8 kwietnia 2013

CODICE FISCALE - WASZE PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI



Czy aby otrzymać codice fiscale, muszę mieć włoski dowód osobisty?
Nie, wystarczy polski dokument tożsamości. 

Czy muszę być zameldowany we Włoszech?
Nie, codice fiscale jest wydawany każdemu wnioskującemu obywatelowi, bez względu na miejsce zameldowania. Jedynie w przypadku obywateli spoza UE wymagane jest pozwolenie na pobyt, ale nas to nie dotyczy. Adres zamieszkania (domicilio) potrzebny jest głównie po to, by urząd skarbowy mógł wysłać Ci kartę z codice fiscale lub kartę ubezpieczenia zdrowotnego oraz wszelkiego rodzaju korespondencję, więc możesz podać np. adres kolegi, wystarczy, że będzie to adres na terenie Włoch.

W internecie jest mnóstwo stron, które generują codice fiscale na podstawie wpisanych danych. Czy to nie wystarczy?
Niestety nie. Jedynym organem upoważnionym do nadawania codice fiscale jest urząd skarbowy, wszelkie inne narzędzia mogą być pomocne (np. nie mamy przy sobie karty zdrowia, a nie pamiętamy naszego codice fiscale i musimy wypełnić pilnie jakiś formularz), lecz nie zastępują urzędowego nadania codice fiscale. Pamiętajmy też, że programy te mogą zawierać błędy, np. w przypadku dwóch osób o podobnym imieniu i nazwisku, urodzonych tego samego dnia w tym samym mieście – Agenzia delle Entrate nadaje niepowtarzalne numery, natomiast narzędzia internetowe generują je tylko na podstawie podanych danych osobowych.

Posiadam już codice fiscale, ale niedawno wyszłam za mąż i przyjęłam nazwisko męża. Czy muszę zaktualizować codice fiscale? 
Tak, musisz udać się do odpowiedniej terytorialnie Agenzia delle Entrate i złożyć wniosek o aktualizację codice fiscale, okazując akt ślubu (najlepiej na formularzu wielojęzycznym, którego nie trzeba tłumaczyć), z którego wynika zmiana nazwiska.

26 komentarzy:

  1. do odliczeń na dziecko przy wypełnianiu 730 potrzebuje codice fiscale familiari a carico jakie dokumenty są potrzebne z PL aby nadano ten numer ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy pójść do urzędu skarbowego (Agenzia delle Entrate) i złożyć odpowiedni wniosek (http://www.agenziaentrate.gov.it/wps/file/Nsilib/Nsi/Home/CosaDeviFare/Richiedere/Codice+fiscale+e+tessera+sanitaria/Richiesta+TS_CF/Modello+editabile+AA4_8/modello+editabile+AA4_8/AA4-8+ita.pdf), okazując Twój dowód osobisty i ewentualnie ksero dowodu tożsamości dziecka.

      Usuń
    2. witam ....byłam w urzedzie skarbowym i pani skserowała mi karteczkę mówiącą co takiego mi potrzeba ...
      .La circolare emanata in data 4 marzo 2008 dalla agenzia delle Entrate specifica che per dimostrare la condizione di familiare a carico è necessario presentare uno dei seguenti documenti:
      a) documentazione originale prodotta dall’autorità consolare del Paese d’origine, con traduzione in lingua italiana e asseverazione da parte del prefetto competente per territorio;
      b) documentazione con apposizione dell’apostille, per i soggetti che provengono dai Paesi che hanno sottoscritto la Convenzione dell’Aja del 5 ottobre 1961;
      c) documentazione validamente formata dal Paese d’origine, ai sensi della normativa ivi vigente, tradotta in italiano e asseverata come conforme all’origine dal consolato italiano del Paese d’origine
      nie wiem jaki urzad w polsce wydaje na jednym druku ( bo powiedziala ze bedzie to jeden papierek) zaswiadczenie ze moje dziecko to moje dziecko ,ze jest uczniem ,i ze jest na moim utrzymaniu ...od wczoraj nie moge tego nigdzie znalezc .... dziekuje

      Usuń
    3. Mam wrażenie, że urzędniczce pomieszało się kilka kwestii, już wyjaśniam.

