8 sierpnia 2013

REJESTRACJA NA STRONIE INTERNETOWEJ INPS


Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 r.

 
***UWAGA!*** POCZĄWSZY OD 01.10.2020 R., INPS NIE BĘDZIE JUŻ WYDAWAŁ NOWYCH KODÓW PIN (WYJĄTEK STANOWIĄ OSOBY MIESZKAJĄCE ZA GRANICĄ I NIE POSIADAJĄCE WŁOSKIEGO DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI KONIECZNEGO DO ZAŁOŻENIA TZW. SPID-U) I DOSTĘP DO PORTALU BĘDZIE MOŻLIWY JEDYNIE PRZY UŻYCIU NASTĘPUJĄCYCH METOD:
 
Jak już wspomniałam w artykułach dotyczących np. zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłku rodzinnym, niektóre sprawy socjalne w INPS można załatwić tylko i wyłącznie przez telefon lub przez internet. Możecie udać się w tym celu do związków zawodowych (patronato), które złożą za Was odpowiednie wnioski, lub zarejestrować się na stronie INPS i dokonywać tego typu operacji samodzielnie. Dodatkowo rejestracja da Wam dostęp do kilku bardzo użytecznych usług, gdyż po zalogowaniu się można między innymi:

  • dokonywać płatności
  • sprawdzić swój stan składkowy
  • sprawdzić wysokość odprawy (TFR) „odłożonej” u pracodawcy (w przypadku pracowników najemnych)
  • sprawdzić zaświadczenia chorobowe wystawione przez Waszego lekarza
  • złożyć wniosek o przyznanie renty inwalidzkiej, zasiłku na przedszkole (contributo asilo), jednorazowej zapomogi dla osób zatrudnionych na umowę o projekt i różnych zasiłków oraz świadczeń wypłacanych przez INPS
  • zarejestrować się w odrębnym funduszu INPS, tzw. gestione separata
  • ściągnąć roczne zaświadczenie CUD dla osób pobierających wszelkie świadczenia wypłacane przez INPS
  • zapisać się do funduszu ubezpieczeniowego dla gospodyń domowych (fondo casalinghe)
  • zarządzać stosunkiem pracy z zatrudnioną pomocą domową czy opiekunką (w przypadku pracodawców)

Poniżej przedstawiam Wam krok po kroku procedurę rejestracji na stronie INPS (nota z 2019 roku: od momentu napisania artykułu nieco zmienił się układ strony, ale procedura pozostała mniej więcej taka sama):

1. Wejdźcie na stronę internetową INPS (www.inps.it)

2. Kliknijcie na „Il PIN online” – w ten sposób złożycie wniosek o przyznanie kodu PIN, bez którego nie można zalogować się na stronę INPS.



3. Kliknijcie na „Richiedi PIN”.



4. Wpiszcie swój codice fiscale oraz zaznaczcie, czy jesteście zameldowani we Włoszech (residenza italiana), czy zagranicą (residenza estera) – ja przedstawię Wam procedurę dotyczącą osób zameldowanych we Włoszech.





5. Teraz musicie wpisać Wasze dane – dane obowiązkowe oznaczone są gwiazdką, natomiast w przypadku dwóch gwiazdek musicie wypełnić przynajmniej jedno pole:



