8 kwietnia 2014

EMERYTURA – SUMOWANIE OKRESÓW UBEZPIECZENIA W POLSCE I WE WŁOSZECHCi z Was, którzy pracują we Włoszech, a wcześniej pracowali w Polsce (lub odwrotnie, czemu nie) pewnie zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich przyszła emerytura. Składki na ubezpieczenie społeczne opłacone są w dwóch różnych krajach, kto będzie wypłacał emeryturę i w jakiej wysokości? Postaram się wyjaśnić Wam dziś zasady regulujące tę kwestię, przy czym skupię się na włoskiej części – nie orientuję się zbytnio w polskich przepisach, dlatego nie chcę pisać o czymś, na czym się nie znam.:)

Koordynacja unijna

Unia Europejska zadbała o to, by okresy ubezpieczenia w różnych krajów UE mogły być sumowane, co oznacza, że nawet jeżeli nie macie wymaganego stażu pracy w Polsce czy we Włoszech, możecie oba te okresy do siebie dodać, pod warunkiem, że przepracowaliście we Włoszech co najmniej rok. Po włosku operacja ta nosi nazwę totalizzazione dei periodi contributivi i dotyczy zarówno pracowników najemnych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą (one też płacą składki na ubezpieczenie społeczne.

UWAGA! Okresy ubezpieczeniowe z innych krajów członkowskich uwzględniane się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z włoskimi okresami ubezpieczenia.

Jak wspomniałam w artykule o włoskiej emeryturze, jednym z warunków koniecznych do jej uzyskania jest opłacenie we Włoszech co najmniej 20 lat składek. W Polsce jest bodajże jeszcze gorzej (poprawcie mnie, jeśli się mylę), gdyż wymagany jest okres ubezpieczeniowy nie krótszy niż 25 lat, więc osoby, które nie przepracowały w danym kraju odpowiednio długiego okresu, w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego miałyby problemy z uzyskaniem prawa do emerytury. Na szczęście dzięki możliwości uznania okresów ubezpieczeniowych z różnych krajów jest to problem do przeskoczenia.


Przykład

Kazio w marcu 2014 r. skończył 66 lat, pracuje we Włoszech od stycznia 2000 roku. Wcześniej przepracował 24 lata w Polsce.

Wiek emerytalny (dla mężczyzn wynosi on obecnie we Włoszech 66 lat i 3 miesiące) zostanie przez Kazia osiągnięty już w czerwcu, ale nie opłacił on wystarczającej ilości składek (contributi) i zgodnie z włoskimi przepisami musiałby poczekać jeszcze kilka lat. Dodając jednak lata przepracowane w Polsce, uzyska prawo do włoskiej emerytury, mimo iż składki opłacone we Włoszech nie są wystarczające – łączny okres ubezpieczeniowy będzie wynosił ponad 38 lat.

Wysokość emerytury włoskiej po zsumowaniu okresów ubezpieczeniowych
Uprzedzam Wasze następne pytanie: Kazio nie otrzyma we Włoszech emerytury za całe 38 lat. Nie może jej otrzymać, gdyż włoski INPS otrzymywał składki emerytalne przez 14 lat, nie przez 38, więc emerytura przysługująca Kaziowi we Włoszech będzie proporcjonalna do przepracowanego tutaj okresu. Polski okres ubezpieczeniowy zostaje uwzględniony jedynie w celu uzyskania prawa do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego, w przypadku, gdy włoski okres ubezpieczeniowy jest niewystarczający – dlatego też składki odprowadzone do ZUS-u nie wpłyną na wysokość włoskiej emerytury.
Oznacza to, że w praktyce otrzymacie dwie emerytury: jedną z polskiego ZUS-u (gdzie również może złożyć wniosek o zsumowanie obu okresów ubezpieczeniowych, biorąc pod uwagę, że przepracował w Polsce tylko 24 lata), a drugą z włoskiego INPS. Każda z tych instytucji obliczy wysokość przysługującego Wam świadczenia na podstawie własnych przepisów i taką emeryturę otrzymacie z każdego kraju.

Weźmy znów pod lupę Kazia i obliczmy jego włoską emeryturę zgodnie z zasadami INPS:
 • INPS oblicza teoretyczną emeryturę dla osoby, która opłaciła 38 lat składek (zgodnie z sumą okresów ubezpieczniowych Kazia) – kwota wzięta znikąd, zupełnie teoretyczna: 25000 euro rocznie
 • przyznaje Kaziowi 14/38 części obliczonej kwoty, za 14 przepracowanych przez niego we Włoszech lat: 25000 x 14/38 = 25000 x 0,368 = ok. 9210 euro rocznie

Wniosek o przyznanie emerytury
Nie musicie składać osobnych wniosków o przyznanie emerytury w Polsce i we Włoszech – składa się go w miejscu stałego zamieszkania, np. przy okazji wnioskowania o „normalną” emeryturę przysługującą w danym kraju. Tak więc jeśli mieszkacie we Włoszech, wniosek składacie w INPS, a jeśli wróciliście do kraju, odpowiednią instytucją jest ZUS. Jeśli we wniosku wpiszecie wszystkie okresy ubezpieczeniowe, włoskie i polskie, zostanie on potraktowany jako wniosek o przyznanie emerytury w obu państwach – INPS poinformuje o tym polski ZUS i vice versa.
Osoby mieszkające we Włoszech mogą złożyć wniosek o przyznanie emerytury tylko i wyłącznie drogą elektroniczną lub telefonicznie – nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku. INPS daje Wam do wyboru następujące opcje:
 • złożenie wniosku na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
 • złożenie wniosku przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych) – również w języku polskim
 • skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (patronato, CAF), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS
Aby udowodnić, że rzeczywiście pracowaliście w Polsce, wystarczy przedstawić jakiekolwiek dokumenty to potwierdzające, np. odcinki płacy, potwierdzenie o opłacaniu składek czy świadectwa pracy. Są to dokumenty, których zwykle wymaga ZUS w celu przyznania emerytury, więc w zależności od Waszej sytuacji możecie zapytać w polskim urzędzie, co jest wymagane.

W Łodzi istnieje specjalna jednostka ZUS specjalizująca się w łączeniu świadczeń z Włoch, udzielająca informacji zarówno osobom mieszkającym w Polsce, jak i zagranicą:
I Oddział ZUS w Łodzi
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych

ul. Zamenhofa 2
90-431 Łódź

telefony:
 • 801 400 987 z telefonów stacjonarnych w Polsce
 • (22) 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych

205 komentarzy:

 1. witam mam pytanko ,jesli ja mam tylko we Wloszech meldunek staly a w Polsce wogole nie mam meldunku to bede skladala tutaj wniosek i czy lata przepracowane w kraju beda mi wyplacane tutaj we Wloszech, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie potrafię powiedzieć, w jaki sposób polski ZUS wypłaca emeryturę osobom, które złożyły wniosek o zsumowanie okresów ubezpieczeniowych poza granicami kraju, to pytanie do ZUS-u i ewentualnie do INPS.

   Usuń
 2. dzieki za odpowiedz , pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja oplacam KRUS w Polsce, a jednoczesnie pracuje we Wloszech i tu rowniez place skladki, z tego tekstu powyzej zrozumialam
  ze jesli place skladki we wloszech bo tutaj pracuje to nie musze oplaczac w polsce zadnych skladek mozesz mi odpowiedziec czy dobrze to rozumuje,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płacenie składek na KRUS podczas zatrudnienia poza granicami Polski jest tak naprawdę praktyką niedozwoloną, gdyż w tym okresie nie spełniasz warunków rejestracji w KRUS. Jeśli zgłosiłbyś teraz w KRUS, ze od jakiegoś czasu jesteś pracownikiem najemnym we Wloszech, KRUS musiałby zwrócić Ci wpłacone składki, jako nienależne. Możesz też zgłosić zatrudnienie za granicą bez podawania daty wstecznej, wtedy jednak nie otrzymasz oczywiscie zwrotu składek i niejako je utracisz w momencie sumowania okresów ubezpieczeniowych - jeśli okresy ubezpieczeniowe się pokrywają, nie będą one brane pod uwagę przez ZUS czy też INPS. Ubezpieczenie pracownicze ma pierwszeństwo przed rolniczym, więc jeśli wyjdzie na jaw, ze pracowałeś za granica, przy sumowaniu będzie się liczyć włoski okres ubezpieczeniowy, a nie składki wpłacone do KRUS-u.

   Usuń
  2. Dziekuje za odpowiedz,

   w takiej sytuacji w ktorej sie znajduje co powinnam zrobic by wyjsc z niej jak najlepiej

   Usuń
  3. Myślę, że warto zgłosić w KRUS pracę za granicą z datą wsteczną i złożyć wniosek o zwrot nienależnych składek, przynajmniej nie stracisz wpłaconych pieniędzy.

   Usuń
 4. Byłam na zasilku przedemerytalnym i pojechalam do Włoch do pracy i tam pracowalam legalnie jako opiekunka do czasu otrzymania mojej emerytury w Polsce.Teraz mam pytanie ,jezeli chce dostac emeryture z Włoch za te lata przepracowane we Włoszech,,czy bede ponosic jakies konsekwencje....Bedac na zasiłku w Polsce pracowalam w Itali.Proszę o odpowiedz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to pytanie do ZUS-u lub do kogoś, kto zna się na polskich przepisach, gdyż o ile dla włoskiego INPS może nie być to problemem (jeśli w tym okresie płaciłaś składki tylko we Włoszech, liczy się on do okresu składkowego i przysługuje Ci emerytura, oczywiście po zsumowaniu okresów ubezpieczeniowych) o tyle polska strona może do tego inaczej podchodzić. Z tego, co wiem, osoba otrzymująca w Polsce świadczenie przedemerytalna i pracująca poza granicami kraju ma obowiązek zgłosić ten fakt w ZUS-ie, gdyż jeśli dochód jest odpowiednio wysoki, wypłata zasiłku może zostać wstrzymana lub też jego wysokość może ulec zmniejszeniu.

   Usuń
 5. Proszę o odpowiedź Mój mąż w Polsce idzie na emeryturę 16 sierpnia 2015 roku ,ma lata wypracowane
  ma też zaliczony okres pracy we Włoszech 4 lata i 7 miesięcy z tym że opłacanych składek miał 3 lata i 7 miesięcy
  to jest potwierdzone w INPS Reggio Emilia
  czy należy mu się emerytura jakaś częściowa włoska ,czy te lata zsumuje ZUS
  czy ja dodzwonię się na numer 06 164 164 z Polski Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie ZUS powinien przekazać włoskiej stronie wniosek o dodanie polskiego okresu ubezpieczeniowego i przyznanie emerytury, ale dla pewności mąż może zapytać w ZUS-ie, czy włoski INPS został o tym poinformowany. Włoska emerytura będzie wprawdzie bardzo niska, ale to zawsze parę groszy więcej.

   Na numer INPS dodzwonisz się na pewno, jednak musisz dodać na początku numer kierunkowy Włoch (0039).

   Usuń
 6. Słyszałam, że osoby które pracowały we Włoszech i została im przyznana przez wypracowane lata włoska emerytura (tylko włoska), żeby ją otrzymywać muszą mieszkać we Włoszech? Wydaje mi się to dziwne,przecież wracamy do kraju i co ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To oczywiście nieprawda, nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz.

   Usuń
 7. proszę powiedzieć czy płacąc krus mam prawo do dizocupazione agricola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasiłek rolniczy we Wloszech przysługuje za okres bezrobocia z poprzedniego roku, nie widzę więc związku ani tym bardziej konfliktu pomiędzy włoskim zasiłkiem a polskimi składkami KRUS.

   Usuń
  2. http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html

   Usuń
  3. chodzi oto że poprzedniego roku pracując we wloszech bylem ubezpieczony w krus wiem ze okres ten krus mi się nie liczy czy to problem co do disoccupazione agricola wniosek złożylem w inps

   Usuń
  4. Nie sądzę, byś miał się czym martwić, jedno z drugim nie ma nic wspólnego. :)

   Usuń
  5. Dziękuję za odpowiedz mimo to mam jeszcze wątpliwości ponieważ we wniosku do inps było pytanie czy pracowałeś w innym kraju ja pracując we włoszech średnio 5 miesięcy reszta rok opłacam krus obowiązkowo jako posiadacz gruntów rolnych powyżej 1 ha czyli nie jestem osobą bezrobotną lecz pracującą w rolnictwie

   Usuń
  6. Samo opłacanie obowiązkowych składek na KRUS nie jest równoznaczne z uzyskiwaniem dochodu z pracy w innym kraju, więc musiałbyś zapytać w INPS lub w CAF, czy sam fakt posiadania statusu rolnika (agricoltore) w Polsce zalicza się do "pracy w innym kraju".

