28 marca 2013

PRAWO STAŁEGO POBYTUPo pięciu latach legalnego pobytu na terytorium Włoch obywatele UE uzyskują prawo stałego pobytu, a więc mogą przebywać we Włoszech bez konieczności spełniania warunków art. 7 ustawy nr 30/2007.

Co to oznacza? Jeśli mieszkacie we Włoszech nieprzerwanie od pięciu lat i jest to pobyt legalny (za chwilę wyjaśnię, na czym polega legalny pobyt), uzyskujecie prawo pobytu tutaj bez względu na to, czy pracujecie, macie środki na utrzymanie czy ubezpieczenie zdrowotne – to już Was nie dotyczy. Możecie być bezrobotni, nabywacie prawo do opieki zdrowotnej na czas nieokreślony, nie musicie się martwić, że ktoś stwierdzi, że przebywacie we Włoszech bezpodstawnie i że powinniście opuścić kraj.

Na czym polega „legalny pobyt”? Oczywiście we Włoszech nic nie jest proste i kwestia legalnego pobytu nie jest jednoznaczna, choć powinna być. W 2007 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w okólniku nr 19 z dnia 06.04.2007 r. stwierdziło, że wystarczy być zameldowanym przez pięć lat i to stanowi dowód, że przebywa się we Włoszech w sposób nieprzerwany i legalny. Choć to rozwiązanie bardzo wygodne, zarówno dla urzędników (którzy muszą sprawdzić jednym kliknięciem fakt zameldowania delikwenta na terytorium Włoch), jak i dla obywateli (którzy nie muszą przynosić żadnych dokumentów), to jednak nie ma ono większego sensu, jeśli chodzi o przepisy regulujące pobyt obywateli UE. Zarówno dyrektywa europejska, jak i włoska ustawa, która ją przyjęła, jasno określają warunki, jakie musi spełniać obywatel UE, by móc przebywać we Włoszech legalnie, a samo zameldowanie wcale nie poświadcza, że przez pięć lat warunki te były spełnione, gdyż są one sprawdzane tylko w momencie składania wniosku o zameldowanie. Czyli teoretycznie po pozytywnym zakończeniu procedury zameldowania mogłabym stracić pracę czy też nie odnawiać polisy zdrowotnej i przez pięć lat leżeć na kanapie, a prawo stałego pobytu i tak zostałoby mi przyznane, choć niesłusznie.

W grudniu 2011 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie dotyczącej właśnie prawa stałego pobytu i choć dotyczył on postępowania toczącego się w Niemczech, obowiązuje on w całej Unii, gdyż dotyczy przepisów unijnych. Wyrok ten stanowi, że legalny pobyt oznacza, że obywatel UE przez pięć lat spełniał warunki dyrektywy 2004/38, a co za tym idzie – w przypadku Włoch – ustawy nr 30/2007.

Oczywiście, jak to we Włoszech, każdy urząd swoje, więc możecie spotkać się zarówno z urzędnikiem, któremu wystarczy fakt, że jesteście zameldowani tutaj przez co najmniej pięć tak, jak i z takim, który zażąda od Was dokumentacji udowadniającej, że przez te pięć lat spełnialiście warunki ustawy o pobycie obywateli UE. I o ile w pierwszym przypadku na pewno opłaca się siedzieć cicho i nie wyskakiwać z pytaniem, czy urzędnik nie ma ochoty zerknąć w nasze dokumenty z ostatnich pięciu lat, o tyle w drugim nie ma co się wykłócać, bo urzędnik ma rację.


UWAGA! Jeśli chodzi o prawo stałego pobytu osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelem Włoch, przyjęło się powszechnie (czytaj: zazwyczaj urzędnicy tak właśnie interpretują przepisy i raczej nie stwarzają problemów), że zastosowanie może mieć art. 15 punkt 4 ustawy n. 30. Artykuł ten mówi wprawdzie o wyjątkach dotyczących osób, które mimo iż zaprzestały działalności zawodowej na terenie Włoch, mają prawo stałego pobytu, lecz w punkcie czwartym czytamy: “Spełnianie warunków dotyczących długości pobytu oraz działalności, o której mowa w punkcie 1 a) i b) nie jest konieczne, jeśli małżonek jest obywatelem Włoch (…)”.

