12 grudnia 2017

CZY WARTO UBIEGAĆ SIĘ O OBYWATELSTWO WŁOSKIE?


Postanowiłam skopiować tu tekst opublikowany na moim fejsbukowym fanpejdżu, gdyż zawiera on odpowiedzi na Wasze pytania na temat korzyści związane z posiadaniem obywatelstwa włoskiego, a dobrze mieć je od ręką. Przypominam, że w zakładce OBYWATELSTWO znajdziecie sporo artykułów na temat zasad i procedury jego przyznawania.

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 r.

Temat: „Obywatelstwo włoskie – brać czy nie?” Przede wszystkim bardzo Wam dziękuję za to, że podzieliliście się ze mną Waszym zdaniem, i to tak licznie. Ja nie posiadam włoskiego obywatelstwa i nigdy nawet mi się o komórki mózgowe nie obiło, by się o nie starać, gdyż mimo ponad 12-letniego zamieszkiwania tutaj nadal Włoszką się nie czuję i jakoś nie mam ochoty przysięgać wierności Republice Włoskiej. Nie zgadza się z tym mój ukochany Tato, który twierdzi, że powinnam się zwłoszczyć ze względów praktycznych, „bo nigdy nic nie wiadomo” (a przyznam, że obecna sytuacja w Polsce rzeczywiście zmusza do refleksji), jednak uparcie kręcę głową, że nie, że to hipokryzja i że nie będę przyjmowała obywatelstwa kraju, którego obywatelką się nie czuję. Sama jestem ciekawa, czy kiedyś mi się odmieni.

Pomyślałam sobie, że na podstawie Waszych wypowiedzi dobrze byłoby przeanalizować sobie potencjalne korzyści z posiadania włoskiego obywatelstwa przez osoby pochodzące z Polski – oczywiście wymieniane przez Was nie tyle praktyczne, a osobiste względy nie podlegają dyskusji, gdyż macie do nich prawo i nic mi do tego.

No to jedziemy:

1. Nie chce mi się jeździć do Polski i odnawiać dokumentów, a jako obywatel Włoch mogę jeździć za granicę na włoskim dowodzie.

Zacznijmy może od tego, że dopóki posiadacie również polskie obywatelstwo, powinniście posiadać polskie dokumenty – o ile posiadanie dowodu osobistego możecie sobie darować, o tyle radzę nie zaniedbywać odnawiania paszportu. Zgodnie z polskimi przepisami, na terenie Polski jesteście tylko i wyłącznie polskimi obywatelami i posiadanie przez Was innego obywatelstwa nie ma żadnego znaczenia, a to oznacza, że w przypadku legitymowania się włoskim dokumentem tożsamości możecie mieć problemy. Jakie? Wyobraźcie sobie, że Kazio Kowalski chce wrócić do Włoch po świątecznym urlopie w Polsce, stoi w kolejce do kontroli bagażowej na lotnisku i okazuje przedstawicielowi straży granicznej włoski dowód osobisty. Funkcjonariusz widzi, że Kazio nazwisko ma typowo polskie, nachodzi go wątpliwość, czy aby przypadkiem nie stoi przed nim rodak, wpisuje więc jego dane do systemu i rzeczywiście, Polak jak malowany. Prosi więc Kazia o polski dokument tożsamości, którego Kazio nie posiada – no i zonk, straż graniczna ma obowiązek nie wypuścić Kazika z Polski, gdyż zgodnie z przepisami nie ma on ważnego dokumentu pozwalającego na wyjazd. Warto ryzykować?

