4 kwietnia 2013

TESSERA SANITARIA – WŁOSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO



Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 r.

Włoski odpowiednik polskiej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nazywa się tessera sanitaria i jest wydawany wszystkim osobom, które mają prawo do korzystania z włoskiego systemu ochrony zdrowia (na ten temat pisałam tutaj).

Do czego służy tessera sanitaria?

Funkcje włoskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego są różnorakie:

  • potwierdza, że macie prawo do korzystania z opieki zdrowotnej we Włoszech;
  • pozwala na uzyskanie pomocy medycznej na terytorium całej Unii Europejskiej na koszt włoskiego Servizio Sanitario Nazionale, o czym szerzej za chwilę;
  • służy do monitorowania wydatków na publiczną służbę zdrowia;
  • zastąpiła dawną kartę z codice fiscale, więc używana jest w każdej sytuacji, w której należy ten właśnie numer identyfikacyjny okazać; do takich sytuacji należą np. zakup lekarstw w aptece (jeśli okażecie tessera sanitaria, zostanie zeskanowany jej kod kreskowy, a na paragonie wydrukowany będzie Wasz codice fiscale, co pozwoli Wam później odliczyć sobie część kosztów zakupu od podatku; jeśli nie macie przy sobie karty, możecie w tym celu podać codice fiscale np. ustnie, by aptekarz dodał go do paragonu), wizyty specjalistyczne i badania w publicznych ośrodkach zdrowia, a także... zakup karty SIM czy też papierosów w automatycznych punktach sprzedaży.

Kto może otrzymać tessera sanitaria?

Obywatel UE mający prawo do korzystania z włoskiego systemu ochrony zdrowia zazwyczaj ma też prawo do otrzymania karty zdrowia ważnej w całej UE, istnieją jednak wyjątki – niektórzy obywatele UE zarejestrowani w SSN otrzymują tessera sanitaria nie uprawniającą do korzystania z opieki zdrowotnej poza granicami Włoch (poznacie ją po gwiazdkach z tyłu karty), gdyż przysługuje im europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego w innym państwie unijnym, np. w Polsce. Chodzi o osoby zarejestrowane w SSN na podstawie formularzy europejskich S1/E106-E109-E120-E121 – w tym przypadku koszty leczenia są pokrywane przez zagraniczną instytucję, np. polski NFZ, z którą włoski SSN później się rozlicza w celu uzyskania zwrotu pieniędzy.

Co zrobić, by otrzymać kartę?

Musicie udać się do odpowiedniej terytorialnie ASL, czyli lokalnej placówki zdrowotnej (w zależności od regionu mogą one nazywać się nieco inaczej, np. USL, AUSL, ULSS, ATS itp.) i zarejestrować się w SSN, oczywiście jeśli macie do rejestracji prawo. W momencie rejestracji urzędnik automatycznie zaznacza w systemie, czy przysługuje Wam karta zdrowia i jeśli tak, zostaje Wam ona przesłana na adres będący w posiadaniu urzędu skarbowego (adres zameldowania lub adres podany w momencie złożenia wniosku o przyznanie codice fiscale, widniejący w tzw. Anagrafe Tributaria). Trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż często na kartę zdrowia czeka się miesiąc lub nawet dłużej – w międzyczasie możecie używać papierowego wydruku karty, który dostaniecie w ASL; możecie też ściągnąć i wydrukować sobie tymczasową kartę ze strony internetowej, o której napiszę za chwilę.

A jeśli minęło już sporo czasu, a tessera sanitaria nadal nie dotarła? Możecie sprawdzić, czy została wysłana na stronie https://sistemats1.sanita.finanze.it/portale/tessera-sanitaria-cittadini i w razie potrzeby udać się ponownie do ASL lub do Agenzia delle Entrate w celu wyjaśnienia sprawy – może się na przykład zdarzyć (w moim przypadku tak właśnie było), że podczas rejestracji w SSN urzędnik ASL zapomni zaznaczyć, że przysługuje Wam karta zdrowia.

Na wyżej wspomnianą stronę internetową możecie zalogować się na trzy sposoby:

A co można zrobić po zalogowaniu?

  • sprawdzić dane wystawionej karty i ściągnąć jej wersję pdf;
  • złożyć wniosek o wystawienie i wysłanie nowej karty – możecie to zrobić w przypadku, gdy karta nie dotarła (mimo iż status na stronie to „wysłana”), zgubiliście ją, została skradziona, stała się nieczytelna, rozmagnesowała się lub straciła ważność, a nie otrzymaliście nowej;
  • sprawdzić poniesione przez Was wydatki medyczne zarejestrowane w systemie w ciągu ostatnich lat – przydaje się to głównie do rocznych zeznań podatkowych;
  • wykluczyć niektóre lub wszystkie poniesione w roku poprzednim wydatki, by nie zostały one wzięte pod uwagę w momencie wstępnego wypełniania przez urząd skarbowy Waszego zeznania podatkowegojest to możliwe jedynie w marcu każdego roku.

Ważność karty

Włoska karta ubezpieczenia zdrowotnego ma zazwyczaj ważność sześcioletnią (w przypadku obywateli włoskich oraz osób zarejestrowanych w SSN na czas nieokreślony) lub odpowiadającą ważności rejestracji w SSN. Zazwyczaj nowa karta zdrowia jest wysyłana automatycznie, zanim jej ważność wygaśnie – nie dotyczy to osób, które otrzymały ją na czas określony w związku w ograniczoną czasowo rejestracją w SSN (np. bezrobotnych lub pracowników na czas określony) – te osoby muszą odnowić rejestrację w ASL, po czym otrzymają nową kartę.

Ponieważ system ochrony zdrowia zarządzany jest na szczeblu regionalnym, zasady dotyczące ważności karty mogą się zmieniać w zależności od ASL.

Używanie karty poza granicami Włoch

Jeśli otrzymaliście kartę dającą Wam prawo do korzystania z opieki medycznej za granicą (tzw. TEAM – Tessera Europea di Assistenza Malattia), możecie uzyskać pomoc we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Ale uwaga, to nie jest tak, że we wszystkich tych państwach macie prawo do opieki zdrowotnej w takim zakresie, jak we Włoszech – TEAM gwarantuje Wam uzyskanie jedynie niezbędnych świadczeń zdrowotnych na takich samych warunkach, jakie przysługują obywatelom danego kraju. Podkreślam tu słowo NIEZBĘDNYCH – chodzi o sytuacje nagłe, takie jak wypadek, uraz czy choroba, nie możecie natomiast korzystać na jej podstawie ze świadczeń planowych, takich jak operacja czy leczenie, któremu możecie poddać się po powrocie do Włoch.

Jeśli chodzi o korzystanie z włoskiej TS w Polsce, to moje osobiste doświadczenia w tym zakresie są pozytywne, choć rzecz jasna sam fakt, że musiałam z niej skorzystać, do pozytywnych nie należy. ;)

  1. W 2017 roku złamałam sobie z hukiem rękę i personel przyszpitalnego pogotowia ratunkowego zajął się mną bez problemu (RTG + łuska gipsowa + skierowanie na operację, z którego nie skorzystałam, gdyż wróciłam w tym celu do Rzymu), aczkolwiek próbowano mnie pytać o jakiś „druk europejski”, pokazując mi pismo z NFZ przedstawiające niemiecką kartę ubezpieczenia zdrowotnego z adnotacją, by jej nie przyjmować. Nie wiem, o co tam chodziło, ale omdlewając z bólu powiedziałam przemiłym zresztą pielęgniarkom, że we Włoszech to wydają i nie mam niczego innego, no i na tym się skończyło, a żadnego rachunku nie dostałam.
  2. W 2022 roku zachorowałam na anginę, zadzwoniłam do lokalnej przychodni (miasteczko na prowincji, żadna metropolia), zarejestrowałam się do lekarza, w przychodni pani w rejestracji wzięła moją kartę, skserowała, włożyła do segregatora i już – bez zbędnych pytań zostałam przyjęta, przetestowana pod kątem covidu, zdiagnozowana, a na koniec dostałam receptę elektroniczną na apkę mObywatel i za parę groszy kupiłam w aptece antybiotyk.

Takie same zasady obowiązują we Włoszech w przypadku osób posiadających polską EKUZ lub kartę wystawioną przez inny kraj UE!

148 komentarzy:

  1. Witam! Piszesz, że karta ta zastąpiła kartę z Codice fiscale. Czy to oznacza, ze bez ubezpieczenia nie dostanę mojego numeru? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie masz prawa do opieki zdrowotnej we Włoszech, możesz otrzymać zieloną kartę z CF, zazwyczaj wysyłaną nie automatycznie, a na wniosek zainteresowanego. Twój CF i bez niej jest oczywiście ważny, po to urząd skarbowy wydaje papierowe potwierdzenie jego nadania.

      Usuń
    2. Zjechalam do Polski z Włoch, mam ważną tesere jeszcze 3lata.Nie wrócę już do Włoch czy mogę się zarejestrować w biurze pracy i korzystać z ubezpieczenia w Polsce?

      Usuń
    3. Powinnaś zgłosić wyjazd w urzędzie gminy (czyli wymeldować się z powodu wyjazdu na stałe za granicę) i w ASL, by przestali płacić za Ciebie Twojemu lekarzowi rodzinnemu.

      Nie sądzę, by polskie urzędy miały możliwość sprawdzenia, czy posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w innym kraju, w każdym razie nie ma przeszkód, byś zarejestrowała się w polskim biurze pracy po powrocie do Polski.

      Usuń
    4. witam a co zrobić, gdy karta została wysłana na adres pod którym od lat nie mieszkam i nie chcą jej wystawić ponownie jak również nie chcą zmienić adresu nowego9?

