!) dostarczać co roku zaświadczenie o uzyskanych dochodach, tzw. CUD, gdzie wyszczególnione są wszystkie należności, podatki, składki itp.

   3. Jeśli pracowała dodatkowo jako opiekunka, miała obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za rok odniesienia (np. jeśli w 2006 roku pracowała zarówno w biurze, jak i jako opiekunka, miała obowiązek złożyć zeznanie w 2007 roku), gdyż miała dwóch różnych pracodawców, a dodatkowo w przypadku pracy opiekunki pracodawca nie pełni funkcji płatnika podatku, wiec Mama powinna była sama się z fiskusem rozliczyć. Teraz oczywiscie jest już na to za późno, wiec pozostaje mieć nadzieje, ze urząd skarbowy nie przeprowadzi kontroli i zostawi Twoja Mame w spokoju.:) Co do wyciągu z INPS, wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę składkową znajdziesz w kolumnie "Retribuzione o reddito" (mowa o wyciągu internetowym).

   Nie bardzo rozumiem, o co chodzi ze zbiorczym zestawieniem INPS i ZUS...

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

   Ad1 i 2. Jeszcze to sprawdzę. Rozumiem, że jeśli nie przekracza 8000E to na rocznych CUD nie powinno być widocznego tego podatku IRPEF?
   Ad3. To były początkowe lata pobytu, wtedy nie pracowała przez biuro, tylko jako opiekunka. To w takim przypadku rozumiem, że nie musiała się jednak rozliczać?

   Usuń
  3. Jeszcze jedno pytanie "Retribuzione o reddito", to jest rozumiem wartość brutto, więc należy odjąć tylko wartość z kolumny "contributi utili pensione" i otrzymamy netto?

   Usuń
  4. Ad. 1. Pracodawca powinien dokonać wyrównania rocznego (tzw. conguaglio) i zwrócić Mamie zapłacone zaliczki, jeśli rzeczywiscie jej wynagrodzenie nie przekroczyło 8000 euro.

   Ad. 2. Miała taki obowiązek w przypadku, jeśli jej dochód w danym roku przekroczył w ciągu roku 8000 euro. Jeśli nie, to nie ma czym się martwic.

   PS. Jeśli chciałbyś dokładniej przedstawić mi sytuacje mamy, załączyć dokumenty itp., możesz napisać do mnie maila (adres znajdziesz w zakładce KONTAKT).

   Usuń
  5. "Retribuzione o reddito" - ponieważ jest to strona INPS, podana kwota jest raczej na pewno tzw. podstawa składkowa (imponibile INPS), a wiec dochód, od którego płacone są składki na ubezpieczenie społeczne. Dochód netto możesz obliczyć sobie np. pod podanym niżej linkiem, lecz musisz mieć do dyspozycji roczny dochód brutto (reddito lordo), od którego zostanie odjęty podatek dochodowy i ewentualne odliczenia:

   http://www.calcolostipendionetto.it/

   Usuń
  6. Jeszcze mam parę wątpliwości, jeśli mogę prosić o naprowadzenie.

   Rozumiem, że na wydruku składek z INPS dochodu brutto nie będzie tylko podstawa składkowa, która może być wyższa niż dochód brutto. Z tego co zauważyłem to podstawa ta jest zaokrąglana w górę, stąd może być wyższa. Jeśli moja mama nie osiąga dochodu 8000Euro rocznie (w przypadku zatrudnienia przez 12 miesięcy) lub 4800Euro rocznie jeśli jest kilku pracodawców lub krótsze niż 12 miesięcy okresy zatrudnienia to podatek dochodowy nie jest odprowadzany i rozliczać drukiem 730 się nie musi. Sprawdziłem, że na busta paga zaliczki IRPEF nie są odprowadzana, jedynie składki INPS i składki INAIL. Czy w takim razie mogę przyjąć, że wpisany dochód w CUD w pozycji 1 (który zgadza mi się z sumą dochodu netto po odprowadzeniu składek) będzie de facto dochodem netto uzyskanym przez mamę? Obliczony w CUD podatek dochodowy rozumiem, że nie musi być odprowadzany ze względu na zarobki niższe od poziomu 8000E lub 4800E?

   Usuń
  7. Podstawa składkowa może być wyższa w przypadku, gdy uzyskany dochód jest niższy niż tzw. minimale di contribuzione, czyli minimalny dochód, od którego obliczane są składki (w 2014 r. wynosi on 47,58 euro na dzień, czyli 1237,08 miesięcznie). Wówczas bierze się pod uwagę ten właśnie minimalny dochód, określany co roku przez INPS, a nie dochód rzeczywisty.

   Osoby osiągające dochód z pracy najemnej nie przekraczający 8000 euro (granica 4800 euro dotyczy samozatrudnienia) są zwolnione z podatku dochodowego i nie muszą go płacić. Jeśli mama pracowała dla kilku pracodawców lub tylko przez kilka miesięcy w roku, granica ta się nie zmienia - dochód całkowity z pracy najemnej uzyskany w ciągu roku nie może przekroczyć 8000 euro, wówczas nie płaci się od niego podatku.

   Skoro pracodawca, zgodnie z przepisami, nie odprowadzał za mamę zaliczek na podatek, to dochód z 1. pola CUD jest dochodem netto. Jest on tez podstawa opodatkowania, wiec jeśli nie przekracza 8000 euro, podatek nie jest naliczany. Nie rozumiem wiec, o jakim podatku dochodowym obliczonym w CUD mówisz - próg podatkowy wynosi w tym przypadku... 0%, wiec nie ma na podstawie czego obliczać.:)

   Usuń
 6. pracuje sezonowo we wloszech, nie przekraczam 8000e nigdy sie nie rozliczalem z podatku przez 3 lata. ale czy jak w tym roku zloze podanie o zasilek bezrobotny to bede musial sie rozliczyc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie zasada jest taka, że nie musisz składać zeznania, jeśli wiesz, że nie masz długu wobec fiskusa, np. pracowałeś tylko dla jednego pracodawcy, który zapłacił za Ciebie podatek dochodowy lub nie przekroczyłeś 8000 euro dochodu. Zasiłek dla bezrobotnych zastępuje dochód z pracy i jest opodatkowany - podatek odciągany jest przez INPS, co wynika z zaświadczenia o uzyskanym dochodzie, który INPS dostarcza na początku każdego roku. Tak więc można powiedzieć, że w tym przypadku INPS jest Twoim "pracodawcą" i zasady są podobne - jeśli nie przekroczysz 8000 euro dochodu i masz tylko jeden CUD (czyli w ciągu roku pobierałeś tylko zasiłek, nie znalazłeś nowej pracy), nie musisz składać zeznania.

   Usuń
  2. Mój pracodawca jest trochę kombinatorem pracuje u niego np. na zbiorem jabłek i ma przepisane pola swoim podopiecznym czyli synowi córce itp czyli mam kilka meldunków. Ale nasz szef daj nam do podpisania ze nie zarabiamy u niego 6000e nie wiem czemu. A teraz mam możliwość złożenia papierów o kuruniówke we włoszech, ale niechcem konfliktu z podatkami bo nie znam niemieckiego ani włoskiego a podruż drogo mnie kosztuje a pieniadze mnie kusza bo kupel mi powiedział ile dostane. proszę o doradzenie i dziekuje za odpowiec.

   [ w polsce dostaje od pracodawców, biura pracy pity do rozliczenia czy we wloszech jest tak samo, czey jak we wloszech powinienem sie rozliczyc to dostane tak jak w polsce wczesniej.]

   Usuń
  3. Jeśli pracujesz legalnie, tzn. masz umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci na początku każdego roku zaświadczenie o uzyskanych dochodach, tzw. CUD, na podstawie którego wypełniasz potem zeznanie podatkowe.

   Nie bardzo rozumiem, o jakim "konflikcie z podatkami" mówisz...

   Usuń
 7. Dzień dobry pracowałam legalnie we Włoszech w okresie od marca 1990 do czerwca 1993, potem byłam bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy (wychowywałam dziecko). Wyjechałam w 1996r. do Polski . Po zakończeniu pracy księgowy składał za mnie jakieś do dokumenty o zwrot podatku, twierdził wtedy, że taki zwrot przysługuje po 5 latach. Czy nastąpiło przedawnienie ewentualnych roszczeń z tego tytułu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety podane informacje są zbyt ogólne, bym mogła udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie. Może posiadasz jakieś dokumenty lub pamiętasz, czego miał dotyczyć zwrot?

   Usuń
 8. Dzień dobry . Jeżeli zarobiłam w 2013 roku kwotę mniejszą od 8000 , to jestem zwolniona z podatku , a jeżeli zarobiłam 9000 to płacę podatek od 9000 czy od nadwyżki ponad 8000 . Bo jak zrozumiałam kwota do 8000 jest zwolniona z podatku .
  Bardzo proszę o odpowiedż .
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podatek należy się od nadwyżki, kwota 8000 euro (w przypadku pracy najemnej za 365 dni w roku - jeśli pracowałaś w danym roku przez krótszy okres czasu, kwota ta zmniejsza się proporcjonalnie do przepracowanego okresu) jest wolna od podatku.

   Może się okazać, że tak naprawdę nie będziesz musiała płacić podatku, jeśli skorzystasz z ewentualnie przysługujących Ci ulg i odliczeń (np. odliczenia za prace najemna, o którym pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/01/odliczenie-od-podatku-za-prace-najemna.html, czy innych ulg podatkowych).

   W celu dokonania obliczeń najlepiej udać się do CAF, zabierając cala potrzebna dokumentacje - wówczas będziesz miała pewność odnośnie należnego podatku dochodowego.

   Usuń
  2. Uffff:) :):) Ulżyło mi .
   Bardzo dziękuję za odpowiedż .

   Usuń
 9. Witam serdecznie,
  bardzo się cieszę , że tu trafiłam. Mam pytanie:
  moja mama pracuje jako domestika w Italii czy w roku 2014 obowiązuje 7500 czy 8000 kwota wolna od podatku? oraz
  czy trzynasta pensja, urlop i likwidacyjne wlicza się do dochodu.Dziekuję i pozdrawiam serdecznie Anulek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwota wolna od podatku wynosi 8000 euro, a wszystkie otrzymane należności są częścią dochodu, przy czym TFR (odprawa) podlega osobnemu opodatkowaniu. Jeśli Twoja mama ma wątpliwości, najlepiej niech uda się do najbliższego CAF z całą dokumentacją i pracownicy sprawdzą, czy ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe i zapłacić podatek dochodowy.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Dee

   Usuń
  2. Bardzo dziękuje za odpowiedź;) mama korzysta z CAF pracuje 5 lat u jednego pracodawcy ale w czerwcu chce zjechać już do pl. Dlatego woli się upewnić i pozamykać wszystko;) Jezeli zapłaci teraz podatek za 2013r to wiem że oni pobierają zaliczkę na poczet następnego roku, czy przy wyliczeniu podatku ma obowiązek to zgłosić? że kończy pracę z dniem 30 maja? bo w tym roku dochodu powyżej 8000 nie będzie miała.

   Usuń
  3. Nie tyle ma obowiązek, co leży to w jej interesie - niech poinformuje CAF o planowanym wyjeździe z Włoch i poprosi o wzięcie tego pod uwagę przy wypełnianiu zeznania. CAF powinien mieć możliwość zaznaczenia tego w systemie, przez co należny podatek będzie niższy, gdyż nie będzie zawierał zaliczek.

