19 kwietnia 2013

OBYWATELSTWO WŁOSKIE NA PODSTAWIE LEGALNEGO POBYTUOstatnia aktualizacja: 13.02.2019 r.


UWAGA! Począwszy od dnia 16.02.2019 r., zostaje zniesiony wymóg poświadczania dokumentów za pomocą apostille oraz, w większości przypadków, dokonywania tłumaczenia - artykuł na ten temat znajdziecie tutaj


W przeciwieństwie do obywatelstwa ze względu na związek małżeński z obywatelem włoskim, uzyskanie obywatelstwa włoskiego ze względu na przebywanie na terytorium Włoch przez określony okres czasu nie jest prawem nabytym, a coś w rodzaju „przywileju” (nie przychodzi mi do głowy lepsze słowo) nadawany przez państwo włoskie ze względu na interes państwa, nie osoby składającej wniosek. Czyli obywatelstwo może Wam zostać przyznane, ale niekoniecznie


Aby obywatel UE mógł złożyć wniosek o naturalizację, musi przebywać legalnie we Włoszech od co najmniej czterech lat. Podobnie jak w przypadku obywatelstwa obywatelstwa ze względu na związek małżeński z obywatelem włoskim, pobyt taki związany jest z zameldowaniem, więc po upływie czterech lat od daty zameldowania możecie złożyć wniosek o przyznanie obywatelstwa włoskiego.

Dodatkowym wymogiem stawianym osobom ubiegającym się o naturalizację ze względu na pobyt jest posiadanie odpowiedniego dochodu w przeciągu trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o obywatelstwo, przy czym w okólniku nr K.60.1 z dnia 5 stycznia 2007 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dało urzędnikom wskazówkę, by brali pod uwagę dochód całej rodziny. Oznacza to, że żona pozostająca na utrzymaniu męża, a więc nie posiadająca własnego dochodu, również może ubiegać się o przyznanie obywatelstwa włoskiego. 

Za minimalny wymagany dochód uznaje się kwotę około 8300 euro rocznie. Jeśli decyzja o przyznaniu obywatelstwa zostaje wydana po upłynięciu znaczącego okresu czasu od momentu złożenia wniosku, możecie spodziewać się, że urząd zechce sprawdzić Wasze obecne dochody. 

Dodatkowo, począwszy od 04.12.2018 r., zgodnie z ustawą nr 113/2018, wymagana jest znajomość języka włoskiego na poziomie B1, czyli średnio zaawansowanym. Na dzień dzisiejszy odpowiedni certyfikat można uzyskać w następujących ośrodkach należących do systemu CLIQ:
 • uniwersytet Roma Tre
 • Università per Stranieri w Sienie
 • Università per Stranieri w Perugii
 • Società Dante Alighieri (Rzym, Mediolan, Florencja, Bolonia i Turyn)

Wniosek o przyznanie obywatelstwa włoskiego


Wniosek o obywatelstwo należy złożyć w odpowiedniej terytorialnie Prefekturze, czyli tam, gdzie jesteście zameldowani w momencie jego składania. 

UWAGA! Począwszy od 18 maja 2015 r., procedura składania wniosków przeszła niemałą rewolucję - od tej pory dokonuje się tego przez internet, bez potrzeby biegania po prefekturach, pocztach i innych takich. 

Wniosek wypełnić musicie więc za pomocą portalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na którym należy się zarejestrować, a wymagane dokumenty wystarczy zeskanować i załączyć do wniosku w formie plików. Wraz z nową procedurą ilość tychże dokumentów znacznie się zmniejszyła:
 1. dokument tożsamości
 2. zaświadczenie o niekaralności wydane przez polski Krajowy Rejestr Karny, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego i opieczętowane (apostille) przez Wydział Legalizacji Dokumentów MSZ w Warszawie (w uzyskaniu zaświadczenia nie pośredniczy polski konsulat)
 3. odpis zupełny lub skrócony aktu urodzenia (z polskiego USC) przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego i opieczętowany (tzw. apostille) w polskim konsulacie we Włoszech lub w MSZ w Warszawie (zależnie od tego, gdzie Wam wygodniej) LUB odpis skrócony aktu urodzenia na formularzu wielojęzycznym wydany zgodnie z Konwencja Wiedeńską z 1976 r., którego nie trzeba tłumaczyć ani opieczętowywać (taniej i wygodniej)
 4. dowód wpłaty 250 euro (*) - wpłaty możecie dokonać na poczcie lub przelewem na konto MSW – w przypadku odrzucenia wniosku o obywatelstwo kwota ta nie zostaje zwrócona 
 5. zaświadczenie o legalnym pobycie (attestato di regolare soggiorno – to chyba jedyny przypadek, gdzie bez tego zaświadczenia ani rusz) lub o prawie stałego pobytu (attestato di soggiorno permanente) 
(*) kwota ta została zwiększona z 200 euro do 250 euro w dniu 05.10.2018 r., zgodnie z ustawą nr 113/2018