15 komentarzy:

 1. witam,
  a jakie obowiązkowe dokumenty powinien przedstawić paniom w Comune libero proffessionista ?
  mam jeszcze jedno pytanie
  co oprócz prawa do stałego pobytu, odnawialnej automatycznie książeczki zdrowia daje dokument soggiorno permanente ? w jakiej dziedzinie walki z biurokracją lub czym innym może być niezbędny ?
  dziękuję za odpowiedź
  maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o dokumenty potwierdzające Twoja działalność gospodarcza, to zerknij tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/02/pobyt-powyzej-90-dni-osoby-pracujace.html

   Zaświadczenie o prawie stałego pobytu, oprócz gwarancji, ze zostaniesz zarejestrowany na czas nieokreślony we włoskim SSN, w zasadzie nie daje nic. To znaczy daje, bo zaświadcza, ze nie wolno Cie z Włoch wydalić nawet w przypadku braku dochodów, wiec nikt nie może się do Ciebie przyczepić, ale generalnie to wszystko. Zycia Ci on na pewno nie odmieni.:)

   Usuń
 2. takie samo pytanie zadałem sobie po "rozmowie" z paniami w comune:) zażyczyły sobie nie ostatniego odcinka busta paga ale wszystkich z 5 ostatnich lat albo czegokolwiek innego co udowadnia mój nieprzerwany stosunek pracy w ciągu tych 5 lat naturalnie plus dwa znaczki skarbowe itd itd; w zasadzie mając w zamyśle oszczędzenie sobie nerwów miałem zamiar odpuścić i normalnie odnowić tą nieszczęsną tessera sanitaria jak zwykle na następny rok ale czy nie mógłby być to inny dokument udowadniający w prostszy sposób mój pobyt np zaświadczenie proprietario di casa o płaceniu affitto ... tak tylko głośno myślę ?
  dziekuję za odp maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoje "panie" przynajmniej trzymają się przepisów - u mnie w urzędzie meldunkowym przepisy są generalnie olewane (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/09/wybraam-sie-wczoraj-do-gminy-o-prawie.html).;)

   Kwestia jest taka, ze nie masz udowodnić, ze przez pięć lat mieszkałeś we Wloszech, a ze spełniałeś warunki przewidziane w ustawie nr 30/2007. A to oznacza, ze musisz wykazać, ze miałeś za co się utrzymać i ze miałeś ubezpieczenie zdrowotne - dlatego zaświadczenie od właściciela mieszkania na nic się nie zda, bo przepisy nie wymagają udowodnienia, ze płaciłeś za wynajem.;)

   Usuń
 3. Witam, to jak to jest z tym zameldowaniem i stałym pobytem, po 4 latach od zameldowania obywstel UE może ubiegać się o obywatelstwo włoskie przy czym wymagany jest do tego dokument o statym pobycie, który można otrzymać po 5 latach? z góry dzięki za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko opisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/obywatelstwo-woskie-na-podstawie_19.html

