3 listopada 2017

PODWÓJNE OPODATKOWANIE WŁOSKIEJ EMERYTURY






Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną przez Polskę i Włochy, emerytury i podobne świadczenia podlegają opodatkowaniu tylko i wyłącznie w kraju stałego zamieszkania. Jeżeli więc otrzymujecie włoską emeryturę i mieszkacie w Polsce, INPS nie powinien pobierać zaliczki na poczet podatku dochodowego, gdyż podatek musicie zapłacić w Polsce i zapewne polski bank pobiera co miesiąc odpowiednią kwotę.

Dlaczego INPS pobiera zaliczki na poczet podatku?

INPS pełni rolę płatnika podatku, więc – podobnie jak pracodawcy – pobiera z Waszej emerytury kwotę należnego podatku, obliczając ją zgodnie z dochodem uzyskiwanym z tejże emerytury i ewentualnych innych wypłacanych przez siebie świadczeń (np. renty rodzinnej czy renty inwalidzkiej zwanej assegno ordinario di invalidità).

Jeśli nie wymeldujecie się z Włoch, INPS nie może wiedzieć, że już we Włoszech nie mieszkacie i nadal pobiera podatek, choć nienależny. Dlatego też warto pamiętać o wymeldowaniu się z Włoch przed wyprowadzką do Polski, tym bardziej, że zazwyczaj można zrobić to drogą mailową, bez konieczności latania po urzędach.

Co zrobić, jeśli emerytura jest podwójnie opodatkowana?

Musicie wysłać do INPS specjalny wniosek, który składa się na specjalnym formularzu CI531 – niestety nie istnieje wersja włosko-polska, więc najlepiej wydrukować wersję włosko-angielską, którą znajdziecie tutaj. Ostatnią część musi wypełnić polski urząd skarbowy, gdyż konieczne jest oficjalne potwierdzenie, że jesteście zameldowani w Polsce i podlegacie tamtejszym przepisom podatkowym.

Otrzymuję sygnały, że polski urząd skarbowy wydaje tylko polskie zaświadczenia CFR-1 (które zawierają opisy również po angielsku), więc jeśli urzędnicy nie będą chcieli wypełnić włoskiego druku, spróbujcie przesłać do INPS polski formularz jako załącznik do włoskiego druku wypełnionego przez Was - polski formularz może w tym wypadku pełnić rolę drugiej części włoskiego, którą powinna wypełnić instytucja polska. W piśmie adresowanym do INPS wyjaśnijcie, że jest to jedyny dokument, jaki może wydać polski urząd skarbowy i że odmówiono Wam wypełnienia włoskiego druku.

Wypełniony druk należy wysłać listem, najlepiej poleconym zwrotnym, do oddziału INPS, która zajmuje się wypłatą Waszej emerytury, a że chodzi o emeryturę "międzynarodową", wypłacaną za granicę, odpowiednim oddziałem jest oddział w Terni.

UWAGA! Jeśli złożycie wniosek o zwolnienie z włoskiego opodatkowania po 30 września danego roku, emerytura otrzymana w tymże roku zostanie opodatkowana we Włoszech i dopiero od roku następnego zostanie zwolniona z podatku.

Zwrot nadpłaty podatku

Jeśli nie zdążycie złożyć wniosku przed 30 września, istnieje możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaty podatku do włoskiego urzędu skarbowego w Pescarze – na odpowiedź czeka się zazwyczaj długo, więc musicie uzbroić się w cierpliwość.

Wniosek ten składa się na zwykłej kartce i podpisuje. Wystarczy napisać, że wnioskujecie o zwrot takiej, a nie innej kwoty, gdyż została ona pobrana niesłusznie przez INPS, biorąc pod uwagę, ze mieszkacie na stale w Polsce. Konieczne jest załączenie ksera dowodu tożsamości, zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego o rezydencji podatkowej oraz zaświadczenia o rocznych dochodach otrzymanego z INPS (tzw. Certificazione Unica), z którego wynika, że pobrał on podatek, choć nie powinniście go płacić.

