5 czerwca 2013

REJESTRACJA WE WŁOSKIM URZĘDZIE PRACY (CENTRO PER L’IMPIEGO)

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 r.


Jeśli straciliście pracę lub dopiero przyjechaliście do Włoch w jej poszukiwaniu, możecie zarejestrować się w tutejszym urzędzie pracy, zwanym Centro per l’Impiego. O ile w przypadku bezrobotnych, którzy już we Włoszech pracowali i nabyli prawo do do zasiłku dla bezrobotnych rejestracja ta jest konieczna w celu otrzymania zasiłku, o tyle w przypadku osób nowo przybyłych może się ona przydać w sumie na niewiele. Nie zrozumcie mnie źle – teoretycznie urząd pracy powinien pomagać między innymi w znalezieniu zatrudnienia, lecz szczerze mówiąc nie znam nikogo, komu rzeczywiście by w tym pomógł. Oczywiście możecie się zarejestrować i korzystać z innych „usług” urzędu, to w końcu nic nie kosztuje.Centro per l’Impiego to urząd podlegający regionom i byłym prowincjom, które w ten sposób sprawują kontrolę nad lokalnym rynkiem pracy. Podobnie jak w Polsce, zadaniem urzędu jest pomaganie osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy lub uzyskaniu nowych kwalifikacji oraz dostarczanie firmom szukającym pracowników listy osób, które odpowiadają kryteriom przez nie wskazanym. Nawet jeśli nie otrzymacie z urzędu żadnej propozycji pracy, możecie skorzystać z oferowanych przez urząd szkoleń.Aby zarejestrować się w urzędzie pracy musicie mieć od 16 do 65 lat oraz przedstawić naprawdę minimalną ilość dokumentów:

 • ważny dokument tożsamości – może to być polski dowód osobisty lub paszport, nie macie obowiązku posiadania włoskiego dokumentu, o czym pisałam tutaj
 • codice fiscale 

NIE JEST KONIECZNE ZAMELDOWANIE (RESIDENZA) W MIEJSCU ZAMIESZKANIA.Dodatkowo warto zabrać ze sobą dokumentację zaświadczającą Wasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.
UWAGA! Ponieważ w Unii Europejskiej nie istnieje automatyczne uznawanie świadectw, dyplomów czy stopni naukowych, a Polska nie podpisała z Włochami stosownej umowy międzynarodowej, włoskie urzędy pracy – podobnie jak prywatne agencje pracy, jak Manpower czy Adecco – bardzo często nie chcą brać pod uwagę polskich dyplomów, zwłaszcza dotyczących wyższego wykształcenia i dyplomów zawodowych. Nawet jeśli są one przetłumaczone i poświadczone, zazwyczaj urzędnicy wymagają ich uznania przez odpowiednie włoskie ministerstwo (riconoscimento) lub nostryfikacji przez włoskie uczelnie wyższe (equipollenza). Nie zdziwcie się więc, jeśli z punktu widzenia Centro per l’Impiego zostaniecie uznani za osobę z wykształceniem średnim, nawet jeśli posiadacie dwa tytuły magistra i doktorat.Do niedawna podczas rejestracji w Centro per l’Impiego należało podpisać oświadczenia o natychmiastowej gotowości do podjęcia zatrudnienia (dichiarazione di immediata disponibilità - DID) - obecnie oświadczenie to składa się na stronie internetowej Krajowej Agencji Pracy (Agenzia Nazionale Politiche Attive per Lavoro - Anpal), po czym musicie udać się do urzędu pracy w celu opracowania dla Was planu aktywizacji zawodowej.

