29 października 2013

CASSA INTEGRAZIONE GUADAGNI ORDINARIA (CIGO)


W artykule ogólnym o cassa integrazione pisałam o różnych jej rodzajach – dziś zajmę się tzw. CIGO (cassa integrazione ordinaria), która jest pierwszą tego typu „pomocą” ustanowioną przez państwo włoskie. Powstała ona w 1945 roku jako środek mający wspomóc firmy przechodzące restrukturyzację po II Wojnie Światowej, początkowo jedynie na północy Włoch, a od 1947 r. również na pozostałym terytorium republiki. 


Jakie firmy mogą korzystać z CIGO?


Z CIGO mogą korzystać firmy z sektora przemysłowego (industria) i budowlanego (edilizia) i dotyczy ona zarówno szczebla kierowniczego (quadri), jak i pracowników biurowych (impiegati) oraz fizycznych (operai). Wykluczeni są natomiast stażyści i osoby zatrudnione na podstawie umowy o projekt (contratto di progetto).

Szczegółowy wykaz sektorów jest następujący:

 • zakłady budowlane
 • zakłady kamieniarskie
 • zakłady przemysłowe – produkcyjne, transportowe, wydobywcze oraz zajmujące się instalacjami, produkcją i dystrybucją energii elektrycznej, wody i gazu
 • spółdzielnie produkcyjne i pracownicze (cooperative)
 • spółdzielnie rolnicze zajmujące się przetwarzaniem i handlem własnymi produktami rolniczymi (dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony)
 • przemysł leśny
 • przemysł tytoniowy
 • firmy zajmujące się wynajmem i dystrybucją filmów oraz drukiem taśm filmowych
 • zakłady przemysłowe zajmujące się rozdrabnianiem oliwek na zlecenie osób trzecich
 • zakłady produkujące cement wstępnie pakowany
 • zakłady zajmujące się instalacjami elektrycznymi i telefonicznymi
 • zakłady z sektora kolejowego zajmujące się budową i konserwacją torowisk 

Problemy zakładu nie mogą być zależne od zarządu czy pracowników – CIGO jest przyznawana jedynie wówczas, gdy firma przechodzi tymczasowy kryzys spowodowany przez czynniki zewnętrzne, np. klęski żywiołowe czy przejściowe trudności rynkowe. Pomoc państwa służy utrzymaniu zatrudnienia w firmie, gdyż skoro problemy są przejściowe, nie ma sensu zwalniać doświadczonych pracowników, którzy będą potrzebni, gdy trudności miną.

Wniosek o przyznanie CIGO

Wniosek składany jest w INPS przez pracodawcę (nie jest to zasiłek indywidualny, więc pracownicy nie składają wniosku), który ma na to (w uproszczeniu) 25 dni od momentu zawieszenia/zmniejszenia produkcji lub świadczenia usług.

Wysokość zasiłku

INPS wypłaca zawieszonym pracownikom zasiłek w wysokości 80% pensji, jaką otrzymalibyście w normalnych warunkach. W zależności od otrzymywanego przez Was wynagrodzenia, istnieje górna granica (tzw. massimale), ustalana co roku, której nie można przekroczyć – w roku 2013 obowiązują poniższe stawki maksymalne:

Pensja brutto
Maksymalna CIGO brutto
Maksymalna CIGO netto
Poniżej 2075,21 euro
959,22 euro
903,20 euro
Powyżej 2075,21 euro
1152,90 euro
1085,57 euro

UWAGA! W przypadku sektora budowlanego i kamieniarskiego, jeśli wniosek o przyznanie CIGO został złożony z powodów atmosferycznych (powódź, trąba powietrzna itp.), wysokość zasiłku zostaje zwiększona o 20%.

Oczywiście zasiłek wypłacany jest za okres, w którym powinniście pracować, a nie pracujecie, np.:

Firma, w której pracuje Kazio zostaje zmuszona do zmniejszenia produkcji i złożenia wniosku o przyznanie CIGO. Kazio, zamiast pracować 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, pracuje jedynie od poniedziałku do środy, a w czwartek i piątek siedzi w domu. Za poniedziałek, wtorek i środę otrzymuje normalną pensję (100%), natomiast za czwartek i piątek zasiłek CIGO w wysokości 80% pensji.

Przybliżoną wysokość przysługującego Wam zasiłku CIGO możecie obliczyć sobie np. tutaj.

Maksymalny okres wypłacania zasiłku CIGO

Sektor
Zawieszenie pracownika
Redukcja czasu pracy
Budowlany i kamieniarski
13 tygodni
52 tygodnie
Pozostałe
13 tygodni plus ewentualne przedłużenie okresu do 12 lub 24 miesięcy

Utrata prawa do zasiłku CIGO

Jeśli w trakcie pobierania zasiłku znajdziecie inną pracę tymczasową, CIGO zostaje zawieszona na okres jej wykonywania, a później znowu wypłacana.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...