Wniosek wyślijcie listem poleconym zwrotnym na poniższy adres:
Agenzia delle Entrate
Centro operativo di Pescara
Via Rio Sparto, 21
65100 Pescara





42 komentarze:

  1. Witam, nie ma obowiązku przenoszenia emerytury/renty włoskiej do Polski nawet jeśli sie mieszka w Polsce, trzeba ją tylko wykazać ale tylko w przypadku gdy ma się drugi dochód (np.emeryturę) w Polsce i wtedy unikając podwójnego opodatkowania rozliczyć oba dochody metodą wyłaczenia z progresją (ta metoda ma zastosowanie jeśli chodzi o Włochy). Informacja sprawdzona potwierdzona przez urzędnika skarbowego. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W artykule nie piszę ani o przenoszeniu emerytury do Polski, ani o punkcie widzenia polskiego urzędu skarbowego. :) Z punktu widzenia włoskich (!) przepisów dopóki emeryt czy rencista jest zameldowany we Włoszech, bez względu na to, czy faktycznie tu mieszka, jest uznawany za włoskiego rezydenta podatkowego, a to oznacza, że INPS będzie pobierał zaliczki na podatek od wypłacanego świadczenia.

      Usuń
  2. mam polska emeryture od czerwca 2016 roku zus nie potraca mi podatku bo mieszkam we wloszech mam ja rozliczyc we wloszech czy nie mam obowiazku rozliczenia zus pobiera tylko skladke zdrowotna 121 zl na miesac jestem obywatelem polsko wloskim czy slusznie mi potracaja na sluzbe zdrowia w polsce jak mieszkam na stale we wloszech a co z podatkiem od mojej emerytury z polski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli składka zdrowotna jest pobierana w Polsce obowiązkowo od każdego emeryta, gdyż emerytura daje Ci prawo korzystania z polskiej służby zdrowia, to ZUS prawdopodobnie słusznie ją pobiera - nie znam jednak polskich przepisów, radziłabym więc zapytać o to bezpośrednio w Polsce.

      Jeżeli chodzi o podatek dochodowy od polskiej emerytury, musisz wpisać dochód z niech uzyskiwany do rocznego zeznania podatkowego składanego we Włoszech, gdyż to tutaj się z niej musisz rozliczać i ewentualnie płacić podatek, jeśli Twój dochód całkowity jest wyższy niż kwota wolna od podatku.

      Usuń
    2. Dee czy wiesz jaka jest kwota dochodu wolna od podatku?

      Usuń
    3. Pisałam o tym tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/podatek-dochodowy-we-woszech-z-czym-to.html

      Usuń
  3. czyli jeśli mieszkam na stałe w Polsce i pobieram emeryturę polską i włoską to muszę zgłaszać roczne zeznania w US w Polsce? ale na podstawie czego skoro dostaję tylko przelew na konta z Włoch, nie otrzymuje żadnych rozliczeń konkretnie od INPS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro mieszkasz w Polsce, to jak najbardziej musisz wpisywać włoską emeryturę do polskiego zeznania, gdyż to tam podlega ona opodatkowaniu. INPS nie wysyła osobom pobierającym świadczenia zaświadczeń o uzyskanych w danym roku dochodach, trzeba samemu o nie wystąpić - w tym roku można to zrobić począwszy od 28 lutego, w jeden z następujących sposobów (wymienię tylko te, które mogą dotyczyć osób mieszkających za granicą):

      - pobierając je z portalu INPS, jeśli jesteś na nim zarejestrowana i posiadasz kod dostępu (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html)
      - dzwoniąc z Polski na numer +390659058000 lub +390659053132
      - korzystając z pośrednictwa biur CAF/patronato (jest ich w Polsce parę)
      - wysyłając wniosek elektroniczną pocztą certyfikowaną (jeśli posiadasz taką skrzynkę) na adres richiestacertificazioneunica@postacert.inps.gov.it, załączając skan dokumentu tożsamości

      Usuń
    2. scrivi che "utilizzando l'agenzia degli uffici CAF/patronato (ce ne sono diversi)....ti chiedo, per cortesia, dove trovo le loro sedi? Grazie

      Usuń
    3. In Italia gli uffici CAF (Centri di Assistenza Fiscale) e patronato sono presenti in ogni città, basta scrivere su Google per esempio "patronato Zagarolo" e trovi gli uffici presenti appunto a Zagarolo.

