24 lutego 2013

CODICE FISCALE - PODSTAWA!Włoski codice fiscale to coś w rodzaju naszego numeru PESEL – jeszcze kilka lat temu pisałam, że to połączenie PESEL-u z NIP-em, ale niedawno w Polsce został zniesiony obowiązek posiadania NIP-u w przypadku osób fizycznych, dlatego można śmiało stwierdzić, że pod względem spełnianej roli codice fiscale = PESEL. Jest to numer identyfikacyjny, bez którego we Włoszech trudno jest żyć, gdyż wymagany jest dosłownie wszędzie: przy podejmowaniu pracy, przy zakupie karty SIM, przy zakładaniu konta w banku i tak dalej.


Jego wyrobienie jest dziecinnie proste, jest to jedna z niewielu spraw, które można załatwić w pięć minut (nie licząc oczywiście stania w kolejce).Codice fiscale jest nadawany przez włoski urząd skarbowy, czyli Agenzia delle Entrate. Należy udać się do odpowiedniego terytorialnie oddziału i złożyć wniosek o nadanie codice fiscale, okazując ważny dowód tożsamości (polski dowód osobisty lub paszport) oraz podając adres zamieszkania (domicilio) na terytorium Włoch. Urzędnik w trybie natychmiastowym wydaje zaświadczenie o jego nadaniu (na kartce A4), a po jakimś czasie może się zdarzyć, że w skrzynce pocztowej znajdziesz kopertę z zieloną, plastikową kartą z podanym Twoim codice fiscale.Dlaczego „może się zdarzyć”? Bo nie jest powiedziane, że zostanie ona wysłana automatycznie, zależy od tego, czy podczas nadawania Ci codice fiscale urzędnik nie zaznaczył w systemie odpowiedniej opcji. Związane jest to głównie z tym, że kilka lat temu zielona karta została zastąpiona Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (TEAM), którą jednak otrzymują jedynie osoby mające prawo do opieki zdrowotnej na terytorium Włoch. Dlatego też, jeśli nie masz takiego prawa, a chciałbyś posiadać plastikową kartę z Twoim codice fiscale, możesz wybrać się ponownie do Agenzia delle Entrate i poprosić o jej wysłanie. Możesz też, nie ruszając się z domu, wystąpić o wysłanie duplikatu karty, wypełniając formularz na tej stronie internetowej.
7 komentarzy:

 1. Posiadam dokument włoski (bez obywatelstwa) na który mam kontrakt pracy, carte sanitariaty, konto w banku. Rozumiem, iż po zmianie nazwiska na męża w polsce, powinnam zaktualizować codice fiscale, czy to oznacza również wymianę dowodu włoskiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po zmianie nazwiska będziesz musiała dokonać aktualizacji codice fiscale w urzędzie skarbowym, a następnie poinformować o zmianie danych (nazwiska i codice fiscale) pracodawcę oraz wszystkie instytucje oraz urzędy: INPS, urząd gminy (który wyda Ci następnie nowy dowód osobisty), bank, ASL, ewentualnie dostawców mediów (jeśli rachunki są na Twoje nazwisko), właściciela mieszkania (w przypadku wynajmu) itp. Radziłabym pobrać po ślubie z polskiego USC odpis aktu ślubu na formularzu międzynarodowym, na którym będzie adnotacja o przyjęciu nazwiska męża - zaoszczędzisz na tłumaczeniu i uwierzytelnianiu dokumentu.

   Usuń
 2. zostalam zakwalifikowana na studia doktoranckie we wloszech I dziekanat prosi mnie o jak najszybsze podanie codice fiscale! Jak moge go zdobyc jesli nie posiadam adresu zameldowania we wloszech I Co gorsza jestem jeszcze w Polsce? Czy jest mozliwosc zlozenia wniosku online bez podawania adresu zameldowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w artykule do wyrobienia codice fiscale nie jest konieczne zameldowanie we Włoszech, wystarczy podać jakikolwiek adres korespondencyjny na terytorium Włoch. Tylko w przypadku, gdy nie masz żadnej możliwości wskazania miejsca pobytu we Włoszech, możesz nie wypełniać tego pola i wypełnić pole dotyczące zameldowania za granicą.

   Niestety nie ma możliwości złożenia wniosku o nadanie codice fiscale przez internet, gdyż urzędnik musi Cię zidentyfikować, sprawdzając Twój dokument tożsamości. Możesz otrzymać codice fiscale w jakimkolwiek urzędzie skarbowym lub ewentualnie, jeśli dziekanat nie chce zrozumieć, że na razie do Włoch się nie wybierasz, możesz zapytać w konsulacie włoskim w Polsce, czy możesz tam uzyskać codice fiscale (w instrukcji dotyczącej wypełniania wniosku jest napisane, że taka możliwość istnieje).

   Usuń
 3. Dzień dobry.
  Czy codice fiscale w jakikolwiek sposób podciąga mnie pod Włoski system podatkowy?
  Z góry dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam na początku artykułu, codice fiscale to mniej więcej odpowiednik polskiego numeru PESEL, więc w żadnym wypadku samo jego nadanie nie determinuje Twojej rezydencji podatkowej.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...