21 stycznia 2015

ZMIANY W PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH ULGOWEJ FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRM - REGIME DEI MINIMI 2015 (REGIME FORFETTARIO)

Począwszy od 01.01.2016 r., zasady obowiązujące w przypadku systemu ryczałtowego uległy pewnym zmianom, o czym przeczytacie tutaj. <-- KLIK

W nowej ustawie mającej „ustabilizować” włoską gospodarkę (tzw. Legge di Stabilità 2015) rząd postanowił zmienić nieco zasady dotyczące korzystniejszej formy opodatkowania zwanej regime dei minimi, o której pisałam tutaj. Forma ta ma zachęcać osoby fizyczne do zakładania własnych przedsiębiorstw i o ile rzeczywiście stawka opodatkowania była zdecydowanie niższa niż w przypadku firm podlegającym zwykłemu opodatkowaniu, o tyle nowe przepisy sprawiają, że w niektórych przypadkach korzyści jest dużo mniej i pojawiają się coraz głośniejsze głosy, że rząd strzelił sobie nimi w stopę. Dlatego też, zanim zdecydujecie się na przystąpienie do nowego systemu, bardzo ważne jest przeprowadzenie analizy wszystkich za i przeciw przez kompetentną osobę.


UWAGA! Jeśli w poprzednich latach rozpoczęliście działalność gospodarczą, korzystając z poprzedniej formy ulgowego opodatkowania, macie do wyboru kontynuację do końca przewidzianego w nim okresu lub przejście do nowego regime forfettario.


Nowe zasady

Zmiany uchwalone przez rząd weszły w życie z początkiem 2015 roku (choć do końca stycznia można jeszcze założyć firmę korzystając z poprzedniej formy ulgowej) i aby skorzystać z nowego systemu ryczałtowego (regime forfettario), wystarczy zaznaczyć tę opcję w formularzu wypełnianym w momencie rejestrowania firmy. Również osoby, które już prowadzą firmę, mogą zmienić system opodatkowania, oczywiście pod warunkiem, że spełniają wszystkie warunki.

Przedstawię Wam w skrócie obowiązujące obecnie zasady korzystania z ulgowego opodatkowania, przy czym jak zawsze radzę zwrócić się po poradę do dobrego księgowego lub bezpośrednio do urzędu skarbowego Agenzia delle Entrate oferuje za darmo usługi tzw. opiekuna (tutor).

Zajmę się tylko i wyłącznie wprowadzonymi zmianami, więc jeśli o czymś nie wspomniałam (choć może się też zdarzyć, że coś mi umknęło), obowiązują zasady dotyczące poprzedniego regime dei minimi.

 • wysokość jednolitej stawki podatku dochodowego, zastępującej podatek dochodowy, podatki lokalne, regionalny podatek od działalności gospodarczej i VAT) wynosi 15%
 • jeśli chcecie otworzyć nową firmę i spełniacie określone warunki, przez pierwsze trzy lata działalności Wasza podstawa opodatkowania będzie zmniejszona o 1/3, a co za tym idzie, zapłacicie niższy podatek dochodowy (10% zamiast 15%)
 • zniesiony zostaje limit wiekowy i czasowy – dotychczas można było korzystać z ulgi maksymalnie przez  5 lat lub do momentu ukończenia 35. roku życia
 • firmy jednoosobowe nie muszą już wpłacać składek na ubezpieczenie społeczne w minimalnej wysokości ustalanej przez INPS (obecnie wynosi ona ponad 3000 euro rocznie, więc niemało) – będą one obliczane w zależności od uzyskanego dochodu, podobnie jak w przypadku tzw. „wolnych strzelców”, zapisanych do osobnego funduszu INPS (gestione separata)
 • możliwe jest zatrudnienie personelu, zarówno na umowę o pracę, jak i współpracowników (np. na umowę o projekt), lecz ich łączne wynagrodzenie nie może przekraczać 5000 euro rocznie
 • roczny limit uzyskiwanych dochodów zależy od wykonywanej działalności, do której przypisywany jest też tzw. wskaźnik dochodowości (coefficiente di reddittività):


BRANŻA
LIMIT DOCHODU
WSKAŹNIK DOCHODOWOŚCI
Przemysł spożywczy
35.000 euro
40%
Handel hurtowy i detaliczny
40.000 euro
40%
Handel obwoźny produktami spożywczymi i napojami
30.000 euro
40%
Handel obwoźny innymi produktami
20.000 euro
54%
Budownictwo i działalność związana z nieruchomościami
15.000 euro
86%
Pośrednictwo handlowe
15.000 euro
62%
Hotelarstwo i gastronomia
40.000 euro
40%
Wolne zawody, działalność naukowa, techniczna, edukacyjna, ubezpieczeniowa, finansowa i zdrowotna  
15.000 euro
78%
Inne rodzaje działalności
20.000 euro
67%

 • wartość zakupionych lub wynajętych przez Was w poprzednim roku narzędzi pracy nie może przekroczyć 20000 euro – nie są brane pod uwagę nieruchomości ani narzędzia, za które zapłaciliście mniej niż 516,46 euro, a wartość tych z nich, których używacie zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych, liczona jest w 50%
 • Wasza firma może sprzedawać towary również poza terytorium UE
 • jeśli oprócz prowadzenia działalności gospodarczej jesteście też pracownikami najemnymi lub paranajemnymi, Wasz całkowity dochód nie może przekroczyć 20000 euro (z wyjątkiem sytuacji, w której stosunek pracy zakończył się w ciągu danego roku)