  • codice fiscale
  • nazwisko (cognome)
  • imię (nome)
  • data urodzenia (data nascita)
  • płeć (sesso) – F = kobieta, M = mężczyzna
  • prowincja, w której się urodziliście (provincia nascita) – zaznaczcie „estero” (EE)
  • gmina, w której się urodziliście (comune nascita) – przyznam, że nie pamiętam, co się dzieje, gdy w prowincji zaznaczycie zagranicę (rejestrowałam się w ładnych parę lat temu), lecz prawdopodobnie pole to zostanie zdezaktywowane lub będziecie mogli wybrać kraj (Polonia)
  • adres zameldowania we Włoszech (indirizzo)
  • numer domu/mieszkania (numero civico)
  • prowincja, w której jesteście zameldowani (provincia residenza)
  • gmina, w której jesteście zameldowani (comune residenza)
  • kod pocztowy (CAP)
  • numer telefonu domowego (telefono abitazione)
  • numer telefonu komórkowego (cellulare)
  • faks (fax)
  • adres mailowy (indirizzo email)
  • adres certyfikowanej poczty elektronicznej (indirizzo PEC)
  • adres certyfikowanej poczty elektronicznej obywatela (indirizzo PEC cittadino)
  • numer telefonu, pod którym wolicie, by się z Wami kontaktowano (telefono preferenziale)
  • godziny, w których chcecie, by się z Wami kontaktowano (orario preferenziale)

6. Potwierdźcie, klikając na „Conferma”.

7. Pojawia się okienko z informacją, że Wasz wniosek został przyjęty i że otrzymacie wkrótce pierwszą część kodu PIN smsem lub mailem, a drugą otrzymacie tradycyjną pocztą na Wasz adres zameldowania.



8. Po otrzymaniu smsa lub maila z pierwszą częścią kodu PIN zapiszcie ją sobie, gdyż będzie Wam później potrzebna.

9. Gdy dotrze do Was list z INPS zawierający drugą część PIN, ponownie wejdźcie na stronę główną INPS i kliknijcie na „Servizi Online”.


10. W menu po lewej kliknijcie na „Servizi per il cittadino”.


11. Teraz musicie się zalogować – wpiszcie Wasz codice fiscale oraz cały PIN (część otrzymaną smsem/mailem oraz część otrzymaną pocztą).


12. Pojawia się informacja, że ponieważ logujecie się po raz pierwszy, należy dokonać zmiany kodu PIN na nowy oraz że zmiana będzie konieczna co 6 miesięcy. Kliknijcie na „Avanti”.


13. Otwiera się okienko ilustrujące procedurę zmiany kodu PIN. Kliknijcie na „Avanti”.


14. Pokazuje Wam się Wasz nowy, 8-cyfrowy kod PIN. Zapiszcie go sobie lub wydrukujcie („Stampa”), a następnie kliknijcie na „Avanti”.


15. Otrzymujecie potwierdzenie zmiany kodu PIN. Kliknijcie na „Prosegui per il servizio richiesto”, by przejść do usług oferowanych przez stronę INPS.

Teraz otworzy się kolejne okienko, w którym będziecie musieli wpisać Wasz nowy PIN - niestety zapomniałam zrobić zrzutu z ekranu, wybaczcie.


16. Otwiera się okienko z wiadomościami od INPS – pierwsza dotyczy aktualizacji Waszych danych kontaktowych („Modifica contatti utente”), druga natomiast opisuje procedurę uzyskania nowego kodu PIN w przypadku jego zgubienia („Ripristino PIN”).Kliknijcie na „Prosegui l’accesso ai servizi”, by przejść do wykazu usług INPS.



17. Teraz możecie korzystać z internetowych usług INPS dla osób zarejestrowanych, przy czym np. do składania wniosków potrzebny jest tzw. PIN dyspozycyjny (PIN dispositivo) - kliknijcie tutaj i wybierzcie opcję CONVERTI PIN. Po wpisaniu Waszego codice fiscale oraz "zwykłego" PIN-u wystarczy wydrukować druk z procedury (jeśli brakuje jakichś danych, oczywiście trzeba je uzupełnić), podpisać i załączyć wraz z zeskanowanym dowodem tożsamości.



UWAGA! Jeśli po rejestracji nie otrzymacie smsa, maila lub listu z kodem PIN, możecie go anulować i złożyć wniosek o przyznanie nowego kodu za pomocą usługi „Revoca PIN”.  



