4 kwietnia 2013

TESSERA SANITARIA – WŁOSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO


Włoski odpowiednik polskiej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nazywa się tessera sanitaria i jest wydawany wszystkim osobom, które mają prawo do korzystania z włoskiej służby zdrowia (na ten temat pisałam tutaj i tutaj). Jej funkcje nie ograniczają się jedynie do potwierdzenia, że dana osoba ma prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech oraz na terytorium Unii Europejskiej – służy do monitorowania wydatków na publiczną służbę zdrowia i zastąpiła dawną kartę z codice fiscale, więc używana jest w każdej sytuacji, w której należy okazać właśnie codice fiscale. Do takich sytuacji należą np. zakup lekarstw w aptece (jeśli okażecie tessera sanitaria, zostanie zeskanowany jej kod kreskowy, a na paragonie wydrukowany będzie Wasz codice fiscale, co pozwoli Wam później odliczyć sobie część kosztów zakupu od podatku), wizyty specjalistyczne i badania w publicznych ośrodkach zdrowia i... zakup karty SIM czy też papierosów w automatycznych punktach sprzedaży.Obywatel UE, mający prawo do korzystania z włoskiej służby zdrowia, zazwyczaj ma też prawo do otrzymania karty zdrowia, której oczywiście może używać również za granicą w celu uzyskania niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt Servizio Sanitario Nazionale. Są jednak wyjątki – niektórzy obywatele UE nie otrzymują tessera sanitaria, mimo iż są zarejestrowani w SSN, gdyż przysługuje im europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego w kraju pochodzenia. Chodzi o osoby zarejestrowane w SSN na podstawie formularzy europejskich S1/E106-E109-E120-E121, które w niektórych przypadkach otrzymują specjalne zaświadczenie.Co zrobić, by otrzymać tessera sanitaria? Trzeba udać się do odpowiedniej terytorialnie ASL (to coś w rodzaju naszej kasy chorych) i zarejestrować się w SSN, oczywiście jeśli macie do rejestracji prawo. W momencie rejestracji urzędnik automatycznie zaznacza w systemie, że przysługuje Wam karta zdrowia i zostaje Wam ona przesłana na adres będący w posiadaniu urzędu skarbowego (adres zameldowania lub adres podany w momencie złożenia wniosku o przyznanie codice fiscale). Trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż często na kartę zdrowia czeka się miesiąc lub nawet dłużej – takie są uroki włoskiej biurokracji. W międzyczasie możecie używać papierowego wydruku karty, który dostajecie w ASL.A jeśli minęło już sporo czasu, a tessera sanitaria nadal nie dotarła? Możecie sprawdzić, czy została wysłana na stronie https://sistemats4.sanita.finanze.it/interrogazioneTSFreeWeb/index.do i w razie potrzeby udać się ponownie do ASL lub do Agenzia delle Entrate w celu wyjaśnienia sprawy – może się na przykład zdarzyć (w moim przypadku tak właśnie było), że podczas rejestracji w SSN urzędnik ASL zapomni zaznaczyć, że przysługuje Wam karta zdrowia.W przypadku zgubienia lub uszkodzenia tessera sanitaria możecie złożyć wniosek o wydanie jej duplikatu na stronie Agenzia delle Entrate (https://telematici.agenziaentrate.gov.it/RichiestaDuplicatoWeb/ScegliModalita.jsp.), wpisując Wasz codice fiscale lub dane osobowe.


Tessera sanitaria ma ważność sześcioletnią (w przypadku obywateli włoskich oraz osób zarejestrowanych w SSN na czas nieokreślony) lub odpowiadającą ważności rejestracji w SSN. Zazwyczaj nowa karta zdrowia jest wysyłana automatycznie, z wyjątkiem osób, które otrzymały ją na czas określony w związku w ograniczoną czasowo rejestracją w SSN (np. bezrobotni lub pracownicy na czas określony) – te osoby muszą odnowić rejestrację w ASL, po czym otrzymają nową tessera sanitaria.

W 2013 roku rozpoczęła się akcja wysyłania nowych kart zdrowia osobom, których tessera sanitaria traci ważność - nowe karty wyposażone są w mikroprocesor i w przyszłości maja pozwolić na korzystanie z różnych usług administracji publicznej.

100 komentarzy:

 1. Witam! Piszesz, że karta ta zastąpiła kartę z Codice fiscale. Czy to oznacza, ze bez ubezpieczenia nie dostanę mojego numeru? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie masz prawa do opieki zdrowotnej we Włoszech, możesz otrzymać zieloną kartę z CF, zazwyczaj wysyłaną nie automatycznie, a na wniosek zainteresowanego. Twój CF i bez niej jest oczywiście ważny, po to urząd skarbowy wydaje papierowe potwierdzenie jego nadania.

   Usuń
  2. Zjechalam do Polski z Włoch, mam ważną tesere jeszcze 3lata.Nie wrócę już do Włoch czy mogę się zarejestrować w biurze pracy i korzystać z ubezpieczenia w Polsce?

   Usuń
  3. Powinnaś zgłosić wyjazd w urzędzie gminy (czyli wymeldować się z powodu wyjazdu na stałe za granicę) i w ASL, by przestali płacić za Ciebie Twojemu lekarzowi rodzinnemu.

   Nie sądzę, by polskie urzędy miały możliwość sprawdzenia, czy posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w innym kraju, w każdym razie nie ma przeszkód, byś zarejestrowała się w polskim biurze pracy po powrocie do Polski.

   Usuń
 2. czy będąc zarejestrowana we włoszech, mając codice fiscale mogę otrzymać taką karte ubezpieczeń. nie jestem zameldowana we włoszech w polsce w sumie też a spędzam we włoszech do 8 miesięcy i wracam. czy mając taką karte mogę korzystać z wizyt u lekarzy w polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włoską kartę ubezpieczenia zdrowotnego możesz uzyskać tylko wówczas, gdy masz prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech - na ten temat napisałam osobny artykuł, gdyż o ile Włosi mają zapewnione takie prawo przez konstytucję, to obywatele UE muszą spełnić pewne warunki, by z włoskiej służby zdrowia móc korzystać na takich samych zasadach.

   Z wykorzystaniem włoskiej TS w Polsce bywa różnie, nie wszystkie placówki ją honorują (choć powinny), wówczas trzeba pokryć koszty z własnej kieszeni, a następnie ubiegać się o zwrot we włoskiej ASL.

