4 lutego 2015

BECIKOWE WE WŁOSZECH – KRAJOWY „BONUS BEBE’” W WYSOKOŚCI 80 EURO MIESIĘCZNIEOstatnia aktualizacja: 28.01.2019 r.

Często pytacie mnie, czy państwo włoskie przewiduje wypłatę becikowego dla świeżo upieczonych rodziców – w ostatnich latach bywało różnie, becikowe czasem było, częściej nie, a jeśli mieszkało się w odpowiedniej gminie, można było otrzymać pomoc właśnie stamtąd. I o ile nadal warto zapytać w urzędzie gminy, czy przewidziano coś w rodzaju becikowego dla maluchów urodzonych na jej terenie, to począwszy od 2015 r. również państwo włoskie postanowiło dorzucić rodzicom nieco grosza. Nie jest tego wiele, porzućcie więc nadzieję o nagłym wzbogaceniu się dzięki nowemu członkowi rodziny, w końcu Włochy to nie Skandynawia – niemniej jednak darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda i lepszy rydz niż nic. :)Rząd włoski stwierdził, że czas zachęcić społeczeństwo do bardziej entuzjastycznego rozmnażania się, a że kryzys hula w najlepsze, zachęta musi mieć postać pieniądza. Dlatego też zawarł w ustawie „stabilizującej” włoską gospodarkę (tzw. Legge di Stabilità 2015) pomoc socjalną w postaci właśnie becikowego (bonus bebè), czy zasiłku wypłacanego na każde dziecko urodzone w latach 2015-2017. W 2018 r. becikowe zostało przedłużone, jednak nie na trzy lata, a jedynie na rok, a ustawa budżetowa z końca grudnia zatwierdziła jego obowiązywanie również w przypadku dzieci urodzonych w 2019 r.Kto może otrzymać becikowe?[wymogi obowiązujące w 2019 r.]

Jak się pewnie domyślacie, zasiłek nie przysługuje wszystkim rodzinom – aby otrzymać becikowe, musicie spełnić pewne warunki:

 • musicie być zameldowani we Włoszech
 • Wasze dziecko musi urodzić się w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.to samo dotyczy adopcji, w przypadku której również przysługuje becikowe
 • łączne dochody Waszej rodziny nie mogą przekraczać 25000 euro – brany jest tu pod uwagę tzw. wskaźnik ISEE
 • rodzic i dziecko muszą mieszkać razem - o becikowe nie może więc ubiegać się np. ojciec zameldowany w innym mieście  

Wysokość becikowegoJak wspomniałam, uchwalone przez rząd becikowe nie jest zawrotną kwotą – jego wysokość wynosi 960 euro rocznie, wypłacanych przez INPS w miesięcznych ratach po 80 euro, począwszy od miesiąca, w którym Wasze dziecko się urodziło lub zostało adoptowane.Jeżeli Wasze dochody nie przekraczają 7000 euro, wysokość becikowego zostaje podwojona, a więc możecie otrzymać 160 euro miesięcznie na każde dziecko.

Nowością wprowadzoną w 2019 r. jest fakt, że w przypadku drugiego i każdego kolejnego dziecka wysokość becikowego zwiększa się o 20%, czyli miesięczne kwoty wynoszą, w zależności od wskaźnika ISEE, 96 i 192 euro.Co ważne, becikowe nie podlega opodatkowaniu, więc wypłacana kwota jest kwotą netto.Becikowe wypłacane jest obecnie przez pierwszy rok życia dziecka lub przez rok od momentu adopcji.Wniosek o przyznanie becikowegoWniosek należy złożyć w INPS, w taki sam sposób, w jaki składa się wnioski o przyznanie innych zasiłków, a więc:

 • na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
 • przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych i z zagranicy)
 • za pośrednictwem związków zawodowych (CAF, patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS za pomocą specjalnego programu komputerowego 

Wniosek musi zostać złożony w ciągu 90 dni od momentu narodzin lub adopcji, wówczas otrzymacie becikowe za cały okres. W przypadku opóźnienia w złożeniu wniosku becikowe przysługuje od miesiąca, w którym go złożyliście.

36 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dee, mam pytanie w zwiazku z becikowym. Nie bardzo wiem o co tu chodzi, ale dotyczy mojego pytania "La domanda dovrà essere presentata dalle neo mamme entro 90 giorni dalla nascita o dall’adozione del figlio, se si ritarda oltre il richiedente bonus perde le mensilità precedenti." < Mała urodzi się w czerwcu, ale zameldowanie bede miala od pazdziernika, takze po becikowe moge sie zglosic najwczesniej w pazdzierniku. ile miesiecy becikowego mi przepadnie? Czy moge sie jeszcze ubiegac o nie w pazdzierniku? Zdanie wzielam z tej strony:
  http://www.soldiblog.it/post/92768/bonus-bebe-2015-requisiti-e-domanda
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli złożysz wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin małej, otrzymasz becikowe za wszystkie miesiące, czyli składając wniosek w sierpniu, dostaniesz pieniądze również za lipiec i czerwiec. Jeżeli natomiast wniosek złożysz w październiku, pierwsze becikowe powinnaś otrzymać za październik, więc stracisz 4 miesiące (czerwiec-wrzesień).

