8 kwietnia 2013

ROCZNE ZEZNANIE PODATKOWE OSÓB FIZYCZNYCH – INFORMACJE OGÓLNE



Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 r.

Jeśli dobrze pamiętam (wybaczcie, lecz nie jestem ekspertem w zakresie polskich przepisów podatkowych), w Polsce każdy, kto uzyskał w danym roku podatkowym jakiś dochód ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. We Włoszech obowiązek ten jest ograniczony i są sytuacje, w których jest się z niego zwolnionym, choć nie oznacza to, że nie można złożyć zeznania, jeśli ma się prawo do ulg podatkowych.

Kto jest zwolniony z obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego? 

Nie musicie rozliczać się z fiskusem, jeśli w danym roku podatkowym:
 • Wasz jedyny dochód to nieruchomość będąca Waszym stałym miejscem zamieszkania (tzw. prima casa)
 • uzyskaliście dochód jedynie z pracy najemnej, mając w ciągu roku tylko jednego pracodawcę pełniącego rolę płatnika podatku oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • uzyskaliście dochód jedynie z emerytury oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • uzyskaliście dochód jedynie z pracy najemnej na podstawie umów zawartych z więcej niż jednym pracodawcą, jeśli Wasz ostatni pracodawca dokonał wyrównania rocznego, biorąc pod uwagę również dochody uzyskane z pozostałych umów o pracę (musicie dostarczyć pracodawcy odpowiednie dokumenty, by mógł takiego wyrównania dokonać), oraz ewentualnie z nieruchomości stanowiącej Wasze główne miejsce zamieszkania
 • Wasz całkowity dochód z pracy najemnej wykonywanej przez co najmniej 365 dni nie przekroczył 8000 euro, w przypadku gdy pracodawca nie pobrał zaliczek na poczet podatku dochodowego
 • Wasz całkowity dochód z emerytury pobieranej przez co najmniej 365 dni nie przekroczył 7750 euro (lub 8000 euro, jeśli macie ponad 75 lat), w przypadku gdy INPS nie pobrał zaliczek na poczet podatku dochodowego
 • Wasz dochód całkowity nie przekroczył 4800 euro, m.in. z usług wykonywanych okazjonalnie
 • uzyskaliście dochód całkowity nieprzekraczający 500 euro wyłącznie z posiadanych nieruchomości i terenów
 • uzyskaliście jedynie dochody nieopodatkowane (np. renty inwalidzkie, niektóre stypendia, emerytury wojenne, emerytury przyznawane wojskowym służby zasadniczej itp.)
 • uzyskaliście jedynie dochody podlegające podatkowi pobieranemu u źródła (np. sportowcy amatorzy o dochodach nieprzekraczających 28158,28 euro, odsetki z kont bankowych lub pocztowych)
Zdaję sobie sprawę, że trochę tych wyjątków jest, więc jeśli macie wątpliwości, możecie zwrócić się do najbliższego ośrodka pomocy podatkowej (Centro di Assistenza Fiscale – w skrócie CAF), gdzie udzielą Wam informacji na temat ewentualnego obowiązku złożenia przez Was zeznania podatkowego.

Osoby fizyczne mogą złożyć zeznanie podatkowe na dwóch formularzach: 730 oraz REDDITI PF (który do 2017 r. nosił nazwę Unico PF), o których napiszę osobne artykuły, tym bardziej, że sposób ich wypełniania i wysyłania oraz postępowania w przypadku nadpłaty lub niedopłaty nie są jednakowe.

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową? 

Terminy składania zeznań podatkowych w 2018 roku są następujące (często są one przedłużane, więc warto śledzić informacje na ten temat):



730
REDDITI PF (ex UNICO)
Wysyłany przez pracodawcę, jeśli jest taka możliwość
do 07.07.2019 r.
Wysyłany drogą elektroniczną, a także listem poleconym z zagranicy
do 30.09.2019 r.
"Zwykłe" zeznanie (nie precompilato)
do 23.07.2019 r.
Wysyłany pocztą, na formularzu papierowym
01.07.2019 r.
do 23.07.2019 r.

Zeznanie wypełnione częściowo przez urząd skarbowy (Unico precompilato)
do 30.09.2019 r.