178 komentarzy:

  1. Nie wiem czy to wlasciwy dzial,ale pisze
    mam partite ive ulatwiona/regimi agevolati
    w ASL nie chca mi wydac tessiery sanitarnej
    odsylajac mnie do INPS
    INPS odsyla mnie do ASL
    nie wiem co robic,mam 2 malych dzieci ,siedzimy bez ubezpieczenia,dzieciaki nie moga kozystac z mensy w szkole
    nie wiem gdzie moglabym sie jeszcze udac? bylabym wdzieczna za jakiekolwiek info
    pozdrawiam
    Wioletta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dział nie ten, ale nie szkodzi.;)

      ASL nie może odmówić Ci rejestracji w SSN, gdyż jako pracownik (właścicielka firmy) masz pełne prawo do opieki zdrowotnej we Wloszech.

      Podaje Ci link do artykułu, w którym opisałam dokładnie te kwestie - znajdziesz tam również link do okólnika wydanego przez włoskie Ministerstwo Zdrowia w 2007 r., w którym jest wyraźnie napisane, ze takie osoby jak Ty maja prawo do rejestracji na czas nieokreślony:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Jeśli w ASL będą upierać się przy odmowie, napisz do mnie na maila, poradzimy sobie z nimi.:)

      Usuń
  2. Witam
    prubóję zarejestrować się na stronie INPS , przyszedł mi sms z pierwszą częścią hasła.
    A w nim informacja ,ze bedzie weryfikowany , na nastepny dzień dzwoną z INPS , kobieta mówi tylko po włosku.
    Myślę , że chciała bym jej podał hasło z smsa , lecz za pozno sie zorientowałem , już nie zadzwoniła, co zrobić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zadzwonić na infolinię i wyjaśnić sytuację - istnieje możliwość rozmowy z polskojęzycznym konsultantem, więc język nie będzie problemem. :)

      Usuń
  3. Czy trzeba mieć zameldowanie we Włoszech żeby zarejestrować się w Urzędzie Pracy i otrzymać włoski zasiłek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zameldowanie nie jest konieczne (a przynajmniej nie powinno być), o czym pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/rejestracja-we-woskim-urzedzie-pracy.html

      Jeśli chodzi o prawo do zasiłku dla bezrobotnych, zameldowanie raczej nie jest warunkiem jego otrzymania, gdyż zasiłek otrzymujesz ze względu na to, że opłaciłeś ileś tam składek na ubezpieczenie społeczne i straciłeś pracę nie z własnej winy, a składki mogą być przecież opłacane przez osoby zameldowane poza granicami Włoch. We wniosku o przyznanie Aspi (myślę, że wniosek o przyznanie Naspi, nowego zasiłku obowiązującego od maja, nie będzie wiele się od niego różnił) należy wpisać adres zameldowania LUB zamieszkania, przy czym w przypadku, gdy są one różne (a więc np. zameldowanie w Polsce i zamieszkanie we Włoszech), INPS chce, by podać adres zamieszkania - jak widzisz, adres zameldowania nie jest aż tak istotny.

      PS. Przypominam w każdym razie, że w przypadku pobytu przekraczającego 90 dni obywatele UE mają obowiązek zameldować się w gminie, w której mieszkają.

      Usuń
  4. DZIEŃ DOBRY . MAM PYTANIE ...PRACOWAŁAM NA TERENIE WŁOCH /NAPOLI/ W OKRESIE OD 01/06/2010 DO 30/09/2013 JAKO BADANTE -DOMESTICA MIAŁAM OPŁACANE SKŁADKI . OBECNIE MIESZKAM W POLSCE NIE POWRACAM JUŻ DO PRACY ZA GRANICĄ ...NIE TAK DAWNO PRZECZYTAŁAM INFORMACJĘ ŻE MOŻNA UBIEGAĆ SIĘ O ZWROT PŁACONYCH SKŁADEK ....JAK TO JEST W MOIM PRZYPADKU ..PROSZĘ O INFORMACJĘ .... DRUGIE MOJE PYTANIE ...KOŃCZĄC PRACĘ NIE DOSTAŁAM ../MIMO MOJEJ PROŚBY/ FORMULARZA E-301 JAKIE KROKI MUSZĘ W ZWIĄZKU Z TYM POCZYNIĆ ABY GO UZYSKAĆ ..... SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest prawdą, że można ubiegać się o zwrot opłaconych we Włoszech składek - pozostają one w kasie INPS i możesz dodać w przyszłości włoski okres składkowy do okresów ubezpieczeniowych liczących się do emerytury:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/04/emerytura-sumowanie-okresow.html