      Usuń
    5. Nie bardzo rozumiem, co to znaczy, ze "nie chcą" zaktualizować adresu - jeśli zmieniłeś w międzyczasie miejsce zameldowania, urząd skarbowy powinien mieć nowy adres w bazie danych, a jeśli zawiera ona błędne informacje, to odmowa ich korekty jest dla mnie niezrozumiała.

      Usuń
    6. A co zrobić gdy kartą została wysłana na adres podany którym już nie mieszkam? Jak zmienić adres , aby wysłali kartę pod aktualny?

      Usuń
    7. problem polega na tym, ze nie chcą zmienic innego adresu do korespondencji i caly czas wysyłaja pod stary adres, a nie mam juz tam ani dostepu ani kontaktu. Co w danej sytuacji robić?

      Usuń
    8. Urząd nie wysyła karty na adres korespondencyjny, a na adres widniejący w systemie. Jeśli nadal mieszkasz we Włoszech, to powinnaś być zameldowana pod nowym adresem, który powinien aktualizować się automatycznie.

      Usuń
  2. czy będąc zarejestrowana we włoszech, mając codice fiscale mogę otrzymać taką karte ubezpieczeń. nie jestem zameldowana we włoszech w polsce w sumie też a spędzam we włoszech do 8 miesięcy i wracam. czy mając taką karte mogę korzystać z wizyt u lekarzy w polsce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Włoską kartę ubezpieczenia zdrowotnego możesz uzyskać tylko wówczas, gdy masz prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech - na ten temat napisałam osobny artykuł, gdyż o ile Włosi mają zapewnione takie prawo przez konstytucję, to obywatele UE muszą spełnić pewne warunki, by z włoskiej służby zdrowia móc korzystać na takich samych zasadach.

      Z wykorzystaniem włoskiej TS w Polsce bywa różnie, nie wszystkie placówki ją honorują (choć powinny), wówczas trzeba pokryć koszty z własnej kieszeni, a następnie ubiegać się o zwrot we włoskiej ASL.

      Usuń
  3. Hej. Po pierwsze - ogromne dzięki za mnóstwo bardzo pomocnych informacji. Dzięki Tobie moje pierwsze miesiące we Wloszech przebiegły z mniejszą ilością stresu (bo oczywiście nie - bezstresowo z włoską biurokracją :).
    Być może pisałaś już o tym, a ja nie zauważyłam, ale chciałam podzielić się moim doświadczeniem - może dla kogoś będzie pomocne. Mieszkam w północnych Włoszech (prowincja LC) i przez długi czas szukałam pracy. Moja pierwsza umowa to były dwa tygodnie okresu próbnego poprzez agencję pracy, po których miałam problemy z podpisaniem umowy z pracodawcą, który nie chciał zatrudnić osoby nie będącej rezydentem. (zaś bez umowy o pracę Comune nie chciało mi wydać rezydencji). Za trzecią wizytą w Comune (upór popłaca) urzędniczce przypomniał się przepis, który mówi, że jeżeli pracowałam (nawet dwa tygodnie), to pod warunkiem zarejestrowania się jako bezrobotna w Centro del impiego utrzymuję status pracownika przez rok. Dzięki temu udało mi się uzyskać nie tylko rezydencję, ale i kartę ubezpieczenia zdrowotnego. (Pomijam milczeniem fakt, że pracodawca nie miał prawa wymagać ode mnie rezydencji. Chodziło mu o środki z regionu które dostałby zatrudniając rezydenta.). W ten sposób, nie będąc zatrudnioną udało mi się uzyskać ubezpieczenie i rezydencję. Jeszcze raz dzięki za ogrom pracy, który wkładasz w bloga. Pozdrawiam, Magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Magda,

      bardzo się cieszę, że choć trochę ułatwiłam Ci zderzenie z włoską rzeczywistością biurokratyczną.;) I dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem, potwierdzającym przepisy, o których pisałam w artykule o prawie do opieki zdrowotnej obywateli UE (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html).

      Pozdrawiam serdecznie i oby wszystko szło możliwie bezproblemowo! :)

      Usuń
  4. dzien dobry
    mam pytanie,mam moj ma tessera sanitaria,we wloszech,a musi sie połozyc w szpitalu na badabie i prawdopodobnie zabieg ginekologiczny,i jak czytam i się dowiaduje ze niemoże z tej karty,(bo to tylko w naglych przypdkach),ze musi miec inna : jaka i jak ja zdobyc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie istnieje "inna karta" - jeśli dobrze zrozumiałam, musi poddać się badaniom i zabiegowi poza granicami Włoch, więc możliwe, że pobyt w szpitalu będzie wymagał wcześniejszego upoważnienia ze strony włoskiej ASL. Generalnie Unia Europejska stara się zagwarantować obywatelom dostęp do służby zdrowia w każdym kraju na podstawie ubezpieczenia w kraju zamieszkania i Włochy w marcu br. przyjęły ustawę wdrażającą dyrektywę europejską:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html

      Najlepiej zwrócić się do Krajowego Punktu Kontaktowego (punto di contatto nazionale) przy włoskim Ministerstwie Zdrowia i zapytać, jak należy postąpić. Podaję link do formularza kontaktowego:

      http://www.salute.gov.it/portale/temi/p_sendMailNCP_ITA.jsp

      Usuń
    2. miałam podobną sytuację w Posce poinformowano mnie,że moge skorzystac z włoskiej karty tessera tylko dwa razy..

      Usuń
    3. Ciekawe, na jakiej podstawie. ;) Czasem mam wrażenie, że instytucje w Polsce nie do końca rozumieją, że koszty leczenia osoby okazującej włoską kartę zdrowia zostaną zwrócone przez włoski SSN, z którym NFZ musi się później rozliczyć. To nie jest tak, że leczymy się w Polsce za darmo, na koszt polskich podatników!

      Usuń
  5. Witam.

    Mam takie pytanie....Przebywam we Włoszech od roku razem z moimi synami. Nie pracuję i nigdy jeszcze nie podjęłam legalnej pracy we Włoszech, a więc nie mam prawa do tassiera sanitaria i chociaż mam zarejestrowaną umowę na wynajm mieszkania, oczywiście odmawiają mi rezydencji. Moje pytanie dotyczy jednak synów, którzy uczęszczają tu do liceum i od listopada mają przyznaną w Polsce rentę rodzinną po ojcu. Są więc rencistami. Czy w takim przypadku dziecko w wieku 15 lat i 18 lat, uczące się we Włoskim państwowym liceum i pobierające rentę z Polski, moga ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne we Włoszech, pomimo, że jeszcze nie otrzymalismy rezydencji i zapewne czeka nas walka.

    Pozdrawiam Małgosia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety sytuacja nie jest kolorowa, gdyż aby polski rencista mógł zarejestrować się w SSN, musi przedstawić w ASL europejski formularz S1 wydany przez NFZ, a więc posiadać ubezpieczenie zdrowotne w Polsce (pisałam o tym tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html). Jeżeli Twoje dzieci nie mają prawa do opieki zdrowotnej w Polsce, włoski SSN nie może ubiegać się w NFZ o późniejszy zwrot kosztów ich leczenia, dlatego rejestracja tutaj nie jest możliwa. Na Twoim miejscu zapytałabym w ASL, czy w Twoim regionie możliwa jest dobrowolna rejestracja w SSN (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/dobrowolna-rejestracja-w-ssn-dla-osob.html), co po pierwsze umożliwi Wam korzystanie z służby zdrowia, a po drugie powinno liczyć się jako ubezpieczenie do zameldowania.

      Istnieje jeszcze możliwość otrzymania w ASL tzw. kodu ENI (w przypadku obywateli spoza UE nazywa się on STP), który przyznawany jest obywatelom UE nie mającym prawa do rejestracji w SSN (i zameldowania) i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Pozwala on na uzyskanie opieki zdrowotnej i zazwyczaj ważny jest przez 6 miesięcy (może zostać odnowiony).

      Jeśli chodzi o zameldowanie, jako osoba niepracująca musiałabyś przedstawić odpowiednie środki na utrzymanie siebie i synów (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/09/zameldowanie-jak-wykazac-posiadanie.html) oraz właśnie posiadanie polisy zdrowotnej.

      Usuń
  6. Teresa Witam ja miałam złamaną prawe kończynę tu we Włoszech i nam problem z ręko . co mam robić gdzie się udać . A mam meldunek i kartę tessera .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że nie bardzo rozumiem Twoje pytanie... Skoro jesteś zarejestrowana we włoskim systemie opieki zdrowotnej, w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych wystarczy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który w razie konieczności wypisze skierowanie do specjalisty.

      Usuń
  7. Tak rozumie do lekarza specjalisty .Tylko jest problem bo lekarze z pogotowia zgubili moją historie choroby . Czy mogą ubiegać się o odszkodowanie .Za moja reke . A w dodatku mam polską grupę o nie pełnosprawności znacznym ,mam 60 lat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, w jakich okolicznościach złamałaś rękę - jeśli był to np. wypadek przy pracy, mogłabyś ubiegać się o odszkodowanie z INAIL, jeśli natomiast był to wypadek samochodowy, odszkodowanie może wypłacić ubezpieczyciel samochodu, z którego winy miał on miejsce. Oczywiście w obu przypadkach konieczne jest udokumentowanie choroby, więc fakt zgubienia dokumentacji może być problemem.

      Jeżeli chodzi o niepełnosprawność i związaną z nią pomoc państwa włoskiego (o której pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/na-jaka-pomoc-moga-liczyc.html), przede wszystkim musiałabyś uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności tu we Włoszech (polskie orzeczenie nie wystarczy):

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/orzeczenie-o-niepenosprawnosci-we.html

      Usuń
  8. Nie pracuje złamałam sobie idąc sobie polna droga ,podkneam się o patyka .Pracuje tylko mąż na papierach włoskich .To co mam robić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że trudno będzie Ci uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie, chyba że właściciel polnej drogi jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej i udowodnisz mu, że obecność patyka była zaniedbaniem z jego strony.;) Na Twoim miejscu spróbowałabym uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, a potem sprawdziła, czy przysługuje Ci jakaś pomoc od państwa.