   Usuń
 4. Dzien dobry,
  Moja sytuacja jest troche bardziej skaplikowana, przynajmniej dla mnie.
  W 2012 roku wyszlam za maz za Wlocha W Polsce. Akt slub umiejscowilismy we Wloszech we wrzesniu 2012. W tym czasie caly czas mieszkalismy w UK. W 2014 urodzilo nam sie dziecko i w tym momencie moj maz zostal przeniesiony (dostal awans co laczylo sie z przeprowadzka) do Wloch. My z dzieckiem rowniez przenieslismy sie ale ja zameldowalam sie dopiero we wrzesniu 2016 roku (miesiac temu).
  Moje pytania:
  Czy aby nie odnawiac ubezpieczenia co roku to czy moge uzyskac pobyt staly czy dopiero po 5 latch? Czy lepiej zlozyc wniosek o naturalizacje ( pozostajemy W zwiazku malzenskim 4.5 roku) a z tego Co wiem wystarczy 1.5 roku W naszym wypadku.
  I ostatnie pytanie: obecnie posiadam 2 obywatelstwa. Czy jest jakies ograniczenie prawn Co do ilosci obywatelstw? Dodam ze Moje dziecko ma 3 I nigdy nikt na to nie zwracal uwagi.
  Pozdrawiam K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznijmy od tego, że odnawianie rejestracji w SSN co rok w przypadku żony obywatela włoskiego wydaje mi się dość kuriozalne, biorąc pod uwagę, że ministerstwo zdrowia w okólniku z 2007 r. (link do niego znajdziesz w tym artykule: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html) nie stawia ograniczeń czasowych w tym przypadku. Moim zdaniem "Twoja" ASL zdecydowanie przesadza.

   Aby móc ustalic Twoje prawo stałego pobytu, trzeba wziąc pod uwagę ostatnie pięc lat - choc zameldowałaś się dopiero we wrześniu tego roku, w rzeczywistości mieszkasz we Włoszech od dwóch lat, musiałabyś to więc jakoś udowodnic. Oznacza to w każdym razie, że na złożenie wniosku musisz poczekać jeszcze co najmniej 3 lata. Jeśli chodzi o możliwość złożenia wniosku o przyznanie obywatelstwa włoskiego, to w Waszym przypadku, ponieważ mieszkałaś za granicą i macie wspólne dziecko, mogłabyś to zrobić, ale na jego rozpatrzenie czeka się kilka lat, więc szczerze mówiąc nie wiem, czy jest to rozwiązanie. Ja raczej powalczyłabym w ASL o rejestrację na czas nieokreślony, jako żona obywatela Włoch.

   We Włoszech nie istnieje ograniczenie co do liczby posiadanych obywatelstw.

   Usuń
 5. Bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
  K.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Chcialam sie dowiedziec co nam daje nowe ATTESTAZIONE DI SOGGIORNO PERMANENTE PER I CITTADINI DELL UNIONE EUROPEA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolisz, że skopiuję fragment artykułu:

   " Po pięciu latach legalnego pobytu na terytorium Włoch obywatele UE uzyskują prawo stałego pobytu, a więc mogą przebywać we Włoszech bez konieczności spełniania warunków art. 7 ustawy nr 30/2007.

   Co to oznacza? Jeśli mieszkacie we Włoszech nieprzerwanie od pięciu lat i jest to pobyt legalny (...), uzyskujecie prawo pobytu tutaj bez względu na to, czy pracujecie, macie środki na utrzymanie czy ubezpieczenie zdrowotne – to już Was nie dotyczy. Możecie być bezrobotni, nabywacie prawo do opieki zdrowotnej na czas nieokreślony, nie musicie się martwić, że ktoś stwierdzi, że przebywacie we Włoszech bezpodstawnie i że powinniście opuścić kraj."

   Jaśniej nie potrafię. :)

   Usuń
 7. Dzien dobry.A czyw ciagu tych 5 legalnych lat wystarczy miec tylko rezydencje czy trzeba tez okazac umowe o prace.czy wystarczy tylko meldunek.?Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W artykule wyjaśniłam, na czym polega legalny pobyt - trzeba wykazać, że w ciągu tych pięciu lat spełniało się warunki pobytowe określone w ustawie nr 30/2007.

   Usuń
 8. Witam, mieszkalam we Wloszech przez piec lat i otrzymalam juz prawo do stalego pobytu. Obecnie wyjechalam do Francji i spedze tu 3-4 lata. Czy w zwiazku z tym strace prawo do stalego pobytu we Wloszech?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, prawo to utracisz po dwóch latach od momentu opuszczenia Włoch.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...