   Usuń
 3. Hej. Po pierwsze - ogromne dzięki za mnóstwo bardzo pomocnych informacji. Dzięki Tobie moje pierwsze miesiące we Wloszech przebiegły z mniejszą ilością stresu (bo oczywiście nie - bezstresowo z włoską biurokracją :).
  Być może pisałaś już o tym, a ja nie zauważyłam, ale chciałam podzielić się moim doświadczeniem - może dla kogoś będzie pomocne. Mieszkam w północnych Włoszech (prowincja LC) i przez długi czas szukałam pracy. Moja pierwsza umowa to były dwa tygodnie okresu próbnego poprzez agencję pracy, po których miałam problemy z podpisaniem umowy z pracodawcą, który nie chciał zatrudnić osoby nie będącej rezydentem. (zaś bez umowy o pracę Comune nie chciało mi wydać rezydencji). Za trzecią wizytą w Comune (upór popłaca) urzędniczce przypomniał się przepis, który mówi, że jeżeli pracowałam (nawet dwa tygodnie), to pod warunkiem zarejestrowania się jako bezrobotna w Centro del impiego utrzymuję status pracownika przez rok. Dzięki temu udało mi się uzyskać nie tylko rezydencję, ale i kartę ubezpieczenia zdrowotnego. (Pomijam milczeniem fakt, że pracodawca nie miał prawa wymagać ode mnie rezydencji. Chodziło mu o środki z regionu które dostałby zatrudniając rezydenta.). W ten sposób, nie będąc zatrudnioną udało mi się uzyskać ubezpieczenie i rezydencję. Jeszcze raz dzięki za ogrom pracy, który wkładasz w bloga. Pozdrawiam, Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Magda,

   bardzo się cieszę, że choć trochę ułatwiłam Ci zderzenie z włoską rzeczywistością biurokratyczną.;) I dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem, potwierdzającym przepisy, o których pisałam w artykule o prawie do opieki zdrowotnej obywateli UE (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html).

   Pozdrawiam serdecznie i oby wszystko szło możliwie bezproblemowo! :)

   Usuń
 4. dzien dobry
  mam pytanie,mam moj ma tessera sanitaria,we wloszech,a musi sie połozyc w szpitalu na badabie i prawdopodobnie zabieg ginekologiczny,i jak czytam i się dowiaduje ze niemoże z tej karty,(bo to tylko w naglych przypdkach),ze musi miec inna : jaka i jak ja zdobyc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie istnieje "inna karta" - jeśli dobrze zrozumiałam, musi poddać się badaniom i zabiegowi poza granicami Włoch, więc możliwe, że pobyt w szpitalu będzie wymagał wcześniejszego upoważnienia ze strony włoskiej ASL. Generalnie Unia Europejska stara się zagwarantować obywatelom dostęp do służby zdrowia w każdym kraju na podstawie ubezpieczenia w kraju zamieszkania i Włochy w marcu br. przyjęły ustawę wdrażającą dyrektywę europejską:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html

   Najlepiej zwrócić się do Krajowego Punktu Kontaktowego (punto di contatto nazionale) przy włoskim Ministerstwie Zdrowia i zapytać, jak należy postąpić. Podaję link do formularza kontaktowego:

   http://www.salute.gov.it/portale/temi/p_sendMailNCP_ITA.jsp

   Usuń
  2. miałam podobną sytuację w Posce poinformowano mnie,że moge skorzystac z włoskiej karty tessera tylko dwa razy..

   Usuń
  3. Ciekawe, na jakiej podstawie. ;) Czasem mam wrażenie, że instytucje w Polsce nie do końca rozumieją, że koszty leczenia osoby okazującej włoską kartę zdrowia zostaną zwrócone przez włoski SSN, z którym NFZ musi się później rozliczyć. To nie jest tak, że leczymy się w Polsce za darmo, na koszt polskich podatników!

   Usuń
 5. Witam.

  Mam takie pytanie....Przebywam we Włoszech od roku razem z moimi synami. Nie pracuję i nigdy jeszcze nie podjęłam legalnej pracy we Włoszech, a więc nie mam prawa do tassiera sanitaria i chociaż mam zarejestrowaną umowę na wynajm mieszkania, oczywiście odmawiają mi rezydencji. Moje pytanie dotyczy jednak synów, którzy uczęszczają tu do liceum i od listopada mają przyznaną w Polsce rentę rodzinną po ojcu. Są więc rencistami. Czy w takim przypadku dziecko w wieku 15 lat i 18 lat, uczące się we Włoskim państwowym liceum i pobierające rentę z Polski, moga ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne we Włoszech, pomimo, że jeszcze nie otrzymalismy rezydencji i zapewne czeka nas walka.

  Pozdrawiam Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety sytuacja nie jest kolorowa, gdyż aby polski rencista mógł zarejestrować się w SSN, musi przedstawić w ASL europejski formularz S1 wydany przez NFZ, a więc posiadać ubezpieczenie zdrowotne w Polsce (pisałam o tym tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html). Jeżeli Twoje dzieci nie mają prawa do opieki zdrowotnej w Polsce, włoski SSN nie może ubiegać się w NFZ o późniejszy zwrot kosztów ich leczenia, dlatego rejestracja tutaj nie jest możliwa. Na Twoim miejscu zapytałabym w ASL, czy w Twoim regionie możliwa jest dobrowolna rejestracja w SSN (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/dobrowolna-rejestracja-w-ssn-dla-osob.html), co po pierwsze umożliwi Wam korzystanie z służby zdrowia, a po drugie powinno liczyć się jako ubezpieczenie do zameldowania.

   Istnieje jeszcze możliwość otrzymania w ASL tzw. kodu ENI (w przypadku obywateli spoza UE nazywa się on STP), który przyznawany jest obywatelom UE nie mającym prawa do rejestracji w SSN (i zameldowania) i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Pozwala on na uzyskanie opieki zdrowotnej i zazwyczaj ważny jest przez 6 miesięcy (może zostać odnowiony).

   Jeśli chodzi o zameldowanie, jako osoba niepracująca musiałabyś przedstawić odpowiednie środki na utrzymanie siebie i synów (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/09/zameldowanie-jak-wykazac-posiadanie.html) oraz właśnie posiadanie polisy zdrowotnej.

   Usuń
 6. Teresa Witam ja miałam złamaną prawe kończynę tu we Włoszech i nam problem z ręko . co mam robić gdzie się udać . A mam meldunek i kartę tessera .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że nie bardzo rozumiem Twoje pytanie... Skoro jesteś zarejestrowana we włoskim systemie opieki zdrowotnej, w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych wystarczy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który w razie konieczności wypisze skierowanie do specjalisty.

   Usuń
 7. Tak rozumie do lekarza specjalisty .Tylko jest problem bo lekarze z pogotowia zgubili moją historie choroby . Czy mogą ubiegać się o odszkodowanie .Za moja reke . A w dodatku mam polską grupę o nie pełnosprawności znacznym ,mam 60 lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, w jakich okolicznościach złamałaś rękę - jeśli był to np. wypadek przy pracy, mogłabyś ubiegać się o odszkodowanie z INAIL, jeśli natomiast był to wypadek samochodowy, odszkodowanie może wypłacić ubezpieczyciel samochodu, z którego winy miał on miejsce. Oczywiście w obu przypadkach konieczne jest udokumentowanie choroby, więc fakt zgubienia dokumentacji może być problemem.

