2 września 2013

ŚLUB WE WŁOSZECH - WSPÓLNOTA CZY ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA?


Tak, wiem – ślub to moment magiczny, zdarza się raz w życiu (a przynajmniej większość z nas sobie tego życzy), więc nie należy zajmować się w tym kontekście tak pragmatycznymi sprawami, jak pieniądze i szeroko pojęty majątek. Osobiście jednak wolę być przygotowana na wszystko i podejmować świadome decyzje, więc jeśli również zaliczacie się do takich osób, ten artykuł jest dla Was.:)

Przede wszystkim chciałabym Was uświadomić, ze jakąkolwiek decyzję podejmiecie, będzie ona miała konsekwencje, również prawne, więc będę się upierać przy tym, że warto odłożyć choć na chwile ideały i przynajmniej zasięgnąć informacji na temat wyboru reżimu majątkowego w momencie zawierania ślubu. Zarówno wspólnota (comunione dei beni), jak i rozdzielność majątkowa (separazione dei beni) mają swoje wady i zalety, więc uważam, że lepiej omówić to dokładnie w przyszłym małżonkiem lub małżonką i wspólnie zdecydować, co bardziej Wam obojgu odpowiada.

Wspólnota majątkowa

Wspólnota nie dotyczy całego Waszego majątku, więc to nie jest tak, że kompletnie tracicie niezależność i wszystko staje się wspólne – do wspólnego majątku należą jedynie te dobra, które zostały zakupione od momentu zawarcie związku małżeńskiego, bez względu na to, czy zakupiliście je wspólnie, czy też zakupu dokonało tylko jedno z Was. Dlatego też wszystko to, co posiadaliście przed ślubem, pozostaje tylko i wyłącznie Waszą własnością.

Ponadto nie podlegają wspólnocie następujące dobra materialne:

 • majątek otrzymany w spadku (eredità, successione) – jeśli np. Wasi rodzice pozostawią Wam w spadku mieszkanie, nawet jeśli stanie się to po zawarciu przez Was związku małżeńskiego, mieszkanie pozostaje własnością spadkobiercy, a jego małżonek nie ma do niego żadnych praw
 • majątek otrzymany na zasadzie darowizny (donazione)
 • przedmioty zakupione za pieniądze otrzymane w spadku lub na zasadzie darowizny – jeśli ciocia z Ameryki sprezentuje Kaziowi 10000 dolarów i Kazio kupi sobie za nie samochód, to ten samochód należy wyłącznie do Kazia, nie do jego żony (przy zakupie niektórych przedmiotów, np. właśnie samochodu czy mieszkania, może być konieczna obecność małżonka, który poświadczy, że pieniądze pochodzą ze spadku lub darowizny i że zakupiony przedmiot nie wejdzie do wspólnego majątku)
 • tzw. dobra osobiste (beni personali) – przedmioty, które służą zaspokajaniu ściśle osobistych potrzeb jednego z Was, np. ubrania czy biżuteria
 • przedmioty służące do wykonywania pracy zawodowej jednego z Was – jeśli Kazio jest tłumaczem i do wykonywania zawodu potrzebuje komputera, to komputer ten nie wchodzi wspólnego majątku i pozostaje jego wyłączną własnością
 • przedmioty lub pieniądze otrzymane w ramach odszkodowania za szkody materialne lub za uszczerbek na zdrowiu
 • renta inwalidzka przyznana ze względu na częściową lub całkowitą utratę zdolności do pracy – nie dotyczy to tzw. assegno di accompagno, gdyż jest to kwota otrzymywana przez osobę niepełnosprawną po to, by osoby trzecie mogły się nią zajmować 
Rozdzielność majątkowa

Jak sama nazwa wskazuje, wybór rozdzielności majątkowej oznacza, że każde z Was pozostaje właścicielem dóbr materialnych zakupionych przez siebie również po zawarciu związku małżeńskiego. Nie oznacza to jednak, że „każde sobie rzepkę skrobie” – nadal będziecie mieli obowiązek dbać o zaspokojenie potrzeb Waszej rodziny, oczywiście każde z Was w miarę własnych możliwości finansowych.

