3 listopada 2017

PODWÓJNE OPODATKOWANIE WŁOSKIEJ EMERYTURY


 
Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną przez Polskę i Włochy, emerytury i podobne świadczenia podlegają opodatkowaniu tylko i wyłącznie w kraju stałego zamieszkania. Jeżeli więc otrzymujecie włoską emeryturę i mieszkacie w Polsce, INPS nie powinien pobierać zaliczki na poczet podatku dochodowego, gdyż podatek musicie zapłacić w Polsce i zapewne polski bank pobiera co miesiąc odpowiednią kwotę.

Dlaczego INPS pobiera zaliczki na poczet podatku?

INPS pełni rolę płatnika podatku, więc – podobnie jak pracodawcy – pobiera z Waszej emerytury kwotę należnego podatku, obliczając ją zgodnie z dochodem uzyskiwanym z tejże emerytury i ewentualnych innych wypłacanych przez siebie świadczeń (np. renty rodzinnej czy renty inwalidzkiej zwanej assegno ordinario di invalidità).

Jeśli nie wymeldujecie się z Włoch, INPS nie może wiedzieć, że już we Włoszech nie mieszkacie i nadal pobiera podatek, choć nienależny. Dlatego też warto pamiętać o wymeldowaniu się z Włoch przed wyprowadzką do Polski, tym bardziej, że zazwyczaj można zrobić to drogą mailową, bez konieczności latania po urzędach.

Co zrobić, jeśli emerytura jest podwójnie opodatkowana?

Musicie wysłać do INPS specjalny wniosek, który składa się na specjalnym formularzu CI531 – niestety nie istnieje wersja włosko-polska, więc najlepiej wydrukować wersję włosko-angielską, którą znajdziecie tutaj. Ostatnią część musi wypełnić polski urząd skarbowy, gdyż konieczne jest oficjalne potwierdzenie, że jesteście zameldowani w Polsce i podlegacie tamtejszym przepisom podatkowym.

Otrzymuję sygnały, że polski urząd skarbowy wydaje tylko polskie zaświadczenia CFR-1 (które zawierają opisy również po angielsku), więc jeśli urzędnicy nie będą chcieli wypełnić włoskiego druku, spróbujcie przesłać do INPS polski formularz jako załącznik do włoskiego druku wypełnionego przez Was - polski formularz może w tym wypadku pełnić rolę drugiej części włoskiego, którą powinna wypełnić instytucja polska. W piśmie adresowanym do INPS wyjaśnijcie, że jest to jedyny dokument, jaki może wydać polski urząd skarbowy i że odmówiono Wam wypełnienia włoskiego druku.

Wypełniony druk należy wysłać listem, najlepiej poleconym zwrotnym, do oddziału INPS, która zajmuje się wypłatą Waszej emerytury, a że chodzi o emeryturę "międzynarodową", wypłacaną za granicę, odpowiednim oddziałem jest oddział w Terni.

UWAGA! Jeśli złożycie wniosek o zwolnienie z włoskiego opodatkowania po 30 września danego roku, emerytura otrzymana w tymże roku zostanie opodatkowana we Włoszech i dopiero od roku następnego zostanie zwolniona z podatku.

Zwrot nadpłaty podatku

Jeśli nie zdążycie złożyć wniosku przed 30 września, istnieje możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaty podatku do włoskiego urzędu skarbowego w Pescarze – na odpowiedź czeka się zazwyczaj długo, więc musicie uzbroić się w cierpliwość.

Wniosek ten składa się na zwykłej kartce i podpisuje. Wystarczy napisać, że wnioskujecie o zwrot takiej, a nie innej kwoty, gdyż została ona pobrana niesłusznie przez INPS, biorąc pod uwagę, ze mieszkacie na stale w Polsce. Konieczne jest załączenie ksera dowodu tożsamości, zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego o rezydencji podatkowej oraz zaświadczenia o rocznych dochodach otrzymanego z INPS (tzw. Certificazione Unica), z którego wynika, że pobrał on podatek, choć nie powinniście go płacić.

Wniosek wyślijcie listem poleconym zwrotnym na poniższy adres:
Agenzia delle Entrate
Centro operativo di Pescara
Via Rio Sparto, 21
65100 Pescara
13 komentarzy:

 1. Witam, nie ma obowiązku przenoszenia emerytury/renty włoskiej do Polski nawet jeśli sie mieszka w Polsce, trzeba ją tylko wykazać ale tylko w przypadku gdy ma się drugi dochód (np.emeryturę) w Polsce i wtedy unikając podwójnego opodatkowania rozliczyć oba dochody metodą wyłaczenia z progresją (ta metoda ma zastosowanie jeśli chodzi o Włochy). Informacja sprawdzona potwierdzona przez urzędnika skarbowego. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W artykule nie piszę ani o przenoszeniu emerytury do Polski, ani o punkcie widzenia polskiego urzędu skarbowego. :) Z punktu widzenia włoskich (!) przepisów dopóki emeryt czy rencista jest zameldowany we Włoszech, bez względu na to, czy faktycznie tu mieszka, jest uznawany za włoskiego rezydenta podatkowego, a to oznacza, że INPS będzie pobierał zaliczki na podatek od wypłacanego świadczenia.