   Jeżeli chodzi o niepełnosprawność i związaną z nią pomoc państwa włoskiego (o której pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/na-jaka-pomoc-moga-liczyc.html), przede wszystkim musiałabyś uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności tu we Włoszech (polskie orzeczenie nie wystarczy):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/orzeczenie-o-niepenosprawnosci-we.html

   Usuń
 8. Nie pracuje złamałam sobie idąc sobie polna droga ,podkneam się o patyka .Pracuje tylko mąż na papierach włoskich .To co mam robić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że trudno będzie Ci uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie, chyba że właściciel polnej drogi jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej i udowodnisz mu, że obecność patyka była zaniedbaniem z jego strony.;) Na Twoim miejscu spróbowałabym uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, a potem sprawdziła, czy przysługuje Ci jakaś pomoc od państwa.

   Usuń
 9. Tata pracował legalnie we Włoszech. Nigdy nie zgłosił ani dzieci (jak uczyliśmy się), ani mamy do ubezpieczenia. W 2012 Zachorował na raka, poszedł na zwolnienie i otrzymał rentę. Mama pojechała do niego, by się nim opiekować i towarzyszyć do końca. Gdy po roku zmarł, złożony został wniosek o rentę rodziną. Mama otrzymała ją. Dwie pierwsze raty odebrała na poczcie we Włoszech. W grudniu 2013 wróciła do PL. Jestem w tej chwili (dopiero...) w trakcie procedury przeniesienia jej płatności do PL, w marcu ma otrzymać pierwszy raz rentę na konto w PL. Nie pracuje w Polsce, nie ma w Polsce tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. A, dodam, że we Włoszech przez czas opieki nad tatą była zameldowana.

  Jeśli dobrze doczytałem w internecie (nie znam praktycznie włoskiego, wspomagam się tłumaczem google), osoba otrzymująca rentę ma automatycznie ubezpieczenie zdrowotne we Włoszech. Mama nie miała nigdy zrobionej tessera sanitaria. W jaki sposób mogłaby otrzymać S1, by przenieść ubezpieczenie zdrowotne do PL? Czy wniosek można złożyć listownie? Czy ze względu za zamieszkanie we Włoszech (okolice Viareggio - Toscania), właściwym byłby urząd we Florencji (
  Azienda Sanitaria di Firenze - http://www.asf.toscana.it ?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim Tata nie mógł zgłosić ani żony, ani dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego we Włoszech, gdyż tutaj nie mieszkaliście - nie mieliście więc do niego prawa. Twoja Mama uzyskała prawo do opieki zdrowotnej po przeprowadzce do Włoch, jako żona byłego pracownika pobierającego rentę, jednak - jeśli dobrze zrozumiałam - nigdy nie zarejestrowała się w ASL. To oznacza, że aby móc ubiegać się o formularz S1 (w przypadku Viareggio należy zwrócić się o jego wydanie do USL 12 Toscana, www.usl12.toscana.it), musiałaby najpierw zarejestrować się we włoskim systemie służby zdrowia (SSN), gdyż tylko w ten sposób potwierdzone zostanie jej prawo do opieki zdrowotnej.

   Usuń
 10. Witam mam pyt, Mąż pracuje w włoszech i dochód jest niski ma 600E lub 700E i ja tez jestem zameldowana mam kartę tessera sanitaria ,pyt czy mąż może pobierać na mnie pjeńadze jak tak ,to gdzie się zgłosić ,mam 60 lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta zdrowia i ubezpieczenie zdrowotne nie mają nic wspólnego z pomocą socjalną, w każdym razie mąż może otrzymać na Ciebie zasiłek rodzinny oraz korzystać z ulgi rodzinnej, oczywiście jeśli spełnia wszystkie warunki:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html?m=1

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html?m=1

   Usuń
 11. Witam. Mam pytanie odnośnie odpłatnej dobrowolnej rejestracji w SSN. Przebywam we Włoszech od stycznia br. Mieszkam z moim chłopakiem, który jest Włochem i staram się o zameldowanie tutaj (zgodnie z ich przepisami muszę to zrobić, gdy przebywam tutaj ponad 90 dni) . W Polsce pracowałam ponad 10 lat i od kiedy mój zakład został zamknięty byłam rok zarejestrowana w polskim urzędzie pracy jako bezrobotna i tym samym byłam ubezpieczona. Po tym okresie wspólnie z moim chłopakiem zadecydowaliśmy, że przeprowadzę się do Włoch i tutaj zacznę szukać pracy, w związku z czym musiałam zrezygnować ze statusu bezrobotnej w Polsce i straciłam prawo do opieki medycznej. Żeby zostać zameldowana muszę oczywiście przedstawić dokument, że posiadam ubezpieczenie zdrowotne lub umowę o pracę. Byłam w tutejszym ASL (mieszkam w mieście Pistoia/Toskania) z zapytaniem czy mogę wykupić takie ubezpieczenie, ponieważ nie pracuję. Panią w okienku bardzo zaskoczyło moje pytanie i odpowiedziała, że absolutnie nie ma takiej możliwości, natomiast mogę korzystać z ich służby zdrowia na podstawie mojego ubezpieczenia z Polski, które obowiązuje we Włoszech albo po prostu szybko znaleźć pracę (co oczywiście ułatwi sprawę). Szukam pracy od trzech miesięcy i mogę jej przecież szukać jeszcze rok i wciąż nie mogąc korzystać ze służby zdrowia. Nadmienię, że jestem pod kontrolą neurologa i muszę wykupywać leki. Obecnie posiadam codice fiscale i zarejestrowałam się w Centro per I'impiego. Czy jedynym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnej polisy we Włoszech lub w Polsce, żeby móc udać się tutaj do lekarza rodzinnego lub specjalisty, ponieważ według pani w ASL nie mogę odpłatnie dobrowolnie zarejestrować się w SSN? A co jeśli zdarzy się, że znajdę pracę na czas określony - miesiąc lub dwa i nabędę prawo do opieki medycznej - czy po jej rozwiązaniu i zarejestrowaniu się jako bezrobotna w Centro per l’impiego nadal będę zarejestrowana w ASL z prawem do korzystania z ich opieki medycznej czy obowiązuje ono tylko na czas zatrudnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź 

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się dziwne, że ASL Pistoia nie umożliwia dobrowolnej rejestracji w SSN, gdyż w 2011 r. Region Toskania wydał okólnik, w którym daje dyspozycje dotyczące rejestracji za opłatą obywateli UE:

   http://allegati.usl4.toscana.it/dl/20130701144042986/d-iscssr2011.pdf

   W każdym razie jako osoba niepracująca i nie płacąca podatków regionalnych, z których finansowana jest służba zdrowia, nie możesz z niej korzystać, więc na razie jedynym wyjściem jest właśnie dobrowolna rejestracja (jeśli uda Ci się przekonać pracowników ASL do wdrożenia dyspozycji samorządu regionalnego) lub wykupienie prywatnej polisy, która pokryje koszty leczenia.