Nie istnieje w tym przypadku majątek wspólny, więc jeśli chcecie, by np. mieszkanie należało do Was obojga, musicie podpisać odpowiedni dokument, który ureguluje sprawę własności w sposób przez Was wybrany. Jak widzicie, możecie zdecydować, że niektóre przedmioty będą wspólne, jednak nie będzie to ustanowione automatycznie.

Wady i zalety obu reżimów majątkowych w dużym skrócie

Reżim majątkowy
Wady
Zalety
Wspólnota majątkowa
·      włoskie przepisy są dość pokrętne w tym zakresie i pozwalają na różnorodną interpretację
·      w przypadku separacji lub rozwodu nie zawsze łatwo jest podzielić majątek
·      nie możecie samodzielnie dysponować majątkiem
·      jeśli jest duża różnica w zarobkach, w przypadku rozwodu lub separacji bogatszemu z Was zostanie „odebrana” część majątku
·      jeśli jedno z Was zrezygnuje z pracy np. by zajmować się dziećmi, nie zostanie bez dochodu
·      osoba zarabiająca dużo mniej ma zagwarantowany udział w dochodzie małżonka
·      nie ma ryzyka, że mąż lub żona sprzedadzą np. mieszkanie bez Waszej zgody
·      w przypadku separacji lub rozwodu osoba zarabiająca mniej lub wcale ma prawo do części majątku, gdyż wzbogacacie się wspólnie
Rozdzielność majątkowa
·      jeśli zarabiacie mniej niż małżonek lub wcale, nie możecie domagać się części jego dochodu
·      w przypadku separacji lub rozwodu osoba zarabiająca mniej lub wcale zostaje „poszkodowana” (nie biorąc pod uwagę ewentualnie zasądzonych alimentów)
·     przepisy zdecydowanie bardziej przejrzyste
·     w razie problemów finansowych jednego z Was, druga osoba nie odpowiada za Wasze długi, więc część majątku jest bezpieczna
·     w przypadku działalności gospodarczej jednego z Was, ewentualni wierzyciele (np. bank) nie mogą pociągnąć drugiego małżonka do odpowiedzialności finansowej
·     w przypadku separacji lub rozwodu nie ma problemu z podziałem majątku
·     możecie samodzielnie dysponować swoim majątkiem

UWAGA! Jeśli macie nieletnie dzieci i w konsekwencji separacji lub rozwodu opieka nad nimi zostanie przyznana np. matce nie mającej prawa własności do mieszkania, sąd może zdecydować, że matka z dziećmi mogą mieszkanie to zajmować, dopóki dzieci się nie usamodzielnią (teoretycznie do 18 roku życia, lecz jeśli dzieci nadal się uczą, sąd może przedłużyć warunki zasądzone podczas rozwodu/separacji). Oznacza to, że nawet w przypadku rozdzielności majątkowej lub odziedziczonego mieszkania małżonek, któremu nie przyznano opieki nad dziećmi może tymczasowo utracić prawo do dysponowania rzeczonym mieszkaniem.

Jak wybiera się reżim majątkowy we Włoszech?

W przeciwieństwie do przepisów obowiązujących w Polsce, nie ma potrzeby spisywania „intercyzy”, jeśli zdecydujecie się na rozdzielność majątkową – w momencie zawarcia związku małżeńskiego wystarczy zadeklarować, jaki reżim majątkowy wybieracie i zostanie to zapisane w aktach. Pamiętajcie, że w przypadku rozdzielności majątkowej konieczne jest oświadczenie obojga małżonków.

Jeśli natomiast nie zadeklarujecie żadnego wyboru, zostanie automatycznie zastosowana ustawowa wspólnota majątkowa (przed 1975 r. automatycznie stosowana była natomiast rozdzielność).

Po ślubie możecie w każdej chwili zmienić reżim majątkowy za pomocą odpowiedniego aktu notarialnego, przy spisywaniu którego konieczna jest obecność świadków.