Podobnie jak w Polsce, można przekazać część podatku dochodowego na rzecz skarbu państwa, instytucji religijnych, organizacji charytatywnych itp. Istnieją czteryy opcje:
 • 8 x 1000 (otto per mille) – na rzecz skarbu państwa lub niektórych kościołów
 • 5 x 1000 (cinque per mille)na rzecz organizacji charytatywnych, uczelni, szpitali itp.
 • 2 x 1000 (due per mille) -  na rzecz partii politycznych
 • 2 x 1000 (due per mille) -  na rzecz stowarzyszeń kulturalnych


50 komentarzy:

 1. Witam, bardzo proszę o pomoc. W 2013 roku robiłam rozliczenie 730 i miałam do zapłaty 1400euro byłam w stanie zapłacić tylko 300, reszty nie zapłaciłam, moja comercialista miała napisać prośbę o to abym nie płaciła, ale tego nie zrobiła. Od lipca 2013 roku jesteśmy w Polsce. W 2014 roku przyszło wezwanie do zapłaty wiec zapłaciłam pozostała sumę czyli 1100euro. Potem brat składał rozliczenie za mnie i mojego męża wspólnie, przyszło do zwrotu 900euro ale nie pomniejszone o te kwotę co zapłaciłam. aha mój mąż wziął w 2014 tez disocupazione za 2013 rok (ja nie pracowałam, byłam z dzieckiem w domu). I teraz pytanie czy w tym roku mój mąż musi się też rozliczać z tego ze wziął disocopazione i czy można odliczyć to co zapłaciłam? Innych dochodów ani wydatków nie mieliśmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety kwestię spóźnionej wpłaty należności za poprzednie lata musisz wyjaśnić bezpośrednio z urzędem skarbowym - być może wplata została zaksięgowana nieprawidłowo lub zaważył fakt, że rok później roliczałaś się wspólnie z mężem.

   Jeżeli w 2014 r. mąż nie miał innych dochodów oprócz zasiłku dla bezrobotnych, nie musi się rozliczać, gdyż INPS wpłacił zaliczki w odpowiedniej wysokości.

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Rozwiała Pani moje obawy. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Witam . Pracuję we Włoszech, praca na dokumenty, mąż w Polsce zarejestrowany jako bezrobotny. Czy mogę rozliczać się wspólnie z nim? I jakie dokumenty byłyby potrzebne ? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro mąż nie uzyskał we Włoszech żadnych dochodów, nie ma z czego się tutaj rozliczać, więc składanie wspólnego zeznania nie miałoby sensu. W momencie wypełniania zeznania możesz jednak ubiegać się o ulgę rodzinną na męża (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html?m=1), a także o zasiłek rodzinny wypłacany przez INPS (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html?m=1), jeśli mąż pozostaje na Twoim utrzymaniu (czytaj: ma odpowiednio niskie lub zerowe dochody).

   Usuń
  2. pięknie dziękuje , teraz poczytam :)

   Usuń
 3. Na wstępie pozdrawiam. Otóż , mój kontrakt zawiera "wewnątrz" - trdediciessima, vacanze, licvidazione. Byłam na urlopie, nie wzięłam za ten czas poborów miesięcznych.Ale otrzymałam buste page. Więc czy jest ok , jeżeli do rocznego rozliczenia z podatku wpiszą mi 12 miesięcy? Wakacje mam rozłożene w każdą wypłatę, więc czy słusznie jest mi dana ta busta paga ? ...ja myślę , że mój dochód roczny w ten sposób jest zawyżony o jeden miesiąc. Proszę o wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem - odcinek płacy powinien zawierać wyszczególnienie każdego elementu wynagrodzenia, więc jeśli, dajmy na to, w sierpniu byłaś na 10-dniowym urlopie, powinno być wpisane np. 16 dni pracy za X euro i 10 dni urlopu za X euro. Jeśli natomiast we wrześniu pracowałaś cały miesiąc, powinnaś mieć wpisane tylko przepracowane dni, bez urlopu (którego przecież nie wzięłaś), a więc np. 26 dni pracy za X euro. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z rozłożeniem płatności urlopu, tym bardziej, że takie rozwiązanie nie ma specjalnie sensu, biorąc pod uwagę, że płaci się za urlop rzeczywiście wykorzystany, a nie wirtualny. Ewentualnie można rozważyć comiesięczne wypłacanie trzynastki i TFR, ale to też nie do końca zgodne z procedurą (co nie znaczy, że jest nielegalne).