Po  wpisaniu Was na listę osób bezrobotnych otrzymujecie status osoby bezrobotnej i zobowiązujecie się do podjęcia proponowanej przez urząd pracy oraz uczestniczenia w oferowanych szkoleniach. W odróżnieniu od polskich przepisów, zazwyczaj nie ma obowiązku okresowego stawiania się w Centro per l’Impiego w celu potwierdzenia statusu osoby bezrobotnej, choć niektóre urzędy mogą wymagać odnawiania co jakiś czas oświadczenia o gotowości do podjęcia zatrudnienia oraz umawiać Was na okresowe spotkania mające na celu Waszą aktywizację zawodową.W 2012 roku reforma rynku pracy (tzw. riforma Fornero) zlikwidowała przepisy stanowiące, iż status osoby bezrobotnej utrzymuje się również wtedy, gdy osiągany dochód nie przekraczał określonej kwoty.  Rząd premiera Enrico Letty nie zgodził się z byłą panią minister Fornero i pod koniec czerwca 2013 roku przywrócił stare zasady, więc jeśli Wasze dochody nie przekroczą 8000 euro w przypadku pracy najemnej lub 4800 euro w przypadku samozatrudnienia, nadal będziecie uważani za bezrobotnych.

W przypadku nowego zatrudnienia na okres nie przekraczający 6 miesięcy, status bezrobotnego zostaje na ten okres zawieszony - jeśli podpiszecie umowę o pracę na dłuższy okres czasu, tracicie status bezrobotnego.Możecie też utracić status osoby bezrobotnej w następujących przypadkach:

 • nie stawicie się na wezwanie urzędu pracy i nie będziecie potrafili tego w żaden sposób usprawiedliwić
 • nie potwierdzicie gotowości do podjęcia zatrudnienia (potwierdzenie takie może być wymagane okresowo)
 • nie będziecie wypełniać założeń planu podpisanego w urzędzie pracy
 • odmówicie przyjęcia pracy odpowiadającej Waszym kwalifikacjom
 • bez ważnej przyczyny odmówicie udziału w proponowanych szkoleniach

Po wykreśleniu Was z wykazu osób bezrobotnych ze względu na jeden z wyżej wymienionych powodów, możecie ponownie zarejestrować się w urzędzie pracy, lecz dopiero po upłynięciu określonego okresu czasu, który zależy od przepisów obowiązujących w Waszym regionie.Ponieważ możecie być zarejestrowani tylko w jednym Centro per l’Impiego, w przypadku zmiany miejsca zamieszkania musicie „przenieść” rejestrację z poprzedniego urzędu do urzędu prowincji, do której się przeprowadzacie. W tym celu zazwyczaj wystarczy zwrócić się bezpośrednio do „nowego” Centro per l’Impiego, który na Wasz wniosek skontaktuje się z poprzednim urzędem i dokona przeniesienia.

51 komentarzy:

 1. Witam.Rozumie,ze jesli dopiero co przyjechalem do Wloch,mam juz rezydencje i szukam pracy ale bez pozytywnych efektow,to zapisanie sie w takim biurze pracy nie daje mi wiekszych szans na znalezienie jakiejkolwiek pracy,tym bardziej ze nie znam jezyka wloskiego??
  P.S. Nie przysluguje mi zadna dotacja jako szukajacemu prace (wiem,glupie pytanie zadalem) Pozdrawiam wszystkich czytajacych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety włoskie urzędy pracy nie słyną ze skutecznej pomocy bezrobotnym, ale możesz zarejestrować się też w prywatnych agencjach pracy, takich jak Manpower czy Adecco. Nigdy nie słyszałam o dotacjach dla osób szukających pracy, jedynie o lokalnych i unijnych dofinansowaniach projektów osób chcących otworzyć firmę.

   Powodzenia!

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz na moje pytanie.
   Pozdrawiam wszystkich oraz Ciebie Dee.

   P.S.

   Super sprawa ten blog,napewno przyda sie niejednej osobie przebywajacej w Italii.

