2 czerwca 2013

WŁOSKI DOWÓD OSOBISTY (CARTA D’IDENTITA’)






Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 r.

W przeciwieństwie do polskiego dowodu osobistego, który przysługuje jedynie obywatelom RP, włoski dowód mogą otrzymać również przebywający legalnie we Włoszech obcokrajowcy, bez względu na ich obywatelstwo oraz wiek. Chciałabym podkreślić, że nie macie obowiązku wyrabiać włoskiego dowodu osobistego po zameldowaniu się we Włoszech. Możecie to zrobić, ale nie musicie. Zdaję sobie sprawę, że są urzędnicy, którzy na widok polskiego dokumentu krzywią się i pytają o włoski dowód, ale pamiętajcie, że nie mają oni racji, więc jeśli z jakiegokolwiek powodu nie macie ochoty go wyrabiać, to nikt nie może Was do tego zmusić (no, z wyjątkiem np. banków, które są instytucjami prywatnymi i mogą ustalać sobie własne zasady). Polski dokument tożsamości w zupełności wystarczy, jest ważny na terenie Włoch i upoważnia Was nie tylko do wjazdu, ale i do pobytu tutaj, zgodnie z art. 4 p. 1 ustawy nr 30/2007.

Jeszcze do niedawna włoski dowód miał postać tekturowej kartki złożonej na pół (powiedzmy sobie szczerze – to chyba najbrzydszy dokument tożsamości w Europie, a do tego bardzo niewygodny i łatwo niszczący się), jednak w końcu, po niemal 20 latach niekończącej się historii, nowe dokumenty mają postać plastikowej, elektronicznej karty (CIE) pozwalającej również na korzystanie z różnych usług online związanych z administracją publiczną.

Włoski dowód osobisty wydawany obcokrajowcom nie jest ważny w przypadku podróży zagranicznych, więc w tym przypadku musicie okazać polski dokument tożsamości.


Jak otrzymać włoski dowód osobisty?

Aby otrzymać włoski dowód, musicie być zameldowani, gdyż organem wydającym dowody osobiste jest właśnie biuro meldunkowe (Ufficio Anagrafe). Po zameldowaniu wystarczy wybrać się osobiście do biura meldunkowego i przedstawić następujące dokumenty:

  • ważny dokument tożsamości, np. polski dowód osobisty lub paszport – w przypadku braku dokumentu konieczna jest obecność dwóch pełnoletnich osób, które mogą potwierdzić Waszą tożsamość (zazwyczaj dotyczy to obywateli włoskich, którzy nie posiadają prawa jazdy, paszportu ani książeczki wojskowej – Wy jakoś do Włoch wjechaliście, więc powinniście dysponować jakimś dokumentem ;)) 
  • codice fiscale 
  • zdjęcie legitymacyjne (możecie je zrobić w automacie, kosztuje to 5-7 euro), które zostanie zeskanowane przez urząd; istnieje też możliwość dostarczenia zdjęcia zapisanego w formacie elektronicznymw tym przypadku radzę zapytać dokładnie w urzędzie, w jaki sposób należy je dostarczyć (np. na pendrivie)
  • w przypadku osób małoletnich zazwyczaj konieczna jest obecność jednego z rodziców oraz przedstawienie zgody drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę, jeżeli ma ono włoskie obywatelstwo
  • jeśli macie włoskie obywatelstwo oraz nieletnie dzieci, musicie załączyć też zgodę ich drugiego rodzica na Wasz wyjazd za granicę

Zostaną Wam pobrane odciski palców, będziecie też mogli złożyć oświadczenie woli, w którym zgadzacie się na pobranie organów w przypadku Waszej śmierci (jest to oświadczenie dobrowolne, nie musicie go składać).

Koszt wydania dowodu: 22,21 euro

Czas oczekiwania to zgodnie w założeniami sześć dni roboczych, gotowy dowód zostanie Wam przesłany na wskazany we wniosku adres. W międzyczasie wydane przez urząd zaświadczenie o złożeniu wniosku może być używane w zastępstwie dowodu.

 

Ważność włoskiego dowodu osobistego

Włoski dowód osobisty ma następującą ważność:

  • 10-letnią w przypadku osób pełnoletnich
  • 5-letnią w przypadku osób małoletnich w wieku od 3 do 18 lat
  • 3-letnią w przypadku dzieci w wieku do 3 lat

Termin ważności upływa w dniu Waszych urodzin danego roku, bez względu na datę wydania dowodu.