   Jeśli dostajesz równowartość urlopu co miesiąc, w ratach, oznacza to teoretycznie, że Twoje miesięczne wynagrodzenie jest powiększone o "przyszły" urlop. Trudno mi jest się wypowiadać na temat konkretnej kwoty, bo nie wiem, jak wyglądają Twoje odcinki płacy i jak są podzielone raty, ale niewykluczone, że wszystko się zgadza, gdyż wynagrodzenie, które miałabyś otrzymać za miesiąc urlopu, otrzymałaś już w ratach, przed i po urlopie. Podobnie może wyglądać kwestia trzynastki i TFR, jeśli powiększają one odpowiednio comiesięczne wynagrodzenie.

   Musiałabyś podliczyć, czy pieniądze otrzymane w ciągu całego roku odpowiadają łącznej kwocie widniejącej na wszystkich odcinkach płacy z 2014 roku.

   Usuń
  2. ...po prostu , wszystko mam "na raty" we wszystkich miesięcznych poborach..i z tego odprowadzam (będę płaciła) podatek. Byłam ciągiem 26 dni na urlopie, i za to dostałam buste page...a przecież za ten urlop płacą mi po cząstce w każdych poborach. Busta paga z kwotą , ale nie pobrałam wynagrodzenia.Czyli mój roczny dochód "fizyczny" 11 miesięcy..a biuro ma zamiar wystawić mi 12miesięcy.

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że opcje są dwie:

   1) Biuro dzieli łączny roczny dochód i dzieli na 12 miesięcy i kwoty widniejące na odcinkach płacy odpowiadają sumie, którą otrzymujesz, ale wtedy musiałabyś dostać wynagrodzenie również w miesiącu, podczas którego byłaś na urlopie.

   Np. Łączny dochód netto (wynagrodzenie+trzynastka+urlop+TFR) 18000 euro / 12 = 1500 euro miesięcznie

   2) Biuro dzieli łączny dochód na 11 miesięcy, tak by nie wypłacać Ci wynagrodzenia podczas urlopu, ale kwota na odcinku płacy jest niższa niż kwota przez Ciebie otrzymywana.

   Odcinek płacy jak wyżej, ale do ręki:

   18000 euro / 11 = 1636 euro

   Usuń
  4. każdego miesiąca identyczna busta :
   Retribuzione ordinaria (26 GG) e-845,80
   Rateo 13,ma ............................e-82.27
   Rateo ferie ...............................e-82.27
   Rateo TFR ...............................e-79.22

   netto garantito (assorb)............e-71.28


   ...razem : 1.160,84 ..minus contr, i cassa golf Suma po odjęciu : 1.100,00

   tak przez 11 miesięcy i plus wakacyjny (który moim zdaniem , nie powinnam otrzymać busty, i nie powinni mi doliczyć do rocznego zeznania )

   Usuń
  5. ps. za wakacyjny miesiąc , urlop ( lipiec) nie wzięłam wynagrodzenia, tylko busta jak zawsze.

   Usuń
  6. Trochę to dla mnie zakręcone (nie bardzo rozumiem, jak można wystawić odcinek płacy na określoną kwotę, ale jej nie wypłacić), ale na pierwszy rzut oka widzę coś, co mogłoby częściowo usprawiedliwiać brak wypłaty podczas urlopu:

   - przez 12 miesięcy wykazują ok. 850 euro wynagrodzenia
   - do tego otrzymujesz ok. 980 euro rocznie za urlop
   - to tak, jakbyś łącznie dostawała na piśmie równowartość 13 wynagrodzeń + trzynastkę, a więc 14 płatnych miesięcy, choć należą Ci się 13 miesięczne wynagrodzenia

   Tak więc w rzeczywistości to by się zgadzało, bo gdybyś otrzymała wypłatę również podczas urlopu, to miałabyś o jedną wypłatę za dużo. Problem polega na tym, że ten "ponadprogramowy" miesiąc zostaje wpisany do zaświadczenia o dochodach i tu wydaje mi się, że masz rację - na "urlopowym" odcinku pracy nie powinno być wpisanego wynagrodzenia, bo jest ono pokryte przez comiesięczne "rateo ferie", które jednak powinnaś otrzymać również podczas urlopu, podobnie jak trzynastkę i TFR.

   A próbowałaś porozmawiać na ten temat z osobą wypełniającą odcinki płacy? Może jest jakieś wytłumaczenie, które nie przychodzi mi do głowy?

