Począwszy od 1 maja 2015 r. zasiłek mini-ASPI zostaje zastąpiony przez nowy zasiłek dla bezrobotnych NASPI - przeczytacie o tym tutaj.
Podobnie jak ASPI, o której pisałam tutaj, mini-ASPI to nowy zasiłek dla
bezrobotnych, który na początku 2013 roku zastąpił dawny zasiłek indennità di disoccupazione ordinaria non
agricola con requisiti ridotti. Ustanowiony on został z myślą o osobach,
które straciły pracę i nie spełniają
warunków koniecznych do przyznania „normalnego” zasiłku dla bezrobotnych, czyli
ASPI.
Zasiłek ten przysługuje następującym kategoriom pracowników:
- pracownikom najemnym (lavoratori dipendenti), zatrudnionym uprzednio na czas określony lub nieokreślony
- stażystom (apprendisti)
- członkom spółdzielni pracowniczych (tzw. cooperative) zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
- pracownikom branży artystycznej zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
- pracownikom administracji publicznej zatrudnionym na podstawie umowy na czas określony
- pracownikom szkolnictwa zatrudnionym na podstawie umowy na czas określony
- pracownikom sezonowym, z wyjątkiem obywateli państw nie należących do Unii Europejskiej
Pracownicy ci muszą spełniać dodatkowo następujące warunki:
- stracili pracę nie z własnej winy
- złożyli wypowiedzenia podczas urlopu macierzyńskiego
- złożyli wypowiedzenie z tzw. słusznego powodu (giusta causa)
- zarejestrowali się w urzędzie pracy (Centro per l’Impiego), deklarując natychmiastową gotowość podjęcia pracy – od 01.07.2013 r. deklarację tę będzie można składać bezpośrednio w INPS
- w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed utratą pracy płacili (lub powinni byli wpłacić – może się zdarzyć, że pracodawca nie płacił składek za pracownika, ale to nie odbiera mu prawa do zasiłku) składki przez co najmniej 13 tygodni
UWAGA! Zgodnie z opinią nr 37/0018463 wydaną przez Ministerstwo Pracy 23.10.2013 r. nie można uznać, że zwolnienie dyscyplinarne stanowi utratę pracy z własnej winy, więc INPS powinien wypłacić Wam zasiłek również w tym przypadku, jeśli oczywiscie spełniacie pozostałe warunki.
Zasiłek mini-ASPI jest wypłacany przez maksymalny
okres równy połowie tygodni składek opłaconych
w ciągu ostatniego roku. Oznacza to, że jeśli macie opłacone 28 tygodni
składek, możecie pobierać zasiłek przez maksymalny okres 14 tygodni, czyli
przez trzy i pół miesiąca.
WYSOKOŚĆ ZASIŁKU
Zasady dotyczące obliczenia kwoty należnego
zasiłku są identyczne do zasad obowiązujących w przypadku zasiłku ASPI,
więc wszystkie informacje znajdziecie w poprzednim artykule.
JAK I GDZIE SKŁADA SIĘ WNIOSEK?
Podobnie jak w przypadku ASPI, wniosek o
przyznanie mini-ASPI można złożyć tylko
i wyłącznie drogą elektroniczną lub telefonicznie – nie ma możliwości
osobistego złożenia wniosku. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule o zasiłku ASPI, gdyż procedura składania wniosku jest
taka sama.
UTRATA PRAWA DO ZASIŁKU
Prawo do zasiłku traci się w następujących
przypadkach:
- utrata statusu bezrobotnego
- znalezienia nowej pracy na umowę o pracę dłuższą niż 5 dni (w przypadku krótszej umowy wypłata zasiłku zostaje zawieszona na czas jej trwania, a po jej wygaśnięciu otrzymujecie pozostałą część zasiłku)
- rozpoczęcie działalności gospodarczej
- przejście na emeryturę
- przyznanie renty inwalidzkiej (assegno ordinario di invalidità), przy czym możecie wybrać albo jedno, albo drugie
- odmowa udziału w szkoleniach, stażach itp. proponowanych przez urząd pracy, jeśli odbywają się one w odległości nie większej niż 50 km od Waszego miejsca zamieszkania lub dojazd publicznymi środkami transportu zajmuje mniej niż 80 minut
- odmowa przyjęcia propozycji zatrudnienia, w przypadku gdy oferowana pensja przekracza o co najmniej 20% kwotę brutto otrzymywanego zasiłku, a miejsce pracy znajduje się w odległości nie większej niż 50 km od Waszego miejsca zamieszkania lub dojazd publicznymi środkami transportu zajmuje mniej niż 80 minut
powiedzmy że uzyskałabym taki zasiłek, ale wracam do polski i co wtedy? mogę podjąć się pracy? jak to działa?