   Usuń
  4. Dziekuję za odpowiedzi. Prawdziwa skarbnica wiedzy ;))))) dobrej nocy Anulek

   Usuń
 10. mam pytanie, bo czegos tu nie rozumiem, jesli pracowalam 365 dni w roku i nie zarobilam 8000 to sie nie rozliczam a jesli przepracowalam 180 dni i zarobilam 6500 to musze sie rozliczyc,bo slyszalam , ze tak poniewaz nie przepracowalam 365 dni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, te 8000 euro odnosi się do przepracowanych 365 dni (jak już pisałam w komentarzu z 19 lutego), gdyż, najprościej rzecz ujmując, należny podatek zostaje wówczas "anulowany" przez odliczenie w wysokości 1840 euro (równe należnemu podatkowi 23%):

   8000 euro x 23% = 1840 euro podatku
   odliczenie za 365 dni = 1840 euro
   podatek - odliczenie = 0 euro do zapłaty

   Jeśli ktoś pracował przez krótszy okres w danym roku, takie proste obliczenie nie ma zastosowania, gdyż wyjdzie wówczas inna kwota odliczenia, która zmniejsza się proporcjonalnie do przepracowanych dni (zaznaczam, że nie jestem ekspertem podatkowym i tego typu obliczenia zazwyczaj wykonuje za mnie program komputerowy w momencie wypełniania zeznania :)):

   6500 euro x 23% = 1495 euro podatku
   (1840 euro / 365 dni = 5,04) odliczenie za 180 dni = 5,04 x 180 = 907,20 euro
   podatek - odliczenie = 1495 euro - 907,20 euro = 587,80 euro do zapłaty

   Aby rozwiać wszelkie wątpliwości (kwestia podatków jest dość skomplikowana), najlepiej udać się do CAF i poprosić o obliczenie należnego podatku.

   Usuń
 11. dziekuje bardzo za odpowiedz dla wyjasnienia w tym roku wyjdzie mi kolo 12500 wiec zaplace sporo podatku a druga czesc tyczyla kolezanki bo one pracuja przez 6 miesiecy i wlosi powiedzieli im ze nie musza sie rozliczac ,bo nie zarobili tych 8000, gdy ja jej powiedzialam, ze musza sie rozliczyc z kazdej sumy ktora zarobili ,to mnie wysmiala ,ze ja nie znam wloskiego i krotko tu jestem i ona wierzy wlochom a nie mnie ,ja chodze rozliczac sie bezposrednio do agenzi entrate , ale nie jestem pewna czy oni dobrze wszystko odliczaja, probowalam troche rozgryzc to obliczenie sama ale mi jakos nie wyszlo.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. mam 55 lat w kraju mam przepracowane 31 , natomiast we Wloszech przepracowane 4 lata chcialabym sie dowiedziec kiedy moglabym isc na emeryture jesli bym zsumowala lata , a ile musze pracowac tutaj zeby zdobyc emeryture z Wloch.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O prawie do emerytury we Włoszech pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html

   Pracuję nad artykułem o sumowaniu okresów ubezpieczeniowych, w każdym razie po osiągnięciu wieku emerytalnego we Włoszech (zgodnie z obecnymi założeniami, będzie on wynosił 67 lat), możesz złożyć w INPS wniosek o zsumowanie stażu z włoskiego z polskim, by otrzymać emeryturę za lata przepracowane we Włoszech.

   Usuń
 13. mam prosbe , moja kolezanka pracowala kolo 7 lat na czarno u starszej pani i ona jej placila synowie tej nie wtracali sie do tego, miesiac temu wrocila do pracy i po paru dniach ta kobieta przewrocila sie wyladowala w szpitalu w innej miejscowosci moja kolezanka jezdzila tam codziennie pare dni temu zmarla ta pani , a synowie nie wyplacili jej nawet ani jednego eura, bo powiedzieli ze miala umowe z matka a nie z nimi, co ma ona teraz zrobic, prosze o porade, my mieszkamy w Carpi kolo Modeny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O konsekwencjach zatrudnienia bez umowy pisałam tutaj:http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/praca-na-czarno-jakie-sa-mozliwe.html?m=1. Niestety Twoja koleżanka przekonała się na własnej skórze, jakie jest ryzyko podejmowania pracy na czarno - teraz nie pozostaje jej nic innego, jak zwrócenie się do związków zawodowych (patronato), które postarają się pomóc jej w otrzymaniu należnych pieniędzy, w razie konieczności również drogą sądową. Dodam, że sądy niemal zawsze przyznają rację opiekunkom, więc raczej na pewno się uda.

   Usuń
 14. kiedy w tym roku rozlicamy podatek?badante

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zależności od używanego formularza, terminy są następujące (możliwe, że zostaną one nieco wydłużone):

   1) 730 (przypominam, że od tego roku mogą z niego korzystać również osoby, za które pracodawca nie płaci zaliczek na poczet podatku, pisałam o tym tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/01/formularz-7302014-teraz-mozna-go-uzyc.html): do 31 maja 2014 r.

   2) Unico:

   - w urzędzie pocztowym: od 2 maja do 30 czerwca 2014 r.
   - za pośrednictwem internetu, CAF, w urzędzie skarbowym lub pocztą z zagranicy : do 30 września 2014 r.

   Usuń
 15. szkoda ze nie trafilam na ta strone wczesniej, pracuje na papierach juz 5 lat ale cagle mi mowiono ze nikt z obcokrajowcow sie nie rozlicza, moj dochod w 2014 11208euro ile mam zaplacic podatku, prosze o pomoc, serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podstawie samego dochodu nie można obliczyć należnego podatku, trzeba wziąć pod uwagę odliczenia i ewentualne ulgi podatkowe. Najlepiej udaj się z umową o pracę do najbliższego CAF, który wypełni za Ciebie zeznanie podatkowe i obliczy podatek.

   Usuń
 16. dziekuje za odpowiedz, jak pisalam wczoraj pytanie to bylo juz pozno i nie sprecyzowalam problemu.Przeszlo juz 3 lata a ja sie nie rozliczalam z podatku, chcialam wiedziec tylko szacunkowo jakiego rzedu bedzie to kwota( zakladajac, ze nie mam zadnych odliczen) jestem opiekunkom u osoby starszej i nie wynajmuje mieszkania. druga sprawa jezeli teraz sie rozlicze za 2013( dochod za ten rok na CUD 11208 euro) to co z tymi trzema latami gdzie sie nie rozliczalam, beda mnie scigac, Zawsze w Polsce wszystko bylo ok a teraz czuje sie bardzo dyskonfortowo.Jezeli mozesz to prosze odpowiedz.Pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję ściągnięcie programu do samodzielnego wypełniania zeznania na formularzu 730 (z którego od br. mogą korzystać również opiekunki) i wpisanie danych dotyczących dochodu z pracy - otrzymasz wówczas należny podatek, a wypełnione zeznanie możesz następnie zanieść do CAF, który bezpłatnie prześle je fiskusowi. Nie jest to skomplikowane, właśnie dzisiaj pokazałam krok po kroku, jak wypełnić przykładową deklarację:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/04/jak-samodzielnie-wypenic-zeznanie.html?m=1

   Jeśli chodzi o zeznania nie złożone za poprzednie lata, pozostaje mieć nadzieję, że urząd skarbowy nie postanowi skontrolować właśnie Ciebie. Tego typu "wykroczenia" ulegają oczywiście przedawnieniu - jeśli dobrze pamiętam, w przypadku nie złożenia zeznania podatkowego (omessa dichiarazione) przedawnienie następuje po 5 latach, licząc od następnego roku po roku odniesienia.

   Usuń
 17. problem polega na tym ze jestem laikiem komputerowym a dodatkowo korzystam z komputera o oprogramowaniu wloskim. Ssiagniecie programu to juz dla mnie wyzsza szkola jazdy i dlatego prosilam o ta szacunkowa kwote. Znalazlam na stronie opiekunka..... dwa przyklady obliczen podatku ale wychodza mi jakies astronomiczne sumy, moja ignorancja jest straszna.Pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz, napisz do mnie maila (adres znajdziesz w górnej zakładce "kontakt", zastąp (at) małpą) - zadam Ci kilka dodatkowych pytań i postaram się obliczyć Twój podatek.

   Usuń
 18. Swietny blog. Gratuluje.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Mam pytanie dotyczace Bonusu IRPEF? Pracuje sezonowo na pol etatu i moj dochod z sezonu jest nizszy niz 8140 € jednak za pozostale miesiace otrzymuje zasilek dla bezrobotnych. Po z sumowaniu tych dwoch dochodow moj roczny dochod jest wyzszy niz te 8140€. Pytanie dotyczy czy kwalifikuje sie do wyplaty bonusu? Nie wiem czy zasilek dla bezrobotnych zalicza sie w tym wypadku do dochodu ktory brany jest pod uwage przy wyplacaniu bonusu?Moj pracodawca przeciez nie wie jaki jest moj dochod roczny jesli pracuje u Niego tylko przez sezon? Fajnie byloby otrzymac 80€ misiecznie od maja do pazdziernika bo wtedy konczy sie sezon. Prosze Mi rozjasnic cz moge liczyc na ten bonus czy jednak nie?Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 20. W ubiegłym roku pracowałam 345 dni i zarobiłam 5.745,81- retribuzione lorda. contributi carico dipendente 433,16 euro. Netto corrisposto- 5.312,65 euro.Mam takie pytanie do Pani, czy muszę za ubiegły rok składać zeznanie podatkowe. Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szybko wrzuciłam podane przez Ciebie dane do programu i wyszło mi, że odliczenie za pracę najemną (1739 euro) zeruje należny podatek dochodowy (1222 euro), więc nie musisz składać zeznania.

   Usuń
 21. Witam Pracowalam jako opiekunka w roku 2013 od lutego do konca maja. Osiagnelam dochod w wys. 4630 euro. nastepnie pracowalam na polach i do konca roku osiagnelam dochod z tej pracy w wysokosci 7700 euro z ktorego mialam potracone zaliczki mniejsze od naleznych. Jak to bedzie wygladac jezeli chodzi o kwote 8000 wolna od podatku w moim przypadku? z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim na pewno musisz złożyć zeznanie podatkowe, gdyż Twój łączny dochód przekroczył 8000 euro (4630 + 7700 = 12330 euro), a dodatkowo masz dwa zaświadczenia CUD. Jeśli chcesz skorzystać z formularza 730, musisz się pospieszyć, gdyż zeznanie to należy złożyć w CAF do końca maja - później pozostanie Ci nieco bardziej skomplikowany formularz Unico.

   Jeśli przez wizytą w CAF chcesz dokładniej dowiedzieć się, jak wygląda kwestia Twojego podatku dochodowego, możesz napisać do mnie maila (adres znajdziesz w górnej zakładce "kontakt", zastąp (at) małpą), postaram się go obliczyć. Oczywiście będę potrzebować więcej informacji, ale to już mailowo.:)

   Usuń
 22. Witam. Proszę o pomoc czy za 2013 moja Mama ma złożyć jakieś zeznanie podatkowe we Włoszech. Wcześniej nie składała zeznania bo miała jedną pracę i nie przekraczała kwoty wolnej od podatku. W roku 2013 do 16 września pracowała jako badante. Po śmierci Pani, którą się opiekowała otrzymała zasiłek dla bezrobotnych,( co miesiąc go otrzymuje). Dostaje jakąś informację co miesiąc z której wynika, że ma tam potrącony podatek. Oprócz tego w roku 2013 ( w grudniu) otrzymała część odprawy. Czy musi składać zeznanie za 2013? czy ta odprawa jest opodatkowana?. Łącznie wynagrodzenie za pracę badante, część odprawy wypłaconej w 2013 oraz zasiłek dla bezrobotnych nie przekroczył 8000 euro. Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja Mama otrzymała za 2013 r. dwa zaświadczenia o dochodach (CUD) - jeden od pracodawcy, drugi z INPS - więc musi rozliczyć się z fiskusem, by sprawdzić, czy przypadkiem nie będzie konieczna zapłata podatku dochodowego. Jeśli uda jej się złożyć dokumenty w CAF do 31 maja, może to zrobić za pomocą uproszczonego formularza 730, w przeciwnym wypadku musi skorzystać z Unico.

