13 listopada 2013

NARODZINY DZIECKA WE WŁOSZECH - FORMALNOŚCIPo dziewięciu (zazwyczaj) miesiącach oczekiwania, oto „nadejszła wiekopomna chwila” i w Waszym życiu pojawił się mały człowiek, nowy członek Waszej rodziny. Włoskim zwyczajem wieszacie na drzwiach różową lub błękitną kokardę, spraszacie pół miasta na imprezę powitalną i generalnie całe Wasze życie zaczyna kręcić się wokół nowo przybyłej istotki.Jest to oczywiście zrozumiałe, jednak nie zapominajcie w całym tym chaosie, że jest parę formalności do załatwienia w związku z narodzinami dziecka.:)Zgłoszenie narodzin dziecka (dichiarazione di nascita)Każde dziecko urodzone na terytorium Włoch musi zostać zgłoszone w Urzędzie Stanu Cywilnego (Uffico dello Stato Civile). Zazwyczaj dokonuje się tego w miejscu, gdzie nastąpił poród. Jeśli mieszkacie na stałe gdzie indziej, urząd zadba o to, by zgłoszenie zostało przekazane gminie, w której jesteście zameldowani – jeśli rodzice zameldowani są w dwóch różnych miejscach, zgłoszenie przesyłane jest do miejsca zameldowania matki dziecka.Zgłoszenia dokonujecie, na specjalnym formularzu:

 • w ciągu 3 dni w szpitalu lub klinice, w której urodziło się dziecko – jest to o tyle wygodne, że zaoszczędzicie sobie biegania po urzędach, gdyż dyrekcja szpitala wyśle zgłoszenie do odpowiedniego USC
 • w ciągu 10 dni w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu, gdzie urodziło się dziecko – również w tym przypadku urząd prześle dokumenty do Waszej gminy
 • w ciągu 10 dni w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu stałego zamieszkania rodziców - jeśli rodzice zameldowani są w dwóch różnych miejscach, zgłoszenia dokonuje się w miejscu zameldowania matki dziecka, chyba że postanowicie inaczej


Jeśli dokonacie zgłoszenia po upłynięciu terminu 10 dni, musicie „usprawiedliwić” opóźnienie przed urzędnikiem USC, który zgłosi to prokuraturze.


W zależności od sytuacji, zgłoszenia mogą dokonać następujące osoby:

dziecko narodzone z rodziców pozostających w związku małżeńskim
jedno z rodziców, obojętnie które
dziecko nieślubne uznane przez oboje rodziców
oboje rodziców, wspólnie
Dziecko nieślubne uznane tylko przez jedno z rodziców
rodzic, który uznał dziecko

Istnieją osobne formularze dotyczące dzieci włoskich, dzieci cudzoziemców dzieci „ślubnych” oraz nieślubnych – wpisując dane dotyczące imienia i nazwiska dziecka, pamiętajcie o zasadach, o których pisałam tutaj i tutaj.

Potrzebne dokumenty:
 • ważny dokument tożsamości
 • zaświadczenie o urodzeniu dziecka wystawione przez lekarza lub położną przyjmujących poród (attestazione di nascita) – jeśli dziecko urodziło się bez pomocy osób trzecich (np. w przypadku błyskawicznego porodu w domu, podczas gotowania obiadu ;)), matka zaświadcza jego urodzenie za pomocą oświadczenia zwanego autodichiarazione
 • jeśli oboje jesteście obywatelami polskimi i pobraliście się w Polsce, może być konieczne przedstawienie odpisu aktu ślubu – oczywiście nie dotyczy to osób pozostających w nieoficjalnym związku