      Formularz E-301 został zastąpiony kilka lat temu przez formularz S1, o który należy wystąpić do INPS - jeśli nie zamierzasz wracać do Włoch, polski urząd pracy może wystąpić o jego wydanie w Twoim imieniu, o czym wspominałam o artykule o przeniesieniu włoskiego zasiłku dla bezrobotnych do Polski:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html





      Usuń
  5. Witam mam pytanie bo skladalem wniosek o przyznanie zasilku bezrobotnego i zostal on przyjety bo przyszla dezyzja online smsem i poczta lecz pieniadze nie zostaly przelane jeszcze na konto czemu sie tak dzieje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie zasiłku nie oznacza, że automatycznie INPS zacznie wypłacać pieniądze - dużo zależy od tego, czy INPS w danym momencie dysponuje wystarczającymi środkami. Zdarza się, że na pierwszą wypłatę czeka się nawet kilka miesięcy, a czasem po paru dniach pieniądze są już na koncie. Możesz zadzwonić na infolinię INPS i zapytać, jak sprawa wygląda.

      Usuń
  6. Bo wlasnie sprawa wyglada tak ze teraz nawet nie pisze mi na profilu INPS w tej zakładce pagamenti ile przyznano mi a mwczesniej pisalo. a jesli chodzi o konto to musze miec na swoje nazwisko czt moge na brata bo podalem brata gdyz sie dowiedzialem u pani ktora sie zna na tym ze mozna np brata i tak przeleja. Prosze o odpowiedz z gory dziekuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze mówiąc wątpię, by było to możliwe - we wniosku o przyznanie Naspi jest miejsce na numer konta (IBAN), ale bez nazwiska posiadacza, co wskazywało by ba to, że posiadaczem konta musi być w domyśle osoba składająca wniosek o zasiłek.

      Usuń
    2. Aha rozumiem a jak załoze konto swoje to tam mi przeleja czy zasilek juz niestety przepadl?

      Usuń
    3. Musisz zadzwonić na infolinię INPS i poinformować o zmianie konta.

      Usuń
  7. Witam, jak długo czeka się na list ?? Ktoś wie podzieli się sugestiami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bywa różnie, w moim przypadku pierwszy list w ogóle nie doszedł i musiałam zadzwonić na infolinię INPS z prośbą o ponowne wysłanie PIN-u.

      Usuń
    2. Ja czekam już 4 dzień nie licząc Soboty i Niedzieli, jeśli nie dojdzie do końca tego tygodnia pewnie trzeba będzie zadzwonić na infolinie :(

      Usuń
    3. Ojej, ja myślałam, że czekasz co najmniej od miesiąca, a Ty się martwisz, że po czterech dniach roboczych nic nie doszło? :) Wcale nie jest powiedziane, że INPS już list wysłał, ponadto poczta włoska to nie poczta polska, przesyłki idą długo, czasem bardzo długo, więc na Twoim miejscu uzbroiłabym się w cierpliwość. :)

      Usuń
    4. Martwię się bardziej o to że zostało mi 21 dni na złożenie wniosku o Naspi :) Koledze list przyszedł po 5 dniach roboczych. Poczekam jeszcze tydzień na spokojnie.