      Se invece vivi in Polonia, puoi contattare la sede polacca del patronato ITAL UIL:

      https://italuil.pl/it/

      Usuń
  4. ZUS nie moze potracac skladek na ubezpieczenia zdrowotne gdyz takowe sa potracane we Wloszech...taka dostalam odp.z NFZ w Lublinie poniewaz najpierw sama zwrocilam sie do ZUS o nie potracanie skladek gdyz pracuje we Wloszech i tutaj place..zeby bylo smieszniej chcialam odkrecic to wszystko bo czasami nasze zdrowie zawodzi i lepiej niech i w Polsce potracaja...niestety biurokracja ruszyla i nie mozna niczego odkrecic gdyz Pani powiedziala , ze nie moge miec potracane skladki w dwoch panstwach...do dzisiaj od marca 2018 nie mam odpowiedzi...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Składki zdrowotne nie są we Włoszech potrącane, gdyż we Włoszech składka zdrowotna nie istnieje - opieka zdrowotna przysługuje wszystkim obywatelom włoskim bez względu na to, czy pracują, czy nie, a służba zdrowia finansowana jest z regionalnego podatku dochodowego. Prawdą jest natomiast, że nie możesz mieć prawa do opieki zdrowotnej w dwóch państwach UE, gdyż przysługuje ono w kraju stałego zamieszkania.

      Usuń
  5. Witam, czy jeżeli pobierałam emeryturę od września 2016r Polska oraz włoska, i jeżeli we Włoszech zapłaciłam wszystkie podatki a teraz US chce żebym zapłaciła podatki za 2016 r również w Polsce (coś mówią Ze tylko diety się odlicza ) to czy jest to prawidłowe działanie ??? Twierdzą ze skoro przez 3 miesiące pobierałam Polska emeryturę to muszę za ten rok podatek od całkowitych zarobków za 2016 w Pl tez zapłacić ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie jestem ekspertem podatkowym i nie znam polskich przepisów, mogę jedynie powiedzieć, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną przez Polskę i Włochy emerytury podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju stałego zamieszkania. Jeśli więc w 2016 r. Twoim stałym miejscem zamieszkania do celów podatkowych były Włochy, teoretycznie polski fiskus nie powinien domagać się zapłaty podatku od emerytury.

      Usuń
    2. Polski fiskus nie może domagać się rozliczenia jeżeli nastąpilo zgłoszenie w ZUS I w US o zamieszkaniu we Wloszech. Jezeli podatnik tego nie zrobi traktują go jak rezydenta polskiego I trzeba sie rozliczyć. Podatek będzie niewielki bo próg podatkowy jest wysoki.Teraz będzie jednak jakaś kara.

      Usuń
  6. Dziękuje za odpowiedz, problem w tym ze oni chcą żebym zapłaciła podatek za zarobki za 2016 rok w Polsce z czego pracowałam we Włoszech do września a przez 3 miesiące pobierałam emeryturę Polska i włoska. Podatek we Włoszech już zapłaciłam dawno.. czyli wychodzi na to ze muszę zapłacić podatek we Włoszech i w Pl. Powołują się właśnie na umowę polsko włoska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam w takim razie, że chodzi raczej o poprawne naliczenie podatku za dochód uzyskany w Polsce - do jego naliczenia potrzebne są wszystkie dochody, również zagraniczne, od których nie zapłacisz ponownie podatku, ale posłużą one do ustalenia progu podatkowego dla polskich dochodów.

