31 stycznia 2014

ODLICZENIE OD PODATKU ZA PRACĘ NAJEMNĄ (DETRAZIONE PER LAVORO DIPENDENTE)Osoby pracujące we Włoszech na podstawie m. in. umowy na czas nieokreślony lub określony zaliczają się do tzw. pracowników najemnych (lavoratori dipendenti), którym zgodnie z włoskimi przepisami podatkowymi przysługuje tzw. detrazione per lavoro dipendente, czyli odliczenie od podatku dochodowego ze względu na wykonywanie pracy najemnej. Postaram się wyjaśnić Wam dzisiaj, o co chodzi w tym odliczeniu, gdyż wiem, że dotyczy ona wielu z Was – przynajmniej będziecie wiedzieli, o co loto.;)Co to jest?Odliczenie to jest specjalnym przywilejem podatkowym, które pozwala zmniejszyć opodatkowanie dochodu uzyskiwanego z pracy najemnej, a więc dzięki niemu płacicie niższy podatek dochodowy IRPEF. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, wystarczy sam fakt, że pracujecie na umowę o pracę.Jeśli Wasz pracodawca pełni rolę płatnika podatku, a więc wpłaca za Was zaliczki na poczet podatku dochodowego i przeprowadza wyrównania, możecie poprosić, by co miesiąc odliczał Wam odpowiednią kwotę z należnego podatku – wówczas na rocznym zaświadczeniu o uzyskanych przez Was dochodach (CUD) widnieć będzie również zastosowane odliczenie.Jeśli natomiast pracujecie np. jako opiekunki, a więc nie macie płatnika podatku, odliczenie to zostanie zastosowane w momencie wypełniania zeznania podatkowego.Komu przysługuje?Wbrew pozorom, nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę mają prawo do odliczenia – zaliczają się do nich także:

 • tzw. pracownicy paranajemni, pracujący na podstawie umowy o projekt (contratto a progetto) 
 • osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej (contratto di lavoro interinale)
 • członkowie spółdzielni (soci di cooperative)
 • stypendyści (osoby pobierające tzw. borse di studio)
 • duchowni

Jaka jest wysokość odliczenia?  Wysokość przysługującego Wam odliczenia zależy od Waszego całkowitego dochodu oraz dni przepracowanych w danym roku kalendarzowym i jest ono odwrotnie proporcjonalne do dochodu. Oznacza to, że im większy dochód, tym mniejsze odliczenie.Zgodnie z ustawą nr 147 z dnia 27.12.2013 r., zwaną Legge di Stabilità, od 1 stycznia 2014 roku podniesione zostały kwoty odliczeń przysługujących za pracę najemną i obecnie podstawowe stawki są następujące:DOCHÓD CAŁKOWITY
ODLICZENIE PODSTAWOWE
UWAGI
Poniżej 8000 euro
1880 euro
Minimalne odliczenie:
·    Umowa na czas nieokreślony: 690 euro
·    Umowa na czas określony: 1380 euro
Powyżej 8000 euro
978 euro
Rzeczywista kwota obliczana jest przy użyciu specjalnej formuły, w zależnosći od dochodu (*)(*) Nie będę Wam mieszać w głowach, wolę wytłumaczyć Wam to na przykładach, które znajdziecie poniżej.PRZYKŁADYPrzykład 1 – dochód w wysokości 20000 euroDochód ten mieści się w przedziale od 8000 do 28000 mila euro. Formuła w tym przypadku jest następująca:978 (stawka podstawowa) + 902 x (28000 (maksymalny dochód w tym przedziale) – 20000 (uzyskany dochód)) / 20000978 + 902 x 8000 / 20000 = 978 + 7216000 / 20000 = 978 + 360,80 = 1338,80 euro

Przykład 2 – dochód w wysokości 40000 euroDochód ten mieści się w przedziale od 28000 do 55000 mila euro. Formuła w tym przypadku jest następująca:978 (stawka podstawowa) x (55000 (maksymalny dochód w tym przedziale) – 40000 (uzyskany dochód)) / 27000978 x 15000 / 27000 = 14670000 / 27000 = 543,34 euro