   Usuń
  2. Dziekuje Dee za szybką odpowiedz ;-) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. czesc mam pytanie mieszkam we wloszech mam meldunek , ale jak zblizy sie data porodu chce jechac do polski i tam urodzic dostane tam becikowe , i chce wrocic tutaj do wloch czy dostane z tad jakis pieniadze na dziecko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś zameldowana we Włoszech, to nie widzę problemu - we wniosku możesz wpisać jako miejsce urodzenia dziecko również inny kraj, więc widocznie nie ma znaczenia, gdzie się ono urodzi. Wśród warunków, jakie musisz spełnić, by móc ubiegać się o przyznanie becikowego, nie ma wymogu porodu na terytorium Włoch, więc po powrocie do Włoch złożyłabym wniosek i już.

   Usuń
 4. ok a twoim zdaniem gdzie lepiej urodzic w polsce czy we wloszech ?

  OdpowiedzUsuń
 5. w polsce wynosi becikowe 2000 jednorazowo a tutaj we wloszech tylko 80 ero ja i moj maz nie pracujemy na papierach czyli nalezy sie 160euro jak sie nie myle ,,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie potrafię doradzić w kwestii wyboru miejsca porodu, natomiast jeśli chodzi o becikowe we Włoszech, to jeśli Wasz współczynnik ISEE potwierdzi, że Wasze dochody nie przekraczają 7000 euro rocznie, otrzymacie 160 euro miesięcznie do momentu narodzin dziecka (pamiętaj, żeby złożyć wniosek w ciągu 90 dni od porodu).

   Oznaczałoby to, że w Polsce otrzymałabyś jednorazowo 2000 zł, czyli ok. 500 euro, natomiast we Włoszech co roku dostaniesz 1920 euro (ok. 7700 zł), a łącznie w ciągu 3 lat 5760 euro (ok. 23040 zł).

   Usuń
 6. A dla tych, ktore przekrocza wskaznik? - nie dostana znikad nic mam rozumiec? No bo skoro ktos pracuje od rana do nocy, ma dobre kwalifikacje to przeciez sam tyle zarobi (bez wlaczania dochodu malzonka). Nie wiem jak to jest w Polsce ale zdaje sie ze becikowe dostaja wszyscy, bez wzgledu na zarobek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przekroczenie limitu dochodów niestety wyklucza mozliwosc otrzymania becikowego. Możesz zapytać jednak w gminie, w której mieszkasz, czy przewidziane jest dodatkowe, lokalne becikowe dla dzieci rodzących się na jej terenie i jakie są warunki jego uzyskania.

   Usuń
  2. Dziekuje za odpowiedz! Planujemy powiekszenie rodziny i jakos czarno to widze jesli chodzi o koszty zwiazane ze zlobkiem itd. -biorac pod uwage ze jestem zatrudniona na pelny etat. Bardzo krotki jest tez okres macierzystwa placonego w sensownej kwocie...

   Usuń
 7. Witam... Kilka przydatnych informacji...
  Jeśli chodzi o bonus bebe... Ważne, że aby otrzymać pieniądze "do tyłu ", należy złożyć wniosek do trzech miesięcy, licząc od dnia narodzin dziecka... Wyjątkiem są osoby,które rodziły przed 29 kwietnia i maja one czas do 29 lipca 2015... Jeżeli przekroczy się ten termin,pieniądze przepadają... W przeciwieństwie do "rodzinnego", pieniądze te nie są wypłacane wraz z wynagrodzeniem a bezpośrednio na konto... Aby otrzymać bonus bebe należy złożyć wniosek,choć jedna Urzędniczka powiedziała mi, że pieniądze otrzymuje się z automatu... Być może u nas tak jest... Ale wolałam nie ryzykować..

