27 sierpnia 2013

POBYT OBYWATELI UE WE WŁOSZECH – ZMIANY W USTAWIE NR 30/2007 OD 04.09.2013 R.Musicie wiedzieć, że w 2011 roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Włoch (nr 2011/2053), gdyż ustawa nr 30/2007, wdrażająca Dyrektywę nr 2004/38/UE o swobodnym przepływie osób na terytorium UE, narusza niektóre jej założenia. Dlatego też niedawno parlament włoski przyjął ustawę nr 97 z dnia 6 sierpnia 2013 r., zwaną też „ustawą europejską” (Legge Europea), przy pomocy której „naprawiono” niedociągnięcia wytknięte państwu włoskiemu w zakresie różnych przepisów unijnych, w tym dotyczących pobytu obywateli UE we Włoszech.

Ustawa ta wejdzie w życie dnia 04.09.2013 r., a nas interesuje jedynie art. 1, który zmienia niektóre zapisy ustawy nr 30/2007TEKST USTAWY NR 30/2007 PRZED 04.09.2013 R.
TEKST USTAWY NR 30/2007 PO 04.09.2013 R.
OBJAŚNIENIE
 Art. 3 – Aventi diritto
p. 2

b) il   partner  con  cui  il  cittadino  dell'Unione  abbia  una relazione  stabile  debitamente  attestata  dallo Stato del cittadino dell'Unione

 Art. 3 – Aventi diritto
p. 2

b) il   partner  con  cui  il  cittadino  dell'Unione  abbia  una relazione  stabile  debitamente  attestata  con documentazione ufficiale
W odniesieniu do prawa pobytu, obywatele państw UE, w których zalegalizowane są związki partnerskie, dokumenty potwierdzające taki związek nie muszą być już wydane przez kraj pochodzenia danej osoby, wystarczy, że dokumenty te są dokumentami urzędowymi, nie ma znaczenia kraj, w którym zostały one wydane.
Art. 5 – Diritto di ingresso
p. 5


Il respingimento nei confronti di un cittadino dell'Unione o di un  suo  familiare  non avente  la cittadinanza di uno Stato membro, sprovvisto  dei  documenti di viaggio o del visto di ingresso, non è disposto se l'interessato, entro ventiquattro ore dalla richiesta, fa pervenire  i  documenti  necessari  ovvero  dimostra con altra idonea documentazione,  secondo la legge nazionale, la qualifica di titolare del diritto di libera circolazione.

Art. 5 – Diritto di ingresso
p. 5

Il respingimento nei confronti di un cittadino dell'Unione o di un  suo  familiare  non  avente  la cittadinanza di uno Stato membro, sprovvisto  dei  documenti di viaggio o del visto di ingresso, non è disposto se l'interessato, entro ventiquattro ore dalla richiesta, fa pervenire  i  documenti  necessari  ovvero  dimostra con altra idonea documentazione la qualifica di titolare del diritto di libera circolazione.

W odniesieniu do prawa wjazdu do Włoch obywateli UE oraz ich krewnych nie mających obywatelstwa UE, osobom tym nie można odmówić wjazdu do Włoch i pobytu tutaj ze względu na brak dokumentu upoważniającego do podróżowania lub wizy (jeśli jest wymagana), jeśli w ciągu 24 godzin dostarczą one brakujące dokumenty, które nie muszą być już wydane zgodnie z przepisami kraju pochodzenia.
 Art. 9
p. 3-bis

Ai fini della verifica della sussistenza del requisito della disponibilità delle risorse economiche sufficienti al soggiorno, di cui al comma 3, lettere b) e c), deve, in ogni caso, essere valutata la situazione complessiva personale dell'interessato, con particolare riguardo alle spese afferenti all'alloggio, sia esso in locazione, in comodato, di proprietà o detenuto in base a un altro diritto soggettivo.
  Art. 9
p. 3-bis