   Usuń
 8. Witam, pracowałam we Włoszech nieco ponad 4 lata, pozostałe lata to przepracowane w Polsce i w Polsce mieszkam. Czy również taki krótki okres opłacania składek pozwoli mi na otrzymanie jakiegokolwiek świadczenia z INPSU, nawet niewielkiego, dzięki sumowaniu okresu ubezpieczenia we Włoszech i w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto spróbować - w momencie składania wniosku o polska emeryturę poproś o dodanie włoskiego okresu ubezpieczeniowego (który zaliczony zostanie do Twojego stażu pracy) oraz o wysłanie do INPS wniosku o przyznanie częściowej włoskiej emerytury. INPS przeanalizuje Twoja sytuacje i jeżeli spełnisz wszystkie warunku pozwalające na otrzymanie świadczenia (o obowiązujących obecnie przepisach pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html), wypłaci Ci należną emeryturę.

   Usuń
 9. witaj,a co z tzw legitymacja emeryta przy emeryturze łączonej,ma się dwie?polską i włoską?czy można mieć tylko jedną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę powodu, dla którego posiadanie dwóch, trzech czy dziesięciu legitymacji emeryta z różnych państw miałoby być zabronione.:) Włoska książeczka emerytalna nie jest zresztą typową legitymacją, nie zawiera zdjęcia, a jedynie dane posiadacza, więc przy jej okazywaniu konieczne jest okazanie również dowodu tożsamości.

   Usuń
 10. Pracowałam we Włoszech 10 lat,wcześniej w Polsce 22 lata obecnie pracuję w Polsce 8 lat. Kiedy mogę wystąpić o emeryturę.
  Wiek emerytalny włoski już osiągnęłam i czy załatwiam to wszystko w oddziale ZUS w Łodzi. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wniosek o przyznanie emerytury łączonej składasz w kraju, w którym aktualnie mieszkasz, a więc w Polsce. Jeśli nie masz na razie zamiaru ubiegać się o polską emeryturę, gdyż chcesz nadal pracować, wniosek powinnaś złożyć raczej w INPS (np. przez telefon), gdyż ZUS nie będzie miał z tym wiele wspólnego. Ponieważ jednak nie jestem tego pewna, gdyż nie znam polskich procedur (możliwe, że ZUS pośredniczy też w składaniu wniosków o przyznanie zagranicznej emerytury bez względu na to, czy ubiegasz się przy okazji o polskie świadczenie), radziłabym zadzwonić do oddziału w Łodzi i zapytać, jak sprawa wygląda.

   Przy okazji wspomnę, że włoski emeryt pracujący za granicą musi przesyłać do INPS informację o uzyskiwanych tam dochodach.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo

   Usuń
 11. Mam 63 lata. Od 3 lat dostaję emeryturę polską po osiągnięciu wieku emerytalnego ( 26 lat okresu składkowego) . Ponieważ pracowałam we Włoszech 8 lat, ZUS wysłał stosowne dokumenty do INPS o przyznanie częściowej emerytury włoskiej. Dzisiaj, po 3 latach oczekiwania otrzymałam odpowiedź z INPSU, że mój wniosek został rozpatrzony odmownie, ze względu na obowiązujące kryteria - 20 lat opłacanych składek i wymagany wiek emerytalny dla kobiet obowiązujący we Włoszech , tzn ( wg. otrzymanego pisma) 63 lata i 9 miesięcy. Kiedy spojrzałam na Twoją tabelkę , powinnam się się zmieścić do 31 grudnia 2015 roku . Wymagany wiek przez INPS osiągnę 8 grudnia 2015. I w tym momencie nie wiem kto ma wystąpić z ponownym wnioskiem - ZUS w Łodzi, skąd pobieram emeryturę polską, czy ja osobiście ? Nie wiem, czy ja dobrze to rozumiem, że po 31 stycznia 2015 roku będę musiała czekać do ukończenia 65 roku życia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, trochę się pospieszyłaś z wnioskiem o przyznanie włoskiej emerytury - skoro 8 grudnia osiągniesz wiek emerytalny wymagany przez INPS, nowy wniosek możesz złożyć nawet tego samego dnia.:) Spełnisz warunki do uzyskania emerytury przed 01.01.2016 r., więc bez względu na to, kiedy złożysz wniosek, powinnaś otrzymać emeryturę w wieku 63 lat i 9 miesięcy, w każdym razie lepiej zrobić to jak najszybciej.

   Jak wspomniałam w odpowiedzi na pytanie powyżej, nie jestem pewna, czy ZUS pośredniczy w składaniu wniosków o przyznanie emerytury zagranicznej bez ubiegania się jednocześnie o polskie świadczenie (które już pobierasz), dlatego na Twoim miejscu skontaktowałabym się w tej sprawie z oddziałem w Łodzi. Jeżeli okaże się, że nie ma możliwości skorzystania z pośrednictwa ZUS, będziesz musiała złożyć wniosek samodzielnie, przez telefon (dzwoniąc na infolinię INPS możesz porozmawiać z polskim konsultantem) lub przez internet.

   Usuń
  2. Deelaylah.... Włoskie przepisy dotyczące emerytur zmieniły się 22 marca 2012 roku, dokładnie 2 tygodnie po złożeniu mojego wniosku w ZUSIE, oddz. umów międzynarodowych w Łodzi, złośliwość losu. Tak jak mi sugerujesz zapytam może tam, co mam robić dalej. Bardzo dziękuję za pomoc .. Jeśli będę musiała sama działać, to tylko proszę Cię o adres e-mailowy do INPS , naturalnie jeśli znasz, a może przeoczyłam ?

   Usuń
  3. No to rzeczywiście miałaś pecha. :-(

   Jeśli chcesz skontaktować się z INPS mailowo, musisz skorzystać ze specjalnego serwisu "Punto Cliente Informativo":

   https://servizi2.inps.it/servizi/INPSRispondeNet/Home/Disclaimer

   Zaznacz haczykiem, że zapoznałaś się z informacją o ochronie danych osobowych i kliknij na ACCEDI SENZA PIN (jeśli nie posiadasz PIN-u). Następnie wybierz INSERISCI RICHIESTA i po wpisaniu wymaganych danych osobowych będziesz mogła wysłać zapytanie.

   Sam wniosek o przyznanie emerytury trzeba złożyć przez portal "Servizi Online", więc musiałabyś być tam zarejestrowana:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html

   W przeciwnym wypadku pozostaje złożenie wniosku przez telefon, jeśli nie masz możliwości zrobienia tego przez włoski CAF.

   Usuń
  4. Dziękuję Dee,,, bardzo mi pomogłaś.

   Usuń
 12. Deelaylah jaki jest wiek emerytalny dla kobiet we Włoszech 60 lat? czy 63 ?
  Ja teraz w czerwcu 2015 r. skończyłam 60 lat, o polską emeryturę mogę wystąpić w kwietniu 2016 r. W Polsce pracowałam łącznie 23 lat (tj. do 1991 r + od 2008 nadal pracuję) we Włoszech pracowałam 12 lat od 1996 - 2008 r. Czy należy mi się emerytura włoska i kiedy ewentualnie mogłabym wystąpić o nią (składki miałam opłacane)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 63 lata i 9 miesięcy, a w przyszłym roku zostanie podniesiony do 65 lat i 7 miesięcy, zgodnie z tabelką, którą opublikowałam w tym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html

   Ponieważ masz więcej niż 57 lat i 3 miesiące, możesz zapytać w INPS lub w CAF, czy sumując włoski i polski okres ubezpieczeniowy, mogłabyś skorzystać z tzw. "opzione donna", która umożliwia kobietom przejście na wcześniejszą emeryturę właśnie w wieku 57 lat i 3 miesięcy, jeśli opłaciły one co najmniej 35 lat składek.

   Usuń
  2. Deelaylach dziękuję Ci bardzo, dla mnie jest to wielka pomoc z Twojej strony.

   Usuń
 13. A co jeśli przepracowałam 10 lat składkowych we Włoszech będąc już na polskiej emeryturze?
  Jak uzyskać częściową emeryturę włoską?
  Bardzo proszę o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ na podobne pytanie odpowiedziałam w komentarzach powyżej, pozwolisz, że skopiuję odpowiedź:


   " (...) Nie jestem pewna, czy ZUS pośredniczy w składaniu wniosków o przyznanie emerytury zagranicznej bez ubiegania się jednocześnie o polskie świadczenie (które już pobierasz), dlatego na Twoim miejscu skontaktowałabym się w tej sprawie z oddziałem w Łodzi. Jeżeli okaże się, że nie ma możliwości skorzystania z pośrednictwa ZUS, będziesz musiała złożyć wniosek samodzielnie, przez telefon (dzwoniąc na infolinię INPS możesz porozmawiać z polskim konsultantem) lub przez internet."

   Usuń
 14. Dzien dobry,
  mam pytanie na temat laczenia emerytur a w moim przypadku sytuacja jest dosc specyficzna.
  Pracowalam 16 lat i 10 m-cy w zawodzie wokalista-aktorka w teatrze (1995) a potem jezdzac na kontrakty z ex Pagartu. Doplacilam dzieki przepisom ministerialnym niezalezne skladki artystyczne do osiagniecia 20 lat (1998) i przeszlam na wczesniejsza emeryture w Polsce w roku 2006.(osiagajac 48 lat) Od roku 1995 zaczelam pracowac w innym zawodzie we Wloszech jako pracownik niezalezny (autonomo) i tak do 2011 roku. Od 2011 do dzisiaj jako pracownik zalezny (subordinato). Mam oplacone 20 lat skladek rowniez we Wloszech. Mam pytanie w zwiazku z tym w jaki sposob bedzie liczona moja emerytura biorac pod uwage ze jedna juz otrzymuje w Polsce i czy nie ponosze zadnego ryzyka z polska emerytura. 3 lata sie nakladaja na siebie wplacalam jako wolny profesionista skladki i w Polsce i we Wloszech, czy te lata przepadna ? ...czy beda policzone do emerytury. W sumie mam wplacone 40 lat skladek (20 w Polsce i 20 lat we Wloszech) z pokrywajacymi sie okresami 37 lat pracy. Czy w moim przypadku moglabym przejsc na wczesniejsza emeryture dla kobiet w wieku 58 lat? Chce zaznaczyc ze mieszkam i w Polsce i we Wloszech, ale od 2011 wiecej czasu przebywam we Wloszech. Z gory dziekuja za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, polska i włoska emerytura nie wykluczają się wzajemnie, każde państwo płaci jedynie za ten okres, który tam właśnie przepracowałaś.

   Do zwykłej emerytury nie będziesz musiała sumować polskiego okresu, biorąc pod uwagę, że wypełniłaś już minimum, czyli uzbierałaś 20 lat składek opłaconych we Włoszech. Gdybyś natomiast chciała spróbować skorzystać z "opzione donna", musisz doliczyć polski okres składkowy, gdyż będziesz potrzebowała do tego 35 lat składek. Jak wspomniałam w artykule, INPS nie będzie brał przy obliczaniu łącznego okresu składkowego pod uwagę tych trzech lat, podczas których opłacałaś składki również w Polsce (okresy składkowe nie mogą się pokrywać), ale to nie problem - masz 20 lat przepracowanych we Włoszech, więc potrzebujesz jedynie 15 dodatkowych lat z Polski, te trzy lata nie mają znaczenia.

   Nie ma znaczenia Twoje miejsce zamieszkania (emerytura jest prawem nabytym dzięki pracy), a ponieważ mieszkasz we Włoszech, instytucją, do której musisz się zgłosić jest INPS. Aby skorzystać z "opzione donna" (tak na marginesie, parlament i INPS cały czas jeszcze dyskutują nad tym, czy przedłużyć ją na następny rok i na jakich warunkach), jako osoba prowadząca działalność gospodarczą musisz:

   - mieć opłacone 35 lat składek na dzień 31 maja 2014 roku (związane jest to z tzw. "ruchomym oknem", które zakłada, że musisz spełnić wymogi 18 miesięcy przed datą wypłaty pierwszej emerytury, która nastąpi 1 grudnia 2015 r.)
   - mieć ukończone 58 lat i 3 miesiące na dzień 31 maja 2014 roku (z tego samego powodu)

   Na Twoim miejscu zwróciłabym się do INPS lub do CAF z prośbą o sprawdzenie, czy możesz ubiegać się o tego rodzaju wcześniejszą emeryturę. Jeśli okaże się, że tak nie jest, po przepracowaniu ok. 42 lat, bez względu na wiek, możesz złożyć wniosek o przyznanie "zwykłej" wcześniejszej emerytury, o której pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html

   Usuń
  2. Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz,mam juz umowione spotkanie w CAF-ie w padzierniku, powiedzieli mi ze poprosza o moje dokumenty z ZUS-u zeby przeliczyc mi ev. emeryture polaczona. W zwiaku z tym mam jeszcze pytanie,czy beda mogli mi wyliczyc "zwykla"emeryture lub wczesniesza lub "opzione donna" i czy bede miala mozliwosc wyboru najkorzystniejszego wariantu?
   Czytajac rozne linki w internecie wyczytalam.ze pracujac za granica zus moze zawiesic emeryture lub zmniejszyc, ale nie wiem ile jest w tym prawdy a jesli tak to w jakim przypadku. W wypadku emerytury artystycznej wiem ze nie mialam obowiazku zglaszania do zus-u dodatkowej pracy ani dochodu, gdyz jest to wolny zawod i nie zawsze sa dochody, ale ciagle sa jakies zmiany w prawie,ze juz nie jestem pewna czy nadal tak jest. Dziekujac z gory poprosze jeszcze o odpowiedz na moje watliwosci..Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  3. Myślę, ze nie będzie problemu z dokonaniem wszelkich obliczeń, a co do wyboru, to oczywiscie będziesz go miała, tym bardziej, ze przejście na wcześniejszą emeryturę jest równoznaczne z utrata dość sporej kwoty w porównaniu ze zwykłą, na którą będziesz mogla przejść po osiągnięciu wieku emerytalnego.