   Usuń
 2. A czy to prawda ze jesli sie zarejstruje w urzedzie pracy dostane ubezpieczenie zdrowotne na rok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezupełnie. To zależy od tego, czy już pracowałeś/aś we Wloszech - osoby, które przed utrata pracy pracowały tutaj przez co najmniej rok UTRZYMUJĄ prawo do opieki zdrowotnej przez 12 miesięcy, po uprzedniej rejestracji w urzędzie pracy i podpisaniu oświadczenia o gotowości do natychmiastowego podjęcia zatrudnienia.

   Tak wiec nie dotyczy to osób, które np. dopiero co przyjechały do Włoch i poszukują pracy - w tym przypadku do zameldowania konieczne jest wykupienie prywatnej polisy zdrowotnej lub odpłatna rejestracja we włoskim systemie opieki zdrowotnej (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/dobrowolna-rejestracja-w-ssn-dla-osob.html).

   Usuń
 3. witam.Chcialabym sie dowiedziec czy moge zarejestrowac sie w urzedzie pracy jesli pracuje w rolnictwie?Kontrakt maam na 104 dni i w zeszlym roku tylko tyle przepracowalam ze wzgledu nakryzys.Chcialabym sie dowiedziec czy przysluguja mi jakies zasilki.Dodam ze jestem samotna matka moj syn ma 4 lata mieszkamy na stale we wloszech.mam rowniez mieszkanie komunalne.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla osób pracujących w branży rolniczej istnieje specjalny zasiłek, naliczany na nieco innych zasadach niż "zwykły" zasiłek dla bezrobotnych. Pisałam o nim tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html?m=1

   Rejestracja w urzędzie pracy nie jest w tym przypadku konieczna.

   Usuń
 4. Dzień dobry. Pracuję we Włoszech od połowy kwietnia do końca października. Przez ostatnie 2 lata również tak pracowałam. Jestem we Włoszech tylko przez ten czas a później wracam do Polski. Koleżanki z pracy mówią mi, że w tym roku mogłabym się starać o zasiłek dla bezrobotnych. No i właśnie tu moje pytanie czy będąc w Polsce mogę pobierać ten zasiłek? Mam powiedzieć w Urzędzie, że wyjeżdżam do Polski czy o tym nie wspominać? I do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych potrzebuję jedynie dowót tożsamości, codice fiskale, numer rachunku bankowego włoskiego, zaświadczenie o miejscu zamieszkania, umowę o pracę również czy jeszcze jakiś dokument od mojego pracodawcy? Bardzo prosze o odpowiedź;) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania znajdziesz w artykułach opublikowanych na blogu:

   1) http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html

   2) http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/zwyky-zasiek-dla-bezrobotnych-czyli-aspi.html

   3) http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/mini-aspi-czyli-mini-zasiek-dla.html

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo. Rezczywiście jest tu wiele odpowiedzi na moje pytania. Ja mam zamiar w kwietniu wrócić tu znów do pracy. I mam jeszcze jedno pytanie. Przy rejestracji we włoskim urzędzie dla bezrobotnych muszę poprosić o formularz u2 (czyli we włoszech nie muszę mieć rzadnego konta bankowego - prawda?, bo moje obecne wynagrodzenie też jest wysyłane na polskie konto) i wtedy w polskim urzędzie powinnam ten dokument przedstawić i jeśli nie uda mi się znaleźć pracy to otrzymam zasiłek dla bezrobotnych z włoch. A w jaki sposób, jesli nie dostanę w Polsce pracy, mam wystąpić do INPS czy włoskiego urzędu podatkowego o przedłużenie wypłacania zasiłku? Muszę stawić się osobiście czy jest jakaś inna możliwość? I jakie warunki muszę spełnić? Jakie dokumenty przedstawić? Bo rozumiem, że w Polsce tego się załatwić nie da?