      1. Okólnik, o którym mowa, został wydany 4 kwietnia 2008 r., nie marca, ale to szczegół.;)

      2. Procedura, o której mowa we wklejonym przez Ciebie tekście dotyczy obywateli państw nie należących do UE, więc pokazywanie jej Polce nie ma żadnego sensu. W dalszej części tegoż okólnika jest jasno napisane, że obywatele UE nie muszą przedstawiać żadnej dokumentacji, wystarczy, że przedstawią oświadczenie, w którym napiszą, że dani krewni pozostają na ich utrzymaniu. To wszystko. Okólnik ten znajdziesz tutaj, punkt 2 strona 7:

      http://www.espertorisponde.ilsole24ore.com/Documenti/ProblemaDellaSettimana/2012/042012/20120402/PRASSI/CIRC_AGEN_34E_2008.pdf

      3. Kwestia członków rodziny pozostających na Twoim utrzymaniu nie ma nic (!) wspólnego z faktem, że chcesz wyrobić codice fiscale Twojemu dziecku, urząd ma obowiązek przyjąć Twój wniosek i nadać codice fiscale, a ulga rodzinna to zupełnie co innego. Tak więc wypełnij wniosek o nadanie dziecku codice fiscale, wydrukuj kopię jego dokumentu tożsamości i uzbrojona we własny dowód osobisty wybierz się do urzędu skarbowego. To musi wystarczyć, a jeżeli urzędnicy odmówią nadania codice fiscale, popełnią wykroczenie, a wówczas polecam moje vademecum: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html.

      4. W momencie wypełniania zeznania podatkowego wpisujesz jedynie dane członków rodziny, na których chcesz uzyskać ulgę rodzinną - do zeznania nie załącza się żadnych dokumentów, przesyłane jest ono drogą elektroniczną, a ewentualne "dowody" na przysługujące Ci ulgi i odliczenia przedstawiasz dopiero wówczas, gdy otrzymasz z urzędu skarbowego wezwanie do kontroli. Tak więc niczym się nie przejmuj i pamiętaj, że jesteś obywatelką kraju UE!

      5. Tak przy okazji, termin składania 730 już minął, więc teraz możesz złożyć zeznanie jedynie z użyciem formularza Unico.

      Usuń
  2. dziękuję serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  3. witam,mam zapytanie ale nieco dluzsze-czy moge na maila? adres ,ktory jest wyswietlony nie wchodzi-poczta podaje blad pozdrawiam magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Adres podany na blogu zapisany jest w formie antyspamowej - wystarczy zastąpić (at) małpą @ i zobaczysz, ze mail pójdzie. :)

      Usuń
  4. witam, pracuję we Włoszech, ale moja żona w Polsce-nie ma nadanego codice fiscale. Muszę podać polski odpowiednik codice fiscale żony do zwrotu podatku. Czy będzie to PESEL czy NIP?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli musisz podać go tutaj we Włoszech, to nie chodzi o polski numer podatkowy, a włoski codice fiscale. Musisz wybrać się do Agenzia delle Entrate i złożyć wniosek o nadanie codice fiscale żonie

      Usuń
    2. Ale on a ni tutaj nie mieszka ani nie pracuje, a właścicielka firmy, w której pracuję powiedziała, że polski odpowiednik jakiś długi numer

      Usuń
    3. Właścicielka może jest niedoinformowana, zapewniam Cię, że do celów podatkowych (do zeznania podatkowego czy do ulgi rodzinnej) będziesz potrzebował codice fiscale żony. Nieważne, że mieszka w Polsce, takie są przepisy od zeszłego roku.