      Usuń
  9. Tata pracował legalnie we Włoszech. Nigdy nie zgłosił ani dzieci (jak uczyliśmy się), ani mamy do ubezpieczenia. W 2012 Zachorował na raka, poszedł na zwolnienie i otrzymał rentę. Mama pojechała do niego, by się nim opiekować i towarzyszyć do końca. Gdy po roku zmarł, złożony został wniosek o rentę rodziną. Mama otrzymała ją. Dwie pierwsze raty odebrała na poczcie we Włoszech. W grudniu 2013 wróciła do PL. Jestem w tej chwili (dopiero...) w trakcie procedury przeniesienia jej płatności do PL, w marcu ma otrzymać pierwszy raz rentę na konto w PL. Nie pracuje w Polsce, nie ma w Polsce tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. A, dodam, że we Włoszech przez czas opieki nad tatą była zameldowana.

    Jeśli dobrze doczytałem w internecie (nie znam praktycznie włoskiego, wspomagam się tłumaczem google), osoba otrzymująca rentę ma automatycznie ubezpieczenie zdrowotne we Włoszech. Mama nie miała nigdy zrobionej tessera sanitaria. W jaki sposób mogłaby otrzymać S1, by przenieść ubezpieczenie zdrowotne do PL? Czy wniosek można złożyć listownie? Czy ze względu za zamieszkanie we Włoszech (okolice Viareggio - Toscania), właściwym byłby urząd we Florencji (
    Azienda Sanitaria di Firenze - http://www.asf.toscana.it ?)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim Tata nie mógł zgłosić ani żony, ani dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego we Włoszech, gdyż tutaj nie mieszkaliście - nie mieliście więc do niego prawa. Twoja Mama uzyskała prawo do opieki zdrowotnej po przeprowadzce do Włoch, jako żona byłego pracownika pobierającego rentę, jednak - jeśli dobrze zrozumiałam - nigdy nie zarejestrowała się w ASL. To oznacza, że aby móc ubiegać się o formularz S1 (w przypadku Viareggio należy zwrócić się o jego wydanie do USL 12 Toscana, www.usl12.toscana.it), musiałaby najpierw zarejestrować się we włoskim systemie służby zdrowia (SSN), gdyż tylko w ten sposób potwierdzone zostanie jej prawo do opieki zdrowotnej.

      Usuń
  10. Witam mam pyt, Mąż pracuje w włoszech i dochód jest niski ma 600E lub 700E i ja tez jestem zameldowana mam kartę tessera sanitaria ,pyt czy mąż może pobierać na mnie pjeńadze jak tak ,to gdzie się zgłosić ,mam 60 lat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Karta zdrowia i ubezpieczenie zdrowotne nie mają nic wspólnego z pomocą socjalną, w każdym razie mąż może otrzymać na Ciebie zasiłek rodzinny oraz korzystać z ulgi rodzinnej, oczywiście jeśli spełnia wszystkie warunki:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html?m=1

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html?m=1

      Usuń
  11. Witam. Mam pytanie odnośnie odpłatnej dobrowolnej rejestracji w SSN. Przebywam we Włoszech od stycznia br. Mieszkam z moim chłopakiem, który jest Włochem i staram się o zameldowanie tutaj (zgodnie z ich przepisami muszę to zrobić, gdy przebywam tutaj ponad 90 dni) . W Polsce pracowałam ponad 10 lat i od kiedy mój zakład został zamknięty byłam rok zarejestrowana w polskim urzędzie pracy jako bezrobotna i tym samym byłam ubezpieczona. Po tym okresie wspólnie z moim chłopakiem zadecydowaliśmy, że przeprowadzę się do Włoch i tutaj zacznę szukać pracy, w związku z czym musiałam zrezygnować ze statusu bezrobotnej w Polsce i straciłam prawo do opieki medycznej. Żeby zostać zameldowana muszę oczywiście przedstawić dokument, że posiadam ubezpieczenie zdrowotne lub umowę o pracę. Byłam w tutejszym ASL (mieszkam w mieście Pistoia/Toskania) z zapytaniem czy mogę wykupić takie ubezpieczenie, ponieważ nie pracuję. Panią w okienku bardzo zaskoczyło moje pytanie i odpowiedziała, że absolutnie nie ma takiej możliwości, natomiast mogę korzystać z ich służby zdrowia na podstawie mojego ubezpieczenia z Polski, które obowiązuje we Włoszech albo po prostu szybko znaleźć pracę (co oczywiście ułatwi sprawę). Szukam pracy od trzech miesięcy i mogę jej przecież szukać jeszcze rok i wciąż nie mogąc korzystać ze służby zdrowia. Nadmienię, że jestem pod kontrolą neurologa i muszę wykupywać leki. Obecnie posiadam codice fiscale i zarejestrowałam się w Centro per I'impiego. Czy jedynym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnej polisy we Włoszech lub w Polsce, żeby móc udać się tutaj do lekarza rodzinnego lub specjalisty, ponieważ według pani w ASL nie mogę odpłatnie dobrowolnie zarejestrować się w SSN? A co jeśli zdarzy się, że znajdę pracę na czas określony - miesiąc lub dwa i nabędę prawo do opieki medycznej - czy po jej rozwiązaniu i zarejestrowaniu się jako bezrobotna w Centro per l’impiego nadal będę zarejestrowana w ASL z prawem do korzystania z ich opieki medycznej czy obowiązuje ono tylko na czas zatrudnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź 

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się dziwne, że ASL Pistoia nie umożliwia dobrowolnej rejestracji w SSN, gdyż w 2011 r. Region Toskania wydał okólnik, w którym daje dyspozycje dotyczące rejestracji za opłatą obywateli UE:

      http://allegati.usl4.toscana.it/dl/20130701144042986/d-iscssr2011.pdf

      W każdym razie jako osoba niepracująca i nie płacąca podatków regionalnych, z których finansowana jest służba zdrowia, nie możesz z niej korzystać, więc na razie jedynym wyjściem jest właśnie dobrowolna rejestracja (jeśli uda Ci się przekonać pracowników ASL do wdrożenia dyspozycji samorządu regionalnego) lub wykupienie prywatnej polisy, która pokryje koszty leczenia.

      Po utracie pracy utrzymasz prawo do opieki zdrowotnej na okres 12 miesięcy, o czym pisałam w tym artykule:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Usuń
  12. pracuję i mieszkam na terenie Umbrii-dowiedziałam się ,że mam raka czeka mnie prawdopodobnie operacja,a potem kuracja pewnie chemia jak to jest ze zwolnieniem lekarskim?
    gdzie się udać?słyszałam o jakimś certifikacie kompletnie się pogubiłam nie wiem co robić no i jak długo można przebywac na chorobowym..proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim bardzo mi przykro z powodu Twojej choroby i trzymam kciuki, byś jak najszybciej wróciła do zdrowia. Po zwolnienie lekarskie musisz udać się do swojego lekarza rodzinnego, który prześle je automatycznie do INPS, a Ty musisz podać pracodawcy numer zwolnienia. Maksymalny okres płatnego chorobowego oraz gwarancji zatrudnienia (czytaj: jak długo możesz chorować bez obawy, że zostaniesz zwolniona) regulowane są przez kontrakty zbiorowe poszczególnych sektorów, wszystko zależy więc od tego, w jakiej branży pracujesz.

      Usuń
    2. jako badante -eska

      Usuń
    3. Esko kochana, tak mi przykro!:-( Wasz kontrakt zbiorowy uzależnia okres chorobowego od stażu pracy u danego pracodawcy, informacje na ten temat zamieściłam tutaj, w tabelce:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/opiekunki-i-pomoce-domowe-umowa-o-prace.html?m=1

      Zwróć uwagę na to, że w Twoim przypadku okres zachowania pracy jest wydłużony o 50% ze względu na chorobę onkologiczną.

      Usuń
  13. Pracuje od trzech lat we wloszech z umowa na czas określony co roku 102 dni w rolnictwie,potem na pozostały czas jestem zarejestrowana jako bezrobdaja mi tylkootna tesere sanitaria wydaja mi tylko na 3 lub6 miesięcy potem rzadaja umowy.czy tak mówi prawo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku umowy na czas określony podpisanej na okres krótszy niż 12 miesięcy przysługuje Ci rejestracja w SSN na czas trwania umowy, natomiast osoby bezrobotne utrzymują prawo do opieki zdrowotnej przez 12 miesięcy. Dlatego też nie do końca rozumiem, dlaczego w okresach pomiędzy umowami jesteś rejestrowana na tak krótko, skoro w 2007 r. Ministerstwo Zdrowia wydało okólnik w tej sprawie.

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

      Okólniki nie stanowią wprawdzie prawa, ale nie istnieje ustawa regulująca tę kwestię i wskazówki ministerstwa to jedyne ogólnokrajowe dyspozycje.

      Usuń
  14. Przepraszam za błąd w pisowni.moja klawiatura wariuje nie zwrociłam uwagi.proszę o odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
  15. W związku z tym dlaczego wiec t.s wydawana mi jest tylko na okres trzech lub sześciu miesięcy nie 12 miesięcy? czy jest prawo które w mojej sytuacji mówi tylko o tych 3 lub 6 miesiącach czy to złośliwości urzędnika?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe, że takie są regionalne lub wewnętrzne wytyczne Twojej ASL, co nie znaczy, że nie możesz protestować - logicznaie rzecz biorąc, wskazówki MZ powinny być nadrzędne.

