30 października 2014

RÓŻNE NAZWISKA NA PRAWIE JAZDY I W DOWODZIE REJESTRACYJNYM – NOWE PRZEPISY

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 r.

Od kilku dni w mediach i na portalach społecznościowych biją na alarm: od 3 listopada nie będzie można prowadzić samochodu należącego do innej osoby! Jak to we Włoszech – wszyscy biją na alarm, dziennikarze ostrzegają przed nie wiadomo czym, ludzie wpadają w panikę, a rezultat tego jest taki, że w sumie nikt nie jest niczego pewien. Spróbuję więc przeanalizować dziś nowe przepisy i zobaczymy, co z tego wyniknie.:)O co chodzi?Zacznijmy od tego, że wchodzące w życie zmiany zostały uchwalone już kilka lat temu, w ustawie nr 120 z dnia 29.07.2010 r. Art. 12 tejże ustawy stanowi, że nazwisko osoby korzystającej przez okres przekraczający 30 dni z samochodu lub motocykla należącego do kogoś innego musi widnieć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (certificato di circolazione, potocznie zwanym libretto di circolazione). Stąd właśnie powszechna panika – ludzie zaczęli się zastanawiać, czy nie mogą już pożyczyć auta od kolegi czy siostry, bo w razie kontroli trzeba będzie wyskoczyć minimum z 700 euro. 

A to zupełnie nie o to chodzi – głównym celem nowych przepisów jest ustalenie, kto naprawdę odpowiada za dany pojazd poruszający się po drogach oraz walka z nieprawdziwymi informacjami podawanymi w dokumentach samochodów należących do firm czy wynajmowanych na zasadzie leasingu. Jak zapewne się domyślacie, wiele z tych aut użytkowanych jest nie tyle przez firmę, co przez krewnych i znajomych właściciela, co pozwala im zaoszczędzić na podatkach, a przy tym uniknąć odpowiedzialności cywilnej, której podlega każda osoba posiadająca samochód. Niestety przepisy często pisane są „na kolanie”, bez dokładnej analizy sytuacji, dlatego ustawodawca, chcąc nie chcąc, często sprawia kłopot zwykłym obywatelom.UWAGA! Przepisy nie działają wstecz, więc nie dotyczą sytuacji sprzed 03.11.2014 r. Oznacza to w praktyce, że kara grzywny dopuszczalna jest dopiero począwszy od 4 grudnia 2014 r., czyli 30 dni od wejścia w życie przepisów, co potwierdziło włoskie MSW w okólniku wydanym 31.10.2014 r.Kto musi dokonać zaktualizować dowód rejestracyjny?Jak wspomniałam wyżej, obowiązek aktualizacji danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym dotyczy wszystkich osób użytkujących pojazd dłużej niż 30 dni, przy czym chodzi tu o użytkowanie ciągłe i na wyłączność, dlatego też w dowodzie może widnieć tylko jedno nazwisko.Jeśli więc kupiliście samochód na nazwisko niepełnosprawnego wujka (by zapłacić mniej za auto), ale tak naprawdę to Wy nim jeździcie, a wujek widuje auto tylko przez okno, przy okazji Waszych wizyt u niego, to w dowodzie rejestracyjnym powinno zostać wpisane Wasze nazwisko, jako użytkownika. Jak pewnie zauważyliście, napisałam, że powinno być wpisanemoi drodzy, powiedzmy sobie szczerze, w jaki sposób służby porządkowe mogą sprawdzić, od jak dawna jeździcie samochodem należącym do innej osoby prywatnej? O ile w przypadku samochodów wziętych w leasing czy w jakikolwiek inny sposób użyczonych „oficjalnie” istnieją dokumenty zawierające datę rozpoczęcia użytkowania, o tyle w innych przypadkach obowiązku spisywania umów użyczenia czy też upoważnień nie ma.Wyobraźcie sobie taką sytuację: zatrzymuje Was policja i widzi, że zgodnie z prawem jazdy nosicie nazwisko Kowalski, a w dowodzie rejestracyjnym prowadzonego przez Was samochodu widnieje nazwisko Rossi. Policjant pyta więc, od jak dawna jeździcie tymże samochodem. Odpowiadacie, że tylko dzisiaj wujek Wam go pożyczył, bo chcieliście dziewczynę na randkę zabrać fajną bryką. I co? I na tym raczej sprawa się zakończy, chyba że policjant postanowi śledzić Was dwadzieścia cztery godziny na dobę przez ponad 30 dni, po czym wyskoczy z krzaków i wlepi Wam mandat.;)Pamiętajcie jednak, że gdyby wujek nagle zmarł, nie ma rady, musicie zaktualizować dowód rejestracyjny – Wydział Komunikacji wpisze do niego Wasze nazwisko z adnotacją, że auto jest tymczasowo użytkowane przez Was, w oczekiwaniu na zakończenie procedury spadkowej, zgodnie ze wskazówkami Ministerstwa Transportu zawartymi w okólniku nr 23743 z dnia 27.10.2014 r. 
Oczywiście przepisy dotyczą pojazdów zarejestrowanych we Włoszech – samochody na polskich tablicach podlegają polskim przepisom i nie posiadają włoskiego dowodu rejestracyjnego, więc nie ma czego aktualizować.
Kto jest zwolniony z obowiązku aktualizacji?Nie musicie aktualizować dowodu rejestracyjnego, jeśli (*):