   Po utracie pracy utrzymasz prawo do opieki zdrowotnej na okres 12 miesięcy, o czym pisałam w tym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

   Usuń
 12. pracuję i mieszkam na terenie Umbrii-dowiedziałam się ,że mam raka czeka mnie prawdopodobnie operacja,a potem kuracja pewnie chemia jak to jest ze zwolnieniem lekarskim?
  gdzie się udać?słyszałam o jakimś certifikacie kompletnie się pogubiłam nie wiem co robić no i jak długo można przebywac na chorobowym..proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim bardzo mi przykro z powodu Twojej choroby i trzymam kciuki, byś jak najszybciej wróciła do zdrowia. Po zwolnienie lekarskie musisz udać się do swojego lekarza rodzinnego, który prześle je automatycznie do INPS, a Ty musisz podać pracodawcy numer zwolnienia. Maksymalny okres płatnego chorobowego oraz gwarancji zatrudnienia (czytaj: jak długo możesz chorować bez obawy, że zostaniesz zwolniona) regulowane są przez kontrakty zbiorowe poszczególnych sektorów, wszystko zależy więc od tego, w jakiej branży pracujesz.

   Usuń
  2. jako badante -eska

   Usuń
  3. Esko kochana, tak mi przykro!:-( Wasz kontrakt zbiorowy uzależnia okres chorobowego od stażu pracy u danego pracodawcy, informacje na ten temat zamieściłam tutaj, w tabelce:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/opiekunki-i-pomoce-domowe-umowa-o-prace.html?m=1

   Zwróć uwagę na to, że w Twoim przypadku okres zachowania pracy jest wydłużony o 50% ze względu na chorobę onkologiczną.

   Usuń
 13. Pracuje od trzech lat we wloszech z umowa na czas określony co roku 102 dni w rolnictwie,potem na pozostały czas jestem zarejestrowana jako bezrobdaja mi tylkootna tesere sanitaria wydaja mi tylko na 3 lub6 miesięcy potem rzadaja umowy.czy tak mówi prawo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku umowy na czas określony podpisanej na okres krótszy niż 12 miesięcy przysługuje Ci rejestracja w SSN na czas trwania umowy, natomiast osoby bezrobotne utrzymują prawo do opieki zdrowotnej przez 12 miesięcy. Dlatego też nie do końca rozumiem, dlaczego w okresach pomiędzy umowami jesteś rejestrowana na tak krótko, skoro w 2007 r. Ministerstwo Zdrowia wydało okólnik w tej sprawie.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

   Okólniki nie stanowią wprawdzie prawa, ale nie istnieje ustawa regulująca tę kwestię i wskazówki ministerstwa to jedyne ogólnokrajowe dyspozycje.

   Usuń
 14. Przepraszam za błąd w pisowni.moja klawiatura wariuje nie zwrociłam uwagi.proszę o odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 15. W związku z tym dlaczego wiec t.s wydawana mi jest tylko na okres trzech lub sześciu miesięcy nie 12 miesięcy? czy jest prawo które w mojej sytuacji mówi tylko o tych 3 lub 6 miesiącach czy to złośliwości urzędnika?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że takie są regionalne lub wewnętrzne wytyczne Twojej ASL, co nie znaczy, że nie możesz protestować - logicznaie rzecz biorąc, wskazówki MZ powinny być nadrzędne.

   Pod koniec artykułu o prawie do opieki zdrowotnej opisałam moje problemy z rejestracją w ASL, możesz spróbować zaprotestować w podobny sposób, opierając się na przytoczonym przeze mnie okólniku. Mnie udało się zmienić wewnętrzne procedury ASL, może i Tobie uda się wywalczyć rejestrację zgodną z wytycznymi ministerstwa.

   Jeśli i to nie pomoże, proponuję zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu problemu do Solvitu:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/solvit-gdy-wszystko-inne-zawiedzie.html?m=1

   Usuń
 16. Wczoraj usłyszalam również że w mojej sytuacji po upływie 6 miesięcy nie mam prawa do następnego ,,przedluzenia,, t.s jeśli nie dostarcze umowy o prace. Otrzymamy nowa t.s tylko w przypadku dostarczenia umowy o prace.mimo że nadal jestem zarejestrowana jako bezrobotna.czy jest jakiś określony czas na jaki obcokrajowiec może być zarejestrowany jako bezrobotny?dziękuje za wsześniejszą ODP.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o rejestrację w urzędzie pracy, ale pozwala ona na utrzymanie prawa do opieki zdrowotnej tylko przez 12 miesięcy (o ile ASL respektuje wytyczne ministerstwa).

   Usuń
 17. Czyli logicznie rzecz biorąc mam prawo do t.s przez okres 12 miesięcy od czasu zamknięcia umowy o pracę i rejestracji jako bezrobotna.dobrze rozumiem? Zostawmy sprawę wydania t.s na trzy miesiące. Tym pożniej sie zajme.dziękuje bardzo za pomoc! dzięki z całego serca! Czy mogła bym jeszcze prosić o jakiś link włoski mówiący o tym prawie? jeszcze raz bardzo dziękuje. od poniedzialku IDE na wojnę!!!!napisze jak potoczyła się sprawa.na pewno.dziękuje.spokojnej nocy i wszystkiego dobrego życze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zalinkowanym poprzednio artykule znajdziesz link do okólnika, o którym wspomniałam - lepszej podstawy do walki nie możesz mieć. ;)

   Powodzenia i czekam na wieści z pola bitwy! :)

   Usuń
 18. Witam, mam pytanie: czy tessera sanitaria jest wymagana aby rozpoczac prace we wloszech ? Bylem w agencji gdzie dostalem oferte pracy i powiedziano mi ze musze posiadac codice fiscale - wydaje mi sie, ze z tym nie bede mial problemu, ale czy to wystarczy abym mogl podjac prace ? Dodam, ze nie posiadam ubezpieczenia w Polsce - nie mam karty EKUZ, do Wloch przyjechalem tydzien temu i na chwile obecna mieszkam z moja dziewczyna, ktora jest wloszka, chcialbym rozpoczac prace i przeniesc sie tutaj na stale. Czy powinienem posiadac cos oprocz codice fiscale, czy moge zaczac prace i o reszte martwic sie pozniej ? Bede wdzieczny za jakiekolwiek wskazowki, poniewaz ten temat jest mi calkowicie nowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do zatrudnienia potrzebujesz wyłącznie dokumentu tożsamości oraz codice fiscale wydanego przez włoski urząd skarbowy. Gdyby agencja pytała o kartę zdrowia, powiedz, że nie możesz jej mieć, gdyż prawo do opieki zdrowotnej uzyskasz dopiero po podpisaniu umowy o pracę i okaż zaświadczenie o nadaniu codice fiscale wydane przez urząd skarbowy.

