29 czerwca 2021

TYMCZASOWY ZASIŁEK NA NIELETNIE DZIECI NA OKRES LIPIEC-GRUDZIEŃ 2021 (ASSEGNO TEMPORANEO FIGLI MINORI 2021)

 

 

***AKTUALIZACJA Z DNIA 02.01.2022 R.: ZASIŁEK TEN ZOSTANIE ZASTĄPIONY OD MARCA 2022 ROKU PRZEZ NOWY ZASIŁEK AUU --> KLIK***

 

Ponieważ od dawna zapowiadana reforma świadczeń rodzinnych ma poślizg, to znaczy niby przeszła, ale na razie w sumie nie ma na wszystko pieniędzy, a poza tym jeszcze nie wiadomo, jakie będą zasady i takie tam, rząd postanowił udobruchać obywateli i w oczekiwaniu na tzw. Assegno Unico uchwalił tymczasowe świadczenie dla osób, które aktualnie nie mogą otrzymywać zasiłku rodzinnego ANF:


  • osoby prowadzące działalność gospodarczą
  • osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku
  • osoby o dochodach mieszczących się w kwocie wolnej od podatku (8174 euro rocznie)
  • osoby pracujące, które nie spełniają wymogów do otrzymania zasiłku rodzinnego


Jeśli pobieracie „zwykły” zasiłek rodzinny ANF, otrzymacie w okresie 01.07.2021 – 31.12.2021 podwyżkę w wysokości od 37,50 (jeżeli macie jedno lub dwoje dzieci) do 55 euro (od trzeciego dziecka) na każde dziecko.

Jakie trzeba spełnić wymogi?


Aby otrzymać zasiłek, osoba składająca wniosek musi spełniać przez cały okres jego pobierania następujące warunki:


Obywatelstwo i pobyt

Nie musicie posiadać obywatelstwa włoskiego, gdyż wystarczy obywatelstwo jednego z państw UE, natomiast stawiany jest dodatkowy wymóg związany z prawem pobytu, czyli musicie spełniać warunki ustawy nr 30/2007, która reguluje prawo pobytu obywateli Unii lub posiadać prawo stałego pobytu. Dla przykładu, musicie mieć umowę o pracę, prowadzić we Włoszech działalność gospodarczą czy być na utrzymaniu członka rodziny z prawem pobytu.


Zameldowanie

W momencie składania wniosku musicie być zameldowani we Włoszech (residenza) i rzeczywiście mieszkać pod podanym adresem. Dodatkowo wymagane są co najmniej dwa lata zameldowania we Włoszech, przy czym nie musicie być zameldowani w sposób ciągły – ewentualne przerwy w zameldowaniu nie pozbawiają Was szansy na otrzymanie zasiłku.


Jako alternatywę do tych dwóch lat zameldowania przepisy podają możliwość uzyskania prawa do zasiłku, jeśli posiadacie umowę o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony, jeżeli jej ważność jest co najmniej półroczna. Ponieważ jednak osoby pracujące mogą mieć prawo do zasiłku rodzinnego ANF, sprawdźcie najpierw, czy Wam on nie przysługuje, bo wtedy nie ma co składać wniosku o tymczasowy zasiłek na dzieci, gdyż jedno wyklucza drugie.


Rezydencja podatkowa

Zasiłek mogą otrzymać wyłącznie osoby, których dochody podlegają opodatkowaniu we Włoszech, czyli włoscy rezydenci podatkowi. Gwoli wyjaśnienia, tak w ramach ciekawostki - aby być uznanym za włoskiego rezydenta podatkowego, trzeba spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków, zgodnie z włoskimi przepisami podatkowymi:


  • jesteście zameldowani we Włoszech (zameldowanie automatycznie sprawia, że stajecie się rezydentami podatkowymi, gdyż meldując się oświadczacie, że Włochy są Waszym głównym miejscem zamieszkania)
  • przebywacie we Włoszech ponad 183 dni w ciągu roku
  • macie we Włoszech ośrodek interesów życiowych


Nieletnie dzieci

Zasiłek przysługuje tylko na nieletnie dzieci (pełnoletność osiąga się we Włoszech w wieku 18 lat) pozostające na Waszym utrzymaniu, więc siłą rzeczy musicie takowe posiadać. :) Tak na marginesie, jeśli Wasza nieletnia pociecha jest na przykład popularnym influencerem i zarabia z tego tytułu grubą kasiorę, to nie możecie ubiegać się o zasiłek, gdyż za członka rodziny na utrzymaniu uznaje się osoby, których dochody roczne nie przekraczają 2840,51 euro.


Wymogi dochodowe

Wskaźnik ISEE Waszej rodziny (a więc chodzi o warunek dotyczący nie tylko osoby składającej wniosek) nie może przekraczać 50000 euro rocznie, gdyż powyżej tej kwoty zasiłek nie przysługuje. Ponieważ mowa o świadczeniu przysługującym na nieletnie dzieci, potrzebny jest tzw. wskaźnik ISEE Minorenni.


UWAGA! Jeśli w okresie pobierania zasiłku parametry Waszej rodziny czy dochodu ulegną zmianie, macie dwa miesiące od momentu zajścia zmian na przedstawienie zaktualizowanego oświadczenia DSU, by INPS mógł ponownie przeliczyć należny zasiłek.


Wysokość zasiłku


Kwota przysługująca na każde dziecko zmniejsza się, im wyższy wskaźnik ISEE, więc im wyższy dochód, tym niższy zasiłek. Dodatkowo wysokość zasiłku zwiększa się o 30%, jeżeli posiadacie co najmniej trójkę dzieci, a na każde niepełnosprawne dziecko przysługuje dodatkowe 50 euro.


W załączniku do ustawy rząd zamieścił tabelkę, w której widnieją przedziały kwotowe, no ale nie będę jej tu Wam przecież wklejać, więc podam kilka przykładów:


  • ISEE 12500 euro, jedno dziecko: 109,90 euro
  • ISEE 12500 euro, trójka dzieci: 448,50 euro (142,90 euro x 3)
  • ISEE 12500 euro, dwójka dzieci, z czego jedno niepełnosprawne: 269,80 euro (109,90 euro x 2, plus 50 euro na dziecko niepełnosprawne)
  • ISEE 35200, jedno dziecko: 40,30 euro
  • ISEE 35200 euro, trójka dzieci: 159,60 euro (53,20 euro x 3)
  • ISEE 35200 euro, dwójka dzieci, z czego jedno niepełnosprawne: 130,60 euro (40,30 euro x 2, plus 50 euro na dziecko niepełnosprawne)


Wniosek o przyznanie zasiłku


Termin składania wniosków upływa dnia 31.12.2021 r., a zasiłek przysługuje począwszy od miesiąca, w którym złożycie wniosek. Jeśli jednak zrobicie to do 30.09.2021 r., INPS wypłaci Wam również zaległe raty począwszy od 1 lipca 2021 r. - później one przepadną, więc lepiej nie zwlekać.


Wniosek można złożyć w jeden z następujących sposobów:


  • na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN) lub być w posiadaniu narzędzia SPID 
  • przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych i z zagranicy
  • za pośrednictwem biur patronackich (patronato), które za darmo wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS


Kompatybilność z innymi świadczeniami


Wraz z tymczasowym zasiłkiem na dzieci możecie bez problemu pobierać:



Dochód uzyskany z zasiłku jest zwolniony z opodatkowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...