4 września 2014

CANONE RAI, CZYLI ABONAMENT RTV WE WŁOSZECH




Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 r.

Obowiązek opłaty znienawidzonego przez większość Polaków abonamentu radiowo-telewizyjnego istnieje również we Włoszech i, podobnie jak w Polsce, mieszkańcy Włoch dwoją się i troją, by wydatku tego uniknąć. Choć potocznie zwany jest on „abonamentem RAI”, od nazwy włoskiej telewizji publicznej, tak naprawdę abonament RTV to podatek państwowy, więc nie ma znaczenia, czy oglądacie RAI, czy nie – opłata się należy.:) A począwszy od 2016 r., uchylanie się od płacenia abonamentu stało się zdecydowanie bardziej skomplikowane.

Czym jest włoski abonament RTV?

Abonament radiowy (wówczas nie było jeszcze telewizji) został we Włoszech ustanowiony jeszcze za czasów monarchii, w 1938 roku, kiedy to uchwalono, iż ktokolwiek posiada urządzenie umożliwiające odbieranie nadawanych programów, musi okresowo uiszczać odpowiednią kwotę. O ile początkowo abonament uznawany był za opłatę za świadczone usługi – czyli za odbiór fal radiowych i telewizyjnych – o tyle obecnie stanowi on podatek, którego domaga się państwo. W praktyce oznacza to, że nie ma znaczenia, jakie kanały oglądacie – ba, możecie nawet używać telewizora jedynie do oglądania filmów na DVD, a abonament i tak powinniście płacić.

Dodam, w ramach ciekawostki, że we Włoszech istnieją dwa rodzaje abonamentu:
  • abonament zwykły (canone ordinario) – podatek od urządzeń posiadanych przez osoby prywatne
  • abonament specjalny (canone speciale) – podatek od urządzeń będących w posiadaniu firm i instytucji

UWAGA! Jeśli posiadacie w domu (nie dotyczy to firm) tylko i wyłącznie odbiorniki radiowe, nie musicie płacić abonamentu RTV.

Jakie urządzenia podlegają abonamentowi RTV?

W związku z rozwojem technologicznym i, co za tym idzie, wątpliwościami dotyczącymi urządzeń, których posiadanie zobowiązuje do płacenia abonamentu, w 2012 r. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego wydało okólnik mający na celu wyjaśnienie tej kwestii. Przepisy mówią o urządzeniach technicznych dostosowanych lub takich, które mogą być dostosowane do odbioru sygnału radiowego, a więc nie mają zastosowania w przypadku innych form dystrybucji, np. telewizji internetowej. Dla ułatwienia ministerstwo podało przykłady urządzeń podlegających i nie podlegających abonamentowi RTV:

Urządzenia dostosowane do odbioru sygnału RTV
Urządzenia, które mogą być dostosowane do odbioru sygnału RTV
Urządzenia nie dostosowane do odbioru sygnału RTV (nie podlegające abonamentowi)
Telewizory wszelkiego rodzaju, również przenośne i zainstalowane np. w samochodzie czy na łodzi
Nagrywarki cyfrowe (PVR) i inne urządzenia nagrywające wyposażone w tuner TV
Komputery nie wyposażone w tuner TV
Odbiorniki radiowe wszelkiego rodzaju (patrz wyżej)
Przenośne urządzenia USB wyposażone w tuner RTV
Monitory komputerowe
Telefony komórkowe, tablety itp. wyposażone w standard pozwalający odbierać naziemne treści audio-wideo (np. DVB-H)
Karty telewizyjne do komputerów
Głośniki komputerowe
Odtwarzacze multimedialne wyposażone w odbiornik RTV (np. odtwarzacz mp3 z radiem)
Dekodery telewizji cyfrowej
Wideodomofony
Satelitarne odbiorniki RTV
Odtwarzacze multimedialne wyposażone w tuner RTV

Wysokość abonamentu

Przede wszystkim zasada jest taka: każda osoba płaci tylko jeden abonament RTV na wszystkie posiadane urządzenia. Kiedyś trzeba było płacić osobny abonament na urządzenia znajdujące się w tzw. „drugich domach” (seconde case), lecz obowiązek ten został zniesiony i obecnie płaci się jeden abonament, bez względu na to, gdzie stoi telewizor.