   A przy okazji polecam ten oto schemat:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/co-po-kolei_26.html?m=1

   Usuń
 19. Witam,

  Od 1 stycznia 2016 będę zatrudniony we Włoskiej firmie lecz praca będzie wykonywana na terenie Polski gdzie mieszkam. Mam otrzymać tessera sanitaria. Czy w Polsce będę mógł swobodnie posługiwać się tą kartą w razie choroby tak jak kartą nfz? Dodatkowo podatki będą płacone we Włoszech i składki emerytalna również. Czy może tak być? Coś powinienem zgłosić w Polskich urzędach przed podjęciem współpracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zarejestrujesz się we włoskiej służbie zdrowia i otrzymasz kartę zdrowia, to oczywiście będziesz mógł z niej korzystać w Polsce. W komentarzach wyżej wspomniałam, że czasem są problemy z uznawaniem jej przez polskie placówki, ale w razie potrzeby (np. nagłej choroby) lekarz ma obowiązek udzielić Ci pomocy, a koszty leczenia zostaną zwrócone NFZ przez wloski SSN.

   Składki emerytalne muszą być płacone we Włoszech, gdyż Twoim pracodawcą jest firma włoska. Jeśli jednak chodzi o podatek dochodowy, to wcale nie jestem pewna, czy powinieneś go płacić we Włoszech, skoro będziesz mieszkać i pracować w Polsce. To pytanie do księgowego w kraju, ja mam wątpliwości. Nie znając polskich przepisów nie jestem też w stanie stwierdzić z całą pewnością, że dopuszczalne jest wykonywanie działalności w Polsce przez firmę nie mającą tam oddziału.

   Usuń
 20. Witam
  Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia, pracuję we Włoszech na kontrakcie - opieka nad babcią -już ponad 7 lat. Czy mogę do swojego ubezpieczenia zdrowotnego dopisać męża, który jest w Polsce i który nigdy nie był we Włoszech, a teraz zaczął chorować i nie posiada ubezpieczenia w Polsce?pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie, ubezpieczenie zdrowotne przysługuje jedynie członkom Twojej rodziny mieszkającym we Włoszech i pozostającym na Twoim utrzymaniu, w przypadku Twojego męża nie jest to więc możliwe.

   Usuń
  2. Ok,dziękuję za odpowiedź
   Chciałam dobrowolnie opłacić składki w NFZ,ale pani powiedziała że nie mogę skoro pracuję za granicą legalnie,powinnam dopisać męża do swojego ubezpieczenia, a tu się okazuje że nie mogę, i znowu do NFZ trzeba iść, bądź tu mądry jak oni też przepisów nie znają ;-!
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Wiesz, trudno wymagać od pracowników NFZ, by znali przepisy obowiązujące w innych krajach. :)

   Usuń
  4. Wiem,wiem,tylko moje tłumaczenie że się nie da dopisać do mojego to jak grochem o ścianę; -)

   Usuń
 21. witam! mam pytanie pracuje w Itali od 18 lat, pierwsza tessera sanitaria dostalam na 5 lat a potem zaczely sie problemy, musze odnawiac co rok!jestem zatrudniona na czas nieokreslony , prosze o pomoc bo wlasnie znowu musze odnowic. moze jest jakis sposob aby co rok nie zanosic tych samych dokumentow .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro pracujesz we Włoszech od tylu lat, już dawno uzyskałaś prawo stałego pobytu, które gwarantuje Ci opiekę zdrowotną bez konieczności spełniania warunków stawianych obywatelom UE mieszkających we Włoszech krócej niż 5 lat:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu-pytania-i.html

   Tak więc udaj się do urzędu gminy i złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie stałego pobytu, z którym następnie pójdziesz do ASL - będą musieli zarejestrować Cię na czas nieokreślony, nie będą mieli innego wyjścia, to Twoje prawo. :) I nawet gdybyś straciła pracę, to opieka zdrowotna i tak będzie Ci przysługiwać na czas nieokreślony, na tym właśnie polega prawo stałego pobytu.

   Usuń
 22. Witam, mam pytanie, maz pracuje we wloszech legalnie, ja z trojka dzieci mieszkam w Polsce, rok temu maz wyrobil man ubezpieczenie S1 lub S2 (nie pamietam) niestety w tym roku nam odmowili poniewaz wszyscy jestesmy zameldowani we wloszech i za granica musi nam wystarczyc tesserina sanitaria. Pytanie, jak w Polsce moge sie nia poslogiwac, dzieci w Polsce chodza do szkoly i tez sa tu zameldowane. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro mieszkacie w Polsce, to nie bardzo rozumiem, dlaczego jesteście zameldowani we Włoszech... no nic.

   Druk S1 pozwala osobie mającej prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech zarejestrować się w innym kraju i tam korzystać ze służby zdrowia, czego koszty pokrywa cały czas włoski SSN, gdyż kraj "goszczący" wysyła do Włoch rozliczenia. Karta zdrowia (tessera sanitaria) ma nieco inne zastosowanie, pozwala na uzyskanie pomocy lekarskiej w innym kraju jedynie w razie nagłej potrzeby, więc skoro mieszkasz z dziećmi na stałe w Polsce, to rzeczywiście nie na wiele się ona Wam przyda.

   ASL ma niestety rację, skoro jesteście zameldowani we Włoszech, to zgodnie z włoskimi przepisami tutaj jest Wasze miejsce zamieszkania i tu macie korzystać z opieki zdrowotnej. Skoro tak naprawdę nie mieszkacie we Włoszech i potrzebujecie opieki lekarskiej w Polsce, powinnaś wymeldować siebie i dzieci, a następnie mąż powinien wystąpić do ASL o wydanie druków S1 dla Waszej czwórki.

   Na wszelki wypadek poprosiłabym w ASL o potwierdzenie, że mimo, iż nie mieszkacie we Włoszech, przysługuje Wam opieka zdrowotna na koszt państwa włoskiego.

   Usuń
  2. Dziekuje za pomoc, ale czy jesli sie wymeldujemy to maz nadal moze na nas pobierac tutaj rodzinne?

