27 marca 2014

ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI WE WŁOSZECH – INVALIDITA’ CIVILEPaństwo włoskie przewiduje serię udogodnień i przywilejów dla osób niepełnosprawnych, przy czym stopień niepełnosprawności musi być potwierdzony przez włoskie instytucje – nie wystarczy zaświadczenie z Polski, jeśli takie posiadacie. Postaram się opisać procedury pozwalające na otrzymanie zaświadczenia o niepełnosprawności, skupiając się na najczęstszym przypadku, a więc tzw. invalidità civile.

Tzw. invalidi civili, czyli dosłownie „inwalidzi cywilni”

Za osobę niepełnosprawną „cywilnie” możecie zostać uznani, jeśli Wasz stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy uniemożliwia lub ogranicza wykonywanie normalnych czynności w życiu prywatnym i/lub zawodowym:

 • osoby nieletnie – mają trudności w wykonywaniu czynności odpowiednich do swojego wieku
 • osoby w wieku od 18 do 65 lat – niepełnosprawne ze względu na choroby i wady wrodzone lub nabyte, zarówno z zakresie sprawności fizycznej, jak i psychicznej i umysłowej, jeśli niepełnosprawność umysłowa lub psychiczna ogranicza Waszą zdolność do pracy o ponad 33%
 • osoby w wieku ponad 65 lat - mają trudności w wykonywaniu czynności odpowiednich do swojego wieku

Ponadto do inwalidów cywilnych zalicza się:

 • osoby niewidome
 • osoby głuchonieme

Inne kategorie osób niepełnosprawnych

Oprócz invalidi civili do osób niepełnosprawnych zaliczane są również:

 • inwalidzi wojenni (invalidi di guerra)
 • osoby niepełnosprawne w wyniku choroby lub wypadku przy pracy w sektorze publicznym (invalidi del lavoro)
 • osoby niepełnosprawne w wyniku choroby lub wypadku przy pracy w sektorze publicznym (invalidi di servizio)

Jak otrzymać potwierdzenie stopnia niepełnosprawności?


Wniosek o orzeczenie stopnia niepełnosprawności może złożyć sam zainteresowany lub jego prawny opiekun, np. rodzic w przypadku nieletnich lub kurator w przypadku osób ubezwłasnowolnionych.


Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności (invalidità civile), musicie udać się przede wszystkim do lekarza pierwszego kontaktu (medico di famiglia), który wypełnia specjalny formularz, w którym opisuje dokładnie Wasz stan zdrowia, a następnie wysyła go drogą elektroniczną do INPS. Otrzymacie wydrukowaną kopię zaświadczenia, gdyż wysłanie formularza przez lekarza nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o orzeczenie.

Zaświadczenie wydane przez lekarza ma ważność 90 dni.

Następnym krokiem jest złożenie wniosku o orzeczenie stopnia niepełnosprawności w INPS. Możecie to zrobić tylko i wyłącznie drogą elektroniczną i macie do wyboru następujące opcje:

 • złożenie wniosku na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
 • skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (CAF, patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS

System automatycznie przypisuje Wasz wniosek do zaświadczenia wysłanego wcześniej przez lekarza pierwszego kontaktu i proponuje termin wizyty. Jeśli we wskazanym dniu nie możecie stawić się przed komisją, możecie termin ten zmienić, zgodnie ze wskazaniami systemu. Otrzymacie również informacje dotyczące miejsca, w którym odbędzie się wizyta oraz dokumentów, jakie musicie ze sobą zabrać.

W przypadku osób  nie mogących stawić się przed komisją ze względów zdrowotnych, możliwe jest złożenie wniosku o wizytę domową – zapytajcie o tę możliwość lekarza pierwszego kontaktu.

(*) INPS wysyła też list polecony z potwierdzeniem terminu wizyty, ale nie zdziwcie się, jeśli otrzymacie go... już po jej przeprowadzeniu. I takie rzeczy się zdarzają, byłam świadkiem.;)

Jeśli jesteście zarejestrowani na portalu INPS, możecie śledzić tam postęp Waszej sprawy – w przeciwnym wypadku możecie to zrobić za pośrednictwem patronato lub dzwoniąc na infolinię INPS (darmowy numer 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych).


Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie stawić się przed komisją, termin można zmienić (na stronie INPS lub za pośrednictwem CAF). Dwukrotne nie stawienie się, bez uprzedzenia, powoduje anulowanie wniosku.


We wskazanym terminie musicie stawić się przed komisją składającą się z lekarzy ASL (Azienda Sanitaria Locale – Lokalnej Jednostki Służby Zdrowia) oraz lekarza wyznaczonego przez INPS. Po jej zakończeniu komisja spisuje protokół – jeśli wszyscy lekarze są zgodni co do podjętej decyzji, staje się ona decyzją ostateczną, natomiast w przypadku wątpliwości dokumentacja zostaje wysłana do INPS, który może zatwierdzić decyzję lub wyznaczyć nowy termin wizyty.

Otrzymujecie kopię protokołu zawierającego decyzję komisji, na miejscu lub pocztą – nawet jeśli komisja wręczy Wam jego kopię od razu po zakończeniu wizyty, to i tak otrzymacie list z INPS.


Stopień niepełnosprawności może się zmienić – w przypadku, gdy możliwe jest polepszenie Waszego stanu zdrowia, INPS ustala termin kolejnej wizyty, jeśli natomiast Wasz stan ulegnie pogorszeniu, możecie złożyć wniosek o ponowną wizytę (tzw. aggravamento).

