2 czerwca 2013

WŁOSKI DOWÓD OSOBISTY (CARTA D’IDENTITA’)
W przeciwieństwie do polskiego dowodu osobistego, który przysługuje jedynie obywatelom RP, włoski dowód mogą otrzymać również przebywający legalnie we Włoszech obcokrajowcy, bez względu na ich obywatelstwo oraz wiek.

Jak otrzymać włoski dowód osobisty?

Aby otrzymać włoski dowód, musicie być zameldowani, gdyż organem wydającym dowody osobiste jest właśnie biuro meldunkowe (Ufficio Anagrafe). Po zameldowaniu wystarczy wybrać się osobiście do biura meldunkowego i przedstawić następujące dokumenty:

 • ważny dokument tożsamości, np. polski dowód osobisty lub paszport – w przypadku braku dokumentu konieczna jest obecność dwóch pełnoletnich osób, które mogą potwierdzić Waszą tożsamość (zazwyczaj dotyczy to obywateli włoskich, którzy nie posiadają prawa jazdy, paszportu ani książeczki wojskowej – Wy jakoś do Włoch wjechaliście, więc powinniście dysponować jakimś dokumentem ;))
 • 2-3 zdjęcia legitymacyjne, w zależności od gminy (możecie je zrobić w automacie, kosztuje to 5-7 euro)
 • w przypadku osób małoletnich zazwyczaj konieczna jest obecność jednego z rodziców

Koszt: 5,42 euro

Ponieważ włoski dowód ma postać tekturowej kartki złożonej na pół (powiedzmy sobie szczerze – to chyba najbrzydszy dokument tożsamości w Europie, a do tego bardzo niewygodny i łatwo niszczący się), czas oczekiwania na jego wyrobienie jest praktycznie żaden, gdyż urzędnik musi jedynie wydrukować na nim Wasze dane, przykleić zdjęcie, przybić pieczątkę i podpisać.

Włoski dowód osobisty ma ważność 10-letnią w przypadku osób pełnoletnich, 3-letnią w przypadku dzieci w wieku do 3 lat oraz 5-letnią w przypadku osób małoletnich w wieku od 3 do 18 lat. Termin ważności upływa w dniu Waszych urodzin danego roku, bez względu na datę wydania dowodu. 


Pamiętajcie, że włoski dowód osobisty wydawany obcokrajowcom nie jest ważny w przypadku podróży zagranicznych, więc nie możecie używać go np. na lotnisku, gdzie musicie okazać polski dokument tożsamości.


Chciałabym podkreślić, że nie macie obowiązku wyrabiać włoskiego dowodu osobistego po zameldowaniu się we Włoszech. Możecie to zrobić, ale nie musicie. Zdaję sobie sprawę, że są urzędnicy, którzy na widok polskiego dokumentu krzywią się i pytają o włoski dowód, ale pamiętajcie, że nie mają oni racji, więc jeśli z jakiegokolwiek powodu nie macie ochoty go wyrabiać, to nikt nie może Was do tego zmusić. Polski dokument tożsamości w zupełności wystarczy, jest ważny na terenie Włoch i upoważnia Was nie tylko do wjazdu, ale i do pobytu tutaj, zgodnie z art. 4 p. 1 ustawy nr 30/2007. Mieszkam we Włoszech od prawie 8 lat i jedyną instytucją, która z wyjątkową werwą domagała się ode mnie włoskiego dowodu był bank, w którym mam konto – jako instytucja prywatna ma wprawdzie prawo ustalać swoje zasady i nie akceptować zagranicznych dokumentów, jednak poradziłam sobie, składając skargę w biurze reklamacji.;)