   Możliwe, że termin składania 730 zostanie wydłużony, jednak na razie nie ma oficjalnych informacji na ten temat.

   Usuń
  2. Dziękuję ślicznie.pozdrawiam

   Usuń
 23. Witam Moja mama pracuje we wloszech jako badante . pracuje legalnie jej dochod za rok 2013 wynosi 9.100 z pewnoscia wyjdzie jej podatek do zapłaty mogła by Pani wyliczyć ile mniej więcej by to było? , pracuje cały rok , wyjedzą do pl na urlop , raz w roku , nie otrzymuje bust pag tylko potwierdzenie o otrzymanym wynagrodzeniu , nie dostała tez modello cud tylko kartecznę z roczną suma ... Proszę o pomoc ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na podstawie podanych przez Ciebie danych nie jestem w stanie obliczyć nawet przybliżonego podatku, więc bardzo proszę o kontakt na maila (d.deelaylah(at)gmail.com, (at) należy zastąpić małpą) - zadam Ci kilka dodatkowych pytań i postaram się pomóc. Każdy przypadek jest inny, dlatego nie wystarczy mi uzyskany dochód.

   Usuń
  2. Bardzo Dziękuje ,,

   Usuń
  3. PRZEPRASZA ZE PYTAM JAK DLUGO MOZNA CZEKAC NA ODPWEDZ MEILA ??

   Usuń
  4. Im szybciej napiszesz, tym szybciej odpowiem.:)

   Usuń
 24. witam, mam gorące pytanie do Państwa. Przygotowuje się się do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku we Włoszech. Biuro które ma mi to zrobić poprosiło mnie o dostarczenie nr nip męża. Zastanawiam się po co?Przecież teraz w Polsce posługujemy się nr Pesel.
  W Polsce złożyłam wspólne z mężem zeznanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozliczasz się z biurem mającym siedzibę we Włoszech czy w Polsce? Jeśli to włoskie biuro, całkiem możliwe, że chodzi im raczej o włoski codice fiscale, konieczny do wpisania w zeznaniu małżonka. Jeśli mąż go nie posiada, gdyż nigdy nie był we Włoszech lub go nie potrzebował, myślę, że możesz wystąpić w jego imieniu o jego wystawienie do urzędu skarbowego (Agenzia delle Entrate).

   Polski PESEL (wytłumacz ewentualnie, że w Polsce został zniesiony NIP dla osób fizycznych) do niczego raczej się nie przyda, gdyż program komputerowy po prostu go odrzuci jako nieprawidłowy.

   Usuń
 25. Rozlicza mnie włoskie biuro. Tak jak napisałaś mogę wystąpić o nadanie tego nr, tylko ciągle nurtuje mnie pytanie po co. Mąż nigdy nie pracował we Włoszech. Czy to że w Polsce rozliczyliśmy się razem powoduje że we włoszech też musimy, czy będzie to miało jakiś wpływ na rozliczenie? czym dłużej się zastanawiam, tym więcej pojawia sie pytań. Nie znam na tyle włoskiego by to wszystko zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po to, żeby wpisać męża do zeznania. :) Posiadanie codice fiscale niczego w jego życiu nie zmieni, więc nie ma czym się przejmować, wystąp o jego nadanie i już.

   Zeznanie skladane w Polsce nie ma żadnego znaczenia, a skoro mąż nie uzyskał żadnych dochodów we Włoszech, to nie ma się tu z czego rozliczać. Składasz swoje osobiste zeznanie podatkowe, a dane męża wpisywane są jedynie dlatego, że tak każą przepisy.

   Usuń
 26. witam już się rozliczyłam z podatku,mam rozłożone na raty,ale wolałabym zapłacić w późniejszym terminie tzn.wrzesień.październik a zaliczkę na 2015 w grudniu.chcę wiedzieć czy mogę tak zrobić czy będą jakieś konsekwencje opóźnienia płatności.rozliczałam się na formularzu 730.z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Normalnie grzywna wynosi 30% należności, ale jeśli zapłacisz z własnej woli, możesz skorzystać z "rabatu", tzw. ravvedimento operoso.

   Jeśli opóźnienie wyniesie mniej niż 14 dni, oprócz odsetek (tzw. interessi legali) zapłacisz grzywnę w wysokości 0.2% należnej kwoty za każdy dzień. Jeśli zapłacisz w ciągu 30 dni, grzywna wyniesie 3%, po upływie 30 dni (a przed upływem terminu złożenia zeznania podatkowego za 2014 rok) wzrośnie do 3.75%.

   Radziłabym skorzystać z pomocy CAF przy wypełnianiu F24, żebyś nie pomyliła kodów i poszczególnych kwot (podatku, odsetek i grzywny).

   Usuń
 27. przepraszam ale chyba żle skonstruowałam pytanie.należny podatek za 2013 mam zapłacić w ratach tj.dwie raty w czerwcu,jedna w lipcu,dwie we wrześniu jedna w październiku i w grudniu zaliczka za 2014 .ja wolałabym nie płacić rat w czerwcu i w lipcu a zapłacić w wrześniu i pażdzierniku wszystko razem .dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, teraz rozumiem - poprosiłaš o rozłożenie na raty czerwcowej kwoty. Niestety nie jestem pewna, czy możliwe jest opóźnienie rozpoczęcia spłaty, więc na Twoim miejscu zapytałabym o taką możliwość w CAF.

   Usuń
 28. Witam serdecznie. Od czasu jak moja siostra pracuje we Włoszech nieraz zaglądam na Pani blog Mam prośbę czy była by Pani tak uprzejma i spojrzała na wyliczony podatek przez biuro CAF za 2013r.Siostra pracowała jako badante od 15 stycznia 2013r. obecnie jest na zasiłku, który najpierw został zaniżony i dopiero dzięki informacją jakie znalazłem na Pani blogu siostra poszła jeszcze raz do urzędu , który tym razem wyliczył go prawidłowo. Siostra słabo zna włoski i kompletnie nie orientuje się we włoskich podatkach.
  Jeśli Pani wyrazi zgodę kpl. dok. Prześle na maila. Z góry dziękuje i Pozdrawiam Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Kamil,

   pewnie, nie ma problemu, adres mailowy znajdziesz w zakładce "Kontakt".

   Usuń
 29. Witam.
  Pani blog to kopalnia wiedzy.
  Dziękuje bardzo za pomoc, serdecznie pozdrawiam Kamil

  OdpowiedzUsuń
 30. Przez przypadek weszlam na Pani blog,mieszkam od 14 lat we Wloszech (zamazpojscie)i jestem pod duzym wrazeniem Pani wiedzy.Gratuluje ,bede sledzic z uwaga dalsze wpisy.Z pozdrowieniami Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego typu "przypadki" bardzo mnie cieszą.:) Pozdrawiam ciepło,

   Dee

   Usuń
 31. Mam trochę inne pytanie. Dostałam od pracodawcy CUD ze złą datą zatrudnienia i zarobkami - za jeden miesiąc, zamiast czterech, jak było w rzeczywistości. Niestety, zauważyłam to dopiero po złożeniu zeznania w CAFie. Czy muszę zrobić sprostowanie tego zeznania podatkowego, mimo że nie posiadam prawidłowego CUDu? Wysłałam parę emaili na adres PEC stosownego ufficio pracodawcy, bez żadnej odpowiedzi, a że sezon urlopowy się zbliża, mam małe nadzieje że wyślą mi poprawiony CUD przed końcem terminu składania zeznań. I czy to prawda, że mam obowiązek zgłoszenia nieprawidłowego CUDu w Agenzia delle Entrate?
  pozdrawiam,
  Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Iza,

   przede wszystkim musisz sprawdzić, czy dochód widniejący na zaświadczeniu CUD odpowiada sumie wynagrodzenia wynikającego z miesięcznych odcinków pensji (buste paga) - jeśli odcinki pensji otrzymywałaś przez 4 miesiące i ich łączna kwota przekracza kwotę wpisaną do CUD, to zaświadczenie jest błędne i pracodawca ma obowiązek jak najszybciej je poprawić. A Ty masz w ręku dowód, że otrzymałaś wynagrodzenia wyższe niż to zawarte w wydanym zaświadczeniu.

   Oczywiście może być i tak, że w rzeczywistości firma postanowiła "zaoszczędzić" na Tobie i złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie o miesięcznym zatrudnieniu - w tym przypadku sprawdziłabym też sytuację składkową (w CUD lub na stronie INPS, po rejestracji na portalu), bo całkiem możliwe, że składki na ubezpieczenie społeczne były płacone tylko przez miesiąc. Wówczas jest jasne, że przez trzy miesiące pracowałaś na czarno.

   Jeśli na odcinkach pensji widnieją rzeczywiste zarobki i pobrane zaliczki na podatek dochodowy im odpowiadają, firma ma czas bodajże do końca lipca na wysłanie korekty do fiskusa, więc nalegaj na wydanie nowego CUD. Jeśli go nie otrzymasz, pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 258 do 2065 euro.

   Jeżeli pracodawca nie odpowie na Twoje żądania, na Twoim miejscu zwróciłabym się do związków zawodowych z prośbą o pomoc. Nie słyszałam nigdy o obowiązku powiadomienia fiskusa o nieprawidłowościach zawartych w CUD, w każdym razie możesz pokazać w CAF odcinki pensji z rzeczywistym wynagrodzeniem i na ich podstawie poprosić o korektę zeznania podatkowego.

   Usuń
  2. No tak, zdaje się że coś źle doczytałam z AdE, nią się chyba ewentualnie straszy pracodawcę. Bust paga nie dostałam, ale mam certificazione di compensi, i wydruk składek z INPSu i tam się wszystko zgadza (oczywiście czy mi płacą i ile sprawdzałam na bieżąco, bo z tym są zawsze problemy), więc na tej podstawie spróbuję działać w CAFie i ubiegać się o zasiłek.
   Dzięki, jesteś chyba jedyną instytucją we Włoszech która odpowiada petentom, i w dodatku szybko i nie wprowadzając w błąd :).
   iza

   Usuń
  3. Ojej, po raz pierwszy ktoś nazwał mnie "instytucją".:) Nie jesteście dla mnie petentami, tylko osobami takimi jak ja, które czasem mają problemy z włoskimi urzędami i przepisami, więc w czasie wolnym próbuję dzielić się z Wami moją wiedzą.:)

   Usuń
 32. mam pytanie pracowałem we włoszech w rolnictwie, dostałem w tamtym roku CUD2013 za 2012r pracodawca cos mowił ze nalezy mi sie zwrot ponad tysiac euro jednak nigdzie nie byłem z tym CUDem i nic nie składałem jedynie Dissoccupazione agricola. wybieram sie w przyszłym tygodniu po odbiór i zastanawiam sie czy mam jeszcze mozliwosc otrzymania zwrotu z tego CUD za 2012r? za tamten rok nie otrzymałem CUD a pracowałem od stycznia do pazdziernika. i czy jest mozliwosc złozenia za 2 lata naraz? i jak to sprawdzic czy sie wogole nalezy i ile? bo niemoge sie wcale nic doczytac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze, pracodawca ma obowiązek (!) wydać Ci CUD za 2013 rok, więc radzę skontaktować się z nim i nalegać - najlepiej pisemnie, listem poleconym lub certyfikowaną pocztą elektroniczną (PEC).

   Jeśli chodzi o ewentualną nadpłatę podatku w 2012 r., trudno jest mi powiedzieć, czy rzeczywiście miała ona miejsce bez zapoznania się z zaświadczeniem CUD wydanym w zeszłym roku. Na pewno nie możesz się rozliczyć teraz za 2012 rok, jednak możesz zanieść oba CUD-y do CAF i zapytać, czy należy Ci się zwrot (w najgorszym wypadku tylko za 2013 r.).