   Co do zawieszenie przez ZUS wypłaty emerytury w przypadku podjęcia pracy za granica, niestety nie potrafię pomoc, gdyż nie znam polskich przepisów. :)

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 15. Swietny blog i bardzo pomocny, wiele informacji ciekawych i potrzebnych nam polakom w tym szalonym i pieknym kraju pelnym biurokacji i kontrastow. Dziekuje i pozdrawiam serdecznie...bede nadal czytac! Maria

  OdpowiedzUsuń
 16. Witaj przeczytałam wszystkie komentarz i sa bardzo interesujące i pouczające ja mam takie pytanie .Pracuje i mieszkam we Włoszech od 2002 r opłacałam składki 12 lat do imps ale gdy przyjachałam do Włoch pobierałam zasiłek przedemerytalny i później przeszłam w Polsce na wczesniejsza emeryture czy powinnam to zglosic w zusie i jak bym chciała się ubiegać o dodanie tych lat tu przepracowanych do polskiej emerytury czy będą jakies konsekfencje pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam polskich przepisów, więc nie potrafię powiedzieć, jak ZUS ustosunkuje się do Twojej sytuacji. Najlepiej zapytać kogoś, kto wie, jakie procedury obowiązują w Polsce.

   Usuń
 17. Dzień dobry. Aby uzyskać prawo do emerytury łączonej to we włoszech muszę mieć przepracowany rok kalendarzowy ciągiem 365 dni czy składkowy? bo pracuję od kilku lat ale tylko w sezonie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o co najmniej 52 tygodnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne.

   Usuń
 18. Dzien dobry,
  rozmawialam ostatnio z patronatem w sprawie mojej emerytury. Poniewaz pobieram juz wczesniejsza emeryture w Polsce od jakis 10 lat ( po 20 latach skladek (wiec naprawde malutka) a we Wloszech przepracowalam nastepne 21 lat z oplata sladek....powiedziano mi ze emerytury w Polsce nie beda brali pod uwage, bo juz ja pobieram i beda mi liczyli tylko te we Wloszech , te 20 lat lub wiecej lat przepracowanych, nie bede mogla skorzystac nawet z "opzione donna"....Wynika z tego ze musze jeszcze pracowac do czasu az przejde na emeryture (jesli dozyje) w wieku ....68, 9 lat jesli nie pozniej (dzieki prawu Fornero...jesli go w miedzyczasie nie zmienia, a bedzie ciezko wiedzac ze inps nie ma pieniedzy). To ile lat kobieta ma pracowac we Wloszech 50- 55 lat?...a jesli nie bede miala sily pracowac ? ...to musze umrzec z glodu po tylu latach pracy, bo inps nie wyplaci mi emerytury wczesniej niz ... ze wzgladu na stary wiek, czyli ok 70 tki.....to jest chyba jakis koszmarny sen... Mam pytanie w zwiazku z tym...czy w takim razie moge sie ubiegac o zweryfikowanie i doliczenie moich lat pracy wloskich do istniejacej juz emerytury polskiej????? Jestem zszokowana....!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Twoim przypadku nie ma sensu doliczanie polskiego okresu składkowego, gdyż osiągnęłaś już minimum wymagane we Wloszech (20 lat), wiec nie brakuje Ci stażu pracy do uzyskania prawa do zwykłej emerytury. Sumowania okresów dokonuje się jedynie wówczas, gdy okres składkowy we Wloszech nie jest wystarczający i trzeba doliczyć "zagraniczne" lata, by te wymagane 20 lat uzbierać.

   Niestety, dopóki nie osiągniesz wymaganego we Wloszech wieku emerytalnego, nie możesz otrzymać emerytury, a z tego, co piszesz, nie uzbierałaś tez 41 lat i 6 miesięcy wymaganych obecnie do przejścia na wcześniejszą emeryturę. W sumie jednak wiele Ci nie brakuje (20 lat polskich składek i 21lat włoskich), musialabys dokładnie policzyć okresy przepracowane w obu krajach, pamiętaj tez, ze od stycznia okres ten wzrośnie do 41 lat i 10 miesięcy).

   To, czy ZUS może zwiększyć Ci polska emeryturę (zmieniając wcześniejszą emeryturę na zwykłą) po doliczeniu włoskiego okresu składkowego zależy od polskich przepisów, których niestety nie znam, wiec nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie.

   Usuń
 19. Dziekuje i rozumiem moje nie zliczanie skladek , ale… nie rozumiem dlaczego inps wloski nie bierze pod uwage calego mojego stazu pracy czyli 41 lat i 10 m-cy ( jesli w przyszlym roku chcialabym przejsc na emeryture) a tylko te 21 lat tlumaczac ze ja juz pobieram emeryture w Polsce…i ze gdybym nie pobierala to mozna by polaczyc te wszystkie lata …tu chodzi o staz pracy ogolny do uzyskania PRAWA do wczesniejszej emerytury lub “opzione donna”…Rozumiem ze emerytury pobieralabym oddzielnie z dwoch krajow… Czy tylko dlatego ze pobieram emeryture w Polsce inps nie uwzglednia mi ogolnego stazu pracy czyli 41 lat? …cos jest nie tak albo ja czegos nie zrozumialam.
  Z gory dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja się z Tobą zgadzam, dlatego napisałam, żebyś sprawdziła, czy nie masz przypadkiem prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę po zsumowaniu polskich i włoskich okresów składkowych. Mam wrażenie, że pracownicy patronato, z którymi rozmawiałaś, stawiają emeryturę podlegającą koordynacji unijnej na równi z włoskimi świadczeniami, a to nie do końca tak jest - o ile rzeczywiście we Włoszech przy sumowaniu okresów nie bierze się pod uwagę składek, dzięki którym już otrzymuje się emeryturę, to sam INPS przyznaje, że zasada ta nie bardzo może być stosowana w przypadku zagranicznych emerytur.

   Opinia ta zawarta jest w okólniku nr 88 wydanym przez INPS 2 lipca 2010 r., na samym początku - okólnik ten dotyczy właśnie unijnego regulaminu dotyczącego koordynacji emerytur i rent, więc może warto byłoby pokazać go w patronato (albo zmienić patronato na bardziej kompetentny ;)).

   Wkleję Ci fragment, który dotyczy właśnie tej kwestii:

   " (...) La titolarità di prestazione estera precluderebbe la possibilità di far ricorso al cumulo dei periodi esteri in applicazione delle disposizioni nazionali in materia di totalizzazione dei periodi assicurativi previste dall’articolo 1 del decreto legislativo 2 febbraio 2006, n. 42, così come modificato dalla legge 24 dicembre 2007, n. 247. Tuttavia, si sottolinea che la citata legge n. 247/2007 elenca tassativamente le varie gestioni nazionali i cui trattamenti pensionistici ostano alla totalizzazione, mentre non fa alcun riferimento alla titolarità di prestazioni estere. Pertanto, conformemente a quanto sancito dalla consolidata giurisprudenza della Corte di Giustizia, che fa salve, nell’applicazione delle disposizioni comunitarie, le norme più favorevoli della legislazione interna, nonché in osservanza del disposto dell’articolo 53, paragrafo 3, lettera a), che consente l’applicabilità di vincoli posti dalle legislazioni nazionali solo in presenza di clausole esterne (vedi più avanti al punto 13), si ritiene che si possa procedere alla totalizzazione di cui alla citata legge anche in favore dei titolari di una prestazione estera."

   Pełną treść okólnika znajdziesz tutaj:

   https://www.inps.it/bussola/VisualizzaDoc.aspx?sVirtualURL=/Circolari/Circolare%20numero%2088%20del%2002-07-2010.htm

   Osobiście upierałabym się przy złożeniu wniosku, nawet jeśli pracownicy patronato będą się upierać, że sumowania nie da się przeprowadzić - oni jedynie pośredniczą w przesłaniu wniosku, a sprawę i tak rozpatruje INPS, kontaktując się z ZUS-em.

   Usuń
 20. dzieki piekne za SUPER informacje...wlasnie o to mi chodzilo a nie wiedzialam gdzie szukac. oczywiscie sprawdze te informacje rowniez w innym patronacie...Dzieki Dee ze istniejesz! ...Pozdrawiam cie goraco i jeszcze raz dziekuje za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 21. Pobieram rente po zmarlym mezu wlochu ,w lipcu 2016 przechodze na polska emeryture Czy oba swiadczenia beda kolidowaly?'Mam podwòjne obywatelstwo ,meldunek w Polsce jak i we Wloszech

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz spać spokojnie, pobieranie polskiej emerytury nie powoduje utraty prawa do renty rodzinnej. Może ona jednak zostać zmniejszona przez INPS, jeśli Twoje roczne dochody przekroczą określone limity:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/05/renta-rodzinna-we-woszech-pensione-ai.html?m=1

   Usuń
 22. Jak można się dodzwonić do zusu w Lodzi z Wloch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy poprzedzić numer ZUS-u kierunkowym do Polski:

   0048 22 5601600

   Usuń
 23. Witaj Dee,
  zastanawialem sie nad nastepujaca sytuacja:
  ostatnio we Wloszech sporo mowilo sie o wloskich emerytach, ktorzy wyprowadzili sie z Wloch i mieszkaja sobie w innych krajach otrzymujac tam wloska emeryture w wartosci brutto i czesto (ze wzgledu na polityke fiskalna danego kraju) nie placa tamze podatku. Oczywiscie wloskiemu panstwu szkoda jest tych kwot podatkowych, ktorymi mogloby sie "wzbogacac" i nie za bardzo to sie podoba, no ale coz podatki w tym wypadku placi sie tam, gdzie przede wszystkim sie mieszka...
  Zastanawialem sie w takim razie nad inna sytuacja: jesli polski emeryt zamieszka sobie we Wloszech i bedzie otrzymywal na konto polska emeryture w kwocie brutto to jak to jest z placeniem podatku we Wloszech??? Moze pytanie jest glupie, ale mozliwosc taka teoretycznie istnieje. Mozna sobie wyobrazic sytuacje, ze: do synusia na przyklad przyjezdza mamusia - emerytka (bo na przyklad jest wdowa i nie chce sama mieszkac w Polsce) i u niego zamieszka, zamelduje sie itp. Jesli ma bardzo niska emeryture w Polsce np. w przeliczeniu okolo 200 euro to bedzie musiala zaplacic podatek?? A jesli bedzie miala emeryture wyzsza np. 700 euro to bedzie musiala zaplacic we Wloszech podatek?? Jesli tak to w jakiej kwocie?? I w ktorym momencie?? Od poczatku czy tylko po przekroczeniu pewnej kwoty czy na koniec roku??
  Zastanawialem sie nad tym, bo moze jest pewna grupa emerytow, ktorym oplacaloby sie przyjechac do Wloch i pobierac kwote brutto, bo ich rodzine stac jest na utrzymanie ich pobytu we Wloszech...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polska i Włochy podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którą emerytury podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym ma się stałe miejsce zamieszkania. Tak więc polski emeryt, który przeprowadzi się na stałe do Włoch będzie podlegał włoskim przepisom podatkowym.

   Obecnie z podatku zwolnione są dochody z emerytury nie przekraczające 7500 euro w przypadku osób w wieku do 75 lat oraz 7750 euro w przypadku osób w wieku powyżej 75 lat. Wpisuje się je do zeznania podatkowego za poprzedni rok i jeśli emerytura jest wystarczająco niska, należny podatek będzie równy zeru. Jeżeli natomiast przekroczy kwotę wolną od podatku, konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego zgodnie z obowiązującymi progami:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/podatek-dochodowy-we-woszech-z-czym-to.html?m=1

   Nie wiem, czy ZUS pobiera co miesiąc zaliczki na poczet podatku dochodowego - INPS tak robi, więc wszyscy emeryci, również Ci mieszkający za granicą, otrzymują emeryturę netto (po odciągnięciu włoskiego podatku). Aby otrzymać emeryturę brutto, konieczne jest przesłanie wniosku o nie pobieranie zaliczek w związku z tym, że mieszka się na stałe za granicą i podlega się tamtejszemu opodatkowaniu. Wniosek ten musi być poparty dodatkowo zaświadczeniem o stałym pobycie/zameldowaniu wydanym przez kraj zamieszkania. Możliwe, że w przypadku polskiej emerytury jest podobnie, jednak nie znam polskich przepisów, więc to pytanie do ZUS-u.

