24 stycznia 2014

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI (INDENNITA’ DI MATERNITA’) DLA KOBIET PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄW artykule dotyczącym obowiązkowego, płatnego urlopu macierzyńskiego wspomniałam, że prawo do zasiłku macierzyńskiego mają również te z Was, które prowadzą we Włoszech własną działalność gospodarczą. Ponieważ kwestia jest nieco bardziej złożona niż w przypadku osób zatrudnionych na zasadzie pracy najemnej i podobnej, postanowiłam rozwinąć wątek i napisać na ten temat osobny artykuł.Przede wszystkim, co wydaje się logiczne, nie macie obowiązku przerwać pracy na pięć miesięcy, jak to ma miejsce w przypadku kobiet wykonujących pracę najemną i paranajemną.Zasiłek macierzyński przysługuje tym z Was, które:

 • uprawiają posiadaną przez siebie ziemię rolną (tzw. coltivatrici dirette)
 • uprawiają ziemię na zasadzie połownictwa (tzw. mezzadre)
 • dzierżawią uprawianą ziemię (tzw. colone)
 • traktują rolnictwo (działalność gospodarczą) jako główne źródło utrzymania
 • posiadają przedsiębiorstwo rękodzielnicze (artigiane)
 • posiadają przedsiębiorstwo handlowe (commercianti)


Rejestracja w INPS i składkiAby uzyskać prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego, musicie być zarejestrowane w INPS jako osoby prowadzące działalność gospodarczą (lavoratrici autonome) i regularnie płacić składki na odpowiedni fundusz ubezpieczeniowy, w zależności od sektora.Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiegoPodobnie jak w przypadku kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy o projekt (contratto a progetto), okres wypłaty zasiłku trwa 5 miesięcy – różnica polega na tym, że jest on wypłacany po porodzie, a nie dwa miesiące przed i trzy po.Wyjątek stanowi sytuacja, w której dokonujecie adopcji lub dziecko zostaje Wam powierzone (tzw. affidamento) – wówczas okres wypłaty zasiłku wynosi trzy miesiące, jeśli dziecko w momencie adopcji lub powierzenia nie przekracza określonego limitu wieku:

 • 6 lat w przypadku dzieci narodowości włoskiej
 • 18 lat w przypadku dzieci innej narodowości


Nie tracicie prawa do zasiłku w przypadku poronienia lub usunięcia ciąży ze względów zdrowotnych po upłynięciu trzeciego miesiąca ciąży – otrzymacie wówczas 30-dniowy zasiłek.Wysokość zasiłku macierzyńskiegoPonieważ w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą nie istnieje coś takiego, jak stały dochód, co roku ustalane są konwencjonalen stawki dzienne (retribuzioni convenzionali giornaliere) dla każdego sektora (rolnictwa, handlu i rękodzieła), na podstawie których INPS oblicza kwotę należnego Wam zasiłku. Za każdy dzień otrzymacie zasiłek w wysokości 80% wspomnianych stawek – w 2015 r. wynoszą one odpowiednio:

 • ROLNICTWO: 42,33 euro
 • HANDEL: 47,68 euro
 • RĘKODZIEŁO: 47,68 euro

Zasiłek wypłacany jest bezpośrednio przez INPS, na wskazane przez Was konto bankowe lub pocztowe. Jeśli nie posiadacie konta, możecie wybrać opcję wypłaty zasiłku w wybranym przez Was urzędzie pocztowym.Od kiedy przysługuje zasiłek?Jak wspomniałam wyżej, w przypadku kobiet pracujących na własny rachunek zasiłek macierzyński wypłacany jest dopiero po porodzie. Okres, za który on przysługuje liczony jest w następujący sposób:

 • w przypadku kobiet już zarejestrowanych w INPS w momencie nabycia prawa do zasiłku: 2 miesiące przed przewidywanym terminem porodu
 • jeśli wniosek o przyznanie zasiłku macierzyńskiego został złożony przed rejestracją w INPS, w przypadku gdy działalność gospodarcza rozpoczęła się przed początkiem obowiązkowego urlopu macierzyńskiego: 2 miesiące przed przewidywanym terminem porodu
 • jeśli działalność gospodarcza rozpoczęła się po rozpoczęciu okresu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego: od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej
 • jeśli zarejestrowałyście się w INPS po rozpoczęciu okresu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego i po upłynięciu terminu przewidzianego przepisami: od momentu rejestracji w INPS

Prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego przedawnia się po roku (licząc od ostatniego dnia jego przysługiwania, czyli trzy miesiące po porodzie).