Oprócz wyżej wspomnianego obowiązku posiadania włoskiego dowodu osobistego, we Włoszech pokutuje jeszcze jeden mit na jego tematw wielu przypadkach traktuje się go jako potwierdzenie zameldowania. O ile jest to zrozumiałe w przypadku Polaków, gdyż polski dowód rzeczywiście zawiera aktualny adres zameldowania, o tyle Włosi, zwłaszcza pracujący w urzędach czy bankach, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest to po prostu nieprawda. Włoski dowód osobisty jest tylko i wyłącznie dokumentem potwierdzającym Waszą tożsamość, a wpisany w nim adres zameldowania jest jedynie adresem, pod którym byliście zameldowani w momencie wydania Wam dowodu. W przeciwieństwie do polskich przepisów, włoski dowód nie podlega wymianie ani aktualizacji wraz ze zmianą miejsca zamieszkania, dlatego nie może potwierdzać Waszego aktualnego adresu – do tego służy zaświadczenie o zameldowaniu (certificato di residenza).

Włoski dowód osobisty może być wymieniony w następujących przypadkach:

 • zgubienie – musicie zgłosić ten fakt na komisariacie, podając numer zgubionego dowodu, i przedstawić w urzędzie meldunkowym potwierdzone przez policję zgłoszenie (denuncia di smarrimento)
 • kradzież – również w tym przypadku konieczne jest zgłoszenie kradzieży dokumentu na komisariacie (denuncia di furto)
 • zniszczenie – należy złożyć w urzędzie zniszczony dokument, w przeciwnym wypadku niektóre urzędy żądają podpisania oświadczenia o zniszczeniu dowodu lub zgłoszenia tego faktu na komisariacie (denuncia di deterioramento)
 • zmiana danych osobowych (np. nazwiska) – musicie wystąpić do urzędu o aktualizację Waszych danych, przedstawiając dokumenty potwierdzające ich zmianę (np. akt ślubu lub przetłumaczony wyrok rozwodowy)
 • upłynięcie terminu ważności – zazwyczaj urząd gminy informuje obywatela o zbliżającej się dacie upłynięcia terminu ważności i o konieczności wymiany dokumentu

Koszt wymiany nieważnego dokumentu: 5,42 euro
Koszt wymiany ważnego dokumentu: 10,58 euro


Elektroniczny dowód osobisty (carta d’identità elettronica - CIE)

We Włoszech istnieje plastikowy odpowiednik „zwykłego” dowodu osobistego, nowoczesny, poręczny i przypominający inne europejskie dokumenty. Problem polega na tym, że niewiele osób posiada elektroniczny dowód osobisty, gdyż jest to zjawisko o historii dość skomplikowanej, której końca nie widać. Od około 15 lat kolejne rządy obiecują rozwiązanie sytuacji, ale jakoś nic się nie zmienia i plastikowy dowód wydają tylko niektóre gminy. 

Koszt jego wydania jest dużo wyższy niż koszt wyrobienia tekturowego dowodu i wynosi ponad 25 euro (ponad 30 euro w przypadku wymiany). Dodatkowo w większości gmin, w których jest możliwość otrzymania elektronicznego dowodu, konieczne jest umówienie się na spotkanie z urzędnikiem, podczas którego składa się wniosek – często na takie spotkanie czeka się długie miesiące. Jeśli chcecie wystąpić o tego typu dokument, najlepiej skontaktować się z Ufficio Anagrafe Waszej gminy i zapytać, czy jest to możliwe i jaka obowiązuje procedura.


41 komentarzy:

 1. Sprostowanie: ważność włoskiego dowodu nie kończy się w dniu urodzin, ale po N lat od wystawienia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, jeśli chodzi o dokumenty wystawione przed wejściem w życie ustawy n. 5 z dnia 9 lutego 2012 r. - ustawa ta wprowadziła zasadę, że data ważności wszystkich włoskich dokumentów tożsamości upływać ma w dniu urodzin właściciela. Dlatego w przypadku dowodów osobistych wydawanych lub odnawianych po 09.02.2012 r. ich ważność kończy się właśnie w dniu urodzin.