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje za odpowiedz. W takim razie jesli taki emeryt/ka ma odpowiednio nizsza emeryture brutto niz te 7500 euro lub 7750 euro to podatku we Wloszech nie zaplaci. Moze jest to jakies rozwiazanie dla tych, ktorzy nie maja wysokich emerytur, aby sobie te emeryture troche powiekszyc...

   Usuń
 24. Witam.
  Bardzo proszę info .
  mam w tej chwili 57 lat , w Polsce przepracowałem do 2005 roku 27 lat. od lipca 2005 pracuję w szpitalu we Włoszech (10 lat). W najbliższym czasie chciałbym wrócić do Pl i dopracować do 60 roku życia (czyli 3 lata). W/g Polskich przepisów mogę iść na emeryture pomostową ( spełnię warunki 30 lat pracy w PL w tym 15 w szczególnych warunkach). czy będę miał prawo do emerytury włoskiej? jeśli tak to kiedy i ile?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz przede wszystkim osiągnąć wymagany we Włoszech wiek emerytalny, który od 2016 r. będzie dla mężczyzn wynosił 66 lat i 7 miesięcy. Ponieważ jednak pracujesz już od prawie 40 lat, za kilka lat możesz spróbować złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę (pensione anticipata) - w tym przypadku wiek nie ma znaczenia, wystarczy, że wykażesz opłacenie łącznie ok. 43 lat składek.

   Więcej na temat prawa do włoskiej emerytury pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html?m=1

   Usuń
  2. bardzo dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 25. Mam pytanie jakie warunki trzeba spełniac zeby we Włoszech przejsc na emeryture na lata pracy czy wtedy tez trzeba miec wiek narazie mam 8 lat we włoszech i 30 w polsce z góry dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konieczne jest osiągnięcie wymaganego we Włoszech wieku emerytalnego - szczegółowo na temat prawa do włoskiej emerytury pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html?m=1.

   Usuń
 26. Witaj...oplacam w Polsce KRUS,jednocześnie pracuje sezonowo we Wloszech...czy w takim przypadku mogę liczyć na 2 odrębne emerytury,z Polski i Włoch?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W okresie zatrudnienia we Włoszech nie powinnaś płacić składek w KRUS, to praktyka niedozwolona, gdyż w tym okresie nie spełniasz warunków rejestracji w KRUS. A ponieważ opłacasz składki jednocześnie w dwóch krajach, za pokrywające się okresy składkowe nie będzie Ci przysługiwać włoska emerytura, gdyż INPS nie weźmie ich pod uwagę.

   Według mnie najlepszym wyjściem byłoby zgłoszenie w KRUS zatrudnienia za granicą
   z datą wsteczną i złożenie wniosek o zwrot nienależnych składek, które KRUS musi Ci oddać - przynajmniej nie stracisz wpłaconych pieniędzy.

   Usuń
  2. A co w takim razie z ubezpieczeniem w Polsce???

   Usuń
  3. Chodzi Ci o ubezpieczenie zdrowotne? Polskich przepisów niestety nie znam, w każdym razie po podpisaniu umowy o pracę we Włoszech przysługuje Ci tutaj opieka zdrowotna, a na podstawie włoskiej karty zdrowia (tessera sanitaria) możesz utrzymać pomoc również w polskich placówkach. W każdym razie nie sądzę, by był problem z rejestracją w KRUS w okresach pobytu w Polsce.

   Usuń
  4. Nie mam włoskiej karty zdrowia tylko europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego...czy można ją zastosować u nas w Polsce?

   Usuń
  5. EKUZ potwierdza Twoje prawo do leczenia za granicą (w UE), gdyż jego koszty pokrywa polski NFZ. Ponieważ jednak we Włoszech masz status pracownika, masz prawo zarejestrować się we włoskiej służbie zdrowia i otrzymać włoską kartę zdrowia:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

   Usuń
  6. Jeszcze jedno pytanie...gdybym się zdecydowała tylko na emeryturę z KRUS,musialabym ich powiadamiac o pracy za granicą?wiem z pewnych źródeł że emerytura z Włoch będzie bardzo niską,więc....mam dopiero 39 lat...

   Usuń
  7. Pewnie, to Twój wybór - nikt nie będzie Ci na siłę wpychał włoskiej emerytury.:) Jeśli nie złożysz wniosku o jej przyznanie, po prostu jej nie otrzymasz, ale weź pod uwagę, że składki, które płacisz we Włoszech przepadną, INPS ich nie zwróci.

   Usuń
  8. Tak jak napisalam,pracuje tylko sezonowo,niecale 6 miesięcy w roku więc...a po drugie tych składek na KRUS też było by mi zal..ale moje pytanie brzmiało,czy w takim przypadku muszę zgłosić do Krusu że pracuje za granicą???

   Usuń
  9. Na to pytanie odpowiedziałam na samym początku: podejmując pracę za granicą, przestajesz spełniać warunki potrzebne do rejestracji w KRUS, więc tak, powinnaś się na ten okres wyrejestrować. Z tego, co wiem, niewiele osób to robi, chyba że chcą otrzymać w przyszłości zagraniczną emeryturę i nie chcą tej możliwości stracić przez to, że okresy ubezpieczeniowe się pokrywają.

   Usuń
  10. A czy do otrzymania emerytury z Włoch muszę składać zeznanie podatkowe(denuncia dei redditi)?czy wystarczy że moj pracodaca płaci za mnie składki?

   Usuń
  11. Zeznanie podatkowe nie ma nic wspólnego z prawem do emerytury, uzyskujesz je dzięki temu, że pracodawca opłaca za Ciebie składki. INPS posiads informacje na ten temat i to wystarczy.

   Usuń
  12. Więc jeśli ja pracuje 4 mies.w wakacje i niecałe 2 mięs.w zimie,to ile muszę przepracowac w sumie żeby nabyć prawo do emerytury? Pracuje już od 2002 roku.

   Usuń
  13. Łącznie musisz mieć przepracowane 20 lat, ale niekoniecznie we Włoszech - jak wyjaśniłam w artykule, wystarczy, że przepracujesz tutaj rok, byś mogła do włoskiego okresu składkowego doliczyć okresy opłacone w Polsce i ewentualnie w innych krajach UE. W ten sposób możesz uzbierać 20 lat składek i otrzymać należącą Ci się włoską emeryturę - to, czy będzie ona bardzo niska (jak twierdzisz), zależy od perspektywy, bo jednak na razie włoska emerytura jest wyższa od polskiej i gdybyś mieszkała w kraju o niższych kosztach utrzymania niż Włochy, to te parę euro mogłoby Ci się przydać.

   Usuń
  14. Tylko że ja w Polsce nie pracuje,oplacam tylko składki na Krus.O tym że nie powinnam tego robic,dowiedziałam się przez przypadek z tego właśnie blogu.I teraz właśnie nie wiem co powinnam zrobic?...Proszę mi powiedzieć co będzie,gdy nie powiadomie Krusu o pracy we Włoszech?

   Usuń
  15. Ale pracujesz we Włoszech, więc nie jesteś bezrobotna. :)

   Nie sądzę, by KRUS naliczał karę za opłacanie składek w okresie, gdy nie spełniałaś warunków koniecznych do rejestracji, ale powtarzam, okresy opłacane i w Polsce, i we Włoszech nie będą mogły zostać wykorzystane do emerytury łączonej, więc o ile będziesz mogła otrzymać polską emeryturę, to okresy ubezpieczenia w KRUS nie zostaną wzięte pod uwagę przez włoski INPS.

   Osobiście zgłosiłabym w KRUS pracę za granicą z datą wsteczną, odzyskałabym opłacone za tamten okres składki, rejestrowałabym się w KRUS tylko w okresie przebywania w Polsce, a w przyszłości złożyłabym wniosek o przyznanie zarówno polskiej, jak i włoskiej emerytury. KRUS doliczy włoskie okresy ubezpieczeniowe i wypłaci swoją część emerytury, INPS zrobi to samo i wypłaci włoską część.

   Usuń
 27. Witam ; Ja przeszlam .na emeryture W PoLSCE MAJAC ; 60 lat 6 ^miesiecy Wniosek Zlozylam Osobiscie Po okazaniu Swiaderstw : TZN ; Lat Pracy W polsce Wskaznik ; mialam 136%a Obliczono ; tylko 78% Jest To Zlodzejstwo ; Bo I tez Obiegalam sie o doliczenie lat ; moich przepacowanych we WLOSZECH : tak PISALAM . do lodzi i dostawalam szereg ; pytan do wypelnienia 1 centrum moje zyciowe ; polska czy Wlochy podac ; dane bankowe tu i w polsce , PYTALAM TU oni tzn ,CAF inf sa tez bledne ; sie mowi na temat a oni swoje ; wiec zozylam rezygnacje , dlatego bo zaraz podatek od dochodow ; siada POLSKA wiec mam emeryture W POLSCE oplacam wszystkie skladki okolo 300zl a na renke mam 1246zl , nie chce laczyc lat bo sie boje . osogne wiek emerytalny tu we wloszech ; wtedy jak zdaze dozyc zloze wniosek oemeryture wloska wiele mnie nie brakuje ; jestem na rencie socjalnej Wloskiej ;Chcialam ; sie zapytac czy tez jest renta liczona z inps Do Emerytury Wloskiej tzn lata chyba tez ; oplacany jest Tak mysle skladki ; bo tu o niczym nie inf zadnymi pismami a w inps ; powinien informowac nawet o roznego typu inf jak podwyzki ;itp dzenkuje ; pozdrawiam no mysle ze dostane jakas odp pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze zrozumiałam, pytasz o to, czy w okresie pobierania emerytury socjalnej (assegno sociale, o której pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/emerytura-dla-osob-ktore-nie-opacay.html) naliczane są składki na ubezpieczenie społeczne, zgadza się?

   Nie, składki nie są naliczane, więc okres ten nie liczy się jako okres składkowy. Emerytura ta jest świadczeniem socjalnym, mającym na celu wspomożenie osób starszych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, nie zastępuje okresu pracy, jak to jest w przypadku np. urlopu macierzyńskiego czy przebywania na zasiłku dla bezrobotnych.

   Usuń
  2. NIE TO JEST RENTA : INV 100/75 BO NIE PRZEPRACOWALAM TYLE LAT ! RENTA PRZYZNANA SADOWNIE { APELLO]DZENKUJE PROSZE O ODP POZDRAWIAM

   Usuń
  3. A więc chodzi Ci o rentę inwalidzką (invalidità civile), którą otrzymałaś z INPS. W tym przypadku INPS nalicza dwa dodatkowe miesiące składek za każdy przepracowany rok, podczas którego miałaś uznaną niepełnosprawność w stopniu wyższym niż 74%. Oznacza to, że by mieć naliczone te składki, musisz jednocześnie pracować, więc będą Ci one przysługiwać (na Twój wniosek) jedynie za okres, w którym pracowałaś po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu 75%.

   Usuń
  4. DZENKUJE : BARDZO < ZA ODP POZDRAWIAM I ZYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU 2016 BOGDA

   Usuń
  5. Dziękuję i wzajemnie. :)

   Usuń
 28. Pracowalem ; w WLOSZECH NA CZARNO I POTEM NA BIALO : DLACZEGO : BYLEJ ZONIE POMIMO WYJECHALEM DLA DOBRA DZECI : PRZYZNANO ZASILEK : Z POLSKI alimenty z urzedu panstwa ; a byla ustawa i wiem teraz ze panstwo wloskie ; mialo placic alimenty na kazde dzecko , oraz zone ; pomimo ze dzeci przebywaly w polsce a nie na terytorium ; itali ja juz jestem schorowany ; tu jestem na rencie pierszej grupy 100/100 inw z konpanija nabawilem sie tu w itali wiele chorob ; no a teraz na starosc alimenty ; musze odac panstwu mam gazete co bylo to pisane w ; gazecie wloskiej nasz swiat ! a z czym wroce do polski ; nie mam jeszcze lat ; aby objela mnie emerytura jak i w polsce tez i w itali ; trzeba czekac na lata swoje ; polskie i lata wloskie do emerytury dlaczego POLSKA nie poinformowana byla czy rzad nasz POLSKI gral glupa ; PRZECIEZ MIAL INPS Placic ! a ide cos sie dowiedzec tu we wloszech ; to oczy robia dzenkuje pozdrawiam ; prosze o odp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że nie do końca rozumiem - nie wiem, o jakiej ustawie piszesz, co miał INPS płacić? Alimenty? Zasiłek? Przepraszam, ale piszesz w sposób dość chaotyczny i trudno jest mi się domyślić, jakiej pomocy ode mnie oczekujesz...