20 komentarzy:

 1. Witaj Dee,
  jest pewna kwestia nad, ktora sie zastanawiam: po zawarciu zwiazku malzenskiego we Wloszech (para mieszana - polsko-wloska) nalezaloby odpowiedni dokument zarejestrowac w urzedzie stanu cywilnego w Polsce. I jak tu sie ma wpisana we wloski dokument rozdzielnosc majatkowa do prawa polskiego?? Raczej nijak. Fakt, ze ma sie rozdzielnosc majatkowa we Wloszech nie wprowadza automatycznie tej rozdzielnosci w Polsce, bo w Polsce nalezaloby przed zawarciem zwiazku malzenskiego spisac intercyze. Jednym slowem we Wloszech powiedzmy mozna miec separazione dei beni, a w Polsce wspolnote majatkowa... Czy sie myle??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta sprawa jest nieco bardziej złożona, gdyż regulowana jest nie tylko przez wewnętrzne przepisy Włoch czy Polski, ale też przez prawo międzynarodowe. W dużym skrócie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, sprawy majątkowe generalnie regulowane jest przez prawo ojczyste obojga małżonków - jeśli są oni oboje Polaka, nie ma problemu, dotyczą ich polskie przepisy. W przypadku par mieszanych bierze się pod uwagę kraj wspólnego zamieszkania lub kraj, z którym małżonkowie mają inny ścisły związek. Dodatkowo istnieje też możliwość wyboru prawa właściwego przed lub w momencie zawierania związku małżeńskiego, co może się przydać np. wówczas, gdy para mieszka na stałe w Polsce, ale chce zastosować włoskie przepisy dotyczące reżimu majątkowego.

   W opisanym więc przez Ciebie przypadku, jeśli para mieszka we Włoszech, Polska uzna rozdzielność majątkową, gdyż prawem właściwym jest prawo włoskie.

   Usuń
  2. /A jesli para mieszka w Polsce?
   Albo on ma meldunek w jednym kraju, a ona w drugim?

   Usuń
  3. Cały czas mowa o sytuacji, w której nie został dokonany wybór prawa właściwego - jeśli oboje mieszkają w Polsce, to prawem właściwym będzie prawo polskie, zgodnie z zasadami, które opisałam wyżej. Kwestia meldunku nie jest najważniejsza, liczy się kraj, w którym małżonkowie mają wspólne miejsce zamieszkania lub z którym są ściśle związani. Jeśli mieszkają w różnych krajach, ustalenie prawa właściwego będzie bardziej skomplikowane, ale to już pytanie do prawnika.

   Usuń
 2. co jesli maz ma dlugi we wloszech nie placi smieci, bollo ,i innych oplat beda sciagac z zony ,jesli sa malzenstwem ona dostaje darowizne w polsce to ,bedzie ona obciazona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy od tego, jaki reżim majątkowy wybierzecie - jeśli zdecydujecie się na wspólnotę majątkową, to żona będzie odpowiadać za długi męża. Darowizna nie podlega wspólnocie majątkowej, więc pozostanie ona tylko własnością żony i wierzyciele będą mogli częściowo (w 50%) się nią zainteresować jedynie w przypadku, gdy do pokrycia długów nie wystarczy majątek wspólny oraz osobisty majątek męża.

   W przypadku rozdzielności majątkowej żona zachowuje odrębność majątkową, więc takiego ryzyka nie ma.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/09/slub-we-woszech-wspolnota-czy.html

   Usuń
  2. chodzi o moja kuzynke mieszka we wloszech ma wspolnote majatkowa z mezem ,maz lekkoduch nie robi wiekszosci oplat ,rodzice kuzynki chca dac jej w darowiznie majatek ziemie w polsce ,lecz ona boi sie ze bedzie obciazona przez meza,zaznaczam ze mieszkaja we wloszech,czy wloskie urzedy moga siezainteresowac ta darowizna,i czy jest sposob zeby ja zabezpieczyc jakos ?nie maja mieszkania poniewaz wynajmuja ani zadnych nieruchomosci we wloszech