      Pod koniec artykułu o prawie do opieki zdrowotnej opisałam moje problemy z rejestracją w ASL, możesz spróbować zaprotestować w podobny sposób, opierając się na przytoczonym przeze mnie okólniku. Mnie udało się zmienić wewnętrzne procedury ASL, może i Tobie uda się wywalczyć rejestrację zgodną z wytycznymi ministerstwa.

      Jeśli i to nie pomoże, proponuję zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu problemu do Solvitu:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/solvit-gdy-wszystko-inne-zawiedzie.html?m=1

      Usuń
  16. Wczoraj usłyszalam również że w mojej sytuacji po upływie 6 miesięcy nie mam prawa do następnego ,,przedluzenia,, t.s jeśli nie dostarcze umowy o prace. Otrzymamy nowa t.s tylko w przypadku dostarczenia umowy o prace.mimo że nadal jestem zarejestrowana jako bezrobotna.czy jest jakiś określony czas na jaki obcokrajowiec może być zarejestrowany jako bezrobotny?dziękuje za wsześniejszą ODP.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o rejestrację w urzędzie pracy, ale pozwala ona na utrzymanie prawa do opieki zdrowotnej tylko przez 12 miesięcy (o ile ASL respektuje wytyczne ministerstwa).

      Usuń
  17. Czyli logicznie rzecz biorąc mam prawo do t.s przez okres 12 miesięcy od czasu zamknięcia umowy o pracę i rejestracji jako bezrobotna.dobrze rozumiem? Zostawmy sprawę wydania t.s na trzy miesiące. Tym pożniej sie zajme.dziękuje bardzo za pomoc! dzięki z całego serca! Czy mogła bym jeszcze prosić o jakiś link włoski mówiący o tym prawie? jeszcze raz bardzo dziękuje. od poniedzialku IDE na wojnę!!!!napisze jak potoczyła się sprawa.na pewno.dziękuje.spokojnej nocy i wszystkiego dobrego życze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zalinkowanym poprzednio artykule znajdziesz link do okólnika, o którym wspomniałam - lepszej podstawy do walki nie możesz mieć. ;)

      Powodzenia i czekam na wieści z pola bitwy! :)

      Usuń
  18. Witam, mam pytanie: czy tessera sanitaria jest wymagana aby rozpoczac prace we wloszech ? Bylem w agencji gdzie dostalem oferte pracy i powiedziano mi ze musze posiadac codice fiscale - wydaje mi sie, ze z tym nie bede mial problemu, ale czy to wystarczy abym mogl podjac prace ? Dodam, ze nie posiadam ubezpieczenia w Polsce - nie mam karty EKUZ, do Wloch przyjechalem tydzien temu i na chwile obecna mieszkam z moja dziewczyna, ktora jest wloszka, chcialbym rozpoczac prace i przeniesc sie tutaj na stale. Czy powinienem posiadac cos oprocz codice fiscale, czy moge zaczac prace i o reszte martwic sie pozniej ? Bede wdzieczny za jakiekolwiek wskazowki, poniewaz ten temat jest mi calkowicie nowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do zatrudnienia potrzebujesz wyłącznie dokumentu tożsamości oraz codice fiscale wydanego przez włoski urząd skarbowy. Gdyby agencja pytała o kartę zdrowia, powiedz, że nie możesz jej mieć, gdyż prawo do opieki zdrowotnej uzyskasz dopiero po podpisaniu umowy o pracę i okaż zaświadczenie o nadaniu codice fiscale wydane przez urząd skarbowy.

      A przy okazji polecam ten oto schemat:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/co-po-kolei_26.html?m=1

      Usuń
  19. Witam,

    Od 1 stycznia 2016 będę zatrudniony we Włoskiej firmie lecz praca będzie wykonywana na terenie Polski gdzie mieszkam. Mam otrzymać tessera sanitaria. Czy w Polsce będę mógł swobodnie posługiwać się tą kartą w razie choroby tak jak kartą nfz? Dodatkowo podatki będą płacone we Włoszech i składki emerytalna również. Czy może tak być? Coś powinienem zgłosić w Polskich urzędach przed podjęciem współpracy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli zarejestrujesz się we włoskiej służbie zdrowia i otrzymasz kartę zdrowia, to oczywiście będziesz mógł z niej korzystać w Polsce. W komentarzach wyżej wspomniałam, że czasem są problemy z uznawaniem jej przez polskie placówki, ale w razie potrzeby (np. nagłej choroby) lekarz ma obowiązek udzielić Ci pomocy, a koszty leczenia zostaną zwrócone NFZ przez wloski SSN.

      Składki emerytalne muszą być płacone we Włoszech, gdyż Twoim pracodawcą jest firma włoska. Jeśli jednak chodzi o podatek dochodowy, to wcale nie jestem pewna, czy powinieneś go płacić we Włoszech, skoro będziesz mieszkać i pracować w Polsce. To pytanie do księgowego w kraju, ja mam wątpliwości. Nie znając polskich przepisów nie jestem też w stanie stwierdzić z całą pewnością, że dopuszczalne jest wykonywanie działalności w Polsce przez firmę nie mającą tam oddziału.

      Usuń
  20. Witam
    Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia, pracuję we Włoszech na kontrakcie - opieka nad babcią -już ponad 7 lat. Czy mogę do swojego ubezpieczenia zdrowotnego dopisać męża, który jest w Polsce i który nigdy nie był we Włoszech, a teraz zaczął chorować i nie posiada ubezpieczenia w Polsce?pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie, ubezpieczenie zdrowotne przysługuje jedynie członkom Twojej rodziny mieszkającym we Włoszech i pozostającym na Twoim utrzymaniu, w przypadku Twojego męża nie jest to więc możliwe.

      Usuń
    2. Ok,dziękuję za odpowiedź
      Chciałam dobrowolnie opłacić składki w NFZ,ale pani powiedziała że nie mogę skoro pracuję za granicą legalnie,powinnam dopisać męża do swojego ubezpieczenia, a tu się okazuje że nie mogę, i znowu do NFZ trzeba iść, bądź tu mądry jak oni też przepisów nie znają ;-!
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Wiesz, trudno wymagać od pracowników NFZ, by znali przepisy obowiązujące w innych krajach. :)

      Usuń
    4. Wiem,wiem,tylko moje tłumaczenie że się nie da dopisać do mojego to jak grochem o ścianę; -)

      Usuń
  21. witam! mam pytanie pracuje w Itali od 18 lat, pierwsza tessera sanitaria dostalam na 5 lat a potem zaczely sie problemy, musze odnawiac co rok!jestem zatrudniona na czas nieokreslony , prosze o pomoc bo wlasnie znowu musze odnowic. moze jest jakis sposob aby co rok nie zanosic tych samych dokumentow .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro pracujesz we Włoszech od tylu lat, już dawno uzyskałaś prawo stałego pobytu, które gwarantuje Ci opiekę zdrowotną bez konieczności spełniania warunków stawianych obywatelom UE mieszkających we Włoszech krócej niż 5 lat:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu.html

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu-pytania-i.html

      Tak więc udaj się do urzędu gminy i złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie stałego pobytu, z którym następnie pójdziesz do ASL - będą musieli zarejestrować Cię na czas nieokreślony, nie będą mieli innego wyjścia, to Twoje prawo. :) I nawet gdybyś straciła pracę, to opieka zdrowotna i tak będzie Ci przysługiwać na czas nieokreślony, na tym właśnie polega prawo stałego pobytu.

      Usuń
  22. Witam, mam pytanie, maz pracuje we wloszech legalnie, ja z trojka dzieci mieszkam w Polsce, rok temu maz wyrobil man ubezpieczenie S1 lub S2 (nie pamietam) niestety w tym roku nam odmowili poniewaz wszyscy jestesmy zameldowani we wloszech i za granica musi nam wystarczyc tesserina sanitaria. Pytanie, jak w Polsce moge sie nia poslogiwac, dzieci w Polsce chodza do szkoly i tez sa tu zameldowane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro mieszkacie w Polsce, to nie bardzo rozumiem, dlaczego jesteście zameldowani we Włoszech... no nic.

      Druk S1 pozwala osobie mającej prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech zarejestrować się w innym kraju i tam korzystać ze służby zdrowia, czego koszty pokrywa cały czas włoski SSN, gdyż kraj "goszczący" wysyła do Włoch rozliczenia. Karta zdrowia (tessera sanitaria) ma nieco inne zastosowanie, pozwala na uzyskanie pomocy lekarskiej w innym kraju jedynie w razie nagłej potrzeby, więc skoro mieszkasz z dziećmi na stałe w Polsce, to rzeczywiście nie na wiele się ona Wam przyda.

      ASL ma niestety rację, skoro jesteście zameldowani we Włoszech, to zgodnie z włoskimi przepisami tutaj jest Wasze miejsce zamieszkania i tu macie korzystać z opieki zdrowotnej. Skoro tak naprawdę nie mieszkacie we Włoszech i potrzebujecie opieki lekarskiej w Polsce, powinnaś wymeldować siebie i dzieci, a następnie mąż powinien wystąpić do ASL o wydanie druków S1 dla Waszej czwórki.

      Na wszelki wypadek poprosiłabym w ASL o potwierdzenie, że mimo, iż nie mieszkacie we Włoszech, przysługuje Wam opieka zdrowotna na koszt państwa włoskiego.

      Usuń
    2. Dziekuje za pomoc, ale czy jesli sie wymeldujemy to maz nadal moze na nas pobierac tutaj rodzinne?

      Usuń
    3. Jak najbardziej, choć jest trochę więcej formalności, o czym pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html

      Usuń
    4. WITAM, gdzie we Włoszech moge wyrobic wniosek S1 ( moze uda się online) tak aby mogli go przesłac do Polskiego NFZ?