   Usuń
  3. Jak najbardziej, choć jest trochę więcej formalności, o czym pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html

   Usuń
 23. Dzien dobry. Posiadam tessera sanitaria wyrobiona 3 lata temu z data waznosi do 2020 na podstawie zameldowania i skladek ojca. Wyjechalam po roku , zostalam wymeldowana teraz wrocilam w inne czesci wloch czy moja karta jest nadal wazna i moge z nij kozystac ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałabyś sprawdzić, czy nadal jesteś zarejestrowana w SSN, gdyż samo posiadanie karty nie oznacza, że nadal masz prawo do opieki zdrowotnej. Urząd gminy mógł przekazać ASL informację o Twoim wymeldowaniu, a wówczas prawdopodobnie zostałaś wyrejestrowana - to jednak musisz sprawdzić.

   Usuń
  2. Gdzie moge to sprawdzic ?

   Usuń
  3. W ASL, w której jesteś (byłaś?) zarejestrowana.

   Usuń
  4. Jesli mam zameldowanie , lecz nie pracuje mam prawo do korzystania z tessera sanitaria ?

   Usuń
  5. To zależy, na jakiej podstawie się zameldujesz, bo nie zawsze jest to równoznaczne z prawem do korzystania ze służby zdrowia:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1
   -

   Usuń
 24. Mój mąż posiada tessera sanitaria, pracuje we Włoszech od dawna. Chciałby zrobić sobie zabieg usunięcia pieprzyków laserem w Polsce. Co trzeba zrobić? Trzeba pytać w klinice lub szpitalu czy uznają tessera sanitaria czy w ogóle jest to możliwe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta zdrowia (tessera sanitaria) nie pokrywa zabiegów planowych. Radzę skontaktować się z włoskim Krajowym Punktem Kontaktowym z pytaniem, czy SSN pokryje koszty zabiegu (o czym pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html).

   http://www.salute.gov.it/portale/temi/p2_6.jsp?lingua=italiano&id=3791&area=cureUnioneEuropea&menu=vuoto

   Usuń
 25. Mam pytanie. 30 czerwca wygasa mi umowa z pracodawcą i chciałam się zapytać cy z dniem zwolnienia tracę również ubezpieczenie. Pytam ponieważ zastanawiam się czy podczas drogi do polski będę miała jeszcze ubezpieczenie czy będę musiała sobie wykupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako były pracownik zachowujesz prawo do opieki zdrowotnej przez rok, pisałam o tym tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

   Usuń
  2. Nawet jeżeli się wymelduje? ,

   Usuń
  3. Jeśli wyprowadzasz się z Włoch na stale i zamierzasz się wymeldować, to po wymeldowaniu się zostaniesz prędzej czy później skreślona z wykazu osób ubezpieczonych w SSN. Nie oznacza to jednak, ze stanie się to w momencie wymeldowania, bo komunikacja pomiędzy urzędami nie jest we Wloszech aż tak szybka. ;)

   Swoja droga, możesz się wymeldować, będąc już w Polsce, nie trzeba robić tego osobiście, wystarczy wysłać maila lub faks.

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo za informacje ☺

   Usuń
 26. witam mam ogromny problem z przeniesieniem ubezpieczenia Włoskiego na polski.Mój mąż był włochemi 5 lat temu przyjechaliśmy na stale do Polski sprzedaliśmy tam mieszkanie.mój mąż zmarł wlutym ja przejełam po nim emeryturę włoską i wszystkie składki mam tam odprowadzane lecz w tym jest problem że nie mam karty ubezpieczeniowej ponieważ straciła ważność a my sprzedając tam mieszkanie nie pojechaliśmy się wymeldowac i teraz Włochy nie chcąmi wydać druku E121 który wymaga nasz NFZ by się ubezpieczyć w PL ponieważ nie widnieje we Włoszech jakby mnie wogóle tam nie było.co mogę zrobić by uzyskać ta karte?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na obecną chwile będąc w szpitalu muszę z własnej kieszeni za wszystko płacić .pozdrawiam Jolanta

   Usuń
  2. Nie bardzo rozumiem - skoro nie mieszkasz we Włoszech, to jak możesz mieć prawo do włoskiej karty zdrowia? Nawet gdybyś posiadała kiedyś prawo stałego pobytu i była zarejestrowana we włoskim SSN, to pięcioletnia nieobecność we Włoszech to prawo anuluje.

   To, że pobierasz rentę rodzinną po mężu nie oznacza, że opłacasz we Włoszech składki na ubezpieczenie społeczne, a na pewno nie daje Ci to prawa do opieki zdrowotnej (która nie jest opłacana we Włoszech ze składek).

   Usuń
 27. Mam umowę włoską o pracę na czas nieokreślony u pracodawcy włoskiego,wszystkie składki są odprowadzane.mam też tzw.rezydencje.ale mam też pobyt stały w Polsce i pod koniec listopada mam zaplanowaną wizytę w poradni rehabilitacyjnej w Polsce ale nie jestem ubezpieczona w Polsce, nie mogę się też zarejestrować w urzędzie pracy no bo mam ta umowę włoską. Dowiadywalam się w NFZ Kielce co zrobić żeby za tą wizytę nie płacić powiedziano mi żeby postarać się o dokument e106 albo też S1 we Włoszech i zarejestrować go w polskim NFZ. Problem w tym że takiego dokumentu niechca mi wystawic, pytanie dlaczego skoro pracuje we Włoszech i jestem tu ubezpieczona?pani powiedziała że wystarczy włoska karta ubez.spolecz.a ja wiem że honoruja ją tylko w nagłych przypadkach.nie wiem co robić, może nie spełniam jakiś warunków? Proszę o pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Druk S1 może Ci zostać wydany przez ASL, jeżeli, mając prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech, przeprowadzisz się do Polski. Dla przykładu, może to dotyczyć włoskiego emeryta czy pracownika, którego włoska firma oddeleguje do pracy w Polsce. W Twoim przypadku wydanie druku S1 jest niemożliwe, gdyż pracujesz i mieszkasz we Włoszech, więc ASL ma rację - gdybyś zarejestrowała się w Polskim NFZ, nadal mieszkając we Włoszech, mogłabyś korzystać z polskiej i włoskiej służby zdrowia jednocześnie, na koszt włoskiego systemu opieki zdrowotnej, a to byłoby niezgodne z zasadami.