   Usuń
  3. Skoro mają wspólnotę majątkową, to dłużnicy mogą w ostateczności domagać się spłaty długu od żony, jednak najpierw muszą wyczerpać możliwość odzyskania pieniędzy z majątku wspólnego oraz osobistego majątku męża. Niestety nie mogę zagwarantować, że firmy windykacyjne nie odkryją, że kuzynka posiada ziemię w Polsce, choć na pewno nie jest to takie proste, jak w przypadku majątku znajdującego się na terytorium Włoch.

   Jeśli kuzynka obawia się kłopotów ze względu na długi męża, może warto zastanowić się nad zmianą reżimu majątkowego na rozdzielność.

   Usuń
 3. witam
  czy rozdzielczość majatkowa aktualna jest również w przypadku śmierci jednego z małżonków
  konkretnie mamy dom zakupiony po ślubie i dwoje wspólnych dzieci i rozdzielczość majatkowa w czym mąż ma dziecko z inną kobietą czy w przypadku śmierci męża dom zostałby podzielony na 3 jego dzieci czy zona ma jakieś prawa do domu po śmierci męża . para Polsko włoska zamieszkująca we Włoszech dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reżim majątkowy reguluje stosunki między Wami tylko i wyłącznie za życia, jeśli więc jedno z Was umrze, rozdzielność przestaje obowiązywać. Obowiązują natomiast przepisy spadkowe, o których pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/10/spadek-we-woszech.html?m=1

   Usuń
 4. jestem polka i mam emeryture w polsce,,,wyszlam za wlocha i mieszkamy we wloszech,,,czy moj dochod wchodzi do rozliczenia skarbowego mojego meza we wloszech

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, każde z Was płaci podatki tylko od swoich dochodów. Na wszelki wypadek przypominam, że skoro mieszkasz we Włoszech, Twoja polska emerytura podlega włoskiemu opodatkowaniu, w Polsce nie powinnaś płacić od niej podatku dochodowego.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi tutaj o dwie odrębne kwestie:

   1) We Włoszech dochody małżonków nie sumują się w momencie składania zeznania podatkowego, więc Twoja polska emerytura w żaden sposób nie wpływa na dochód męża. Ty płacisz podatek od swoich dochodów, a on od swoich.

   2) Emerytury nie trzeba nigdzie przenosić, nawet jeśli wypłacana jest ona w Polsce, to wcale nie jest powiedziane, że tam powinnaś płacić podatek. Polska i Włochy podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którą emerytura jest opodatkowana tylko w państwie, w którym mieszkasz na stałe. Ty mieszkasz we Włoszech, nie w Polsce, powinnaś zgłosić więc ten fakt w banku lub w urzędzie skarbowym (niestety nie znam polskich procedur, więc nie potrafię powiedzieć, w jaki sposób się tego dokonuje), tak by bank przestał pobierać podatek od Twojej emerytury. Wpiszesz ją wówczas do włoskiego zeznania podatkowego i jeśli okaże się, że przekraczasz kwotę wolną od podatku (8000 euro), zapłacisz podatek od polskiej emerytury zgodnie z włoskimi przepisami.

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli jest rozdzielność majątkowa co kto dziedziczy , po śmierci jednego z małżonków jeśli nie ma dzieci
  i rodzeństwa (brat ,siostra)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozdzielność czy wspólnota majątkowa przestają mieć znaczenie w momencie śmierci jednego z małżonków, gdyż regulują one wyłącznie kwestie majątkowe za życia. Po śmierci obowiązują przepisy spadkowe, o których pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/10/spadek-we-woszech.html

   Reżim majątkowy nie ma też nic wspólnego z rentą rodzinną, o którą pytasz poniżej (z tego samego powodu).

   Usuń
  2. Dziękuje za dobrą wiadomość . Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Rozdzielność majątkowa a renta po zmarłym .Czy IMPS wypłaci.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...