Ai fini della verifica della sussistenza del requisito della disponibilità delle risorse economiche sufficienti al soggiorno, di cui al comma 3, lettere b) e c), deve, in ogni caso, essere valutata la situazione complessiva personale dell'interessato.
W odniesieniu do konieczności wykazania posiadania środków na utrzymanie (w przypadku osób niepracujących), urzędnicy nie mogą już sprawdzać, czy starczą Wam one na pokrycie kosztów związanych z posiadanym na własność, wynajmowanym lub użyczonym mieszkaniem.
 (brak)
 Art. 9
punkt dodany w p. 5
c-bis)

nei casi di cui all'articolo 3, comma 2, lettera b), documentazione ufficiale attestante l'esistenza di una stabile relazione con il cittadino dell'Unione
Do dokumentów, jakie muszą przedstawić członkowie rodziny obywatela UE nie mający samodzielnego prawa pobytu dodano dokumentację potwierdzającą zawarty związek partnerski, o którym mowa w p. 3.
  (brak)
 Art. 10
punkt dodany w p. 3
d-bis)

nei casi di cui all'articolo 3, comma 2, lettera b), di documentazione ufficiale attestante l'esistenza di una stabile relazione con il cittadino dell'Unione
Do dokumentów, jakie muszą przedstawić członkowie rodziny obywatela UE pochodzący z państw nie należących do Unii i nie mający samodzielnego prawa pobytu dodano dokumentację potwierdzającą zawarty związek partnerski, o którym mowa w p. 3.Ponadto zmieniony zostaje art. 183-ter ustawy n. 271 z dnia 28 lipca 1989 r., który zapewniał ochronę przez wydaleniem z terytorium Włoch jedynie członkom rodziny (familiari) obywateli UE, ponieważ Włochy nie uregulowały sprawy związków partnerskich – począwszy od 04.09.2013 r. ochrona ta będzie zapewniona również partnerom, o których mowa w art. 3 p. 2 ustawy nr 30/2007.


14 komentarzy:

 1. Witaj! Mam problem. Jestem w Mediolanie już ponad miesiąc i chciałabym założyć konto w banku. Nie mogę tego jednak zrobić (byłam, pytałam) ponieważ nie mam włoskiego dowodu osobistego. Poszłam więc do Comune w miasteczku, w którym mieszkam, żeby wyrobić dowód. Tam jednak po pierwsze byli zdziwieni, że ktoś pyta o coś takiego po drugie powiedzieli mi, że żeby wyrobić dowód potrzebuję konta w banku. Ślepe koło.
  Sprawdziłam, że są teoretycznie możliwości założenia konta jako obywatel innego kraju ale są one płatne itd. Wydaje mi się, że jest to zupełnie bez sensu tym bardziej, że chcą oni zapewne zobaczyć, czy mam środki potrzebne na utrzymanie. Tyle, ze ja mieszkam u mojego chłopaka więc można powiedzieć mieszkanie zostało mi "użyczone". Nie muszę płacić za wynajem, wodę czy gaz. Czy w użędzie w jakikolwiek sposób wezmą pod uwagę, że moje środki "na przeżycie" nie muszą być wysokie? (Dodam tylko, że najprawdopodobniej pracę zacznę od września, nie chcę jednak czekać do tego czasu z wyrobieniem konta w banku)
  Byłabym zobowiązana gdybyś mogła udzielić mi jakiejś rady. Pozdrawiam serdecznie, Ala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jeszcze tego by brakowało, żeby urząd wymagał składowania środków na utrzymanie na włoskim koncie! Nie są przewidziane żadne ograniczenia dotyczące sposobu wykazywania ich posiadania, a tym bardziej nie można wymagać od obywatela UE, żeby otworzył sobie konto we Włoszech (tym bardziej, że - jak sama zauważyłaś - większość banków wymaga do tego zameldowania), zwłaszcza że do polskiego konta masz taki sam dostęp. Powiem więcej - większości urzędów wystarcza oświadczenie w formie autodichiarazione, że obywatel UE posiada środki na utrzymanie i tyle.

   W okólniku wydanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2009 roku jest jasno powiedziane, że urząd nie może wprowadzać ograniczeń dotyczących wykazywania posiadania środków na utrzymanie. Jeśli urzędnicy stwierdzą, że wytyczne ministerstwa i Unii Europejskiej ich nie interesują i nadal będą upierać się przy swoim, polecam moje "Vademecum Zadymiarza" (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html ), w którym wyjaśniłam, jak radzić sobie z wyjątkowo upartymi urzędnikami.;)

