29 maja 2013

ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH A UMOWA O PROJEKT (CONTRATTO A PROGETTO)


Aktualizacja z dnia 01.04.2015 r.: w 2015 r. obowiązuje nowy zasiłek dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o projekt, tzw. DIS COLL --> KLIK.

Aktualizacja z 08.07.2015 r.: z dniem 25 czerwca 2015 roku zniesiona została możliwość podpisywania umów o projekt - więcej na ten temat przeczytacie tutaj. --> KLIK


Osoby zatrudnione na podstawie umowy o projekt (contratto a progetto) w przypadku utraty pracy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych ASPI ani mini-ASPI. Związane to jest z tym, że osoba taka zaliczana jest do kategorii tzw. pracowników „niby-zatrudnionych” (parasubordinati), a więc nie jest pracownikiem najemnym.


Czy to oznacza, że osoby zatrudnione na umowę o projekt nie otrzymują ze strony państwa żadnego wsparcia w przypadku utraty pracy? To zależy. Ostatnia reforma prawa pracy, tzw. riforma Fornero, wprowadziła coś w rodzaju jednorazowej zapomogi (indennità una tantum) dla takich pracowników, począwszy od 1 stycznia 2013 roku, a INPS opublikował 14 marca 2013 r. okólnik nr 38, w którym wyjaśnione zostały najważniejsze kwestie z nią związane.


Zapomogę tę możecie otrzymać jedynie w przypadku, gdy spełniacie następujące warunki:
 • Wasza umowa wygasła z powodu ukończenia „projektu”
 • W ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie zasiłku (czyli jeśli składacie wniosek w 2013 r., chodzi o rok 2012) byliście zatrudnieni na podstawie contratto a progetto tylko dla jednego pracodawcy – osoby, które pracowały na podstawie tego typu umowy dla większej liczby firm nie mają prawa do zasiłku. Nieważne, czy to była jedna umowa, czy też kilka umów – liczy się tylko fakt, że Waszym pracodawcą była ta sama firma.
 • jesteście zarejestrowani w odrębnym funduszu INPS, tzw. gestione separata i w żadnym innym (np. Inarcassa w przypadku inżynierów i architektów, Cassa Forense w przypadku adwokatów itp.)
 • nie pobieracie emerytury
 • Wasz całkowity dochód brutto w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 20220 euro (limit dochodu uzyskanego w 2013 r.)
 • w roku, w którym wygasła umowa o projekt opłaciliście co najmniej miesiąc składek na ubezpieczenie społeczne (contributi)
 • w ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku opłaciliście co najmniej 3 miesiące składekod 2016 r. zacznie obowiązywać warunek 4 miesięcy opłaconych składek
 • w ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie zasiłku byliście bezrobotni nieprzerwanie przez co najmniej dwa miesiące, co musi być potwierdzone rejestracją w urzędzie pracy (Centro per l’Impiego) oraz deklaracją natychmiastowej gotowości do podjęcia pracy lub szkolenia – ponieważ reforma weszła w życie w tym roku, a w roku poprzednim wymóg ten był nieco inny, w przypadku wniosku składanego w 2013 r. wystarczy Wasze oświadczenie o braku umowy o pracę/projekt przez co najmniej dwa miesiące w 2012 r.
UWAGA! W momencie składania wniosku nie musicie być bezrobotni – ustawa mówi o dwóch miesiącach bez pracy w roku poprzedzającym wygaśnięcie umowy o projekt, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wystąpić o przyznanie zapomogi w przypadku, gdy aktualnie pracujecie.JAK SKŁADA SIĘ WNIOSEK O ZAPOMOGĘ?


Wniosek musicie złożyć w INPS (przez telefon, internet, po rejestracji na stronie INPS, lub za pośrednictwem związków zawodowych, tzw. patronato) do 31 grudnia danego roku, tzn. roku, w którym wygasła umowa i spełniliście warunki konieczne do uzyskania prawa do zasiłku. Jeśli umowa wygasła w grudniu, termin ten zostaje wydłużony do 31 stycznia następnego roku.


Wniosek o przyznanie zapomogi za 2013 rok składa się na formularzu SR 140, który został udostępniony przez INPS pod koniec lutego 2014 r.


WYSOKOŚĆ ZAPOMOGI


Do obliczenia należnej zapomogi bierze się pod uwagę następujące dane:

 • tzw. minimale annuo di reddito, czyli dochód minimalny ustalany co roku (w 2013 r. wynosi on 15357 euro)
 • ilość miesięcy, za które opłaciliście składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku
 • ilość miesięcy, za które nie opłaciliście składek w poprzednim roku

Aby poznać wysokość należnej Wam zapomogi, musicie obliczyć 7% dochodu minimalnego (od 2016 r. kwota ta zostanie zmniejszona do 5%) i pomnożyć otrzymany wynik przez mniejszą z dwóch liczb miesięcy, o których pisałam wyżej. Wiem, brzmi to zupełnie niezrozumiale, więc może łatwiej będzie to wyjaśnić na przykładzie.:)Powiedzmy, że Kazio pracował na podstawie umowy o projekt od 01.02.2013 r. do 30.04.2013 r., a w 2012 r. pracował na podstawie takiej samej umowy od 1 maja do 30 września.