Zdaję sobie sprawę, że odnowienie paszportu przez konsulat nie tylko sporo kosztuje, ale dodatkowo nie wszyscy mieszkają w Rzymie czy Mediolanie, więc trzeba doliczyć czas i pieniądze przeznaczone na podróż. Ja rozwiązałam problem odnawiania dokumentów w taki sposób, że robię to podczas planowych podróży do Polski, którą odwiedzam średnio dwa razy w roku – na taki przykład, w kwietniu 2018 r. kończy się ważność mojego paszportu, więc przy okazji świątecznego pobytu zrobię sobie zdjęcia i złożę wniosek o wydanie nowego dokumentu, który odbiorę latem. Podobnie z dowodem osobistym – ważność kończyła się w styczniu 2017 r., złożyłam wniosek o jego odnowienie już w lipcu 2016 r., odebrałam nowy dowód w grudniu 2016 r., a urzędniczka obcięła róg starego, który był nadal ważny, i mi go oddała na pamiątkę. ;)

2. Włosi nie potrzebują wizy do USA i wielu innych krajów, które wymagają wizy od Polaków.


Od dnia 11 listopada 2019 r. ten argument padł z hukiem, gdyż Polacy zostali w końcu dopuszczeni do ruchu bezwizowego.

To prawda i rzeczywiście jest to chyba najbardziej namacalna, praktyczna korzyść posiadania włoskiego obywatelstwa. Co prawda uzyskanie wizy amerykańskiej nie jest obecnie tak skomplikowane, jak kiedyś, jednak podróżowanie bez wizy jest zdecydowanie łatwiejsze i ułatwia planowanie podróży, nie tylko do Stanów. Przyznam, że rezygnacja z podróży poślubnej na Arubę ze względu na konieczność ubiegania się o wizę amerykańską (bo przesiadka w USA) była dość frustrująca. ;)

3. Chcę móc brać udział we włoskich konkursach publicznych.

Obywatele UE mają taką samą możliwość dostępu do większości konkursów publicznych jak Włosi, więc ten argument ma sens tylko wtedy, gdy macie zamiar brać udział w konkursach na stanowiska zarezerwowane dla obywateli włoskich. Chodzi o stanowiska związane z posiadaniem uprawnień pozwalających na podejmowanie decyzji związanych ze sprawami państwowymi czy ochroną interesów narodowych, m. in. prokuratora generalnego, dyrektora w administracji publicznej czy urzędnika w kancelarii premiera i niektórych ministerstwach.

4. Chcę mieć możliwość decydowania o losach Włoch poprzez udział w wyborach.

O ile obywatele UE mogą kandydować i głosować we włoskich wyborach lokalnych (regionalnych, prowincjonalnych i gminnych) oraz europejskich, o tyle rzeczywiście nie mają takiej możliwości w przypadku wyborów parlamentarnych, gdyż jeszcze tego brakowało, by obcokrajowcy decydowali, kto ma rządzić krajem. Jeśli więc chcecie współtworzyć państwo włoskie i brać udział w tychże wyborach, bez włoskiego obywatelstwa się nie obędzie.

5. Jako obywatel włoski będę mógł otrzymać emeryturę socjalną i inne świadczenia.

Nie istnieją we Włoszech świadczenia socjalne, do których dostęp mają tylko Włosi – obywatele UE są w tej kwestii traktowani dokładnie tak samo i nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków, więc posiadanie włoskiego obywatelstwa niczego nie zmienia.

6. W razie powrotu do Polski, posiadanie obywatelstwa włoskiego pozwoli mi uniknąć podwójnego opodatkowania, gdyż zarejestruję się w AIRE.

Przede wszystkim wyjaśnię, co to jest AIRE – to spis obywateli włoskich mieszkających na stałe poza granicami Włoch. Nie potrzebujecie włoskiego obywatelstwa i rejestracji w AIRE, by nie płacić podatków we Włoszech w przypadku wyprowadzki do Polski, gdyż obowiązek podatkowy związany jest nie z Waszym obywatelstwem, a z rezydencją podatkową. Wystarczy się wymeldować z Włoch, nie przebywać tam dłużej niż 182 dni w roku i nie posiadać we Włoszech centrum interesów życiowych, by nie być uznanym za włoskiego rezydenta podatkowego. Nie zmienia to faktu, że niektóre podatki trzeba płacić bez względu na rezydencję podatkową – należy do takich przypadków np. podatek od nieruchomości, jeśli więc wyjedziecie na stałe do Polski, a we Włoszech będziecie posiadać dom nad morzem, to od tego domu tak czy siak zapłacicie podatek.

