MENU

8 kwietnia 2013

ROCZNE ZEZNANIE PODATKOWE OSÓB FIZYCZNYCH – INFORMACJE OGÓLNEJeśli dobrze pamiętam (wybaczcie, lecz nie jestem ekspertem w zakresie polskich przepisów podatkowych), w Polsce każdy, kto uzyskał w danym roku podatkowym jakiś dochód ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. We Włoszech obowiązek ten jest ograniczony i są sytuacje, w których jest się z niego zwolnionym, choć nie oznacza to, że nie można złożyć zeznania, jeśli ma się prawo do ulg podatkowych.

Kto jest zwolniony z obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego? Nie musicie rozliczać się z fiskusem, jeśli w danym roku podatkowym:
 • Wasz jedyny dochód to nieruchomość będąca Waszym stałym miejscem zamieszkania (tzw. prima casa)
 • uzyskaliście dochód jedynie z pracy najemnej, mając w ciągu roku tylko jednego pracodawcę pełniącego rolę płatnika podatku oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • uzyskaliście dochód jedynie z emerytury oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • uzyskaliście dochód jedynie z pracy najemnej na podstawie umów zawartych z więcej niż jednym pracodawcą, jeśli Wasz ostatni pracodawca dokonał wyrównania rocznego, biorąc pod uwagę również dochody uzyskane z pozostałych umów o pracę (musicie dostarczyć pracodawcy odpowiednie dokumenty, by mógł takiego wyrównania dokonać), oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • Wasz całkowity dochód z pracy najemnej wykonywanej przez co najmniej 365 dni nie przekroczył 8000 euro, w przypadku gdy pracodawca nie pobrał zaliczek na poczet podatku dochodowego
 • Wasz całkowity dochód z emerytury pobieranej przez co najmniej 365 dni nie przekroczył 7500 euro (lub 7750 euro, jeśli macie ponad 75 lat), w przypadku gdy INPS nie pobrał zaliczek na poczet podatku dochodowego
 • Wasz dochód całkowity nie przekroczył 4800 euro, m.in. z usług wykonywanych okazjonalnie
 • uzyskaliście dochód całkowity nieprzekraczający 500 euro wyłącznie z posiadanych nieruchomości i terenów
 • uzyskaliście jedynie dochody nieopodatkowane (np. renty inwalidzkie, niektóre stypendia, emerytury wojenne, emerytury przyznawane wojskowym służby zasadniczej itp.)
 • uzyskaliście jedynie dochody podlegające podatkowi pobieranemu u źródła (np. sportowcy amatorzy o dochodach nieprzekraczających 28158,28 euro, odsetki z kont bankowych lub pocztowych)
Zdaję sobie sprawę, że trochę tych wyjątków jest, więc jeśli macie wątpliwości, możecie zwrócić się do najbliższego ośrodka pomocy podatkowej (Centro di Assistenza Fiscale – w skrócie CAF), gdzie udzielą Wam informacji na temat ewentualnego obowiązku złożenia przez Was zeznania podatkowego.

Osoby fizyczne mogą złożyć zeznanie podatkowe na dwóch formularzach: 730 oraz UNICO PF, o których napiszę osobne artykuły, tym bardziej, że sposób ich wypełniania i wysyłania oraz postępowania w przypadku nadpłaty lub niedopłaty nie są jednakowe.

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową? Terminy składania zeznań podatkowych w 2013 roku są następujące (często są one przedłużane, więc warto śledzić informacje na ten temat):730
UNICO
Wysyłany przez pracodawcę, jeśli jest taka możliwość
do 30.04.2013 r.
Wysyłany drogą elektroniczną
do 30.09.2013 r.
Wysyłany przez CAF lub księgowego
do 31.05.2013 r.
Wysyłany pocztą, na formularzu papierowym
od 02.05.2013 r. do 01.07.2013 r.
--
--
Wysyłany listem poleconym z zagranicy
do 30.09.2013 r.Podobnie jak w Polsce, można przekazać część podatku dochodowego na rzecz skarbu państwa, instytucji religijnych, organizacji charytatywnych itp. Istnieją dwie opcje:
 • 8 x 1000 (otto per mille) – na rzecz skarbu państwa lub niektórych kościołów
 • 5 x 1000 (cinque per mille) – ma rzecz różnych organizacji charytatywnych, uczelni, szpitali itp.


4 komentarze:

 1. Witam, bardzo proszę o pomoc. W 2013 roku robiłam rozliczenie 730 i miałam do zapłaty 1400euro byłam w stanie zapłacić tylko 300, reszty nie zapłaciłam, moja comercialista miała napisać prośbę o to abym nie płaciła, ale tego nie zrobiła. Od lipca 2013 roku jesteśmy w Polsce. W 2014 roku przyszło wezwanie do zapłaty wiec zapłaciłam pozostała sumę czyli 1100euro. Potem brat składał rozliczenie za mnie i mojego męża wspólnie, przyszło do zwrotu 900euro ale nie pomniejszone o te kwotę co zapłaciłam. aha mój mąż wziął w 2014 tez disocupazione za 2013 rok (ja nie pracowałam, byłam z dzieckiem w domu). I teraz pytanie czy w tym roku mój mąż musi się też rozliczać z tego ze wziął disocopazione i czy można odliczyć to co zapłaciłam? Innych dochodów ani wydatków nie mieliśmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety kwestię spóźnionej wpłaty należności za poprzednie lata musisz wyjaśnić bezpośrednio z urzędem skarbowym - być może wplata została zaksięgowana nieprawidłowo lub zaważył fakt, że rok później roliczałaś się wspólnie z mężem.

   Jeżeli w 2014 r. mąż nie miał innych dochodów oprócz zasiłku dla bezrobotnych, nie musi się rozliczać, gdyż INPS wpłacił zaliczki w odpowiedniej wysokości.

   Usuń
  2. Niestety kwestię spóźnionej wpłaty należności za poprzednie lata musisz wyjaśnić bezpośrednio z urzędem skarbowym - być może wplata została zaksięgowana nieprawidłowo lub zaważył fakt, że rok później roliczałaś się wspólnie z mężem.

   Jeżeli w 2014 r. mąż nie miał innych dochodów oprócz zasiłku dla bezrobotnych, nie musi się rozliczać, gdyż INPS wpłacił zaliczki w odpowiedniej wysokości.

   Usuń
  3. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Rozwiała Pani moje obawy. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń

Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą będą usuwane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...