 

Wymiana dowodu osobistego

Wiele osób jest błędnie przekonanych, dowód osobisty jest też potwierdzeniem adresu zameldowania. Otóż włoski dowód osobisty jest tylko i wyłącznie dokumentem potwierdzającym Waszą tożsamość, a wpisany w nim adres zameldowania jest jedynie adresem, pod którym byliście zameldowani w momencie wydania Wam dowodu. Nie podlega on wymianie ani aktualizacji wraz ze zmianą miejsca zamieszkania, dlatego nie może potwierdzać Waszego aktualnego adresu – do tego służy zaświadczenie o zameldowaniu (certificato di residenza).

Włoski dowód osobisty może być wymieniony w następujących przypadkach:

  • zgubienie – musicie zgłosić ten fakt na komisariacie, podając numer zgubionego dowodu, i przedstawić w urzędzie meldunkowym potwierdzone przez policję zgłoszenie (denuncia di smarrimento)
  • kradzież – również w tym przypadku konieczne jest zgłoszenie kradzieży dokumentu na komisariacie (denuncia di furto)
  • zniszczenie – należy złożyć w urzędzie zniszczony dokument, w przeciwnym wypadku niektóre urzędy żądają podpisania oświadczenia o zniszczeniu dowodu lub zgłoszenia tego faktu na komisariacie (denuncia di deterioramento)
  • zmiana danych osobowych (np. nazwiska) – musicie wystąpić do urzędu o aktualizację Waszych danych, przedstawiając dokumenty potwierdzające ich zmianę (np. akt ślubu lub przetłumaczony wyrok rozwodowy)
  • upłynięcie terminu ważności – zazwyczaj urząd gminy informuje obywatela o zbliżającej się dacie upłynięcia terminu ważności i o konieczności wymiany dokumentu, w każdym razie można złożyć wniosek o wymianę począwszy od 180. dnia przed upływem ważności dokumentu (możecie to zrobić wcześniej, jeśli posiadacie stary, kartonowy dokument lub plastikowy wydany przed lipcem 2016, zgodnie z art. 24 ustawy nr 76 z dnia 16.07.2020 r. i okólnikiem nr 9/2020 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych)

Koszt wymiany dokumentu: 22,21 euro

Koszt wymiany dokumentu w przypadku jego zniszczenia, kradzieży bądź zgubienia: 27,37 euro











58 komentarzy:

  1. Sprostowanie: ważność włoskiego dowodu nie kończy się w dniu urodzin, ale po N lat od wystawienia. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, jeśli chodzi o dokumenty wystawione przed wejściem w życie ustawy n. 5 z dnia 9 lutego 2012 r. - ustawa ta wprowadziła zasadę, że data ważności wszystkich włoskich dokumentów tożsamości upływać ma w dniu urodzin właściciela. Dlatego w przypadku dowodów osobistych wydawanych lub odnawianych po 09.02.2012 r. ich ważność kończy się właśnie w dniu urodzin.

      Usuń
    2. Nie wiedziałam. Wygląda na to, że mężowi odnowili dowód osobisty niezgodnie z prawem. Odnowiony w lutym 2013 do lutego 2018, a urodziny ma w maju.

      Usuń
    3. Rozumiem, że poprzedni dowód osobisty został wydany w okresie od czerwca 2003 r. do czerwca 2008 r.? Jeśli tak jest, to dokument Twojego męża został przedłużony na 5 lat zgodnie z przepisami dotyczącymi dowodów wydanych właśnie w tamtym okresie (nowe prawo dotyczące przedłużenia ważności włoskich dokumentów z 5 do 10 lat weszło w życie 26 czerwca 2008 roku). W przeciwnym wypadku musiałby otrzymać dokument ważny do 2023 roku, a jego ważność upłynęłaby w dniu jego urodzin.

      Usuń
  2. jesli waznosc dowodu wygasla w zeszlym roku to czy nadal moge wymienic taki dowod w tym wypadku chodzi o moja 14 letnia corka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o rany boskie wlasnie przeczytalam tekst jeszcze raz tym razem ze zrozumieniem :)

      Usuń
    2. :)

      Można, pewnie, że można.:)

      Usuń
  3. Hej Dee poszlam dzis do comune wyrobic dowod wloski, ale babka powiedziala ze moje zdjecia z maja 2014 sa niewazne i musze zrobic nowe, i ze zdjecia powinny miec do 6 miesiecy od daty zrobienia,.... to mnie baba zagieła bo nie wiedzialam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, zdjęcia muszą być aktualne i większość gmin nie uznaje zdjęć wykonanych ponad 6 miesięcy wcześniej.