   Usuń
  3. A i jeszcze jedno.. co miała Pani na myśli pisząc: "wiele osób woli „udawać”, że nadal znajduje się we Włoszech i pobierać „normalny” zasiłek, przez maksymalny okres czasu"... czy będę otrzymywać zasiłek równy polskiemu zasiłkowi czy te 75% wynagrodzenia, które otrzymywałam we włoszech. Przepraszam, że aż tyle pytań, ale kto pyta nie błądzi;P Pozdrawiam;)

   Usuń
  4. jaaaaa "rzadnego" napisałam w ten sposób aż mi wstyd;)

   Usuń
  5. Pytań rzeczywiście sporo, więc jedziemy:

   1) Wniosek o wydanie formularza U2 składa się w INPS, nie w urzędzie pracy.

   2) Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest również przez INPS, więc musiałabyś zapytać, czy możliwa jest jego wypłata na polskie konto.

   3) O ewentualne przedłużenie wypłaty zasiłku przeniesionego do Polski musisz wystąpić do INPS, włoski urząd podatkowy (podobnie jak urząd pracy) nie ma nic wspólnego z zasiłkiem dla bezrobotnych. O sposób składania wniosku i sytuacje, w których przedłużenie jest możliwe musiałabyś zapytać bezpośrednio w INPS.

   4) Tak jak pisałam w artykule, wiele osób wraca do Polski, ale nie wspomina o tym w INPS i nie wnioskuje o przeniesienie zasiłku - w ten sposób otrzymują włoski zasiłek Aspi przez maksymalny okres przewidziany dla osób mieszkających we Włoszech, a nie przez 3 miesiące.

   Usuń
  6. Dziękuję bardzo za odpowiedzi;) Pozdrawiam gorąco;)

   Usuń
 5. A gdzie znajdę mój Urząd pracy, znaczy jakaś lista Urzędów pracy dla danego rejonu, ja np pracuje w Appiano koło Bolzano

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy wpisać w Google nazwę prowincji + "centro per l'impiego", to najłatwiejszy sposób.

   Usuń
  2. Dzięki bardzo, okazuje się, że muszę się udać do budynku 100m odemnie a nie wiedziałem

   Usuń
 6. Witam, nie dawno przyjechałam do Włoch. Mam już wyrobiony Codice Fiscale i udałam się z tym numerem i polskim dowodem osobistym do Urzędu pracy. Pani urzędnik odmówiła mi jednak rejestracji, ponieważ nie mam włoskiego dowodu osobistego. Z informacji umieszczonych na Twoim blogu wynika, że nie potrzebuję takiego dowodu. Czy te informacje i zapisy w prawie są nadal aktualne. Ustawa, do której jest w tej sprawie odniesienie na Blogu ( Decreto Legislativo ) jest z 2007 roku. Czy w tej sprawie były wprowadzane zmiany i na prawdę potrzebuję włoskiego dowodu żeby zarejestrować się w Urzędzie Pracy? Dodam tylko, że wolałabym też uniknąć wyrabiania tego dokumentu, ponieważ w tym momencie jest to dla mnie dość skomplikowana procedura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepisy nie uległy zmianie, obywatele UE mają prawo przebywać we Włoszech na podstawie ważnego dowodu tożsamości wydanego przez kraj pochodzenia, a posiadanie włoskiego dowodu osobistego nie jest obowiązkowe. Niestety we Włoszech bardzo często bywa tak, że poszczególne urzędy nic nie robią sobie z przepisów i wymagają dokumentów, których wymagać nie powinny, więc jeśli nie możesz się na razie zameldować lub po prostu chcesz powalczyć o przestrzeganie przepisów, wydrukuj sobie ustawę nr 30/2007 i pokaż urzędniczce art. 4, 5 i 6. Dodaj też, że zgodnie z art. 6 obowiązek zameldowania istnieje dopiero po trzech miesiącach od przyjazdu, więc masz prawo przebywać, a nawet pracować we Włoszech bez żadnych innych formalności.

   Jeżeli urząd będzie upierał się przy swoim, polecam moje Vademecum:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Ten blog to wspaniała sprawa! Pozdrawiam!

