Aktualizacja z dnia 27.03.2015 r.:
Jeśli podpisaliście lub podpiszecie umowę na czas nieokreślony po
07.03.2015 r., będą Was obowiązywać nowe zasady zwolnień, o czym pisałam
tutaj. <-- KLIK
Umowa na czas nieokreślony, co dość zrozumiałe, jest najbardziej pożądanym rodzajem umowy o pracę spośród wszystkich umów istniejących we Włoszech. Nie gwarantuje ona co prawda wiecznego zatrudnienia, jednak zapewnia niejaką stabilność, jakiej inne umowy zapewnić nie mogą, przez co osoby zatrudnione na podstawie tej umowy są lepiej widziane np. przez banki. Poniżej postaram się przybliżyć Wam najważniejsze cechy umowy na czas nieokreślony, przy czym weźcie pod uwagę, że jest to jedynie zarys tego dość skomplikowanego zagadnienia.
Istotną częścią umowy o pracę we Włoszech
(nie tylko umowy na czas nieokreślony) są tzw. zbiorowe kontrakty pracy (Contratti
Collettivi Nazionali di Lavoro, w skrócie CCNL), które regulują
szczegółowe warunki umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Są to umowy
zawierane pomiędzy stowarzyszeniami skupiającymi firmy z danej branży (np.
handlu, pomocy domowych, przemysłu ciężkiego itp.) a związkami zawodowymi
reprezentującymi pracowników. Kontrakty te określają warunki pracy dla
poszczególnych sektorów i pracodawca, w momencie podpisywania z Wami umowy,
musi zapewnić Wam wszystkie warunki, jakie zawarte są w odpowiednim kontrakcie
zbiorowym. We Włoszech istnieje ponad 400 kontraktów zbiorowych, gdyż każda
branża podzielona jest dodatkowo na kategorie, poza tym możliwe jest podpisywanie
kontraktów zbiorowych również na poziomie firmy, czyli pomiędzy dyrekcją a
związkami zawodowymi danego zakładu.
Oto najistotniejsze cechy umowy na czas nieokreślony:
- umowa musi być mieć formę pisemną
- warunki umowy (w tym minimalna wysokość pensji) regulowane są przez kontrakty zbiorowe – tam znajdziecie m. in. wymiar rocznego urlopu, zasady przyznawania chorobowego czy urlopu macierzyńskiego, regulacje dotyczące tzw. trzynastki i ewentualnie czternastki itp.
- nie ma określonego czasu zakończenia umowy
- praca może być wykonywana w pełnym wymiarze godzin (40 godzin tygodniowo w sektorze prywatnym i 36 godzin w sektorze publicznym) lub w formie etatu zredukowanego
- przewidziany jest okres próbny (*)
- w przypadku rozwiązania stosunku pracy otrzymujecie odprawę (tzw. Trattamento di Fine Rapporto, w skrócie TFR), która jest „odkładana” co miesiąc przez pracodawcę z Waszej pensji brutto
- pracodawca płaci za pracownika składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (INPS)
- jeśli stracicie pracę nie ze swojej winy, nabywacie prawo do zasiłku dla bezrobotnych (musicie mieć przy tym określony minimalny okres zapłaconych składek)
(*) Okres próbny może trwać maksymalnie 6 miesięcy, podczas którego macie
takie same prawa, jak inni zatrudnieni w firmie pracownicy, a więc otrzymujecie
pensję zgodną z umową zbiorową, nabywacie prawo do urlopu, pracodawca
odprowadza za Was wszelkie składki, odkłada Waszą przyszłą odprawę itp. Podczas
okresu próbnego zarówno Wy, jak i pracodawca możecie zrezygnować z dalszej
współpracy bez żadnych konsekwencji, co oznacza, że sam fakt podpisania umowy o
pracę nie gwarantuje Wam jeszcze stałego zatrudnienia.