      Usuń
    2. U nas zdjęcie nie jest potrzebne. Pani w Comune robi zdjęcie przy biurku i gotowe. Zresztą dowody plastikowe są tutaj w Umbrii od ponad 10 lat.

      Usuń
    3. Czyli zdjęcie jest potrzebne, tylko sposób jego pobierania jest inny. ;) Projekt plastikowego dowodu ma niemal 20 lat, w niektórych gminach istnieją one od dawna, ale nie było to tak rozpowszechnione, jak obecnie.

      Usuń
  4. Witam mam problem ponieważ Pani w banku powiedziała, że nie zrobi mi konta w banku bo muszę mieć dowód włoski albo soggiorno(nie mam pojęcia co to jest i czy dobrze napisałam) konto jest mi bardzo potrzebne a nie mogę iść robić meldunku itd bo czekam na kontrakt najmu itd. Co robić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety ostatnimi czasy 99% włoskich banków wymaga od potencjalnych klientów nie tylko zameldowania we Włoszech (istnieją konta dla osób nie zameldowanych, ale koszt ich prowadzenia jest dużo wyższy), ale również włoskiego dowodu osobistego. Jeszcze 10 lat temu włoski bank pocztowy (BancoPosta) pozwalał na założenie konta bez względu na zameldowanie, ale te czasy chyba się już skończyły.

      Usuń
  5. Mam pytanie.. Mogę rayanerem lecieć z Palermo do Rzymu.. Na włoskim dowodzie... Myślę że tak ale pewności nie mam..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, czy Ryanair uzna włoski dowód za dokument wystarczający do podróży, niestety nie wykluczam możliwych problemów. Na wszelki wypadek skontaktowałabym się z biurem obsługi klienta i zapytała, czy przypadkiem nie potrzebujesz dokumentu wystawionego przez państwo, którego jesteś obywatelką - lepiej dmuchać na zimne.

      Usuń
    2. Jeżeli ma się obywatelstwo włoskie można posługiwać się dowodem włoskim podczas podróży, dotyczy również zagranicy. Mam włoskie obywatelsko, podróżuję po całej Europie na włoskim dowodzie. Ostatnio (tydzień temu) bez problemu leciałam z Perugii do Londynu i później z Londynu do Warszawa Modlin.

      Usuń
    3. Artykuł dotyczy zasad wydawania dowodu osobistego obcokrajowcom. ;)

      Usuń
  6. Chcialam Ci napisac, ze to co robisz to jest swietne! Dzieki informacjom z tej strony pokonalam ociemniala babke z comuny, ktora uparcie nie chciala mi zmienic nazwiska po slubie w dokumentach bo ona potrzebuje PASZPORT. Ciagle tylko ten paszport, chociaz sama byla obecna przy slubie! Uzbrojona w informacje z bloga poszlam walczyc o swoje i... udalo sie! A co najlepsze musialam pojsc wymienic pieniadze, bo nie miala jak wydac drobnych i jak wrocilam to zauwazylam, ze czyta jakies forum a dokladnie Twoj wpis ktory poznalam bo charakterystycznym emblemacie! Kobieta na tamtejszym stanowisku zasjmuje sie WSZYSTKIM a kompletnie nie zna przepisow... :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha, chyba zacznę się częściej po włosku na forach udzielać i oświecać upartych urzędników. ;) Cieszę się, że bitwa wygrana!