      Usuń
  7. Witam, a czy można jakoś sprawdzić czy jest pobierany podatek we Włoszech z włoskiej emerytury. Nadmieniam, że od ładnych paru lat mieszkam w Polsce i bank Polski pobiera mi ok 20% z tej włoskiej emerytury.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Informacje na temat ewentualnie pobieranych zaliczek na poczet podatku dochodowego znajdziesz w rocznym zaświadczeniu o uzyskanych dochodach, wystawianym przez INPS. Od kilku lat INPS nie przesyła już zaświadczeń o dochodach, trzeba samemu się o nie upomnieć w jeden z następujących sposobów:

      - pobierając je samodzielnie ze strony INPS (wymagana jest rejestracja i wystąpienie o nadanie kodu PIN)
      - wybierając się osobiście do oddziału
      - korzystając z pośrednictwa CAF
      - dzwoniąc na infolinię INPS
      - wysyłając wniosek na specjalny adres mailowy

      Usuń
  8. Witam. Moja partnerka pobiera 2 renty we Wloszech. Jedna placi INPS a druga INAIL. Jezeli przprowadzimy sie do Polski bedzie musiala placic podatek. We Wloszech jest zwolniona z placenia. Dziekuje da odp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Renty to świadczenia podobne do emerytury, więc podlegają takim samym przepisom, jak te opisane w artykule - oznacza to, że podlegają one opodatkowaniu w kraju stałego zamieszkania, więc w przypadku przeprowadzki do Polski partnerka powinna płacić podatek w kraju.

      Usuń
  9. Witam, mam podobny dylemat.Od trzech lat jestem na mojej wypracowanej emeryturze polskiej. Do emerytury kilka lat pracowałam we Włoszech,a potem była przerwa, mieszkałam w Polsce. W 2019 roku pojechałam i pracowałam 7 m-cy, ponieważ do włoskiej emerytury socjalnej brakuje mi 3 lata, a do normalnej 9lat i5m-cy. Straciłam rezydencje włoską. Jak mam rozliczyć się teraz, aby uniknąć podwójnego opodatkowania? Dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponieważ Twoim stałym miejscem zamieszkania jest Polska (we Włoszech przebywałaś jedynie tymczasowo, w celach zarobkowych), emerytura podlega opodatkowaniu tylko tam, więc nie wpisywałabym jej do włoskiego zeznania. Pozostaje natomiast kwestia obowiązku rozliczenia się z włoskim fiskusem - nie piszesz, jaką pracę wykonywałaś w 2019 roku, w każdym razie wygląda to tak:

      - jeśli pracodawca był płatnikiem podatku i wpłacał zaliczki na poczet podatku dochodowego, a w 2019 roku nie uzyskałaś we Włoszech innych dochodów (np. z zasiłku dla bezrobotnych), nie musisz składać zeznania podatkowego, gdyż podatek został już opłacony w takiej wysokości, w jakiej powinien być uiszczony;
      - jeżeli natomiast zaliczki nie zostały wpłacone, bo pracowałaś dla osoby prywatnej (np. jako opiekunka), konieczne jest wypełnienie zeznania i zapłacenie ewentualnie należnego podatku dochodowego.

      PS. Niemożliwe, by do emerytury socjalnej brakowało Ci mniej lat niż do zwykłej emerytury, gdyż w obu przypadkach wiek emerytalny wynosi 67 lat. Dodatkowo wymagane jest zameldowanie we Włoszech od co najmniej 10 lat w sposób ciągły, a tego warunku nie spełniasz:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/03/emerytura-dla-osob-ktore-nie-opacay.html

      Usuń
  10. Mieszkam od 12 lat we Włoszech na stale nie mam zameldowania w Polsce, pobieram emeruture polska czy w takiej sytuacji musze placic zus w polsce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pytanie to dotyczy nie podatków, które są regulowane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, a składek na ubezpieczenie społeczne pobieranych zgodnie z polskimi przepisami, powinieneś/powinnaś więc zwrócić się z nim do ZUS-u lub kogoś, kto zna się na polskich regulacjach.

