27 marca 2015

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE UMOWY O PRACĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY – CONTRATTO A TUTELE CRESCENTIPremier Renzi idzie jak burza i niedawno jego rząd uchwalił nowe przepisy dotyczące umów o pracę, m.in. umowy na czas nieokreślony. Nie są to tym razem zmiany czysto kosmetyczne, o czym przekonacie się już za chwilę.Nowa umowa na czas nieokreślony a tutele crescentiPocząwszy od 7 marca 2015 r., czyli od momentu wejścia w życie ustawy nr 23 z dnia 04.03.2015 r., Ci z Was, którzy podpiszą umowę na czas nieokreślony, będą podlegać nowym przepisom, mającym na celu zachęcić pracodawców do podpisywania właśnie tego typu umów. Jak widzicie, nie dotyczą one umowy na czas określony, w której pewne zmiany zostały już wprowadzone w zeszłym roku, o czym pisałam tutaj.Gwoli wyjaśnienia: to nie jest tak, że umowa na czas nieokreślony całkowicie się zmienia. Wprowadzone przepisy dotyczą tylko niektórych kwestii (a w zasadzie jednej), które do tej pory zniechęcały pracodawców, którzy woleli nie oferować umowy na czas nieokreślony m. in. ze względu na ograniczenia związane z możliwością zwolnienia pracownika.Czego dotyczą zmiany?Przejdźmy do sedna sprawy – co się w takim razie zmieniło? Nowe przepisy dotyczą procedury zwalniania pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony i mają na celu rozluźnienie dotychczas obowiązujących zasad, gwarantując przy tym pracownikom coś w rodzaju zadośćuczynienia.Największe protesty związków zawodowych wzbudził fakt, że nowa ustawa znosi bardzo szeroką ochronę pracowników przed zwolnieniem, gwarantowaną do tej pory przez art. 18 Statutu Pracowników (Statuto dei Lavoratori). Ochrona ta dotyczyła wprawdzie jedynie osób pracujących w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 15 pracowników, ale tak czy siak to masa ludzi.UWAGA! Ustawa nie wspomina nic o specjalnych kategoriach, takich jak opiekunki, pomoce domowe czy zawodowi sportowcy, w przypadku których możliwe jest zwolnienie w każdej chwili, wygąda więc na to, że nowe przepisy ich nie dotyczą.Oto w skrócie nowe zasady regulujące zwalnianie osób zatrudnionych na podstawie umowy na czas nieokreślony po 7 marca 2015 r.:

 • w przypadku zwolnień z powodu problemów finansowych firmy wyklucza się możliwość przywrócenia pracownika na stanowisko
 • przywrócenie na stanowisko ma zastosowanie jedynie w określonych przypadkach (patrz tabela poniżej)
 • zwolniony pracownik otrzyma odszkodowanie, które będzie tym wyższe, im dłuższy staż pracy w danej firmie 

W przypadku, gdy podczas rozprawy sąd uzna, że zostaliście zwolnieni niesłusznie, pracodawca musi podjąć następujące kroki:Zwolnienia nieważne, przekazane ustnie lub noszące znamiona dyskryminacji
·    przywrócenie na stanowisko lub odszkodowanie w wysokości 15 miesięcznych wynagrodzeń
·    odszkodowanie za okres, podczas którego pracownik pozbawiony był niesłusznie pracy (minimum równowartość 5 wynagrodzeń miesięcznych)
·    jeśli pracownik nie stawi się w pracy w ciągu 30 dni od momentu otrzymania wezwania, stosunek pracy zostaje automatycznie rozwiązany

Zwolnienie z powodu problemów finansowych firmy i innych powodów uznanych za niewystarczające (zwolnienie nieusprawiedliwione)
·  firmy zatrudniające ponad 15 pracowników (lub ponad 5 pracowników w przypadku branży rolniczej) - odszkodowanie w wysokości 2 miesięcznych wynagrodzeń za każdy rok pracy w firmie, które nie może być niższe niż 4 i wyższe niż 24 wynagrodzenia
·  firmy zatrudniające poniżej 15 pracowników (lub poniżej 5 pracowników w przypadku branży rolniczej) - odszkodowanie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w firmie, które nie może być niższe niż 2 i wyższe niż 6 wynagrodzeń