   Usuń
  7. Tak ...rozmawiałam dzisiaj , jej zdaniem jak na razie ...jest ok , ale ma popatrzeć.Ja chciałam być pewna z innego wiarygodnego żródła ( czyt. Dee ... :) ..Wiem , które punkty kontraktu nie są zgodne , ale nie ubiegam się o to, - tylko , że jak mi zaczną wstawiać (pustą buste) do rozliczenia..to nie feer. Chcę płacić podatek , ale ale ..za to co pobieram.
   Ja dziękuję bardzo za poświęcony mi czas.

   Usuń
  8. Nie dziwię Ci się, skoro nie dostajesz w rzeczywistości wszystkich pieniędzy widniejących na odcinku płacy, to dlaczego masz od nich płacić podatek? Jeśli uzyskasz jakieś nowe informacje, bardzo Cię proszę o napisanie, sama jestem ciekawa, co biuro na to.

   Usuń
  9. ... oczywiście , odezwe się . A czy mogłabym prywatnie na email ?

   Usuń
  10. Ależ oczywiście, mój adres znajdziesz w górnym menu, w zakładce "Kontakt" - trzeba zastąpić (at) małpą @.

   Usuń
 4. Witam Dee, mam pytanie w zeszlym roku wynajmowalam z mezem 2 rozne mieszkania. pierwsze w okresie od stycznia do konca sierpnia (umowa 4+4) a od pazdziernika mieszkanie z umowa (3+3). Pierwsza umowa jest tylko na meza a druga na nas oboje. Prosze Mi pomoc jak mam wpisac to zeznannia. Nie moge wybrac jednej obcji poniewaz skorzystalam z dwoch. Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie istnieje umowa 3+3, istnieje 3+2. ;)

   Pierwszą umowę może wpisać do zeznania tylko mąż (gdyż została ona podpisana tylko przez niego), więc Ty możesz wpisać jedynie umowę, na podstawie której wynajmowałaś mieszkanie od października. Wpisujesz rodzaj umowy, liczbę dni jej obowiązywania oraz 50% prawa do ulgi.

   Twój mąż natomiast może wpisać obie umowy - najpierw umowę 4+4 (100% ulgi), a następnie umowę, którą podpisaliście wspólnie (50% ulgi).

   Usuń
 5. Witam. Pracuję jako badantka. Rozliczana jestem na Modello Unico. Jeszcze w zeszłym roku wystawiono mi F 24 które zapłaciłam w banku. W tym roku dowiedziałam się, zresztą już na urlopie w Polsce, że podatek mogę zapłacić jedynie poprzez conto corrente i że agenzia delle entrate musi addebitare kwotę wykazaną w zeznaniu na tym concie. Nic prostszego zdawałoby się jak otworzyć jakiś rachunek. Niestety. Aby otworzyc rachunek potrzebny jest włoski dowód, do wyrobienia dowodu potrzebna jest rezydencja we Włoszech i umowa o pracę . Ja mam tylko domicilio, nigdy nie miałam rezydencji, i pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Jak ja mam ten podatek zapłacić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze słyszę, by niedopłatę podatku należało wpłacać poprzez obciążenie konta bankowego, ba, w tegorocznych instrukcjach do Unico jest jasno napisane, ze wszyscy podatnicy są ZOBOWIĄZANI do dokonywania wpłat za pomocą druku F24 (patrz str. 8):

   http://www.agenziaentrate.gov.it/wps/wcm/connect/f9e8aebe-b252-4a9f-8211-66fe167a4ddc/Istruzioni+Fascicolo1Unico+Pf.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=f9e8aebe-b252-4a9f-8211-66fe167a4ddc

   Nic się wiec pod tym względem nie zmieniło i mam wrażenie, ze ktoś próbuje wprowadzić Cie w błąd. Osoba, która wypełniła za Ciebie zeznanie ma obowiązek dostarczyć Ci F24 z wyliczona kwota do zapłaty!

