17 lutego 2015

SOLVIT – GDY WSZYSTKO INNE ZAWIEDZIE


Nie wiem, czy wiecie, ale Unia Europejska oddaje do użytku obywatelom Wspólnoty niezwykle przydatne narzędzie noszące nazwę SOLVIT. Nigdy o nim nie słyszeliście? Nic dziwnego – osobiście uważam, że jest ono zdecydowanie zbyt mało „reklamowane”, a zapewniam Was, że ono naprawdę działa. Dlatego też zachęcam Was do korzystania z pomocy pracujących dla portalu osób, zwłaszcza wtedy, gdy wyczerpaliście już wszystkie pomysły na rozwiązanie problemów z włoską biurokracją i spędzacie bezsenne noce na waleniu głową w mur. :)

Czym jest SOLVIT?

Jak wspomniałam wyżej, SOLVIT jest narzędziem stworzonym przez UE, a więc mogą z niego korzystać wszyscy obywatele krajów Wspólnoty (oraz Norwegii, Lichtensteinu i Islandii), którzy potrzebują konkretnej pomocy w sporach z urzędami kraju, w jakim aktualnie mieszkają. SOLVIT ma na celu pośredniczenie pomiędzy Wami – zarówno osobami fizycznymi, jak i firmami – a włoskimi (w naszym przypadku) urzędnikami, którzy nie przestrzegają przepisów unijnych.

Nie jest to instytucja formalna, przez co sprawy rozwiązywane są dużo szybciej, lecz z drugiej strony może się zdarzyć, że „zaskarżony” urząd nie zechce dostosować się do rozwiązania proponowanego przez SOLVIT, jednak zaznaczam, że większość spraw udaje się w ten sposób rozwiązać, co pozwala uniknąć dalszych pyskówek z upartymi urzędnikami.


UWAGA! Jeżeli otrzymaliście z włoskiego urzędu formalną odmowę przyjęcia Waszego wniosku, np. o zameldowanie, to bez względu na to, czy chcecie zwrócić się o pomoc do SOLVIT, musicie złożyć oficjalne odwołanie w przewidzianym włoskimi przepisami okresie, w przeciwnym razie może być konieczne rozpoczynanie całej procedury od nowa. SOLVIT nie wpływa bowiem na terminy określone przepisami narodowymi, dlatego warto zwrócić na to uwagę.


W jakich sprawach można zwracać się o pomoc?

Możecie zgłaszać do SOLVIT wszelkie problemy związane z:
 • naruszeniem przepisów unijnych – np. dotyczących swobody przemieszczania się, wolnego rynku i różnego rodzaju spraw pobytowych regulowanych przez dyrektywy  unijne
 • przeszkodami stawianymi Wam przez administrację publiczną danego kraju – jak wiemy, we Włoszech jest w tym zakresie spore pole do popisu ;)
Pamiętajcie, że problemy te muszą mieć charakter transgraniczny, a więc o ile SOLVIT zajmie się problemem przedstawionym przez Polaka mającego problemy z urzędem we Włoszech, o tyle nie może tego zrobić w przypadku problemów z krajowym urzędem. Dlatego też np. Włoch, któremu urząd gminy w Rzymie odmawia przyznania zasiłku nie może zwrócić się o pomoc do SOLVIT.


Przykłady spraw zgłaszanych do SOLVIT: wymiana prawa jazdy, uznawanie prawa do opieki zdrowotnej, ubezpieczenie społeczne, zameldowanie, rejestracja pojazdów, uznawanie kwalifikacji zawodowych, podjęcie działalności gospodarczej, podatki, zasiłki socjalne, udział w konkursach publicznych, dostęp do rynku pracy.


Jak wygląda procedura?

Przede wszystkim warto wiedzieć, gdzie znajdują się włoskie i polskie Centrum SOLVIT, informacja ta może się przydać zwłaszcza w przypadku, gdy będziecie chciali dowiedzieć się o postępy w Waszej sprawie:

Centro SOLVIT Italia
Presidenza Consiglio Ministri - Dipartimento Politiche Europee
Piazza Nicosia, 20 - 00186 Roma
Fax +39 06 67795044

Centrum SOLVIT Polska
Ministerstwo Gospodarki - Departament Spraw Europejskich 
Plac Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa
tel. +48 22 693 53 60
faks +48 22 693 40 80

Najwygodniej jednak jest złożyć skargę wypełniając formularz internetowy na stronie SOLVIT i do tego Was zachęcam – tak jest szybciej i będziecie mieli pewność, że Wasz wniosek dotrze tam, gdzie ma dotrzeć.