   Usuń
  2. CHODZI MNIE : INPS WLOSKI : PROCEDURY :LAT WSTECZ 20 LAT BYLO NAPISANE W GAZECIE TU WE WLOSZECH < ZE ALIMENTY POWINNE BYC PLACONE PRZEZ PANSTWO WLOSKIE : JESLI JA PRZEBYWAM NA TERETORIUM WLOSZECH : TO OBOJETNE : JEST !!!TZN CZY DZECI PRZEBYWAJA W POLSCE CZY WE WLOSZECH : TAKIE PISMA POLSKA MIALA WYSTEPOWAC DO WLOCH O ZALEGGLE ALIMENTY NA DZECI I PLACIC NA BIEZANCO ALIMENTY JA PRZEPRASZAM ZE PANI SIE ZDENERWOWALA BO KTO TU NIE JEST NERWOWY ! NIE MAJAC INF Z URZEDOW POLSKICH I WLOSKICH TAKA PRAWDA : A PANI DZENKUJE JEST PANI KOBIETA WSPANIALA MALO KTO ZAJAL BY CZS : NA TAKIE PYTANIA ! PRZEPRASZAM I DZENKUJE MIS

   Usuń
  3. Ależ ja się nie zdenerwowałam, po prostu staram się zrozumieć sytuację.:)

   Przede wszystkim trudno mi się wypowiadać w kwestii artykułu opublikowanego 20 lat temu, miałam wtedy kilkanaście lat i mieszkałam w Polsce. :) Obecnie państwo włoskie na pewno nie wypłaca alimentów na dzieci, choć od tego roku rząd eksperymentuje z czymś w rodzaju naszego Funduszu Alimentacyjnego.

   A czy przypadkiem nie chodzi Tobie o zasiłek rodzinny na dzieci, tzw. assegno per il nucleo familiare, wypłacany we Włoszech przez INPS? Należy się on również na dzieci mieszkające za granicą, jeśli podczas wykonywania przez Ciebie pracy we Włoszech żona nie pobierała na nie w Polsce świadczeń.

   Jeśli mimo wszystko chodzi o alimenty, musiałbyś mi przesłać artykuł, o którym piszesz, w przeciwnym razie trudno będzie mi się w tej kwestii wypowiedzieć - czy mógłbyś go zeskanować i przesłać na mój adres mailowy?

   d.deelaylah[at]gmail.com (gdzie [at] należy zastąpić małpą @)

   Usuń
  4. Dee; DZENKUJE : TAK MUSZE TA GAZETE POSZUKAC ! JAK ZNAJDE TO WYSLE : DZENKUJE BARDZO ! POZDRAWIAM a jak pani ma na ime ! ?????????????

   Usuń
  5. Działam incognito, więc używam pseudonimu Dee. :)

   Usuń
 29. Witaj Dee ,Skończyłam 60 lat,w Polsce przepracowałam prawie 28 lat. Wiem,że od ubiegłego roku nareszcie ZUS dolicza kobietom tzw. okresy nieskładkowe do lat pracy (czyli urlop wychowawczy itp.)Więc będzie to w sumie około 30 lat pracy. We Włoszech mam około 5 lat pracy legalnej.Od listopada ubiegłego roku jestem na zasiłku i mam płacone contr.figurativa Naspl. Zastanawiam się czy mam szanse na opzione donna. Czy coś się zmieniło w przepisach ? Do kogo się udać aby policzyć dokładnie moje lata pracy we Włoszech (pracowałam jako opiekunka a później jako colf na mały kontrakt tygodniowy,ale byłam ubespieczona i miałam płacone kontybuty) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tzw. "opzione donna" została potwierdzona również na ten rok, choć nadal w formie "eksperymentu" zależnego od sytuacji finansowej skarbu państwa. Na pewno warto spróbować złożyć wniosek, oczywiście jeśli spełniasz warunki (musisz mieć opłacone łącznie 35 lat składek i mieć ukończone 57 lat i 3 miesiące) - aby sprawdzić, czy przepracowane w Polsce i we Włoszech lata pozwolą Ci na wcześniejsze przejście na emeryturę, wystarczy udać się do najbliższego CAF z prośbą o dokonanie obliczeń.

   Usuń
 30. Bardzo dziękuję za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie,czy możesz wyjaśnić co to jest dokładnie CAF i jaka jest rożnica z INPS ?
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CAF = Centro di Assistenza Fiscale, czyli biuro pomagające we wszelkich kwestiach podatkowych, pracowniczych czy socjalnych (tzw. patronato). Jest ich we Włoszech tysiące, często należą do związków zawodowych, ale niekoniecznie.

   INPS to włoski zakład ubezpieczeń społecznych, odpowiednik polskiego ZUS-u.

   Usuń
 31. Witam serdecznie ,mam taki problem ,obecnie jestem w Polsce i od grudnia pobieram emeryturę polską,wcześniej pracowałama we Włoszech jako badantne będzie tego ok. 8 lat.Do wniosku o emeryturę polską dołączyłam dokument o latach przepracowanych we Włoszech.Jednak pani w okienku oddała mi dokum.mówiąc,że teraz staram się o em.polską a włoskie sprawy mam sobie załatwiać z ZUSem w Łodzi.Jednak otrzymując dec.o em. były dołączone dok.do wypełnienia dla Łodzi o moich okresach składkowych we Włoszech.Wypełniłam i wysłałam.Wczoraj dostałam pismo z Łodzi informujące ,że na podstawie INPSu włoskiego nie przysługuje mi prawo do em.włoskiej.Na odwołanie się od decyzji mam 90 dni.Problem w tym ,że ja nie domagam się em. włoskiej tylko zależy mi na zsumowaniu okresów ubezpieczeniowych i tym samym otrzymanie "czegoś" za przepracowany okres.Pani w Łodzi poinformowała mnie ,że to już mam sobie załatwiać z Włochami.Nie wiem co mam robić?czy mam wystosować pismo do INPSu wyjaśniające ,jak to wszystko fukcjonuje i kto i w jaki sposób wypłaca nam za lata przeprac.we Włoszech.Nie chcę stracić tych przepracowanych lat bo em.polska nie jest wysoka ,jestem rocznik 1955.Bardzo dziękuję za radę i pozdrawiam serdecznie .


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że nie do końca zrozumiałaś, na czym polega sumowanie okresów składkowych. :)

   To "coś", co możesz otrzymać z INPS to właśnie emerytura, nic innego. I aby ją otrzymać, musisz spełnić warunki przewidziane włoskimi przepisami, a więc osiągnąć wiek emerytalny (pisałam o tym tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html) oraz uzbierać co najmniej 20 lat składek (i tutaj przydadzą Ci się lata przepracowane w Polsce).

   Skoro ZUS przyznał Ci polską emeryturę bez korzystania z włoskiego okresu składkowego, widocznie nie był on potrzebny, gdyż wystarczyły polskie składki. Tu kwestia polskiej emerytury się kończy i jedyne, co musisz teraz zrobić, to złożyć wniosek do INPS o przyznanie włoskiej emerytury za przepracowane 8 lat (możesz to zrobić za pośrednictwem ZUS-u w Łodzi), przy uwzględnieniu brakujących 12 lat przepracowanych w Polsce. Jak wspomniałam, możesz to zrobić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego wymaganego we Włoszech, gdyż na razie za młoda i dlatego INPS odrzucił ostatni złożony przez Ciebie wniosek.

   Reasumując: za lata przepracowane w Polsce otrzymujesz emeryturę z ZUS-u, natomiast za lata przepracowane we Włoszech emeryturę wypłaca INPS, ale na jej otrzymanie musisz poczekać jeszcze kilka lat.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedż,Twoje wyjaśnienia i rady są b.pomocne.

   Usuń
 32. Witam. Trzeba przepracować 20 lat aby mieć emeryturę, ale czy to musi być cały rok, czy ilość dni w roku? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszą to być 52 tygodnie składkowe, czyli cały rok.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 33. jeśli mąż pracuje 8 miesięcy w roku to się nie liczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tak.:) Jeśli mąż jednorazowo przepracował 8 miesięcy we Włoszech, to nie osiągnął minimalnego okresu rocznego, by móc starać się o emeryturę łączoną. Jeśli natomiast co roku przez, powiedzmy, 5 lat będzie pracował po 8 miesięcy, to uzbiera łącznie jakieś 160 tygodni tygodni składkowych, czyli ok. trzech lat. Za ten okres będzie mu przysługiwała emerytura, oczywiście po zsumowaniu okresów składkowych np. z Polski.

   Usuń
 34. tzn. mąż od 15 lat pracuje po 6-8 miesięcy w roku a w Polsce jest na Krus-ie, to teraz muszę zliczyć miesiące, albo tygodnie i wyjdzie ile ma już lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkleję Ci odpowiedź, której udzieliłam jakiś czas temu nieco wyżej, gdyż kwestia KRUS-u już kilka razy się pojawiła:

   "Płacenie składek na KRUS podczas zatrudnienia poza granicami Polski jest tak naprawdę praktyką niedozwoloną, gdyż w tym okresie nie spełniasz warunków rejestracji w KRUS. Jeśli zgłosiłbyś teraz w KRUS, ze od jakiegoś czasu jesteś pracownikiem najemnym we Wloszech, KRUS musiałby zwrócić Ci wpłacone składki, jako nienależne. Możesz też zgłosić zatrudnienie za granicą bez podawania daty wstecznej, wtedy jednak nie otrzymasz oczywiscie zwrotu składek i niejako je utracisz w momencie sumowania okresów ubezpieczeniowych - jeśli okresy ubezpieczeniowe się pokrywają, nie będą one brane pod uwagę przez ZUS czy też INPS. Ubezpieczenie pracownicze ma pierwszeństwo przed rolniczym, więc jeśli wyjdzie na jaw, ze pracowałeś za granica, przy sumowaniu będzie się liczyć włoski okres ubezpieczeniowy, a nie składki wpłacone do KRUS-u."

   Tak więc o ile ze składkami płaconymi przez męża we Włoszech nie ma problemu, INPS przyzna mu za ten okres emeryturę, to jeżeli na czas pracy za granicę nie wyrejestrowywał się on z KRUS-u, ryzykuje utratę składek tam wpłaconych.

   Jeśli mąż chce wiedzieć, jak dokładnie wyglądają jego okresy składkowe, może poprosić w INPS o ich wyciąg (estratto conto contributivo) lub zarejestrować się na stronie INPS i samodzielnie sobie wszystko sprawdzać na bieżąco:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html

   Usuń
 35. zawsze na koniec roku, bo mąż zazwyczaj zjeżdża w połowie grudnia, przywozi papier w jakich okresach pracował we Włoszech i zanosi to do Krus i za ten okres składki są zwracane, bo jakieś 8 lat temu Pani w Krus powiedziała nam, że nie musi być podwójnie ubezpieczony i zwrócono nam za 3 lata wcześniejsze. Nie wyrejestrowuję męża z Krus, bo za dużo papierkowej roboty-tak nam doradziła Pani w Krus. Mąż obecnie jest we Włoszech, czy ja jako żona mogę zarejestrować go w INPS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli z KRUS-em wszystko w porządku, kamień z serca. :)

   Pewnie, że możesz dokonać rejestracji za męża, pamiętaj tylko, by podać takie dane kontaktowe, by bez problemu otrzymał obie części kodu PIN.

   Usuń
 36. Czy wystarczy włoski numer telefonu? bo mąż nie ma tam internetu żeby podać maila, a może ja mogę podać adres mailowy swój?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej podać włoski numer plus jakikolwiek adres mailowy, może być Twój - INPS nie jest w stanie przecież sprawdzić, do kogo on należy. Ważne jest jedynie to, by ktoś tego maila sprawdzał.

   Usuń
  2. ok.serdecznie dziękuję za info, męża już poinformowałam, że może to otrzymać, a mój wniosek został przyjęty.

   Usuń
 37. a jeszcze jedno pytanie: jak rozliczyć się z CUD?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/roczne-zeznanie-podatkowe-osob.html?m=1

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie:)

   Usuń
 38. witam moj rok urodzenia 1955 w tym roku w polsce zloze o emeryture w lipcu w polsce mam lata pracy wypracwane na emeryture wystarczajace t j 40 lat ale mam oprocz tego dodatkowo 13 lat wypracowanych we wloszech z tego co czytam to polska lat wloskich nie wezmie mi pod uwage poniewaz mi wystarczy do emerytury lat polskich co mam robic skladac w polsce czy we wloszech mi dadza emeryture teraz ta wczesniejsza i gdzie bedzie korzystniej wziac emeryture mam tez obywatelstwo wloskie czy ma to wplyw na wysokosc emerytury

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przysługuje Ci emerytura z obu krajów (są to dwa odrębne świadczenia), wiec wnioski złóż i w Polsce, i we Wloszech. Jeżeli Twój polski staż ubezpieczeniowy wystarczy do otrzymania emerytury, to nie ma sensu wykazywać lat przepracowanych we Wloszech, gdyż one i tak nie zostaną wzięte pod uwagę.

