MENU

8 kwietnia 2013

ROCZNE ZEZNANIE PODATKOWE OSÓB FIZYCZNYCH – INFORMACJE OGÓLNEJeśli dobrze pamiętam (wybaczcie, lecz nie jestem ekspertem w zakresie polskich przepisów podatkowych), w Polsce każdy, kto uzyskał w danym roku podatkowym jakiś dochód ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. We Włoszech obowiązek ten jest ograniczony i są sytuacje, w których jest się z niego zwolnionym, choć nie oznacza to, że nie można złożyć zeznania, jeśli ma się prawo do ulg podatkowych.

Kto jest zwolniony z obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego? 

Nie musicie rozliczać się z fiskusem, jeśli w danym roku podatkowym:
 • Wasz jedyny dochód to nieruchomość będąca Waszym stałym miejscem zamieszkania (tzw. prima casa)
 • uzyskaliście dochód jedynie z pracy najemnej, mając w ciągu roku tylko jednego pracodawcę pełniącego rolę płatnika podatku oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • uzyskaliście dochód jedynie z emerytury oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • uzyskaliście dochód jedynie z pracy najemnej na podstawie umów zawartych z więcej niż jednym pracodawcą, jeśli Wasz ostatni pracodawca dokonał wyrównania rocznego, biorąc pod uwagę również dochody uzyskane z pozostałych umów o pracę (musicie dostarczyć pracodawcy odpowiednie dokumenty, by mógł takiego wyrównania dokonać), oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • Wasz całkowity dochód z pracy najemnej wykonywanej przez co najmniej 365 dni nie przekroczył 8000 euro, w przypadku gdy pracodawca nie pobrał zaliczek na poczet podatku dochodowego
 • Wasz całkowity dochód z emerytury pobieranej przez co najmniej 365 dni nie przekroczył 7500 euro (lub 7750 euro, jeśli macie ponad 75 lat), w przypadku gdy INPS nie pobrał zaliczek na poczet podatku dochodowego
 • Wasz dochód całkowity nie przekroczył 4800 euro, m.in. z usług wykonywanych okazjonalnie
 • uzyskaliście dochód całkowity nieprzekraczający 500 euro wyłącznie z posiadanych nieruchomości i terenów
 • uzyskaliście jedynie dochody nieopodatkowane (np. renty inwalidzkie, niektóre stypendia, emerytury wojenne, emerytury przyznawane wojskowym służby zasadniczej itp.)
 • uzyskaliście jedynie dochody podlegające podatkowi pobieranemu u źródła (np. sportowcy amatorzy o dochodach nieprzekraczających 28158,28 euro, odsetki z kont bankowych lub pocztowych)
Zdaję sobie sprawę, że trochę tych wyjątków jest, więc jeśli macie wątpliwości, możecie zwrócić się do najbliższego ośrodka pomocy podatkowej (Centro di Assistenza Fiscale – w skrócie CAF), gdzie udzielą Wam informacji na temat ewentualnego obowiązku złożenia przez Was zeznania podatkowego.

Osoby fizyczne mogą złożyć zeznanie podatkowe na dwóch formularzach: 730 oraz UNICO PF, o których napiszę osobne artykuły, tym bardziej, że sposób ich wypełniania i wysyłania oraz postępowania w przypadku nadpłaty lub niedopłaty nie są jednakowe.

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową? 

Terminy składania zeznań podatkowych w 2015 roku są następujące (często są one przedłużane, więc warto śledzić informacje na ten temat):730
UNICO
Wysyłany przez pracodawcę, jeśli jest taka możliwość
do 07.07.2015 r.
Wysyłany drogą elektroniczną
do 30.09.2015 r.
Wysyłany przez CAF lub księgowego
do 07.07.2015 r.
Wysyłany pocztą, na formularzu papierowym
od 02.05.2015 r. do 30.06.2015 r.
do 07.07.2015 r.
Wysyłany listem poleconym z zagranicy
do 30.09.2015 r.Podobnie jak w Polsce, można przekazać część podatku dochodowego na rzecz skarbu państwa, instytucji religijnych, organizacji charytatywnych itp. Istnieją dwie opcje:
 • 8 x 1000 (otto per mille) – na rzecz skarbu państwa lub niektórych kościołów
 • 5 x 1000 (cinque per mille) – ma rzecz różnych organizacji charytatywnych, uczelni, szpitali itp.