W dniu 01.01.2012 r. weszła w życie ustawa nr 183 z dnia 12.11.2011 r., która zabrania urzędom publicznym wydawania obywatelom zaświadczeń, które maja być okazane innym urzędom publicznym, gdyż informacje te mają być przekazywane między urzędami. Dlatego też nie jest już konieczne załączanie do wniosku o obywatelstwo następujących zaświadczeń, a jedynie może być konieczne złożenie odpowiedniego oświadczenia (autodichiarazione):
 • zaświadczenie o zameldowaniu na terytorium Włoch (certificato storico di residenza) – jest to zaświadczenie,  które bierze pod uwagę wszystkie miejsca, w których byliście zameldowani w okresie, który potrzebny jest do złożenia wniosku o obywatelstwo (czyli 4-letnim)
 • zaświadczenie o niekaralności na terytorium Włoch (certificato del casellario giudiziale e dei carichi pendenti)
 • zeznania podatkowe/zaświadczenia o dochodach uzyskanych z pracy najemnej dotyczące trzech lat wstecz


Zgodnie z przepisami, decyzja o przyznaniu obywatelstwa włoskiego powinna być wydana w ciągu 48 miesięcy, jeśli jednak po upływie czterech lat nadal nie ma odpowiedzi, możecie sprawdzić stan sprawy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, podając tzw. kod K10, który otrzymacie w momencie składania wniosku o przyznanie obywatelstwa. Warto pamiętać, że w przypadku wniosku o obywatelstwo ze względu na legalny pobyt sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, dlatego procedura ta zazwyczaj trwa dłużej niż przyznanie obywatelstwa ze względu na związek małżeński zawarty z obywatelem Włoch.

96 komentarzy:

 1. witam. moja zona od 12 lat jest we wloszech jednak nie pracuje. czy moze ubiegac sie o obywatelstwo wloskie?
  czy taki wniosek moge zlozyc ja na zone i syna ktory urodzil sie we wloszech i ma 9 lat
  ja mieszkam od 15 lat
  dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w artykule, brany jest pod uwagę dochód całej rodziny, wiec cala Wasza trojka może złożyć wnioski o przyznanie obywatelstwa, biorąc pod uwagę, ze mieszkacie we Wloszech od ponad 4 lat. Oczywiscie nie jest powiedziane, ze obywatelstwo otrzymacie, ale ubiegać się o nie jak najbardziej możecie.

   PS. Jeśli nie wyprowadzicie się w międzyczasie z Włoch, za 9 lat Wasz syn otrzyma mozliwosc otrzymania obywatelstwa włoskiego ze względu na to, ze się tutaj urodził i cale życie tu mieszkał:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/10/obywatelstwo-woskie-dla-osob.html

   Usuń
 2. czyli musze zlozyc 3 wnioski o obywatelstwo, i wszedzie wpisac tylko moj dochod.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku syna nie jest to konieczne, jeśli załączysz do swojego wniosku dokumenty wykazujące stopień pokrewieństwa i oświadczysz, ze mieszka razem z Tobą, otrzyma on obywatelstwo włoskie automatycznie, jeśli Twój wniosek zostanie przyjęty.

   Na Twoim miejscu zapytałabym w prefekturze, jakie dokładnie dokumenty są w tym wypadku wymagane.

   Usuń
 3. dziekuje bardzo za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Mam pytanie dotyczy ono obywatelstwa. Razem z mężem złożyliśmy wniosek o obywatelstwo włoskie ponad 2 lata temu dokładnie 19 lutego. Niestety nadal nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Dzwoniliśmy do prefetury i kazano wysłać nam ponaglenie faxem. Niestety nadal nie ma żadnego kontaktu. Na stronie internetowej istnieje informacja ze sprawa jest w trakcie rozpatrywania. Nienarodzonych wiemy co można jeszcze zrobic żeby sprawę przyspieszyć zakończyć. Termin upłynął i cała sytuacja tak jakby zawisła. Czy orientuje sie pani co należy zrobic jeśli czas minął i nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi pomino próby kontaktu z Ministerstwem. Dziękuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety w przypadku wniosku o przyznanie obywatelstwa włoskiego ze względu na stały pobyt nie uzyskuje się prawa do jego otrzymania po upływie 730 dni, jak w przypadku wniosku ze względu na małżeństwo z Włochem. Stąd trudności w "zmuszeniu" prefektury do pośpiechu i czas oczekiwania często o kilka lat przekraczający ustawowe 730 dni.

   Możecie wysyłać ponaglenia, a nawet zwrócić się w tej sprawie do sądu administracyjnego (TAR), jednak sąd ten może co najwyżej nakazać ministerstwu zamknięcie sprawy. Ponieważ decyzja i tak może być odmowna, nie wiem, czy warto tracić nerwy i pieniądze na adwokata. Wasze wnioski prędzej czy później zostaną rozpatrzone, to nie jest tak, że po upływie 730 dni coś się w tej kwestii zmienia.

   Usuń
 5. Skladajàc dokumenty w prefekturze powiedziano mi , ze muszè je zalegalizowac. Jak czytalam nie jest potrzebna legalizacja. Jak to zalatwic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokazać prefekturze przepisy, z których wynika, że polskie dokumenty nie muszą być legalizowane, np. na ich własnej stronie internetowej:

   http://www.prefettura.it/FILES/docs/1173/DocumentiCittadinanza.pdf ;)

   Jeśli jeszcze nie złożyłaś wniosku, przypominam, że od jutra składa się go tylko i wyłącznie przez internet.

   Usuń
  2. Dzièkujè.