7. Dzięki obywatelstwu włoskiemu będę miał nieograniczony dostęp do włoskiej służby zdrowia, nawet po powrocie na stałe do Polski.

I tak, i nie. To prawda, że Włosi mogą korzystać z opieki zdrowotnej bez względu na swoją sytuację zawodową czy socjalną, gdyż gwarantuje im to włoska konstytucja, jednak wyprowadzka za granicę i rejestracja w AIRE powodują, że prawo to tracą. Uczciwie dodam, że wielu Włochów ani myśli rejestrować się w AIRE i bimba sobie na ten obowiązek, ale to już inna sprawa.

No i nie zapominajcie, że obywatele UE posiadający prawo stałego pobytu też mają nieograniczony i niczemu nie podporządkowany dostęp do włoskiej służby zdrowia, a skoro zastanawiacie się nad złożeniem wniosku o obywatelstwo, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie prawo już macie. :)

8. Mając obywatelstwo włoskie, szybciej uzyskam rozwód.

Nie jestem prawnikiem, jednak nie widzę większego związku pomiędzy posiadanym obywatelstwem a tempem przeprowadzania postępowania rozwodowego.

9. Posiadanie obywatelstwa włoskiego sprawi, ze Włosi inaczej będą na mnie patrzeć i lepiej mnie traktować.

Wprawdzie to argument balansujący na granicy względów praktycznych i osobistych, jednak postanowiłam się do niego ustosunkować, gdyż może on się odnosić też do tego, jak jesteśmy traktowani w urzędach. Powiedzmy sobie szczerze, jeśli nazywasz się Kazimierz Kowalski, to przyjęcie włoskiego obywatelstwa nie sprawi, że przeciętny Włoch nagle zacznie widzieć w Tobie rodaka, a nie naturalizowanego Polaka – jeśli ktoś ma ograniczone horyzonty, to niewiele na to poradzicie i przyjęcie obywatelstwa włoskiego niewiele tu zmieni. Jeśli chodzi natomiast o pracowników włoskich urzędów, to w większości przypadków nie będą oni Kazia lepiej traktować z powodów patriotycznych (z serii „O, Włoch! Uśmiechnę się, będę dla niego miły i zrobię wszystko, by ułatwić mu życie!”), a praktycznych – po prostu łatwiej jest im się odnaleźć w bardziej standardowych przepisach dotyczących obywateli włoskich (wśród petentów jest ich więcej) i nie muszą się wysilać bardziej niż zwykle. ;)


36 komentarzy:

  1. Cześć Dee, nie wiem czy to pytanie pod właściwy wątek:
    Wyrabiając nowy paszport, zrobiłam jak sama poleciłaś: przy okazji odwiedzin w kraju udałam się do urzędu. Tam spotkała mnie taka sytuacja, że próbując podać mój włoski adres zamieszkania, pani odmówiła zarejestrowania wniosku. Musiałam podać mój starszy polski adres zamieszkania.
    Czy zrobiłam dobrze? Mój włoski partner nalega, aby podawała swój włoski adres zamieszkania, ponieważ jak się dowiedzieliśmy jest on tym właściwym, a z polski powinnam zgłosić jako nieaktualny (czego nie zrobiłam). Czy korzystanie z dwóch adresów zamieszkania w dwóch krajach jest legalne?
    Dzięki za odpowiedź, mam nadzieję, że z ręką już lepiej!
    K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nigdy nie wymeldowałaś się z polskiego miejsca zamieszkania, w systemie widniejesz jako osoba zameldowana w Polsce, więc prawdopodobnie podanie włoskiego adresu jest niekompatybilne z informacjami będącymi w posiadaniu polskiej administracji publicznej.