   Usuń
  2. Nie wiedziałam. Wygląda na to, że mężowi odnowili dowód osobisty niezgodnie z prawem. Odnowiony w lutym 2013 do lutego 2018, a urodziny ma w maju.

   Usuń
  3. Rozumiem, że poprzedni dowód osobisty został wydany w okresie od czerwca 2003 r. do czerwca 2008 r.? Jeśli tak jest, to dokument Twojego męża został przedłużony na 5 lat zgodnie z przepisami dotyczącymi dowodów wydanych właśnie w tamtym okresie (nowe prawo dotyczące przedłużenia ważności włoskich dokumentów z 5 do 10 lat weszło w życie 26 czerwca 2008 roku). W przeciwnym wypadku musiałby otrzymać dokument ważny do 2023 roku, a jego ważność upłynęłaby w dniu jego urodzin.

   Usuń
 2. jesli waznosc dowodu wygasla w zeszlym roku to czy nadal moge wymienic taki dowod w tym wypadku chodzi o moja 14 letnia corka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o rany boskie wlasnie przeczytalam tekst jeszcze raz tym razem ze zrozumieniem :)

   Usuń
  2. :)

   Można, pewnie, że można.:)

   Usuń
 3. Hej Dee poszlam dzis do comune wyrobic dowod wloski, ale babka powiedziala ze moje zdjecia z maja 2014 sa niewazne i musze zrobic nowe, i ze zdjecia powinny miec do 6 miesiecy od daty zrobienia,.... to mnie baba zagieła bo nie wiedzialam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, zdjęcia muszą być aktualne i większość gmin nie uznaje zdjęć wykonanych ponad 6 miesięcy wcześniej.

   Usuń
 4. Witam mam problem ponieważ Pani w banku powiedziała, że nie zrobi mi konta w banku bo muszę mieć dowód włoski albo soggiorno(nie mam pojęcia co to jest i czy dobrze napisałam) konto jest mi bardzo potrzebne a nie mogę iść robić meldunku itd bo czekam na kontrakt najmu itd. Co robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ostatnimi czasy 99% włoskich banków wymaga od potencjalnych klientów nie tylko zameldowania we Włoszech (istnieją konta dla osób nie zameldowanych, ale koszt ich prowadzenia jest dużo wyższy), ale również włoskiego dowodu osobistego. Jeszcze 10 lat temu włoski bank pocztowy (BancoPosta) pozwalał na założenie konta bez względu na zameldowanie, ale te czasy chyba się już skończyły.

   Usuń
 5. Mam pytanie.. Mogę rayanerem lecieć z Palermo do Rzymu.. Na włoskim dowodzie... Myślę że tak ale pewności nie mam..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy Ryanair uzna włoski dowód za dokument wystarczający do podróży, niestety nie wykluczam możliwych problemów. Na wszelki wypadek skontaktowałabym się z biurem obsługi klienta i zapytała, czy przypadkiem nie potrzebujesz dokumentu wystawionego przez państwo, którego jesteś obywatelką - lepiej dmuchać na zimne.

   Usuń
  2. Jeżeli ma się obywatelstwo włoskie można posługiwać się dowodem włoskim podczas podróży, dotyczy również zagranicy. Mam włoskie obywatelsko, podróżuję po całej Europie na włoskim dowodzie. Ostatnio (tydzień temu) bez problemu leciałam z Perugii do Londynu i później z Londynu do Warszawa Modlin.

   Usuń
  3. Artykuł dotyczy zasad wydawania dowodu osobistego obcokrajowcom. ;)

   Usuń
 6. Chcialam Ci napisac, ze to co robisz to jest swietne! Dzieki informacjom z tej strony pokonalam ociemniala babke z comuny, ktora uparcie nie chciala mi zmienic nazwiska po slubie w dokumentach bo ona potrzebuje PASZPORT. Ciagle tylko ten paszport, chociaz sama byla obecna przy slubie! Uzbrojona w informacje z bloga poszlam walczyc o swoje i... udalo sie! A co najlepsze musialam pojsc wymienic pieniadze, bo nie miala jak wydac drobnych i jak wrocilam to zauwazylam, ze czyta jakies forum a dokladnie Twoj wpis ktory poznalam bo charakterystycznym emblemacie! Kobieta na tamtejszym stanowisku zasjmuje sie WSZYSTKIM a kompletnie nie zna przepisow... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, chyba zacznę się częściej po włosku na forach udzielać i oświecać upartych urzędników. ;) Cieszę się, że bitwa wygrana!