      Usuń
    5. A to akurat nie powód do zmartwień, wniosek możesz złożyć też telefonicznie lub za pośrednictwem CAF, więc gdyby PIN nie doszedł, masz dwie inne opcje. :)

      Usuń
  8. Dzień dobry mam pytanie bo próbowałam się zameldowac na stronie inps ale tam po tym jak zaznaczyłam że jestem zameldowana za granicą to automatycznie dla adresu było zaznaczona też zagranica... nie wiem czy powinnam wówczas wpisać polski adres czy włoski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam tylko że we włoszech jestem tylko zarejestrowana w gminie ale zameldowana jestem w polsce.. strona wyglada dokładnie tak jak to co jest umieszczone tu na obrazku z tą różnicą, że w polu residenca automatycznie jest estera i nie da się tego zmienić... to mam wpisać indirizzo adres zamieszkania włoski prawda? czy jak mam to rozumieć?:)

      Usuń
    2. jestem teraz we włoszech (pracuje do końca tego miesiąca). chciałam przenieść zasiłek do polski i korzystnie byłoby mieć to konto;) i nie wiem czy skoro tam jest zaznaczone estero to mimo wszystko wpisac włoski adres? czy polski?;/

      Usuń
    3. A nie przepraszam w dati residenza jest residenza w której jest automatycznie estera poniżej jest indirizzo poniżej citta i stato estero z możliwością wyboru polonia po prawej jest numero civico, poniżej area i dalej postal code

      Usuń
    4. wyślą ten list do polski?;)

      Usuń
    5. wysłałam do Pani maila ze screenem jak to wygląda;) może będzie to bardziej czytelne;)

      Usuń
    6. Skoro zaznaczyłaś, że mieszkasz na stałe za granicą, to oczywiste jest, że strona nie daje Ci możliwości wpisania adresu we Włoszech. ;) Możesz wpisać tylko zagraniczny adres i mieć nadzieję, że INPS będzie przesyłać korespondencję do Polski.

      Nie bardzo rozumiem, co oznacza, że we włoskiej gminie jesteś "tylko zarejestrowana" - nie ma czegoś takiego, albo jesteś tu zameldowana, albo nie, innej opcji w gminie nie ma. ;)

      Usuń
    7. no bo chyba jestem to tak że zameldowana jestem w polsce w domu rodzinnym a tu na te 7 miesięcy gdy pracuję to melduję się w gminie i pozostanę tu już tylko do końca tego miesiąca... no ale zarejestrowałam się tak z włoskim meldunkiem.. ale mam pytanie ile czeka się na tego smsa lub wiadomość na pocztę z pierwszą częścią pinu? powinien przyjść za chwilę czy za dzień? bo nie wiem czy nie wysłać jeszcze raz tego formularza z rejestracją... ;/

      Usuń
    8. Ok, czyli tak jak myślałam, jesteś zameldowana i w Polsce, i we Wloszech.:)

      Teoretycznie maila lub smsa z pierwsza częścią kodu powinnaś dostać stosunkowo szybko, co nie znaczy, ze od razu po zakończeniu rejestracji, Poczekaj może do końca tygodnia zanim anulujesz kod i złożysz wniosek o nowy. Sprawdź tez folder ze spamem, a nuż tam wylądował mail z INPS?

      Usuń
  9. A to nie jest tak że tu we włoszech mam tylko moejsce zamieszkania a nie zameldowania? Bo wszyscy mi mówią że nie mam tu meldunku... i zgłoszenie wysłałam z włoskim adresem że jestem tu ale w związku z tym że mam zamiar wrócić do polski to chyba będę musiała po otrzymaniu tej 2 części zmienić na zameldowanie w polsce... mogłaby mi Pani napisać gdzie mogę znaleźć zakładkę do zmiany miejsca zameldowania (oczywiście zrobię to jak już dostanę pin i stąd wyjadę)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kim są "wszyscy"? :) W urzędzie gminy dokonuje się zameldowania, nie ma czegoś takiego jak "rejestracja".