   Usuń
 6. W prefekturze powiedziano mi ,ze od 19.06. Teraz nie jestem pewna co robic. Jesli mozesz , proszè o radè. Poczekac i zlozyc przez internet czy udac siè do prefektury?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ju nawet dzisiaj możesz złożyć wniosek przez internet, można to robić od 18 maja, a od jutra nie będzie już możliwości składania wniosków "papierowych". Na Twoim miejscu nie bawiłabym się w sterylne dyskusje z pracownikami prefektury, tylko zarejestrowała się na portalu ministerstwa i już.:)

   Usuń
 7. Dzièkujè za radè. Mialas racjè od dzisiaj tylko przez internet.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak mi radzilas,zaczèlam wypelniac wniosek o obywatelstwo , niestety ciàgle jest cos co muszè poprawiac i czego nie chce przyjàc (np. dochody ktòre wpisujè, nr.pozwolenia na pobyt (attestazione di soggiorno permanente, dokumenty ktòre zeskanowalam ) i jeszcze kilka dokumentòw. Jestem zrezygnowana i wydaje mi siè, ze muszè poszukac kogos kto mi to wszystko wypelni. Gdzie moglè siè udac? Proszè poradz mi kogos kto siè tym zajmuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety MSW nie dało, przynajmniej na razie, biurom CAF uprawnień do pośredniczenia w składaniu wniosków o obywatelstwo przez internet, choć mam nadzieję, że to się zmieni. Jeśli chcesz, możemy spróbować wypełnić wniosek razem, napisz do mnie maila i jakoś sobie poradzimy.:)

   Usuń
  2. Jutro jeszcze spròbujè popytac w CISL. Jezeli nic nie zalatwiè napiszè do Ciebie i bèdziemy pròbowac. Dzièkujè za pomocnà dlon.

   Usuń
 9. Witam. Mam pytanie, mieszkalam we Wloszech I pracowalam legalnie 15 lat. Teraz wrucilam do Polski. Czy moge sie starac o obywatelstwo I jakie dokumenty mi sa potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W momencie składania wniosku na pewno musisz posiadać zameldowanie we Włoszech, w przeciwnym wypadku nie miałabyś za bardzo podstaw do ubiegania się o obywatelstwo. Wymagane dokumenty nie ulegają zmianie, biorąc pod uwagę, że obywatelstwo przyznawane jest osobom, które mieszkały i nadal mieszkają we Włoszech - jeśli się nie wymeldowałaś i nikt nie wymeldował Cię z urzędu, to teoretycznie prefektura nie zorientuje się, że się wyprowadziłaś.

   Nie jestem jednak pewna, czy również w momencie ewentualnej przysięgi nie musisz być tutaj zameldowana, a ponieważ na rozpatrzenie wniosku czeka się bardzo długo, to całkiem możliwe, że w między czasie zostaniesz wymeldowana. Weź pod uwagę, że przysięgę składa się zazwyczaj w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca zameldowania, więc brak zameldowania może stanowić problem - jedyną szansą mogłaby być możliwość złożenia przysięgi w ambasadzie włoskiej w Warszawie, jednak powtarzam, nie jestem pewna, czy jest to możliwe w przypadku ubiegania się o obywatelstwo ze względu na legalny pobyt we Włoszech. Radziłabym zapytać o to w prefekturze, tak będzie najszybciej.

   Usuń
 10. Prosze o rade wiec mama wyslala mi akt urodzenia i zaswiadxzenie o niekaralnosci przetlumaczone przez tlumacza przysieglego czy te documenty juz sa gotowe do zlozenia wniosku o obuwatelstwo czy jeszcze mam Je gdzies potwierdzac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w artykule, samo tłumaczenie nie wystarczy - zaświadczenie o niekaralności musi zostać opatrzone pieczęcią "apostille" w MSZ w Warszawie, natomiast akt urodzenia możesz opieczętować w konsulacie we Włoszech. Szkoda, że mama nie przysłała Ci odpisu aktu urodzenia na formularzu międzynarodowym, nie musiałabyś go sni tłumaczyć, ani opieczętowywać.

   Usuń
 11. A moze byc skrocony? Slyszalam Ze do warszawy Monza wyslac wniosek listownie i Odesla zaswiadczenie poczta do wloch bez dodatkowych oplat? Czy To mozliwe.? Tal pisza na swojej stronie internetowej. Tylko trzeba przelac Im na konto wplate 30zl jest nawer rachunek z kodem Iban.
  Jest tu taka polka Ktora zlozyla wniosek o obywatelstwo online i nic nie opieczetowywala Tylko tlumaczyla u tlumacza przysieglego w pl? Jak To mozliwe juz ponad pol roku temu To chyba jej zatwierdzili
  ja jestem mezatkom i mamy coreczke jaki dodatkowe dokumenty potrzebuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie MSZ jest dokładnie napisane, w jaki sposób można uzyskać apostille, również pocztą. Jeżeli od Polki, o której piszesz, prefektura nie zażądała dosłania opieczętowanego dokumentu, to jedyne, co przychodzi mi do głowy to niedopatrzenie ze strony urzędników - samo tłumaczenie nie sprawia, że dokument jest gotowy do obrotu za granicą. Zastanawia mnie też, jakim cudem złożyła wniosek o obywatelstwo włoskie przez internet pół roku temu, skoro możliwość taka istnieje dopiero od 18 maja br. :)

   O dokumentach potrzebnych do ubiegania się o obywatelstwo ze względu na małżeństwo z Włochem pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/obywatelstwo-woskie-na-podstawie.html?m=1

   Usuń
 12. W urzedzie sc powiedzieli ze na formularzu wielojezycznym wydaja tylko skro ony akt urodzenia a nie pelny.
  Jezeli chodzi o zaswiadczenie o niekaralnosci To ma byc opieczetowane przez Wydział Legalizacji Dokumentów MSZ przed czy po tlumaczeniu. Czyli z jakiegokolwiek miasta sie odbierze i tak trzeba przeslac do warszawy?
  sorka Za mase pytan ale skomplikowane to wszystko

  ony akt urodzenia a nie pelny.
  Jezeli chodzi o zaswiadczenie o niekaralnosci To ma byc opieczetowane przez

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpis aktu urodzenia może być skrócony, tylko taki wydawany jest na formularzu międzynarodowym. Opieczętowania zaświadczenia o niekaralności dokonuje tylko i wyłącznie MSZ w Warszawie.