20 komentarzy:

 1. Witam, bardzo proszę o pomoc. W 2013 roku robiłam rozliczenie 730 i miałam do zapłaty 1400euro byłam w stanie zapłacić tylko 300, reszty nie zapłaciłam, moja comercialista miała napisać prośbę o to abym nie płaciła, ale tego nie zrobiła. Od lipca 2013 roku jesteśmy w Polsce. W 2014 roku przyszło wezwanie do zapłaty wiec zapłaciłam pozostała sumę czyli 1100euro. Potem brat składał rozliczenie za mnie i mojego męża wspólnie, przyszło do zwrotu 900euro ale nie pomniejszone o te kwotę co zapłaciłam. aha mój mąż wziął w 2014 tez disocupazione za 2013 rok (ja nie pracowałam, byłam z dzieckiem w domu). I teraz pytanie czy w tym roku mój mąż musi się też rozliczać z tego ze wziął disocopazione i czy można odliczyć to co zapłaciłam? Innych dochodów ani wydatków nie mieliśmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety kwestię spóźnionej wpłaty należności za poprzednie lata musisz wyjaśnić bezpośrednio z urzędem skarbowym - być może wplata została zaksięgowana nieprawidłowo lub zaważył fakt, że rok później roliczałaś się wspólnie z mężem.

   Jeżeli w 2014 r. mąż nie miał innych dochodów oprócz zasiłku dla bezrobotnych, nie musi się rozliczać, gdyż INPS wpłacił zaliczki w odpowiedniej wysokości.

   Usuń
  2. Niestety kwestię spóźnionej wpłaty należności za poprzednie lata musisz wyjaśnić bezpośrednio z urzędem skarbowym - być może wplata została zaksięgowana nieprawidłowo lub zaważył fakt, że rok później roliczałaś się wspólnie z mężem.

   Jeżeli w 2014 r. mąż nie miał innych dochodów oprócz zasiłku dla bezrobotnych, nie musi się rozliczać, gdyż INPS wpłacił zaliczki w odpowiedniej wysokości.

   Usuń
  3. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Rozwiała Pani moje obawy. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Witam . Pracuję we Włoszech, praca na dokumenty, mąż w Polsce zarejestrowany jako bezrobotny. Czy mogę rozliczać się wspólnie z nim? I jakie dokumenty byłyby potrzebne ? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro mąż nie uzyskał we Włoszech żadnych dochodów, nie ma z czego się tutaj rozliczać, więc składanie wspólnego zeznania nie miałoby sensu. W momencie wypełniania zeznania możesz jednak ubiegać się o ulgę rodzinną na męża (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html?m=1), a także o zasiłek rodzinny wypłacany przez INPS (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html?m=1), jeśli mąż pozostaje na Twoim utrzymaniu (czytaj: ma odpowiednio niskie lub zerowe dochody).