      Jeśli masz zamiar wyprowadzić się z Włoch na stale (jeżeli zamierzasz za kilka miesięcy wrócić, to nie widzę sensu w wymeldowywaniu się), wystarczy złożyć w gminie odpowiednie zawiadomienie. Musisz sprawdzić na stronie gminy, czy posiada ona odpowiedni formularz (każda gmina ma swoje procedury), który należy wypełnić - możliwe, że nawet jeśli nie można go ściągnąć ze strony internetowej, można uzyskać go bezpośrednio w urzędzie. Jeśli takiego druku nie ma, wystarczy napisać na zwykłej kartce oświadczenie o wyprowadzce na stałe za granicę Włoch i wysłać je wraz z ksero dowodu mailem, faksem lub listem poleconym.

      Usuń
    2. Mi chodzi bardziej o inps bo jeśli będą wysyłać listy a ja już będę w polsce to co wtedy?

      Usuń
    3. Jeśli będziesz już zarejestrowana na portalu, po wymeldowaniu się będziesz mogła zaktualizować przez internet adres zameldowania, a poza tym w skrzynce odbiorczej na Twoim profilu powinnaś znaleźć kopię wszelkiej korespondencji wysłanej przez INPS.

      Inna opcja to telefon na infolinię INPS i powiadomienie urzędu o zmianie adresu. Pracownicy infolinii mogą zresztą udzielić Ci też informacji na temat Twojego zasiłku, a także wysłanej pierwszej części PIN-u (kiedy został wysłany i gdzie) oraz wszystkich spraw Ciebie dotyczących.

      Usuń
    4. Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi:) to teraz chyba wiem już wszystko:) pozdrawiam:)

      Usuń
    5. Chciałam zostawić wiadomość, że otrzymałam już 2 część pinu. Może to pomoże innym szukającym tu pomocy;) 1 część dostałam po około 2 h na telefon a 2 przyszła po około 9 dniach listem. zarejestrowałam się ale jestem w rejonie niemieckojęzycznym i muszę pwoiedzieć że trudno mi się odnaleźć tu dalej;) może mogłaby Pani rozszerzyć to dalej i napisać co oznaczają te wszystkie zakładki teraz widoczne na ostatnim zrzucie;) bo szukam np jakiejś informacji gdzie znajdę dane dotyczące wypłaconych już przez inps zasiłków (można w ogóle coś takiego sprawdzić?) i gdzie znajdę informacje czy został mi przyznany zasiłek;)

      Usuń
    6. Ciesze się, ze tak szybko poszło z PIN-em. :)

      Wykaz dostępnych "usług" na portalu nie jest stały, wiec trudno jest mi je wszystkie objaśniać, biorąc pod uwagę, ze one się zmieniają. Mogę Ci napisać, gdzie szukać informacji na temat złożonego przez Ciebie wniosku o zasiłek dla bezrobotnych:

      Invio domande di prestazioni a sostegno del reddito --> z menu po lewej wybierz NASPI --> Indennità di NASPI --> Consultazione domanda

      Znajdziesz tam swój wniosek oraz stan sprawy.Jeśli chodzi o wcześniej wypłacane zasiłki, to jeżeli nie składałaś wniosku przez swój profil, to nie możesz siłą rzeczy przejrzeć informacji na ten temat. Istnieje jednak inna mozliwosc - kliknij na "Fascicolo Previdenziale del Cittadino", następnie z menu po lewej wybierz "Prestazioni" i "Pagamenti". Tam coś powinno być. ;)

      Usuń
    7. Dziękuję bardzo rzeczywiście działa;) Pozdrawiam;)

      Usuń
  10. Dzień dobry byłam 2.11 w urzędzie pracy we włoszech i na moim koncie inps jest obecnie informacja: "Sospesa in attesa di istruttoria dal 03/11/2015". Jest to standardowa informacja? Gdy zostanie rozpatrzona pozytywnie to jak będzie ona opisana?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to standardowa wiadomość, która oznacza po prostu, że INPS zajął się rozpatrywaniem wniosku. Gdy zakończy procedurę, stan zmieni się na ACCOLTA (jeśli zasiłek zostanie Ci przyznany) lub RESPINTA (jeżeli INPS odmówi przyznania zasiłku).