Niesłuszne zwolnienie dyscyplinarne (konieczne jest wykazanie, że pracownik nie popełnił czynu zarzucanego mu przez pracodawcę, który musi mieć wymiar materialny)
·  firmy zatrudniające poniżej 15 pracowników (lub poniżej 5 pracowników w przypadku branży rolniczej) – odszkodowanie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w firmie, które nie może być niższe niż 2 i wyższe niż 6 wynagrodzeń
·  firmy zatrudniające ponad 15 pracowników (lub ponad 5 pracowników w przypadku branży rolniczej) - przywrócenie na stanowisko oraz odszkodowanie za okres, podczas którego pracownik pozbawiony był niesłusznie pracy, w maksymalnej wysokości równej 15 miesięcznym wynagrodzeniom; zamiast przywrócenia na stanowisko pracownik może zażądać odszkodowania w wysokości 15 miesięcznych wynagrodzeń
Zwolnienia zbiorowe uznane za niezgodne z procedurą
·  odszkodowanie w wysokości 2 miesięcznych wynagrodzeń za każdy rok pracy w firmie, które nie może być niższe niż 4 i wyższe niż 24 wynagrodzenia
·  jeśli informacja o zwolnieniu została przekazana ustnie, obowiązują zasady dotyczące indywidualnego zwolnienia przekazanego ustnie, a więc nieważnego
Zwolnienie zawierające błędy proceduralne i formalne
·  odszkodowanie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w firmie, które nie może być niższe niż 2 i wyższe niż 12 wynagrodzeńJeśli w ciągu 15 dni od otrzymania Waszego pisma, w którym informujecie pracodawcę, że zamierzacie zaskarżyć decyzję o zwolnieniu pracodawca dobrowolnie zaoferuje Wam powrót do pracy, zwolnienie uważane jest za niebyłe.Czy można uniknąć rozprawy w sądzie?Można. Jeśli nie macie ochoty na wykłócanie się z pracodawcą w sądzie i wydawanie pieniędzy na adwokata, macie możliwość skorzystania z nowej procedury ugodowej, tzw. conciliazione facoltativa incentivata. W zamian za rezygnację z wystąpienia na drogę sądową pracodawca może Wam zaoferować odszkodowanie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok przepracowany w firmie, w wysokości równej od 2 do 18 wynagrodzeń miesięcznych (od 1 do 6 wynagrodzeń w przypadku małych firm).Kwota ta jest zwolniona z opodatkowania, ale jeśli podczas ugody pracodawca zgodzi się zapłacić Wam wyższe odszkodowanie, od nadwyżki będziecie musieli zapłacić normalny podatek dochodowy.

28 komentarzy:

 1. Super wpis, takich informacji szukałam wczoraj pół wieczora. Szkoda, że od razu tutaj nie trafiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochana Dee mam problem z kontraktem. Pracuje jako badante chca mi zrobić kontrakt na bezterminowy ale ją się boję poniewaz chcialabym być w Polsce przynajmniej co 3 miesiące , i druga sprawa podatki , których panicznie się boję bo slyszalam że badante płacą dużo mam livello c super 958 € . Czy mozliwe są urlopy bezplatne ? Jak to wszystko mozna rozwiazac ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisanie umowy o pracę z jednej strony zapewnia ci ochronę i daje określone prawa, z drugiej strony wiąże się z płaceniem podatków, jeśli w ciągu roku (w przypadku podpisania umowy w środku roku zasada ta nie obowiązuje, więc możesz zapłacić podatek mimo zarobienia niższej kwoty) zarobisz więcej niż 8000 euro. To nie jest tak, że opiekunki płacą wysokie podatki - płacicie takie same podatki, jak inni pracownicy, różnica polega na tym, że Wasi pracodawcy nie wpłacają za Was comiesięcznych zaliczek, więc musicie zapłacić cały podatek w momencie składania zeznania podatkowego. Otrzymujecie wynagrodzenie brutto, po odjęciu składek na ubezpieczenie społeczne, więc musisz to wziąć pod uwagę przy ustalaniu pensji.