      Usuń
    5. Wydawaniem druków S1 zajmuje się ASL, musisz więc skontaktować się z ASL, w której jesteś zarejestrowana i zapytać o procedurę jego wydawania.

      Usuń
    6. A czy moge prosic o jakies namiary? Jestem w Polsce obecnie i musze załatwić to online

      Usuń
    7. Tylko Ty wiesz, w jakiej ASL jesteś zarejestrowana - radzę wejść na jej stronę internetową i poszukać danych kontaktowych. Przypominam, że włoska służba zdrowia zarządzana jest na szczeblu regionalnym, a procedury zmieniają się w zależności od poszczególnych placówek.

      Usuń
    8. a moge prosic strone internetową?

      Usuń
    9. Ale jak mogę podać Ci stronę internetową "Twojej" ASL, jeśli nie wiem, w której ASL jesteś zarejestrowana? ;)

      Usuń
    10. przepraszam, ale probuje zalatwic to za kogos i dlatego takie pytania zadaje. Pacjent mieszka w Rzymie

      Usuń
    11. W Rzymie jest sześć różnych ASL (ASL Roma 1,ASL Roma 2, ASL Roma 3, ASL Roma 4, ASL Roma 5 i ASL Roma 6), pacjent musiałby powiedzieć Ci przynajmniej, w której z nich jest zarejestrowany, gdyż każda z nich ma swoją stronę internetową i odrębne zarządzanie. Z góry uprzedzam, że załatwienie czegokolwiek online w rzymskich ASL graniczy z cudem.

      Usuń
    12. bardzo dziękuję , ASL roma 1, poprosze o strone internetową, spróbuje a nóż cud stanie sie faktem :-)

      Usuń
    13. To "moja" ASL, może być ciężko. ;) Podam Ci link do strony, na której wymienione są adresy mail biur zajmujących się m. in. wydawaniem druków S1 (po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji), ale pacjent musiałby Ci powiedzieć, pod który rejon (distretto) ASL Roma 1 podlega, gdyż każdy z nich ma odrębny adres mailowy, a czasem kilka, w zależności od tego, czym się zajmuje dany urzędnik:

      https://www.aslroma1.it/sportelli-di-medicina-generale

      Usuń
    14. bardzo, ale to bardzo dziękuję za pomoc

      Usuń
  23. Dzien dobry. Posiadam tessera sanitaria wyrobiona 3 lata temu z data waznosi do 2020 na podstawie zameldowania i skladek ojca. Wyjechalam po roku , zostalam wymeldowana teraz wrocilam w inne czesci wloch czy moja karta jest nadal wazna i moge z nij kozystac ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musiałabyś sprawdzić, czy nadal jesteś zarejestrowana w SSN, gdyż samo posiadanie karty nie oznacza, że nadal masz prawo do opieki zdrowotnej. Urząd gminy mógł przekazać ASL informację o Twoim wymeldowaniu, a wówczas prawdopodobnie zostałaś wyrejestrowana - to jednak musisz sprawdzić.

      Usuń
    2. Gdzie moge to sprawdzic ?

      Usuń
    3. W ASL, w której jesteś (byłaś?) zarejestrowana.

      Usuń
    4. Jesli mam zameldowanie , lecz nie pracuje mam prawo do korzystania z tessera sanitaria ?

      Usuń
    5. To zależy, na jakiej podstawie się zameldujesz, bo nie zawsze jest to równoznaczne z prawem do korzystania ze służby zdrowia:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1
      -

      Usuń
  24. Mój mąż posiada tessera sanitaria, pracuje we Włoszech od dawna. Chciałby zrobić sobie zabieg usunięcia pieprzyków laserem w Polsce. Co trzeba zrobić? Trzeba pytać w klinice lub szpitalu czy uznają tessera sanitaria czy w ogóle jest to możliwe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Karta zdrowia (tessera sanitaria) nie pokrywa zabiegów planowych. Radzę skontaktować się z włoskim Krajowym Punktem Kontaktowym z pytaniem, czy SSN pokryje koszty zabiegu (o czym pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html).

      http://www.salute.gov.it/portale/temi/p2_6.jsp?lingua=italiano&id=3791&area=cureUnioneEuropea&menu=vuoto

      Usuń
  25. Mam pytanie. 30 czerwca wygasa mi umowa z pracodawcą i chciałam się zapytać cy z dniem zwolnienia tracę również ubezpieczenie. Pytam ponieważ zastanawiam się czy podczas drogi do polski będę miała jeszcze ubezpieczenie czy będę musiała sobie wykupić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jako były pracownik zachowujesz prawo do opieki zdrowotnej przez rok, pisałam o tym tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Usuń
    2. Nawet jeżeli się wymelduje? ,

      Usuń
    3. Jeśli wyprowadzasz się z Włoch na stale i zamierzasz się wymeldować, to po wymeldowaniu się zostaniesz prędzej czy później skreślona z wykazu osób ubezpieczonych w SSN. Nie oznacza to jednak, ze stanie się to w momencie wymeldowania, bo komunikacja pomiędzy urzędami nie jest we Wloszech aż tak szybka. ;)

      Swoja droga, możesz się wymeldować, będąc już w Polsce, nie trzeba robić tego osobiście, wystarczy wysłać maila lub faks.

      Usuń
    4. Dziękuję bardzo za informacje ☺

      Usuń
  26. witam mam ogromny problem z przeniesieniem ubezpieczenia Włoskiego na polski.Mój mąż był włochemi 5 lat temu przyjechaliśmy na stale do Polski sprzedaliśmy tam mieszkanie.mój mąż zmarł wlutym ja przejełam po nim emeryturę włoską i wszystkie składki mam tam odprowadzane lecz w tym jest problem że nie mam karty ubezpieczeniowej ponieważ straciła ważność a my sprzedając tam mieszkanie nie pojechaliśmy się wymeldowac i teraz Włochy nie chcąmi wydać druku E121 który wymaga nasz NFZ by się ubezpieczyć w PL ponieważ nie widnieje we Włoszech jakby mnie wogóle tam nie było.co mogę zrobić by uzyskać ta karte?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na obecną chwile będąc w szpitalu muszę z własnej kieszeni za wszystko płacić .pozdrawiam Jolanta

      Usuń
    2. Nie bardzo rozumiem - skoro nie mieszkasz we Włoszech, to jak możesz mieć prawo do włoskiej karty zdrowia? Nawet gdybyś posiadała kiedyś prawo stałego pobytu i była zarejestrowana we włoskim SSN, to pięcioletnia nieobecność we Włoszech to prawo anuluje.

      To, że pobierasz rentę rodzinną po mężu nie oznacza, że opłacasz we Włoszech składki na ubezpieczenie społeczne, a na pewno nie daje Ci to prawa do opieki zdrowotnej (która nie jest opłacana we Włoszech ze składek).

      Usuń
  27. Mam umowę włoską o pracę na czas nieokreślony u pracodawcy włoskiego,wszystkie składki są odprowadzane.mam też tzw.rezydencje.ale mam też pobyt stały w Polsce i pod koniec listopada mam zaplanowaną wizytę w poradni rehabilitacyjnej w Polsce ale nie jestem ubezpieczona w Polsce, nie mogę się też zarejestrować w urzędzie pracy no bo mam ta umowę włoską. Dowiadywalam się w NFZ Kielce co zrobić żeby za tą wizytę nie płacić powiedziano mi żeby postarać się o dokument e106 albo też S1 we Włoszech i zarejestrować go w polskim NFZ. Problem w tym że takiego dokumentu niechca mi wystawic, pytanie dlaczego skoro pracuje we Włoszech i jestem tu ubezpieczona?pani powiedziała że wystarczy włoska karta ubez.spolecz.a ja wiem że honoruja ją tylko w nagłych przypadkach.nie wiem co robić, może nie spełniam jakiś warunków? Proszę o pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Druk S1 może Ci zostać wydany przez ASL, jeżeli, mając prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech, przeprowadzisz się do Polski. Dla przykładu, może to dotyczyć włoskiego emeryta czy pracownika, którego włoska firma oddeleguje do pracy w Polsce. W Twoim przypadku wydanie druku S1 jest niemożliwe, gdyż pracujesz i mieszkasz we Włoszech, więc ASL ma rację - gdybyś zarejestrowała się w Polskim NFZ, nadal mieszkając we Włoszech, mogłabyś korzystać z polskiej i włoskiej służby zdrowia jednocześnie, na koszt włoskiego systemu opieki zdrowotnej, a to byłoby niezgodne z zasadami.

      Jeśli na podstawie włoskiej karty zdrowia nie możesz skorzystać z usług polskiej poradni rehabilitacyjnej, możesz spróbować drogi, o której pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html

      Usuń
  28. Dzień dobry. Chciałem się dopytać o jedną rzecz. Mianowicie niedawno zacząłem pracować we Włoszech na umowę o pracę na czas nieokreślony. Już tutaj mieszkam i złożyłem wniosek o zameldowanie. Teraz czekam tylko na potwierdzenie. Natomiast moja rodzina nadal mieszka w Polsce ale niedługo różwnież przeprowadzą się do Włoch. Jako że żona nie pracuje nie jest tam ubezpieczona w NFZ. Natomiast z tego co wiem ma prawo do ubezpieczenia we Włoszech jako rodzina pracownika. Czy może sie zarejestrować w SSN i otrzymać tessera sanitaria mieszkając nadal w Polsce żeby tam móc korzystać ze służby zdrowia? Będę wdzięczny za informacje. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopóki żona mieszka w Polsce, możesz wystąpić do ASL o wydanie dla niej nie karty zdrowia, a druku S1, który będzie mogła przedstawić w NFZ, by uzyskać prawo do opieki zdrowotnej na koszt włoskiego SSN.