We Włoszech często słyszy się, że
umowa na czas nieokreślony jest gwarancją, że pracodawca Was nie zwolni. Nie
jest to absolutnie prawda, choć na pewno zwolnienie
pracownika zatrudnionego na podstawie tego typu umowy nie należy do
najprostszych. Pracodawca musi mieć podstawy do zwolnienia pracownika i
muszą być one na tyle istotne, by stanowić tzw. giusta causa lub giustificato
motivo, czyli w wolnym tłumaczeniu „ważny powód”. Giusta causa związana
jest z przyczynami dotyczącymi pracownika, a więc jest to najczęściej poważne
naruszenie warunków umowy, działanie na szkodę firmy, kradzież mienia itp. Giustificato
motivo dotyczy przyczyn firmowych i może być oggettivo (obiektywny) lub soggettivo
(subiektywny). Powodem obiektywnym mogą być np. problemy finansowe firmy, jej
reorganizacja czy też niezdolność pracownika do dalszego wykonywania
powierzonych mu obowiązków, natomiast przykładem powodu subiektywnego jest
nie wykonywanie przez pracownika obowiązków, np. ze względu na nadużywanie
chorobowego.
Bardzo często zdarza się, że zwolniony pracownik zwraca się do sądu
w nadziei na podważenie powodów podanych przez pracodawcę, dlatego też
pracodawcy zazwyczaj unikają pochopnego zwalniania pracowników zatrudnionych na
czas nieokreślonych, by uniknąć sprawy w sądzie, która może zakończyć się
koniecznością wypłacenia odszkodowania byłemu pracownikowi lub, w niektórych
wypadkach, przywrócenia go do pracy.
skad moj mąż ma wziac ten dokument CCNL ?
OdpowiedzUsuńZ internetu.:) Wystarczy wpisać w Google "CCNL + branża" i samo wyskoczy.
UsuńWitaj.
OdpowiedzUsuńNapisz, proszę, jak wygląda według włoskiego kodeksu pracy tzw. "rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika" z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika (np. nie wypłacanie wynagrodzenia lub nieterminowe jego wypłacanie). Polski kodeks mówi tak:
http://prawodlakazdego.pl/content/rozwi%C4%85zanie-umowy-o-prac%C4%99-bez-wypowiedzenia-przez-pracownika
Czy we Włoszech jest podobnie?
Pozdrawiam.
Zwolnienie się z pracy z słusznego powodu (giusta causa) regulowane jest przez włoski kodeks cywilny i przewiduje np. że nie trzeba przestrzegać okresu wypowiedzenia, a odchodzącemu pracownikowi może należeć się zadośćuczynienie za niemożność skorzystania z niego (pracodawca niejako zmusza go do odejścia). Słusznym powodem może być np. brak wypłaty przez co najmniej dwa miesiące, nie płacenie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne, molestowanie seksualne itp. - jak widzisz, są to powody poważne, które uniemożliwiają dalszą pracę i które powinny być odpowiednio udokumentowane, jeśli pracownik chce np. ubiegać się w INPS o zasiłek dla bezrobotnych. Jeżeli zostanie stwierdzone, że sytuacja nie spełnia wszystkich warunków (a nie powinno np. wykluczać się wkroczenia na drogę sadowa przeciwko pracodawcy), wypowiedzenie może zostać uznane po prostu za dobrowolna rezygnację z pracy.
UsuńOsobiście przed złożeniem wypowiedzenia zwróciłabym się o poradę do związków zawodowych (patronato) z prośbą o ocenę sytuacji.
Witam, mam pytanie,mam podpisaną umowę na czas nieokreślony na pracę w godzinach od 20 do 24. chociaż pracuję od 19 czasem do 1. u tego samego pracodawcy pracuję rano, na to nie chce podpisać ze mną umowy. zakres obowiązków coraz większy a pensja taka sama.zastanawiam się nad rozwiązaniem umowy i powrotem do kraju. praca jest sezonowa. jakie mam prawa, on mówi że nie mogę rozwiązać z nim umowy. jakiś włoski przepis regulujący to?