   Jeżeli chodzi o włoską emeryturę, to jeżeli łącznie przepracowałaś co najmniej 41 lat i 10 miesięcy, możesz złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę, sumując włoski i polski okres składkowy. Generalnie skorzystanie z tej możliwości przed ukończeniem 62. roku życia powoduje nieznaczne zmniejszenie emerytury, ale na lata 2015-2017 "kara" ta została zawieszona, wiec jeżeli złożysz wniosek, wysokość emerytury będzie nienaruszona.

   Usuń
 39. Witam!
  W jaki sposób mogę otrzymać dokumenty potwierdzające prawo do włoskiej emerytury w przypadku kiedy nie mam numeru codice fiscale?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem, jak można mieć prawo do włoskiej emerytury, jeśli nie posiada się codice fiscale - przecież bez niego nie jest możliwe podpisanie umowy o pracę i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za wprowadzenie w bląd. Tzn codice fiscale jest, ale nie mam żadnych innych dokumentów z Włoch potwierdzających należną mi emeryturę - jak można by zdobyć takie dokumenty?

   Usuń
  3. Wyjaśnijmy przede wszystkim, że INPS nie wymaga od Ciebie przedstawienia żadnych dokumentów, wystarczy, że otrzyma Twój wniosek o przyznanie emerytury, gdyż wszystkie dane dotyczące opłaconych przez Ciebie składek ma już w systemie. Dokumentów tego typu może natomiast wymagać ZUS, jeśli chcesz złożyć wniosek za jego pośrednictwem, ale to też niekoniecznie, więc najlepiej zadzwoń do ZUS-u w Łodzi i zapytaj, czy musisz coś przedstawić. Tak naprawdę to jeśli nie potrzebujesz włoskich składek do uzyskania prawa do POLSKIEJ emerytury, to ZUS jedynie pośredniczy w złożeniu wniosku o przyznanie włoskiego świadczenia, nie powinien więc teoretycznie zbytnio się czepiać (i tak wszystko musi sprawdzić INPS). Ewentualnie może wystąpić w Twoim imieniu o przesłanie druku U1, potwierdzające Twoje okresy składkowe we Włoszech.

   Usuń
  4. Dziękuję ponownie. Otrzymuję emeryturę z Włoch, ale mam wątpliwości czy nie jest ona podwójnie opodatkowana. Jak to zweryfikować na 100%?

   Usuń
  5. Poprosić INPS o przesłanie zaświadczenia o dochodach, które INPS wystawia co roku - najlepiej ściągnąć je samodzielnie ze strony INPS (jeśli jesteś na niej zarejestrowana), można też wysłać maila lub zadzwonić na infolinię. Na zaświadczeniu będzie widniał ewentualnie pobrany przez INPS podatek.

   Gdyby okazało się, że INPS rzeczywiście pobiera zaliczki na poczet podatku dochodowego, a Ty mieszkasz na stałe w Polsce, musisz wysłać do INPS wniosek o zaprzestanie pobierania podatku - składa się go na specjalnym formularzu, którego ostatnią część musi wypełnić polski urząd skarbowy, gdyż konieczne jest oficjalne potwierdzenie, że jesteś zameldowana w Polsce i podlegasz tamtejszym przepisom podatkowym. Wypełniony druk należy wysłać listem, najlepiej poleconym zwrotnym, do siedziby INPS, która zajmuje się wypłatą renty (jeśli jest to świadczenie "międzynarodowe", powinien być to INPS w Terni).

   Tak na marginesie dodam, że z tego, co wiem, polski urząd skarbowy wydaje tylko polskie zaświadczenia CFR-1 (które zawierają opisy również po angielsku), więc jeśli urzędnicy nie będą chcieli wypełnić włoskiego druku, spróbuj przesłać do INPS polski formularz jako załącznik do włoskiego druku - polski formularz może w tym wypadku pełnić rolę drugiej części włoskiego, którą powinna wypełnić instytucja polska. W piśmie adresowanym do INPS Mirka wyjaśnij, że jest to jedyny dokument, jaki może wydać polski urząd skarbowy i że odmówiono Ci wypełnienia włoskiego druku.

   Uprzedzam, ze wnioski o zwolnienie z włoskiego opodatkowania złożone po 30 września nie mają zastosowania do roku bieżącego, co oznacza, że w przypadku późniejszego wysłania wniosku emerytura zostanie opodatkowana we Włoszech i dopiero od następnego roku będzie zwolniona z opodatkowania. Oczywiście można potem złożyć wniosek o zwrot podatku do włoskiego urzędu skarbowego w Pescarze, choć na zwrot czeka się zazwyczaj długo.

   Przy okazji przypominam, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, o wymeldowaniu się z Włoch, gdyż dopóki jesteś tam zameldowana, dopóty będziesz uznawana za włoskiego rezydenta podatkowego.

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Mam jeszcze taką wątpliwość, ponieważ dopiero uruchomiłem procedurę nadania PIN, i nie mam jeszcze dostępu do informacji na stronie INPS i nie wiem czy moja emerytura jest opodatkowana we Włoszech czy nie. Gdzie indziej na Twoim blogu przeczytałem, że "Obecnie z podatku zwolnione są dochody z emerytury nie przekraczające 7500 euro w przypadku osób w wieku do 75 lat oraz 7750 euro w przypadku osób w wieku powyżej 75 lat." - Czy to oznacza na 100%, że jeśli moja roczna emerytura nie stanowi nawet połowy tego limitu to nie jest ona na 100% opodatkowana? I jeszcze jedna prośba o podanie źródła informacji na temat kwot emerytur zwolnionych z opodatkowania we Włoszech. Jeszcze raz bardzo dziękuję!

   Usuń
  7. I jeszcze jedno pytanie: według jakiej stawki podatkowej we Włoszech jest opodatkowana emerytura?

   Usuń
  8. Tak naprawdę w tym roku zostały podniesione stawki ulgi dotyczącej emerytur, wiec zwolnione z dochodu są emerytury nie przekraczające 7750 euro w przypadku osób w wieku do 75 lat oraz 8000 euro w przypadku osób w wieku powyżej 75 lat - właśnie zaktualizowałam artykuł. :) Źródłem jest ustawa budżetowa na 2016 r., tzw. Legge Stabilità 2016, a dokładnie art. 290 - zapewniam, ze nie wymyślam sobie przepisów. ;)

   Jeśli Twoja emerytura nie przekracza tych kwot, to teoretycznie INPS nie powinien pobierać zaliczek na poczet podatku dochodowego (odliczenie za prace najemna zeruje podatek), ale nie mogę Cie na 100% zapewnić, ze tak jest, gdyż może to zrobić tylko INPS, który za to odpowiada. Dlatego napisałam, ze ważne jest pobranie zaświadczenia o dochodach, a jeśli nie chcesz czekać na PIN, możesz zadzwonić na jeden z numerów przeznaczonych dla osób mieszkających za granica:

   (+39) 0659054403 – 0659053661 – 0659055702

   Emerytura podlega takiemu samemu opodatkowaniu, jak wszystkie inne dochody:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/podatek-dochodowy-we-woszech-z-czym-to.html

   Tak czy siak, na Twoim miejscu wysłałabym do INPS wniosek o zwolnienie z włoskiego opodatkowania, bez względu na wysokość emerytury, wtedy INPS zostanie oficjalnie poinformowany, ze mieszkasz na stale za granica.

   Usuń
  9. Witam i dziękuję ponownie za odpowiedź.
   Czy pod podanymi przez Ciebie numerami telefonów można również rozmawiać po polsku? I jakie de facto sprawy można załatwić za ich pośrednictwem?
   I czy uważasz, że jeśli INPS pobierało do tej pory podatek a ja mieszkam już w Polsce od 3 lat to mogę się starać o zwrot tego podatku?
   Czy jest jakiś wzór wniosku, o którym wspomniałaś o zwolnienie z włoskiego opodatkowania?

   Usuń
  10. To są numery służące tylko do uzyskania zaświadczenia o dochodach osób mieszkających za granica, niestety nie wie, czy można rozmawiać w języku innym niż włoski. Jeśli chcesz porozmawiać z polskim konsultantem (we wszystkich sprawach dotyczących ubezpieczenia społecznego), musisz zadzwonić na infolinie INPS, której numer podałam w artykule w części dotyczącej składania wniosku o emeryturę.

   Możesz złożyć wniosek o zwrot ewentualnej nadpłaty podatku do centralnego urzędu skarbowego w Pescarze.

   Wniosek o zwolnienie z opodatkowania składa się na formularzu CI531, możesz go pobrać ze strony INPS, również w innych wersjach językowych, np. angielskiej (niestety nie ma polskiej wersji):

   https://www.inps.it/portale/default.aspx?imenu=107&IdArea=6&IdLingua=1   Usuń
 40. witam ,od 12 pracuje we Wloszech w sektorze prywatnym zluzby zdrowia jako pielegniarka .do INPS odprowadzane sa skladki od 12 lat . dodatkowo od roku 2010 mam otwarta tzw. partita iva.jestem zobligowana do oplacania rowniez enpapi .Czy moja emerytura wloska bedzie polaczona ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sumowanie okresów składkowych uzbieranych w różnych funduszach włoskich (w Twoim przypadku: INPS, Enpapi i gestione separata) wygląda podobnie jak sumowanie okresów zagranicznych. Jeśli nie osiągniesz wymaganego minimum składkowego (20 lat), możesz w momencie ubiegania się o emeryturę złożyć wniosek o dodanie okresu ubezpieczenia w innym funduszu, a potem każdy z nich wypłaci Ci swoją część emerytury. Oczywiście okresy ubezpieczeniowe nie mogą się pokrywać, gdyż służą tylko do uzbierania potrzebnego stażu ubezpieczeniowego.

   Usuń
 41. CZY MOGE UBIEGAC SIE O EMERYTURE MAJAC PONAD 5LAT SKLADKOWYCH W ITALI I BEDAC NIE ZDOLNA DO PRACY : MAJAC RENTE SOCJALNA WLOSKA TYLKO I MIESZKAM W ITALI A TERAZ KONCZE W MAJU 62lata PROSZE O ODP DZENKUJE CELA !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie możesz doliczyć do włoskiego okresu składkowego stażu pracy z zagranicy (np. z Polski), by osiągnąć wymagane 20 lat składek, możesz liczyć jedynie na emeryturę socjalną, o której pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/emerytura-dla-osob-ktore-nie-opacay.html

   Usuń
 42. mam 69 lat w tej chwili pracowalam 11 lat i 4 mce we wloszech plus 1 rok bezrobocia w polsce przepracowalam 27 lat i 11 mcy z tytulu czego poszlam na wczesniejsza emeryture z tyt inwalictwa syna.Pobieralam rente i pracowalam we wloszech, W tej chwili jestem w Polsce i chcialabym ubiegac sie o emeryture czesciowa z Wloch.Prosze o pomoc gdzie mam skladac dokumenty w polskim ZUs czy w IMPS Italia w sumie mam przepracowanych przeszlo 40 lat.Bardzo prosze o podpowiedz za co z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ mieszkasz w Polsce, możesz złożyć wniosek za pośrednictwem ZUS-u, co jednak nie oznacza, że nie możesz złożyć go bezpośrednio w INPS. Wybór należy do Ciebie.

   Usuń
 43. mam69 lat w polsce mam juz emeryture pracowalam 11 lat chce zlozyc dokumenty droga elektroniczna do I.N.P.S do Terni ale tam wymagaja kodu PIN nie wiem co to jest i z kad ja go mam zdobyc bardzo prosze o rade

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html

   :)

   Usuń
 44. bardzo prosze mi powiedziec ze gdy bede starac sie w Polskim Zus o czesciowa wmeryture za przeopecowane lata we wloszech nie bede placila podwojnych podadkow i skladek we Wloszech i jednoczesnie w Polsce Jednoczesnie nadmieniam ze w Polsce pobieram juz wmeryture

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, Polska i Włochy podpisały odpowiednia umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania - emerytury są opodatkowane jedynie w kraju stałego zamieszkania. Jeśli wiec mieszkasz w Polsce i INPS o tym wie (jeżeli przypadkiem nie wymeldowałaś się z Włoch, to radze to jak najszybciej zrobić), to nie będzie pobierał podatku od włoskiej emerytury i będzie ona wpłacana w całości na podane przez Ciebie polskie konto.