   Usuń
 13. A wiec To zaswiadczenie o niekaralnosci ma byc podsteplowane przez MSZ w warszawie przed czy po przetlumaczeniu.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są dwie szkoły myślenia: niektórzy najpierw tłumaczą, a potem poświadczają w MSZ, inni najpierw poświadczają, a następnie tłumaczą zaświadczenie wraz z apostille. Z tego, co wiem, obie wersje są akceptowane przez prefekturę.

   Usuń
 14. mam pytanie czy zaswiadczenie o niekaralnosci moze byc przetlumaczone we wloszech bez tej calej procedury w MSZ ITD ...
  poniewaz nie mam za duzo czasu aby latac w te i spowrotem ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaświadczenie o niekaralności musi zostać opieczętowane przez MSZ, w przeciwnym wypadku nie będzie gotowe do obrotu poza granicami RP i włoskie władze go nie przyjmą. Możesz załatwić to również pocztą.

   Usuń
 15. Dobry Wieczor,
  mam zaswiadczenie o niekaralnosci, w MSZ dokleili z tylu kartke niebieska Apostille convention... radca ,ministerstwo itp itd w jezyku polskim i angielskim ale prefektura wymaga zebym cyt: Si richiede nuovamente il riinvio del certificato penale, in quanto la traduzione in lingua italiana non è stata legalizzata mediante timbro di Apostille.Tlumacz byl przysiegly polski. Gdzie ja biedny mam znow wystapic o ta pieczatke kiedy kartka nie odpowiada...fiolet wiecznie zywy ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz, dlatego zawsze powtarzam, że osobiście najpierw przetłumaczyłabym zaświadczenie, a dopiero później przekazałabym je do MSZ - wtedy pieczęć apostille widnieje i na zaświadczeniu, i na jego tlumaczeniu. Jak wielokrotnie wspominałam w komentarzach, niestety nie ma jednolitej procedury i niektóre prefektury przyjmują zaświadczenie bez poświadczonego tłumaczenia, a inne nie.

   Usuń
  2. Nowe pytanie ,czy wysylac zaswiadczenie i tlumaczenie razem (moga zaginac dwa dokumenty) czy wystarczy samo tlumaczenie.Dodzwonic sie do biura A. MSZ niemozliwe, na cztery numery dwa nieaktualne.

   Usuń
  3. Skoro nie udało się uzyskać informacji u źródła, raczej wysłałabym oba dokumenty. Dla pewności, a nuż nie będą chcieli poświadczyć samego tłumaczenia bez załączania oryginalnego tekstu?

   Usuń
  4. Witam, czy majac pobyt staly we wloszech a nie pracujac mozna sie starac o obywatelstwo? Dziekuje

   Usuń
  5. Starać zawsze się można. ;) Do wniosku musisz wpisać dochody z ostatnich trzech lat, spisane z zeznań podatkowych złożonych we Wloszech, a jeśli sam takimi nie dysponujesz, to możesz wpisać dochody członków rodziny, z którymi mieszkasz.

   Usuń
  6. Prosze o informacje dostajac obywatelstwo wloskie trzeba zrezygnowac z pilskiego ,?

   Usuń
  7. Nie, zarówno Polska, jak i Włochy zezwalają na posiadanie dwóch lub więcej obywatelstw.

   Usuń
 16. Witam. Mam pytanie o dokument tożsamości, wymagany jest polski? czy może być włoski dowód osobisty? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokumentem, na podstawie którego możesz przebywać we Włoszech jest polski dowód osobisty lub paszport, włoski dowód to nieobowiązkowy dokument "pomocniczy". Dlatego teoretycznie powinno być tak, że kandydat na obywatela włoskiego powinien przedstawić dokument wydany przez kraj pochodzenia, jednak na stronach niektórych prefektur jest wręcz zaznaczone, że dowód osobisty ma być włoski (co jest tym bardziej dziwne, że obcokrajowcy nie mają obowiązku go posiadać). Jak widzisz, nie powinno być problemu z załączeniem włoskiego dokumentu tożsamości. :)

   Usuń
  2. Witam! Dziękuję za szybką odpowiedz. Zadzwonię do mojej prefektury w Treviso i zapytam zanim zacznę procedurę składania wniosku on-line. Pozdrawiam.

   Usuń
 17. Witam! Dzisiaj rozmawiałam z prefekturą w Pavii ( Lombardia) i uzyskałam zadziwiającą odpowiedź na pytanie o potrzebne dokumenty do złożenia wniosku o obywatelstwo. Tzn Pani poinformowała mnie, że absolutnie akt urodzenia nie może być na druku międzynarodowym tylko ma byc zwykły i trzeba go tłumaczyć i poświadczać w MSZ a właściwie to wszystkie informacje powinnam uzyskac w polskim MSZ bo wspomniana Pani nie wie co potrzeba do tego wniosku. Zaznaczam pytałam ją o dokumenty do obywatelstwa włoskiego. Ręce opadają ;-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam we wniosku o obywatelstwo chcą skan Documento generico o co chodzi dodam ze nie o akt urodzenia??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno mi powiedzieć, to wyrażenie może oznaczać dosłownie wszystko. :) Jeśli bez załączania niczego możesz przejść dalej, to ja bym tak zrobiła.