   Jeśli na podstawie włoskiej karty zdrowia nie możesz skorzystać z usług polskiej poradni rehabilitacyjnej, możesz spróbować drogi, o której pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html

   Usuń
 28. Dzień dobry. Chciałem się dopytać o jedną rzecz. Mianowicie niedawno zacząłem pracować we Włoszech na umowę o pracę na czas nieokreślony. Już tutaj mieszkam i złożyłem wniosek o zameldowanie. Teraz czekam tylko na potwierdzenie. Natomiast moja rodzina nadal mieszka w Polsce ale niedługo różwnież przeprowadzą się do Włoch. Jako że żona nie pracuje nie jest tam ubezpieczona w NFZ. Natomiast z tego co wiem ma prawo do ubezpieczenia we Włoszech jako rodzina pracownika. Czy może sie zarejestrować w SSN i otrzymać tessera sanitaria mieszkając nadal w Polsce żeby tam móc korzystać ze służby zdrowia? Będę wdzięczny za informacje. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopóki żona mieszka w Polsce, możesz wystąpić do ASL o wydanie dla niej nie karty zdrowia, a druku S1, który będzie mogła przedstawić w NFZ, by uzyskać prawo do opieki zdrowotnej na koszt włoskiego SSN.

   Po przeprowadzce do Włoch oczywiście będzie mogła zarejestrować się w SSN jako żona pracownika.

   Usuń
 29. Witam, na początku chciałam podziękować za tego bloga.. Pomógł mi wiele razy zrozumieć i załatwić sprawy we Włoszech. Dziś jednak wydarzyła mi się rzecz o którą muszę zapytać bezpośrednio. Próbowałam dzisiaj zarejestrować się w SSN i wyrobić tessera sanitaria. Pracuję od miesiąca na umowę sostituzione maternità. Na umowie nie mam podanej daty scadenza di contratto del lavoro. Jest napisane tylko, że do momentu powrotu.. I tu jest podane nazwisko kobiety w ciąży którą zastępuje. W ASL powiedzieli mi, że w takim przypadku mogą mnie zarejestrować na maksimum 6 miesięcy, ale że jest do okres zbyt krótki i że nie dadzą mi tessera sanitaria, bo "poniżej 6 miesięcy nie wysyłają". Jest to możliwe? Myślałam, że tę kartę mogą wyrobić wszyscy co pracują legalnie i mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Jestem trochę zagubiona bo bez tej karty nie mogę nawet otworzyć konta w banku. Co mogę zrobić jeszcze? Rozmawiałam z pracodawcą.. On też nie chce mi wpisać daty do umowy.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co to znaczy, że "nie wysyłają"? Na jakiej podstawie? Skoro masz prawo do opieki zdrowotnej, masz też prawo do otrzymania karty zdrowia na taki sam okres, na jaki zostaniesz zarejestrowana w SSN.

   PS. Do otwarcia konta w banku nie potrzebujesz TS, a codice fiscale. :) Skoro nie posiadasz TS, zanieś do banku zaświadczenie o nadaniu CF, które otrzymałaś w urzędzie skarbowym, to oficjalny dokument potwierdzający Twój codice fiscale.

   Usuń
  2. Dziękuje bardzo za odpowiedź. Próbowałam iść jeszcze raz do ASL w moim mieście i wytłumaczyć im, że mam prawo do tej karty. Niestety bez skutku. Dostałam papierek prowizoryczny na 6 miesięcy, którego nikt nie chce akceptować a karty plastikowej "non mandano.. punto". Co jeszcze moge zrobić?

   Usuń
  3. Polecam moje Vademecum Zadymiarza:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html

   ;)

   Usuń
 30. Witam. Mam pytanko dotyczące karty"tessera sanitaria " czy ona jest ważna na terenie Polski?.W Polsce nigdzie nie jestem ubezpieczona a mam zaplanowaną operacje w szpitalu.Boje sie ze karta nie obejmie kosztu leczenia. Na jakiej zasadzie działa tessera sanitaria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że włoska TS jest ważna na terenie Polski, to dokument pozwalający na korzystanie z pomocy lekarskiej w całej Unii, główne jednak w nagłych wypadkach (choroba, wypadek itp.). Powiedzmy, że podczas pobytu w Polsce dostaniesz nagle wysokiej gorączki - na podstawie TS możesz udać się do najbliższej przychodni, która powinna Cię potraktować tak samo, jak pacjentów ubezpieczonych w Polsce. Zdarza się, że niektóre placówki nie znają przepisów i nie chcą uznać TS lub żądają zapłaty za usługę - wówczas można ubiegać się o zwrot kosztów w ASL, po powrocie do Włoch.

   Jeśli chodzi natomiast o zabiegi planowe, pozwolisz, że wkleję moją odpowiedź na pytanie zadane nieco wyżej:

   "(...) Jeśli dobrze zrozumiałam, musi poddać się badaniom i zabiegowi poza granicami Włoch, więc możliwe, że pobyt w szpitalu będzie wymagał wcześniejszego upoważnienia ze strony włoskiej ASL. Generalnie Unia Europejska stara się zagwarantować obywatelom dostęp do służby zdrowia w każdym kraju na podstawie ubezpieczenia w kraju zamieszkania i Włochy w marcu br. przyjęły ustawę wdrażającą dyrektywę europejską:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html

   Najlepiej zwrócić się do Krajowego Punktu Kontaktowego (punto di contatto nazionale) przy włoskim Ministerstwie Zdrowia i zapytać, jak należy postąpić. Podaję link do formularza kontaktowego:

   http://www.salute.gov.it/portale/temi/p_sendMailNCP_ITA.jsp"

   Usuń
 31. Ja mam podobną sytuację jak koleżanka wyzej.
  Pracuję we wloszech od jakiegos czasu, niestety nie umiem jeszcze mówić po włosku. Mam tessere.
  Jestem w 6 miesiacu ciąży I bardzo chcę rodzić w Polsce.czy TS pokrywa leczenie? A moe wykupić dodatkowe ubezpieczenie ktore pokryje wszystkie koszty szpitalne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TS nie pokrywa kosztów planowego porodu, jeśli więc chcesz rodzić w Polsce (w szpitalu publicznym), musisz zwrócić się do ASL o wydanie upoważnienia na formularzu S2, gdyż poród zalicza się do leczenia planowego.

   Usuń
 32. Witam. Jestem w tej chwili na urlopie w polsce i zrobiłam tutaj badania kontrolne.niestety znaleziono u mnie jakiegoś guza, którego lekarze chcą jak najszybciej usunąć wolałbym zrobić to właśnie w kraju.Pracuje we Włoszech na kontrakcie sezonowy odnawiamy co 6 miesięcy.Moje pytanie czy mogę iść na chorobowe będąc w Polsce.Jesli tak jakie dokumenty są potrzebne i co mam zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej możesz, wystarczy, że prześlesz w ciągu 2 dni zwolnienie lekarskie wystawione przez polskiego lekarza. Jedną kopię musisz wysłać do INPS (nie trzeba zwolnienia tłumaczyć), a drugą do pracodawcy (który może wymagać przetłumaczenia).