Potrzebne nam dane to:
 • Dochód minimalny: 15357 euro
 • Ilość miesięcy, za które Kazio opłacił składki w 2012 r.: 5 (od maja do września)
 • Ilość miesięcy, za które Kazio nie opłacił składek w 2012 r.: 7 (od stycznia do kwietnia i od października do grudnia)
Mniejsza liczba to 5, a więc bierzemy pod uwagę ilość miesięcy, za które Kazio opłacił składki.

Obliczamy:

15357 euro x 7% = 1074,99 euro

1074,99 euro x 5 = 5374,95 euro

Jeśli należna zapomoga nie przekracza 1000 euro, zostanie Wam ona wypłacona jednorazowo w całości. Jeśli natomiast przekroczy tę kwotę, otrzymacie ją w miesięcznych ratach nie wyższych niż 1000 euro. Oznacza to, że nasz przykładowy Kazio otrzymałby pięć rat po 1000 euro plus szóstą ratę w wysokości 374,95 euro.


SPOSÓB WYPŁATY ZASIŁKU


Ponieważ od 1 maja 2012 r. INPS nie może wypłacać świadczeń w gotówce, zapomoga może być wypłacana za pomocą przelewu na konto bankowe lub pocztowe, na kartę przedpłaconą z kodem IBAN lub na tzw. INPS Card. Zarówno konto, jak i karta muszą być na Wasze nazwisko.

6 komentarzy:

 1. Nic nie rozumiem z tymi latami.
  "ustawa mówi o dwóch miesiącach bez pracy w roku poprzedzającym wygaśnięcie umowy o projekt"
  Czyli powinnam być bezrobotna ....zanim zostałam bezrobotna?
  Moja sytuacja jest taka: w 2012 pracowalam caly rok na cococo (tak, wciąż istnieją ;)) , u jednego pracodawcy, z wynagrodzeniem brutto>20000. W 2013 pracowałam tylko 4 miesiące (maj - sierpień), u tego samego pracodawcy, mam więc za ten rok i 3 składki, i dochód poniżej 20 000, i 2 miesiące nieprzerwanie jako bezrobotna (zarejestrowalam sie jako bezrobotna). Czy w tym roku przysluguje mi zapomoga?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwie się, trochę namieszali.:) Wygląda to tak, ze musisz wykazać, iż w roku poprzedzającym wygaśnięcie umowy/złożenie wniosku o zapomogę przynajmniej przez dwa miesiące byłaś bezrobotna. Czyli, jeśli wniosek składasz w odniesieniu do 2013 roku, musisz mieć udokumentowane dwa miesiące bezrobocia w 2012 r.

   W Twoim przypadku zapomoga się nie należy, gdyż w 2012 roku pracowałaś cały rok. Jednak nawet jeśli spełniałabyś warunek bezrobocia, na złożenie wniosku byłoby już za późno - jak pisałam w artykule, należało go złożyć do 31 grudnia 2013 r.

   Nie jestem tez pewna, czy umowa co.co.co. daje prawo do zapomogi - większość źródeł wymienia jedynie umowę o projekt, z wykluczeniem stypendystów, osób pracujących na zasadzie doktoratu oraz posiadających własną działalność (partita IVA).

   Usuń
  2. Dziękuję za szybką odpowiedź :). Zadzwoniłam jeszcze do INPSu żeby poznać ich stanowisko w mojej sprawie. Według pani na infolinii kwalifikuję się do zapomogi za 2013r, i nie jest na to za późno (???). Natomiast na stronie INPSu widnieje data 31 stycznia jako termin składania wniosków za rok 2013 (pewnie dla tych, którym umowa wygasła w grudniu 2013). Jednym słowem zwykły włoski porządek i organizacja. Chyba się przejdę do patronatu i spróbuję jednak złożyć ten wniosek, co mi w końcu szkodzi ;)

   A w ogóle ten blog to przefantastyczna sprawa, wielkie dzięki za to, że masz chęć pomagać zagubionym w gąszczu włoskich przepisów :).

   Usuń
  3. Hmm... ;) Dasz znać, jeśli w patronato przyjmą wniosek i INPS przyzna Ci zapomogę? Nigdzie nie znalazłam informacji o ewentualnym przesunięciu terminu składania wniosków, dodatkowo nie spełniasz warunku dwóch ciągłych miesięcy bezrobocia w roku poprzednim, więc zżera mnie ciekawość.

   PS. Bardzo się cieszę, że blog się przydaje.:)

   Usuń
  4. Melduję że w patronato przyjęli mój wniosek, aczkolwiek nie bez marudzenia że późnawo. Niestety w formularzu nie było pozycji z wyszczególnieniem kiedy, ile i za ile pracowałam, jedynie oświadczenie że spełniam wymogi. A szkoda, bo byłoby to pomocne w rozszyfrowaniu reguł :).
   Z tego co czytałam po forach, na rozpatrzenie wniosku czeka się 2-3 miesiące, a rekordziści i po pół roku, jednak nie robię sobie większych nadziei na pozytywny wynik tego eksperymentu. Mam wrażenie że nikt z osób, które spotkałam dotąd na swej drodze nie wie o co chodzi w zasadach przyznawania tego zasiłku, ale na końcu tego łańcucha znajdzie się ktoś kompetentny, kto go ubije stosowną pieczątką ;)

   Usuń
  5. Ha, a to ciekawe bardzo jest. Jak to we Włoszech - wszystko jest możliwe. :)

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...