      Usuń
  11. Witam mam pytanie apropo podwójnego opodatkowania. Jestem samotną mamą 2 córek starsza 26 lat 100% niepełnosprawna młodsza 15 lat jestem wdową pobieram rentę rodzinną w Polsce i we Włoszech mieszkam we Włoszech na stałe. Czy muszę w tym roku rozliczać się z renty i w Polsce i we Włoszech??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wyjaśniłam w artykule, zgodnie z polsko-włoską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania renty i emerytury podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju stałego zamieszkania, którym w Twoim przypadku są Włochy, co oznacza, że musisz rozliczyć się z otrzymywanych świadczeń tylko we Włoszech. Jeśli polska strona pobiera podatek od polskiej renty rodzinnej, radziłabym złożyć tam w wniosek o zwolnieniu z podwójnego opodatkowania.

      Usuń
  12. Staram się rozwikłać następujący problem. Mama otrzymala włoska emeryturę. 1 Przelew przyszedł za okres 05.2019 - 01.2021. Od kwoty został pobrany podatek 23%. Jest to też wyszczególnione w decyzji, kolejny przelew za 02.2021 wpłynął w pelnej kwocie brutto bez pobierania zaliczki, więc od tego momentu zdaje się być wszystko jak należy. Zastanawiam się przed podjęciem jakichkolwiek prób informowania o rezydencji polskiej (nie mówiąc o checi odzyskania podatku za 1 okres) czy na podstawie inszych przepisów podatek za 1 skumulowany okres jest poprostu należny i już ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od tego, kiedy Polska stała się miejscem stałego zamieszkania mamy - jeżeli przed styczniem 2021 roku, to warto wysłać do włoskiego urzędu skarbowego wniosek o zwrot nadpłaconego podatku za ten okres.

      Usuń
  13. Z tego, co wiem INPS dokonuje przelewów na zagraniczne konta za pośrednictwem irlandzkiego banku Citi tylko w przypadku emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą (którym ten sam bank przesyła też do wypełnienia oświadczenie o pozostawaniu przy życiu, właśnie dlatego, że INPS nie jest w stanie sam tego sprawdzić), ale na wszelki wypadek radziłabym zadzwonić na infolinię i zapytać.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo proszę o dokładny adres odzialu w Terni do wysłania dokumentów gdyż mam problem od 3 lat mam pobierany podwojny podatek z emerytury po zmarlym mężu Włochu ( pensione di reversibilità) mieszkam w Polsce i jestem wymeldowana z Włoch

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. INPS - Direzione Provinciale Terni
      Via Donato Bramante 13 (scala D II piano)
      05100 Terni (TR)
      Ufficio Prestazioni in Regime Internazionale

      email: ConvenzioniInternazionali.Terni@inps.it

      Usuń
  15. Od 2016 roku pobieram rentę rodzinną z Włoch na dwóch synów nie rozliczalam się z Urzedem Skarbowym w Polsce w tym roku dostałam informację że muszę się rozliczyć z renty zza granicy.Pobieram też rentę w Polsce i pracuje .Rozliczalam się zpodatku.Myslalam że nie muszę przedstawiać renty z Włoch nikt mnie o tym nie powiadomił. Co mam teraz zrobić. Czy nastąpiło przedawnienie Czy muszę się rozliczyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z polsko-włoską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania emerytury i renty podlegają opodatkowaniu w kraju stałego zamieszkania, więc polski US słusznie twierdzi, że powinnaś rozliczać się z włoskiej renty rodzinnej. Niestety nie potrafię powiedzieć, jak wygląda kwestia przedawnienia i w jaki sposób rozwiązać problem, gdyż nie znam polskich przepisów, a to o nie w tej sytuacji chodzi.

      Usuń
  16. Dzień dobry,
    Mam pytanie odnośnie formularza CI531, a mianowicie o numer artykułu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania który powinnam powinnam podać w początkowej części formularza, i dalej w części oświadczenia.Czy 18 (mówiący o o źródle dochodu) czy 4 (mówiący o miejscu zamieszkania)?
    Z góry dziękuje za podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te dwa punkty formularza dotyczą dwóch różnych rzeczy - pierwszy mówi o artykule umowy dotyczącym źródła dochodu (a więc art. 18), natomiast oświadczenie na stronie drugiej mówi o miejscu zamieszkania (art. 4).

