28 marca 2013

PRAWO STAŁEGO POBYTU – WASZE PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI



W jaki sposób mogę udowodnić, że przebywam we Włoszech legalnie od pięciu lat?
Musisz przedstawić w urzędzie meldunkowym dokumenty zaświadczające, że przez te pięć lat pracowałeś (umowy o pracę, CUD, odcinki pensji itp.), posiadałeś odpowiednie środki na utrzymanie (to trochę trudniej udowodnić, ale można spróbować użyć autocertificazione), posiadałeś polisę zdrowotną (w przypadku osób niepracujących) lub byłeś zarejestrowany w urzędzie pracy po utracie pracy nie z własnej woli. Ważne jest, by w ciągu tych pięciu lat nie było „dziur” w legalności pobytu, bo to sprawia, że pięć lat nalicza się od nowa.

Mieszkam we Włoszech od 7 lat, ale jestem zameldowany dopiero od trzech. Czy mogę wystąpić o uznanie prawa stałego pobytu?
Jeśli w ciągu 7 lat pobytu we Włoszech przynajmniej przez 5 lat spełniałeś warunki ustawy nr 30/2007, to jak najbardziej masz prawo stałego pobyt. Sam fakt braku zameldowania nie może być podstawą odrzucenia Twojego wniosku, więc w razie problemów w urzędzie polecam „Vademecum walki z biurokracją”

Obecnie nie pracuję i zdaję sobie sprawę, że nie spełniam warunków ustawy o pobycie obywateli UE we Włoszech. Jednak mieszkam tutaj od ponad 10 lat i przez większość tego okresu pracowałam legalnie. Czy mam prawo do stałego pobytu?
Aby otrzymać attestato di soggiorno permanente, musisz udowodnić, że w momencie osiągnięcia prawa stałego pobytu (czyli po 5 latach legalnego pobytu we Włoszech) spełniałaś warunki ustawy 30/2007. Jeśli przez pięć lat miałaś umowę o pracę, to fakt, iż obecnie nie spełniasz warunków ustawy nie ma znaczenia, gdyż nie musisz już ich spełniać. Pamiętaj, że to nie posiadania zaświadczenia daje Ci prawo stałego pobytu, a legalny pobyt przez co najmniej pięć lat!

Czy do legalnego pobytu liczy się także okres przed wejściem w życie ustawy z 2007 roku, kiedy istniało jeszcze pozwolenie na pobyt (permesso di soggiorno)?
Teoretycznie tak, gdyż wtedy to właśnie pozwolenie na pobyt było podstawą legalnego pobytu, a prawo nie działa wstecz. Jednak wyrokiem z dnia 21.12.2011 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że w przypadku pobytu sprzed wejścia danego kraju do UE (w przypadku Polski – sprzed 01.05.2004 r.) należy upewnić się, że pobyt ten spełniał warunki dyrektywy 2004/38. Nie wszystkie urzędy stosują się to tegoż wyroku, więc możliwe, że wystarczy stare pozwolenie na pobyt, by udowodnić, że przebywało się we Włoszech legalnie również na potrzeby uznania prawa stałego pobytu.

Czy prawo stałego pobytu można utracić?
Tak, jeśli obywatel UE opuści terytorium Włoch na ponad dwa lata.

7 komentarzy:

  1. Witaj ponownie Dee,
    dziekuje za wczesniejsza odpowiedz dotyczaca karty zdrowia.
    Jesli przebywam i pracuje we Wloszech od 2011 roku, wiecej niz 6 miesiecy w roku. Zawsze bylam zameldowana na pobyt czasowy, staly dopiero teraz. Czy mode ubiegac sie o prawo do pobytu stalego juz teraz ? Pozdrawiam Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musiałabyś wykazać, że mimo braku zameldowania mieszkałaś cały czas we Włoszech i posiadałaś w przerwach pomiędzy umowami o pracę odpowiednie środki na utrzymanie oraz ubezpieczenie zdrowotne lub byłaś zarejestrowana w urzędzie pracy. Niestety nie gwarantuję, że przerwy w zameldowaniu nie będą problemem.

      Usuń
  2. OK, mimo wszystko bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam. Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam. W 2013 wyszłam za mąż za Włocha, ale przeprowadziłam sie do Włoch dopiero w październiku 2015r. Od tego czasu la tessera sanitaria mam wydawaną co rok i co rok musze isc do okienka AUSL z wszystkimi dokumentami. W zeszłym roku pani w okienku mi powiedziała ze kartę odnawialną co 10 lat otrzymam dopiero jak po 5 latach rezydencji w IT bede miec prawo stałego pobytu.
    Żadna z moich koleżanek z UE które wyszły za mąż za Włochów nie miała karty zdrowotnej wydawanej co rok tylko od razu na 10 lat. Żadna tez nie słyszała nic o prawie stałego pobytu. Moje pytanie brzmi czy SNN zgodnie z prawem odnawia mi ubezpieczenie zdrowotne co rok. I czy jako małżonka obywatela Włoch muszę wystąpić o prawo stałego pobytu by mieć ubezpieczenie długoterminowe. Region IT - Emilia Romagna.

    Z góry dziękuję za odpowiedź. Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety służba zdrowia zarządzana jest na poziomie regionalnym, władze lokalne mają więc pewną swobodę, jeśli chodzi o okres, ja jaki rejestrowanie są w SSN małżonkowie obywateli Włoch, o czym pisałam tutaj:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Po uzyskaniu prawa stałego pobytu, a więc po pięciu latach spełniania warunków przewidzianych ustawą nr 30/2007, zostaniesz zarejestrowana na czas nieokreślony.

      Usuń
  4. Czy trzeba koniecznie 5 lat residenza bez przerwy mieć? Czy jeśli mam 2 lata pracy, miesiąc przerwy, 4 lata 10 miesiecy zameldowanie i teraz meldunek virtuale w casa comunale to muszę zbierać od początku 5 lat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepisy stanowią, że przez pięć lat musisz w sposób ciągły spełniać warunki pobytowe ustawy nr 30/2007 - niektóre gminy uznają, że konieczne jest zameldowanie, ale tak naprawdę to kwestia interpretacji. Jeżeli na przykład pracowałeś przez dwa lata, potem straciłeś pracę nie z własnej woli i przez miesiąc byłeś zarejestrowany w urzędzie pracy, a następnie znowu pracowałeś przez ponad cztery lata, to jak najbardziej spełniłeś warunki pozwalające na uzyskanie prawa stałego pobytu,

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...