   W Twoim przypadku wysokość podatku wynosiłaby 23%, po odjęciu ulgi za pracę najemną, o którym pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/01/odliczenie-od-podatku-za-prace-najemna.html?m=1

   Jeśli chodzi o urlop, to w każdym roku przysługuje ci 26 dni płatnego urlopu, więc jeśli chciałabyś mieć dodatkowe dwa miesiące wolnego, musisz uzgodnić to z pracodawcą. Jeżeli to dla niego nie problem i zgodzi się na udzielenie Ci bezpłatnego urlopu (tzw. aspettativa non retribuita), najlepiej zapisać to w umowie, by nie było co do tego wątpliwości. Można też pisać co roku prośbę o udzielenie takiego urlopu, ale wówczas może się zdarzyć, że pracodawca odmówi i niewiele będziesz mogła na to poradzić.

   Oczywiście podczas bezpłatnego urlopu pracodawca nie będzie płacić za Ciebie składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż płacone są one jedynie za przepracowane dni.

   Usuń
  2. Witaj Dee ! :) Mam pytanie ,ile m-cy w roku mogę maksymalnie wziąć urlopu bezpłatnego? Pracuję jako badante i mam umowę o pracę..lecz będę musiała wyjechać do Polski na 4 m-ce,zaznaczam ,ze rodzina w której pracuje wyraża zgodę..gdyż chcą abym wróciła do pracy..Więc moze lepiej rozwiązać umowę o pracę i po powrocie w przyszłym roku podpisać nową umowę..Co mi radzisz śliczna Dee ? ps.jak jest po włosku-Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron..Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i miłego dzionka życzę ! :)

   Usuń
  3. Możesz wziąć tyle bezpłatnego urlopu, na ile zgodzi się pracodawca, nie ma ograniczeń w tym względzie. Wystarczy, ze napiszesz prośbę o udzielenie urlopu (aspettativa non retribuita), pracodawca ja podpisze i zatrzyma sobie kopie, by moc zawiesić opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne.

   Jak sama nazwa wskazuje, przez te cztery miesiące nie otrzymywałabyś wynagrodzenia, wiec na Twoim miejscu wolałabym, by pracodawca mnie zwolnił (w przypadku opiekunek nie trzeba podawać powodu, wystarczy dotrzymać okresu wypowiedzenia i wypłacił wszystkie należności), bo wtedy mogłabyś złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.

   Jeśli umowę rozwiążecie za porozumieniem stron (risoluzione del contratto per accordo tra le parti), stracisz prawo do zasiłku!

   Usuń
 3. Dobrze, że ktoś to napisał jasno, wyraźnie i po polsku :D Wiem, że już trochę to obowiązuję, ale tak naprawdę dopiero teraz mnie to dotyczy więc musiałem się zainteresować, a szukałem właśnie czegoś takiego - dla ludzi :) Dzięki, przynajmniej teraz coś już wiem :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to właśnie mi chodzi - żeby było jasno, wyraźnie i po polsku. :) Dzięki za potwierdzenie, że się udało!

   Usuń
 4. Witaj Dee! Ile będzie wynosić wynagrodzenie dla badante w 2016 roku? Pozdrawiam serdecznie? ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowe tabele jeszcze się nie ukazały, więc trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. :)

   Usuń
 5. Mój pracodawca zalega z 13 i14 pensja oprócz tego wypłaca pobory z 2-3 miesiecznym opóźnieniem. Oczywiście nie zwolni nikogo z powodów wyżej opisanych ale też nie płaci za świadczona pracę. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwrócić się o pomoc do związków zawodowych prowadzących biura zwane patronato. Możesz też zrezygnować z pracy ze względu na nie wypłacanie pensji - nie powinieneś wówczas utracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych, gdyż INPS uznaje taki powód za słuszny, o czym pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   Usuń
  2. Rezygnując z pracy nie otrzymam odpraw a oprócz tego będę musiał walczyć o zaległe pobory i w ten sposób koło się zamyka. Ogłaszając upadłość załatwi wszystkich na cacy.