      Usuń
  7. Witam, mam pytanie odnośnie danych zawartych w dowodzie włoskim. Moja ciocia Polka wyszła za Włocha, ślub miał miejsce w Polsce, ale zaraz po tym wyjechali do Włoch (rok 1977), tam wyrobiła dowód, który zawierał jej imię i nazwisko dwuczłonowe, w między czasie nabyła w Polsce mieszkanie w spadku po mamie - na postanowieniu sądu w Polsce widnieje jej dwuczłonowe nazwisko zgodnie z tamtym dowodem. Mamy rok 2017 ciocia chce sprzedać mieszkanie w Polsce i nagle bariera nie do pokonania ponieważ na dowodzie którym obecnie się posługuje widnieje tylko jej nazwisko rodowe (z czego to wynika czy z tego że nabyła po drodze obywatelstwo Włoskie, czy tam zmieniły się przepisy-że teraz dowód osobisty zawiera tylko nazwisko rodowe kobiety), żaden notariusz nie spisze aktu dopóki nie sprostujemy sprawy nazwiska cioci:(. Powiedziano nam że skoro na postanowieniu o nabyciu spadku widnieje nazwisko dwuczłonowe a teraz ta osoba posiada w dowodzie informacje że ma tylko nazwisko rodowe jednoczłonowe to w Polsce są to dwie inne osoby i jak tu udowodnić tożsamość?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli ciocia nabyła obywatelstwo włoskie, zostało jej we Włoszech przywrócone nazwisko rodowe, gdyż zgodnie z włoskimi przepisami zmiana nazwiska po ślubie jest niemożliwa. Dopóki była wyłącznie obywatelką RP, kwestia jej nazwiska była regulowana polskimi przepisami, które jednak przestały ją we Włoszech obowiązywać w momencie przyznania włoskiego obywatelstwa. Jeśli ciocia posiada kopię dekretu przyznania obywatelstwa, powinno być na nim napisane nazwisko, które będzie ona nosić jako obywatelka Włoch, może to wystarczy, by wykazać powód, dla którego w dowodzie włoskim widnieje tylko nazwisko rodowe? Jeśli nie, można spróbować poprosić polski konsulat we Włoszech o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że chodzi o tę samą osobę.

      Usuń
    2. Tak na marginesie, jeśli ciocia posiada nadal również obywatelstwo polskie, powinna posługiwać się w Polsce polskimi dokumentami tożsamości, nie włoskim. A skoro wygląda na to, że po zmianie nazwiska we Włoszech nie dokonała jego zmiany w Polsce (a to zdecydowanie ułatwioby jej życie, gdyż w obu krajach nosiłaby to samo nazwisko), to w polskich dokumentach powinno widnieć podwójne nazwisko, podobnie jak w dokumentacji spadkowej.

      Usuń
  8. Dziękuję serdecznie za odpowiedź też tak przypuszczałam. Ciocia pojechała wczoraj do Włoch, żeby pojechać do polskiego konsulatu i tam poprosić o pomoc. Ona nie do końca umiała nam wytłumaczyć dlaczego ten nowy dowód zawiera tylko nazwisko rodowe - (gdzie się podziało to drugie-sama dokładnie nie wiedziała) to ja jej podpowiedziałam, że możliwe że w wyniku nabycia obywatelstwa włoskiego. proszę mi jeszcze powiedzieć czy wyjeżdżając do Włoch w 1977 roku (już po ślubie z Włochem) od razu to obywatelstwo włoskie nabyła? czy jest jakiś okres kiedy na to się czeka. Ona twierdzi że od razu miała obywatelstwo włoskie bo poślubiła Włocha,ale nie chce mi się w to wierzy(wtedy jak rozumiem musiałaby mieć od razu tylko nazwisko rodowe). Zakładam że właśnie po przyjeździe do Włoch miała obywatelstwo Polskie wyrobiła dowód zgodnie z prawem włoskim przyjmując dwuczłonowe nazwisko(bo nie chciała tylko rodowego) a później nabyła obywatelstwo i przy nowym dowodzie zostało tylko rodowe - mi się tak to ułożyło w całość. ciocia jak się okazuje nie bardzo się w tym orientowała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przed 1983 rokiem ślub z obywatelem włoskim automatycznie oznaczał uzyskanie obywatelstwa, obecnie trzeba czekać kilka lat na możliwość złożenia wniosku o jego przyznanie.

      Art. 143-bis włoskiego kodeksu prawa cywilnego stanowi, że po ślubie kobieta dodaje do nazwiska panieńskiego nazwisko męża i choć od wielu lat przepis ten jest "martwy" (zgodnie z wieloma wyrokami sądów różnej instancji) i obecnie kobieta musi pozostać przy nazwisku rodowym, całkiem możliwe, że w latach 70. nazwiska dwuczłonowe były we Włoszech stosowane. Mogę się jedynie domyślać, że wraz ze zmianami zachodzącymi we włoskich procedurach w pewnym momencie, przy odnawianiu dowodu, nazwisko męża zostało z niego usunięte.