Na podstawie danych podanych przez rodziców urząd, w którym jesteście zameldowani sporządzi akt urodzenia (atto di nascita) Waszego dziecka, który zostanie Wam od razu wydany.Nadanie dziecku codice fiscale Jeśli zgłosicie narodziny dziecka bezpośrednio w Urzędzie Stanu Cywilnego, codice fiscale powinien mu zostać nadany bezpośrednio przez urząd gminy w momencie przyjmowania zgłoszenia. W przeciwnym wypadku musicie wybrać się w tym celu do urzędu skarbowego (Agenzia delle Entrate), przedstawiając akt urodzenia dziecka i ważny dokument tożsamości (chodzi o dokument tożsamości rodzica, nie dziecka).Zameldowanie dzieckaJeśli dziecko ma obywatelstwo włoskie, a więc jedno z Was jest obywatelem Włoch, nie ma problemu – zostanie automatycznie zameldowane w gminie, w której jesteście zameldowani Wy lub, w przypadku, gdy jesteście zameldowani w różnych miejscach, w gminie, w której zameldowana jest jego matka.W przypadku dziecka nie posiadającego włoskiego obywatelstwa, jeśli jesteście zameldowani we Włoszech, dziecko zostanie zameldowane jako członek rodziny obywatela UE mającego samodzielne prawo pobytu – o tego typu zameldowaniu i wszelkich związanych z tym formalnościach pisałam tutaj.Rejestracja w SSN i wybór pediatryOgólna zasada jest taka: jeśli Wy macie prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech, ma je również Wasze dziecko. Jeśli jesteście zarejestrowani w SSN, wystarczy, że udacie się do odpowiedniego terytorialnie urzędu ASL i przedstawicie wymagane dokumenty (patrz: tabelka w tym artykule). Wasza pociecha zostanie zarejestrowana w SSN, zostaniecie poproszeni o wybór lekarza pediatry oraz zostanie wysłana na Wasz adres plastikowa karta zdrowia (tessera sanitaria) dziecka.
UWAGA! Nawet jeśli nie macie prawa do opieki zdrowotnej we Włoszech, Waszemu nieletniemu dziecku musi zostać zapewniona opieka zdrowotna w zakresie ochrony ich zdrowia i życia (wypadki, choroba, konieczność leczenia szpitalnego, szczepienia obowiązkowe, leczenie chorób zakaźnych itp.), zgodnie z Konwencją Nowojorską z 1989 roku.
Dokumenty tożsamości dzieckaDziecko posiadające obywatelstwo włoskie - jako obywatel Włoch, Wasze dziecko otrzyma włoski dowód osobisty (carta d’identità) ważny 3 lata. Może to być zarówno dokument ważny jedynie na terytorium Włoch (przy składaniu wniosku wystarczy wówczas obecność jednego z rodziców) lub taki, na podstawie którego będzie mogło podróżować po całym terytorium UE i innych państw uznających włoski dowód osobisty (konieczna jest obecność obojga rodziców). Możecie również wystąpić o wydanie dla dziecka paszportu o ważności 3 lat, przy czym do jego wydania konieczna jest zgoda obojga rodziców.Dziecko posiadające obywatelstwo polskie – aby uzyskać polskie dokumenty, a więc dowód osobisty oraz paszport, musicie umiejscowić włoski akt urodzenia w polskim USC, co umożliwi też nadanie dziecku numeru PESEL, niezbędnego do wydania paszportu 5-letniego (paszport tymczasowy może być ewentualnie wydany bez numeru PESEL). O ile wniosek o wydanie dziecku paszportu możecie złożyć za pośrednictwem konsulatu i załatwić wszystko, nie ruszając się z Włoch, o tyle nie ma takiej możliwości w przypadku dowodu osobistego, który trzeba wyrobić w Polsce. Dodatkowo, po zameldowaniu dziecka we Włoszech, możecie wystąpić o wydanie mu włoskiego dowodu osobistego, który jednak nie będzie go upoważniał do podróżowania poza granice Włoch.Dziecko posiadające podwójne obywatelstwojak pewnie się domyślacie, w tym przypadku dziecko ma prawo do otrzymania zarówno polskich, jak i włoskich dokumentów.
71 komentarzy:

 1. a ja mam pytanie odnosnie tk zw. becikowego, w Polsce po urodzeniu dziecka dostaje sie becikowe 1000 zl, czy we Włoszech tez sie dostaje?a jesli tak to jakie trzeba spelniac kryteria?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We Włoszech becikowe (zwane tutaj "bonus bebè") i tego typu pomoc finansowa dla rodziców leży zazwyczaj w gestii poszczególnych regionów i gmin, więc musisz zapytać w odpowiednim urzędzie, na co możesz liczyć. Państwo (a dokładniej INPS) przeznacza natomiast 600 euro miesięcznie na pomoc matkom, które chcą powrócić do pracy podczas urlopu wychowawczego (pieniądze te muszą być przeznaczone na żłobek lub opiekunkę do dziecka), a w niektórych przypadkach można uzyskać też zasiłek zwany "assegno maternità dello Stato", o który musisz zapytać w INPS.

   Usuń
  2. Witam.jesli to mozliwe prosimy o porade.mieszkalismy 5 lat we wloszech nastepnie z braku pracy wyjechalem do angli.zona dojechala do mnie będąc w ciazy i bedac na maciezynskim urodzila w angli.we wloszech pozostali rodzice zony.zona z dzieckiem chce do nich jechac na pare mies i korzystac z opieki zdrowotnej.co powinnismy zrobic aby zbtej opieki korzystac.porawiam

   Usuń
  3. Dopóki Wielka Brytania jest jeszcze w Unii, żona i dziecko mogą w razie potrzeby (choroba, nagły wypadek) otrzymać pomoc lekarską we Włoszech na podstawie angielskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (odpowiednika polskiej EKUZ i włoskiej tessera sanitaria). Koszty leczenia pokryje wówczas angielski system zdrowotny, w którym są oni ubezpieczeni.

   Jeżeli natomiast żona była i nadal jest zarejestrowana we włoskim SSN (nie piszesz, jaka była Wasza sytuacja we Włoszech i jak dawno wyjechaliście, więc trudno mi się w tej kwestii wypowiadać), to może nadal korzystać z opieki zdrowotnej i zarejestrować dziecko w ASL.

   Usuń
 2. urodziłam we włoszech, ojciec polak, ale żyjemy bez ślubu - co trzeba zrobić by dziecko mogło ze mną polecieć do polski?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz udać się z ojcem dziecka do konsulatu RP (może też zrobić to tylko jedno z Was, ale musi mieć pisemne i potwierdzone upoważnienie drugiego rodzica) i złożyć wniosek o wydanie maluchowi paszportu. Okres oczekiwania na jego wydanie jest dość długi, ale możecie złożyć jednocześnie wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, na podstawie którego dziecko może podróżować do momentu otrzymania "prawdziwego" dokumentu.

   Jeżeli dziecko nie ma jeszcze numeru PESEL, wraz z wnioskiem o wydanie paszportu złożycie wniosek o nadanie PESEL. Dodatkowo konieczne będą Wasze polskie dokumenty tożsamości, akt urodzenia malucha (w miarę możliwości powinien to być odpis całkowity) oraz zdjęcie.

   Dokładne informacje znajdziesz na stronie konsulatu: http://www.msz.gov.pl/pl/p/rzym_it_a_pl/informacje_konsularne/paszporty/wymagane_dokumenty/wymagane_dokumenty.

   Możecie też złożyć wniosek o wydanie dziecku dowodu osobistego, jednak możecie to zrobić jedynie w urzędzie w Polsce.

   Usuń
 3. nie jestem zameldowana we Wloszech, ojciec tez nie. chcialabym w czerwcu urodzic tutaj i zostac na kolejny rok. Bede od pazdziernika szukala pracy, moj chlopak pracuje bez umowy. bedziemy mogli zglosic narodziny małej mimo wszystko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziecie nie tyle mogli, co musieli zgłosić narodziny dziecka (w urzędzie gminy lub w szpitalu) - jest to obowiązek, bez względu na zameldowanie we Włoszech. Nie zostanie ono oczywiście zameldowane, ale zostanie w USC utworzony akt urodzenia.