   Usuń
 2. mam polska emeryture od czerwca 2016 roku zus nie potraca mi podatku bo mieszkam we wloszech mam ja rozliczyc we wloszech czy nie mam obowiazku rozliczenia zus pobiera tylko skladke zdrowotna 121 zl na miesac jestem obywatelem polsko wloskim czy slusznie mi potracaja na sluzbe zdrowia w polsce jak mieszkam na stale we wloszech a co z podatkiem od mojej emerytury z polski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli składka zdrowotna jest pobierana w Polsce obowiązkowo od każdego emeryta, gdyż emerytura daje Ci prawo korzystania z polskiej służby zdrowia, to ZUS prawdopodobnie słusznie ją pobiera - nie znam jednak polskich przepisów, radziłabym więc zapytać o to bezpośrednio w Polsce.

   Jeżeli chodzi o podatek dochodowy od polskiej emerytury, musisz wpisać dochód z niech uzyskiwany do rocznego zeznania podatkowego składanego we Włoszech, gdyż to tutaj się z niej musisz rozliczać i ewentualnie płacić podatek, jeśli Twój dochód całkowity jest wyższy niż kwota wolna od podatku.

   Usuń
 3. czyli jeśli mieszkam na stałe w Polsce i pobieram emeryturę polską i włoską to muszę zgłaszać roczne zeznania w US w Polsce? ale na podstawie czego skoro dostaję tylko przelew na konta z Włoch, nie otrzymuje żadnych rozliczeń konkretnie od INPS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro mieszkasz w Polsce, to jak najbardziej musisz wpisywać włoską emeryturę do polskiego zeznania, gdyż to tam podlega ona opodatkowaniu. INPS nie wysyła osobom pobierającym świadczenia zaświadczeń o uzyskanych w danym roku dochodach, trzeba samemu o nie wystąpić - w tym roku można to zrobić począwszy od 28 lutego, w jeden z następujących sposobów (wymienię tylko te, które mogą dotyczyć osób mieszkających za granicą):

   - pobierając je z portalu INPS, jeśli jesteś na nim zarejestrowana i posiadasz kod dostępu (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html)
   - dzwoniąc z Polski na numer +390659058000 lub +390659053132
   - korzystając z pośrednictwa biur CAF/patronato (jest ich w Polsce parę)
   - wysyłając wniosek elektroniczną pocztą certyfikowaną (jeśli posiadasz taką skrzynkę) na adres richiestacertificazioneunica@postacert.inps.gov.it, załączając skan dokumentu tożsamości

   Usuń
 4. ZUS nie moze potracac skladek na ubezpieczenia zdrowotne gdyz takowe sa potracane we Wloszech...taka dostalam odp.z NFZ w Lublinie poniewaz najpierw sama zwrocilam sie do ZUS o nie potracanie skladek gdyz pracuje we Wloszech i tutaj place..zeby bylo smieszniej chcialam odkrecic to wszystko bo czasami nasze zdrowie zawodzi i lepiej niech i w Polsce potracaja...niestety biurokracja ruszyla i nie mozna niczego odkrecic gdyz Pani powiedziala , ze nie moge miec potracane skladki w dwoch panstwach...do dzisiaj od marca 2018 nie mam odpowiedzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Składki zdrowotne nie są we Włoszech potrącane, gdyż we Włoszech składka zdrowotna nie istnieje - opieka zdrowotna przysługuje wszystkim obywatelom włoskim bez względu na to, czy pracują, czy nie, a służba zdrowia finansowana jest z regionalnego podatku dochodowego. Prawdą jest natomiast, że nie możesz mieć prawa do opieki zdrowotnej w dwóch państwach UE, gdyż przysługuje ono w kraju stałego zamieszkania.

   Usuń
 5. Witam, czy jeżeli pobierałam emeryturę od września 2016r Polska oraz włoska, i jeżeli we Włoszech zapłaciłam wszystkie podatki a teraz US chce żebym zapłaciła podatki za 2016 r również w Polsce (coś mówią Ze tylko diety się odlicza ) to czy jest to prawidłowe działanie ??? Twierdzą ze skoro przez 3 miesiące pobierałam Polska emeryturę to muszę za ten rok podatek od całkowitych zarobków za 2016 w Pl tez zapłacić ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie jestem ekspertem podatkowym i nie znam polskich przepisów, mogę jedynie powiedzieć, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną przez Polskę i Włochy emerytury podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju stałego zamieszkania. Jeśli więc w 2016 r. Twoim stałym miejscem zamieszkania do celów podatkowych były Włochy, teoretycznie polski fiskus nie powinien domagać się zapłaty podatku od emerytury.

   Usuń
  2. Polski fiskus nie może domagać się rozliczenia jeżeli nastąpilo zgłoszenie w ZUS I w US o zamieszkaniu we Wloszech. Jezeli podatnik tego nie zrobi traktują go jak rezydenta polskiego I trzeba sie rozliczyć. Podatek będzie niewielki bo próg podatkowy jest wysoki.Teraz będzie jednak jakaś kara.

   Usuń
 6. Dziękuje za odpowiedz, problem w tym ze oni chcą żebym zapłaciła podatek za zarobki za 2016 rok w Polsce z czego pracowałam we Włoszech do września a przez 3 miesiące pobierałam emeryturę Polska i włoska. Podatek we Włoszech już zapłaciłam dawno.. czyli wychodzi na to ze muszę zapłacić podatek we Włoszech i w Pl. Powołują się właśnie na umowę polsko włoska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam w takim razie, że chodzi raczej o poprawne naliczenie podatku za dochód uzyskany w Polsce - do jego naliczenia potrzebne są wszystkie dochody, również zagraniczne, od których nie zapłacisz ponownie podatku, ale posłużą one do ustalenia progu podatkowego dla polskich dochodów.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...