   Nie proponuję Ci obliczenia podatku za 2012 r., gdyż dzisiaj nie dam rady, a od jutra jestem na urlopie i nie będę miała dostępu do programu z zeszłego roku. Dlatego też radziłabym zwrócić się do CAF.

   Usuń
 33. Jestem opiekunka we wloszech mam contratto indeterminato w ubieglym roku pracowalam od1-01-2013 do 11-07-2013 reddito imponibile 6, 648, 75 € dlaczego musze zaplacic podatek, moje kolezanki maja mniej wiecej jak i nie placa prosze o odpowiedz z gory bardzo dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już wspomniałam we wcześniejszych odpowiedziach na zadawane pod artykułem pytania, jeśli przepracowałaś mnjej niż 365 dni w roku, musisz zapłacić podatek. Może wkleję odpowiedź sprzed kilku miesięcy:

   "Rzeczywiście, te 8000 euro odnosi się do przepracowanych 365 dni (jak już pisałam w komentarzu z 19 lutego), gdyż, najprościej rzecz ujmując, należny podatek zostaje wówczas "anulowany" przez odliczenie w wysokości 1840 euro (równe należnemu podatkowi 23%):

   8000 euro x 23% = 1840 euro podatku
   odliczenie za 365 dni = 1840 euro
   podatek - odliczenie = 0 euro do zapłaty

   Jeśli ktoś pracował przez krótszy okres w danym roku, takie proste obliczenie nie ma zastosowania, gdyż wyjdzie wówczas inna kwota odliczenia, która zmniejsza się proporcjonalnie do przepracowanych dni (zaznaczam, że nie jestem ekspertem podatkowym i tego typu obliczenia zazwyczaj wykonuje za mnie program komputerowy w momencie wypełniania zeznania :)):

   6500 euro x 23% = 1495 euro podatku
   (1840 euro / 365 dni = 5,04) odliczenie za 180 dni = 5,04 x 180 = 907,20 euro
   podatek - odliczenie = 1495 euro - 907,20 euro = 587,80 euro do zapłaty"

   Usuń
 34. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 36. wiam mój tata pracował ponad półtora roku we Włoszech jako kierowca tira. czy nalezy mu sie trzynastka i tak zwane likwidacjone w wysokosci okolo 100 euro za przepracowany miesiac???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z kontraktem zbiorowym (CCNL) branży transportu, pracownikom tego sektora należy się zarówno trzynastka (wypłacana w grudniu), jak i czternastka (wypłacana w czerwcu). Odprawa (liquidazione lub TFR - pisałam o tym tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/trattamento-di-fine-rapporto-czyli-cos.html) jak najbardziej musi zostać tacie wypłacona, ma do niej prawo tak samo, jak wszyscy inni pracownicy najemni.

   Generalnie w momencie zakończenia stosunku pracy pracodawca musi wypłacić pracownikowi:
   - ostatnią pensję
   - część należącej się za dany rok trzynastki i czternastki
   - równowartość za ewentualnie nie wykorzystany urlop
   - zgromadzoną odprawę (TFR)

   Kontrakt zbiorowy znajdziesz np. tutaj:

   http://www.ilccnl.it/CCNL/Trasporti/Autotrasporto%20e%20Spedizioni/CCNL%20Autotrasporto%20Merci%20e%20Logistica.htm

   Usuń
  2. dziekuje bardzo za odpowiedz jednak pojawił sie problem ze strony firmy moim zdaniem wyssany z palca... ponieważ mój tata jeździł na kontrakcie Włoskim przez ponad 2 lata , gdzie na kontrakcie miał napisana kwote netto 2200euro, jednak taka pensje wział może około trzech razy, zawsze była to pensja około 1700-1900euro z tłumaczeniami iz odcinają pieniądze za telefony służbowe, za urlop... jednak tata zwalniając sie z firmy zdał swój telefon innemu pracownikowi ma na to pismo gdzie tamten kierowca sie podpisał, jak równiez pismo o zdaniu samochodu z całym wyposazeniem również poświadczone pisemnie...po 3 miesiacach od dnia zwolnienia od upominania sie o wypłate tzw TFR ksiegowa włoska poinformowała tate ze wstrzymali zaplate TFR poniewaz obciaza tate za telefon...z którego niekorzystał od dnia zwolnienia a ponadto co miesiac miał odcinane za telefony...również za to że jak to powiedział szef "okradł samochód" ...jednak moj tata ma protokoly zdawcze co bylo a czego nie bylo w samochodzie podpisane własnie za zastepujacego go kierowce.... drugim problemem jest to iz ksiegowa powiedziala ze na BUSTA PAGACH jest taka rubryka ACCOTNO I jesli tam jest wpisana kwota odcieta to wszystko dobrze jednak jesli nie to znaczy ze przez cale dwa lata zadnych pieniedzy nieodcieli... i ze teraz maja prawo odciac za cale dwa lata, równiez i trzynasta pensje... biorąc bustapage do reki faktycznie niema nic tam napisane jest pusta rubryka, natomiast wyzej gdzie jest calkowite wynagrodzenie niema 2200euro tylko roznie 1700, 1800 itd wtakim razie gdzie te pieniadze sa??? czy w takim przypadku jednak firma ma racje? czy starac sie z tata o wypłate TFR z dwóch lat jak równiez 13 pensji...pozdrawiam i dziekuje za pomoc

   Usuń
  3. Sytuacja rzeczywiście jest dość skomplikowana, ale jeśli tata ma wszystkie dokumenty potwierdzające jego wersję, to radziłabym czym prędzej wybrać się do związków zawodowych (patronato) i poprosić o pomoc w rozwiązaniu sprawy. Jeśli się nie mylę, firma ma obowiązek wpłacać zaliczki na poczet podatku dochodowego, więc jeśli tego nie robili i nie przeprowadzili potem wyrównania, to będą musieli prawdopodobnie zapłacić grzywnę.

   Na miejscu taty na pewno bym tego tak nie zostawiła, po to są związki zawodowe, żeby w takich sytuacjach pomagać pracownikom.

   Usuń
  4. jeśli chodzi o związki zawodowe to jak sie z nimi skontaktować jeśli na stałe teraz tata mieszka w Polsce a nie we Włoszech???

   Usuń
  5. Na stronach internetowych poszczególnych związków podane są informacje kontaktowe, można zadzwonić lub napisać maila.

   Usuń
  6. jak zapisać się do tego zwiazku zawodowego..jesli mój tata na stałe mieszka juz w Polsce..

   Usuń
  7. To nie jest kwestia "zapisania się do związków", Twój tata potrzebuje pomocy w odzyskaniu należnych pieniędzy - do tego nie jest konieczne zamieszkiwanie na stale we Wloszech. Możliwe, ze będzie musiał raz czy dwa przyjechać do Włoch, np. żeby podpisać pełnomocnictwo, ale to zależy od związków.

   Usuń
  8. a mozna prosic o jaki koliwek link...bede bardzo wdzieczna ponieważ kompletnie niewiem jak to zrobic i nieznam włoskiego...pozdrawiam

   Usuń
  9. Nie wiem, w jakim regionie ma siedzibę firma, dla której pracował tata, w każdym razie wystarczy wpisać w Google np."patronato CGIL + region" czy "patronato UIL + region". Np. w Rzymie tego typu sprawami z ramienia CGIL zajmuje się Ufficio Vertenze Legali di Roma e Lazio - via Buonarroti, 12 - tel. +39 06 47823307.

   Kontakt natomiast do rzymskiego UIL znajdziesz tutaj:

   http://www.ital-uil.it/jsps/197/MenuSup/200/Contatti.jsp

   Usuń
 37. Dzien dobry, po pierwsze to gratulacje z powodu tak uzytecznego blogu i super wiedzy.
  Mam pytanie odnosnie podwojnego opodatkowania, jak to sie ma w przypadku gdy osoba pracuje we Wloszech i ma tam residenze, w Polsce ta sama osoba ma zameldowanie na pobyt staly, Czy trzeba rozliczac sie rowniez w Polsce za ta sama prace? i Czy w przypadku pracy we Wloszech powiadamiany jest automatycznie polski Urzad Skarbowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązek składania deklaracji podatkowej w Polsce istnieje wówczas, gdy w tym samym roku podatkowym uzyskałeś dochód zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Włoski dochód nie zostanie ponownie opodatkowany, lecz posłuży do ustalenia progu podatkowego, pod który podlegać powinien dochód uzyskany w Polsce.

   Usuń
 38. Witam.Pracuje we wloszech jako opiekunka , moj maz mieszka w polsce nie pracuje 2013 r byl na zasilku dla bez, czy mi sie nalezy ulga podatkowa na niego , jakie dokumenth musze dostarczyc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat odliczenia podatkowego na członków rodziny pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html

   Usuń
 39. Witam

  Mieszkam we Włoszech mam zameldowanie i carte identita i działam na prawach Włoskich. Mam pytanie.... jeśli zajmę się sprzedażą samochodów do polski z terenu Włoch i Polacy będą kupować ode mnie samochody lub motocykle na terenie Włoch to czy muszę rozliczyć się z podatku i płacić akcyzę w Polsce od auta jako sprzedający. Jestem jako importer i fizycznie sprzedaje na terenie Włoch. Czy wystarczy opodatkować to we Włoszech jak to zrobić żebym miał czyste ręce. Drugie pytanie..... Obecnie nie pracuje i jestem na utrzymaniu mamy i jak wiadomo we Włoszech jest takie prawo podatkowe że jeśli osoba nie pracująca jest na utrzymaniu osoby pracującej to nie musi odprowadzać podatku i żeby to miało ręce i nogi czy taką sprzedaż aut lub motocykli może rozliczać moja mam w swoich rozliczeniu podatkowym. A może potrzebna jest firma zarejestrowana we Włoszech. Bo ja na siebie nie chce otwierać żadnej firmy bo by mnie zjadły tutejsze podatki a jak wiadomo nie będę importował sto czy 200 aut lub motycykli rocznie. Mówimy tu o ilości 10 sztuk Serdecznie proszę o odp. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby moc prowadzić jakakolwiek działalność handlowa we Wloszech, nawet jeśli miałoby to być sprzedawanie robionych przez Ciebie figurek z gliny, musisz otworzyć tu działalność gospodarcza. Osoba prywatna nie może tak po prostu skupować sobie samochodów i sprzedawać ich do Polski, do tego potrzebna jest firma. We Wloszech istnieje mozliwosc płacenia niższych podatków, jeśli spełniasz określone warunki, pisałam na ten temat tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/kto-moze-otworzyc-firme-pacac-mniejsze.html

   W kwestii opodatkowania sprzedaży w Polsce nie jestem w stanie Ci pomoc, gdyż jest to pytanie do księgowego - zresztą przez rozpoczęciem jakiejkolwiek działalności radziłabym znaleźć tutaj we Wloszech dobrego księgowego i poprosić o szacunkowe obliczenie kosztów przedsięwzięcia.

   W każdym razie Twoja mama nie miałaby nic wspólnego z Twoja działalnością, wiec z fiskusem musiałbyś rozliczać się Ty - to Twój dochód, nie mamy.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Dziękuje Pani za taką pomocną odpowiedz. Właśnie o to mi chodziło. Jeszcze mam takie zapytanie, jeśli moja mama chciała by sobie dorobić do wypłaty w Italii czyli sprzedając towary w obrębie Unii Europejskiej a pracuje jako opiekunka nad osobą starszą i regularnie ma odprowadzane kontrybuty to czy może za taki dochód w jakiś sposób odprowadzić podatek w Italii. Dołączyć dochód z opieki do dochodu uzyskanego ze sprzedaży towaru i odprowadzić podatek.