   Usuń
 4. Po 1. jestes wielka,naprawde, dziekuje Ci za całą pomoc,ktorą otrzymalam od Ciebie lub od Twoich postow;) Dzieki Niebiosom,ze istnieją takie dobre dusze jak Ty
  Po 2. bylam dzisiaj w konsulacie i dowiedzialam sie,ze po zgloszeniu narodzin dziecka moge ubiegac sie tylko o paszport tymczasowy na rok- paszport na dluzszy czas musze wyrobic w Polsce. nie wiem na ile to prawda,ale piszę poki pamietam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim dziękuję Ci za tak serdeczne i motywujące słowa.:)

   Jeżeli chodzi o paszport, to tego typu sytuacja może mieć miejsce, jeżeli dziecko nie ma nadanego numeru PESEL, a rodzice nie umiejscowili jeszcze aktu urodzenia w Polsce - konsul może pośredniczyć w nadaniu PESEL-u, ale nie jest to możliwe na podstawie włoskiego aktu urodzenia (a bez umiejscowienia go w polskim USC nie możecie posiadać polskiego aktu). Ponieważ do wydania paszportu biometrycznego PESEL jest niezbędny, w tym przypadku jedynym paszportem, jaki może uzyskać dziecko jest paszport tymczasowy.

   Usuń
 5. Witam.mam 3 mies corke ktora urodzila sie we wloszech. Chcialabym wyjechac z nia do polski w lipcu. W jaki sposob moge szybko zalatwic dla niej paszport? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Procedurę opisałam w odpowiedziach na podobne pytanie zadane powyżej.

   Usuń
 6. A no tak, a jesli ojciec nie moze byc obecny bo jest w polsce jakie jego dokumenty musze miec aby potwierdzic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potrzebna będzie jego pisemna zgoda, sporządzona zgodnie z procedurą opisaną na stronie konsulatu:

   http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/paszporty/paszport_maloletni/paszport_dla_osoby_maloletniej

   Usuń
  2. Dziekuje bardzo;)

   Usuń
 7. A chcialam jeszcze spytac ile mniej wiecej potrwa wszystko? Czyli zrobienie paszportu tymczasowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie potrafię odpowiedzieć, to pytania do pracowników konsulatu.:)

   Usuń
 8. Witam czy jest mozliwe nadanie numeru pesel dla dziecka z aktem urodzenia europejskim i w tym czasie wyrobienie paszportu tymczasowego (juz mial wyrabiany raz tymczasowy syn ma 3 lata)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w odpowiedzi na jedno z wyżej zadanych pytań, konsul może pośredniczyć w nadaniu PESEL-u, ale nie jest to możliwe na podstawie włoskiego aktu urodzenia, nawet jeżeli będzie on wydany na formularzu międzynarodowym. Musicie uzyskać polski akt urodzenia, a więc konieczne jest uprzednie umiejscowienie włoskiego aktu w polskim USC. Ponieważ do wydania paszportu biometrycznego PESEL jest niezbędny, w tym przypadku jedynym paszportem, jaki może uzyskać dziecko jest paszport tymczasowy.

   Usuń
 9. Witam,
  zastanawiam się gdzie mogę potwierdzić, że kobieta Polka urodziła dziecko we Włoszech? Problem w tym, że nie wiem gdzie dziecko zostało urodzone? W Konsulacie mi pomogą? Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, czy osoba trzecia ma prawo uzyskać tego typu informacje, biorąc pod uwagę, że istnieje ochrona danych osobowych, a urodzenie dziecka jest delikatną kwestią, którą matka niekoniecznie może chcieć się dzielić.

   Usuń
  2. Dziękuję, rozumiem. Ale jestem jej mężem, ona wyjechała wiele lat temu a teraz wniosła pozew o rozwód i temu faktowi zaprzecza. A ja wiem, że urodziła tam dziecko. To najwyżej Sąd się może zwrócić, prawda? Muszę chyba ustalić w której miejscowości urodziła..tylko jak?:(

   Usuń
  3. Podejrzewam, że bez interwencji sądu się nie obędzie, a wtedy prawdopodobnie możliwe będzie uzyskanie informacji również z pomocą władz włoskich. One nie będą miały problemu z ustaleniem, czy Twoja żona ma dziecko - wystarczy sprawdzić jej dane w systemie zawierającym również dane o składzie jej komórki rodzinnej.