   Usuń
 7. Witam, mam pytanie odnośnie danych zawartych w dowodzie włoskim. Moja ciocia Polka wyszła za Włocha, ślub miał miejsce w Polsce, ale zaraz po tym wyjechali do Włoch (rok 1977), tam wyrobiła dowód, który zawierał jej imię i nazwisko dwuczłonowe, w między czasie nabyła w Polsce mieszkanie w spadku po mamie - na postanowieniu sądu w Polsce widnieje jej dwuczłonowe nazwisko zgodnie z tamtym dowodem. Mamy rok 2017 ciocia chce sprzedać mieszkanie w Polsce i nagle bariera nie do pokonania ponieważ na dowodzie którym obecnie się posługuje widnieje tylko jej nazwisko rodowe (z czego to wynika czy z tego że nabyła po drodze obywatelstwo Włoskie, czy tam zmieniły się przepisy-że teraz dowód osobisty zawiera tylko nazwisko rodowe kobiety), żaden notariusz nie spisze aktu dopóki nie sprostujemy sprawy nazwiska cioci:(. Powiedziano nam że skoro na postanowieniu o nabyciu spadku widnieje nazwisko dwuczłonowe a teraz ta osoba posiada w dowodzie informacje że ma tylko nazwisko rodowe jednoczłonowe to w Polsce są to dwie inne osoby i jak tu udowodnić tożsamość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ciocia nabyła obywatelstwo włoskie, zostało jej we Włoszech przywrócone nazwisko rodowe, gdyż zgodnie z włoskimi przepisami zmiana nazwiska po ślubie jest niemożliwa. Dopóki była wyłącznie obywatelką RP, kwestia jej nazwiska była regulowana polskimi przepisami, które jednak przestały ją we Włoszech obowiązywać w momencie przyznania włoskiego obywatelstwa. Jeśli ciocia posiada kopię dekretu przyznania obywatelstwa, powinno być na nim napisane nazwisko, które będzie ona nosić jako obywatelka Włoch, może to wystarczy, by wykazać powód, dla którego w dowodzie włoskim widnieje tylko nazwisko rodowe? Jeśli nie, można spróbować poprosić polski konsulat we Włoszech o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że chodzi o tę samą osobę.

   Usuń
  2. Tak na marginesie, jeśli ciocia posiada nadal również obywatelstwo polskie, powinna posługiwać się w Polsce polskimi dokumentami tożsamości, nie włoskim. A skoro wygląda na to, że po zmianie nazwiska we Włoszech nie dokonała jego zmiany w Polsce (a to zdecydowanie ułatwioby jej życie, gdyż w obu krajach nosiłaby to samo nazwisko), to w polskich dokumentach powinno widnieć podwójne nazwisko, podobnie jak w dokumentacji spadkowej.