  Jeśli natomiast chodzi o pieniądze za urodzenie dziecka... Przysługują wszystkim... Trzeba tylko złożyć wniosek... Ma się na to pół roku od daty narodzin dziecka... Po tym czasie pieniądze przepadają... Dodatkowo o czym mało kto wie, dla osób zameldowanych w Toskanii należy się dodatkowy bonus... Trzeba być zameldowanych od min.2010 roku w Toskanii i złożyć dodatkowy wniosek... Formularze do jednego i drugiego otrzyma się w komunie...w sumie to około 2400 euro... Ważne,że te pieniądze może dostać tylko matka... Dlatego potrzebny jest codice iban i ISSE na którym matka również jest uwzględniona... Ojciec również może odebrać te pieniądze, pod warunkiem, że poda ważne powody... Śmierć matki przy porodzie, porzucenie dziecka itp... To tak w skrócie...:-)

  Dodatkowo wspomnę, że można otrzymywać pieniądze na dziecko,jeżeli pracuje partner, mimo że nie jest ojcem dziecka ani mężem matki:-) ogarnę to w sobotę zapewne i podam szczegóły...

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.
  Mi na szczescie udalo sie zalatwic bonus bebe, juz prawie rok dostaje regularnie 80 euro. Nie wiem co sie teraz stalo bo przez styczen I luty nic nie dostalam zadnych pieniedzy, musze isc do patronato I zapytac o co chodzi, bo sie niepokoje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przedstawiłaś nowe ISEE? Poprzednie oświadczenie straciło ważność 15 stycznia, prawdopodobnie wiec INPS wstrzymał wypłatę w oczekiwaniu na nowe (jeśli go nie dostarczyłaś).

   Usuń
 9. A widzisz mialas racje. .. musialam przedstawic nowe Isee I zobaczymy czy mi wyplaca zaległe miesiące. Szkoda ze mnie nie poinformowali jak zalatwialam bonus .

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dee mam pytanie jeszcze odnoscnie tego zasilku po urodzenia dziecka wyplacanego przez gminy, znalazlam artykul http://it.blastingnews.com/finanziamenti/2015/04/l-assegno-di-maternita-dei-comuni-per-il-2015-sale-a-1-694-euro-00364183.html.
  ale nie za bardzo rozumiem o co tam chodzi, czy zasilek nalezy sie niepracujacej matce ktora jest na utrzymaniu pracujacego męza? i jaki dochod roczny musi byc by kwalifikowalo sie do zasilku z gminy na dziecko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasiłek należy się niepracującej matce, której ISEE (rodziny) nie przekracza określonego limitu i która nie pobiera innych świadczeń macierzyńskich lub pobiera świadczenia w wysokości niższej niż tenże zasiłek (wtedy mogą otrzymać różnicę).

   Nie chodzi tu o dochód roczny, a o współczynnik ISEE, o którym pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/oswiadczenie-isee-kto-moze-ubiegac-sie.html

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. czyli nie mozna pobierac razem zasilku z inps 80 euro wraz z tym z gminy ?

   Usuń
  4. Jak wspomniałam, jeżeli matka pobiera inne podobne świadczenie w kwocie niższej niż zasiłek z gminy, może ubiegać się o wypłatę różnicy. Według mnie chodzi tu jednak nie tyle o becikowe (które jest innym rodzajem świadczenia), co o zasiłek macierzyński z INPS - dla pewności radzę zapytać w gminie.

   Usuń
 12. Witaj Dee kolezanka dostala na poczcie carta di acquisto po wypelnieniu specjalnych dokumentow, to karta na zakupy dla dziedka na ktorej co miesiac jest 40 euro na zakupy w aptece czy markecie czy slyszalas o czyms takim? i kto moze sie o te karte ubiegac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje kilka rodzajów karty zakupowej, Twoja koleżanka dostała kartę przysługującą na dzieci w wieku poniżej trzech lat. Wniosek o jej przyznanie składa się na poczcie i konieczne jest spełnienie następujących warunków:

   - dziecko musi być w wieku poniżej 3 lat
   - musicie być zameldowani we Włoszech
   - wskaźnik ISEE nie może przekraczać 6788,61 euro
   - rodzice mogą mieć podpisana tylko jedna umowę na dostawę energii elektrycznej i najwyżej dwie na dostawę gazu
   - nie możecie posiadać więcej niż dwóch samochodów
   - nie możecie posiadać więcej niż jednego mieszkania własnościowego
   - wartość waszego majątku ruchomego (patrz ISEE) nie może przekraczać 15 tysięcy euro

   Usuń
 13. Szanowna Pani Jak będzie wyglądała moja sytuacja. Jesteśmy mieszanym małżeństem, a mianowicie mój mąż jest obywatelem Włoch. Obydwoje jesteśmy zameldowani w moim mieszkaniu własnościowym na terytorium RP. W styczniu urodzeni nam się dziecko. Mam w związku z tym pytanie czy należy nam się włoskie becikowe albo jakieś inne świadczenia z tego tytułu. Niestety nie przysługują nam pieniądze z polskiego programu 500 plus ani polskie becikowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro mieszkacie w Polsce, to nie przysługują Wam świadczenia rodzinne wypłacane przez państwo włoskie. Samo obywatelstwo nie wystarczy, by moc się o nie ubiegać.