   Usuń
 19. A kolejnym moim pytaniem jest co tak naprawdę daje obywatelstwo włoskie bo ja tak naprawdę nie widzę żadnych korzyści?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie.:) Może jedynie możliwość podróżowania bez wizy do Stanów czy Dubaju, bo umożliwienie głosowania we włoskich wyborach parlamentarnych nie wydaje mi się wielką korzyścią.;)

   Usuń
 20. Bo prawdę mówiąc mając Carte di soggiorno permanentna to myśle ze mam takie same prawo jak każdy jeden obywatel Włoch??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta pobytu dla obywateli UE nie istnieje już od 2007 roku.;) W każdym razie jeśli masz prawo stałego pobytu, posiadanie włoskiego obywatelstwa niewiele zmieni w Twoim życiu.

   Usuń
 21. Dzien dobry,
  Mieszkam i pracuje we Wloszech juz 21 lat niestety zachorowalam i byc moze nie bede mogla dluzej pracowac.Mam 56 lat. Slyszalam,ze nie majac obywatelstwa wloskiego nie przysluguje mi renta w takiej wysokosci jak jak obywatelom wloskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W żadnym wypadku nie jest to prawdą, wysokość renty inwalidzkiej nie zależy od obywatelstwa, a od stopnia niepełnosprawności oraz dochodu.

   Usuń
 22. Dzien dobry,
  Mieszkam i pracuje we Wloszech juz 21 lat niestety zachorowalam i byc moze nie bede mogla dluzej pracowac.Mam 56 lat. Slyszalam,ze nie majac obywatelstwa wloskiego nie przysluguje mi renta w takiej wysokosci jak jak obywatelom wloskim.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam, czy mając stały pobyt we Włoszech i zameldowanie ponad 4 lata mogę się starać o obywatelstwo włoskie i czy ponieważ nie pracuje mogę wykorzystać fakt, ze mieszkam z mamą ktora ma obywatelstwo włoskie od 15 lat i pobiera we Włoską emeryturę chodzi mi o to czy mogę wpisać jej dochody i czy są szanse w taki sposób uzyskać obywatelstwo? Z góry dziękuję za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że możesz złożyć wniosek, wpisując dochody mamy - nie jest powiedziane, że otrzymasz obywatelstwo, ale w przypadku starania się o obywatelstwo ze względu na stały pobyt takiej gwarancji nie ma nigdy. :)

   Usuń
  2. Witam ponownie, odnośnie mojego wcześniejszego pytania mam takie pytanie dodatkowe a czy oprócz emerytury włoskiej można też podać emeryturę z Polski, chodzi mi o to, że razem zsumowane te dochody z Włoch i z Polski dałyby większą sumę niż włoskie minimum socjalne 8300 euro na osobę i czy wogóle jest to możliwe, że we Włoszech to zaakceptują, że korzysta sie u nich z dochodów z innego państwa UE? i jeszcze jedno czy staranie sie o obywatelstwo włoskie jeśli nie ma się zagwarantowanego minimu socjalnego ma jakiś sens? z góry dzięki za odpowiedz

   Usuń
  3. Problem polega na tym, że władze włoskie wymagają określonych dokumentów potwierdzających dochody: włoskich zeznań podatkowych lub zaświadczeń o dochodach uzyskiwanych we Włoszech. Tak naprawdę, jako włoska rezydentka podatkowa, Twoja Mama powinna wpisywać polską emeryturę do włoskiego rozliczenia, gdyż powinna ona być opodatkowana we Włoszech, nie w Polsce, ale jeśli tego nie robiła, to nie bardzo jest co załączać. Możesz spróbować załączyć zaświadczenia z ZUS, ale nie mogę zagwarantować, że zostaną one uznane.

   Usuń
  4. no tak ale emerytura w Polsce będzie dopiero przyznana za kilka miesięcy? poza tym dlaczego emerytura wypracowana w Polsce powinna być opodatkowana we Włoszech skoro mama ma zameldowanie tez w Polsce. Czy staranie sie o obywatelstwo ponizej minimum socjalnego 8300 na osobę ma sens? ponawiam pytanie :)

   Usuń
  5. Nie wspomniałaś, że Mama nie otrzymała jeszcze polskiej emerytury. ;) To oczywiste, że dopóki jej nie otrzyma, to trudno nawet próbować dołączyć ją do wniosku o obywatelstwo.

   Jeśli chodzi o kwestię opodatkowania emerytury, to zacznijmy od tego, że teoretycznie podwójne zameldowanie jest niezgodne z przepisami zarówno polskimi, jak i włoskimi. Włoskich władz nie interesuje, czy Mama jest zameldowana również w innym państwie, gdyż tego typu sytuacja nie ma po prost sensu w świetle włoskich przepisów - jeśli Mama mieszka we Włoszech, jest zameldowana tutaj, kropka. Nie może mieć dwóch stałych miejsc zamieszkania, bo się nie rozdwoi, któreś z nich przeważa. A mając zameldowanie we Włoszech, jest automatycznie uznawana za włoskiego rezydenta podatkowego.

   Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną pomiędzy Polską a Włochami, emerytury osób, które pracowały w sektorze prywatnym opodatkowane są jedynie w kraju stałego zamieszkania, jeśli więc Mama mieszka we Włoszech, to powinna poinformować o tym ZUS i polski bank nie powinien pobierać zaliczek na poczet podatku.

   Nie potrafię powiedzieć, czy ma sens składanie wniosku o obywatelstwo w przypadku, gdy nie ma się wystarczającego dochodu - całkiem możliwe, że wyrzucisz po prostu 200 euro, ale nie wiem, czy takie wniosku są automatycznie odrzucane, czy też ktoś analizuje sytuację i traktuje każdy przypadek indywidualnie.

   Usuń
 25. Witam,dzisiaj bylam w prefekturze i co sie okazalo mam tlumaczony akt urodzania z apostille ale nie mam apostile orginalu czyli dokument nie wazny i zaswiadczenie o niekaralnosci przetlumaczone w jezyku wloskim podbite apostille jednak brak apostile orginalu nie wazny dokument ����czyli na nic cala wyprawa do msw???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety poświadczenie za pomocą apostille jedynie tłumaczenia jest zdecydowanie niewystarczające, prefektura ma rację - MSZ poświadczył autentyczność tłumaczenia, ale nie samego dokumentu, więc nie jest on gotowy do obrotu za granicą.

   Co do aktu urodzenia, to zawsze radzę pobrać z polskiego USC odpis na druku międzynarodowym, wtedy nie trzeba go ani tłumaczyć, ani poświadczać i problemu nie może być z nim żadnego.

   Usuń
  2. Dziekuje slicznie za pomoc��

   Usuń
 26. Witaj, mam pytanie, cy mogłabyś mi poradzić, jak mam się zabrać do wykonywania tych dokumentów. Poki co jestem we Włoszech, w Polsce będę w sierpniu, ale chciałabym już zacząć starać się o cala dokumentacje a nie chcialabym gdzieś eis pomylić, czy owe dokumenty maja jakąś swoja ważność? Certificato penale zdaje się jest ważne 6miesiecy?
  Ale akt urodzenia w formacie miedzynarodowym to juz chyba nie ma tego ograniczenia?
  Chcialabym zamowic te zaswiadczenie o niekaralnosci przez internet i nie wiem czy to czasem nie za szybko, minie mi te 6miesiecy dupsko blade...
  Czy MSZ we Warszawie poświadczy listownie i np odeśle mi do Włoch ten certyfikat?
  Chociaż chyba tak nie mogle zrobić, bo muszę je wpierw przetłumaczyć tak? hmmm pogubiłam się z tym wszystkim... Ten odpis nie przychodzi już przetłumaczony na angielski jeśli zamawia się odpis potrzebny do uzyskania obywatelstwa?
  Jeśli bym musiała to zaświadczenie przetłumaczyć przysięgłe to i tak nic z Włoch nie zrobię, bo muszę to w Polsce gdzieś iść przetłumaczyć...
  Z góry dzięki za pomoc :)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam ponownie, chyba już coś znalazłam interesującego:
   https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/apostille/legalizacja
   moje następne pytanie, zamawiam Zaświadczenie o niekaralności w formacie PDF, po czym wysyłam do MSZ i tu moja wątpliwość zawsze odnośnie tłumaczenia- czy jednak musi być wpierw przetłumaczone, i opłaty, tam za legalizacje pobierają opłatę 26zl, a co z opłatami za przesyłkę, jeśli miałoby być załatwiane korespondencyjne, przecież takie odesłanie zalegalizowanego zaświadczenia do Włoch to tez koszt, który zapewne ja bym musiała ponieść...
   Ale z tego co widzę, to jeśli muszę to zaświadczenie gdzie przetłumaczyć, to nie da rady załatwić tego z Włoch tylko i wyłącznie korespondencyjnie...

   Usuń
  2. Zawsze radzę najpierw przetłumaczyć, a następnie opatrzyć apostille zaświadczenie razem z tłumaczeniem na język włoski - są prefektury, które nie chcą uznać zaświadczenia opieczętowanego przed tłumaczeniem i wymagają nowych dokumentów, więc lepiej dmuchać na zimne.

   Akt urodzenia nie ma daty ważności, w końcu skoro się już urodziłaś, to raczej nie można tego zmienić. ;)

   W kwestii kosztów odsyłania poświadczonych dokumentów musisz skontaktować się z MSZ w Warszawie.

   Usuń
  3. Dziękuje za szybka odpowiedz
   Czy mogę takie pismo gdzieś przetłumaczyć we Włoszech?
   Hmm mieszkam na Sycylii i tu to raczej mogę zapomnieć o tłumaczu przysięgłym z polskiego :)
   Ale może jakoś tez korespondencyjnie?

   Usuń
  4. Problem polega na tym, że we Włoszech zawód tłumacza przysięgłego nie jest regulowany i tłumaczenie przysięgłe polega na tym, że ktokolwiek (ja, Ty, pan Kaziu spod sklepu) może przetłumaczyć dany tekst, zanieść go do sądu i tam złożyć przysięgę na to, że tłumaczenie jest wiernym odzwierciedleniem oryginału. Sąd nie wnika w jakość tłumaczenia, to tłumacz za to odpowiada. Dlatego nie wiem, czy polski MSZ opieczętuje tłumaczenie wykonane przez tłumacza, który nie widnieje na wykazie tłumaczy przysięgłych w Polsce, biorąc pod uwagę różnicę w przepisach.