   Usuń
 2. Witam, Ja mam takie pytanie odnośnie 'attestazione anagrafica di cittadino dell'Unione Europea. Podczas zmiany meldunku dostałam pisemko z comune, i tam jest też taka informacja, że: Si rocorda che e' possibile il rilascio attestazione anagrafica di cittadino dell'unione europea, come previsto dal decreto legislativo n. 30 06.02.2007, in cui lirascio e' assoggettato all'imposta di bollo di euro 16. Co to jest i do czego miałoby być mi to potrzebne? Pozdrawiam, Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do niczego, no może w wyjątkiem sytuacji, w której postanowisz złożyć wniosek o przyznanie obywatelstwa włoskiego:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/attestato-di-regolare-soggiorno.html

   Usuń
 3. Czesc Dee. Mam do Ciebie kolejne pytanie jako ze kolejny raz przy meldunku wymagaja ode mnie tego attestazione anagrafica. Nie wyrobilam go wtedy a tu znow w innej czesci Wloch o niego pytaja. Czy moglabysmi prosze przeslac jakis link lub nr paragrafu do ich ustawy ze nie jest to wymagane przy zmianie meldunku? Wracam do comune walczyc I chcialabym im udowodnic ze sie myla. Dziekuje.Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tę kwestię przewałkowałam w osobnym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/attestato-di-regolare-soggiorno.html?m=1

   Urząd nie ma prawa odmówić Ci zameldowania ze względu na brak dokumentu wymyślonego przez okólnik, w ustawie regulującej pobyt obywateli UE we Włoszech nie ma o nim ani słowa.

   Powodzenia w walce. :)

   Usuń
 4. Czesc Dee,
  bylam dzisiaj w Comune Ufficcio Anagrafe i powiedziano mi ze otrzymujac zameldowanie we Wloszech (dokladniej w Monzy) nie moge byc zameldowana w Polsce ( moje zameldowanie w Polsce rzekomo wygasnie w trakcie zameldowania we Wloszech). Czy Twoim zdaniem to prawda? Nie ma jakiegos sposobu aby miec oba zameldowania ?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam ze zameldowanie jest mi potrzebne glownie w celu otworzenia konta w banku.

   Usuń
  2. Generalnie nie dziwię się, że taką informację otrzymałaś, gdyż zgodnie z włoskimi przepisami zameldowanie może być tylko jedno - to rejestracja adresu stałego zamieszkania i włoskie prawo nie przewiduje czegoś takiego, jak mieszkanie w dwóch miejscach jednocześnie. ;) Tyle teorii. W praktyce wygląda to tak, że nic się nie zmienia, dopóki sama nie wymeldujesz się z Polski, nic automatycznie nie wygaśnie, polski urząd nie otrzyma znikąd informacji, że mieszkasz na stałe we Włoszech. Tak więc spokojnie się zamelduj, otwórz konto i niczym się nie martw. :)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  Pisze bo chyba zupelnie sie juz pogobiłam w formalościach. Niecały miesiac temu przyjechałam do Włoch, pracuje na uniwersytecie i ze wezgledu na brak znajmosci jezyka, w kwestii formalności polegam na moim szefie. Jednakże chciała bym uzyskac troche samodzielności i ogarnąc co właściwie sie dzieje. Otrzymałam juz konto w banku kontrakt i codice fiscale. W chwili obecnej mieszkam w akademiku, ale nie rejstrowalam adresu w zadnych uzedach bo powiedziano mi ze nie musze bo jestem z uni europejskiej. Teraz z tego co tutaj czytam zaczynam miec watpliwosci. Moj pobyt nie bedzie na stale tylko na dwa lata i nie wiem w takim razie czy podnosic alarm w tej kwestii. Kolejna watpliwowsc to prawo jazdy, jako ze nie sadze zbyem byla tutaj zamledowana, czy musze je zmieniac na wloskie lub czasowe?
  Serdecznie dziekuje za pomoc
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej powinnaś się zameldować - skoro planujesz dwuletni pobyt we Włoszech, podlegasz obowiązkowi meldunkowemu zgodnie z ustawą nr 30/2007 o pobycie obywateli UE. Ponieważ podpisałaś umowę o pracę, nie będziesz miała z tym problemu, a dodatkowo masz też prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

   Obowiązek wymiany prawa jazdy na włoskie istnieje dopiero po 2 latach od zameldowania i dotyczy on wyłącznie bezterminowych praw jazdy:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/polskie-prawo-jazdy-we-woszech-zmiany-w.html

   https://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/polskie-prawo-jazdy-we-woszech-cz-2.html?showComment=1476819770007#c4149709007939853218

   Usuń
  2. Dziekuje serdecznie za odpowiedz!
   Pozdrawiam
   Dorota

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...