      Po przeprowadzce do Włoch oczywiście będzie mogła zarejestrować się w SSN jako żona pracownika.

      Usuń
  29. Witam, na początku chciałam podziękować za tego bloga.. Pomógł mi wiele razy zrozumieć i załatwić sprawy we Włoszech. Dziś jednak wydarzyła mi się rzecz o którą muszę zapytać bezpośrednio. Próbowałam dzisiaj zarejestrować się w SSN i wyrobić tessera sanitaria. Pracuję od miesiąca na umowę sostituzione maternità. Na umowie nie mam podanej daty scadenza di contratto del lavoro. Jest napisane tylko, że do momentu powrotu.. I tu jest podane nazwisko kobiety w ciąży którą zastępuje. W ASL powiedzieli mi, że w takim przypadku mogą mnie zarejestrować na maksimum 6 miesięcy, ale że jest do okres zbyt krótki i że nie dadzą mi tessera sanitaria, bo "poniżej 6 miesięcy nie wysyłają". Jest to możliwe? Myślałam, że tę kartę mogą wyrobić wszyscy co pracują legalnie i mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Jestem trochę zagubiona bo bez tej karty nie mogę nawet otworzyć konta w banku. Co mogę zrobić jeszcze? Rozmawiałam z pracodawcą.. On też nie chce mi wpisać daty do umowy.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Karolina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co to znaczy, że "nie wysyłają"? Na jakiej podstawie? Skoro masz prawo do opieki zdrowotnej, masz też prawo do otrzymania karty zdrowia na taki sam okres, na jaki zostaniesz zarejestrowana w SSN.

      PS. Do otwarcia konta w banku nie potrzebujesz TS, a codice fiscale. :) Skoro nie posiadasz TS, zanieś do banku zaświadczenie o nadaniu CF, które otrzymałaś w urzędzie skarbowym, to oficjalny dokument potwierdzający Twój codice fiscale.

      Usuń
    2. Dziękuje bardzo za odpowiedź. Próbowałam iść jeszcze raz do ASL w moim mieście i wytłumaczyć im, że mam prawo do tej karty. Niestety bez skutku. Dostałam papierek prowizoryczny na 6 miesięcy, którego nikt nie chce akceptować a karty plastikowej "non mandano.. punto". Co jeszcze moge zrobić?

      Usuń
    3. Polecam moje Vademecum Zadymiarza:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html

      ;)

      Usuń
  30. Witam. Mam pytanko dotyczące karty"tessera sanitaria " czy ona jest ważna na terenie Polski?.W Polsce nigdzie nie jestem ubezpieczona a mam zaplanowaną operacje w szpitalu.Boje sie ze karta nie obejmie kosztu leczenia. Na jakiej zasadzie działa tessera sanitaria.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że włoska TS jest ważna na terenie Polski, to dokument pozwalający na korzystanie z pomocy lekarskiej w całej Unii, główne jednak w nagłych wypadkach (choroba, wypadek itp.). Powiedzmy, że podczas pobytu w Polsce dostaniesz nagle wysokiej gorączki - na podstawie TS możesz udać się do najbliższej przychodni, która powinna Cię potraktować tak samo, jak pacjentów ubezpieczonych w Polsce. Zdarza się, że niektóre placówki nie znają przepisów i nie chcą uznać TS lub żądają zapłaty za usługę - wówczas można ubiegać się o zwrot kosztów w ASL, po powrocie do Włoch.

      Jeśli chodzi natomiast o zabiegi planowe, pozwolisz, że wkleję moją odpowiedź na pytanie zadane nieco wyżej:

      "(...) Jeśli dobrze zrozumiałam, musi poddać się badaniom i zabiegowi poza granicami Włoch, więc możliwe, że pobyt w szpitalu będzie wymagał wcześniejszego upoważnienia ze strony włoskiej ASL. Generalnie Unia Europejska stara się zagwarantować obywatelom dostęp do służby zdrowia w każdym kraju na podstawie ubezpieczenia w kraju zamieszkania i Włochy w marcu br. przyjęły ustawę wdrażającą dyrektywę europejską:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html

      Najlepiej zwrócić się do Krajowego Punktu Kontaktowego (punto di contatto nazionale) przy włoskim Ministerstwie Zdrowia i zapytać, jak należy postąpić. Podaję link do formularza kontaktowego:

      http://www.salute.gov.it/portale/temi/p_sendMailNCP_ITA.jsp"

      Usuń
  31. Ja mam podobną sytuację jak koleżanka wyzej.
    Pracuję we wloszech od jakiegos czasu, niestety nie umiem jeszcze mówić po włosku. Mam tessere.
    Jestem w 6 miesiacu ciąży I bardzo chcę rodzić w Polsce.czy TS pokrywa leczenie? A moe wykupić dodatkowe ubezpieczenie ktore pokryje wszystkie koszty szpitalne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. TS nie pokrywa kosztów planowego porodu, jeśli więc chcesz rodzić w Polsce (w szpitalu publicznym), musisz zwrócić się do ASL o wydanie upoważnienia na formularzu S2, gdyż poród zalicza się do leczenia planowego.

      Usuń
  32. Witam. Jestem w tej chwili na urlopie w polsce i zrobiłam tutaj badania kontrolne.niestety znaleziono u mnie jakiegoś guza, którego lekarze chcą jak najszybciej usunąć wolałbym zrobić to właśnie w kraju.Pracuje we Włoszech na kontrakcie sezonowy odnawiamy co 6 miesięcy.Moje pytanie czy mogę iść na chorobowe będąc w Polsce.Jesli tak jakie dokumenty są potrzebne i co mam zrobić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej możesz, wystarczy, że prześlesz w ciągu 2 dni zwolnienie lekarskie wystawione przez polskiego lekarza. Jedną kopię musisz wysłać do INPS (nie trzeba zwolnienia tłumaczyć), a drugą do pracodawcy (który może wymagać przetłumaczenia).

      Usuń
    2. dziekuje serdecznie za odpowiedz

      Usuń
    3. Jeśli chodzi o pracę we Włoszech a leczenie w Polsce.To mam pytanie jaki adres mam podać w zwolnieniu lekarskim?Ten wloski czy adres w Polsce,w którym będę przebywać w trakcie chorobowego?

      Usuń
    4. Do zwolnienia wpisuje się zazwyczaj adres stałego zamieszkania (a więc adres włoski) oraz adres, pod którym będziesz przebywać podczas choroby (polski), by INPS ewentualnie wiedział gdzie Cię szukać, gdyby zachciało się komuś zlecać kontrolę.

      Usuń
  33. Witam ja wysłałam do pana/pani maila proszę o szybki kontakt. dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  34. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  35. Witaj Dee,
    jestem zameldowana we Wloszech. Kilka dni po zlozeniu wniosku o zameldowanie znalazlam w skrzynce pocztowej moja tessera sanitaria. Udajac sie do ASL (Monza) nie moglam wybrac lekarza pierwszego kontaktu, poniewaz nie mialam ze soba umowy o prace. Czy to poprawne podejscie? A co gdybym byla bezrobotna? Czy w tym przypadku nie przysluguje mi lekarz pierwszego kontaktu? I w takim razie po co mi w ogole tessera sanitaria skoro bez umowy o prace nie moge wybrac mojego lekarza ? Dziekuje z gory za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się dziwne, że otrzymałaś TS przed rejestracją w ASL... Podzielam Twoje zdanie, że nie ma to większego sensu, chyba że jest ona traktowana po prostu jako karta z Twoim codice fiscale.

      Pracownicy ASL mają rację, by móc zarejestrować się w SSN i korzystać z włoskiej służby zdrowia, musisz przedstawić umowę o pracę lub inny dokument poświadczający Twoje prawo do opieki zdrowotnej:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

      Osoby bezrobotne utrzymują przez rok prawo do korzystania z służby zdrowia, jeśli już pracowały we Włoszech i straciły pracę nie z własnej woli.

      Usuń
  36. Witam czy na włoskim ubezpieczeniu mogę urodzić w Polsce? Dodam że od kilku miesięcy jestem bezrobotna i zastanawiam się nad powrotem do kraju

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolisz, że wkleję odpowiedź, której udzieliłam wyżej:

      "TS [tessera sanitaria] nie pokrywa kosztów planowego porodu, jeśli więc chcesz rodzić w Polsce (w szpitalu publicznym), musisz zwrócić się do ASL o wydanie upoważnienia na formularzu S2, gdyż poród zalicza się do leczenia planowego."