Dodatkowo mieszkańcy tego samego gospodarstwa domowego płacą tylko raz, a więc jeśli Wasza rodzina składa się z dziadka, babci, rodziców i trójki dzieci, wystarczy, że abonament będzie płacony tylko przez jedną z tych osób. Pamiętajcie, że aby stanowić część tego samego gospodarstwa domowego (nucleo familiare), musicie być wpisani do tej samej karty meldunkowej (scheda anagrafica) – z tego powodu np. opiekunki mieszkające z pracodawcą i zameldowane w jego mieszkaniu na zasadzie odrębnego gospodarstwa domowego (gdyż nie wiążą ich żadne więzi rodzinne) często otrzymywały od RAI wezwanie do „uregulowania” swojej pozycji i zapłaty abonamentu za posiadane urządzenia, gdyż abonament ewentualnie płacony przez pracodawcę ich nie dotyczył.

Wysokość abonamentu zmienia się co roku i powiedzmy sobie szczerze, opłata ta nie należy do najniższych, wbrew zapewnieniom uśmiechniętych prezenterek telewizyjnych, przypominającym obywatelom o konieczności zapłaty podatku, że „podwyżka jest niewielka”. Aby niejako zrekompensować podatnikom nowe zasady płatności obowiązujące od stycznia 2016 r., rząd obniżył nieco obowiązujące stawki i w 2021 roku wysokość rocznego abonamentu RTV wynosi 90 euro.

Sposób zapłaty

Do tej pory (czytaj: do końca 2015 roku) było tak, że RAI, po otrzymaniu okresowego wykazu osób zameldowanych we Włoszech, wysyłała wszystkim osobom, które jeszcze nie widniały na liście abonentów wezwanie do zapłaty z załączonym odpowiednim drukiem. Następnie możliwe było dokonanie wpłaty na różne sposoby: w urzędzie pocztowym, na stronie poczty włoskiej, w tzw. tabaccherie, w punktach Lottomatica i Sisal, telefonicznie, za pomocą własnego konta bankowego, przez internet, w banku czy w bankomacie.

Począwszy od 2016 r., wszystko się zmieniło i nic już nie jest takie samo - otóż, ku rozpaczy milionów Włochów, ówczesny premier Renzi postanowił, że abonament RTV zostanie wliczony do rachunku za prąd, co sprawi, że praktycznie nikt nie będzie mógł wymigać się od płatności. Kwota roczna została podzielona na 10 rat i nie ma zmiłuj, trzeba płacić.

Problem pojawił się w przypadku osób posiadających więcej niż jedną nieruchomość, np. zajmowane przez nie mieszkanie w Mediolanie oraz odziedziczony po rodzicach dom nad morzem. RAI uspokaja, że dostawcy prądu powinni automatycznie doliczać kwotę za abonament jedynie do tych rachunków, które dotyczą miejsca, w którym macie zameldowanie – w momencie podpisywania umowy na dostawę energii elektrycznej oświadczacie, czy jesteście w danym mieszkaniu zameldowani, gdyż od tego zależy taryfa, jaką będziecie płacić.

Osoby zwolnione z płacenia abonamentu

Nie łudźcie się – jest niestety mało prawdopodobne, że możecie liczyć na zwolnienie z abonamentu RTV, gdyż przywilej ten dotyczy garstki osób:
  • wojskowych obcej narodowości służących w strukturach NATO
  • niektórych cudzoziemców pracujących w dyplomacji, jeśli ich kraj pochodzenia zapewnia zwolnienie z płacenia abonamentu dyplomatom włoskim
  • osób w wieku powyżej 75 lat, mieszkających samotnie lub z małżonkiem, których łączny dochód roczny nie przekracza 8000 euro – jeśli mieszkacie razem z małżonkiem, brane są pod uwagę dochody Was obojga
Rezygnacja z abonamentu RTV

Możecie zrezygnować z płacenia abonamentu jedynie wówczas, gdy nie posiadacie już żadnych urządzeń podlegających opłacie.
Rezygnację z abonamentu RAI składa osoba, na której nazwisko wystawiane są rachunki za prąd - oświadcza ona za pomocą specjalnego druku (który znajdziecie tutaj), że ani ona, ani żaden członek jej rodziny z nią mieszkający nie posiada telewizora i przesyła oświadczenie do urzędu skarbowego.

Jeśli macie dostęp do portalu FiscOnline, możecie wypełnić formularz i wysłać go samodzielnie przez internet, w przeciwnym wypadku macie do wyboru przesłanie go za pośrednictwem uprawnionych do tego biur (CAF, biur rachunkowych itp.), certyfikowaną pocztą elektroniczną PEC na adres cp22.canonetv@postacertificata.rai.it lub listem poleconym z załączoną kserokopią dokumentu tożsamości na adres:

Agenzia delle Entrate
Ufficio Torino 1
SAT Sportello Abbonamenti TV
Cassetta Postale 22
10121 Torino
Aby mieć pewność, że zostaniecie jak najszybciej zwolnieni z obowiązku uiszczania abonamentu RTV, musicie przesłać rezygnację, dotrzymując następujących terminów:
  • rezygnacja przesłana w okresie od 1 lutego do 30 czerwca zwalnia z abonamentu od 1 lipca do 31 grudnia danego roku,
  • wysłanie jej w okresie od 1 lipca do 31 stycznia zwalnia z opłaty za cały kolejny rok.
Oświadczenie o nie posiadaniu urządzeń podlegającym abonamentowi pozostaje ważne jedynie na dany okres, więc pamiętajcie o jego odnawianiu, w przeciwnym wypadku automatycznie zostanie Wam naliczony abonament RTV razem z rachunkiem za prąd.
 