OdpowiedzUsuńAleż oczywiście, że możesz rozwiązać umowę o pracę! Twój pracodawca zapomniał chyba, że niewolnictwo jest zabronione.;) Wystarczy, że dotrzymasz okresu wypowiedzenia zapisanego w kontrakcie zbiorowym Twojej branży lub w umowie - pamiętaj też, że pracodawca musi wypłacić Ci wszystkie należności, a więc odprawę (TFR), trzynastkę, ewentualnie czternastkę i niewykorzystany urlop, jeśli taki masz.
UsuńA przy okazji, skoro zmusza Cię do pracy na czarno, to możesz rozważyć zwrócenie się do związków zawodowych i zgłoszenie tego faktu, by uzyskać to, co Ci się zgodnie z prawem należy.
witam!!
OdpowiedzUsuńPracuję w pewnej restauracji od maja...ale dopiero od listopada mam contratto indeterminato. Moj szef poinformowal mnie jednak ze od przyszlego roku wszyscy beda mieli umowy sezonowe. Czy to mozliwe?? Z tego co czytalam pracodawca z moja umowa nie moze mnie zwolnic a potem ponownie zatrudnic. I czy pracodawca moze mnie zwolnic, jesli wg umowy nie mam przepracowanych nawet 3 miesiecy, w sumie odkad mam umowe pracowalam tylko jeden miesiac, gdyz nie ma tzw.pracy...a teraz dostalam informacje ze moj urlop bezplatny musi przedluzyc sie do polowy lutego( na co sie nie zgadzam). Dlatego chcialabym sie dowiedziec czy w zwiazku z moja umowa moge przeciwstawic sie jakos tej sytuacji. Dodam, ze to moja pierwsza praca we Wloszech.
Pozdrawiam
Przede wszystkim sprawdź w umowie czas trwania okresu próbnego - podczas tego okresu pracodawca może w każdej chwili zerwać umowę bez podawania powodu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by Cię zwolnic. Wbrew powszechnej opinii, tak naprawdę pracodawca praktycznie zawsze może znaleźć sposób na zwolnienie pracownika, wystarczy napisać w wymówieniu, że zwalnia go np. z powodów finansowych (nie ma dla Ciebie pracy), co w czasach kryzysu jest bardzo wiarygodne.
UsuńJeżeli chodzi o urlop bezpłatny, to nie bardzo rozumiem, na jakiej zasadzie z niego korzystasz - to Ty wystąpiłaś o jego udzielenie (tzw. aspettativa non retribuita)?
Jeśli pracodawca wykaże, że restauracja pracuje na zasadzie sezonowości, to nie sądzę, by ktokolwiek robił mu problemy w kwestii zatrudniania pracowników na umowy sezonowe. Jeśli chcesz jednak spróbować zawalczyć o lepsze traktowanie, możesz zwrócić się do związków zawodowych (patronato), które przeanalizują sytuację i powiedzą, czy warto stawać w szranki.
Pracuje w firmie jako monter konstrukcji stalowych.umowe dostalem 10.12.2014 na rok.po roku prawdopodobnie mam na stałe.niewidzialem kontraktu jaki mi przedluzyl.teraz dowiaduje sie ze ma zwalniec ludzi z problemów finansowych.i czy mam podpisac dimisjone.i jakie prawa mi sie należą.
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim wydaje mi się nieco dziwne, że przy przedłużeniu umowy pracodawca nie dał Ci do podpisania nowej - no chyba że w pierwszej umowie było zapisane, że odnawia się ona automatycznie.
UsuńNa pewno nie opłaca Ci się podpisywać dobrowolnej rezygnacji z pracy (dimissioni - http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/10/dobrowolna-rezygnacja-z-pracy-przez.html), gdyż wtedy nie będzie Ci przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych. To pracodawca chce pozbyć się pracowników, więc to on powinien Cię zwolnić, dlaczego masz ponosić konsekwencje jego decyzji?
Jeśli chodzi o Twoje prawa w przypadku zwolnienia z pracy, pisałam o tym tutaj:
http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/10/zwolnienie-z-pracy-przez-pracodawce.html