   Usuń
  2. dziekuje serdecznie za odpowiedz

   Usuń
  3. Jeśli chodzi o pracę we Włoszech a leczenie w Polsce.To mam pytanie jaki adres mam podać w zwolnieniu lekarskim?Ten wloski czy adres w Polsce,w którym będę przebywać w trakcie chorobowego?

   Usuń
  4. Do zwolnienia wpisuje się zazwyczaj adres stałego zamieszkania (a więc adres włoski) oraz adres, pod którym będziesz przebywać podczas choroby (polski), by INPS ewentualnie wiedział gdzie Cię szukać, gdyby zachciało się komuś zlecać kontrolę.

   Usuń
 33. Witam ja wysłałam do pana/pani maila proszę o szybki kontakt. dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 35. Witaj Dee,
  jestem zameldowana we Wloszech. Kilka dni po zlozeniu wniosku o zameldowanie znalazlam w skrzynce pocztowej moja tessera sanitaria. Udajac sie do ASL (Monza) nie moglam wybrac lekarza pierwszego kontaktu, poniewaz nie mialam ze soba umowy o prace. Czy to poprawne podejscie? A co gdybym byla bezrobotna? Czy w tym przypadku nie przysluguje mi lekarz pierwszego kontaktu? I w takim razie po co mi w ogole tessera sanitaria skoro bez umowy o prace nie moge wybrac mojego lekarza ? Dziekuje z gory za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się dziwne, że otrzymałaś TS przed rejestracją w ASL... Podzielam Twoje zdanie, że nie ma to większego sensu, chyba że jest ona traktowana po prostu jako karta z Twoim codice fiscale.

   Pracownicy ASL mają rację, by móc zarejestrować się w SSN i korzystać z włoskiej służby zdrowia, musisz przedstawić umowę o pracę lub inny dokument poświadczający Twoje prawo do opieki zdrowotnej:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

   Osoby bezrobotne utrzymują przez rok prawo do korzystania z służby zdrowia, jeśli już pracowały we Włoszech i straciły pracę nie z własnej woli.

   Usuń
 36. Witam czy na włoskim ubezpieczeniu mogę urodzić w Polsce? Dodam że od kilku miesięcy jestem bezrobotna i zastanawiam się nad powrotem do kraju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolisz, że wkleję odpowiedź, której udzieliłam wyżej:

   "TS [tessera sanitaria] nie pokrywa kosztów planowego porodu, jeśli więc chcesz rodzić w Polsce (w szpitalu publicznym), musisz zwrócić się do ASL o wydanie upoważnienia na formularzu S2, gdyż poród zalicza się do leczenia planowego."

   Usuń
 37. Skonczylam 65 lat, jestem na polskiej emeryturze, we Wloszech jestem zameldowana od 2010r, mieszkam u corki i nigdy nie pracowalam, posiadam codice fiscale, ale nie chca mi wydac tessera sanitaria. Czy mi sie nie nalezy, tak tylko pytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako osoba pobierająca emeryturę w Polsce, masz prawo do rejestracji we włoskiej służbie zdrowia na podstawie druku S1 wydanego przez polski NFZ:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html (patrz tabela)

   Usuń
 38. Witam. Twój blog to niesamowite źródło informacji i z góry dziękuję. Przejdę do sedna sprawy. zameldowałam się we Włoszech 06.2014 na podstawie bezterminowego kontraktu o pracę na podstawie którego została mi wydana TS z data ważności 2019. Jestem zameldowania razem z moim partnerem wlochem. Po około 5 miesiącach dobrowolnie się zwolnilam (sama płaciłam sobie składki) i zarejestrowałam się jako bezrobotna. Od tamtej pory nie podjęłam legalnej pracy kilka razy skorzystałam z TS, ale były to drobne rzeczy. Mój problem polega na tym ze w chwili obecnej jestem w ciąży i nie chciałabym się obudzić z rachunkiem za praktyki ciążowe i poród. W moim asl jest strasznie nadgorliwa i niemiła pani która gotowa jest podciąć sobie żyły żeby tylko ci zaszkodzić a dzwoniac do nadrzednej jednostki asl mówią mi ze jak tessera ma ważność i jestem bezrobotna to mogę jej używać, no ale jak ja się będę tłumaczyć jak mi rachunek przyjdzie- bo pani w okienku powiedziała. Co mogłabyś mi doradzić w tej kwestii. Jestem w połowie ciąży biorę pod uwagę 2 miesiące kontaktu colf a nawet "szybki" ślub o ile zdążę z dokumentami, masz może jakieś inne pomysły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzmy sobie szczerze - zazwyczaj wygląda to tak, że jeżeli sama nie zgłosisz w ASL, że nie masz już prawa do opieki zdrowotnej, to ASL sama z siebie takiej kontroli raczej nie przeprowadzi. No bo niby jak miałaby to zrobić? Wysyłając do urzędu pracy zapytanie, czy przypadkiem nie jesteś zarejestrowana jako osoba, która zrezygnowała z pracy dobrowolnie? A może do INPS, żeby sprawdzić Twoje okresy zatrudnienia? Sama przyznasz, że we Włoszech to niemal science-fiction. ;) Moim zdaniem ryzyko wykrycia Twojej sytuacji zawodowej jest dość nikłe, jeśli więc obawiasz się nadgorliwej pani z ASL, to na Twoim miejscu jak najmniej bym się wychylała i udawała, że Cię nie ma, przy okazji korzystając z nadal ważnej karty. Gdyby w systemie zostało wpisane, że nie masz prawa do opieki zdrowotnej, przy skanowaniu TS w szpitalu czy innej placówce zdrowotnej powinno to od razu wyskoczyć, więc będziesz wiedziała zawczasu, że SSN nie ma zamiaru pokryć kosztów badania czy wizyty.

   Usuń
 39. Witam. Mieszkam we Włoszech półtora roku. Jestem zameldowana tutaj wraz z synem (przez pierwszy rok pobytu byliśmy ubezpieczeni prywatnie). Nie pracuję i nie pracowałam we Włoszech. W Polsce mam przepracowane coś ponad rok. Jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Obecnie uczęszczam na kurs O.S.S. Syn chodzi do szkoły podstawowej klasa 1. Dowiedziałam się w ASL, że nie należy nam się ubezpieczenie póki nie znajdę pracy. ENI chyba też nam się nie należy skoro jesteśmy zameldowani. Czy w takim wypadku pozostaje mi tylko ubezpieczenie prywatne bądź dobrowolne SSN? Czy jest jakiś inny sposób, aby syn mógł być pod opieką pediatry? Bardzo proszę p odpowiedź. Pozdrawiam, Alicja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety pracownicy ASL mają rację - jeśli nie należysz do żadnej z wymienionych w poniższym artykule kategorii, nie masz prawa do bezpłatnej rejestracji we włoskiej służbie zdrowia:

   https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...