19 komentarzy:

  1. Witaj Dee czy to prawda ze od przyszlego roku , ci ktorzy nie placili do tej pory za ten abonament canone rai dostana jeden rachunek za prad plus canone rai ze trzeba bedzie placic za 2 usulugi na jednym rachunku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie tak, że tylko ci, którzy nie płacili abonamentu będą musieli płacić go wraz z rachunkiem za prąd - prawdopodobnie (na 99%) od 2016 r. opłata RTV będzie naliczana w ratach razem z prądem, oczywiście będzie ona osobno wyszczególniona. Cały czas czekam na zatwierdzenie ustawy budżetowej, by zaktualizować artykuł.

      Usuń
  2. rozumiem , a co jesli od 2 lat mąz dostawal listy do zaplaty za canone rai i nigdy nie placil, czy bedzie musial rowniez zaplacic te zaleglosci Odkąd jest zameldowany ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W rachunkach powinny być zawarte jedynie bieżące opłaty, przy czym pierwsza rata będzie prawdopodobnie do zapłaty dopiero w lipcu, co oznacza większą kwotę (za cały pierwszy semestr). Nie sądzę, by dopisywano zaległości, bo niby na jakiej podstawie?

      Usuń
  3. Witam serdecznie mam takie pytanie dzis odebralam list polecony z Agenzia delle Entrate z ponagleniem o zaplate canone Rai za lata 2007 do 2011 okolo 390 euro zaznacze ze do tej pory nie placilam wogole Rai bo nie bylo mnie poprostu stac mialam male redito ktore mi wystarczalo na podstawowe oplaty i zycie.Nie pamietam dokladnie ale duzo wczesniej zjechalam do Polski robiac cancellazione anagrafica di rezidenca wiec sie zastanawiam czemu mi wsadzili do zaplaty rownie te lata kiedy juz mnie bylo czyli od 2009 roku czy jesli pujde do anagrafu i wezme potwierdzenie ze nie przebywalam we Wloszech czy to cos to zmieni?do Italii wrocilam rok temu bo nie moglam znalezc pracy w kraju i dzis mnie sicelo z nog jak zobaczylam kwote problem z tym ze zarabiam 400 euro mies place wynajem i cala reszte czasem jest mi naprawde ciezko i jeszcze jedno pytanie czy jak zadzwonie do nich to moga mi to rozlozyc na raty.Z gory dziekuje serdecznie za Pani odpowiedz pozdrawiam cieplo.Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie skontaktuj się z urzędem skarbowym, który wystosował nakaz zapłaty i poinformuj, że w 2009 r. wyprowadziłaś się z Włoch, co potwierdzi urząd meldunkowy (urząd skarbowy sam musi sprawdzić Twoją historię meldunkową, gdyż obowiązuje zakaz wydawania obywatelom zaświadczeń i innych dokumentów, które są już w posiadaniu administracji publicznej). To oczywiste, że za lata nieobecności nie możesz ponosić kosztów abonamentu.

      Usuń
    2. Dziekuje serdecznie za odpowiedz ale to co Pani napisala to oznacza ze nie wydzadza mi w anagrafie zadnego certyfikatu cancellazione anagrafica reseidenza ?chce sie tylko upewnic w jakim roku to bylo zeby nie przeskoczyc za daleko i nie zmylic urzad skarbowy.Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    3. Jeszcze jendo pytanie czy moge wyslac list polecony do urzedu skarbowego czy musze jechac osobiscie?Beata

      Usuń
    4. Zaświadczenie o wymeldowaniu nie istnieje, musiałabyś pobrać z urzędu historię meldunkową (certificato storico di residenza). Kilka lat temu weszła jednak w życie ustawa, która zabrania urzędom wydawania zaświadczeń w celu okazania ich innemu urzędowi publicznemu, gdyż urzędy mają się ze sobą w takich sprawach kontaktować. Ewentualnie mogłabyś powiedzieć, że potrzebujesz takiego zaświadczenia do spraw prywatnych, ale będzie to nieprawda i urząd skarbowy nie powinien nawet na nie spojrzeć. ;)

      Jeśli natomiast chcesz się upewnić co do dokładnej daty wymeldowania, wystarczy zapytać o to w urzędzie meldunkowym, bez wnioskowania o żadne zaświadczenie.