      Usuń
  37. Skonczylam 65 lat, jestem na polskiej emeryturze, we Wloszech jestem zameldowana od 2010r, mieszkam u corki i nigdy nie pracowalam, posiadam codice fiscale, ale nie chca mi wydac tessera sanitaria. Czy mi sie nie nalezy, tak tylko pytam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jako osoba pobierająca emeryturę w Polsce, masz prawo do rejestracji we włoskiej służbie zdrowia na podstawie druku S1 wydanego przez polski NFZ:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html (patrz tabela)

      Usuń
  38. Witam. Twój blog to niesamowite źródło informacji i z góry dziękuję. Przejdę do sedna sprawy. zameldowałam się we Włoszech 06.2014 na podstawie bezterminowego kontraktu o pracę na podstawie którego została mi wydana TS z data ważności 2019. Jestem zameldowania razem z moim partnerem wlochem. Po około 5 miesiącach dobrowolnie się zwolnilam (sama płaciłam sobie składki) i zarejestrowałam się jako bezrobotna. Od tamtej pory nie podjęłam legalnej pracy kilka razy skorzystałam z TS, ale były to drobne rzeczy. Mój problem polega na tym ze w chwili obecnej jestem w ciąży i nie chciałabym się obudzić z rachunkiem za praktyki ciążowe i poród. W moim asl jest strasznie nadgorliwa i niemiła pani która gotowa jest podciąć sobie żyły żeby tylko ci zaszkodzić a dzwoniac do nadrzednej jednostki asl mówią mi ze jak tessera ma ważność i jestem bezrobotna to mogę jej używać, no ale jak ja się będę tłumaczyć jak mi rachunek przyjdzie- bo pani w okienku powiedziała. Co mogłabyś mi doradzić w tej kwestii. Jestem w połowie ciąży biorę pod uwagę 2 miesiące kontaktu colf a nawet "szybki" ślub o ile zdążę z dokumentami, masz może jakieś inne pomysły

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiedzmy sobie szczerze - zazwyczaj wygląda to tak, że jeżeli sama nie zgłosisz w ASL, że nie masz już prawa do opieki zdrowotnej, to ASL sama z siebie takiej kontroli raczej nie przeprowadzi. No bo niby jak miałaby to zrobić? Wysyłając do urzędu pracy zapytanie, czy przypadkiem nie jesteś zarejestrowana jako osoba, która zrezygnowała z pracy dobrowolnie? A może do INPS, żeby sprawdzić Twoje okresy zatrudnienia? Sama przyznasz, że we Włoszech to niemal science-fiction. ;) Moim zdaniem ryzyko wykrycia Twojej sytuacji zawodowej jest dość nikłe, jeśli więc obawiasz się nadgorliwej pani z ASL, to na Twoim miejscu jak najmniej bym się wychylała i udawała, że Cię nie ma, przy okazji korzystając z nadal ważnej karty. Gdyby w systemie zostało wpisane, że nie masz prawa do opieki zdrowotnej, przy skanowaniu TS w szpitalu czy innej placówce zdrowotnej powinno to od razu wyskoczyć, więc będziesz wiedziała zawczasu, że SSN nie ma zamiaru pokryć kosztów badania czy wizyty.

      Usuń
  39. Witam. Mieszkam we Włoszech półtora roku. Jestem zameldowana tutaj wraz z synem (przez pierwszy rok pobytu byliśmy ubezpieczeni prywatnie). Nie pracuję i nie pracowałam we Włoszech. W Polsce mam przepracowane coś ponad rok. Jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Obecnie uczęszczam na kurs O.S.S. Syn chodzi do szkoły podstawowej klasa 1. Dowiedziałam się w ASL, że nie należy nam się ubezpieczenie póki nie znajdę pracy. ENI chyba też nam się nie należy skoro jesteśmy zameldowani. Czy w takim wypadku pozostaje mi tylko ubezpieczenie prywatne bądź dobrowolne SSN? Czy jest jakiś inny sposób, aby syn mógł być pod opieką pediatry? Bardzo proszę p odpowiedź. Pozdrawiam, Alicja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety pracownicy ASL mają rację - jeśli nie należysz do żadnej z wymienionych w poniższym artykule kategorii, nie masz prawa do bezpłatnej rejestracji we włoskiej służbie zdrowia:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Usuń
    2. Czy sytuacja dalej tak wygląda? Eni jest dla osób bez meldunku,jeśli komuś udało się zameldować - nie ma prawa do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej? Dziwne to kurcze.

      Usuń
    3. Nie wiem, czy dziwne - sam meldunek nie oznacza, że płacisz we Włoszech podatek regionalny, z którego finansowana jest włoska służba zdrowia, więc tylko niektóre kategorie obywateli UE mogą z niej korzystać na takiej samych zasadach, jak obywatele włoscy. Nic się w tej kwestii nie zmieniło.

      Usuń
  40. Dzień dobry,
    Właśnie przyszła do mnie nowa tessera sanitaria ważna na 5 lat. Posiadam kontrakt o pracę na stałe. Jednak ku mojemu zdumieniu na odwrocie tessery brakuje moich danych. W ich miejscu widnieje "*****". Przeczytałem w liście że brak danych oznacza brak możliwości korzystania z ubezpieczenia poza granicami Włoch. Wszystkie moje poprzednie tessery miały dane na odwrocie. Jest to może spowodowane zmianami przepisów?

    "I dati riportati, ad eccezione del codice a barre (barcode), vengono esposti, esclusivamente, se il cittadino ha diritto all’assistenza sanitaria all’estero."
    https://sistemats1.sanita.finanze.it/portale/tessera-sanitaria

    Kto ma prawo do pomocy medycznej za granicą? Będąc członkiem Unii Europejskiej i mając kontrakt o pracę mam prawo do ubiegania się o pełne ubezpieczenie, również poza granicami Włoch?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli podpisałaś normalną umowę o pracę z włoską firmą i nie jesteś np. pracownikiem oddelegowanym z polskiej firmy, to nie ma podstaw, by wydawać Ci kartę uniemożliwiającą uzyskanie pomocy medycznej w innych krajach UE. Gdybyś była zarejestrowana w SSN na podstawie druku S1 (lub E106) wydanego przez polski NFZ, to rzeczywiście miałoby to sens, gdyż koszty ubezpieczenia pokrywałoby państwo polskie, jeśli jednak jesteś włoskim pracownikiem, z włoską umową, to prawdopodobnie jest gdzieś w systemie błąd, który powinnaś jak najszybciej wyjaśnić w ASL.

      Usuń
  41. Witam serdecznie,dziekuje za wazne informacje..mam ogromny problem poniewaz corka zameldowana we wloszech ze mna wyjechala na studia do krakowa.Tam chciala isc do lekarza i okazalo sie,ze jej na karte sanitarna wloska nie przyjma i podejma sie leczenia...moze tylko isc do lekarza w naglych przypadkach-domagaja sie modulu s1 dawnego s106,niestety w asl gdzie poszlam po ten dokument zostalam delikatnie mowiac zbesztana za cala polityke polska i nie podporzadkowanie sie do prawa europejskiego po czym wydrukowano mi pismo ,iz corka ma prawo do leczenia sie w polsce i calej eu..nie wiem co robic.. dziekuje magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bardzo rozumiem, co tu jest do besztania - polska strona słusznie poinformowała córkę, że włoska karta upoważnia ją jedynie do pomocy medycznej w przypadku nagłej choroby lub wypadku. Jeśli chce natomiast zarejestrować się w polskim NFZ jako osoba ubezpieczona we Włoszech, musi przedstawić europejski druk S1, który wystawia ASL - w ten sposób będzie mogła korzystać z polskiej służby zdrowia na koszt włoskiego SSN.

      Usuń
  42. Dzień dobry, mój ojczym od marca na stałe mieszka już w Polsce. Wiem z polskiego NFZ, że musi poprosić od włoskiej instytucji ubezpieczającej dokument S1/E106. Czy myślisz, że uda im się to zrobić przez maila? Wyjechali z mamą zanim rozkręcił się virus. Napisałam maila do Servizio Sanitario Regionale Emilia-Romagna (bo są z regionu). To logo znalazłam na karcie Tessera Sanitaria. Często posługujesz się ASL co to jest? Tam mam do nich zadzwonić napisać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak naprawdę wszystko zależy od wewnętrznych procedur danej placówki (ASL - to jest coś w rodzaju lokalnej kasy chorych, Azienda Sanitaria Locale) - na szczęście Emilia Romagna ma najlepszy we Włoszech system opieki zdrowotnej i najbardziej chyba rozwinięty pod względem technologicznym, więc niewykluczone, że uda się uzyskać druk S1 mailowo. Musiałabyś skontaktować się z ASL w mieście, w którym był zarejestrowany ojczym.

      Tak na marginesie, skoro mieszka on na stałe w Polsce, tak naprawdę nie powinien ubiegać się o wydanie S1 i rejestrację w NFZ na koszt włoskiego systemu opieki zdrowotnej - powinien się wymeldować z Włoch i wyrejestrować z SSN, również po to, by nie być uznanym za włoskiego rezydenta podatkowego, o czym pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/10/wymeldowanie-z-woch.html

      Usuń
  43. Witam mam py
    tanie, przyjechał mój chłopak z Włoch, byliśmy na sor lekarz powiedział mu że ma kamienie i musi zrobić mu zabieg czy będzie musiał za to zapłacić jeśli ma włoska kartę ubezpieczenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to zabieg planowany, więc jeśli nie można poczekać i poddać się mu we Włoszech, włoskie ubezpieczenie powinno pokryć koszty.

      Usuń
  44. Mam takie pytanie o teseresanitarie jakie dokumenty są potrzebne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aby otrzymać włoską kartę zdrowia, musisz mieć prawo do korzystania z tutejszego systemu opieki zdrowotnej, o czym pisałam tutaj:


      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

      Usuń
  45. Witam. Mam pytanie odnośnie odpłatnej dobrowolnej rejestracji w SSN w rejonie Lombardia czy istnieje taka możliwosc i gdzie mogę znaleść informacje jak mogę tego dokonać, dziekuje bardzo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, Lombardia daje taką możliwość, a wszelkie informacje na ten temat znajdziesz np. tutaj:

      https://www.serviziterritoriali-asstmilano.it/servizi/cittadini-stranieri-accesso-allassistenza-sanitaria/

      Usuń
  46. Witam i dziekuje za pomocny blog. Mam pytanie odnosnie mojej tessery sanitaria. Pracuje od 3 lat na umowie na czas nieokreslony. W 2019 roku dostalam pierwsza tessere sanitaria wazna na rok. Od dwoch lat nie moge doprosic sie o nowy dokument poniewaz wedlug "pani z okienka" mi nie przysluguje ze wzgledu na to ze mam tylko domicilio a nie meldunek staly! Dostaje tylko kartke papieru tzw Attestato iscrizione al servizio sanitario regionale. Czy to jest normalne? Z gory dziekuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie powinnaś zostać zarejestrowana na czas nieokreślony, jednak każdy region może ustalać swoje zasady i zdarza się, że nawet w przypadku umowy na czas nieokreślony ASL rejestruje obywateli UE na krótszy okres, by ułatwić sobie kontrolę. Fakt zameldowania nie powinien mieć tu w każdym razie znaczenia (aczkolwiek jako obywatelka UE podlegasz obowiązkowi meldunkowemu), co wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia w okólniku z 2007 roku (http://www.salute.gov.it/imgs/C_17_normativa_1521_allegato.pdf), gdyż jako pracownik masz prawo do rejestracji w SSN oraz otrzymania karty ubezpieczenia zdrowotnego ze względu na opłacane podatki. Mam wrażenie, że pracownicy ASL traktują Cię jako osobę tymczasowo przebywającą na jej terenie, stosując przepisy dotyczące obywateli włoskich zameldowanych w innej gminie - spróbuj pokazać im okólnik, który podlinkowałam wyżej i przekonać, że skoro jesteś zarejestrowana w regionalnej służbie zdrowia, to przysługuje Ci również TS.