Formularz wniosku znajdziecie pod poniższym linkiem – możecie wybrać język, w którym najwygodniej jest się Wam wypowiadać, w tym polski:

http://ec.europa.eu/eu-rights/enquiry-complaint-form/splash

Waszą sprawą zajmą się dwa ośrodki SOLVIT: polski (gdyż jesteście obywatelami RP) i włoski (gdyż macie problem z włoską administracją publiczną). Polskie centrum SOLVIT skontaktuje się z Wami, by lepiej zapoznać się z zaistniałą sytuacją i jeśli Wasz problem leży w zakresie kompetencji SOLVIT, skontaktuje się w włoskim odpowiednikiem. Włoskie centrum SOLVIT ma 7 dni na poinformowanie polskiego ośrodka, czy przyjmuje sprawę, a następnie zwraca się do urzędu, z którym macie problem i próbuje go rozwiązać. W międzyczasie polskie centrum powinno na bieżąco informować Was o przebiegu sprawy.

Celem sieci SOLVIT jest rozwiązanie problemu w ciągu maksymalnie 10 tygodni.


4 komentarze:

 1. Droga dee czy SOLVIT moze mi pomoc w moiei sprawie moj maz 2014 byl na bezrobociu, nie przekroczyl limitu 2, 850 €.w ubieglym roku kazali mi przywiez akt malzenski i zaswiadczenie z urzedu skarbowego , dostarczylam , teraz mi mowia ze nie sa dobre bo musza byc przetlumaczone przezadsokata, druga sprawa 80 € di Renzi tez sa problemy, chcialam powiedziec ze nie tylko ja mam te problemy, rozmawialam z moimi kolezankami wszystkie mowia to samo dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze zrozumiałam, chodzi o problemy związane z zeznaniem podatkowym - jeśli stwarza je np. CAF, to SOLVIT niewiele pomoże, gdyż agencje CAF nie są urzędami administracji publicznej. Co innego, gdyby spor dotyczył dokumentów wymaganych bezpośrednio przez urząd skarbowy, wtedy mogłabyś zwrócić się do SOLVIT-u, który skontaktowałby się z konkretnym urzędem.

   Tak na marginesie, włoskie urzędy publiczne maja obowiązek przyjmować akty stanu cywilnego (a wiec również akt ślubu) wydane na formularzach międzynarodowych, które są napisane w języku polskim - jeśli Twój akt ślubu jest wydany na zwykłym polskim formularzu, niestety tłumaczenie jest konieczne, a może być tez wymagana pieczęć apostille. Dlatego radze zawsze pobierać z polskiego USC dokumenty na formularzach międzynarodowych, tak jest prościej i taniej.

   Nie rozumiem, jak CAF może robić problemy w odniesieniu do bonusu IRPEF - w tegorocznym zeznaniu podatkowym jest specjalne pole, do którego należy wpisać wysokość bonusu otrzymanego od pracodawcy, a jeśli nie został on wypłacony (jak w przypadku opiekunek), program automatycznie powinien wyliczyć należną kwotę. To nie jest kwestia dobrej woli CAF, takie są przepisy - bonus należy się wszystkim pracownikom najemnym uzyskującym określone dochody, kropka.

   Usuń
 2. Dzień dobry, chciałabym skorzystać z usług Solvitu w przypadku problemów z zarejestrowaniem polskiego samochodu we Włoszech, gdy sportello mobilità informuje mnie, że nie przymie wniosku jeśli nie dostarczę poświadczenia wyrejestrowania auta w Polsce. Zastanawiam się, czy muszę najpierw uzyskać certyfikat CoC, opłacić koszty rejestracji, uzupełnić wszystkie wnioski, próbować złożyć wniosek i dopiero wtedy uzyskać od nich pisemną odmowę przyjęcia wniosku, czy mogę o nią poprosić przed opłaceniem tych wszystkich kosztów? Obawiam się, że wydam 400 euro a rejestracji i tak nie uda się nam załatwić...
  Pozdrawiam i dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dnia 24/01/2019 r. problem uprzedniego wyrejestrowania samochodu z Polski zniknął, gdyż Ministerstwo Transportu wydało okólnik, na mocy którego zwalnia z tego obowiązku auta zarejestrowane z państwach, którego przepisy nie przewidują takiej możliwości:

   http://www.mit.gov.it/normativa/circolare-protocollo-2233-del-24012019

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...