 • korzystacie z użyczonego samochodu przez okres nie przekraczający 30 dni
 • korzystacie z samochodu należącego do członka Waszej rodziny zameldowanego w tym samym mieszkaniunie pytajcie mnie, czy macie wozić w samochodzie zaświadczenie o składzie rodziny (stato di famiglia), bo nie mam pojęcia, w jaki sposób władze będą sprawdzać, czy rzeczywiście mieszkacie z właścicielem pojazdu ;)
 • posiadacie samochód firmowy na zasadzie benefitu, tzw. fringe benefit – jak wyjaśniło ministerstwo w wyżej wspomnianym okólniku, przepisy odnoszą się do użyczenia darmowego, a w tym przypadku auto stanowi część Waszego wynagrodzenia
 • korzystacie z samochodu firmowego zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych (tzw. uso promiscuo)
 • korzystacie z samochodu firmowego użytkowanego również przez innych kolegów z pracy – nie tylko nie jest on do Waszej wyłącznej dyspozycji, ale dodatkowo nie można tu mówić o ciągłości użytkowania
 • Wasza firma zarejestrowana jest w związku przewoźników (albo autotrasportatori) – chodzi tu m. in. o taksówki czy autokary

(*) W przypadku wynajmowanych samochodów firmowych wyjątków jest więcej, ale wymieniam tylko kilka z nich, gdyż generalnie chodzi o sytuacje, które dotyczą bardziej firmy niż pracownika.Procedura i kosztyW celu aktualizacji dowodu rejestracyjnego należy, w ciągu 30 dni kalendarzowych od momentu otrzymania pojazdu, udać się do odpowiedniego Działu Transportu (Dipartimento per i Trasporti, Motorizzazione Civile) i wypełnić odpowiedni wniosek, zawierający dane rzeczywistego użytkownika. Choć na razie brak dokładnych instrukcji, jak znam życie, zapewne konieczne będzie załączenie kopii dokumentów tożsamości właściciela i użytkownika. Otrzymacie następnie naklejkę (możliwe, że trzeba będzie poczekać na jej przesłanie), którą należy umieścić w dowodzie rejestracyjnym.Oczywiście nic za darmo – trzeba uiścić opłatę w łącznej wysokości 25 euro (16 euro za znaczek skarbowy i 9 euro za aktualizację dowodu, tzw. diritti di motorizzazione). Kwotę tę należy wpłacić za pomocą odpowiednich druków na dwa osobne konta:

 • 16 euro na konto nr 4028
 • 9 euro na konto nr 9001

Kara za niedopełnienie obowiązku aktualizacji dowodu rejestracyjnegoJeśli podczas kontroli okaże się, że dotyczy Was obowiązek aktualizacji dowodu rejestracyjnego, a tego nie zrobiliście, otrzymacie mandat w wysokości od 705 do 3526 euro. Dodatkowo dowód rejestracyjny zostanie Wam odebrany i przesłany do wydziały komunikacji, który zwróci Wam go po dopełnieniu obowiązku aktualizacji dokumentu.

W wydanym 31.10.2014 r. okólniku nr 300/A/7812/14/106/16 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyjaśniło, że karą grzywny za brak wpisu do dowodu rejestracyjnego karany jest właściciel samochodu, a nie kierujący, więc służby porządkowe nie mogą wlepić mandatu osobie, która akurat w nim siedzi, tylko dlatego, że nie ma przy sobie potwierdzenia aktualizacji dowodu. 
8 komentarzy:

 1. Jeden z wielu martwych przepisów. Już widzę tych policjantów polujących w krzakach na kierowców :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj rozmawiałam z carabinem na ten temat... "on nie wiem, trzeba się doinformować"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ma rację - ta norma jest tak pokrętna, że wszyscy wyczekują na kolejne okólniki objaśniające, bo nie do końca wiadomo, co i jak. Podobno przygotowywane są wskazówki operacyjne dla służb porządkowych, czekam na nie z niecierpliwością. ;)