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Pracuje legalnie we Wloszech i place podatki we Wloszech mam syna pelnoletniego w Polsce ktory jeszcze sie uczy i mieszka w Polsce i chcialam wyrobic mu codice fiscale tutaj we Wloszech zebym mogla sie z nim rozliczyc .Jakie dokumenty musze dostarczyc z Polski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żadnych, wystarczy przedstawić oświadczenie (autodichiarazione) zawierające dane osobowe i stopień pokrewieństwa, zgodnie z okólnikiem urzędu skarbowego z 2008 roku:

      http://www.espertorisponde.ilsole24ore.com/Documenti/ProblemaDellaSettimana/2012/042012/20120402/PRASSI/CIRC_AGEN_34E_2008.pdf

      Usuń
  7. witam .jak to wyglada z tym 500 plus w polsce czy dzieci urodzone we wloszech mieszkajace tutaj ,ktore matke maja polke tez im sie nalezy .mam 2 dzieci maz pracuje w agricole.tempo indeterminato .dostaje dissocupazione czy w takim wypadku mozna sie starac .skladac wniosek czy juz nie?a jesli tak to gdzie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie znam polskich przepisów, więc nie potrafię odpowiedzieć.

      Usuń
  8. witaj Deelaylah
    mam pytanie,czy do rodzinnego we włoszech muszę założyć dziecku codice fiscale? (żona z dzieckiem mieszkają i przebywają w PL,ja pracuje sezonowo 8 miesiecy w roku) jeśli tak to czy wystarczy ksero aktu urodzenia dziecka tlumaczone na jezyk włoski?czy potrzebne inne dokumenty?
    dziękuje

    OdpowiedzUsuń
  9. Codice fiscale potrzebne jest zarówno do zasiłku rodzinnego (ANF), jak i ulgi rodzinnej:

    http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html

    Należy udać się do urzędu skarbowego i złożyć wniosek na druku AA4/8 (jeden dla dziecka i jeden dla żony, której CF musisz obowiązkowo wpisać do zeznania podatkowego) - do wniosku wystarczy załączyć oświadczenie, w którym wskazujesz powód jego składania, musisz tez okazać swój dokument tożsamości, a w przypadku nieletniego dziecka konieczne jest dodatkowo przedstawienie dokumentu zaświadczającego o jego tożsamości (kopii dowodu osobistego, aktu urodzenia itp.). Nie możesz przedstawić kserokopii odpisu aktu urodzenia, najlepiej wystąpić do polskiego USC o wydanie odpisu na druku międzynarodowym, zgodnie z Konwencją Wiedeńską z 1976 r., którego nie trzeba tłumaczyć.

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy mogę wyrobic codice fiscale we włoszech za syna który mieszka w polsce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej, wystarczy udać się do urzędu skarbowego, wypełnić odpowiedni druk (AA4/8 - znajdziesz go tutaj: https://www.agenziaentrate.gov.it/wps/file/Nsilib/Nsi/Schede/Istanze/Richiesta+TS_CF/Modello+e+istruzioni+CF+AA4_8/modello+cf+AA48/modello+AA4+8.pdf) i okazać dowód osobisty (i ewentualnie mieć przy sobie ksero dokumentu tożsamości syna).

      Usuń
  11. Witam, potrzebuję dla taty codice fiscale, tata stara się o rentę po zmarłej żonie, która pracowała we Włoszech. Czy możemy starać się o taki nr w Ambasadzie w Warszawie? Czy gdzieś jest przetłumaczony wzór takiego wniosku, niestety nie znamy włoskiego. Dziękuję serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osoby mieszkające poza granicami Włoch mogą otrzymać codice fiscale za pośrednictwem ambasady,c o wyjaśniłam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/codice-fiscale-podstawa.html