   Usuń
  4. Nie ma problemu, mama może pracować jako pracownik najemny i jednocześnie otworzyć działalność gospodarczą. W rocznym zeznaniu podatkowym (na formularzu Unico) będzie musiała uwzględnić oba dochody, które zostaną zsumowane i na tej podstawie zostanie obliczony należny podatek.

   Usuń
  5. Ale oprócz podatku od dochodu który jest zrozumiały i musi być płacony i skoro moja mama sobie poszerzyła działalność to czy od tej działalności musi odprowadzić dodatkowe kontrybuty czyli ala nasz zus. Nie chodzi mi tu o podatek dochodowy bo od sprzedaży płaci się oddzielnie.

   Usuń
  6. Pisałeś o podatku, nie o składkach, ale ok, teraz lepiej sformułowałeś pytanie.:) Niestety kwestie związane z prowadzeniem firmy są dość skomplikowane, a ja nie jestem na tym polu ekspertem, więc mama musiałaby zapytać o składki księgowego. Jeśli dobrze pamiętam, pracownicy najemni pracujący co najmniej 26 godzin tygodniowo powinni być zwolnieni z obowiązku płacenia składek w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale nie jestem pewna, więc absolutnie nie bierz tego za pewnik.

   Usuń
 40. dlaczego inps nie wyplaca swiadczen emerytalnych cudzoziemcom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że wypłaca, jeśli tylko mają do niej prawo. W menu po prawej znajdziesz zakładkę "EMERYTURA", a w niej artykuły na temat zasad przyznawania emerytury we Włoszech oraz sumowania polskiej i włoskiej emerytury.

   Usuń
 41. Witam Panią serdecznie Dee. Mam na imię Iga. Bardzo proszę o wypowiedż w sprawie mojego męża.Jest Włochem, mieszkamy w Polsce od 2005r.Emerytura męża przychodzi od początku na konto w PKO bp ,który wystawiał PIT-11-zwolniony z podatku.Mąż płacił podatek we Włoszech.W 2013r bank w Warszawie zaczął potrącać zaliczki na podatek uzasadniając,że mąż mieszka w Polsce dłużej niż 183 dni i powinien płacić w Polsce. [oczywiście nie tłumacząc dlaczego nie potrącali od samego początku] Przez pół roku mąż płacił podwójny podatek. Obecnie płaci tylko w Polsce, ale ma uregulować za lata-2009-2013 [ok. 80000 zł].Ponieważ ma obowiązek płacić podatek w Polsce zwrócił się o zwrot niesłusznie zapłaconego podatku we Włoszech. Prawdopodobnie zwracają za 4 lata,ale wniosek będzie rozpatrzony możliwe w 2016r. Mam pytanie do Pani -jak wyglądają sprawy ze zwrotem nadpłaconej kwoty. W męża przypadku tak dużej kwoty.Mam to już przekreślić i nie liczyć na zwrot. Bardzo nas to gnębi, bo jak taki bank i nie dopełnił swoich obowiązków, za które ponosi konsekwencje mój mąż. Z drugiej strony we Włoszech nie powinni potrącać kiedy była zmiana adresu -przesiedlenie do Polski.[ Wypadało by zrobić sprawę o odszkodowanie!!!! ale to walka z wiatrakami. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mąż bardzo dobrze zrobił, występując o zwrot niesłusznie pobranego podatku, jednak nie potrafię powiedzieć, jak długo będzie musiał czekać na zwrot. Włoskim urzędom zazwyczaj niespecjalnie się spieszy, w każdym razie skoro pieniądze mu się należą, to nie pozostaje Wam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i czekać.

   Usuń
 42. Witam Deel :) te wiadomości są naprawdę bardzo pomocne ....ale mam takie pytanko :)Pracuje we wloszech jako opiekunka co będzie jak nie zapłacę naliczonego mi podatku w kwocie 1000 euro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zapłacisz ratę w ciągu 30 dni od upływu terminu zapłaty, możesz skorzystać ze swoistego rodzaju "ulgowej kary" (tzw. ravvedimento breve) - zamiast zwykłej grzywny w wysokości 30% należnego podatku, zapłacisz jedynie 3%. Jeśli natomiast zapłacisz ją do końca września następnego roku (a więc przed upływem terminu składania Unico za 2014 rok), kara wyniesie 3,75% (tzw. ravvedimento lungo). Do tego musisz doliczyć odsetki w wysokości 1%.

   Po przekroczeniu terminu 30.09 kara nadal może być zmniejszona o 2/3 lub o 1/3, jednak zależy to od urzędu skarbowego, więc na Twoim miejscu zapytałabym w CAF.

   Usuń
 43. dziękuję za odpowiedz :) ale chodziło mi o to jak po prostu nie zapłacę tego wcale ...jakie mogą być tego konsekwencje ...
  pracuje na papierach od 2010 roku i wcześniej nie przekroczyłam sumy 8000 euro dopiero za 2013 wyszło mi o 160 euro więcej
  w czerwcu wyjechałam do Polski i osoba która robi dla mojego pracodawcy listy płac poinformowała go że powinnam się rozliczyć i zapłacić 1300 euro ale ja jeszcze sama nic nie składałam do tej pory i nie wiem właśnie czy to tak zostawić i nie płacić czy lepiej to jakoś załatwiać :( z góry dziękuję za pomoc ...słabo mówię po Włosku i jakoś nie lubię takich spraw załatwiać ..jestem w kropce :(:(:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konsekwencje mogą być takie, ze fiskus przystąpi do ściągania długu, zwłaszcza jeżeli przez część roku mieszkasz we Wloszech i wiadomo, gdzie Cie znaleźć. Teoretycznie wyjazd na stale z Włoch mógłby być rozwiązaniem, ale istnieje dyrektywa europejska dotycząca wzajemnej pomocy w odzyskiwaniu długów, wiec nie jestem pewna, czy również w Polsce nie dosięgnie Cie komornik.

   O tym, jak wygląda ściąganie długów przez państwo włoskie pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/10/equitalia-czyli-jak-panstwo-woskie.html

   Usuń
 44. dla czego Włosi twierdzą że jak przekroczymy sumę 7000 euro to już musimy płacić podatek a nie 8000euro czy weszły jakieś zmiany,,, dziś w dwóch miejscach mi powiedziano że 7000 :( czy to prawda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, jacy "Włosi" tak twierdzą i dlaczego, w każdym razie w przypadku pracy najemnej górna granica wynosi 8000 euro z hakiem w przypadku zatrudnienia przez cały rok.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/roczne-zeznanie-podatkowe-osob.html?m=1

   Usuń
 45. Witam, Czy oreintuje się może Panii czy są jakieś kalkulatory, które umożliwiają przeliczenie kwoty brutto na netto, ale równiez z uwzględnieniem kwoty płaconej na INPS. Dostałe propzycje kontraktu za około 55 000 € /rocznie. Nie wiem teraz czy moje netto to będzie 55 000 minus 17 220. Czy jak raczej podejrzewam 55 000 - INPS i od tego dopiero policze sobię podatek. Ile będzie to INPS ? 9,19% od tego co mam na umowie jako brutto ? Zatrudnienie jako praca najemna, mieszaknie opłacone przez pracodawcę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obliczenie pensji netto nie jest proste, czynników zmiennych jest bez liku (region, branża, członkowie rodziny na utrzymaniu, ilość osób zatrudnionych w firmie, rodzaj umowy itp.), więc kalkulatory dostępne w internecie (np. http://www.calcolostipendionetto.it/) nie dadzą Ci dokładnego wyniku. Na Twoim miejscu poprosiłabym potencjalnego pracodawcę o podanie przybliżonej miesięcznej pensji netto - księgowi posługują się specjalnymi programami, więc zadając to pytanie pracownikom odpowiedniego działu, na pewno uzyska on dość dokładną odpowiedź.

   Usuń
 46. Czyli mam rozumieć, że kwota zwolniona od podatku się anuluje po jej przekroczeniu? W Polsce ta kwota jest minimalna +/-800eur ale jak zarobię np. 1000eur to podatek płacę tylko od nadwyżki. Z postu mi wynika, że we Włoszech muszę zapłacić podatek od całości 1000eur!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwestia na tyle różni się od polskich przepisów, że trudno oba systemy porównywać. Kwota wolna od podatku we Włoszech związana jest z odliczeniem za pracę najemną, które to odliczenie zmienia się nie tylko wraz z wysokością dochodu, ale również w zależności od ilości przepracowanych dni czy rodzaju umowy o pracę. W uproszczeniu wygląda to tak, że w przypadku 8000 euro (zarobionych w ciągu 365 dni) odliczenie za pracę najemną jest takie same, jak należny podatek (1840 euro), który w ten sposób się zeruje.

   Przykład 1:

   Dochód całkowity uzyskany w ciągu 365 dni (umowa na czas nieokreślony): 6000 euro
   Należny podatek (poniżej 15000 euro = 23%): 1380 euro
   Przysługujące odliczenie za pracę najemną: 1840 euro
   Wynik: 1380 euro - 1840 euro = -460 euro (odliczenie przysługuje jedynie do kwoty należnego podatku, więc wynik będzie równy 0)

   Przykład 2:

   Dochód całkowity uzyskany w ciągu 240 dni (umowa na czas nieokreślony): 6000 euro
   Należny podatek (poniżej 15000 euro = 23%): 1380 euro
   Przysługujące odliczenie za pracę najemną: 1210 euro (ze względu na krótszy czas pracy, jest ono niższe)
   Wynik: 1380 euro - 1210 euro = 170 euro

   Przykład 3:

   Dochód całkowity uzyskany w ciągu 120 dni (umowa na czas określony): 2000 euro
   Należny podatek (poniżej 15000 euro = 23%): 690 euro
   Przysługujące odliczenie za pracę najemną: 1380 euro
   Wynik: 690 euro - 1380 euro = -690 euro = 0

   Usuń
 47. Witam! Swietny artykul! Mam wątpliwości co do mojej sytuacji podatkowej. Jestem Polką studiującą we Włoszech. Niedawno zaczęłam pracować jako modelka dla jednej firmy odzieżowej poprzez agencje. Co miesiąc agencja daje mi nowy kontrakt (collaborazione occasionale). Istnieje konwencja miedzy Polską a Włochami aby uniknąć podwójnego opodatkowania, gdzie pierwsza rzecz przebywam we Włoszech więcej niż 183 dni w roku - także podatek powinnam płacić tylko we Włoszech, druga rzecz: w tej konwencji jest artykuł dotyczący studentów, który mówi że jeśli pieniądze zarobione służą utrzymaniu się studenta nie musi on odprowadzac podatku. Czy to znaczy, że agencja powinna zapłacić mi brutto i ta cała kwota należy się mi? Czy może to znaczy że agencja nie musi odprowadzac podatku i to 20% zostaje dla agencji? Ostatnie pytanie czy muszę składać jakieś zeznanie podatkowe (czy może zgłosić gdzieś to co zrobiłam na koniec roku)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że nie potrafię dać Ci pewnej odpowiedzi, nigdy nie spotkałam się z tego typu przypadkiem. Osobom pracującym we Włoszech na podstawie umowy o współpracę okazjonalną pracodawca musi pobrać 20% podatku i wpłacić go do skarby państwa, a jeżeli okaże się, że nie powinnaś go płacić, możesz w przyszłym roku złożyć zeznanie podatkowe i ubiegać się o zwrot.

   Jeżeli w ciągu 2014 roku zarobisz na podstawie tego typu umowy mniej niż 4800 euro, nie będziesz musiała rozliczać się z fiskusem, w przeciwnym wypadku będziesz miała taki obowiązek. Do końca lutego przyszłego roku agencja musi wydać Ci zaświadczenie o uzyskanych dochodach, więc będziesz miała pełen obraz sytuacji.

   Jak wspomniałam, Twoja sytuacja jest nieco szczególna (w kwestii opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez studentów), więc na Twoim miejscu wybrałabym się do CAF i zapytała, jak to wszystko wygląda.