Nie przejmujcie się, jeśli się w tym wszystkim pogubiliście – Wasz pracodawca lub CAF (ewentualnie program do wypełniania zeznania podatkowego) na pewno sobie z tym poradzą.:)

20 komentarzy:

 1. a ta kwote 690 to odejmuje sie od obliczonego podatku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - 690 euro to odliczenie minimalne, nawet jeśli z obliczeń wyjdzie niższa kwota, to nie może ono zejść poniżej 690 euro.

   Usuń
 2. Witaj, Dee.
  W związku z kryzysem, pracodawca męża chce "utrącić" z wypłat pracowników tzw. superminimo, od którego musi odprowadzać podatek. Oczywiście poprosił kadrę o wyrażenie zgody na taki zabieg, obiecując jednocześnie, że nie wpłynie on na wysokość dotychczasowych zarobków - chodzi jedynie o uniknięcie opodatkowania (?) Średnio w to wierzę, szczerze mówiąc, ponieważ jednocześnie utrata superminimo ma wpłynąć (według słów szefostwa) na wysokość przyszłej emerytury, czyli niby jak ma nie wpłynąć na wysokość dotychczasowych poborów? Czy możesz mi wytłumaczyć, co to dokładnie jest to superminimo i czy pracodawca nie obiecuje przypadkiem "gruszek na wierzbie"? Mąż znalazł parę artykułów na ten temat - wydaje się, że w dobie kryzysu, to dość powszechnie stosowany przez firmy zabieg. Chciałabym poznać twoje zdanie na ten temat ;) Oto linki:
  http://it.wikipedia.org/wiki/Superminimo
  http://www.avvocatosalvetti.it/articoli/diritto-civile/riduzione-assorbimento-superminimo-individuale-collettivo/
  http://www.professionisti.it/enciclopedia/voce/1313/Superminimo-individuale
  https://it.answers.yahoo.com/question/index?qid=20090503231450AAgyOnk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Superminimo" jest dodatkową kwotą przyznawaną pracownikowi w celu zwiększenia wynagrodzenia podstawowego gwarantowanego przez kontrakt zbiorowy. Rzeczywiście może ono zostać zmniejszone lub nawet wyeliminowane, oczywiście za pisemną zgodą pracownika. Sporo firm proponuje obecnie pracownikom tego typu rozwiązanie w celu uniknięcia konieczności przeprowadzenia zwolnień i zachowania miejsc pracy.

   Twierdzenie jednak, że redukcja superminimo nie wpłynie na wysokość wynagrodzenia wydaje mi się dość ryzykowne, biorąc pod uwagę, że jest to dodatek do pensji podstawowej i jeśli zostaje on zmniejszony lub zwiększony, odpowiednio zmienia się też wynagrodzenie. Weź pod uwagę np. sytuację, gdy kontrakt zbiorowy przewiduje podwyżkę dla danego sektora - osoby mające tzw. superminimo assorbibile (a więc większość pracowników) tej podwyżki tak naprawdę nie zobaczą, gdyż zostanie ona wchłonięta przez superminimo, które w ten sposób się zmniejszy.

   Niższe wynagrodzenie oznacza nie tylko niższy podatek dochodowy, ale też niższe składki na ubezpieczenie społeczne, a więc niższą emeryturę w przyszłości. Twój mąż musi zdecydować, czy woli otrzymywać mniej pieniędzy, czy też ryzykować utratę pracy, jeśli firma podejmie decyzję o zwolnieniach.

   Jeśli ma wątpliwości, może zwrócić się do związków zawodowych (patronato) z prośbą o analizę sytuacji i pomoc w podjęciu decyzji.