   
Odwołanie się od decyzji

Jeżeli nie zgadzacie się z decyzją komisji lekarskiej, przysługuje Wam prawo złożenia odwołania – począwszy od 2012 r., przed skierowaniem sprawy do sądu musicie złożyć wniosek (również do sądu) o przeprowadzenie tzw. wizyty prewencyjnej (accertamento preventivo).

Koszt wizyty prewencyjnej pokrywany jest zazwyczaj przez osobę składającą odwołanie, chyba że sąd orzeknie inaczej.

Wizyta przeprowadzana jest przez biegłego lekarza wskazanego przez sąd, w obecności lekarza INPS, a jej wynik otrzymacie zarówno Wy, jak i INPS, jako strony zainteresowane. Następnie sąd wyznacza termin, w którym można przedstawić ewentualne obserwacje i jeżeli żadna ze stron nie będzie miała nic do powiedzenia, decyzja lekarza sądowego zostaje zatwierdzona i nie można się już więcej odwołać.

Jeśli natomiast Wy lub INPS nie zgodzicie się z decyzją lekarza, rozpoczyna się proces sądowy, przy czym wyrok wydany przez sąd jest ostateczny.

Ponieważ złożenie odwołania wymaga pośrednictwa prawnika, pamiętajcie, że możecie zwrócić się do związków zawodowych z prośbą o pomoc prawną – za pewno zaoszczędzicie.


2 komentarze:

 1. O matko ;)) po pierwsze to to wielkie wielkie dzięki za Twojego bloga, i prace i czas w jaki w niego wkładasz. Zastanawiam się czemu dopiero teraz na niego wpadłam (na pewno ułatwiłby mi wiele spraw w przeszłości). Okej, mam parę pytań odnośnie orzeczenia o niepełnosprawności. W tamtym roku aplikowalam o stypendium w Laziodisu (jako studentka sapienzy) i pokazałam im moje przetłumaczone i potwierdzone apostilem orzeczenie z Polski (plus o dziwo w ISEE stwierdzili mi disabilita media czyli powyżej 66%). Poszłam do "biura zajmujących się niepełnosprawnymi" przy Laziodisu i sami wpisywali moje dane do systemu i powiedzieli mi że ten dokument z Polski jest niewystarczający i muszę iść do ASL i postarać się o włoski odpowiednik. Wtedy to robiłam na szybko i musiałam wyjechać na wakacje, a w ASL jakoś mnie pokierowali do innego urzędu więc dałam sobie spokój. Minął rok i poszłam do INPS, z kartką którą dostalam w ASL w tamtym roku. Pokierowali mnie do CAF patronato, i tam się dowiedziałam że muszę mieć carta residenza, potem tessera sanitaria, potem mam się umówić w ASL na medico online a na koniec "domanda w CAF patronato", że bez tego nie załatwie włoskiego orzeczenia o niepełnosprawność. Tutaj się zaczynają schody, bo okej jestem studentką, takze mam potwierdzenie z uczelni ze studiuje, i codice fiscale, ale nie mam carty residenzy (nigdy mi nie była potrzebna plus nie mam mieszkania na kontrakt. To samo z tessera sanitaria, korzystam z karty EKUZ, plus mam ubezpieczenie EURO 26. I nie widze sensu w płaceniu 150 euro rocznie (przeczytalam rowniez Twój artykuł jak załatwic tessere s). Teraz nie wiem kompletnie co robić, już daje mi we znaki mieszkanie tutaj, i takby człowiek chciał by wszystko było proste i już nie daje rady z ich biurokracją. Ale wracajać do tego postu, zastanawiam się jaki krok teraz wykonać, gościu z tego CAF patronato, sam się dziwił że chce mi się w to bawić i pytał co mi to da (i jedyny powód jest borsa di studio, inna i łatwiejsze kryteria dla osób niepelnosprawnych plus pewność dostania akademika). Nawet nie wyobrażam sobie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu bo nie mówie po włosku, wiec nie wiem jakbym sie miała z nim porozumieć i wytłumaczyć mój stan zdrowia, nie wspominając o komisji. W polsce musiałam przedstawić całą dokumentacje medyczną i opisać dokładnie co mi się dzieje, tutaj jedyny dokument jaki mam po włosku to przetłumaczone orzeczenie, w którym jest tylko mala wzmianka o moim stanie zdrowia. Ahh takze takie buty :( okej koncze już mój wywód, troche się rozpisałam i ponarzekałam ;) dziś mam dzien przerwy od załatwiania i jutro znów bede działac ;) Jakbyś miała jakakolwiek rade to byłabym bd wdzieczna! Zycze pięknego dnia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety bez posiadania zameldowania, rejestracji w SSN i lekarza rodzinnego nie uda Ci się uzyskać orzeczenia o niepełnosprawności (polskie zaświadczenie jest niewystarczające, gdyż kryteria przyznawania stopni są zupełnie inne), więc musisz sobie policzyć, co Ci się bardziej opłaca - wydanie kasy na dobrowolną rejestrację w SSN i uzyskanie szansy na stypendium czy machnięcie ręką. Nie wiem, ile wynosi stypendium i ile zaoszczędziłabyś na akademiku, więc trudno jest mi to ocenić. :) Raczej na pewno włoski lekarz będzie chciał zobaczyć przetłumaczoną polską dokumentację medyczną, może też zlecić dodatkowe badania tu we Włoszech, a to też koszty. Wybór należy do Ciebie. :)

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...