10 marca 2014

EMERYTURA DLA OSÓB, KTÓRE NIE OPŁACAŁY SKŁADEK WE WŁOSZECH (ASSEGNO SOCIALE)Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 r.

Jeśli czytaliście artykuł o prawie do emerytury we Włoszech, wiecie już, że aby otrzymać włoskie świadczenie, musicie spełnić pewne warunki. A co z osobami, które mieszkają we Włoszech, ale nigdy nie pracowały i nie wpłaciły ani jednej składki na ubezpieczenie społeczne (contributi)?Jeżeli znajdujecie się w podobnej sytuacji, możecie odetchnąć – we Włoszech istnieje coś takiego, jak emerytura socjalna (nazywam ją zazwyczaj na blogu zasiłkiem socjalnym, ale w tym artykule bardziej pasuje mi określenie „emerytura”), zwana assegno sociale. Oczywiście, aby ją otrzymać, musicie spełniać określone warunki, o czym za chwilę.Czym jest assegno sociale?Jest to pomoc finansowa, jakiej państwo włoskie udziela osobom znajdującym się w trudnej sytuacji, bez względy na opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Emerytura socjalna nie podlega opodatkowaniu od dochodu (IRPEF), nie można jej też odziedziczyć ani przenieść zagranicę, a wypłacana jest przez INPS, włoski odpowiednik polskiego ZUS-u.Emerytura socjalna wypłacana jest w trzynastu miesięcznych ratach.Jakie warunki trzeba spełnić?Aby uzyskać prawo do emerytury socjalnej, musicie spełniać następujące warunki:

 • przebywać we Włoszech w sposób ciągły i legalny od co najmniej 10 lat – wymóg ten został wprowadzony w 2009 roku i oznacza, że musicie wykazać 10 lat zameldowania
 • posiadać zameldowanie we Włoszech w momencie składania wniosku
 • mieć co najmniej 66 lat i 7 miesięcy – o tym szerzej za chwilę
 • nie przekraczać określonego limitu dochodu

Warunki te sprawdzane są przez INPS co roku, więc jeśli okaże się np. że przekroczyliście dopuszczalny limit dochodu, wypłata emerytury zostanie wstrzymana.
Podczas pobierania emerytury socjalnej możecie wyjeżdżać zagranicę, jednak w przypadku pobytu przekraczającego miesiąc czasu INPS zawiesza jej wypłatę. Jeśli po upłynięciu roku od zawieszenia wypłaty emerytury nie wrócicie do Włoch na stałe, zostaje ona Wam odebrana.Wiek emerytalnyPodobnie jak w przypadku „normalnej” emerytury, również tutaj trudno mówić jest o wieku emerytalnym, gdyż niedawna reforma nadała nowy sens pojęciu wieku pozwalającego na korzystanie ze świadczeń INPS. Wiek ten jest obecnie stopniowo podnoszony wraz z oczekiwaną długością trwania życia, dlatego też dawny wymóg 65 lat w 2016 roku wzrósł do 65 lat i 7 miesięcy, a począwszy od 2018 r. wynosi 66 i 7 miesięcy.Limit dochoduPonieważ emerytura socjalna przysługuje jedynie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, musicie wykazać, że w danym roku nie uzyskaliście dochodu lub nie przekroczyliście określonego limitu. Do dochodu wliczane są wszelkie uzyskane przez Was dochody, z wyjątkiem:

 • samej emerytury socjalnej
 • zaległych należności podlegającym osobnemu opodatkowaniu (tassazione separata)
 • dochodu z mieszkania/domu, który jest Waszym głównym miejscem zamieszkania (tzw. prima casa)
 • świadczenia emerytalnego wypłaconego przez obowiązkowe fundusze emerytalne w 1/3 całkowitej jego wysokości, którego kwota nie może przekroczyć 1/3 emerytury socjalnej
 • zasiłku wypłacanego osobom wymagającym stałej opieki, tzw. indennità di accompagnamento
 • odprawy TFR i innych podobnych świadczeń czy premii, wypłacanych przez pracodawcę po zakończeniu stosunku pracy
 • zasiłku rodzinnego ANF i innych świadczeń na rzecz rodziny
 • zasiłku wypłacanego osobom głuchoniemym, tzw. indennità di comunicazione
 • dożywotniego świadczenia wypłacanego kombatantom
 • odszkodowań dla osób nieodwracalnie poszkodowanych w wyniku obowiązkowych szczepień i transfuzji
 • zasiłku wypłacanego przez INAIL osobom całkowicie i nieodwracalnie upośledzonym
 • renty wypłacanej przez INPS osobom niezdolnym do pracy