   Usuń
 6. Witam.Tu chyba nie chodzi o wprowadzenie w błąd bo rozlicza mnie CAF pod patronatem UIL, a raczej nadinterpretację czy nadgorliwość. Mam wyliczone do zapłaty podatków różnych ( od dochodu, gminne, prowincjalne itp. Łącznie 15 pozycji na F24 ) ok 900 € a odliczeń ok 750 € , detrazione per lavoratori dipendenti i bonus Renzi tylko ( piszę ok bo kopii rozliczenia też do ręki nie dostałam). Jest to podobno szczególny przypadek że na jednym zeznaniu jest jednocześnie i do zapłaty i do zwrotu. I wg. nowego zarządzenia w takich przypadkach nie można zapłacić F24 tylko urząd sam pobiera z konta bankowego. Mój przypadek rozwiązano tak: ja zapłacę teraz całą kwotę do zapłaty czyli ok. 1000 € ( doszły jakieś nowe opłaty może odsetki nie wiem) na F24 a urząd mi zwróci 750 € +odsetki na konto za 3 lata. Mojej koleżance bonus Renzi mają zwrócić w ciągu 3 miesięcy. Mojej byłej podopiecznej dokonywano zwrotu co roku we wrześniu. Nic już nie rozumiem. Dlaczego ja jestem tym szczególnym przypadkiem . Z ludźmi w tym biurze nie da się pogadać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznijmy od tego, ze CAF ma obowiązek dostarczyć Ci kopie przesłanego zeznania, mam wiec nadzieje, ze to tylko opóźnienie z ich strony. Tak na marginesie pozwolę sobie zauważyć, ze rozliczenie przez CAF nie stanowi żadnej gwarancji, pracownicy CAF często popełniają błędy, wiec nie wierzyłabym we wszystko, co mówią.

   Nie wydaje mi się, żeby Twój przypadek był szczególny - praktycznie każde zeznanie podatkowe zawiera podatki do zapłacenia oraz ulgi i odliczenia, program oblicza różnicę, a wynikiem tych obliczeń jest kwota do zapłaty lub do zwrotu.

   Jeśli masz do zapłaty 900 euro podatku, a fiskus jest Ci winien 750 euro, powinnaś po prostu zapłacić 150 euro podatku i tyle, bez żadnego zwrotu. Nigdzie nie znalazłam informacji, jakoby coś się zmieniło i trzeba było płacić osobno wszystkie podatki, a ulgi miałyby być wypłacane osobno przez urząd skarbowy na konto bankowe - szukałam naprawdę intensywnie. Jak zresztą urząd miałby sam pobrać pieniądze z Twojego konta? Przecież to jest technicznie niemożliwe, żaden bank nie pozwoli przeprowadzić takiej operacji, jeśli to Ty jej nie wykonasz. Może poproś CAF UIL o kopie zarządzenia, na którym się opierają albo o podanie przynajmniej jego numeru i daty?

   Na Twoim miejscu zażądałabym przede wszystkim kopii zeznania podatkowego, wtedy będziesz mogla sprawdzić wynik końcowy, który powinien być po prostu wynikiem równania "podatki - ulgi = kwota do zapłaty/zwrotu". Program urzędu skarbowego generuje tez gotowy druk F24, który jest jedynym narzędziem służącym do zapłaty podatków państwowych, co jest jasno napisane również w instrukcji.

   Usuń
 7. Witam. Wycisnęłam z CAF numer zarządzenia. Modalita di presentazione delle deleghe di pagamento F24 a decorrere dal 1 ottobre 2014- Articolo 11, comma 2, del decreto legge 24 aprile 2014, n. 66 convertito, con modificazioni, dalla legge 23 giugno 2014, n. 89- chiarimenti. Mam nadzieję, że Ty zrozumiesz czy rzeczywiście jestem zmuszona otworzyć rachunek i dlaczego zwrot otrzymam dopiero za 3 lata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No rzeczywiście, urząd skarbowy postanowił skomplikować nieco życie osobom nie mającym konta bankowego... Generalnie chodzi o to, że jeżeli jesteś coś winna fiskusowi, a więc musisz użyć druku F24, w określonych przypadkach musisz użyć do zapłaty drogi elektronicznej. W Twoim przypadku, ponieważ dług nie przekracza 1000 euro, mogłabyś użyć "papierowego" F24 tylko wówczas, gdybyś nie miała żadnych ulg, które ten dług zmniejszają - ponieważ takie ulgi są, jedyną drogą zapłaty jest droga elektroniczna.