   Usuń
 7. Witam:) W jaki sposób mogę się wyrejestrować z urzędu pracy we Włoszech. Obecnie przebywam w Polsce i zastanawiam się czy można to załatwić np. poprzez wejście na stronę internetową danego urzędu, ewentualnie telefonicznie. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej skontaktować się z "Twoim" urzędem, gdyż nie są to jednostki centralne, więc każdy urząd pracy ma swoje procedury.

   Usuń
 8. Witam serdecznie
  Bardzo proszę o odpowiedź. Mam 60 lat i jestem z rocznika 1955r., Przepracowane w Polsce mam 12 lat a we Włoszech 8-9 lat czy w moim wieku 60lat i przepracowane 20 lat czy mam prawo do ubiegania się o wcześniejszą emeryturę lub jakieś świadczenia pieniężne we Włoszech skoro teraz nie mam pracy i jestem zarejestrowana w IMPSS jako osoba bezrobotna. Gdzie mogę się dowiedzieć jakie prawa aktualnie mi przysługują, bo każdy mówi inaczej, czy muszę czekać aż do 67 lat czyli 7 lat skoro już teraz w moim wieku ciężko mi jest znaleźć pracę , co w moim przypadku mogę zrobić. Gdzie mogę znaleźć konkretne informacje i to aktualne o świadczeniach jakie mi mogą przysługiwać we Włoszech ponieważ tam mieszkam.
  Bardzo proszę o odpowiedź i jakieś podpowiedzi.

  Pozdrawiam
  Teresa Baczewska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Tereso, aby uzyskać prawo do włoskiej emerytury, musisz jeszcze poczekać - obecnie wiek emerytalny dla kobiet, które pracowały w sektorze prywatnym wynosi 63 lata i 9 miesięcy i będzie stopniowo wzrastał. Więcej na ten temat pisałam w tym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html

   Nie piszesz kiedy straciłaś pracę, ale możesz masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/zwyky-zasiek-dla-bezrobotnych-czyli-aspi.html)?

   Jeżeli masz niskie dochody, możesz ubiegać się o zwolnienie z opłat za opiekę zdrowotną: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/zwolnienie-z-opat-za-opieke-medyczna_15.html.

   Na Twoim miejscu zapytałabym też w urzędzie gminy, czy przewidziana jest dodatkowa pomoc dla osób zameldowanych na jej terenie i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

   Usuń
 9. ile dni mam na zarejstrowanie się w Urzędzie Pracy(centro per impiego)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od tego, po co się rejestrujesz - jeśli np. chcesz otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, wniosek o jego przyznanie musisz złożyć w ciągu 68 dni od momentu utraty pracy, więc masz maksymalnie 67 dni na rejestrację w urzędzie pracy. Rejestracja nie jest celem samym w sobie, nie jest obowiązkowa, wszystko zależy od kontekstu.

   Usuń
  2. To zależy od tego, po co się rejestrujesz - jeśli np. chcesz otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, wniosek o jego przyznanie musisz złożyć w ciągu 68 dni od momentu utraty pracy, więc masz maksymalnie 67 dni na rejestrację w urzędzie pracy. Rejestracja nie jest celem samym w sobie, nie jest obowiązkowa, wszystko zależy od kontekstu.

   Usuń
 10. Witam serdecznie
  Chciałam zapytać jakie dokumenty musze mieć aby złożyć o zasiłek dla Naspi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W momencie składania wniosku nie są potrzebne żadne dokumenty, musisz jedynie spełnić warunki, o których pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   Usuń
 11. Witam mam pytanie w tej chwili przebywam na zwolnieniu lekarskim 120 dni pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę o pracę( umowa na czas nieokreślony). Czy będąc na zasiłku dla bezrobotnych mogę starać się o rentę chorobowa i po jakim czasie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie piszesz, jaka prace wykonujesz, w każdym razie w kontrakcie zbiorowym Twojej branży określone jest, przez jaki czas podczas choroby masz prawo do zachowania miejsca pracy. Oznacza to, ze pracodawca nie może Cie podczas tego okresu zwolnic, wiec najpierw upewniłabym się, czy przypadkiem pracodawca nie ma zamiaru nagiąć przepisów.