   Usuń
  3. Rezygnując z pracy nie otrzymam odpraw a oprócz tego będę musiał walczyć o zaległe pobory i w ten sposób koło się zamyka. Ogłaszając upadłość załatwi wszystkich na cacy.

   Usuń
  4. Oczywiście, że otrzymasz odprawę, to Twoje pieniądze, nie ma znaczenia, kto rozwiąże umowę. Nawet gdyby pracodawca nie wypłacić Ci należnych zaległości i TFR, po rozpoczęciu procedury upadłościowej możesz złożyć wniosek do INPS do wypłatę trzech ostatnich wynagrodzeń oraz odprawy z funduszu gwarancyjnego.

   Jeśli nie chcesz rezygnować z pracy, ale chcesz zmusić pracodawcę do wypłacenia zaległego wynagrodzenia, po dobroci raczej Ci się to nie uda, więc pozostaje interwencja związków.

   Usuń
  5. Dziękuję bardzo za odpowiedź

   Usuń
 6. Mój pracodawca zalega z 13 i14 pensja oprócz tego wypłaca pobory z 2-3 miesiecznym opóźnieniem. Oczywiście nie zwolni nikogo z powodów wyżej opisanych ale też nie płaci za świadczona pracę. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 7. witam chcialam sie dowiedziec ile trzeba lat pracowac we wloszech aby uzyskac emeryture minimalna?i jeszcze jesli oplacam skladke w pzu polska to ile lat trzeba aby przejsc na emeryture jak to wyglada .czy mozna pobierac 2 emeryturu we wloszech i w polsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładne wyjaśnienie tematu włoskiej emerytury znajdziesz w tych artykułach (polecam również lekturę komentarzy):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/04/emerytura-sumowanie-okresow.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/03/emerytura-dla-osob-ktore-nie-opacay.html

   Usuń
 8. Witam co jest potrzebne do zasiłku w Polsce pracowałem 20 lat we Włoszech w branży rolnej miałem umowę na stałe ale niestety mam dość pracy i się zwalnia dobrowolnie chciałem się dowiedzieć jakie mi potrzebne papiery z Włoch?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opcje są dwie:

   1) uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych we Włoszech i przeniesienie go do Polski (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html) - nie możesz jednak dobrowolnie zrezygnować z pracy, gdyż to pozbawi Cię prawa do zasiłku

   2) ubieganie się o polski zasiłek na zasadach opisanych np. tutaj:

   http://wup-krakow.pl/uslugi-rynku-pracy/zasilki-dla-osob-bezrobotnych-w-ue/zasilek-dla-bezrobotnych-w-polsce-po-pracy-w-krajach-unii-europejskiej

   Usuń
  2. Aha rozumiem dziękuję a jeszcze jedno pytanie a te 20 lat co przerobił em we Włoszech będę się liczyć do polskiej emerytury?

   Usuń
  3. Za te lata otrzymasz włoską emeryturę, a jeśli do polskiej zabraknie ci stażu, będziesz mógł doliczyć brakujące lata z Włoch.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/02/prawo-do-emerytury-we-woszech-pensione.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/04/emerytura-sumowanie-okresow.html

   Usuń
 9. Cześć Dee,

  mam pytanie - czy we Włoszech jest odpowiednik naszego świadectwa pracy, które wystawia pracodawca po rozwiązaniu stosunku pracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ok, już doszukałem sie odp u Ciebie na blogu. pardon za spam! dzięki comunque

   Usuń
 10. Droga Dee, bardzo proszę o pomoc,otóż mój mąż wykonywał pracę nieadekwatna do swojego stopnia i wynagrodzenia pieniężnego. Czy może ubiegać się o odszkodowanie? Za wykonywanie pracy za którą mu nie placono?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może spróbować, jeśli ma na to dowody - radzę zwrócić się do prawnika specjalizującego się w prawie pracy lub do związków zawodowych (patronato), które ocenią kwestię i w razie czego pomogą wytoczyć sprawę byłemu pracodawcy.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...