   Możesz wprawdzie wybrać pomiędzy wpłatą przez własne konto internetowe a użyciem programu udostępnionego przez urząd skarbowy, ale to na jedno wychodzi, gdyż w obu przypadkach musisz posiadać konto w banku. Tak naprawdę okólnik, którego numer podał Ci CAF (http://www.agenziaentrate.gov.it/wps/file/Nsilib/Nsi/Documentazione/Provvedimenti+circolari+e+risoluzioni/Circolari/Archivio+circolari/Circolari+2014/Settembre+2014/Circolare+n.+27E+del+19+settembre+2014/circolare+17-9-2014+v2.pdf) przewiduje również sytuację, w której podatnik nie posiada i nie może posiadać konta w banku i zezwala wówczas na zapłatę w jeden z następujących sposobów:

   - za pośrednictwem księgowego lub CAF, który zgodzi się na pobranie pieniędzy z własnego konta (a któremu Ty zapłacisz należną kwotę)
   - wysyłając drogą elektroniczną (używając programu urzędu skarbowego) F24 równy zeru (dług 750 euro - ulgi 750 euro), a resztę długu (150 euro) płacąc "papierowym" F24

   W każdym razie, z tego, co wiem, na F24 wpisujesz też kwotę, jaką jest Ci winien fiskus (importo a credito), więc końcowa kwota do zapłaty powinna być równa 150 euro, nie 900 - nie będziesz więc musiała czekać na żaden zwrot.

   Usuń
 8. Witam. No niestety panie w CAF zrobiły tak jak napisałam, zwrot za 3 lata. Dziękuję za pomoc. Robisz świetną robotę prowadząc tego bloga. Tylko jedna uwaga, ciężko znaleźć posty w archiwum. I jeszcze jedna prośba. Czy mogła byś sprawdzić czy zamiast rachunku bankowego może być carta prepagata bo coś mi tam mignęło na ten temat. I czy bezrobotnym pobierającym zasiłek przysługuje bonus Renzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie w CAF mogą F24 poprawić i wpisać do niego również kwotę, którą jest Ci winien fiskus.

   W okólniku urzędu skarbowego jest jedynie napisane, że zamiast konta możesz użyć karty przedpłaconej, jeśli dany pośrednik tego typu karty przyjmuje (niestety nie są podane przykłady).

   Bonus IRPEF przysługuje również osobom pobierającym zasiłek dla bezrobotnych, pisałam o tym tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/04/bonus-irpef-kto-dostanie-dodatkowe-80.html?m=1

   PS. Robię wszystko, by ułatwić Wam wyszukiwanie interesujących Was informacji - jest menu z głównymi kategoriami, etykiety po prawej stronie, a przede wszystkim wyszukiwarka, do której wystarczy wpisać np. "bonus", by znaleźć artykuł o bonusie IRPEF. Zdaję sobie sprawę, że blog nie jest idealny, ale robię, co mogę. :)

   Usuń
 9. Witam. Dziękuję za pomoc. Twój blog to naprawdę ogromna pomoc. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam , mam pytanie moja mam pracuje we włoszech od 8 lat na umowę o pracę u jednego pracodawcy, nigdy nie odprowadzała żadnego podatku. Miesięcznie zarabiała 800 euro , pracowała jako opiekunka osoby starszej z poziomem Bs 54 godziny tygodniowo (mieszkała zawsze u rodziny, u której pracowała) i nie wie co teraz mam zrobić. Zacząć odprowadzać podatek w tym roku (2015) czy zgłosić te poprzednie lata do urzędu skarbowego we włoszech. Proszę o pomoc....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety Twoja mama nie jest jedyną osobą, która nie wiedziała, ze miała obowiązek rozliczać się z włoskim fiskusem. Jeśli chodzi o poprzednie lata, to nic już nie da się zrobić, jest za późno na złożenie zeznań, więc pozostaje mieć nadzieję, ze urząd skarbowy nie postanowi skontrolować właśnie jej.

   Jeśli chodzi natomiast o dochody uzyskane w 2014 r., wprawdzie termin na złożenie zeznania minął 30 września, ale do 29.12.2015 r. może jeszcze przesłać zeznanie, płacąc niewielką grzywnę za opóźnienie, bodajże 26 euro. Radziłabym to zrobić, nie polecam uchylania się przed płaceniem podatków.

   Usuń
 11. Dzień dobry,

  Moje pytanie dotyczy rozliczania się wspólnie z mężem, w przypadku gdy tylko ja pracuję. Nie jest dla mnie jasne, czemu w takiej sytuacji, tak jak napisałaś w odpowiedzi na podobne pytanie kilka komentarzy wyżej, nie ma to sensu. W Polsce suma naszych dochodów (czyli w praktyce to, co ja zarobiłam) zostałaby podzielona na nas dwoje i podatek liczony byłby oddzielnie dla dwóch osób, co umożliwiłoby przejście do niższego progu podatkowego. Czy dobrze się domyślam, że tutaj taka zasada nie obowiazuje, tzn. i tak zapłacilibyśmy w praktyce tyle, ile przy rozliczeniu oddzielnym?