   Usuń
  2. pięknie dziękuje , teraz poczytam :)

   Usuń
 3. Na wstępie pozdrawiam. Otóż , mój kontrakt zawiera "wewnątrz" - trdediciessima, vacanze, licvidazione. Byłam na urlopie, nie wzięłam za ten czas poborów miesięcznych.Ale otrzymałam buste page. Więc czy jest ok , jeżeli do rocznego rozliczenia z podatku wpiszą mi 12 miesięcy? Wakacje mam rozłożene w każdą wypłatę, więc czy słusznie jest mi dana ta busta paga ? ...ja myślę , że mój dochód roczny w ten sposób jest zawyżony o jeden miesiąc. Proszę o wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem - odcinek płacy powinien zawierać wyszczególnienie każdego elementu wynagrodzenia, więc jeśli, dajmy na to, w sierpniu byłaś na 10-dniowym urlopie, powinno być wpisane np. 16 dni pracy za X euro i 10 dni urlopu za X euro. Jeśli natomiast we wrześniu pracowałaś cały miesiąc, powinnaś mieć wpisane tylko przepracowane dni, bez urlopu (którego przecież nie wzięłaś), a więc np. 26 dni pracy za X euro. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z rozłożeniem płatności urlopu, tym bardziej, że takie rozwiązanie nie ma specjalnie sensu, biorąc pod uwagę, że płaci się za urlop rzeczywiście wykorzystany, a nie wirtualny. Ewentualnie można rozważyć comiesięczne wypłacanie trzynastki i TFR, ale to też nie do końca zgodne z procedurą (co nie znaczy, że jest nielegalne).

   Jeśli dostajesz równowartość urlopu co miesiąc, w ratach, oznacza to teoretycznie, że Twoje miesięczne wynagrodzenie jest powiększone o "przyszły" urlop. Trudno mi jest się wypowiadać na temat konkretnej kwoty, bo nie wiem, jak wyglądają Twoje odcinki płacy i jak są podzielone raty, ale niewykluczone, że wszystko się zgadza, gdyż wynagrodzenie, które miałabyś otrzymać za miesiąc urlopu, otrzymałaś już w ratach, przed i po urlopie. Podobnie może wyglądać kwestia trzynastki i TFR, jeśli powiększają one odpowiednio comiesięczne wynagrodzenie.

   Musiałabyś podliczyć, czy pieniądze otrzymane w ciągu całego roku odpowiadają łącznej kwocie widniejącej na wszystkich odcinkach płacy z 2014 roku.

   Usuń
  2. ...po prostu , wszystko mam "na raty" we wszystkich miesięcznych poborach..i z tego odprowadzam (będę płaciła) podatek. Byłam ciągiem 26 dni na urlopie, i za to dostałam buste page...a przecież za ten urlop płacą mi po cząstce w każdych poborach. Busta paga z kwotą , ale nie pobrałam wynagrodzenia.Czyli mój roczny dochód "fizyczny" 11 miesięcy..a biuro ma zamiar wystawić mi 12miesięcy.

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że opcje są dwie:

   1) Biuro dzieli łączny roczny dochód i dzieli na 12 miesięcy i kwoty widniejące na odcinkach płacy odpowiadają sumie, którą otrzymujesz, ale wtedy musiałabyś dostać wynagrodzenie również w miesiącu, podczas którego byłaś na urlopie.

   Np. Łączny dochód netto (wynagrodzenie+trzynastka+urlop+TFR) 18000 euro / 12 = 1500 euro miesięcznie

   2) Biuro dzieli łączny dochód na 11 miesięcy, tak by nie wypłacać Ci wynagrodzenia podczas urlopu, ale kwota na odcinku płacy jest niższa niż kwota przez Ciebie otrzymywana.

   Odcinek płacy jak wyżej, ale do ręki:

   18000 euro / 11 = 1636 euro

   Usuń
  4. każdego miesiąca identyczna busta :
   Retribuzione ordinaria (26 GG) e-845,80
   Rateo 13,ma ............................e-82.27
   Rateo ferie ...............................e-82.27
   Rateo TFR ...............................e-79.22

   netto garantito (assorb)............e-71.28


   ...razem : 1.160,84 ..minus contr, i cassa golf Suma po odjęciu : 1.100,00

   tak przez 11 miesięcy i plus wakacyjny (który moim zdaniem , nie powinnam otrzymać busty, i nie powinni mi doliczyć do rocznego zeznania )

   Usuń
  5. ps. za wakacyjny miesiąc , urlop ( lipiec) nie wzięłam wynagrodzenia, tylko busta jak zawsze.