Dopuszczalny roczny limit dochodu zależy od ustalanej co roku wysokości emerytury socjalnej i w 2018 roku wynosi on:

 • 5889 euro w przypadku osób samotnych
 • 11778 euro w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim – dochody małżonków są sumowane

Wysokość emerytury socjalnejEmerytura socjalna w pełnej kwociea więc w 2018 roku w wysokości 5889 euro wypłacana jest jedynie osobom nie posiadającym żadnego dochodu, natomiast w przypadku tych z Was, który jakiś dochód uzyskują, wysokość emerytury zależy właśnie od tego dochodu. Generalnie zmniejsza się ona wraz z dochodem, więc im wyższy dochód, tym niższa emerytura, gdyż od maksymalnej kwoty zasiłku zostaje odjęty deklarowany przez Was dochód.W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, uzyskujących dochód, maksymalna wysokość emerytury zostaje podwojona.
Przykład 1

Kazio nie ma żony, ma za to pracę – dorabia sobie jako ogrodnik u sąsiada,który płaci mu za to 1200 euro rocznie.

5889 euro – 1200 euro = 4689 euro

4689 euro / 13 = 360,69 euro miesięcznie

Przykład 2

Kazio znalazł żonę, która posiada dochód z domku letniskowego w wysokości 4000 euro rocznie. Ich dochody się sumują, więc dochód całkowity wynosi 5200 euro.

11778 euro – 5200 euro = 6578 euro

6578 euro / 13 = 506 euro miesięcznie
W niektórych przypadkach wysokość emerytury socjalnej zostaje zmniejszona:

 • osoby przebywające w domach opieki i innych podobnych instytucjach na koszt państwa – emerytura pomniejszona o 50%
 • osoby przebywające w domach opieki, których koszt nie przekracza on połowy wysokości zasiłku socjalnego i pokrywany jest on przez tę osobę lub jej krewnych – emerytura zmniejszona o 25%

Z drugiej strony, niektórzy z Was mogą liczyć na nieco wyższą emeryturę socjalną, jeśli spełniacie następujące warunki:

 • ukończyliście 70. rok życia (60. w przypadku osób całkowicie niepełnosprawnych)
 • Wasz dochód nie przekracza limitu określanego każdego roku przez INPS – w 2018 roku wynosi on 9894,69 euro w przypadku osób samotnych i 19789,38 w przypadku małżeństw

Dodatek ten nosi nazwę maggiorazione sociale i jego maksymalna wysokość wynosi obecnie 154,94 euro miesięcznie.


Wniosek o przyznanie emerytury socjalnej


Wniosek można złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną lub telefonicznie – nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku. INPS daje Wam do wyboru następujące opcje:

 • złożenie wniosku na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
 • złożenie wniosku przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych)
 • skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (CAF, patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS

Do wniosku należy zazwyczaj załączyć następujące dokumenty, z zależności od Waszej sytuacji życiowej:

 • ksero Waszego dokumentu tożsamości
 • oświadczenie dotyczące danych osobowych (Waszych i ewentualnie małżonka)
 • oświadczenie dotyczące zameldowania na stałe we Włoszech
 • oświadczenie dotyczące ewentualnego pobytu w domu opieki
 • oświadczenie dotyczące wyboru formy wypłaty emerytury – przelewem bankowym, czekiem, w wybranym przez Was urzędzie pocztowym, na imienną książeczkę oszczędnościową (libretto di risparmio) lub na kartę przedpłaconą (carta prepagata)
 • dokumentację dotyczącą dochodów uzyskanych przez Was i ewentualnie Waszego małżonka

Wypłata emerytury następuje od pierwszego dnia następnego miesiąca po złożeniu wniosku, oczywiście jeśli spełniacie wszystkie wymagane warunki.
2 komentarze:

 1. Witam jestem polka przebywajaca we wloszech w miejscowosci turystycznej jestem tu juz od kilku lat poszukiwalam pracy na umowe dzieki ktorej miala bym odprowadzane skladki.. Niestety jak juz mowilam jest to miejacowosc turystyczna ktora w lecie zyje a w zimie umiera.. Nie znalazlam pracy na umowe szukaja kelnerek i pokojowek ale wszystkie chca na czarno wiec na emeryture wzgledem umowy o prace nie mam co liczyc.. Chcialam zapytac czy wystarczy 10 lat zameldowania we wloszech by dostac emeryture socjalna? Chodzi tu o tylko i wylacznie zameldowanie czy o obywatelstwo wloskie? Jesli chodzi o obywatelstwo co trzeba zrobic by je uzyskac? Z gory bardzo dziekuje za pomoc i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymagane jest nieprzerwane zameldowanie od co najmniej 10 lat, nie obywatelstwo.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...