FormalnościAby uzyskać prawo do obowiązkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku, musicie złożyć odpowiedni wniosek w INPS. Możecie to zrobić zarówno po porodzie, jak i przed porodem – choć zasiłek jest wypłacany już po urodzeniu przez Was dziecka, urząd przyjmuje też wnioski złożone wcześniej.Od 01.10.2011 r. wniosek składa się wyłącznie przez internet (musicie zarejestrować się na stronie INPS), przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych – lub za pośrednictwem CAF.Do wniosku musicie załączyć dokumenty potwierdzające, że więzi rodzinne pomiędzy Wami a dzieckiem – może ono być zastąpione przez Wasze oświadczenie (autodichiarazione) zawierające wymagane przez INPS.W przypadku adopcji lub przysposobienia konieczne są następujące dokumenty:

 • dziecko narodowości włoskiej: zaświadczenie wskazujące dzień, w którym dziecko weszło zostało przez Was adoptowane lub przysposobione
 • dziecko innej narodowości: zaświadczenie instytucji zajmującej się adopcją międzynarodową wskazujące dzień, w którym dziecko weszło zostało przez Was adoptowane lub przysposobione, Wasze ewentualne niezbędne nieobecności w pracy nie związanych ze stanem zdrowia dziecka oraz rozpoczęcie procedury przed sądem włoskim w celu potwierdzenia adopcji/przysposobienia
6 komentarzy:

 1. Chcialabym sie dowiedziec czy majac regularne prawo di zasilku macierzynskiego we wloszech, pracujac na wlasna dzialalnosc (partita iva gestione separata) moge urodzic dziecko w polsce i tam pobierac zasilek po urodzeniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nie jest napisane, ze kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim musi przebywać we Wloszech i tutaj rodzic, wiec nie sadze, by było to problemem. Obowiązek przebywania pod podanym adresem istnieje tylko w przypadku chorobowego, a ciąża i macierzyństwo to nie choroba i masz prawo spędzać urlop, gdzie Ci wygodniej.

   Usuń
 2. Dee, piszesz, że "Prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego przedawnia się po roku (licząc od ostatniego dnia jego przysługiwania, czyli trzy miesiące po porodzie)". Chciałabym dopytać: zakładając że dziecko urodzi się 20 listopada 2016 r., czy oznacza to, że prawo do zasiłku przedawni się dopiero w luty 2018 r.? czyli do tego momentu mogę złożyć wniosek? Czy może muszę złożyć go na dwa miesiące przed do trzech miesięcy po porodzie (gestione separata mam już od kilku lat)? Innymi słowy, kiedy najwcześniej, a kiedy najpóźniej mogę złożyć wniosek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz złożyć wniosek do 20 lutego 2018 r., a jeśli chodzi o "najwcześniej", to nie ma takiego terminu, skoro jesteś w ciąży, to możesz złożyć wniosek. :)

   Usuń
  2. Dziękuję :)

   Usuń
 3. Witam, wszystko pięknie opisane, niestety rzeczywistość jest zupełnie inna… prowadziłam we Włoszech szkołę językową (2013-12.2016) W roku 2015 wzięłam ślub, zmieniłam nazwisko (pomijam związane z tym problemy, udało się partita iva nie zmieniona moje nazwisko tak) Wiktor pojawił się na świecie 25.03.2016, wniosek złożyliśmy zaraz po urodzeniu, dzisiaj mamy koniec sierpnia 2017 a ja nie dostałam nic… po pierwsze powiedziano mi ze nie mam prawa by uzyskać pieniądze …. gdyż wg. urzędnika pani z nazwiskiem panieńskim była właścicielem szkoły, a pani ze zmienionym nazwiskiem jej pracownikiem (tak obeszli problem zmiany nazwiska) gdy po 7 miesiącach walki udało nam się to wyjaśnić, wyszło ze nie wszystkie składki były zapłacone …. cd. błędu w papierach związany ze zmiana nazwiska,po czym Pani dodała, ze przecież i tak bym nic nie dostała tylko miałabym mniejsze składki a ze działalność zamknęłam, nie dostane już nic…. i tak wyrzuciłam w błoto blisko 15tys euro nie dostając w zamian nic… teraz był sierpień wiec sprawa stoi… czekam cierpliwie na 1 września…
  Ktos kto narzeka na polska biurokracje i złodziejstwo nie ma pojęcia o Włoszech

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...