OdpowiedzUsuńJeżeli podpiszesz umowę na okres krótszy niż 5 dni (zarówno we Włoszech, jak i za granicą), wypłata zasiłku zostanie zawieszona, a w przypadku dłuższej umowy utracisz prawo do zasiłku. Oczywiście w przypadku podjęcia pracy poza granicami Włoch nie istnieje automatyczna wymiana informacji pomiędzy INPS a pracodawcą, więc musiałabyś poinformować o tym fakcie INPS.
UsuńIstnieje też możliwość przeniesienia zasiłku do Polski, o czym pisałam tutaj:
http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html
hmm czyli powiedzmy że pracowałam 34 tygonie to wypłacane dostaje za 17 tygodni?
Usuńnie mam zielonego pojecia co i jak :D wybacz. mój pracodawca (ciotka) tez nie bardzo zeznajomiona z tematem więc nie wiem gdzie mogę dowiedzieć tego wszystkiego.
powiedzmy ze przyznają mi zasiłek i co dalej? wracam do polski i? mam sie zarejestrowywać w urzędzie polskim? jak nie planuję, ponieważ będę powiedzmy na wakacjach w polsce przez 4 miesiące bo potem zamierzam wrócić z powrotem do włoch. co w takim przypadku mogę zrobić.
Rozumiem, że nie chcesz się rejestrować w Polsce, ale niestety taki jest warunek przeniesienia zasiłku. Możesz nie informować INPS o wyjeździe do Włoch, choć to nie do końca legalne - wiele osób "udaje", że nigdzie nie wyjechało i pobiera normalnie włoski zasiłek na włoskie konto, głównie dlatego, że przeniesiony zasiłek można pobierać w Polsce maksymalnie przez 3 miesiące.
UsuńJeśli masz opłacone 34 tygodnie składek, powinnaś otrzymywać zasiłek przez połowę tego okresu, więc 4 miesiące z hakiem.
hmm czyli można by było ' niby zostać we włoszech' i pobierać zasiłek, nie podejmując się pracy i być w polsce :D
UsuńOde mnie tego oczywiście nie usłyszałaś. ;)
Usuńno oczywiście :D pytam, bo na razie w polsce nie bede szukać pracy, a po co mam się rejestrować w urzędzie i być potem wyrzucona, za to że nie podjeło się pracy. szkoda stracić zasiłek. ale czy np powiedzmy gdy go otrzymam, to jestm bezrobotna, co jeśli urząd we włoszech będzie chciał coś sprawdizć czy da jakąś ofertę pracy? co wtenczas?
Usuńaaa i to jeszcze muszę mieć konto włoskie :O
UsuńNie łudź się, że włoski urząd pracy skontaktuje się z Tobą w celu zaproponowania Ci zatrudnienia, o to możesz być spokojna w 99,9%. ;) Możesz zapytać w INPS (zadzwoń), czy możliwe jest wypłacanie zasiłku na zagraniczne konto, istnieją też specjalne karty przedpłacone mające numer IBAN, bez konieczności zakładania konta w banku.
Usuńczyli że tak powiem, mogę zgłosić się o przyznanie mi zasiłku, i spokojnie wyjechać do Polski ( nie podejmując pracy przez okres wypłacania zasiłku) i dostawać go na polskie konto? nie będzie jakoś podejrzane, albo coś w tym stylu z tym kontem zagranicznym? i czy gdy już wypłacą należyte koszta to co wtenczas? mogę pojąć prace czy muszę mieć jakiś papier czy coś?
Usuńhmm..a z tymi kartami to jak jest? w przypadku jeżeli się nie zgodzą na wysyłanie pieniędzy na polskie konto
Musisz zapytać w INPS, czy przesyłają zasiłek również na zagraniczne konto, możesz powiedzieć, że nigdy nie potrzebowałaś włoskiego, gdyż wynagrodzenia otrzymywałaś w gotówce.