      Teoretycznie posiadanie podwójnego zameldowania jest niezgodne z przepisami polskimi i włoskimi, ale tak naprawdę nie grozi za to żadna kara i większość znanych mi osób zachowała zameldowanie w Polsce.

      PS. Ręka jakoś żyje. :)

      Usuń
  2. Witam Dee,przed ok.trzema laty wystapilam z wnioskiem o przyznanie obywatelstwa mi i moim jeszcze niepelnoletnim dzieciom obywatelstwa wloskiego,otrzymalam je w tym tygodniu ale na dzien dzisiejszy dzieci sa juz pelnoletnie.Mam pytanie czy teraz musza same wystapic z wnioskiem i czeka ich taka sama procedura?czy przypadkiem nie obowiazuje data zlozenia zapytania?i nie powinni np..zlozyc tylko oswiadczenia woli w urzedzie gminy ze podtrzymuja wole otrzymania obywatelsta ?z gory dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem Twoje dzieci nie otrzymają włoskiego obywatelstwa, gdyż przysługuje ono automatycznie niepełnoletnim dzieciom mieszkającym na stałe z rodzicem, który stał się obywatelem Włoch. W momencie składania wniosku nie byłaś jeszcze włoską obywatelką i samo wpisanie dzieci do wniosku nie stanowi podstawy do przyznania im obywatelstwa, biorąc pod uwagę, że w międzyczasie osiągnęły one pełnoletność.

      Usuń
  3. Witam. Prosze o informacje, czy jesli moj tata uzyska niedlugo wloskie obywatelstwo to czy musi utrzymywac staly adres zameldowania we wloszech, aby w przyszlosci moc otrzymywac wloska emeryture? Rzecz w tym, ze nabyl juz prawo do wloskiej emerytury lecz jeszcze nie osiagnal wieku emerytalnego (60lat). Chcialabym, by wrocil juz teraz do Polski na stale ale nie wiem czy mimo tego powinien utrzymywac wloska rezydencje czy moze ja odpuscic po uzyskaniu obywatelstwa?
    Czy prawda jest (zaslyszane) ze musi miec wloski adres zameldowania do osiagniecia wieku emerytalnego, jako warunek otrzymywania w przyszlosci emerytury na konto, bez koniecznosci jej osobistego odbioru co miesiac we Wloszech? (Przy braku meldunku)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po uzyskaniu obywatelstwa włoskiego tata może sobie mieszkać, gdzie chce - prawo do emerytury wiąże się z opłaconymi przez niego składkami i zameldowanie nie ma tu nic do rzeczy.

      Wiek emerytalny nie wynosi we Włoszech 60 lat, a niemal 67, o czym pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html

      Po spełnieniu wszystkich warunków koniecznych do otrzymania włoskiej emerytury tata będzie mógł złożyć wniosek również zza granicy, przez polski ZUS, podając polski numer konta, na który będzie otrzymywać świadczenie.

      Usuń
  4. prosze mi odpowiedziec mam emeryture w polsce mieszkam we wloszech na stale polska mi potraca 121 zlotych na skladke zdrowotna a nie potraca wcale podatku co mam zrobic czy polacy emeryci mieszkajac za granica nie musza rozliczac sie w polsce z emerytury polskiej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli mieszkasz na stałe we Włoszech, Twoja emerytura podlega opodatkowaniu wyłącznie w Italii, o czym pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2017/11/podwojne-opodatkowanie-woskiej-emerytury.html

      Usuń
  5. Witam!Od października zeszłego roku staram się złożyć dokumenty o obywatelstwo i z każdym podejściem kończy się na niczym.Pomimo że mam wszystkie dokumenty potrzebne i przetłumaczone przez tłumaczy przysięgłych...tylko że problem dla urzędników włoskich jest ten że w Polsce.Moje pytanie jest takie jaka jest różnica pomiędzy tym gdzie są tłumaczone dokumenty,jeśli posiadają podpis i pieczęć?Dziękuję z góry

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepisy dotyczące tłumaczeń przysięgłych we Włoszech różnią się znacznie od przepisów polskich, więc samo tłumaczenie przysięgłe wykonane w Polsce nie ma tutaj rangi przysięgłego - musi zostać dodatkowo poświadczone przez MSZ w Warszawie za pomocą apostille.