      Usuń
  9. Ma Pani rację ale tak to jest jak się żyje z dnia na dzień a dopiero w wyniku problemu okazuje się ile spraw trzeba naprostować. Wyciągnęłam jej akt małżeństwa w Polsce i się okazało, że w Polsce w ogóle przyjęła tylko nazwisko męża - żeby było wesoło:)nie wiem dlaczego sąd w tamtym czasie wydał postanowienie na podstawie dowodu włoskiego (wg mnie powinien nakazać jej wyrobić dowód polski i było by po problemie a teraz odkręcanie takie). Na dzień dzisiejszy ciocia nie ma ani peselu ani dowodu polskiego. Być może faktycznie powinna w Polsce przyjąć nazwisko dwuczłonowe tak jak na postanowieniu sądu. Dowiadywałam się w urzędach zajmie nam to w Polsce dużo czasu i stałej obecności cioci na miejscu. Powoli ja sama się już w tym gubie i poddaje, szkoda że tak późno ciocia się obudziła, że ma tak nie uregulowaną sytuację z nazwiskami.Prawo Włoskie swoje a Polskie swoje:)

    OdpowiedzUsuń
  10. W końcu ktoś mi rozjaśnił sytuację:). To co Pani napisała jest bardzo prawdopodobne. Zobaczymy co cioci da się ustalić w konsulacie, może coś pomogą. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i konkretne odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wystarczy posiadanie miejsca zamieszkania we włoszechczy musi być miejsce zameldowania tu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolisz, że skopiuję jedno z pierwszych zdań artykułu:

      "Aby otrzymać włoski dowód, musicie być zameldowani, gdyż organem wydającym dowody osobiste jest właśnie biuro meldunkowe (Ufficio Anagrafe)."

      Usuń
    2. Tylko że ja mam tu domicil.. czyli dowodu włoskiego nie dostane.. a gdybym im dodatkowo pokazała wyciąg z banku że mam wystarczająco gotówki tam zgromadzonej mogłoby się to wtedy udać ? Jestem tu zatrudniona sezonowo i oni chcą abym każdego roku przychodziła się meldować z nową umowę o pracę..

      Usuń
    3. Miejsce zamieszkania (domicilio) nie jest w żaden sposób rejestrowane w urzędzie gminy, rejestruje się jedynie zameldowanie (residenza). Czy przypadkiem nie jesteś wpisana do wykazu osób tymczasowo zameldowanych (schedario della popolazione temporanea)? W niektórych gminach, zgodnie ze wskazówkami MSW, pracownicy sezonowi, pracownicy oddelegowani i studenci są rejestrowani w takim właśnie osobnym rejestrze (nie wszędzie).

      Usuń
    4. Mam jeszcze jedno pytanie... rzeczywiście jestem zarejestrowana w tym osobnym rejestrze bo pracowałam przez lata w hotelu i tam też mieszkałam podczas sezonu gdy pracowałam. Teraz mieszkać tu będę cały rok.. tzn na stałe. Mieszkam w mieszkaniu wynajmowanym przez mojego chłopaka i pracuję też sezonowo 10 miesięcy w magazynie. Muszę iść teraz do gminy i się zameldować. Mogę dalej się rejestrować w ten sposób czy jest to niewłaściwe? Muszę się normalnie zameldować? Prawdopodobnie wrócę kiedyś do polski i chciałam się dowiedzieć też czy będzie to miało jakieś konsekwencje w przyszłości np. z otrzymaniem dofinansowania od państwa w polsce do kupna mieszkania, z dziedziczeniem?

      Usuń
    5. I jeszcze czy gdy będę tu zameldowana to dostanę karte zdrowia jedną na kilka lat czy też za każdym razem gdy skończy mi się umowa o pracę to iść do urzędu pracy ich o tym informować ... czy będzie ona ważna przez kilka lat... żebym mogła się tylko o zasiłek dla bezrobotnych starać w styczen-marzec (rolnictwo).... i nie musieć ciągle po urzędach latać :)

      Usuń
    6. Nie znam polskich przepisów, nie potrafię więc powiedzieć, czy zameldowanie za granicą może mieć w przyszłości na coś wpływ, w każdym razie moim zdaniem powinnaś zameldować się jako zwykły pracownik mający umowę na czas określony.