   PS. Doceniam wklejanie linków, jednak naprawdę nie ma takiej potrzeby. ;)

   Usuń
  2. Dzięki.
   Linki, to skutek uboczny mojej nadgorliwości. Musisz mi wybaczyć ;D

   Usuń
  3. Oczywiście, że wybaczam.;)

   Usuń
 3. Witaj Dee,
  chcialem odswiezyc troche ten temat. Mam jedno pytanie czy to odliczenie obejmuje rowniez mnie? Moje pytanie spowodowane jest tym, ze mieszkam we Wloszech ( jestem rezydentem wloskim wedle prawa podatkowego) jednak zatrudnoiny jestem przez firme z siedziba w Polsce.

  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety włoska ustawa o podatkach (TUIR) w części dotyczącej dochodów z pracy najemnej nie wspomina o dochodach uzyskiwanych na podstawie umowy zawartej z zagraniczną firmą, więc nie jestem w stanie powiedzieć, czy od tego typu dochodu przysługuje odliczenie. Radziłabym zapytać dobrego włoskiego księgowego lub ewentualnie CAF.

   Usuń
  2. Dziekuje Dee,
   Twoja wiedza jest niesamowita. Dan znac jak sprawy sie potoczyly. Moze komus to pomoze.

   Usuń
  3. Daj znać koniecznie! :)

   Usuń
 4. Droga Dee, a propos superminimo assorbimento. Mogłabyś powiedzieć, co to dokładnie oznacza. To jest jedna z pozycji w busta paga. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Superminimo" to coś w rodzaju dodatku do pensji ustalonej dla Twojego poziomu pracowniczego w kontrakcie zbiorowym - pracodawca daje Ci co miesiąc, dajmy na to, 1300 euro zamiast 1200 euro. Jeżeli Twój dodatek jest "assorbibile", oznacza to, że "pochłania" on wszelkie ewentualne podwyżki branżowe ustalane np. ze związkami zawodowymi. Dla przykładu, powiedzmy, że Twoja branża spisała nowy kontrakt zbiorowy, w którym przewidziano podwyżkę w wysokości 40 euro miesięcznie dla wszystkich pracowników - nie otrzymasz tych 40 euro, gdyż zostaną one wchłonięte przez "superminimo", które w tym przypadku zmniejszy się o 40 euro (zamiast 100 euro zobaczysz na odcinku pensji 60 euro).

   Usuń
  2. Czyli taki dodatek umowny do podstawy wynagrodzenia niewliczany do przyszłych podwyżek. Bardzo Ci dziękuję i podziwiam za obszerną wiedzę i pomoc jaką nam niesiesz :) Korzystając z tak cennej obecności online. ROL-riduzione orario lavoro. Mam taką pozycję i nie do końca rozumiem.

   Usuń
  3. To wolne godziny, które Ci przysługują, np. kontrakt zbiorowy branży usług i handlu przewiduje, że każdy pracownik "zbiera" ponad 4 godziny wolnego w miesiącu.

   Usuń
 7. Bardzo Ci dziękuję za cenną pomoc !

  OdpowiedzUsuń
 8. Czesc Dee. Przez 4 lata rozliczalam sie w UIL i przez ten czas nigdy nie slyszalam o takim odliczeniu. Dzis pierwszy raz rozliczylam sie w CGIL i kobieta mi naliczyla 1500E Detrazioni; w co nie moglam uwierzyc. Wrocilam do domu wpadlam na twojego bloga i znalazlam odpowiedz, za co ci bardzo dziekuje jestes super. Jak to mozliwe ze UIL nigdy mi nic nie odliczyl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę program rozliczający podatki nalicza to odliczenie automatycznie, wydaje mi się więc dziwne, że po raz pierwszy widnieje ono na Twoim zeznaniu. Sprawdź dokładnie zeznania z poprzednich lat. :)

   Usuń
  2. Ok. sprawdze i sadze ze jezeli to jest taki program to mozliwe ze mialam odliczenia tylko o nich nie wiedzialam. Dzieki serdeczne za pomoc.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...