UsuńPo zakończeniu wypłaty zasiłku nie musisz nic robić, sprawa dla INPS jest zamknięta.
Jeśli chodzi o karty z numerem IBAN, musisz zapytać w bankach włoskich, ma je większość z nich.
no w ten sposób właśnie otrzymuję wynagrodzenie :D czyli nie powinno być problemu? :) Dziękuję bardzo za pomoc ;)
UsuńTrudno mi powiedzieć, czy nie będzie problemu, we Włoszech nic nie jest pewne.;)
Usuńwitam.jedno male pytanie.jetem osoba bezrobotna.pobieralem zasilek ktory juz mi sie skonczyl..poszukuje pracy i w cv wpisalem ze dorabialem w czaie gdy bylem na zasilku. czy moge miec klopoty z urzedem ???
OdpowiedzUsuńJeśli podpisywane przez Ciebie umowy były krótsze niż 6 miesięcy, zasiłek powinien być jedynie zawieszony na okres wykonywania pracy, a później dalej wypłacany. W każdym razie nie traci się statusu bezrobotnego, jeśli uzyskiwany przez dochód z pracy nie przekracza 8000 euro w przypadku pracy najemnej lub 4800 w przypadku samozatrudnienia.
UsuńWitam, mam pytanie odrzucono mój wniosek o mnini-aspi, podano że przepracowałam 12 a nie 13 tygodni. Umowę podpisaną miałam od 6 czerwca do 21 września a później przedłużoną do 30 września, co prawda w czerwcu pracowałam tylko w weekendy ale z samych wakacyjnych tygodni wychodzi wg. mnie 13 tygodni. Mam prado do odwołania ale nie bardzo wiem jak to zrobić mam kod PIN do strony inps.it jestem w Polsce, nie zamierzam aktualnie wrócić do WŁoch co ma zrobić??
OdpowiedzUsuńNa Twoim miejscu zwróciłabym się do CAF (możesz zadzwonić do wybranego biura i zapytać, czy możliwe jest przesłanie dokumentacji mailem w celu uzyskania pomocy) z prośbą o dokładne obliczenie okresu składkowego. Jeżeli INPS odrzucił wniosek, widocznie z posiadanych przez nich informacji wynika, ze opłaciłaś tylko 12 tygodni składek - możesz to sprawdzić na swoim profilu, tam masz wykaz wszystkich opłaconych tygodni. Jeśli INPS popełnił błąd w obliczeniach, możesz odwołać się od decyzji (na portalu INPS powinnaś znaleźć sekcję "Ricorsi online").
Usuńhmm jeżeli powiedzmy 3 listopada został złożony wniosek o zasiłek kiedy mogę dowiedzieć się czy został mi on przyznany i ile dni po tym otrzymam pieniadze?
OdpowiedzUsuńNiestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania - na decyzję czeka się różnie, czasem kilka tygodni, czasem 2-3 miesiące, a wypłata zasiłku zależy od tego, ile pieniędzy ma akurat INPS w kasie.
Usuńczyli tyle czasu mam siedzieć na bezrobociu nie wiedząc dokładnie kiedy mogę zacząć prace w polsce?? mamma mia!
UsuńWitaj Dee, przepracowalam we Włoszech 15 miesięcy, po czym umowa nie została mi przedłużona. W miedzyczasie zaszlam w ciaze. Po zakonczeniu umowy pobieralam zasilek naspi przez 7,5 miesiaca oraz zasilek maternità. Czy mam teraz prawo do zasilku mininaspi? Jeśli tak, to jakie dokumenty sa mi potrzebne?
OdpowiedzUsuńJak wspomniałam na samym początku, zasiłek mini-Aspi nie istnieje już od prawie 3 lat. Możesz natomiast spróbować złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek Asdi, jeśli spełniasz poniższe warunki:
Usuń- w rodzinie jest nieletnie dziecko (a rozumiem, że jest :)) lub masz co najmniej 55 lat (nie sądzę ;))
- jesteś bezrobotna
- Twoje ISEE nie przekracza 5000 euro
- podpisałaś w urzędzie pracy plan aktywizacji zawodowej (patto di servizio personalizzato)
Wniosek musi być złożony w terminie 30 dni od wykorzystania zasiłku Naspi.