   Usuń
 3. A jak sie ma sprawa tych osob, ktore korzystaja z samochodu z mezaWlocha/ zony Wloszki i posluguja sie polskim prawem jazdy i polskim dowodem osobistym, bo jest to malzenstwo, gdzie jedno pracuje tu, a drugie tam i widuja sie co jakis czas???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polski dowód osobisty i polskie prawo jazdy nie mają z tym przepisem nic wspólnego. Jeżeli żona Polka posługuje się samochodem męża Włocha podczas pobytu we Włoszech, opcje są następujące:

   1) pobyty krótsze niż 30 dni - nie ma obowiązku zmiany danych
   2) pobyty dłuższe niż 30 dni, z auta korzysta zarówno żona, jak i mąż - nie ma obowiązku zmiany danych (brak wyłączności na korzystanie z samochodu)
   3) pobyty dłuższe niż 30 dni, z samochodu korzysta tylko i wyłącznie żona - dane powinny zostać zaktualizowane

   Powtarzam jednak, że udowodnienie osobie prywatnej, że korzysta z cudzego samochodu przez okres przekraczający 30 dni jest niezwykle skomplikowane, więc osobiście zastanowiłabym się nad sensem zmiany danych.

   Usuń
 4. Witam
  Mam pytanie : mama otrzymała w spadku/ testament samochód po zmarłym partnerze Włochu (nie mieli ślubu, byli ze sobą 16 lat, razem mieszkali pod jednym adresem, prowadzili wspólną gospodarkę) . Mama nie posiada prawa jazdy, z samochodu może korzystać/ korzystam ja córka i pozostałe rodzeństwo w czasie krótkich pobytów. Ponieważ sprawa jest bardzo świeża nie interesowaliśmy się nią (partner mamy zmarł pod koniec kwietnia) i były inne ważne sprawy. Ubezpieczenie ważne jest do polowy września 2015. Czy mogę prosić o poinstruowanie mnie/nas co musimy zrobić, gdzie się udać by wszystko załatwić zgodnie z prawem, szybko i bez nerwów. Samochód będzie na mamę która jest zameldowana we Włoszech, czy ona może również ubezpieczyć na siebie samochód, my dzieci mieszkamy w Polsce. Czy mogę ja wykupić ubezpieczenie, posiadam 60% zniżki na OC w Polsce. Czy mama płaciłaby 100% ubezpieczenia? Czy mama ma się udać do urzędów z testamentem , ponieważ w akcie od notariusza nie jest zamieszczona adnotacja o samochodzie bo nie jest to wymagane. Proszę o pomoc, Pozdrawiam Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mama musi przede wszystkim przepisać na siebie samochód - wystarczy w tym celu udać się do wydziału komunikacji (Motorizzazione Civile) lub jakiegokolwiek oddziału ACI i złożyć wniosek o aktualizacje danych na akcie własności. Radziłabym zapytać, jakie dokumenty będą potrzebne (we Włoszech każdy urząd rządzi się niestety swoimi prawami), w każdym razie wymagane są zazwyczaj:

   - znaczek skarbowy o wartości 16 euro
   - aktualny akt własności pojazdu (certificato di proprietà)
   - dowód rejestracyjny (carta di circolazione)
   - oświadczenie dotyczące bycia spadkobiercą (dichiarazione sostitutiva di atto notorio attestante la qualità di erede - mama na pewno coś takiego składała w urzędzie gminy po śmierci partnera)
   - dowód tożsamości mamy
   - codice fiscale
   - wypełnione formularze, które otrzyma w urzędzie

   Koniecznie skserujcie wszystkie dokumenty kilka razy, na pewno urzędnicy będą wymagać tysiąca kopii.;)

   Po załatwieniu wszystkich formalności mama oficjalnie stanie się właścicielką samochodu, otrzyma nowy akt własności, a dowód rejestracyjny zostanie zaktualizowany.

   Niestety nie ma możliwości ubezpieczenia samochodu w Polsce - jeśli samochód jest zarejestrowany we Włoszech, musi posiadać ubezpieczenie wykupione w firmie ubezpieczeniowej zarejestrowanej we Włoszech, nie możesz więc wykupić polisy OC w Polsce. Konieczne będzie ubezpieczenie pojazdu we Włoszech, radziłabym porównanie ofert w internecie, np. na stronie www.facile.it - można sporo zaoszczędzić.

   Usuń
  2. Deelaylah, bardzo dziękuję.
   Jeśli pozwolisz wrócę tu po kolejną pomoc, bo myślę iż na tym się nie skończy.
   Pozdrawiam serdecznie Anna

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...