   W kwestii składek nie ma problemu, gdyż emeryci włoscy nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne, w końcu otrzymują już emeryturę i opłacanie składek nie miałoby sensu. :)

   Usuń
  2. Od 2014 roku ZUS nie uwzglednia lat przepracowanych za granica do stazu pracy potrzebnego do uzyskania emerytury. Informacje taka uzyskalam dzisiaj w ZUS-ie w Lodzi. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Być może źle zrozumiałaś pracownika ZUS, od momentu wejścia do UE Polska ma obowiązek stosować się do unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. To nie jest wybór, ZUS nie może tak sobie zrezygnować z przestrzegania przepisów i na pewno tego nie robi - żadna z osób, które do mnie piszą nie miała w tym zakresie problemów po 2014 r., a zusowska strona poświęcona temu zagadnieniu była ostatnio aktualizowana w październiku 2015 r. i nie zawiera informacji o tego typu zmianach.

   Usuń
 45. witam od 10lat pracuje we Włoszech jako opiekunka do osób starszych na umowach o prace ale nie rozliczam się z podatku czy to ma wpływ przy ubieganiu się
  o emeryture

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma, ale nie zdziw się, jeśli dostaniesz z urzędu skarbowego wezwanie do zapłaty zaległego podatku (jeśli powinnaś była go zapłacić) wraz z odsetkami i karą grzywny.

   Usuń
 46. dzięki za wczorajsza odpowiedz; mam jeszcze jedno pytanie jak teraz zapłacić te podatki i czy jest to wogole mozliwe ,prosze szybki odpis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie możesz już zapłacić zaległych podatków, pozostaje mieć tylko nadzieję, że fiskus nie postanowi skontrolować właśnie Ciebie. Jedynym okresem, za który możesz jeszcze złożyć zeznanie podatkowe jest 2015 rok - wprawdzie termin składania zeznań minął 30 września, ale jeśli złożysz je w ciągu 90 dni od upłynięcia terminu, możesz zapłacić mniejsze kary. Zwróć się do najbliższego CAF i poproś o pomoc w złożeniu Unico 2016 z opóźnieniem (presentazione tardiva dell'Unico 2016).

   Usuń
 47. hej jestem wdową w wieku 36 lat mam dwie córki w wieku szkolnym, mój mąż zginął w wypadku w wieku 37 lat 3 lata pracował w Polsce i trzy we Włoszech. Czy należy nam się renta rodzinna po zmarłym mężu i jakie dokumenty są potrzebne do złożenia na rentę rodzinną?Nadmienię że mąż pracował w czasie kiedy nie byliśmy jeszcze w Uni Europejskiej,pracował legalnie.proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat renty rodzinnej pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/05/renta-rodzinna-we-woszech-pensione-ai.html

   Usuń
 48. Jak skontaktować się z włoskim urzędem skarbowym ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy, w jakiej sprawie. Jeśli masz pytanie dotyczące np. spraw podatkowych, to możesz skorzystać z danych kontaktowych podanych na stronie:

   http://www.agenziaentrate.gov.it/wps/portal/entrate/contatta

   Jeśli natomiast chodzi o konkretną sprawę, prowadzoną przez konkretny urząd lokalny, najlepiej skontaktować się właśnie z tym urzędem.

   Usuń
 49. Mam 59 lat i mam już emeryturę w Polsce bo pracowałam w warunkach szczegulnych,pracowałam28 lat.Pracowałamteż w Włoszech 8 lat i6 miesięcy legalnie.Ile mam mieć lat abym dostała dodatek pienięzny za lata przepracowane w Włoszech.Proszę o szybką odpowiedz i z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby móc ubiegać się o włoską emeryturę za przepracowany we Włoszech okres, musisz osiągnąć wiek emerytalny wymagany włoskimi przepisami. Obecnie kobiety muszą ukończyć 65 lat i 7 miesięcy, a od 2018 r. wiek ten wzrośnie do 66 lat i 7 miesięcy (oczywiście jeśli w międzyczasie nic się nie zmieni).

   Usuń
 50. od ponad dziesieciu lat pracuje we wloszech jako opiekunka od siedmiu lat pobieram rente rodzinna w polsce roczne dochody zarobione wewloszech dostarczam do polski i tam sie rozliczam poniewaz moge tylko dorobic do renty nie rozliczajac sie we wloszech moje dochody mieszcza sie w normie czy koniecznie musze sie rozliczac we wloszech chce nadmienic ze mam apartament we wloszech jestem zameldowana iw roku 2016 byla wymiana centrali grzewczej na nowa za ktora zaplacilam dosc spora sume chcialabym odliczyc od podatku co mam teraz zrobic gdyz rozliczam sie w polsce a nie we wloszech diekuje prosze o szybka odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś włoską rezydentką podatkową, więc powinnaś rozliczać się we Włoszech, nie w Polsce. Do włoskiego zeznania podatkowego powinnaś wpisać Twoje dochody z pracy oraz polską rentę rodzinną (jako dochód uzyskiwany za granicą) i od tego dochodu zapłacić we Włoszech podatek, jeśli przekroczysz kwotę wolną od podatku. Oczywiście możesz wówczas korzystać z ulg podatkowych - ulgi przysługujące w 2017 roku wymieniłam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2017/03/ulgi-i-odliczenia-podatkowe-w-2017-roku_19.html

   Usuń
 51. Co sie stanie gdy sie rozlicze i w polsce i we Wloszech czy poniose jakies konsekwencje.Dziekuje i prosze o szybka odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem, chcesz dwa razy płacić podatek dochodowy od uzyskanych dochodów? W Polsce i we Włoszech? Kwestie podatkowe są w każdym razie jasne, nie masz rezydencji podatkowej w Polsce, więc nie podlegasz tam obowiązkowi podatkowemu, natomiast we Włoszech jak najbardziej i masz obowiązek wykazać tu wszystkie uzyskiwane dochody.

   Usuń
 52. Jakie kroki musze zrobic zeby rente z Polski przeniesc do Wloch czy musze jakies dokumenty tlumaczyc na jezyk wloski musze oczywiscie zglosic do ZUSu.Dziekuje za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jaki rodzaj renty chodzi? Musiałabyś podać mi włoską nazwę otrzymywanego świadczenia.

   Usuń
 53. posiadam rente po zmarlym mezu a w e wloszech pracuje jako opiekunka przy starszej osobie tak jak pisalam wyzej w komentazu anonimowym z 20 kwietnia.Dziekuje bardzo za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz, źle zrozumiałam - myślałam, że chodzi o przeniesienie włoskiej renty do Polski (nie skojarzyłam Twojego pytania z poprzednimi, gdyż się nie podpisujesz i nie kontynuujesz wątku, a zaczynasz nowy :)). Niestety nie znam polskich przepisów, nie potrafię więc powiedzieć, jaka jest procedura, choć wydaje mi się, że nie ma potrzeby "przenoszenia" renty - nawet gdybyś chciała otrzymywać pieniądze na włoskie konto, to i tak wypłacałby je ZUS, nie INPS.

   Usuń
 54. Posiadam rezydencje we wloszech i w polsce miejsce zamieszkania czy zrezygnowac jednej z nich poniewaz planuje przyszlosc we wloszech w polsce posiadam tez nieruchomosc, a zus corocznie wysyla roczne zeznanie srodki zgromadzone na emeryture od lat nie pracuje w polsce i czy musze zglosci to do zus i urzad skarbowy by nie miei klopotow na przyszlosc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o włoskie przepisy, to skoro jesteś zameldowana we Włoszech, to kwestia ewentualnego zameldowania w Polsce nie ma żadnego znaczenia, gdyż w świetle tutejszych przepisów taka sytuacja nie może mieć miejsca - skoro Włochy są Twoim stałym miejscem zamieszkania, tylko tutaj możesz być zameldowana. Nie oznacza to oczywiście, że Twoje polskie zameldowanie w czymkolwiek Włochom przeszkadza, nie jest ono po prostu brane pod uwagę.

   Skoro posiadasz rezydencję podatkową we Włoszech, jako właścicielka nieruchomości w Polsce podlegasz obowiązkowi zapłaty podatku IVIE:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/08/podatek-od-nieruchomosci-posiadanych.html

   Jeżeli chodzi o ZUS i polski urząd skarbowy, niestety nie potrafię odpowiedzieć, gdyż nie znam polskich przepisów.

   Usuń
 55. Witam,mieszkalam i pracowałam we Włoszech przez prawie 10 lat.Praca moja polegała nasprzątaniu i nie we wszystkie dni byłam ,,na biało,,tylko 3 dni w tygodniu miałam prace w której opłacano za mnie składki,a reszta nie.
  Od 5 lat jestem w Polsce i chciałabym teraz aby doliczyć te lata pracy do tych co mam w Polsce.
  Jak mam to zrobi?
  Poniweaz jestem w weiku 36lat,to jeszcze wcześnie aby dostać emeryturę,ale czy można jakos to połaczyc aby mie więcej stażu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem - w jakim celu chcesz doliczyć włoski staż? Zazwyczaj robi się to wtedy, gdy chce się uzyskać jakieś świadczenie w Polsce (zasiłek dla bezrobotnych, emeryturę itp.), a polski okres składkowy jest niewystarczający, by je otrzymać.

   Usuń
 56. Pracuje w urzędzie i mamy różne premie,stażowe,jubileuszówki za wysługę lat pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Europejska koordynacja dotyczy świadczeń wypłacanych przez poszczególne państwa - jeśli chciałabyś doliczyć włoski staż pracy w celu otrzymania różnych premii w miejscu pracy, powinnaś przede wszystkim zapytać pracodawcę, czy jest to możliwe. Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, powinnaś otrzymać również informacje na temat sposobu udokumentowania lat pracy we Włoszech (możliwe, że wystarczy wyciąg z konta INPS).

   Usuń
 57. Witam Serdecznie, Na początku chciałem wyrazić moją wdzięczność za tak wiele użytecznych informacji i porad. Obecnie próbuję znaleźć rozwiązanie problemu z jakim boryka się moja Mama, pracująca we Włoszech i starająca się o emeryturę pomostową/świadczenie przedemerytalne (nie bardzo wiem jak to się nazywa we Włoszech)
  Polski ZUS wysłał Mamie formularz E205 w którym podzielił okres składkowy na dwie części. Okres pracy (okres składkowy) i okres w którym Mama była na urlopach macierzyńskich, zwolnieniach na dzieci itp. W sumie 5 lat (okres składkowy uważany za składkowy)
  Urząd włoski nie uznał tego 5 letniego okresu jako składkowy i wstrzymał wniosek o świadczenie przedemerytalne gdyż zabrakło Mamie odpowiedniego okresu. Polski ZUS zalicza ten okres jako składkowy więc wydawałoby się że każdy kraj unijny działa na podobnych zasadach.
  Czy uważa Pani że mógł pojawić się błąd w tłumaczeniu, decyzji urzędnika a może coś przeoczyliśmy?. Każdą pomoc w tej sprawie przyjmę z wdzięcznością.
  Pozdrawiam Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We Włoszech okresy urlopu macierzyńskiego (nie związanego z umową o pracę, np. w przypadku osób bezrobotnych) czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych zaliczane są do tzw. wirtualnych okresów składkowych (contributi figurativi). W momencie rozpatrywania wniosku o przyznanie emerytury INPS stosuje do polskich okresów składkowych przepisy włoskie, nie istnieją bowiem przepisy unijne, wspólne dla wszystkich państw członkowskich. Stąd różnica w ocenie tych pięciu lat; nie zawsze można też doliczyć wirtualne składki, trzeba spełnić dodatkowe warunki, w zależności od sytuacji.

   Skoro Mama przebywa we Włoszech, radziłabym zebrać wszystkie dokumenty wraz z pismem otrzymanym z INPS i zwrócić się do biura patronato o sprawdzenie, czy INPS rzeczywiście ma rację, czy też istnieje możliwość odwołania się od decyzji.

   Usuń
 58. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź na wczorajsze pytanie. Czy skoro urząd ZUS zaakceptował okres ubezpieczenia oraz okresy traktowane jako okresy ubezpieczenia uwzględniane do nabycia świadczeń, to zgodnie z tym co Pani napisała że "INPS stosuje się do polskich okresów składkowych" INPS nie powinien ich również zaliczyć?

  Mama mówi że była w biurze patronato i tam jakaś młoda kobieta powiedziała że Mama musi poprosić ZUS o druk z jedną kolumną a nie dwoma co wydaje mi się trochę niedorzeczne gdyż ZUS nie może sobie porostu usuwać kolumn z formularzy. Z tego co widzę na formularzu E205 mama ma wyszczególnione wszystkie zwolnienia lekarskie których INPS nie zaliczył jako okres zatrudnienia nawet w czasie kiedy Mama była nieprzerwanie zatrudniona w Służbie Zdrowia przez 22 lata. Obawiam się ze Mama może nie dostać fachowej porady z biura patronato i zastanawiam się czy może Pani może kogoś polecić w Genui?