      Usuń
    2. Dziekuje za odpowiedz, sama juz nie wiem co zrobic bo podczas podpisywania kontraktu(badante) to moj pracodawca wybral te forme zameldowania ja nie mialam na to wplywu zwlaszcza ze nie wiedzialam jakie poniose konsekwencje. W pierwszym roku karta mi jednak przyszla. Pozniej niestety nie ale z powodu Covida i tego ze nie zamierzalam jechac do Polski dalam sobie spokoj. W tym roku postanowilam sie upomniec i za pierwsza wizyta i wyjasnieniu problemu Pani mnie zapewnila ze jak najbardziej karte dostane. Poszlam upomniec sie po miesiacu i inna Pani mi powiedziala ze nie mam do niej prawa bo mam tylko domicilio. Dyskusja zrobila sie dluga ale niestety nic nie dala. Jestem troche przerazona bo zadzwonilam do servizio sanitario nazionale i tam wychodzi ze od 2019 roku mam przedawniona karte czyli nie jestem w systemie! jestem bez ubezpieczenia zdrowotnego??. Przeraza mnie to chcialam jechac do Polski i wychodzi na to ze nie jestem ubezpieczona. Rozmawiajac z moja kolezanka wyszlo na to ze ona miala identyczne problemy( taka sama sytuacja z domicilio) i sama nic nie zalatwila dopiero jej pracodawca z "plecami" po wykonaniu paru telefonow i wielkiej klotni dal rade, okazalo sie ze natychmiast odzwoniono wzieto dane, kolezanka dostala do wydrukowania dokument zastepczy na czas przyjscia karty wlasciwej. Czyli mozna tylko ja chyba nie dam rady, sama nie wiem co mam robic lub gdzie sie udac. Dlatego poprosilam o pomoc za ktora zreszta jeszcze raz bardzo dziekuje:)

      Usuń
    3. Ja bym się nie poddawała, skoro pracujesz i opłacasz podatki, masz prawo do korzystania z włoskiej służby zdrowia, co jest jasno napisane w okólniku, o którym wspomniałam. Tak na marginesie, pracodawca nie ma prawa niczego wybierać - jako obywatelka UE masz obowiązek się zameldować, czy się to pracodawcy podoba, czy nie. Tzw. "domicilio" to nie jest forma zameldowania, to pojęcie abstrakcyjne, któremu nie odpowiada żadna rejestracja w urzędzie gminy, więc pracodawca uniemożliwia Ci dopełnienia obowiązku przewidzianego przepisami, co dodatkowo powoduje, że masz problemy z dostępem do służby zdrowia.

      Usuń
  47. Witam, szukając odpowiedzi na nurtujący mnie (a właściwie moją teściową)problem trafiłem na ten blog. Jest tu mnóstwo świetnych informacji lecz proszę o rozwianie moich wątpliwości. Sytuacja wygląda następująco: teście mieszkali ok 20 lat we Włoszech. Teść pracował oficjalnie w firmie i nabył prawo do emerytury i wrócili we wrześniu 2020 roku do Polski. Niestety po powrocie po dwóch miesiącach zmarł. Teściowa właśnie otrzymała prawo do renty po nim, sama nie ma jeszcze praw emerytalnych. Problem jest ubezpieczenie zdrowotne, z informacji z infolinii NFZ uzyskałem informację że jej składka jest opłacana we Włoszech i musi uzyskać potwierdzenie z włoskiej służby zdrowia i dostarczyć do NFZ. Czytając komentarze powyżej zaczynam w to wątpić, czy mogę prosić o pomoc w tej sprawie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli teściowa posiada zaświadczenie o prawie stałego pobytu i jest zarejestrowana w ASL, zachowuje prawo to do dwóch lat po wyjeździe z Włoch, więc teoretycznie nadal powinna figurować w wykazie osób ubezpieczonych - nie tyle jako osoba mająca prawo do renty rodzinnej, co właśnie osoba mająca prawo stałego pobytu. Piszę "teoretycznie", gdyż jeżeli teściowa wymeldowała się z Włoch, urząd gminy mógł przekazać tę informację do ASL w celu wykreślenia jej z wykazu, jednak to zależy od poszczególnych urzędów, nie zawsze istnieje tego typu wymiana informacji.

      Radziłabym skontaktować się z ASL i poprosić o wydanie europejskiego druku S1, który pozwoli mamie na zarejestrowanie się w NFZ na koszt włoskiego systemu. W razie problemów napisz do mnie maila na adres podany w zakładce KONTAKT, przeanalizujemy wspólnie sytuację. :)

      Usuń
  48. Link do sprawdzania statusu wydania karty nie działa. Czy istnieje inna droga?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety jakiś czas temu usługa sprawdzania statusu karty została zawieszona - teoretycznie "tymczasowo", ale nie ma informacji na temat ponownej jej aktywacji:

      https://sistemats1.sanita.finanze.it/portale/verificare-lo-stato-della-ts/cns

      Możesz spróbować zadzwonić na infolinię 800 030 070, jednak nie potrafię powiedzieć, czy jej pracownicy udzielają tego typu informacji.

      Usuń
    2. Ponieważ numer karty jest niezbędny do otrzymania certyfikatu covidowego, nagle otrzymanie karty stało się dla mnie super ważne. Infolinia jest w pełni automatyczna i nic nie pomaga. Na kim mogę próbować wymóc wydanie mi karty na którą czekam już 4 miesiące?

      Usuń
    3. Możesz spróbować skontaktować się z ASL lub urzędem skarbowym, jednak nie mogę zagwaratować, że to coś da.

      Usuń
  49. Hej, prosze doradz mi ...
    Jestem Polka i przez ostatnie lata pracowalam i mieszkalam w Holandii (jestem ubezpieczona w Holandii i Europie do konca grudnia). Od wrzesnia 2022 do sierpnia 2023 roku tymczasowo mieszkam we Wloszech. Nie bede zameldowana we Wloszech. Jak rowniez, w tym okresie nie bede zatrudniona. Mam juz codice fiscale.
    We wrzesniu wracam na stale do Polski. Jestem zameldowana w Polsce.
    Czy istnieje mozliwosc ubezpieczenia sie we Wloszech na ten okres w tym przypadku?



    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie, prawo do opieki zdrowotnej przysługuje tylko w przypadkach, które wymieniłam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Usuń
  50. Włoch mieszka w Polsce ale emeryture dostaje z Italii. Chcialby zrobić w Italii operację kolana. Moze? Kto zapłaci ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, że skoro mieszka w Polsce, jest zarejestrowany w spisie włoskich obywateli zamieszkałych za granicą (AIRE), co oznacza, że nie ma ubezpieczenia zdrowotnego we Włoszech. Jeżeli jest zarejestrowany w NFZ na podstawie włoskiego dokumentu S1, koszty jego leczenia w Polsce pokrywa włoski SSN, więc radziłabym skontaktować się z ASL we Włoszech i zapytać o procedurę. Jeżeli natomiast osoba zainteresowana jest ubezpieczona w Polsce bez związku z włoską emeryturą, to może skorzystać z możliwości leczenia w innym państwie UE na podstawie przepisów dyrektywy nr 2011/24/UE:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/11/juz-niedugo-leczenie-bez-granic.html

      Usuń
  51. Witam. Mam różne informacje i jestem już zagubiona. Gdzie powinnam się udać, aby wyrobić tessera sanitaria? Do ASL czy do Agenzia delle Entrate ?
    Dodatkowo, czy mogę złożyć wniosek o tessera online? Dziękuję z góry za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyjaśniłam to w paragrafie "Co zrobić, by otrzymać kartę?" - karta zostaje wysłana automatycznie po rejestracji w ASL, której zgodnie z moją wiedzą w żadnym regionie nie można dokonać przez internet.

      Usuń
  52. Witam. Posiadam Tessera Sanitaria. Po wykonaniu w Polsce prywatnie badań okazało się potrzebuję mieć wykonaną koronarografię jednak szpital poinformował mnie, że taki zabieg nie jest na ww. kartę refundowany. Zgłosiłem się do NFZ gdzie poinformowano mnie, że refundacja obejmuje takie leczenie. W celu kontynuacji leczenia mam umówioną wizytę w innej placówce w Polsce tylko obawiam się, że ponownie będzie jakiś problem z wykonaniem zabiegu z kartą Tessera Sanitaria. Proszę o opinię czy taki zabieg powinien być refundowany?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od tego, czy zostanie uznany za nagły i niemogący czekać na powrót do Włoch - europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego pokrywa nagłe przypadki i choroby, jeżeli więc lekarz w Polsce uzna, że zabieg musi zostać wykonany w trybie pilnym, nie powinno być problemu. Pamiętaj, że finalnie decyduje włoska ASL, do której polska placówka bądź NFZ wyśle wniosek o zwrot kosztów.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...