   Usuń
  4. Ok, tylko co mam napisać do sądu? Gdzie ma sąd tych informacji szukać? Bo ja muszę teraz wniosek dowodowy napisać do sądu. Jest jakiś ogólny rejestr urodzeń?? Jeśli tak to gdzie i jak się nazywa?

   Usuń
  5. To są pytania, które musisz zadać prawnikowi, który może Cię pokierować i pomóc w napisaniu wniosku dowodowego. Sprawa jest delikatna, osobiście nie zabierałabym się za to bez konsultacji z prawnikiem.

   Rejestr urodzeń to "registro delle nascite", każda gmina posiada swój, więc po ustaleniu miejsca zamieszkania żony nie powinno być problemu ze znalezieniem urodzonego przez nią dziecka.

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję za pomoc. Jeszcze tylko ostatnie pytanie - jeśli urodziła w innej gminie niż teraz mieszka, to do jakiej gminy wystąpić?

   Usuń
  7. Nie sądzę, by to miało znaczenie, dziecko raczej na pewno jest zameldowane z mamą, a w jego aktach widnieje miejsce urodzenia i wszystkie dane osobowe. Myślę więc, że urząd gminy w miejscu zameldowania będzie mógł udzielić wszystkich potrzebnych informacji.

   Usuń
 10. Chciałbym zapytać jak wygląda sytuacja z obywatelstwem i bonusem bene itp kiedy ja jestem rezydentem, a on jest wlochem? Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie. Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bonus bebè nie jest w żaden sposób powiązany z obywatelstwem, liczy się zameldowanie oraz dochody:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/becikowe-we-woszech-krajowy-bonus-bebe.html?m=1

   Usuń
  2. Czyli, ze nie ma różnicy w dodatkach finansowych bez względu czy jestem Polką czy Włoszką? Wystarczy busta paga? Dziękuję bardzo za odpowiedź, bo wszyscy mi mówią, że powinnam wziąć ślub, a ja póki co nie chcę

   Usuń
  3. Czyli, ze nie ma różnicy w dodatkach finansowych bez względu czy jestem Polką czy Włoszką? Wystarczy busta paga? Dziękuję bardzo za odpowiedź, bo wszyscy mi mówią, że powinnam wziąć ślub, a ja póki co nie chcę

   Usuń
  4. Nie ma żadnej różnicy, Twoje obywatelstwo jest bez znaczenia, więc nie musisz wychodzić za mąż z przymusu. ;)

   Usuń
  5. Bardzo dziękuję za pomoc!!!

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję za pomoc!!!

   Usuń
 11. Witam,

  chcialabym sie zapytac jak to wyglada w kwesti obywatelstwa podwojnego. Tata wloch, mama polka. Dziecko przyjdzie na swiat we Wloszech, czy to oznacza ze z mety dostaje obywatelstwo wloskie? Gdzie mam aplikowac o nadanie podwojnego obywatelstwa i jak... ? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziecko automatycznie uzyska oba obywatelstwa, zgodnie z prawem krwi - Ty przekazujesz mu polskie obywatelstwo, a tata włoskie. Nie trzeba nigdzie aplikować o nadanie obywatelstwa, wystarczy po prostu wyrobić dziecku dokumenty obu państw, to wszystko.

   Usuń
  2. Super bardzo dziekuje. Czyli w skrócie po narodzinach dziecka najlepiej z
   -dokumentami udac sie do konsulatu o wydanie paszportu tymczasowego na rok a potem
   -udac sie do USC w Polsce z przetlumaczonym aktem urodzenia przez tlumacza przysieglego aby
   -otrzymac akt urodzenia polski , nadac numer pesel i otrzymac paszport na 5 lat?
   Jakies dodatkowe dokumenty beda potrzebne ?
   Czy nalezy to zrobic osobiscie, czy mozna upowaznic czlonka rodziny ?