      Ponieważ umowa jest właśnie na czas określony, rejestracja we włoskiej służbie zdrowia będzie ważna jedynie na czas jej trwania - aby uzyskać rejestrację na czas nieokreślony oraz kilkuletnią kartę zdrowia, musiałabyś np. podpisać umowę na czas nieokreślony lub posiadać prawo stałego pobytu. Latania po urzędach raczej nie unikniesz.;)

      Usuń
    7. Dziękuję ;) to lecę do gminy ;) pozdrawiam ;)

      Usuń
    8. A jeszcze zapytam... a prawo do stałego pobytu mogłabym dostać gdy pracuję tu już od 10 lat ale sezonowo przebywałam do tej pory po 7 miesięcy w roku minimum we włoszech czy przez 5 lat muszę mieć stałą pracę i być zameldowana a nie tak jak ja być zapisana w osobnym rejestrze osób czasowo przebywających we włoszech?

      Usuń
    9. Musisz wykazać, że spełniałaś warunki pobytowe przez pięć lat w sposób ciągły:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu.html?m=1

      Jeśli co roku wracałaś po paru miesiącach do Polski, trudno jest mówić o stałym pobycie.

      Usuń
  12. Na zdjęciu należy mieć odsłonięte lewe uvho czy nie jest to wymagane?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We Włoszech nie ma tego typu wymogów.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :) pozdrawiam;)

      Usuń
  13. Witam a czy trzeba mieć dowód Włosi żeby zarejestrować się jako bezrobotny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, włoski dowód osobisty nie może być wymagany przez urząd pracy.

      Usuń
    2. Chciałam uaktualnić, że teraz chyba jednak tego wymagają. Babeczka z Centro per Impiego powiedziała mi, że nie może mnie zarejestrować jeśli nie mam włoskiego dowodu osobistego i mam go wyrobić i zgłosić się do niej po wyrobieniu. Ma rację?

      Usuń
    3. W kwestii przepisów nic się nie zmieniło, sytuacja nadal wygląda tak, jak opisałam w artykule - jedynym obowiązkowym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty lub paszport wydany przez Twój kraj pochodzenia. Niestety zawsze znajdzie się urzędnik "wymagający" dokumentów, które nie są przewidziane żadnymi przepisami i od Ciebie zależy, czy masz ochotę walczyć o swoje prawa, czy machnąć ręką i dla świętego spokoju wyrobić dowód. :)

      Usuń
  14. Dzień dobry... w polskim dowodzie osobistym mam wpisany jako kolor oczu piwne... jaki kolor mam wpisać we włoskim? Brązowe? Zielone?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We włoskim nie istnieje dokładny odpowiednik piwnego koloru oczu, więc proponowałabym użycie określenia "castano".

      Usuń
  15. Witam , ja z problemem z miejscem urodzenia w dowodzie osobistym. Otóż, jestem rezydentem Włoch na dowodzie włoskim mam miejsce urodzenia "Polonia" no Ji teraz klops. Przerejstrowuje samochód na wloską rejestrację pomijając że czekałam 2 miesiące, i zgubili mi tłumaczenia...doczepili się że w dowodzie polskim jest inne miejsce urodzenia niż we włoskim. Jak się ma do tego prawo? Jestem bez auta od 3 miesięcy, bo robiłam radiazione a już po 2 tyg okazało się że nie trzeba. Chcialab wiedzieć jak się zachować i jak rozwiązać sytuacje? Ajuto!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twoim dokumentem tożsamości jest polski dowód osobisty lub paszport, jeśli więc urzędnikom nie podoba się wpis do włoskiego dowodu, którego posiadać wcale nie musisz, to niech w ogóle się nim nie zajmują. Tak na marginesie, wydaje mi się absurdem blokowanie sprawy przez tego typu "problem", jeśli nadal nie uda się się z tego powodu przerejestrować pojazdu, zażądaj odmowy na przyjęcia wniosku na piśmie i złóż odwołanie. Żadne przepisy nie pozwalają wydziałowi komunikacji na tego typu działania.