  Do całej sytuacji dochodzi fakt że Mama wypowiedziała umowę po tym jak ją zapewniono że dostanie świadczenie przedemerytalne (Opcione donne). Okres wypowiedzenia kończy się w połowie Lipca i wówczas Mama będzie bezrobotna. Czy orientuje się Pani jak to może wpłynąć na warunki przyznania opcione donne? Boję się, że nawet jak Mama rozwiąże problem z naliczeniem okresów to okaże się że już jej nie przysługuje ta opcja gdyż nie jest zatrudniona.
  Proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania i jednocześnie dziękuję za poświęcony czas. Jeżeli życzyła by sobie Pani spojrzeć na dokumenty o których piszę, to z chęcią podam adres email.
  Pozdrawiam
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Źle zrozumiałeś moje zdanie - napisałam, że INPS stosuje do polskich okresów składkowych WŁOSKIE PRZEPISY, nie może przyznawać włoskich świadczeń na podstawie polskich przepisów.

   W przypadku "Opzione Donna" kobiety pracujące w sektorze prywatnym nie mogą doliczyć składek z okresów bezrobocia i chorobowego, sprawdziłabym też w patronato, czy przypadkiem urlopy macierzyńskie czy wychowawcze nie są też wykluczone z obliczeń (analogicznie do niektórych włoskich okresów wychowawczych). Niestety nie znam w Genui żadnego patronato, jednak na pewno warto zwrócić się do innego, biorąc pod uwagę głupoty wypowiadane przez pracownicę patronato, do którego udała się Mama.

   Usuń
 59. Witam, Rzeczywiście źle odczytałem Pani wiadomość.Mama obecnie pracuje w sektorze prywatnym, jednak staż pracowniczy uzyskała pracując w Polsce w sektorze państwowym i okresy o których rozmawiamy miały miejsce gdy Mama pracowała w państwówce. Jeżeli jednak odnosi się Pani do obecnej sytuacji Mamy (czyli sektor prywatny)to rozumiem że okresy zwolnień i bezrobocia nie będą brane pod uwagę :(
  Proszę mi jeszcze napisać czy aby skorzystać z opcji "Opzione Donna" Mama musi być zatrudniona?
  Dziękuję
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jak w przypadku ubiegania się o inne rodzaje emerytury, liczy się spełnianie warunków do jej otrzymania - w przypadku "Opzione Donna" trzeba mieć ukończone 57 lat i opłacone 35 lat składek na dzień 31.12.2015. Nie ma znaczenia, czy Mama w momencie złożenia wniosku pracuje, czy nie, jeśli spełnia powyższe warunki, otrzyma emeryturę.

   Usuń
 60. Witam serdecznie,
  Otrzymuję z Włoch 150 euro emerytury z czego w Polsce potrącane jest ok.30 euro w tym 15euro jako zaliczka podatku. Czy, jeśli kwota 150 euro emerytury we Włoszech jest zwolniona od podatku,to muszę płacić podatek w Polsce ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, emerytury i podobne świadczenia podlegają opodatkowaniu tylko w kraju, w którym mieszkasz na stałe. Jeśli więc mieszkasz w Polsce, podatek musisz płacić właśnie tam, zgodnie z polskimi przepisami.

   Usuń
 61. witam. mam mały problem. potrzebuje zaswiadczenia, że chociaz przez minimum 5 lat odprowadzalam skladki ubezpieczeniowe we wloszech. potrzebuje tego zasiadczenia poniewaz moj partner musi je przedstawic w Norwegii. i nie wiem gdzie musze sie po to udac i jak dlugo bede na to czekac. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś zarejestrowana na stronie INPS, możesz wydrukować sobie wyciąg składowy (estratto conto contributivo), w przeciwnym wypadku poproś o jego wydanie bezpośrednio w INPS.

   Usuń
  2. dziekuje za szybka odopowiedz :)

   Usuń
 62. Witam w 2004 roku zawarlam zwiazek malzenski z Wlochem w Polsce i mieszkalismy w Polsce on pobieral emeryture Wloska ale w 2008 roku uciekl mi do Wloch wczesniej robiac dlugi w Polsce zostawil mnie z dlugami i bez srodkow do zycia.Musialm wyjechac do niemiec za praca i teraz tam mieszkam i pracuje. Pare dni temu dowiedzialam sie ze prawdopodobnie on umarl.Jesli to prawda to potrzebuje Aktu zgonu no i musialabym postarac sie o emeryture po nim .NIe wiem jak sie dowiedzic czy on nie zyje no i jak zalatwic cala reszte czy musze brac Wloskiego prawnika czy moge to zalatwic sama jako zona . Znam instytucje z ktorej on pobieral ta emeryture ale problem jest z komunikacja i prawem bo nie wiem jakie mam prawa.Acha nie mam z nim separacji ani rozwodu. Jesli mozesz poradz co mam zrobic. Dziekuje z gory Elzbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim musiałabyś ustalić, jeśli tego nie wiesz, ostatnie miejsce zamieszkania męża i skontaktować się z tamtejszym urzędem gminy - tam będziesz mogła potwierdzić zgon i uzyskać odpis aktu.

   Jako żona jesteś spadkobierczynią, a ponieważ masz negatywne doświadczenia z Polski, radziłabym sprawdzić, czy mąż nie pozostawił po sobie długów również we Włoszech - wtedy lepiej jest odrzucić spadek. O sprawach spadkowych pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/10/spadek-we-woszech.html?m=1

   Ponieważ piszesz, że możesz mieć problemy z porozumiewaniem się, zastanowiłabym się nad zwróceniem się do prawnika, notariusza lub innej osoby, która mogłaby pomóc Ci w załatwieniu formalności.

   Jeżeli chodzi o rentę rodzinną, wszystkie informacje na ten temat zawarłam w tym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/05/renta-rodzinna-we-woszech-pensione-ai.html?m=1

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje za blyskawiczna odpowiedz i przepraszam za pozna pore czyli prawnik tylko mnie ratuje ale tylko jedno mam pytanie czy to jest nie wazne ze kazdy z nas mieszkal w innym kraju a malzenstwo trwalo czy Wlosi patrza tylko na Akt malzenstwa czy na dana sytuacje.Zycze spokojnej nocy Elzbieta

   Usuń
  3. Skoro małżeństwo nie zostało anulowane, zgodnie z włoskimi przepisami jesteś spadkobierczynią, bez względu na miejsce zamieszkania, więc ewentualni dłużnicy mogą domagać się od Ciebie spłaty długów. Nie zostawiałabym tej sprawy losowi, lepiej to załatwić teraz niż potem żałować.

   Usuń
 63. Witam chciała bym przeliczyć wysokie mojej emerytury ale zabradzo nie wiem jak mogła bym prosić o maila prześlij skanem fiszkę z inps jak wyglądajl mój okres zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tego typu wyliczeń może dokonać tylko INPS, nie jestem w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądała Twoja emerytura. Jeśli jesteś zarejestrowana na stronie INPS, możesz przeprowadzić symulację emerytury, wybierając opcję "La mia pensione futura".

   Usuń
  2. No właśnie nie jestem zajerestrowana ale mam przepracowane 11lat i w Polsce 18lat

   Usuń
  3. W takim razie zachęcam do rejestracji, to nic trudnego, a naprawdę się przydaje:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html?m=1

   Usuń
 64. Z tym ze na pin trzeba trochę czekać a końcem miesiąca skład wniosek o przeliczenie emerytury a wstępnie chciała sobie wyliczyć. Mam wysokość składki z druku inps mogę przesłać może pani coś wymyśli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, jak wspomniałam, nie potrafię nawet w przybliżeniu obliczyć przysługującej emerytury.

   Usuń
  2. Oki dziękuje

   Usuń
 65. Ciao Dee :))Witam Cię serdecznie ,jestem tu u Ciebie już dwa dni i nie mogę znaleźć czegoś:). Dostałam RED/EST i nie wiem kto może być moim DELEGO , PATRONATO ? Czytam,że z Urzędu Skarbowego dostanę,zaświadczenie o dochodach,czyli nie podbiją wiarygodności tego druku? Muszę tłumaczyć u przysięgłego?,czy może u Konsula? Kiedyś bardzo mi pomogłaś i zawsze będę Ci dozgonnie wdzięczna :)Mamy tylko Ciebie!!!Dzwoniłam do Łodzi i nie interesują się korespondencją nie udzielają nawet informacji :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnią stronę druku RED/EST wypełniasz tylko wtedy, gdy korzystasz z pośrednictwa biura patronato w jego wypełnieniu i przesłaniu do INPS - to nic innego, jak upoważnienie. Jeżeli robisz to samodzielnie, ta część Cię nie dotyczy.

   Jeśli chodzi o załączniki, to musisz załączyć:

   - ksero dowodu tożsamości
   - ksero dokumentu potwierdzającego posiadane obywatelstwo
   - jeśli pobierasz w Polsce emeryturę lub rentę - odpowiednie zaświadczenie z ZUS-u lub KRUS-u
   - kopię zeznania podatkowego za dany rok (PIT)

   Jeśli masz problem z wypełnieniem RED/EST, pisz na maila, pomogę. :)

   Usuń
  2. ok, bardzo dziękuję jesteś jak balsam już się nie stresuję uf... :)pozdro

   Usuń
 66. Witam. We Włoszech przepracowalem 2 lata, a w Polsce 30. Czy przy wyliczaniu emerytury będzie brany pod uwagę okres pracy we Włoszech jeśli mogę uzyskać emeryturę z polskiego ZUS bez konieczności sumowania okresów pracy z obydwu państw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro przepracowałeś w Polsce wystarczającą ilość lat, by uzyskać prawo do polskiej emerytury, doliczanie lat z Włoch nie miałoby sensu.

   Usuń
  2. Dzieki ��

   Usuń
 67. Mam 60 lat.7 lat pracowalem we Wloszech. W tym czasie oplacalem indywidualnie skladke emerytalna w Zusie. Czy lata pracy we Włoszech można będzie doliczyc do emerytury?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS wypłaci Ci emeryturę zgodnie z opłaconymi w Polsce składkami - doliczenie włoskiego okresu ubezpieczeniowego ma sens jedynie wówczas, gdy brakuje Ci stażu pracy do uzyskania prawa do polskiej emerytury. Włoskie lata pracy nie wpływają na wysokość polskiej emerytury, to INPS wypłaci Ci emeryturę za przepracowane we Włoszech siedem lat (oczywiście po osiągnięciu wymaganego tutaj wieku emerytalnego).

   Usuń
 68. Czy bede mogla przejsc na emeryture w Polsce w wieku 60 lat,pracujac we Wloszech.Mowiac krotko pobierac emeryture i kontynulowac prace we Wloszech do osiagniecia wieku emerytalnego wloskiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam polskich przepisów, nie potrafię więc powiedzieć, czy dozwolone jest podejmowanie pracy na emeryturze i w jakich granicach.

   Usuń
 69. Witam
  Chcialam zapytac ile mozna otrzymac tzw Likwidacyjnego po zakonczonej pracy.
  Przepracowane mam 14 lat jako ”COLF” z opłaconymi składkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O odprawie TFR, zwanej też potocznie "liquidazione", pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/trattamento-di-fine-rapporto-czyli-cos.html?m=1

   Jeśli przepracowałaś u jednego pracodawcy 14 lat, musi on wypłacić Ci odprawę w wysokości równej czternastu pensjom miesięcznym. Pamiętaj o złożeniu zeznania podatkowego za rok, w którym otrzymasz TFR, gdyż będziesz musiała zapłacić od niego podatek dochodowy - odprawa opodatkowana jest inaczej niż wynagrodzenie.

   Usuń
 70. Witam,
  Mam 64 lata, przepracowałam we Włoszech 13 lat i 4 miesiące. Okres ten jest w pełni udokumentowany. W Polsce pracowałam 3 lata i 3 miesiące. Po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymałam zbyt niską emeryturą od naszego ZUS. Chciałabym uzyskać informację czy po uzyskaniu wieku emerytalnego we Włoszech otrzymam dodatek w świadczeniu do Polskiej emerytury. Z góry dziękuję za informację.
  Pozdrawiam
  J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wyjaśniłam w artykule, nie otrzymasz "dodatku" do polskiej emerytury, a włoską emeryturę za lata tam przepracowane.

   Usuń
 71. Witam!chcialam się dowiedzieć czy jeżeli pracowałam 22 miesiące we Włoszech jako opiekunka zarejestrowana i sama chcę się zwolnić ponieważ praca wymaga dzwigania a ja mam 60 lat i nie daję rady dźwigać mężczyzny dlatego rezygnuje ,i czy należy mi się odprawa i inne świadczenia.dziękuję Elżbieta

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...