      Dosłownie za tydzień wejdą w życie nowe przepisy unijne znoszące wymóg tłumaczenia i apostille, gdyż wprowadzone zostaną ujednolicone druki, które będą musiały zostać uznane przez urzędy w całej UE.

      Usuń
    2. Czy to dotyczy tylko EU czy pozostałych krajów, które uczestniczą w Hague Conventions?

      Usuń
    3. Są to przepisy unijne, więc dotyczą państw, które należą do UE:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/02/zniesienie-wymogu-apostille-i.html

      Usuń
  6. Mieszkam we Włoszech od 15 lat w konkubinacie .Chcę się starać o obywatelstwo włoskie i mam pytanie odnośnie redito ;jakie musi być minimalne i czy jest jakiś sposób żeby to "obejsc" ponieważ pracuję tylko sezonowo (3-4 miesiące )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/obywatelstwo-woskie-na-podstawie_19.html

      Usuń
  7. Dzień dobry

    W zasadzie zgodzę się z Twoimi tezami, za wyjątkiem punktu pierwszego. Otóż Kazio wylatując z Polski do Włoch nie będzie miał przez żadną Straż Graniczną sprawdzanych dokumentów, tylko przez obsługę samolotu lub lotniska, a ich interesuje, czy dane na bilecie są takie same, jak w dokumencie tożsamości (dowodzie osobistym lub paszporcie) i w ogóle nie interesuje ich, ile i jakie jeszcze obywatelstwa ma pasażer. Polska jest od wielu lat w strefie Schengen, a Włochy jeszcze dłużej, zapomniałaś? Owszem, tego typu problemy mogłyby się pojawić, gdyby Kazio wylatywał z Polski do np Wlk. Brytanii, czy innego np nieeuropejskiego państwa, w ogóle do każdego państwa niebędącego w strefie Schengen, ale nie do Włoch.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zapomniałam, że Polska i Włochy są w strefie Schengen, jednak nie zgodzę się z tezą, jakoby dokumenty były sprawdzane jedynie przez obsługę lotniska - straż graniczna jest obecna na lotniskach i w każdej chwili ma prawo poprosić wybraną osobę o dokumenty, z różnych powodów. Sama byłam świadkiem podobnej sytuacji, więc nie mówię jedynie o teoretycznych założeniach - oczywiście nie zdarza się to często, ale mój blog ma na celu przedstawianie przepisów i wszystkich możliwych scenariuszy, więc i o tym napisałam.

      Usuń
  8. Zgodzę się, że każdy może być wyrywkowo skontrolowany na granicy państw w strefie Schengen. Każde państwo strefy władne jest też czasowo zawiesić swobodne przekraczanie granicy i wprowadzić powszechne kontrole. Zgodzę się też, że do przekroczenia polskiej granicy obywatel polski musi się wylegitymować polskimi dokumentami. Ale moim zdaniem dotyczy to granicy zewnętrznej państw Schengen. Oto link:
    https://www.rp.pl/Prawo-karne/305229999-Przekraczanie-granicy-bez-dowodu--to-nie-wykroczenie.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwestia okazywania polskich dokumentów nie dotyczy jedynie przekraczania granic, a jakiejkolwiek sytuacji, w której obywatel RP jest proszony o to na terytorium Polski - w tej sytuacji powinien okazać polski dowód tożsamości, gdyż w Polsce inne jego obywatelstwa nie mają znaczenia (podobnie jak we Włoszech nie mają znaczenia obywatelstwa inne niż włoskie).