   Usuń
  2. A właśnie zapomniałam napisać hotelarstwo. To jest nie istotne ponieważ w tej chwili jest on na etapie sprzedaży licencji,także czy tak czy tak dostanę wypowiedzenie. Wiem ze mogę być na zwolnieniu do 180 dni. Miałam wypadek w pracy i od tamtej pory jestem na zwolnieniu. Chciałabym wiedzieć jak dalej to załatwiać najpierw bezrobotne a później starać się o rentę. Nie chciałabym też nic utrudniać pracodawcy,zawsze był w porządku. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

   Usuń
  3. Trochę mylisz pojęcia - renta oznacza rentę inwalidzką, a Tobie chodzi o zasiłek chorobowy. :) Chorobowe i zasiłek dla bezrobotnych to dwie różne sprawy, jak tylko otrzymasz wypowiedzenie zadzwoń na infolinię INPS i zapytaj, czy konieczne jest złożenie nowego wniosku o przyznanie zasiłku chorobowego, czy też pozostaje ważne zaświadczenie lekarskie, na podstawie którego obecnie jest Ci wypłacane chorobowe. Wysokość zasiłku zostanie zmniejszona o 1/3 w stosunku do chorobowego, które otrzymujesz jako pracownik.

   Usuń
 12. Czy jest możliwość online wyrejestrowanie się z Włoskiego Urzędu Pracy (CENTRO PER L’IMPIEGO ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od urzędu, są to jednostki lokalne, mające swoje procedury, musisz więc zapytać u źródła.

   Usuń
 13. Szkoda, że wcześniej tu nie zajrzałam.. Gdy rejestrowałam się w centro per l'impiego, wymagali zameldowania. Przyjechałam tu do mamy i żeby się u niej zameldować musiałam okazać akt urodzenia. Mój chłopak także przyjechał ze mną do Włoch. Z nim było gorzej, bo żeby się zameldować musiał wykupić prywatne ubezpieczenie i moja mama musiała przedstawić wykaz swojego rocznego dochodu i oświadczyć, że on będzie na jej utrzymaniu. W każdym biurze jest tu zawsze jakiś problem ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akt urodzenia na pewno nie jest konieczny do zameldowania, natomiast w przypadku Twojego chłopaka urząd meldunkowy postąpił zgodnie z przepisami:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/pobyt-powyzej-90-dni-z-wyboru.html

   Usuń
 14. Witam!Jestem zameldowana w polskim urzędzie pracy i z tego tytułu posiadam ubezpieczenie zdrowotne, chciałam się zorientować czy zapisując się we wloskim urzędzie pracy obejmie mnie jakieś ubezpieczenie?I czy zapisujac się we wloszech na listę bezrobotnych jest konieczne wypisanie się z polkiego urzędu pracy?Pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama rejestracja we włoskim urzędzie pracy nie daje obywatelom UE prawa do korzystania ze służby zdrowia, konieczne jest spełnienie innych warunków:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

   Zazwyczaj rejestracja w urzędzie pracy oznacza, że zgłaszasz gotowość do podjęcia nowego zatrudnienia, jeśli więc wyjedziesz do Włoch, polski urząd może chcieć o tym wiedzieć. To jednak pytanie do polskiego urzędu, niestety nie znam polskich przepisów, więc trudno jest mi się na ten temat wypowiadać.