   Usuń
  3. Wszystko się zgadza, oprócz tego, że zamiast tłumaczenia przysięgłego lepiej wziąć z włoskiego USC odpis aktu urodzenia na druku międzynarodowym zgodnie z Konwekcją Wiedeńską - zaoszczędzisz sobie biegania i niepotrzebnego wydawania pieniędzy. ;)

   Jeżeli chodzi o ewentualne załatwienie umiejscowienia aktu urodzenia za pośrednictwem osoby trzeciej, musisz zapytać o taką możliwość w polskim USC.

   Usuń
  4. Można umiejscowić akt urodzenia rownież za pośrednictwem konsula . http://www.mediolan.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/stan_cywilny/umiejscowienie_aktu_urodzenia/

   Usuń
  5. Cześć Dee! Trafiłam na ten post, bo szukam informacji na temat podwójnego obywatelstwa dla dziecka. Czy dobrze zatem rozumiem: dziecko urodzone we Włoszech (matka Polska, ojciec Włoch), ma "z automatu" również obywatelstwo polskie? Wystarczy pójść do USC z odpisem aktu urodzenia na druku międzynarodowym i na tej podstawie zostanie wydany polski akt urodzenia i PESEL?

   Usuń
  6. Dobrze rozumiesz. :) Po umiejscowieniu włoskiego aktu urodzenia otrzymasz jego polski odpowiednik, natomiast z tego, co wiem, dzieciom urodzonym za granicą nie nadaje się na tym etapie PESEL-u. Otrzymują je dopiero w momencie, gdy rodzice składają wniosek o wydanie dla nich dowodu osobistego lub paszportu - dla pewności radziłabym skontaktować się z polskim USC.

   Usuń
 12. Witam chciała bym się dowiedzieć jakie obywatelstwo ma mój brat urodzony we Włoszech matka polka ale nie żyje ojciec marokin nie ma z nim kontaktu.ja jestem siostra która się nim zajmuje i nie wiem czy ma jakie kolwiek. Żeby pojechać z nim do polski jakie dokumenty mi sa potrzebne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli matka miała polskie obywatelstwo, to Twój brat automatycznie również jest Polakiem. W kwestii obywatelstwa marokańskiego nie potrafię Ci pomóc, gdyż nie wiem, na jakiej zasadzie jest ono przekazywane.

   Aby wyjechać poza granice Włoch, brat potrzebuje polskiego paszportu lub dowodu osobistego, gdyż dokumenty uprawniające do przekraczania granicy mogą być wydane jedynie przez państwo, którego jest obywatelem. Zwróćcie się w tej sprawie do polskiego konsulatu, który może przyjąć wniosek o wydanie mu paszportu:

   http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/paszporty/

   Usuń
  2. Dziękuję za pomo.mam jeszcze takie pytanie czy to prawda że po ukończeniu 5 klasy szkoły podstawowej mój brat otrzyma automatycznie włoskie obywatelstwo?

   Usuń
  3. Nie, Twój brat może uzyskać włoskie obywatelstwo w momencie ukończenia 18 lat, jeśli od dnia narodzin do chwili uzyskania pełnoletności będzie bez przerwy mieszkał we Włoszech:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/10/obywatelstwo-woskie-dla-osob.html

   Usuń
  4. Chciałam dodać że brat ma imię i nazwisko marokinskie

   Usuń
  5. To nie ma znaczenia. Mogłabyś jednak sprawdzić, jakie obywatelstwo zostało wpisane do aktu urodzenia lub innych dokumentów znajdujących się w posiadaniu włoskich urzędów. To oczywiście nie zmienia faktu, że nawet gdyby brat miał wpisane obywatelstwo marokańskie, jest również obywatelem polskim zgodnie z prawem krwi.