      Usuń
  16. Witam
    Jest to stary post ale może się uda.
    Mój narzeczony mieszka ze mną w Niemczech i wczoraj zgubił właśnie włoski dowód osobisty (ten wydany dla obcokrajowcow, pochodzi z Gambii ale mieszkał kill lat we Włoszech) co możemy zrobić aby wyrobić nowy? Czy jedyna opcja jest lot do Włoszech? Idziemy dzisiaj zgłosić to na policję. Czy ktoś się orientuje jak to załatwić ? Nie ukrywam ze lot do Włoch teraz jest dla nas niemożliwy. Dziękuje z góry
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego wiąże się z koniecznością stawienia się w urzędzie gminy, w której narzeczony jest zameldowany, nie można załatwić tego na odległość. Skoro jednak mieszka on obecnie w Niemczech, włoski dowód do niczego mu się tak naprawdę nie przyda, gdyż w przypadku obcokrajowców jest on ważny wyłącznie na terytorium Włoch.

      Usuń
  17. mój tata musi jechać do Włoch ale ma nieważny dowód osobisty i mieszkamy w polsce to musi on jechać do ambasady do warszawy i wyrobić jeszcze raz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domyślam się, że tata jest obywatelem Włoch - powinien zwrócić się do ambasady Włoch w Warszawie o wydanie nowego dowodu lub paszportu:

      https://ambvarsavia.esteri.it/ambasciata_varsavia/it/informazioni_e_servizi/servizi_consolari/documenti_viaggio

      Na nieważnym włoskim dowodzie mógłby ewentualnie zaryzykować podróż do Włoch samochodem, jednak nie mogę zagwarantować, że po drodze nie będzie problemów, np. w przypadku kontroli drogowej. No i tak czy siak musiałby poczekać na wydanie nowego dokumentu we Włoszech, by móc wrócić do Polski.

      Usuń
  18. Dzień dobry, chciałabym dopytać: czy przy przenoszeniu własności auta też nie mamy obowiązku okazywać włoskiego dowodu osobistego? Załatwiliśmy dotąd mnóstwo formalności (łącznie z kupnem mieszkania, założeniem firmy, założeniem konta w banku) posługując się polskim dowodem osobistym (plus codice fiscale i potem również meldunek), a dopiero przy przenoszeniu własności auta pani w okienku uparła się, że konieczny będzie włoski dowód. Będę wdzięczna za podpowiedź. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żaden przepis nie zobowiązuje obywatela UE do posiadania włoskiego dowodu osobistego, żaden przepis nie stanowi też, że trzeba taki dowód posiadać, by móc przenieść własność pojazdu, więc pani w okienku nie ma podstaw, by się upierać przy tego typu żądaniach. Rozumiem, że załatwiacie sprawę przez agencję lub ACI - w tym przypadku, jeśli nie uda się pani przekonać, radziłabym po prostu zmienić biuro.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź! Jak wielu, jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i wsparcia niesionego zagubionym :) Tak właśnie mi się wydawało. A najbardziej mnie zaskoczyło, że przy załatwianiu innych formalności temat włoskiego dowodu osobistego w ogóle nie powstał. A tu pani tak kategorycznie obstawała przy swoim, że aż zgłupiałam i zaczęłam myśleć, że może kupno samochodu jest jakimś wyjątkiem albo uznane jest za "dobro luksusowe", które ma swój zestaw wymagań. Tak czy inaczej: WIELKIE DZIĘKI! :)

      Usuń
  19. Dobry wieczór! Co należy zrobić z dowodem przy wyjeździe z Włoch (na stałe)? Właściciel mieszkania oficjalnie rozwiąże ze mną kontrakt najmu, ale czy trzeba formalnie gdzieś się udać i wyrejestrować? Niestety włoskie państwowe appki są w tej kwestii nieczytelne…

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie powinnaś się z Włoch wymeldować:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/10/wymeldowanie-z-woch.html

      Usuń
  20. Czy coś się zmieniło w ciągu ostatnich lat w kwestii ważności polskiego dowodu osobistego we Włoszech? Pytam ponieważ wszystkie sprawy urzędowe musimy z mężem załatwiać przez Patronatów (odpłatnie)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie do końca rozumiem związek pomiędzy polskim dowodem osobistym a korzystaniem z biur patronackich, w każdym razie nic się w kwestii ważności unijnych dokumentów tożsamości (w tym paszportów) nie zmieniło, nadal obowiązują zapisy ustawy nr 30/2007 o pobycie we Włoszech obywateli UE. Jeżeli chodzi o to, że polski dowód nie pozwala uzyskać tzw. Spidu pozwalającego na samodzielne załatwianie spraw urzędowych, to jest to prawda - wyjaśniłam to dokładnie tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2020/09/spid-klucz-dostepu-do-usug.html

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...