   Usuń
 15. Dziękuję za odpowiedź!Chciałabym jeszcze zasięgnąć informacji czy będąc zapisaną w Centro per l'impiego po 3 miesiącach z tego tytułu mam prawo legalnie przebywać na terenie Włoch nie dokonując przy tym meldunku(którego nie jestem wstanie zrobić bez posiadania firmy czy kontraktu)?Bo z tego co zrozumiałam mam możliwość rejestracji we włoskim urzędzie bezrobocia bez zameldowania? M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urząd pracy nie powinien wymagać od Ciebie zameldowania, gdyż żadne przepisy tego nie przewidują, jednak Włochy to Włochy i nie mogę Ci zagwarantować, że jakiś urzędnik nie wyskoczy z tego typu żądaniem.

   Rejestracja w urzędzie pracy nie ma nic wspólnego z prawem pobytu we Włoszech - zgodnie z prawem, możesz przebywać tutaj bez zameldowania przez 90 dni, po czym masz obowiązek zameldować się, wykazując umowę o pracę, posiadanie firmy lub (w przypadku osób bezrobotnych) odpowiednich środków na utrzymanie oraz polisy zdrowotnej. Oczywiście nikt nie będzie Cię ścigał ani wyrzucał z Włoch, jeśli nie zameldujesz się po upłynięciu tych trzech miesięcy, po prostu możesz zostać "poproszona" o zameldowanie się... a jeśli tego nie zrobisz, to i tak żadnych kar nie ma. ;)

   Usuń
 16. Ja niedawno zgłosiłam sie do Centro per l'impiego i usłyszałam, że rejestracja jako taka już nie istnieje. Zgodnie z poleceniem zarejestrowałam się przez internet na stronę z ogłoszeniami, zgłosiłam się na jeden z kursów, przeszłam colloquio i jestem w trakcie, więc wszystko dobrze :). Ale zarejestrować się nie mogę, po podobno już się nie da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urzędy pracy zarządzane są na szczeblu lokalnym, więc tak naprawdę wszystko zależy od procedur obowiązujących w Twoim regionie. Zaktualizowałam artykuł pod kątem składania oświadczenia o gotowości do podjęcia nowego zatrudnienia, które obecnie składa się przez internet - po złożeniu takiego oświadczenia urząd pracy powinien podpisać z Tobą tzw. plan aktywizacji zawodowej. Jeśli nic takiego nie miało miejsca, możliwe, że w Twoim miejscu zamieszkania obowiązują inne zasady.

   Usuń
 17. Mam pytanie jak czesto nalezy sie stawiac w urzedzie pracy jesli jest ma sie status bezrobotnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urzędy pracy zarządzane są na poziomie lokalnym, więc częstotliwość wezwań zależy od urzędu, w którym jesteś zarejestrowana/y.

   Usuń
 18. Witam. Mam pytanie otrzymałam status bezrobotnej z zasiłkiem na okres 17 miesięcy. Gdzieś kiedyś czytalam, że gdybym nie znalazła pracy to w wyjątkowych sytuacjach można przedłużyć ten okres wypłaty zasiłku o trzy miesiące. Oczywiście kwota zasiłku była bardzo niska. Chciałam się dowiedzieć czy to prawda. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku Naspi istnieje możliwość ubiegania się o dodatkowy zasiłek, tzw. ASDI, który można otrzymywać maksymalnie przez sześć miesięcy i którego wysokość wynosi 75% ostatniego zasiłku dla bezrobotnych. O ASDI nie mogą jednak ubiegać się wszyscy bezrobotni - przysługuje on jedynie osobom w wieku ponad 55 lat oraz tym, które mają w rodzinie osobę niepełnoletnią. Dodatkowo Twój wskaźnik ISEE nie może przekraczać 5000 euro.

   Usuń
 19. Bardzo Ci dziękuję. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam. Mam jeszcze takie pytanie. Czy po ustaleniu wypłaty bezrobocia gdybym nie znalazla pracy,będzie mi nadal przysługiwalo ubezpieczenie zdrowotne? A jeżeli tak to czy jest okreslony jakiś czas?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawo do opieki zdrowotnej przysługuje bezrobotnym obywatelom UE przez 12 miesięcy od momentu utraty pracy nie z własnej winy:

   https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...