   Usuń
 13. WItam, i ja mam pytanie,
  czy rzeczywiscie ma znaczenie gdzie sie bierze slub cywilny (polka rezydent i wloch) czy w Polsce czy tu, we Wloszech? Spodziewamy sie dzidziusia i chcem ywziasc tylko cywilny ale u nas w Polsce ale slysze rozne opinie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem, na czym miałaby polegać różnica - co ma miejsce wzięcia ślubu do narodzin dziecka i jego statusu? :) Generalnie nie ma znaczenia nawet to, czy jesteście małżeństwem, czy nie nie ma żadnego znaczenia, więc niepotrzebnie się martwicie - dziecko będzie Waszym dzieckiem, będzie miało podwójne obywatelstwo i wszystkie prawa i obowiązki z tym związane.

   Usuń
 14. Witaj Dee a ja mam takie pytanie czy po urodzeniu dziecka, mój malzonek bedzie mogl wziac kilka dni wolnego w pracy czy naleza mu sie dni dni wolne z tej okazji? oraz czy gdybysmy chcieli pozniej zrobic chrzciny w Polsce to pracodawca wloski moze dac z tej okazji urlop męzowi ? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ciągu pięciu miesięcy od chwili narodzin dziecka ojciec musi (!) wykorzystać dwa dni obowiązkowego urlopu, a dodatkowo może wziąć kolejne dwa dni (nieobowiązkowe), ale tylko wówczas, gdy matka dziecka zrezygnuje z dwóch dni macierzyńskiego (czyli nie mogą skorzystać z wolnego jednocześnie.

   Jeśli chodzi o chrzciny, to kwestia dogadania się z pracodawcą, gdyż byłby to zwykły urlop wypoczynkowy.

   Usuń
 15. Witam.Mam pytanie.Urodzilam we Wloszech dziecko,ojciec Polak(Nie zyjemy razem i Nie uznal dziecka)dziecko nosi moje nazwisko.Zostalo zarejestrowane we Wloszech Ale W polskim usc jeszcze Nie (ma prawie 2 latka).chcialabym pojechac z nim do Polski.Z tego Co czytam musze mu wyrobic min.paszport tymczasowy,Wszedzie gdzie czytam jakie dokumenty musze zlozyc sa wy magane dokumenty ojca lub jego zgody.Moje pytanie:jak mam to zrobic jesli nawet nie wiem gdzie przebywa ojciec,poza tym nigdzie Nie ma wpisu ze wogole jest jego ojcem.czy w tym przypadku napewno sa potrzebne dokumenty ojca lub jego ewentualna zgoda???z gory dziekuje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro ojciec nie uznał dziecka i nigdzie nie widnieją jego dane, to trudno wymagać, by wyrażał on zgodę na cokolwiek, co z dzieckiem jest związane - formalnie nie jest on przecież jego ojcem. Dla pewności zadzwoń do konsulatu, ale skoro ojciec jest zgodnie z przepisami nieznany, to nie ma żadnych praw.

   Usuń
 16. Witaj Dee zflosilam w szpitalu w ciagu 3 dni urodzenie dziecka czy agenzia entrate zostanie powiadomiona i nada codice fiscale czy mam sama jechac to zalatwic? pozdrawiam ( dziecko ma obywatelstwo polskie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapytaj w urzędzie gminy, czy dziecku został nadany CF w momencie przekazania jego danych przez szpital - jeśli nie, to będziesz musiała wybrać się do urzędu skarbowego.

   Usuń
 17. Witaj Dee chce wyslac męza do Polski by wyrobil pesel naszemu dziecku urodzonemu we wloszech, mam pytanie czy akt wloski urodzenia zanim zaniesie w polsce do urzedu stanu cywilnego musi zaniesc do tlumacza ? i czy pesel polski dostanie w urzedzie od reki czy trzeba czekac? i kolejne pytanie czy moze moj mąz sam wyrobic paszport dziecku w polsce czy potrzebne jest do tego niemowle?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli wyciągniecie z włoskiego USC odpis aktu urodzenia na druku wielojęzycznym (estratto dell'atto di nascita in formato plurilingue), zgodnie z Konwencją Wiedeńską z 1976 r., nie będzie go trzeba tłumaczyć.

   Na pozostałe pytania niestety nie potrafię odpowiedzieć, gdyż dotyczą one polskich przepisów i procedur, których nie znam.