  Serdecznie pozdrawiam,
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, we Wloszech podatek oblicza się osobno dla każdej osoby - skoro Twój mąż nie uzyskuje żadnego dochodu, to nie ma z czego się rozliczać i nie ma od czego płacić podatku.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź! Twój blog jest ogromnie pomocny i bardzo Cię podziwiamy za to, co robisz! Pozdrawiam, Natalia.

   Usuń
  3. Ciesze się, ze blog się przydaje. :) Również pozdrawiam!

   Usuń
 12. Witaj Dee w punkcie 12 gdzie opisujesz krok po kroku jak wypelnic precompilato 730 jest napisane ze nalezy wybrac opcje czy chcemy zwrot podatku poprzez pracodawce lub bezposrednio na konto, czyli co mam zaznaczyc jesli chce bezposrednio na konto? ( mam takie opcje do wyboru
  Nessun sostituto
  Nuovo sostituto
  Scegli uno dei sostituti - pracodawca lub inps
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie chcesz otrzymać zwrotu przez pracodawcę, a program daje Ci możliwość wyboru, wybierz "nessun sostituto" - pamiętaj jedynie, by podać numer konta (IBAN), na które urząd skarbowy będzie mógł potem przelać pieniądze.

   Usuń
 13. Witam, jestem w wielkim szoku!!!pare dni temu dowiedzielismy sie ze za rok a 2015 mamy do zaplacenia podatek 700 euro!!! Moj maz przez 2 mies dostal disocupazione a potem od marca pracowal.na jego utrzymaniu jest 4 letni syn i ja.czy to jakas pomylka?na konto wplywa wyplata ok 1400 euro:-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie sądzę, by była to pomyłka - jeśli w 2015 r. mąż uzyskał dochody z dwóch źródeł, a każdy z "pracodawców" pobierał zaliczki na poczet podatku dochodowego jedynie od wypłacanej przez siebie kwoty, to po zsumowaniu dochodu może się zdarzyć, że należny podatek jest wyższy od przewidywanego.

   Usuń
 14. Witam moje pytanie dotyczy rozliczenia rocznego przez cały rok byłem tylko na zasiłku dla bezrobotnych czy musze składać zeznanie podatkowe a jeżeli tak to czy mozna uwzględnić wtym zeznaniu brak wypłaty zaległego zasiłku rodzinnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Twoim jedynym dochodem w 2016 r. był zasiłek dla bezrobotnych, nie musisz się rozliczać, gdyż INPS wpłacił zaliczki na poczet podatku dochodowego w odpowiedniej wysokości.

   Zeznanie podatkowe nie ma nic wspólnego z zasiłkiem rodzinnym, nie możesz więc w żaden sposób wpisać go do rozliczenia.

   Usuń
 15. Cześć Dee,

  mam prośbę o pomoc/informację - z Twoich wpisów rozumiem, że mając w 2016 tylko jednego pracodawcę, który był moim sostituto d’imposta, nie muszę nic składać (byłem impiegato i oczywiście brak innych źródeł dochodów we Włoszech). Pytania są następujące:
  1) czy dobrze rozumiem?
  2) jeśli zachowałem rezydencję podatkową polską - wg mojej najlepszej wiedzy, a Włoski urząd skarbowy uzna mnie za rezydenta Włoskiego, to ten fakt coś zmienia/komplikuje? W Polsce nie osiągałem żadnych dochodów w 2016 i nie składam dzięki temu zeznania. Rok wcześniej rozliczałem się w oparciu o Umowę o unikaniu podw. opodatkowania.
  3) czy w moim przypadku pracodawca wysyła za mnie 730 czy w ogóle nic nie wysyła? Nierezydenci włoscy chyba nie mogą korzystać z formularza 730.
  4) jeśli już nie jestem zatrudniony u tego pracodawcy (złożyłem wypowiedzenie) to wciąż mogę być zwolniony ze składania zeznania?
  5) czy mogę odpisać od podst. opodatkowania spese condominiali? Pracodawca płacił czynsz, a ja opłaty condo w ramach wynajmu mieszkania. Rozumiem, że wtedy oczywiście sam muszę złożyć deklarację.

