10 lipca 2013

ZWOLNIENIE Z OPŁAT ZA OPIEKĘ MEDYCZNA (ESENZIONE TICKET) – KOBIETY W CIĄŻY
We Włoszech, o czym wspomniałam tutaj, korzystanie z publicznej służby zdrowia nie jest całkowicie darmowe, lecz w niektórych sytuacjach można uzyskać całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat zwanych z angielska (choć znaczeniowo te dwa pojęcia nie mają ze sobą nic wspólnego) ticket. Jedną z takich sytuacji jest ciąża, zarówno zagrożona, jak i przebiegająca prawidłowo.


Zwolnienie z opłat w przypadku ciąży gwarantowane jest przez dekret Ministerstwa Zdrowia z dnia 10.09.1998 r. i obejmuje niektóre badania, uważane za niezbędne dla zapewnienia ochrony zdrowia dziecka i matki. Dodatkowo musicie wiedzieć, że zwolnienie z opłat przysługuje również parom, które podjęły decyzję o spłodzeniu potomka – nie płacą one za badania poprzedzające poczęcie (esami preconcezionali), które mają na celu upewnienie się, że wszystko jest w porządku.


CIĄŻA PRZEBIEGAJĄCA PRAWIDŁOWO

W przypadku „normalnej” ciąży nie ma szczególnych procedur koniecznych do uzyskania zwolnienia z opłat. Po wykonaniu testu ciążowego wystarczy zwrócić się do ginekologa, który potwierdzi ciążę, a następnie zleci badania przewidziane w poszczególnych trymestrach, zaznaczając na skierowaniu błogosławiony stan pacjentki. Jeśli wśród zaleconych badań będą takie, które nie są zwolnione z opłat, będzie trzeba oczywiście za nie zapłacić.

Wykaz darmowych badań znajdziecie w załączniku B do ww. dekretu ministerialnego.

CIĄŻA ZAGROŻONA

Jeśli lekarz prowadzący uznał Waszą ciążę za zagrożoną, z jakiegokolwiek powodu (zaawansowany wiek pacjentki, ryzyko chorób genetycznych, wady płodu itp.), ilość przysługujących Wam darmowych badań się zwiększa, gdyż do standardowych badań dołączane są te, które mają na celu obserwację przebiegu ciąży i umożliwienie jej donoszenia.
 
Szczegóły dotyczące dodatkowych darmowych badań znajdziecie w załączniku C do ww. dekretu ministerialnego.
UWAGA! W niektórych regionach konieczne może być przedstawienie zaświadczenia o ciąży zagrożonej, wystawione przez lekarza ginekologa. Czasem wymagane jest, by lekarz ten akredytowany był przy strukturze publicznej, więc mogą nie być uznawane zaświadczenie wystawiane przez lekarzy prowadzących jedynie praktykę prywatną.


BADANIA POPRZEDZAJĄCE POCZĘCIE DZIECKA

Ten sam dekret ministerialny określa też, jakie badania zwolnione są z opłat w przypadku par chcących rozpocząć starania o poczęcie dziecka. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że zwolnienie z opłat obejmuje zarówno badania przeprowadzane przez kobietę, jak i przez mężczyznę.

Wykaz darmowych badań znajdziecie w załączniku A do ww. dekretu ministerialnego.Podane przeze mnie zasady są zasadami ogólnokrajowymi, jednak pamiętajcie, że włoski narodowy system opieki zdrowotnej (SSN) podzielony jest na oddziały regionalne (SSR), które często mają dodatkowe reguły, których należy przestrzegać (np. w kwestii zwolnienia z opłat obywateli UE nie posiadających EKUZ ani zameldowania we Włoszech czy zwolnienia z opłat za lekarstwa). Dlatego zachęcam Wam do odwiedzenia stron internetowych Waszej ASL lub do kontaktu telefonicznego z odpowiednim wydziałem, byście dokładnie wiedzieli, co i jak.


9 komentarzy:

 1. Witam. Zgadzam się z autorką powyższego artykułu. Jestem w ciąży (nie zagrożonej). Mieszkam we Włoszech, mój mąż pracuje i podlegam pod jego ubezpieczenie. Posiadam "tessera sanitaria". Wszystkie wizyty i badania, które gwarantuje prawo włoskie mam bezpłatne. Płacę tzw "ticket" tylko za badania nie uwzględnione w przepisach włoskich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry. Chcałabaym się dowiedzieć , czy bede musiała płacić za wizyty ginekologiczne itd we włoszech? kiedy najpóźniej musze zgłosić sie do lekarza by uniknąć opłat ? Mam ubezpieczenie we włoszech.
  Wróciłam do Włoch z Anglii i prawdopodobnie jestem w 3cim miesiącu ciąży , lecz w Anglii nie przeprowadzono mi zadych badań, nie została nawet przeprowadzona wizyta ze względu na niekompetencje przychodni w której byłam zapisana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwolnienie z opat dotyczy określonych w podanych przeze mnie załącznikach badan, natomiast za wizyty ginekologiczne w publicznych placówkach trzeba płacić tzw. ticket.

   Usuń
  2. ok , dziękuje

   Usuń
 3. Dzien dobry, jesli posiadam dokumenty z innego regionu niz ten w ktorym prowadzona jest ciaza musze za wszystko placic ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie powinno być problemu z uznaniem prawa do zwolnienia z opłat, ale na wszelki wypadek radzę zapytać bezpośrednio w ASL, w którym aktualnie jest prowadzona ciąża, gdyż system opieki zdrowotnej podlega regionom i zasady mogą się zmieniać.

   Usuń
 4. Mam dwa pytania. Dee:
  Te zasady, o których piszesz tyczą się również obcokrajowców (posiadających residenza i pracujących) czy trzeba "udowonić" że jest się żoną obywatela włoskiego?
  Na skierowaniu od leakrza rodzinnego (badania krwi i moczu) w polu codice esenzione nie mam nic wpisanego, czy też raczej mam "zakrzyżykowane" to pole, ale lekarka odręcznie wpisała nad tą rubryką tydzień ciąży. Czy w tym układzie nie będę musiała płacić ticket za te badania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obywatelstwo nie ma znaczenia, niczego nie trzeba też udowadniać - zwolnienia z opłat przysługują wszystkim osobom zarejestrowanym w SSN i spełniającym stawiane warunki.

   Niestety nie potrafię powiedzieć, czy tak wypisane skierowanie zapewni Ci zwolnienie z opłaty, zazwyczaj wpisuje się kod "M" oraz tydzień ciąży (np. M11), ale możliwe, że w Twoim regionie panują inne zasady (przypominam, że służba zdrowia zarządzana jest na poziomie regionalnym).

   Usuń
  2. Chyba będę musiała w takim razie dopytać w przychodni o ten kod. Bo faktycznie lekarz wpisał "M6", ale, nie wiedzieć czemu, odręcznie.
   W każdym razie dziękuję za informacje :)

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...