      Teoretycznie ambasada powinna używać druku stosowanego we Włoszech (link do niego znajdziesz w podlinkowanym artykule), jednak jakiś czas temu przesłano mi do wglądu druk z Warszawy, który nieco się od niego różni. Nie istnieje wersja polska, jeśli jednak tata będzie miał problem z wypełnieniem wniosku przesłanego przez ambasadę (z którą musicie się skontaktować), chętnie pomogę - napisz mail na adres podany w zakładce KONTAKT. :)

      Usuń
  12. Mama moja jest we Włoszech. Wcześniej jak pracowała tam to miała wyrobione codice fiskale na nazwisko X. Później rozwiodła się w Polsce, i wyszła za mąż za Włocha w Polsce przyjmując nazwisko Włocha Y. Teraz ma problem z aktualizacją danych w codice fiskale. Dostarczyłam jej akt ślubu z orzeczeniem o rozwodzie oraz akt ślubu z włochem. W tamtejszym urzędzie jej powiedzieli jej że musi być zameldowana być mieć codice fiskale, z tego co czytam tu - jest to nie potrzebne. Ponad to jak mogę jej pomóc by zaktualizować te dane??
    Jakby było mało, jadąc do Włoch zabrali ze sobą karty EKUZ. We Włoszech powiedzieli im że w italii to jest nie ważne..... ktoś coś wie na ten temat..?
    Jakie składki są odprowadzane od pracującej tam osoby, czy jest odpowiednik naszej składki zdrowotnej pozwalający na korzystanie z lekarzy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest absolutnie prawdą, że trzeba mieć zameldowanie we Włoszech, by otrzymać codice fiscale, a w przypadku Twojej mamy chodzi tylko o jego aktualizację, więc tym bardziej nie widzę podstaw, by robić problemy. Jeśli dostarczone akty były zgodne z przepisami, a więc wydane na druku międzynarodowym lub miały załączony formularz wielojęzyczny, a Ty miałaś upoważnienie do złożenia wniosku o aktualizację, to moim zdaniem urząd powinien go przyjąć - może tylko załączyłabym też ksero dokumentu tożsamości mamy z aktualnymi danymi osobowymi.

      Karta EKUZ jest jak najbardziej ważna we Włoszech, jednak tylko w zakresie nagłych wypadków i zachorowań - wówczas placówki włoskie mają obowiązek udzielić posiadaczowi EKUZ pomocy na takich samych zasadach, jak osobie ubezpieczonej we Włoszech.

      O tym, jak działa włoska służba zdrowia pisałam tutaj:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/03/jak-dziaa-woska-suzba-zdrowia.html
      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/tessera-sanitaria-woska-karta.html

      Obywatele UE przebywający we Włoszech podlegają natomiast następujący zasadom:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/opieka-zdrowotna-pobyt-ponizej-90-dni.html
      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Usuń
  13. Staram się o rentę włoską dla mojej córki. Dostałam informację o konieczności uzyskania CODICE FISCALE dla mojej córki oraz dla jej zmarłego ojca, który pracował we Włoszech (z pochodzenia Polak). Codice fiscale mojej córki już posiadam, lecz zastanawiam się jak mam wypełnić wniosek o nadanie go dla jej ojca, który nigdy nie był moim mężem? Co mam zaznaczyć w QUADRO A Sezione I Tipologia richiedente i jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Nie posiadam jego dowodu, aktu urodzenia, jedynie akt zgonu. Chciałam również zapytać co mam zrobić później z takim wnioskiem. Odesłać go razem z tym mojej córki do ZUS-u, skąd dostałam zawiadomienie o konieczności ich uzyskania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro ubiegasz się o rentę rodzinną, oznacza to, że ojciec Twojej córki pracował we Włoszech, a by tam mieszkać i pracować, musiał mieć nadany codice fiscale, więc nie musisz go uzyskiwać. Nie piszesz, gdzie zmarł, ale jeśli we Włoszech, to na włoskim akcie zgonu powinien być wpisany również codice fiscale.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...