   Usuń
  2. rozumiem a te dichiarazione di nascita co w szpitalu dostalam po zarejstrowaniu narodzin to jest tk zw wloski akt urodzenia? i z tym do polski jechac?

   Usuń
  3. Nie, to jest po prostu oświadczenie o narodzinach, akt urodzenia wydaje urząd gminy.

   Usuń
  4. Witaj Dee udalo mi sie zalatwic z gminy estratto dell'atto di nascita in formato plurilingue, ale na nim nie ma nic. po polsku , sa inne jezyki hiszpanski , niemiecki itp, czy mimo tego nie trzeba go w Polsce tlumaczyc na polski ?

   Usuń
 18. Witaj dee mąz zawiozl do polski do urzedu stanu cywilnego akt urodzenia wloski ten z konwencja wiedenska o ktorym tobie pisalam ze nie trzeba tlumaczyc na polski, i w urzedzie stanu w polsce zarejstrowal nasze dziecko i dali mu odpis aktu urodzenia, nierozumiem dlaczego nie dali peselu? przeciez w ambaszadzie w rzymie jak bede chciala malemu paszport wyrobic to pesel potrzebny polski? co mam teraz zrobic skad wziac pesel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, w momencie składania wniosku o wydanie paszportu dziecku zostanie nadany PESEL, to automatyczna procedura. Będziesz musiała załączyć jedynie polski odpis aktu urodzenia, a skoro jesteście małżeństwem, konieczne będzie przedstawienie również odpisu polskiego aktu małżeństwa.

   Usuń
  2. Dziekuje za odpowiedz uspokoilas mnie :-) a jeszcze mam jedno pytanko , czy moge samego męza wyslac do ambasady ? wole zostac z 3 miesiecznym dzieckiem w domu ( z sardynii jestesmy), i jak napisze ze wyrazam zgode na paszport dla dziecka to musi zostac to notarialnie powierdzone czy jak? i gdzie to mam zrobic ? znaczy sie co mam zrobic z tym dokumentem z tą zgoda ktora chce dac mezowi do ambasady, pozdrawiam

   Usuń
  3. Mąż może sam złożyć wniosek, wystarczy, że przedstawi Twoją pisemną zgodę. Musi być ona poświadczona notarialnie - o ewentualne inne sposoby poświadczenia możesz zapytać w konsulacie.

   Usuń
 19. Witaj Dee, jakie dokumenty muszę zawieźć do Włoch aby wyrobić codice fiscale jeśli urodzilam w Polsce. Ile mam czasu na powiadomirnie o narodzinach dziecka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W celu wyrobienia dziecku codice fiscale wystarczy przedstawić w urzędzie skarbowym wypełniony wniosek (druk AA4/8), Twój dokument tożsamości oraz dokument tożsamości dziecka. Ewentualnie możesz zabrać też akt urodzenia (najlepiej na druku wielojęzycznym, którego nie trzeba tłumaczyć ani poświadczać), choć nie powinien on być wymagany.

   Jeśli nie posiadasz obywatelstwa włoskiego, nie podlegasz obowiązkowi informowania włoskich władz o urodzeniu dziecka, choć skoro mieszka ono razem z Tobą, to zapewne tak czy siak je zameldujesz i zarejestrujesz w ASL. ;)

   Usuń
 20. witam mam pytanie czy dziecko urodzone we wloszech z nazwiskiem matki ma prawo do becikowego tam?jestem zameldowana od 8 lat?

  OdpowiedzUsuń
 21. Dee planujemy chrzest dziecka - polaka, urodzonego w Polsce, ale we Wloszech przy okazji slubu rodzinnego, z polskim ksiedzem..czy wiesz jakie sa wymagania ze str wloskich parafii na chrzest dziecka urodzonego w innym kraju ? dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj wymagany jest tylko odpis aktu urodzenia dziecka (oprócz oczywiście dokumentów dotyczących rodziców i chrzestnych, które zależą od parafii), najlepiej jednak zapytać bezpośrednio proboszcza, zwłaszcza o kwestię tłumaczenia aktu.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...