   Na Twoim miejscu skontaktowałabym się z tłumaczami przysięgłymi w Polsce i zapytała o możliwość korespondencyjnego załatwienia sprawy, może nawet tłumacz przesłałby za Ciebie zaświadczenie z tłumaczeniem do MSZ.

   Usuń
 27. Deelaylah pytanko z racji tego że jestem zameldowany we Włoszech od ponad 4 lat gdyż tam procowałem, obecnie znajduję się W Polsce i pracuję tutaj, czy jest możliwość starania się o obywatelstwo, jeśli już nie pracuje we włoszech?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nadal jesteś zameldowany we Włoszech (choć nie powinieneś), zgodnie z włoskimi przepisami nadal tutaj mieszkasz, więc możesz złożyć wniosek. Obywatelstwo może być przyznane osobom, które nie tylko mieszkały we Włoszech przez 4 lata, ale wciąż tu mieszkają.

   Usuń
 28. Witam serdecznie,jestem zainteresowana podwojnym obywatelstwem pol/włos czy przy składaniu dokumentow musze gdzieś to zaznaczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiej potrzeby, nikt nie zabierze Ci polskiego obywatelstwa przy nadawaniu włoskiego. :)

   Usuń
 29. Bardzo dziękuję za bezinteresowną pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Witam Cie bardzo serdecznie :) Jestes bardzo cierpliwa i nieoceniona w pomocy .... Jednym slowem profesjonalistka gratuluje !!A teraz do rzeczy ....... Tak na "chlopski" rozum prosze cie napisz mi kroki w podpunktach do zrobienia bo czytajac to wszystko pogubilam sie ..... a chyba glupia nie jestem az tak.......Wybacz ,za klopoty pozdrawiam z Rzymu i jak cos na kawe mozna by sie styknac :)......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ok, spróbujmy w podpunktach. ;)

   1. Z polskiego USC wyciągasz odpis aktu urodzenia, najlepiej na druku wielojęzycznym, wtedy nie będziesz musiała go tłumaczyć.
   2. Występujesz do Krajowego Rejestru Karnego o wydanie zaświadczenia o niekaralności.
   3. Zwracasz się do tłumacza przysięgłego w celu przetłumaczenia zaświadczenia.
   4. Zaświadczenie wraz z tłumaczeniem zawozisz/przesyłasz do MSZ w Warszawie, które potwierdza je za pomocą apostille.
   5. Dokonujesz wpłaty 200 euro.
   6. Skanujesz dowód osobisty (polski) lub paszport, akt urodzenia, zaświadczenie o niekaralności, dowód wpłaty i tzw. attestato di soggiorno/attestato di soggiorno permanente wydany przez urząd gminy, w której jesteś zameldowana.
   7. Rejestrujesz się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
   8. Wypełniasz wniosek, załączając wcześniej zeskanowane dokumenty.
   9. Czekasz na rozwój sytuacji. ;)

   Jeśli o czymś zapomniałam, to przepraszam - nie składałam wniosku o przyznanie włoskiego obywatelstwa, więc mogę czegoś nie wiedzieć. :)

   Usuń
  2. Dziekuje za szybka odp. jestes kochana :) Tak sie tylko zastanawiam kiedy to musze skoczyc do tej Polski bo chyba korespondujc nic mi nie wyjdzie ..... Ale tlumaczysz super :) Margo

   Usuń
 31. Czesc,
  Satarm sie o obywatelstwo wloskie. Mam juz akt urodzenia ten wielojezyczny i dokumenti o niekaralnosci przetlumaczony przez tlumacza przysieglego w polsce. Wiem, ze potrzbna jest apostille. Wysle ten dokument o niekaralnosci i ten tlumaczony do Ministerstwa w Warszawie i moje pytanie, Musze dokonac 2 oplat za ta apostille? Bedzie wystawiona na Dokumencie o karalnosci i na tlumaczeniu?
  Dzisiaj dzwonilam do Prefektury w Bresci i mi powiedziano, ze np. w Rumuni ten dokument przetlumaczony najpierw musi byc potwierdzony przez notariusza a potem apostille....Pomocy...moje dokumenty maja juz 3 miesiace....i jeszcze musze starac sie o apostille..o ktorej nie powiedziano mi w CGL....
  Jak juz ebde miala wszystko gotowe, poradzisz mi abym sama wyslala te dokumenty online czy lepiej udac sie do CGL?
  Lepiej wyslac do Ministerstwa poczta z potwierdzeniem o przesylke?
  Dziekuje slicznie z gory za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze, nie widzę większego sensu w porównywaniu polskich i rumuńskich dokumentów.;) Dokumenty wystawiane przez polskie urzędy uznawane są we Włoszech na podstawie konwencji międzynarodowych, więc poświadczanie ich przez notariusza nie jest potrzebne.

   MSZ poświadcza oba dokumenty (zaświadczenie i tłumaczenie), ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy koszt się podwaja - teoretycznie nie powinno tak być, biorąc pod uwagę, że chodzi tak naprawdę o jedną całość. Szybki telefon do Warszawy powinien rozwiać Twoje wątpliwości. :)

   Dla pewności wysłałabym dokumenty do MSZ listem poleconym zwrotnym.

   Kwestia samodzielnego wysłania wniosku o przyznanie obywatelstwa zależy od tego, jak pewnie czujesz się w podobnych sytuacjach - procedura nie jest skomplikowana, jeśli więc znasz język, to nie powinno być problemu.