   Usuń
 48. Dzień dobry
  mam takie pytanie, posiadam rezydencje fiskalna w Polsce a pobieram emeryturę z Włoch i mam problem z lokalizacją biura IMPS do którego powinnam wysłać - Domanda di esenzione dall`imposizione Italiana sulle pennsioni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Logicznie rzecz biorąc, według mnie powinnaś złożyć wniosek w siedzibie INPS, której podlegałaś podczas pobytu we Włoszech i która obecnie wypłaca Ci emeryturę. Na wszelki wypadek zadzwoniłabym jednak na infolinię INPS (istnieje możliwość rozmowy w języku polskim) i zapytała, czy tak rzeczywiście jest.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowidź

   Usuń
 49. Pracuje we Wloszech.W Polsce od 2 lat pobieram emeryture zKRUS..rolnicza..i place podatek w Polsce zglosilam to do dochodow przy rozliczeniu i we Wloszech tez pobieraja mi podatek ..czy slusznie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z art. 18 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez Polskę i Włochy, wszelkie emerytury opodatkowane są jedynie w państwie, w którym masz stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli więc mieszkasz na stałe we Włoszech, nie powinnaś płacić podatku od emerytury w Polsce - na Twoim miejscu zwróciłabym się do KRUS z wnioskiem o zaprzestania pobierania zaliczek na poczet podatku dochodowego.

   Oczywiście jeśli jesteś zameldowana również w Polsce, będziesz musiała prawdopodobnie wykazać, że tak naprawdę masz rezydencję podatkową i mieszkasz na stałe we Włoszech.

   Usuń
 50. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam wszystkich. Potrzebuje pomocy. Sytuacja wygląda następująco.
  Moja mama pracowała we Włoszech w sumie mogę powiedzieć z 10 lat legalnie nigdy się nie rozliczała w Polsce i we Włoszech. Od 2 lat ma Polską emeryturę (ok. 800zł. coś takiego, nie wiem dokładnie) ciężko za to przeżyć w Polsce. I chciała by doliczyć zarobki z zagranicy. Czy jest jakaś firma, biuro rachunkowe czy osoba nawet prywatna która zajeła by się tą sprawą (lub może stwierdziła prawnie że nie da się) chodzi o wyprostowanie spraw z skarbówką i wszelkie dokumenty, aby doliczyć zarobki zagraniczne, a może się to nie opłaca. Proszę o pomoc najlepiej jakieś namiary.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat sumowania okresów ubezpieczeniowych w celu uzyskania włoskiej emerytury napisałam osobny artykuł, w którym znajdziesz też namiary na wydział ZUS zajmujący się tą kwestią:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.co.uk/2014/04/emerytura-sumowanie-okresow.html?m=1

   Usuń
 52. Witam,

  Dziękuję za świetny blog i naprawdę godną podziwu dociekliwość :-)
  Mam takie pytanie. Czy wiadomo do którego zeznania podatkowego należy włączyć pensję z grudnia wypłaconą w styczniu? Oczywiścei pytam o przepisy włoskie. Wiem, że w polskich jest to kwestia czy w umowie podany był termin wypłaty wynagrodzenia, np. 10ty każdego następnego miesiąca i wtedy kwota ta liczy się do rozliczenia za rok poprzedni (jako grudzień), a jeśli nie ustalono terminu to liczy się data wypłaty, czyli będzie to przychód za nowy rok już. Czy podobnie wygląda to we Włoszech? Wiem, że otrzymam zestawienie odprowadzonych podatków za ten rok od pracodawcy, ale jeśli nie wyjaśnię tej nieścisłości teraz, to może być już za późno, żeby się o to kłócić za rok.
  Z góry dziękuję,
  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli grudniowe wynagrodzenie zostało wypłacone do 12 stycznia, zalicza się ono do poprzedniego roku.

   Usuń
 53. witam, czy we włoszech przy rozliczeniu podatku można odliczyć 1% na fundacje dla dzieci w polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, we Włoszech można odliczyć na różne cele charytatywne (i nie tylko) 0.5% (tzw. 5 per mille), jednak dotyczy to jedynie organizacji zarejestrowanych we Włoszech.

   Usuń
 54. Witam, pracowałam we Włoszech 2,5 miesiąca w 2014 roku, na zasadzie voucherów, czy jest możliwość odzyskania podatku płaconego przez pracodawcę, tak jak to bywa np. w Holandii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwestia odzyskiwania podatku na zasadach obowiązujących w przypadku Holandii czy Anglii nie m we Włoszech racji bytu, gdyż pracodawcy przeprowadzają zawsze wyrównanie i podatki płacone są dokładnie w takiej wysokości, w jakiej płacone być mają. Nawet gdy ktoś pracuje dla kilku pracodawców i żaden z nich nie przeprowadzi całkowitego wyrównania na koniec roku, wszystko zostaje "wyprostowane" w momencie składaniazeznania podatkowego.

   Tyle tytułem wstępu. :) Jeśli chodzi o vouchery, to są one zwolnione z podatku dochodowego, więc nie wykazuje się ich w zeznaniu ani nie płaci się podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu. Tak więc tak czy siak nie byłoby czego odzyskiwać.:)

   Usuń
 55. pracuję we włoszech od 2013 roku przy zbiorze jakbłek praca 8-9 miesiecy w roku.
  w 2013 zarobiłam 7300 euro a 2014 zarobiłam 8475 euro.
  tym roku złozylam dokumenty do disocupazione za dwa wczesnijesze lata (wczesniej skladam za rok i mialam za malo dni przepracowanych i dowiedziałam sie ze mozna zlozyc za 2 lata) i otrzymałam przelewem na konto 2500euro i wydaje mi się ze jest to zasiłek ale tylko za jeden rok,nie otrzymałam żadnego pisma ani potwierdzenia.
  1. czy można to gdzieś sprawdzić za który rok otrzymałam zasiłek?
  2. czy przekraczając kwote 8000euro musze sie rozliczyc?
  pozdrawiam i z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co wiem, zasiłek rolniczy (o którym pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html) przysługuje tylko w odniesieniu do poprzedniego roku (jeśli nie złożysz wniosku do 31 marca, zasiłek przepada), więc nie wydaje mi się, by istniała możliwość otrzymania zasiłku za dwa lata wstecz. Musisz mieć przepracowaną określoną ilość dni w ciągu ostatnich dwóch lat, ale zasiłek otrzymujesz za jeden rok, więc myślę, że kwota, o której piszesz dotyczy 2014 roku, tym bardziej, że w 2014 roku nie miałaś jeszcze wymaganych dwóch lat ubezpieczenia społecznego, o którym pisałam w artykule.

   Jeśli chodzi o rozliczenie podatkowe, to jeżeli pracowałaś tylko w jednym miejscu (a więc otrzymałaś tylko jedno zaświadczenie o dochodach), nie musisz składać zeznania, gdyż pracodawca wpłacił za Ciebie zaliczki na poczet podatku dochodowego dokładnie w takiej wysokości, w jakiej powinnaś go zapłacić. Możesz oczywiście złożyć zeznanie, jeśli przysługują Ci jakieś ulgi lub odliczenia podatkowe:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/03/ulgi-i-odliczenia-podatkowe-w-2015-roku.html

   Usuń
 56. witam!
  tak dokładnie znajmoy wspominał ze pierwszy raz łączył dwa lata zeby mieć wymaganą ilość dni i jednocześnie otrzymał wyższą kwote.
  tak pracuję tylko w jednym miejscu, czyli jeśli w tym roku bedę miała wiecęj niż 8000 euro (np 12000) to czy automatycznie otrzymam wyższą kwote z disocupacione w przyszłym roku tak to działa? (pracuję zawsze od marca do listopada)
  mam jeszcze pytanko.
  czy przepracowane lata liczą się pózniej do emerytury w polsce?jeśli tak to ile trzeba przepracować tutaj?
  pozdrawiam i dziękuje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w artykule, do którego link wkleiłam Ci w poprzedniej odpowiedzi, wysokość zasiłku zależy od ilości przepracowanych dni oraz od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia, więc jeśli pensja będzie wyższa, to i zasiłek odpowiednio wzrośnie.

   Okres przepracowany we Włoszech możesz doliczyć do okresu składkowego w Polsce i vice versa, sumując okresy ubezpieczeniowe:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/04/emerytura-sumowanie-okresow.html

   Usuń
 57. ok teraz juz wszytsko wiem.
  bardzo pomocny jest pani blog dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam, pracuje we włoszech od 2007r na roli sezonowo na samym początku przyjeżdżałem na same wakacje koło 2 misiecy od jakiegoś czasu pracuje we Włoszech przez dłuższy okres czasu około 170dni w dalszym ciągu praca w polu i czy z osiągniętych zarobków musze rozliczać się w Polsce dodam że pierwsze lata to były jak jeszcze chodziłem do szkoły i że przez jeden rok i trzy miesiące pracowałem w Polsce legalnie i się rozliczałem z podatku dochodowego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązek składania deklaracji podatkowej w Polsce istnieje wówczas, gdy w tym samym roku podatkowym uzyskałeś dochód zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Włoski dochód nie zostaje ponownie opodatkowany, lecz służy do ustalenia progu podatkowego, pod który podlegać powinien dochód uzyskany w Polsce. Jeżeli natomiast w danym roku pracowałeś tylko we Włoszech i w Polsce nie uzyskałeś żadnych dochodów, nie masz obowiązku rozliczać się z polskim urzędem skarbowym.

   Usuń
  2. A jeśli pracowałem w Polsce przez nie całe dwa miesiące a później resztę roku pracowałem we Włoszech to roumiem że powinienem uznać w zeznaniu podatkowym to co pracowałem we Włoszech i w Polsce tak ??

   Usuń
  3. a może orientujesz się co w takim przypadku jak się nie rozliczyłem w Polsce z tej pracy tutaj we Włoszech?

   Usuń
  4. Niestety nie znam polskich przepisów ani procedur polskiego US.

   Usuń
  5. Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ w tym roku ubiegam się o rodzinne co już prawie ponad pół roku trwa ale już mam mniej więcej sprawę wyjaśnioną ale znajoma która mieszka we Włoszech więcej niż ja i na stałe mówiła że tez mogę otrzymać pieniądze na żonę która nie pracuje i przebywa w Polsce

   Usuń
  6. A możesz.:) Polecam artykuł o zasiłku rodzinnym oraz komentarze pod nim, znajdziesz tam sporo informacji:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html?m=1

   Usuń
 59. Witam, na początku dziękuję za potężną pracę włożoną w ten blog. Jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy mam nieruchomość w Polsce którą wynajmuję osobą fizycznym i firmą, jednocześnie kupiłem nieruchomość w Włoszech w której chcę prowadzić własną działalność gospodarczą i chcę się zameldować we Włoszech na stałe. Czy mogę do dochodu we Włoszech wliczać najem z Polski (tak aby wykazać odpowiednie zarobki do uzyskania obywatelstwa włoskiego, pamiętam jeszcze o wymogu niezbędnych lat)? Jakie będzie opodatkowanie dla najmu z Polski wg prawa Włoskiego, czy mogę ten najem prowadzić dalej jako osoba fizyczna czy będę musiał dochód ten wliczyć do dochodu działalności gospodarczej jaką otworzę we Włoszech? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jako włoski rezydent podatkowy (a takim się staniesz) będziesz nie tyle mógł, co musiał wykazać dochody uzyskiwane poza granicami Włoch oraz opłacać podatek IVIE od posiadanej nieruchomości (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/08/podatek-od-nieruchomosci-posiadanych.html). Dochody te będą wiec liczyły się podczas składania wniosku o przyznanie obywatelstwa włoskiego, jak wszystkie inne.