   Usuń
  6. Trochę to dla mnie zakręcone (nie bardzo rozumiem, jak można wystawić odcinek płacy na określoną kwotę, ale jej nie wypłacić), ale na pierwszy rzut oka widzę coś, co mogłoby częściowo usprawiedliwiać brak wypłaty podczas urlopu:

   - przez 12 miesięcy wykazują ok. 850 euro wynagrodzenia
   - do tego otrzymujesz ok. 980 euro rocznie za urlop
   - to tak, jakbyś łącznie dostawała na piśmie równowartość 13 wynagrodzeń + trzynastkę, a więc 14 płatnych miesięcy, choć należą Ci się 13 miesięczne wynagrodzenia

   Tak więc w rzeczywistości to by się zgadzało, bo gdybyś otrzymała wypłatę również podczas urlopu, to miałabyś o jedną wypłatę za dużo. Problem polega na tym, że ten "ponadprogramowy" miesiąc zostaje wpisany do zaświadczenia o dochodach i tu wydaje mi się, że masz rację - na "urlopowym" odcinku pracy nie powinno być wpisanego wynagrodzenia, bo jest ono pokryte przez comiesięczne "rateo ferie", które jednak powinnaś otrzymać również podczas urlopu, podobnie jak trzynastkę i TFR.

   A próbowałaś porozmawiać na ten temat z osobą wypełniającą odcinki płacy? Może jest jakieś wytłumaczenie, które nie przychodzi mi do głowy?

   Usuń
  7. Tak ...rozmawiałam dzisiaj , jej zdaniem jak na razie ...jest ok , ale ma popatrzeć.Ja chciałam być pewna z innego wiarygodnego żródła ( czyt. Dee ... :) ..Wiem , które punkty kontraktu nie są zgodne , ale nie ubiegam się o to, - tylko , że jak mi zaczną wstawiać (pustą buste) do rozliczenia..to nie feer. Chcę płacić podatek , ale ale ..za to co pobieram.
   Ja dziękuję bardzo za poświęcony mi czas.

   Usuń
  8. Nie dziwię Ci się, skoro nie dostajesz w rzeczywistości wszystkich pieniędzy widniejących na odcinku płacy, to dlaczego masz od nich płacić podatek? Jeśli uzyskasz jakieś nowe informacje, bardzo Cię proszę o napisanie, sama jestem ciekawa, co biuro na to.

   Usuń
  9. ... oczywiście , odezwe się . A czy mogłabym prywatnie na email ?

   Usuń
  10. Ależ oczywiście, mój adres znajdziesz w górnym menu, w zakładce "Kontakt" - trzeba zastąpić (at) małpą @.

   Usuń
 4. Witam Dee, mam pytanie w zeszlym roku wynajmowalam z mezem 2 rozne mieszkania. pierwsze w okresie od stycznia do konca sierpnia (umowa 4+4) a od pazdziernika mieszkanie z umowa (3+3). Pierwsza umowa jest tylko na meza a druga na nas oboje. Prosze Mi pomoc jak mam wpisac to zeznannia. Nie moge wybrac jednej obcji poniewaz skorzystalam z dwoch. Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie istnieje umowa 3+3, istnieje 3+2. ;)

   Pierwszą umowę może wpisać do zeznania tylko mąż (gdyż została ona podpisana tylko przez niego), więc Ty możesz wpisać jedynie umowę, na podstawie której wynajmowałaś mieszkanie od października. Wpisujesz rodzaj umowy, liczbę dni jej obowiązywania oraz 50% prawa do ulgi.

   Twój mąż natomiast może wpisać obie umowy - najpierw umowę 4+4 (100% ulgi), a następnie umowę, którą podpisaliście wspólnie (50% ulgi).

   Usuń

Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą będą usuwane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...