      Usuń
  17. Dzień dobry,
    mam takie pytanie. Babcia (obywatelka Włoch) będzie przenosić emeryturę włoską na stałe do Polski, która będzie wpływała na polskie konto bankowe. Czy w związku z tym trzeba przedstwawić w Inpsie zaświadczenie (Z ZUSU jakie?) o meldunku i rozliczaniu się w Polsce już w momencie załatwiania formalności związanych z przenoszeniem emerytury i czy to będzie wspomniany CI531?
    Wyczytałam, że bank będzie pobierał podatek w wysokości 20% co jest dużą kwotą... Czy w związku z tym emerytura włoska będzie wyższa (gdyż Włochy nie będą pobierały podatku) ?
    Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dwie odrębne sprawy i procedury - wniosek o zmianę konta oraz wniosek o zwolnienie z podwójnego opodatkowania emerytury, więc trzeba złożyć je osobno.

      INPS przestanie pobierać od emerytury zaliczki na poczet włoskiego podatku dochodowego (we Włoszech nie pobiera ich bank), natomiast emerytura zostanie opodatkowana w Polsce, zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi. Nie jestem w stanie powiedzieć, jak wpłynie to na jej wysokość, gdyż nie znam polskich przepisów i nie wiem, w jaki próg podatkowy "wpadnie" babcina emerytura; nie wiem też, ile wynosi obecnie włoski podatek pobierany przez INPS.

      Usuń
  18. Drogą Dee, to potrzebuje odpowiedzi na pytanie i mam nadzieję że Ty będziesz wiedzieć. Babcia obywatelką Włoch która chce na stałe wrócić do Polski otrzymała w comunie odpowiedź ze aby się wymeldować z Włoch musi to zrobić przez ambasadę w Polsce. Czy wiesz może czy to faktycznie tak jest? W tym artykule napisałaś że można to zrobić przez internet. A jeśli w urzędzie to jak? Skoro dostałyśmy taką odpowiedź że tylko ambasada Celem wymeldowania jest przede wszystkim uniknięcie podwójnego opodatkowania jeśli chodzi o pobierana emeryturę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obywatele włoscy nie mogą się po prostu wymeldować, muszą złożyć wniosek o rejestrację w spisie obywateli włoskich zamieszkałych za granicą, tzw. AIRE, co wyjaśniłam tutaj:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/10/wymeldowanie-z-woch.html

      Tu babcia znajdzie wszystkie informacje, powinna też móc złożyć wniosek przez internet, o ile usługa ta działa jak powinna:

      https://serviziconsolari.esteri.it/ScoFE/services/service-info.sco?serviceId=92&sCode=AIRERR

      Usuń
  19. Droga Dee, mam polską emerytrurę i włoską (którą wpływa na polskie konto bankowe dopiero od paru miesięcy) jestem także na stałe zameldowana w Polsce, we Włoszech nie posiadam już meldunku.
    Bank pobiera mi co miesiąc na poczet składki zdrowotnej 65€, ale czy słusznie ? Skoro mam polską emeryturę to od niej jest potrącana składka i wychodzi na to, że płace podwójnie. Czy dobrze myślę ? Co zrobić w takim wypadku ?

    Czy mogłabyś mi dodatkowo powiedzieć jakie dokumenty i gdzie powinnam wysłać do INPSU, że jestem na stałe wymeldowana z Włoch i będę się rozliczać w PL (jestem zarejstrowana w AIRE)

    Dziękuję z góry za odpowiedź!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polski bank pobiera podatki i składki związane z polskimi przepisami, których niestety nie znam i nie potrafię odpowiedzieć na tę część pytania.

      Jeśli jesteś pewna, że INPS nie wypłaca na polskie konto pełnej kwoty należnej emerytury, gdyż potrąca zaliczkę na poczet włoskiego podatku dochodowego, musisz złożyć wniosek o zwolnienie z podwójnego opodatkowania zgodnie z procedurą, którą opisałam powyżej.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...