   Jeżeli chodzi o opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z wynajmu nieruchomości (nie widzę przeszkód, byś nadal wynajmował ja jako osoba fizyczna, bez względu na prowadzona działalność gospodarcza), zgodnie z art. 6 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polska a Włochami powinny one być opodatkowane w Polsce Ponieważ kwestia nie należy do najprostszych i dotyczy dochodów uzyskiwanych w dwóch różnych państwach, przy wypełnianiu pierwszego włoskiego zeznania podatkowego raczej zwróciłabym się o pomoc do CAF lub dobrego księgowego, by uniknąć błędów, które mogą okazać się kosztowne.

   Usuń
  2. Dziękuję za piorunująco szybką odpowiedź :-) , pozdrawiam. M

   Usuń
 60. Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące legalnego zatrudnienia we Włoszech mojej mamy która jest obecnie na rencie rodzinnej po zmarłym mężu policjancie. Niestety życie zmusza do dorobienia i mam parę pytań odnośnie kwoty jakę mama może legalnie dorobić do renty rodzinnej nie tracąc do niej prawa. Jak pytałem w Zakładzie Emerytalno Rentowym mama może dorobić do renty rodzinnej kwotę nieprzekraczającą 2600 zł. BRUTTO miesięcznie. Pytanie dotyczy- jaką kwotę może mieć wpisaną w umowę o pracę (opieka nad osobą starszą) we Włoszech aby nie przekroczyć w/w kwoty. Nie mam pojęcia jak obliczyć to z tymi wszystkimi dodatkami jakie oni mają i aby ta kwota nie przekroczyła 2600 zł. miesięcznie BRUTTO. ( gdyby otrzymywała 600 euro na rękę to z tymi podatkami czy jak to się tam nazywa ile będzie BRUTTO). Jak w ogóle nazywa się takie zatrudnienie we Włoszech czy to jest odpowiednik naszej umowy o pracę czy umowy zlecenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynagrodzenie, jakie otrzymuje we Włoszech opiekunka jest zawsze wynagrodzeniem brutto, gdyż pracodawca nie wpłaca za nią zaliczek na poczet podatku dochodowego. To od całkowitego dochodu uzyskanego w ciągu roku zależy, czy mama będzie musiała podatek zapłacić, to tak na marginesie.

   Skoro mama może zarobić miesięcznie nie więcej niż 600 euro z hakiem brutto, to pracodawca musi do umowy wpisać taki poziom pracowniczy (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/09/opiekunki-i-pomoce-domowe-poziomy.html) i takie godziny pracy (zgodnie z kontraktem zbiorowym: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/opiekunki-i-pomoce-domowe-umowa-o-prace.html), by nie przekroczyć tej kwoty. Co roku ustalane są minimalne pensje miesięczne, poniżej których nie można zejść - np. w 2015 r. opiekunka zatrudniona na najniższym poziomie A, mieszkająca z pracodawcą, nie może otrzymywać mniej niż 620,25 euro. Istnieje też możliwość podpisania z zamieszkującą u pracodawcy opiekunką umowy na krótszy wymiar godzin (do 30 godzin tygodniowo zamiast 54), wówczas w przypadku najniższego możliwego poziomu B wynagrodzenie wynosi 563,87 euro. Do tego należy dodać dziennie 5,44 euro za tzw. "wikt i opierunek" oraz trzynastkę.

   Jeżeli natomiast mama nie będzie mieszkać z pracodawcą. obowiązywać ją będzie składka godzinowa, którą można łatwiej dostosować, decydując się na określoną ilość godzin pracy w miesiącu. Pracodawca nie opłaca też wtedy "wiktu i opierunku".

   To tylko przykłady, pełną tabelę obowiązujących w tym roku stawek znajdziesz np. tutaj:

   http://www.colfebadantionline.it/la-retribuzione/la-retribuzione/stipendi-minimi/stipendi-minimi.html   Usuń
 61. Witam, mam problem włoski pracodawca zmienił mi umowę na cały etat 40 godzin tygodniowo 850 euro za miesiąc jako opiekunka osoby starszej mieszkałam u niej i opiekowałam się nią 24 godziny bez możliwości wyjścia tylko do sklepu spożywczego. Nie poinformował mnie o konieczności rozliczania się z podatku ani nie dawał mi żadnych zaświadczeń o zarobkach co roku, mówił że wszystkim zajmuje się biuro i żebym się niczym nie martwiła. Kontrakt po 3 latach został rozwiązany gdyż zachorowałam na raka i wróciłam do polski. Teraz zadzwonił i powiedział mi że nie rozliczałam się z podatku i że przyśle mi do domu do zapłaty zaległy podatek wraz z odsetkami za 3 lata bo skarbowy się do niego odezwał. Wymeldował mnie dopiero teraz, mam wszystkie dokumenty włoskie tzn dowód osobisty i numer fiskalny. Mam pytanie co mi grozi jakie są odsetki i kto musi je zapłacić, do tej pory nie miałam o niczym pojęcia. Bardzo proszę o odpowiedź bo strasznie się martwię.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety za płacenie podatku dochodowego i składanie zeznania jesteś odpowiedzialna Ty, pracodawca nie wpłaca za opiekunki zaliczek ani nie ma obowiązku informować Cię, że musisz rozliczyć się z fiskusem (większość pracodawców nie ma o tym pojęcia).

   Żądania urzędu skarbowego są więc uzasadnione, nie pozostaje Ci nic innego, jak zapłacić należny podatek. Najkorzystniejszym wyjściem jest zaplata w ciągu 60 dni od daty otrzymania pisma (nie później!), gdyż wtedy możesz zapłacić tylko jedną szóstą grzywny. Możesz tez wystąpić do urzędu (dane kontaktowe podane są w piśmie, niech pracodawca jak najszybciej Ci je prześle) z wnioskiem o rozłożenie długu na raty - maksymalnie 8 rat kwartalnych - przy czym pierwsza ratę musisz wpłacić przed upłynięciem 60 dni od daty otrzymania pisma. Pamiętaj, ze w ciągu 10 dni od dokonania pierwszej wpłaty (raty lub całości) dostarczyć do urzędu dowód wpłaty, wtedy urząd wstrzyma procedurę egzekucyjna.

   Jeśli nie zapłacisz w ciągu 60 dni, urząd poczeka kolejne 30 dni (w ciągu których, jeżeli postanowisz zapłacić, będziesz musiała zapłacić grzywnę w całości), po czym przekaże dług do agencji windykacyjnej Equitalia, o której pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/10/equitalia-czyli-jak-panstwo-woskie.html

   Usuń
 62. Witam,pisze w imieniu mojej mamy, która pracowała we Włoszech legalnie około 15 lat. Teraz jest juz na stałe w Polsce gdzie pobiera emeryture krajową. Z Włoszech został jej przyznany dodatek w wysokości147 € z instytucji INSU chyba tak to pisze się,który zostaje przesyłany jej na eurokonto z kórego bank potrąca jej 18 % na podatek i jeszcze ma zamiar potącać 9% na ZUS .Czy takie postępowanie banku jest zgodne z prawem ? Jeśli tak jak to pominąć, gdyż pozostająca suma jest znikoma. Dodam,że mama ma 73lata i we Włoszech nie przekraczała dochodu 8000 €. Proszę o pomoc, gorąco pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bank pobiera zaliczki na poczet podatku dochodowego ze względu na to, że mama mieszka na stałe w Polsce, więc jej dochód jest tam opodatkowany. Dodatkowo emeryci podlegają w Polsce obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, więc bank musi zgłosić mamę do ZUS-u i potrącać z włoskiej emerytury składkę.

   Nie można niestety tego uniknąć, gdyby Mama mieszkała we Włoszech, podlegałaby włoskim przepisom podatkowym, lecz tak niestety nie jest.

   Usuń
  2. Witam ponownie,a gdyby pieniądze przesyłać czekiem na mame to bank nie mógłby pobierać podatku . Pytam o to bo wiem ,że mamy koleżanka w ten sposób obchodzi przepisy i od dłuższego czas w ten sposób dostaje piniądze. Czy to jest zgodne z przepisami ,żeby nie było później kłopotów ze skarbówką. Pozdrawiam.:-)

   Usuń
  3. Na pewno będzie to niezgodne z przepisami, jeśli mama ukryje ten dochód przed fiskusem - emerytury są opodatkowane, wiec stanowiłoby to uchylanie się od płacenia podatków. Nawet jeśli mama otrzymywałaby świadczenie czekiem (w wyjątkowych przypadkach można zgłosić taka chęć w INPS) czy przez Western Union (bo tak tez można), to powinna zapłacić od niego podatek. Nie wiem, czy w momencie realizacji czeku bank nie pobierze zaliczek na poczet podatku, a w każdym razie dochód z emerytury powinien być wykazany w zeznaniu podatkowym.

   Usuń
 63. Witam , nie bardzo wiem jak ugryzć sprawę więc proszę o jakąklwiek odpowiedz.Ojciec mój pracował w It , zmarł 3 lata temu gdzie uzbierał raptem kilka lat pracy.Inps wypłaca mojej mamie w formie czeku na okaziciela jakąś pensione raz na jakiś czas.Do tej pory czek mama skłądała do inkasa w Banku Pko po czym na koniec roku dostawała od Nich Pit 11 i rozliczała się z NAszym Urzędem Skarbowym pitem 36 zdaję się.Kilka dni temu otrzymała pismo w któym INps prosi o wypełnienie modello CI520 w którym mama ma wykazać dochód osiągnięty w roku 2013, i teraz zagadka? O ile jestem w stanie wypełnić owy moduł o tyle pojęcia nie mam jak mam wykazać ten dochód, ponieważ czeki zostają zabrane w banku i tak naprawdę nie wiem ile ich było w 2013 i na jaką kwotę , mam jedynie pit 11 z tego roku.A na module mam wykazać nr renty i wysokość .Co począć?POzdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Formularz CI520 dotyczy wszystkich dochodów uzyskanych przez mamę w danym roku, przy czym w części dotyczącej włoskich świadczeń ("dichiaro di essere titolare delle seguenti pensioni italiane") - w tym renty rodzinnej, którą prawdopodobnie otrzymuje mama - nie ma konieczności wpisywania ich wysokości. To INPS wypłaca włoską rentę, wiec doskonale wie, jaka kwotę otrzymała mama w 2013 r., nie musisz jej podawać i w tabelce nie ma na to miejsca.

   Konieczne jest natomiast wpisanie wszelkich dochodów uzyskanych w 2013 roku poza granicami Włoch, załączając kopie zeznania podatkowego (od "dichiaro di essere titolare delle seguenti pensioni non italiane" w dół).

   Usuń
  2. Mama w Polsce nie osiąga innych dochodów czy zatem wystarczy dochód zerowy z Urzędu Skarbowego??? (Co też do końca może się nie udać bo US może na druku dochodu wykazać włoskie świaaczenia w złotówkach??? , Logicznym dla MNie jest że INPS najlepiej wie jaka kwotę mama otrzymałą.Zastanawia Mnie jednak że w formularzu jest też mowa o Nucleo Familiare i Redditi di Coniuge co w przypadku mojej mamy nie ma zastosowania,czy więc mogę odręcznie w miejscach w których nie mam co wpisać napisać coś w stylu non include albo non spetta a.... bo to już drugi formularz który przysłął INPS dając wyraz temu że poprzedni ich nie usatysfakcjonował???? I jeszcze jedno czy mogę te papiery dać notariuszowi jako organowi potwierdzającemu własnoręczność podpisu na druku w którym mama oświadcza że ma swiadomość że musi powiadamiać INPS o każdej zmianie w Swojej sytuacji finansowej?
   POzdrawiam Marta

   Usuń
  3. Formularz jest taki sam dla wszystkich, dlatego zawiera miejsce na wpisanie wszelkich możliwych danych - jeżeli jakieś pole nie dotyczy sytuacji Twojej mamy, po prostu się go nie wypełnia. INPS co roku potrzebuje informacji na temat uzyskanych dochodów, gdyż wysokość renty rodzinnej i prawo do niej zależą właśnie od sytuacji finansowej Twojej mamy.