  Z góry dziękuję za pomoc i do "przeczytania"!
  D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1) Dobrze rozumiesz - jeśli Twoim jedynym dochodem w 2016 r. był dochód z pracy najemnej, to pracodawca wpłacił zaliczki na poczet podatku dochodowego w dokładnie takiej wysokości, w jakieś powinien i nie musisz składać zeznania. Możesz - jeśli możesz skorzystać z jakichś ulg - ale nie musisz.

   2) Jesteś pewien, że nie zostaniesz uznany za włoskiego rezydenta podatkowego? Jeśli w 2016 roku przebywałeś we Włoszech ci najmniej 183 dni LUB byłeś tu zameldowany LUB miałeś tu centrum interesów życiowych (wystarczy spełnić jeden z tych warunków), to w świetle prawa Twoją rezydencją podatkową są Włochy. Jeśli natomiast rzeczywiście nie możesz być uznany za rezydenta, upewnij się, że Twój pracodawca odprowadzał za Ciebie odpowiednie zaliczki na poczet podatku dochodowego, gdyż nie-rezydenci płacą wyższą stawkę.

   3) Pracodawca nie zajmuje się wysyłaniem zeznań podatkowych za pracowników, chyba że go o to poproszą (a i tak nie ma takiego obowiązku), pracodawca przekazuje do urzędu skarbowego informację o dochodach uzyskanych przez każdego pracownika, opłaconych podatkach i składkach (tzw. Certificazione Unica). Jeśli nie jesteś włoskim rezydentem podatkowym (patrz wyżej), nie możesz skorzystać z 730 i musisz użyć formularza Redditi (niegdyś Unico).

   4) To nie ma znaczenia, na zakończenie stosunku pracy pracodawca dokonuje wyrównania, więc z podatkowego punktu widzenia wszystko jest ok.

   5) Nie, opłat wspólnotowych nie można odliczyć od podatku - artykuł na temat ulg podatkowych obowiązujących w tym roku znajdziesz tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2017/03/ulgi-i-odliczenia-podatkowe-w-2017-roku_19.html

   Usuń
 16. od ponad 10 lat pracuje jako opiekunka we wloszech od 7 lat pobieram rente rodzinna w polsce roczny zarobek ukazuje w polskim zus itam sie rozliczam nadmieniam ze mieszkam w polsce chce rowniez nadmienic ze mam rowniez apartament we wloszech gdzie jestem zameldowana.wubieglym roku wymieniali caldaie na nowa i wydalam spora sume .Jak moge odliczyc skoro sie rozliczam w polsce a nie we wlosech.jakie kroki musz e zrobic.Prosze o wyjasnienie mojej sprawy Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam,czy po 12 latach wloski fiskus mozea domagac sie zwrotu niedoplaty podatku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, przedawnienie następuje po 5 latach, licząc od następnego roku po roku odniesienia.

   Usuń
 18. Witam, w 2017 roku pracowałem w Polsce (u jednego pracodawcy) i we Włoszech (również tylko u jednego pracodawcy). Jak wygląda sprawa rozliczenia pitu w takiej sytuacji? Wiem, że w Polsce muszę rozliczyć dochody polskie i włoskie, nie wiem jak to wygląda we Włoszech?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli w 2017 r. byłeś włoskim rezydentem podatkowym (a więc byłeś tu zameldowany lub miałeś tu centrum interesów życiowych lub przebywałeś tu co najmniej 183 dni - wystarczy spełnić jeden z tych warunków), musisz wpisać polskie dochody do włoskiego zeznania podatkowego.

   Usuń
 19. Ja mam pytanie w sprawie samozatrudnienia. Pracowałam we Włoszech i mam Partita Iva, ale mój ogólny dochód wyniósł mniej niż 4000 Euro. Czy z tego tez się muszę rozliczać? Róbowałam się dowiedzieć, ale w CAF powiedzieli mi, że nie są kompetentni żeby mi udzielić takiej informacji, a comercialista żąda 400 Euro na wejściu zanim obejrzy moje dokumenty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, na pewno musisz złożyć zeznanie, jeżeli natomiast ich nie prowadzisz, powinna mieć zastosowanie zasada zwolnienia z obowiązku składania zeznania dla dochodów nie przekraczających łącznie 3000 euro.

   Jeśli masz wątpliwości, radziłabym zwrócić się do innego CAF - pominę wymownym milczeniem niekompetencję biura, z którym miałaś kontakt.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...