Porównanie starych i nowych zasad

Oto najważniejsze zmiany w stosunku do starych przepisów:

OPIS
POPRZEDNI REGIME DEI MINIMI
SYSTEM RYCZAŁTOWY 2015
Stawka podatku dochodowego (pokrywająca IRPEF, VAT i podatek regionalny IRAP)
5%
15% (dla nowych firm: 10% przez pierwsze 3 lata)
Ograniczenia czasowe/wiekowe
5 lat lub do momentu ukończenia 35 lat
brak
Limit dochodu
30000 euro rocznie
15000 – 40000 euro, w zależności od działalności (patrz wyżej)
Podstawa opodatkowania
przychody po odliczeniu kosztów
(przychód całkowity x % wskaźnik dochodowości) - składki na ubezpieczenie społeczne
Składki INPS płacone przez firmy jednoosobowe (handel i produkcja)
minimum ustalane przez INPS
w zależności od przychodu
Zakaz prowadzenia firmy w poprzednich latach
tak (3 lata)
bez ograniczeń
Eksport towarów poza UE
nie
tak
Maksymalna wartość zakupionych narzędzi pracy
15000 euro w ciągu 3 lat
20000 euro na koniec każdego roku
Możliwość odliczenia kosztów
tak
nie
Konieczność zameldowania we Włoszech
tak
niekoniecznie, jeśli jesteście zameldowani w innym państwie UE, a Wasza działalność we Włoszech stanowi co najmniej 75% Waszego całkowitego dochodu

9 komentarzy:

 1. Witam

  Mam pytanie dotyczące wysokości obowiązkowych składek zdrowotnych, emerytalnych itp które nowy przedsiębiorca musi płacić. Jakie to są kwoty na początku prowadzenia własnej firmy ? Dziękuję z góry za informacje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zdecydujesz się na system ryczałtowy, w 2015 r. składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą ok. 23% dochodu, natomiast w przypadku 5-procentowej formy opodatkowania trzeba liczyć się z minimalnym wydatkiem rzędu ok. 3500 euro (nawet jeśli nic nie zarobisz). W przypadku wolnych zawodów (liberi professionisti) zarejestrowanych w osobnym funduszu INPS (gestione separata) wysokość składek wynosi ok. 28% dochodu, nie mniej niż 4000 euro z hakiem.

   Nie są przewidziane zniżki związane z początkiem działalności, wysokość składek zależy od kategorii oraz od wybranego systemu opodatkowania.

   Usuń
 2. I ja takze mam pytanie: czy powyzsze regulecje dotycza tez handlu alkoholem tzn wodka, piwem, grappa, likierami, drinkami itp.? Bede wdzieczna za wyczerpujaca odpowiedz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Wyczerpująca odpowiedź" będzie bardzo krótka: handel to handel, działalność gospodarcza jak każda inna, jeśli uzyskasz pozwolenie na sprzedawanie alkoholu, to nie widzę powodu, dla którego nie mógłbyś wybrać systemu ryczałtowego.

   Usuń
 3. w tabelce jest: branża - limit dochodu - wskaźnik dochodowości

  chodzi mi o ten limit dochodu - dochód czy przychód? bo w niższej tabelce wskazany jest brak możliwości odliczenia kosztów! ale można odliczyć narzędzia za 20 tyś euro rocznie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ od 1 stycznia po raz kolejny zmieniły się przepisy dotyczące ulgowej formy opodatkowania firm, również w kwestii możliwości odliczania ponoszonych kosztów, postaram się jak najszybciej zaktualizować informacje na blogu. Cierpliwości. ;)

   Usuń
  2. Nowy artykuł opublikowany.

   Rzeczywiście, chodzi o przychód (poprawiłam), wraz z kosztami jego uzyskania.Kosztów odliczyć nie można, odlicza się jedynie składki na ubezpieczenie społeczne.

   To nie jest tak, że koszty zakupu narzędzi pracy możesz odliczyć od przychodu - po prostu nie możesz ponieść na nie wydatków przekraczających 20 tysięcy euro rocznie.

   Usuń
 4. Witaj Dee. 2 lata temu zamknęłam we Włoszech firmę, pracowałam jako freelancer. Odprowadzałam składki i za każdym razem musiałam płacić połowę wyliczonych składek akonto kolejnego roku (contributi previdenziali in anticipo). Powiedziano mi, że te nadpłacone składki po roku zostaną mi oddane. Podałam adres w Polsce itp. Ale do tej pory cisza. Mój księgowy olewa sprawę nie odbiera telefonów nie odpisuje na maile. Napisałam do INPS w Ankonie gdzie był mój rejon ale cisza. Orientujesz się coś na temat tych procedur i co mogłabym zrobić w tej sprawie żeby odzyskać pieniądze? Pozdrawiam Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli złożyłaś wniosek o zwrot nadpłaconych składek, najlepiej zwrócić się z pytaniem o stan sprawy bezpośrednio do INPS - niestety bardzo często włoskie urzędy nie reagują na kontakt pisemny, radziłabym więc zadzwonić.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...