      Usuń
  9. Niezupełnie; jak najbardziej np obywatel polski, nawet zamieszkały na stałe w Polsce może prowadzić samochód, nawet własny, w Polsce zarejestrowany, mając inne niż polskie prawo jazdy. Aby to było bezwarunkowe, musi to być ważne prawo jazdy innego państwa Unii. Ale mnie chodzi o coś innego: z artykułu podpierającego się dwoma orzeczeniami Sądu Najwyższego granicę polską z każdym państwem Schengen można przekroczyć nie posiadając w ogóle dokumentów, a tożsamość danej osoby Straż Graniczna może stwierdzić nawet przy pomocy świadków. Oczywiście lecąc samolotem jest niemożliwe nieposiadanie żadnych dokumentów i dlatego obsługa lotniskowa sprawdza dokument i tylko jego zgodność z danymi na bilecie. A tak w ogóle, abstrahując nieco od tematu: zarówno polski dowód osobisty jak i paszport są wydawane na 10 lat. W miesiącach poza sezonowych np październik, listopad na ich wyrobienie trzeba czekać nawet mniej niż 10 dni. Ja w Warszawie na paszport czekałem tydzień, na dowód podobnie. Czy to naprawdę jest tak trudno raz na 10 lat zaplanować sobie podróż na dwa tygodnie do Polski po wyrobienie nowych dokumentów? I to niezależnie od tego, czy ma się włoskie obywatelstwo, czy nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości pozwalającym na przekraczanie granicy, Schengen czy nie - w jego przypadku obowiązują przepisy drogowe, to zupełnie inna para kaloszy. :)

      Zgadzam się, że wyrobienie polskiego paszportu jest jak najbardziej do zorganizowania, czy to w Polsce, czy w konsulacie, choć oczywiście to zależy od osobistej sytuacji danej osoby.

      Usuń
    2. Z prawem jazdy to się zgadza, natomiast z załączonego przeze mnie artykułu wyraźnie wynika, że na podstawie dwóch orzeczeń Sądu Najwyższego można polską granicę strefy Schengen przekroczyć bez żadnych dokumentów. A w konsulacie można sobie wyrobić polski paszport, ale już nie dowód osobisty. Jak ktoś chce mieć oba te dokumenty, to raz na 10 lat musi się pofatygować do kraju, co nie jest żadną trudnością.

      Usuń
  10. Data 10 luty: "Dosłownie za tydzień wejdą w życie nowe przepisy unijne znoszące wymóg tłumaczenia i apostille, gdyż wprowadzone zostaną ujednolicone druki, które będą musiały zostać uznane przez urzędy w całej UE."
    Mam juz pelny odpis aktu urodzenia i potwierdzenie o niekaralnosci i musze je przetlumaczyc.
    Czy juz nowe przepisy sa aktualne?
    Czy to znaczy ze nie potrzebuje apostille do wystapienia o obywatelstwo wloskie?
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nowe przepisy weszły w życie w połowie lutego:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/02/zniesienie-wymogu-apostille-i.html

      Usuń
  11. kiedy prosi sie o dokumn "Zapytanie o osobe" czyli niekaralnosc w sadzie, i sie mowi po co, dodaja do tego kilkanascie stron zastepujacych apostille i tlumaczenie. Nastepnie nalezy to zeskanowac i dolaczyc do wniosku o obywatelstwo robionego online. Niestety te kilkanascie stron daje tak "ciezki" plik, ze jest za duzy i nie jest przyjmowany przez system. Kiedy sie staram robic plik "lzejszy", np w rozdzielczosci 150 dpi, jest nieczytelny. Czyli dokument sumarycznie jest bezwartosciowy. I koniec koncow wracamy do apostille i tlumaczenia przysieglego (koszt wzrasta o 63 euro (apostille 15 i tlumaczenie wraz z marca da bollo)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. NO rzeczywiście sytuacja absurdalna - Unia Europejska ułatwiła nam życie, a włoski system informatyczny uniemożliwia w praktyce skorzystanie z tego ułatwienia... Myślę, że warto zgłosić ten problem na stronie, może uda się skłonić ministerstwo do zwiększenia limitu wielkości pliku.