      Moim zdaniem jak najbardziej możesz odpowiedzieć na pismo listem poleconym, choć czasami urzędy wymagają umówienia się na spotkanie w celu wyjaśnienia sprawy. Zazwyczaj w wezwaniach do zapłaty podane są dane kontaktowe urzędu lub osoby prowadzącej sprawę oraz sposób kontaktu.

      Usuń
    5. Bardzo dziekuje ja juz bym sie poswiecila i pojechala osobiscie ale niewiem o co to wogole chodzi w liscie jest ze o dwie cartelle z 2007 i 2011 roku i jesli to zaplace czy nie przyjda nastepne bo niewiem czemu taki przeskok w latach sprobuje tez podejchac do biura meldunkowego i zapytac chociaz kiedy sie wymeldowalam dla mojej tylko wiadomosci moze mnie poinformuja.Jest Pani aniolem dziekuje za te wszystkie informacje bo naprawde czlowiek sie gubi w tych zawilych sprawach.Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    6. Dodam ze pisze nr.ruolo ... co to jest to ruolo?

      Usuń
    7. To coś w rodzaju numeru sprawy - pod tym numerem roszczenie zostało zarejestrowane przez urząd skarbowy. Wpis do rejestru roszczeń poprzedza wystawienie wezwania do zapłaty (cartella esattoriale).

      Usuń
  4. Witam
    Załóżmy, że ktoś zrezygnuje na przeznaczonym do tego blankiecie z płacenia abonamentu, składając odpowiednie oświadczenie o nieposiadaniu urządzeń podlegającym abonamentowi. Czy nasyłane są wtedy kontrole sprawdzające stan faktyczny? I drugie pytanie: czy kontroler może wejść do mieszkania (domu) kontrolowanego bez jego zgody? Jednym słowem: czy jest obowiązek wpuszczenia kontrolera? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kontrola może zostać przeprowadzona poprzez analizę baz danych, do których ma dostęp urząd skarbowy - na ich podstawie urząd może nabrać podejrzeń co do oświadczenia o nie posiadaniu urządzeń pozwalających na oglądanie telewizji, np. w przypadku osoby, która opłaca dostęp do Netfliksa czy do Sky TV. To jednak jedynie podejrzenia, nie pewność, a by móc wysłać kontrolera do mieszkania delikwenta, policja finansowa (Guardia di Finanza) musi otrzymać pozwolenie z prokuratury - mieszkam we Włoszech od niemal 15 lat i jeszcze nie słyszałam o sytuacji, w której sąd nakazywałby kontrolę za nie opłacanie abonamentu RTV. ;) To oczywiście nie oznacza, że takich kontroli nie ma, w każdym razie nie wpuszcza się do mieszkania kontrolera nie mającego upoważnienia sądowego.

      Usuń
    2. Aha, wszystko jasne, nie mam więcej pytań i życzę Wesołych Świąt.

      Usuń
  5. ciao DEE, manda la pagina dell'agenzia delle entrate, dove hai indicato ''tutaj''
    https://www.agenziaentrate.gov.it/wps/wcm/connect/57c0652f-a74a-4d01-853c-8f6ef3695a7b/Dich_sost_TV_mod.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=57c0652f-a74a-4d01-853c-8f6ef3695a7b

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grazie, ho modificato il link puntandolo sul nuovo modulo! :)

      Usuń
  6. Dzień dobry,
    A jak jest z opłatą RTV w przypadku nie rezydentów, mam mieszkanie we Włoszech, są tam 2 telewizory, nie mieszkam na stałe tylko przyjeżdżam kilka razy w roku na krótkie okresy. Jak wtedy zapłacę za RTV? Jesli nie przebywam we włoszech a powinnam płacić rachunki , jak otrzymam informacje czy inne pisma urzędowe? Jeżeli przyjdą na adres włoskiego mieszkania nie będę o nich wiedziała? Czy można gdzieś zgłosić żeby otrzymywać rachunki mailowo a potem płacić przelewem? (za prąd, gaz, wodę i własnie RTV) bo raczej wątpie że otrzymywałabym rachunki na adres w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wyjaśniłam w artykule, abonament RTV wliczany jest do rachunku za prąd, więc to zależy od tego, w jaki sposób je otrzymujesz. Obecnie wszyscy dostawcy prądu oferują przesyłanie rachunków na maila oraz niemal wszyscy pozwalają na uiszczanie opłat za pomocą aplikacji, więc wystarczy mieć kartę płatniczą.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...