   Usuń
 8. Dziękuję serdecznie za odpowiedź też tak przypuszczałam. Ciocia pojechała wczoraj do Włoch, żeby pojechać do polskiego konsulatu i tam poprosić o pomoc. Ona nie do końca umiała nam wytłumaczyć dlaczego ten nowy dowód zawiera tylko nazwisko rodowe - (gdzie się podziało to drugie-sama dokładnie nie wiedziała) to ja jej podpowiedziałam, że możliwe że w wyniku nabycia obywatelstwa włoskiego. proszę mi jeszcze powiedzieć czy wyjeżdżając do Włoch w 1977 roku (już po ślubie z Włochem) od razu to obywatelstwo włoskie nabyła? czy jest jakiś okres kiedy na to się czeka. Ona twierdzi że od razu miała obywatelstwo włoskie bo poślubiła Włocha,ale nie chce mi się w to wierzy(wtedy jak rozumiem musiałaby mieć od razu tylko nazwisko rodowe). Zakładam że właśnie po przyjeździe do Włoch miała obywatelstwo Polskie wyrobiła dowód zgodnie z prawem włoskim przyjmując dwuczłonowe nazwisko(bo nie chciała tylko rodowego) a później nabyła obywatelstwo i przy nowym dowodzie zostało tylko rodowe - mi się tak to ułożyło w całość. ciocia jak się okazuje nie bardzo się w tym orientowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed 1983 rokiem ślub z obywatelem włoskim automatycznie oznaczał uzyskanie obywatelstwa, obecnie trzeba czekać kilka lat na możliwość złożenia wniosku o jego przyznanie.

   Art. 143-bis włoskiego kodeksu prawa cywilnego stanowi, że po ślubie kobieta dodaje do nazwiska panieńskiego nazwisko męża i choć od wielu lat przepis ten jest "martwy" (zgodnie z wieloma wyrokami sądów różnej instancji) i obecnie kobieta musi pozostać przy nazwisku rodowym, całkiem możliwe, że w latach 70. nazwiska dwuczłonowe były we Włoszech stosowane. Mogę się jedynie domyślać, że wraz ze zmianami zachodzącymi we włoskich procedurach w pewnym momencie, przy odnawianiu dowodu, nazwisko męża zostało z niego usunięte.

   Usuń
 9. Ma Pani rację ale tak to jest jak się żyje z dnia na dzień a dopiero w wyniku problemu okazuje się ile spraw trzeba naprostować. Wyciągnęłam jej akt małżeństwa w Polsce i się okazało, że w Polsce w ogóle przyjęła tylko nazwisko męża - żeby było wesoło:)nie wiem dlaczego sąd w tamtym czasie wydał postanowienie na podstawie dowodu włoskiego (wg mnie powinien nakazać jej wyrobić dowód polski i było by po problemie a teraz odkręcanie takie). Na dzień dzisiejszy ciocia nie ma ani peselu ani dowodu polskiego. Być może faktycznie powinna w Polsce przyjąć nazwisko dwuczłonowe tak jak na postanowieniu sądu. Dowiadywałam się w urzędach zajmie nam to w Polsce dużo czasu i stałej obecności cioci na miejscu. Powoli ja sama się już w tym gubie i poddaje, szkoda że tak późno ciocia się obudziła, że ma tak nie uregulowaną sytuację z nazwiskami.Prawo Włoskie swoje a Polskie swoje:)

  OdpowiedzUsuń
 10. W końcu ktoś mi rozjaśnił sytuację:). To co Pani napisała jest bardzo prawdopodobne. Zobaczymy co cioci da się ustalić w konsulacie, może coś pomogą. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i konkretne odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wystarczy posiadanie miejsca zamieszkania we włoszechczy musi być miejsce zameldowania tu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolisz, że skopiuję jedno z pierwszych zdań artykułu:

   "Aby otrzymać włoski dowód, musicie być zameldowani, gdyż organem wydającym dowody osobiste jest właśnie biuro meldunkowe (Ufficio Anagrafe)."

   Usuń
  2. Tylko że ja mam tu domicil.. czyli dowodu włoskiego nie dostane.. a gdybym im dodatkowo pokazała wyciąg z banku że mam wystarczająco gotówki tam zgromadzonej mogłoby się to wtedy udać ? Jestem tu zatrudniona sezonowo i oni chcą abym każdego roku przychodziła się meldować z nową umowę o pracę..