      Usuń
    2. Niestety we Wloszech we wszystkich biurach bankach poczcie tworza ogromne problemy we wszystkich sprawach

      Usuń
  12. Czy po złożeniu wniosku o obywatelstwo jest zakaz odwiedzania Polski przez rok (do rozpatrzenia wniosku)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dlaczego Włochy miałyby zakazywać odwiedzania Polski czy jakiegokolwiek innego kraju?... Jeśli ubiegasz się o przyznanie obywatelstwa ze względu na legalny pobyt i zameldowanie we Włoszech, to nie możesz się w międzyczasie z Włoch wymeldować (przysięgę związaną z przyznaniem obywatelstwa składa się w urzędzie gminy w miejscu zameldowania), natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, być podróżował do Polski czy gdziekolwiek indziej.

      Usuń
  13. Czy każdy wniosek o obywatelstwo rozpatrywany jest pozytywnie jeżeli spełnia wymogi formalne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadanie obywatelstwa włoskiego to przywilej, który może, lecz nie musi zostać przyznany - nawet jeśli spełniasz wymogi formalne, włoskie władze mogą nie przyznać Ci obywatelstwa.

      Usuń
  14. Hi,
    Do you know someone that can assist me with my application for my Italian citizenship? I'd like to apply from Poland.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I'm sorry, I don't. You can try and contact the Polish branch of Italian ITAL-UIL office:

      https://italuil.pl/

      Usuń
  15. Witam .
    Mam pytanie odnisnie dokumtow, krtore i jakie beda mi potrzebne do zmiany obywatelstwa na polsko - wloskie.
    Otoz jestem 12 lat w zwiazku malzenskim z obywatelem wloch, lecz moje nazwisko pozostaje po pierwszym malzonku, wiec problem bedzie w dokumentach bo jest niezgodnosc nazwisk z aktem urodzenia a mojego obecnego nazwiska. Moje pytanie brzmi; czy bedzie mi potrzebny odpis z USC aktu malzenstwa z adnotacja o rozwodzie i jak go uzyskac bez koniecznosci wyjazdu do Polski?
    Czy tez wystarczy zaswiadczenie z Ambasady ze ja " Nowak" obecnie" Kowalska"to jedna osoba ?
    Bardzo prosze o porade i z gory dziekuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy załączyć do wniosku o przyznanie obywatelstwa odpis aktu ślubu, z którego wynika, że przyjęłaś po ślubie nazwisko męża, co wyjaśniłam w tym artykule (patrz czerwona notka na samej górze):

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/01/nazwisko-po-otrzymaniu-obywatelstwa.html

      Niestety nie wiem, czy jest możliwe uzyskanie polskich aktów stanu cywilnego na odległość, musiałabyś zapytać u źródła, czyli w polskim USC. Możesz też zapytać w konsulacie, czy istnieje możliwość skorzystania z ich pośrednictwa. Pamiętaj, by wszelkie możliwe dokumenty przedstawiać na drukach międzynarodowych zgodnych z Konwencją Wiedeńską z 1976 roku lub z unijnym Rozporządzeniem nr 2016/1191 (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/02/zniesienie-wymogu-apostille-i.html), co pozwoli Ci uniknąć ich tłumaczenia.

      Usuń
  16. Witam chcialabym zlozyc documenti na obywatelstwo Wloskie. Czy moglbym prosic o informacje co potrzebne jest aby zdobyc obywatelstwo Wloskie? Dziekòje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opisałam wszystko dokładnie w artykułach, które znajdziesz w spisie treści w części "Obywatelstwo włoskie":

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/p/tematyczny-spis-artykuow.html

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...