   I tak, jeśli mama nie uzyskała żadnego dochodu oprócz włoskiej renty, nie musi nic wpisywać - wystarczy, że w pierwszej części wpisze numer włoskiego świadczenia i pozostałe dane wymagane przez INPS. Pola dotyczące zagranicznych dochodów zostawia się puste, podobnie jak te związane z dochodami małżonka, skoro jest wdową i nie wyszła ponownie za mąż. Powinna za to wypełnić część dotyczącą danych małżonka, wraz z datą śmierci (data del decesso).

   To wszystko, skoro jedynym dochodem mamy jest renta otrzymywana z INPS. Wystarczy podpisać, załączyć kopię dowodu osobistego i ewentualnie paszportu, by potwierdzić obywatelstwo polskie. I już.

   Poświadczenie podpisu przez notariusza nie jest wymagane, skąd ten pomysł? :)

   Usuń
  4. Wydawało mi się że są tym formularzu dwie strony gdzie na jednej jest klauzula o powiadomianiu INPS o każdej zmianie i wydawało mi się że tam popis powinien poświadczyć notariusz i druga strona gdzie wskazane są wszytskie dane notariusza jako organu poświadczającego.Wysłałąm zdjęcia na facebooku, bo chce mieć pewność że złozymy to jak trzeba, bo ojciec nie żyje już 3 lata a pierwwszy raz dostałyśmy tego typu dokumenty,pozdrawiam Marta

   Usuń
  5. Ok, przenieśmy się na Facebooka - odpisałam. :)

   Usuń
 64. mieszkam w Italli i mam wloska emeryture. W Polsce pracowalam po dyplomie, uznano mi 7 lat pracy i przyznano polska emeryture rzedu 300 zlotych miesiecznie; powinnam zadeklarowac ja w Italli gdzie mieszkanna stale? doliczajac ten polski dochòd do wloskiej emerytury, cala emerytura polska pojdzie na podatek. Czy to ma sens? Polskie pieniadze zasilaja wloskie kasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą podpisały Polska i Włochy, emerytury podlegają opodatkowaniu jedynie w państwie, w którym masz stale miejsce zamieszkania. Tak wiec jak najbardziej powinnaś wpisać polską emeryturę do zeznania podatkowego we Włoszech, takie są przepisy.

   Usuń
 65. dziekuje za wyjasnienia z Ojczyzny

  OdpowiedzUsuń
 66. trzebaby wziac jednak pod uwage wysokosc opodatkowania emerytur w obu krajach, roznica jest nie korzystna dla Polski ale bardzo korzystna dla Italli. Nie będę opisywać tutaj wszystkich podatków, jakie płaci się we Włoszech, gdyż jest ich co niemiara ...jak sami piszecie na poczatku. Wartoby sie nad tym zastanowc bo przepisy ustalaja Ci ktorzy maja ogromne dochodyi zadnych problemow z podatkami. Swiat pracy jest zupelnie inny. Mieszkam i pracuje w Italii od 1975 roku i pewne rzeczy widze"jasno i wyraznie". Zdrowy rozsadek dyktuje inaczej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zadaniem jest odpowiadanie na pytania związane w włoskimi przepisami i ich wyjaśnianie, nie podpowiadanie, jak je omijać. ;)

   Kwestia opłacalności to jedno, a przestrzeganie prawa to drugie - jeśli wolisz ryzykować i unikać płacenia podatków we Wloszech, to oczywiscie wybór należy do Ciebie.

   Usuń
 67. Witam,
  Jestem Emerytem i dostaje małą emeryturę w Polsce wypłacana przez ZUS. Przez 5 miesięcy pracowałem jako pomoc-opieka przy chorym starszym człowieku dostałem za każdy miesiąc Prospetto paga (art.33 ccnl) na kwotę 700Euro netto za każdy miesiąc, razem 3500Euro. Z tego co czytałem na tym wspaniałym forum-blogu chyba nie muszę się rozliczać z tego dochodu ani w Polsce ani we Włoszech Są tam różne cyferki, czy mogę podesłać skan tych dokumentów? Proszę o pomoc. Mariusz

  OdpowiedzUsuń
 68. Witam ...
  Proszę o informację co moge odliczyc w zwiazku z rozliczeniem podatku... W zeszłym roku pracowałam do czerwca i potem przeszłam na zasiłek całkowity dochód za 2015 czyli praca + zasiłek to 4600 Euro . Dodam że jestem samotną matką wychowującą dziecko w wieku szkolnym ( stąd tez pytanie czy koszty nauki syna mozna odliczyć w jakis sposób? )
  Dziekuję i pozdrawiam...Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przyszłym tygodniu postaram się opublikować artykuł na temat ulg podatkowych obowiązujących w tym roku, a na razie zerknij na zeszłoroczny post - większość podstawowych ulg pozostała bez zmian:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/03/ulgi-i-odliczenia-podatkowe-w-2015-roku.html?m=1

   Usuń
 69. Witam, pracowałem we Włoszech 2 miesiące. Nie dawno dostałem certificazione lavoro dipendente, assimilati ed assistenza fiscale. Jest tam wyszczególniony dochód, składki itp. Proszę o pomoc jak rozliczyć się samemu? Może wiesz skąd wziąć formularze i gdzie najlepiej wypełnione odesłać, mogę rozliczyć się on-line ? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Jarek. Mój mail j.szczepaniak93@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie jest powiedziane, że musisz się rozliczać, we Włoszech obowiązek składania zeznania nie dotyczy wszystkich. :) Jeśli prześlesz mi mailem zeskanowane zaświadczenie, mogę sprawdzić, czy powinieneś się rozliczyć - adres mailowy znajdziesz w zakładce KONTAKT.

   Usuń
  2. Dziękuję za pomoc w najbliższym czasie nadeślę maila ze skanem. Gdzieś wyczytałem, że nie muszę płacić podatku dochodowego, czyli przy zaplaconych uprzednio składkach, otrzymałbym zwrot, jeżeli nie przebywałem powyżej 183 dni we Włoszech jako osoba zatrudniona. Czy to prawda?
   Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Składki na ubezpieczenie społeczne (contributi) nie mają nic wspólnego z kwotą wolną od podatku i nie można uzyskać ich zwrotu, gdyż są one obowiązkowe bez względu na okres zatrudnienia czy wysokość wynagrodzenia. Możesz otrzymać zwrot podatku dochodowego (IRPEF), jeśli pracodawca pobierał z Twojej pensji zaliczki, a okaże się, że jesteś zwolniony z płacenia podatku.

   Usuń
  4. Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

   Usuń
 70. Dzień dobry. Jak wszyscy mam problem z cud. A mianowicie. Pracuje sezonowo w hotelu u jednego pracodawcy. Poraź pierwszy dostałam cud nie wiem co mam z nim dalej zrobić. Mam męża który pracuje w polsce i juz zeznanie podatkowe oczywiście nasze wspólne złożył. Czy muszę się rozliczyć w polsce z tych zarobków tzn złożyć korektę. I co nam zrobić z tym cud jeśli dobrze czytam ten dokument to nie przekracza 6500€ i pracowałam jakieś 150 dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam polskich przepisów podatkowych, więc nie jestem w stanie powiedzieć, czy masz obowiązek złożyć korektę. Z tego, co wiem, osoby uzyskujące w jednym roku podatkowych dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą muszą wpisać zagraniczne dochody do zeznania, jednak dla pewności zadałabym to pytanie komuś, kto zajmuje się polskimi podatkami na co dzień.

   Jeśli chodzi o włoski podatek, to podane przez Ciebie dane nie są wystarczające, bym mogła odpowiedzieć na pytanie, czy musisz złożyć zeznanie (teoretycznie nie, ale 100-procentowej pewności nie mam). Musiałabym zobaczyć zaświadczenie wydane przez pracodawce(CU 2016), jeśli więc prześlesz mi je na maila (adres mailowy znajdziesz w zakładce KONTAKT), będę mogła to sprawdzić.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedz. Prześle na maila zdięcia cud a co do polskiego rozliczenia to musze zapytać w biurze rachunkowym?

   Usuń
  3. W biurze rachunkowym, w urzędzie skarbowym - gdziekolwiek, gdzie zajmują się podatkami. :)

   Usuń
 71. Witam,
  w 2015roku (styczen-sierpien)pracowalam we Wloszech majac stala umowe, od wrzesnia natomiast pracuje w Niemczech.
  Z tych paru miesiecy w Niemczech rozlicze sie tutaj na miejscu, natomiast zupelnie nie wiem jak rozliczyc sie z podatku wloskiego. czy moglabym liczyc na pomoc w rozliczeniu? oczywiscie odplatnie.
  pozdrawiam,
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sytuacja jest nieco skomplikowana, ponieważ w 2015 r. uzyskałaś dochody również w Niemczech - niestety nie potrafię powiedzieć, czy musisz wykazać je we Włoszech i czy zostaną ono tutaj opodatkowane, gdyż to zależy m. in. od Twojej rezydencji podatkowej w 2015 r. (skoro pracowałaś tutaj od stycznia do sierpnia, przekroczyłaś limit 183 dni, więc najprawdopodobniej zostaniesz uznana za rezydenta) oraz od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Włochami a Niemcami, której niestety nie znam. Na Twoim miejscu zwróciłabym się do CAF lub włoskiego księgowego, nawet jeśli obecnie mieszkasz poza granicami Włoch. W Niemczech istnieją też biura ITAL UIL, możliwe, że za ich pośrednictwem można przeprowadzić obliczenia i ewentualnie złożyć zeznanie podatkowe:

   http://www.ital-uil.it/index.jsp?id=235&stati=69

   Usuń
  2. Witam, bardzo dziekuje za szybka odpowiedz. bede probowac skontaktowac sie, z ktoryms z biur w Niemczech. pozdrawiam

   Usuń
 72. Witam serdecznie,
  próbuje rozgryźć buste paga do rozliczenia pit w pl ale nie jestem pewna czy dobrze zakwalifikowałam rubryki

  ubezpieczenie społeczne - contributi agg. tfr
  ubezpieczenie zdrowotne - descrizione contributo inps
  podatek dochodowy - irpef lorda

  Z góry dziękuję za pomoc
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do rozliczenia podatkowego używa się nie odcinka płacy (busta paga), a zaświadczenia o rocznych dochodach (Certificazione Unica) otrzymanego od pracodawcy, które zawiera podsumowanie dochodu, składek i podatków zapłaconych w 2015 r.

   W każdym razie:

   1) składki na ubezpieczenie społeczne = contributi INPS (składki na ubezpieczenie zdrowotne nie istnieją, służba zdrowia opłacana jest z podatków regionalnych)
   2) podatek dochodowy brutto = IRPEF lorda, ale tu uważaj, bo odejmuje się od niego np. odliczenie za pracę najemną i inne ulgi, więc może się on zmniejszyć (IRPEF netta)

   Dochód stanowiący podstawę opodatkowania to "imponibile IRPEF" - to od niego liczy się podatek.

   Usuń
 73. Witam,
  W roku 2015 pracowałam tylko 1 miesiąc w Polsce, potem w marcu wyjechałam do Włoch na 3 miesięczne praktyki, po ich ukończeniu nie wróciłam do Polski...cały ten okres przebywałąm na terenie Włoch...podjęłam pracę jednak umowę mam dopiero od 01.11.2015.
  W związku z tym czy powinnam rozliczać się z dochodów włoskich w Polsce jeśli nie przebywałąm na terenie Polski dłuzej niż 183 dni?
  Dodam ze pit w polsce juz zlozylam rozliczajac sie z tych miesiecznych dochodow ktore uzyskalam w polsce.
  Dziekuje za pomoc,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...