   Usuń
  3. Miejsce zamieszkania (domicilio) nie jest w żaden sposób rejestrowane w urzędzie gminy, rejestruje się jedynie zameldowanie (residenza). Czy przypadkiem nie jesteś wpisana do wykazu osób tymczasowo zameldowanych (schedario della popolazione temporanea)? W niektórych gminach, zgodnie ze wskazówkami MSW, pracownicy sezonowi, pracownicy oddelegowani i studenci są rejestrowani w takim właśnie osobnym rejestrze (nie wszędzie).

   Usuń
  4. Mam jeszcze jedno pytanie... rzeczywiście jestem zarejestrowana w tym osobnym rejestrze bo pracowałam przez lata w hotelu i tam też mieszkałam podczas sezonu gdy pracowałam. Teraz mieszkać tu będę cały rok.. tzn na stałe. Mieszkam w mieszkaniu wynajmowanym przez mojego chłopaka i pracuję też sezonowo 10 miesięcy w magazynie. Muszę iść teraz do gminy i się zameldować. Mogę dalej się rejestrować w ten sposób czy jest to niewłaściwe? Muszę się normalnie zameldować? Prawdopodobnie wrócę kiedyś do polski i chciałam się dowiedzieć też czy będzie to miało jakieś konsekwencje w przyszłości np. z otrzymaniem dofinansowania od państwa w polsce do kupna mieszkania, z dziedziczeniem?

   Usuń
  5. I jeszcze czy gdy będę tu zameldowana to dostanę karte zdrowia jedną na kilka lat czy też za każdym razem gdy skończy mi się umowa o pracę to iść do urzędu pracy ich o tym informować ... czy będzie ona ważna przez kilka lat... żebym mogła się tylko o zasiłek dla bezrobotnych starać w styczen-marzec (rolnictwo).... i nie musieć ciągle po urzędach latać :)

   Usuń
  6. Nie znam polskich przepisów, nie potrafię więc powiedzieć, czy zameldowanie za granicą może mieć w przyszłości na coś wpływ, w każdym razie moim zdaniem powinnaś zameldować się jako zwykły pracownik mający umowę na czas określony.

   Ponieważ umowa jest właśnie na czas określony, rejestracja we włoskiej służbie zdrowia będzie ważna jedynie na czas jej trwania - aby uzyskać rejestrację na czas nieokreślony oraz kilkuletnią kartę zdrowia, musiałabyś np. podpisać umowę na czas nieokreślony lub posiadać prawo stałego pobytu. Latania po urzędach raczej nie unikniesz.;)

   Usuń
  7. Dziękuję ;) to lecę do gminy ;) pozdrawiam ;)

   Usuń
  8. A jeszcze zapytam... a prawo do stałego pobytu mogłabym dostać gdy pracuję tu już od 10 lat ale sezonowo przebywałam do tej pory po 7 miesięcy w roku minimum we włoszech czy przez 5 lat muszę mieć stałą pracę i być zameldowana a nie tak jak ja być zapisana w osobnym rejestrze osób czasowo przebywających we włoszech?

   Usuń
  9. Musisz wykazać, że spełniałaś warunki pobytowe przez pięć lat w sposób ciągły:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu.html?m=1

   Jeśli co roku wracałaś po paru miesiącach do Polski, trudno jest mówić o stałym pobycie.

   Usuń
 12. Na zdjęciu należy mieć odsłonięte lewe uvho czy nie jest to wymagane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We Włoszech nie ma tego typu wymogów.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :) pozdrawiam;)

   Usuń
 13. Witam a czy trzeba mieć dowód Włosi żeby zarejestrować się jako bezrobotny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, włoski dowód osobisty nie może być wymagany przez urząd pracy.

   Usuń
 14. Dzień dobry... w polskim dowodzie osobistym mam wpisany jako kolor oczu piwne... jaki kolor mam wpisać we włoskim? Brązowe? Zielone?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We włoskim nie istnieje dokładny odpowiednik piwnego koloru oczu, więc proponowałabym użycie określenia "castano".

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...