   Usuń
 32. Witam serdecznie ,chciałam zapytać jak długo czekać na jakąś wiadomość,po złożeniu wniosku na obywatelstwo Włoskie(chodzi mi o prefetture) Dziękuje za informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi zazwyczaj kilka lat, jednak to zależy od prefektury. Radzę co jakiś czas sprawdzać stan sprawy na stronie, no i uzbroić się w cierpliwość. :)

   Usuń
 33. Witam serdecznie.Wniosek o obywatelstwo wysłany,jaki czas oczekiwania ,na jakąś informację z prefektury .Dziękuje bardzo pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam ponownie został złożony wniosek on -line przez urzednika,lecz zostało pomylone nazwisko brak jednej literki nie da się tego poprawić ,nie wiem co robić ? Natomiast wszystkie dokumęty są poprawnie wypełnione.Proszę o radę.Dziękuje bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, by wniosek został przez to odrzucony, ale radziłabym skontaktować się z prefekturą i zapytać, czy powinnaś w jakiś sposób poprawić błąd, by uniknąć ewentualnego przeciągnięcia się sprawy.

   Usuń
 35. Witam jestem tez na etapie uzyskania obywatelstwa . a wiec w Warszawie placi sie za kazdy dokument osobno czyli 60 zl za dokument i tak jak radzi Deelaylah warto wszystkie appostilowac pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam jak wyglada sprawa o staranie sie o obywatelstwo wloskie jezeli z mezem (ktory jest Wlochem ) mieszkamy w Irlandii. Jestesmy po slubuie 5 lat I mamy dwojke dzieci. Gdzie co I jak ???

  Z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na portalu znajdziesz wniosek dla osob zamieszkalych za granica, wiekszych roznic w jego skladaniu nie ma.

   Usuń
 37. Dzien dobry. Prosze o rade. Jak dlugo sa wazne akt urodzenia i stanu cywilnego? Jesli zloze po czasie to pozniej moge zamienic na nowe? Zalatwianie certyfikatu niekaralnosci troche mi zajelo i akt urodzenia wydany zostal ponad 3 miesiace temu.

  Dziekuje za informacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akt urodzenia nie może mieć daty ważności, gdyż dotyczy kwestii niezmiennej - skoro już się urodziłaś, to trudno, by mogło to ulec zmianie. ;) Pozostałe zaświadczenia, takie jak zaświadczenia o niekaralności czy akt ślubu, mają ważność 6-miesięczną.

   Usuń
  2. Dziekuje bardzo za precyzyjna odpowiedz :D

   Usuń
 38. Witam o akt urodzenia moge ubiegac sie w konsulacie w Rzymie bez koniecznosci podrozy do Polski, natomiast z zaswiadczeniem o niekaralnosci? nie rozumiem tego "opieczetowania" w sensie moge wszystko zalatwic poprzez konsulat czy konieczna jest podroz do Polski (nie ukrywam, ze byloby to bardzo uciazliwe zw na prace itd)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konsulat nie może pośredniczyć w uzyskaniu apostille, musisz uzyskać ją bezpośrednio w MSZ w Warszawie. Na szczęście można to załatwić drogą pocztową, szczegóły znajdziesz na stronie MSZ.

   Usuń
 39. Dzien Dobry
  jesli w czasie rozpatrywania wniosku bede na zasilku dla bezrobotnych, czy wplynie to negatywnie na wydanie mi obywatelstwa wloskiego. dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć trudno jest przewidzieć, na co będzie zwracana uwaga w danym przypadku, to nie sądzę, by fakt pobierania zasiłku był przeszkodą w otrzymaniu obywatelstwa.

   Usuń
 40. Witam serdecznie i dziekuje za pomoc ktora pani udostepnia wszystkim, mam pare pytan na ktore jeszcze nie znalazlam odpowiedzi.
  Na portalu "Ministero dell'Interno" mam podac: "Indirizzi nel paese di origine e/o in qualsiasi altro paese ad esclusione dell'Italia a partire dall'età di 14 anni". Jestem zameldowana we Wloszech od 10 roku zycia, czy mam podac polski adres mimo wszystko? Adres ten mam podany na polskim dowodzie osobistym.
  Drugie pytanie: "dichiaro di essere titolare di beni immobili all'estero....SI/NO". Czy taka "dichiarazione" moze utrudnic uzyskanie obywatelstwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli przeniosłaś się do Włoch w wieku 10 lat, nie musisz podawać poprzednich adresów, gdyż to włoskich władz nie interesuje.

   Jeżeli chodzi o pytanie o posiadane nieruchomości, przede wszystkim odradzam podawanie nieprawdziwych informacji - napisz prawdę, nie sądzę, by miało to większy wpływ na decyzję o przyznaniu obywatelstwa.

   Usuń
 41. Witam mam pytanko a wiec:
  Wyslano mi z poski akt niekaralnosci podbity apostille ale nie przetlumaczony na wloski czy moge go tak przettstawic we wloszech?a jak nie to gdzie musze go przetlumaczyc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaświadczenie o niekaralności musi zostać przetłumaczone na włoski i oba dokumenty - oryginał oraz tłumaczenie - muszą zostać poświadczone przez MSZ w Warszawie. Podejrzewam, że jedynym tłumaczeniem, jakie może poświadczyć MSZ jest tłumaczenie przysięgłe wykonane w Polsce.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...