   Usuń
 14. Witaj Dee. Jestem aktualnie w ciąży. Mieszkamy we Włoszech i oboje z narzeczonym pracujemy legalnie na kontraktach. Moje pytanie jest takie. Czytałam gdzieś,ze rząd włoski chce zmobilizować matki po porodzie do powrotu do pracy i przewiduje przez 6 miesięcy wyplate do 600€ za żłobek lub opiekunkę. Czy może wiesz cos na ten temat? Czy można z tego skorzystać po macierzyńskim i wychowawczym? Czy ta opiekunka może być np członek rodziny np mama sciagnieta z Polski?. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Katia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten rodzaj pomocy istnieje od 2013 roku i miał zakończyć żywot w zeszłym roku jednak został przedłużony do 2018 roku. INPS dopłaca 600 euro miesięcznie do żłobka lub opiekunki przez maksymalnie 6 miesięcy, jeśli zrezygnujesz z urlopu wychowawczego (congedo parentale), nie ma więc możliwości skorzystania z pomocy później.

   Nie ma ograniczeń w kwestii osób zatrudnianych jako opiekunki, nigdzie nie jest napisane, że nie może to być członek rodziny. :) Wystarczy złożyć wniosek w INPS i po jego pozytywnym rozpatrzeniu zgłosić opiekunkę do INPS i pobrać ze strony kupony (voucher), którymi będziesz wypłacać jej wynagrodzenie (INPS nie wypłaca gotówki).

   Usuń
  2. Dziękuję Ci Dee za odpowiedź. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Witaj Dee. Mam jeszcze jedno pytanie. Powiedziano mi dzisiaj w Patronato Acli w Pavii, że nie wszystkim przysługuje ten bonus na opiekunkę np.domestici,bandante itd nie obejmuje. Chciałam się upewnić u Ciebie czy to prawda bo dość często urzędnicy włoscy udzielają błędnych informacji. Pozdrawiam Katia

   Usuń
  4. To prawda - aby móc otrzymać dodatek, trzeba zrezygnować z urlopu wychowawczego, a opiekunkom i pomocom domowym taki urlop nie przysługuje.

   Usuń
  5. Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Teraz od 4 maja wszedł nowy bonus mamma. Czy znasz jakies szczegóły? Czy rzeczywiście po 7 miesiącu ciąży można składać wnioski no i te pieniążki są wypłacane?

   Usuń
  6. To prawda, można otrzymać jednorazowo tzw. "premio nascita" - 800 euro na każde dziecko urodzone lub zaadoptowane począwszy od 1 stycznia, a wnioski można składać od 4 maja. Konieczne jest urodzenie/adopcja dziecka w tym okresie lub ukończenie 7. miesiąca ciąży (we wniosku wpisuje się, z jakiego powodu starasz się o bonus i załączasz odpowiednią dokumentację), a wniosek możesz złożyć samodzielnie na stronie INPS lub za pośrednictwem biur patronato. INPS wpłaca pieniądze na wskazane we wniosku konto lub kartę przedpłaconą z kodem IBAN, możesz też odebrać je we wsakzanym przez Ciebie urzędzie pocztowym (bonifico domiciliato).

   Usuń
  7. Dziękuję bardzo Dee za wszystkie informacje.
   Pozdrawiam Katia

   Usuń
 15. Witam serdecznie,
  Nie jestem mężatką ale mieszkam z moim narzeczonym w jego domu, gdzie jestem legalnie zameldowana (Lombardia, prov Milano). Nie pracuje od prawie dwóch lat.
  Pod koniec czerwca urodzi się nasze pierwsze dziecko.
  Chciałabym wiedzieć, co mi przysługuje w moim przypadku w związku z narodzinami dziecka? Gdzie mam składać podania i od kiedy powinnam zacząć?
  Z góry dziękuję za odpowiedż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprócz becikowego, o którym piszę w tym artykule możesz złożyć też wniosek o wypłatę jednorazowego becikowego dla przyszłych mama - wszystkie informacje znajdziesz tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2017/10/jednorazowe-becikowe-dla-przyszej-mamy_12.html

   Dodatkowo region Lombardia przewidział na 2019 r. pomoc dla rodzin spodziewających się dziecka i będących w trudnej sytuacji życiowej:

   http://www.regione.lombardia.it/wps/portal/istituzionale/HP/DettaglioBando/servizi-e-informazioni/cittadini/persone-casa-famiglia/famiglia-e-minori/bonus-famiglia/bonus-famiglia


   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...