      Usuń
    2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź

      Usuń
  11. Witam 27pazdziernika2015 po osmiu latach pracy zostalem z niej zwolniony nie dostalem zadnych dokumentow potwierdzajacych moja prace musialem opuscic mieszkanie sluzbowe i wyjechac do kraju pruboje zalogowac sie na stronie inps po wpisaniu codice fiscale pokazuje sie informacja ze moj kod pin jest aktywny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We Włoszech nie istnieje obowiązek wydawania świadectwa pracy, dlatego pracodawca nie wystawił Ci żadnego dokumentu - zawsze możesz poprosić o wystawienie referencji, jeśli takich potzrebujesz.

      Jeżeli chodzi o stronę INPS, to wygląda na to, że już jesteś na niej zarejestrowany. Jeśli nie pamiętasz kodu PIN, możesz złożyć wniosek o wystawienie nowego, którego połowę otrzymasz np. na telefon komórkowy, a drugą część np. na maila:

      https://serviziweb2.inps.it/RichiestaPin/ripristinoPIN.do

      Z tej procedury możesz skorzystać jedynie wówczas, gdy przynajmniej raz zalogowałeś się przy użyciu podanego PIN-u, pamiętaj też, że INPS weźmie pod uwagę dane kontaktowe podane podczas rejestracji. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy są one aktualne lub nie używałeś nigdy przyznanego kodu PIN, musisz anulować poprzedni kod i poprosić o nadanie nowego:

      https://serviziweb2.inps.it/RichiestaPin/revocaPIN.do

      Jeśli chcesz zrobić to przez internet, musisz posiadać włoską kartę zdrowia (tessera sanitaria), gdyż potrzebny będzie jej numer oraz data ważności - w przeciwnym wypadku pozostaje Ci złożenie wniosku przez telefon, dzwoniąc na infolinię (numer, na który należy dzwonić z zagranicy to +39 06164164).

      Usuń
    2. Dziekuje
      a co to jest indirizzo PEC

      Usuń
    3. Adres certyfikowanej poczty elektronicznej - to taki mail, za pomocą którego możesz wysyłać wiadomości mające taką samą wartość jak listy polecone.

      Usuń
    4. czy to jest jakis specjalny mail i gdzie go zalozyc

      Usuń
    5. Tak, to specjalny mail - możesz go założyć np. na portalu Aruba (www.pec.it), koszt to 6,10 euro rocznie.

      PS. Skrzynka ta nie jest Ci jakoś specjalnie potrzebna, więc to nie jest tak, że musisz ją mieć. :)

      Usuń
  12. to czyli co wpisac w rubryke indirizzo pec bo wpisujac mojego majla wyskakuje blad

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic nie musisz tam wpisywać, konieczne jest wpisanie dwóch kontaktów, więc wpisz zwykłego maila i numer telefonu komórkowego.

      Usuń
    2. wpisujac maila polskiego numer telefonu wloskiego dalej wyskakuje blad

      Usuń
    3. Możesz skopiować komunikat błędu?

      Usuń
    4. L' Indirizzo PEC non è formalmente corretto. [Avvertenza]
      L' Indirizzo Email non è formalmente corretto

      Usuń
    5. Jeśli jesteś pewien, że wszystkie dane wpisałeś poprawnie, na Twoim miejscu zadzwoniłabym na infolinię, innego wyjścia nie widzę.

      Usuń
    6. czy dzwoiac na infoliie istnieje mozliwosc rozmowy w jezyku polskim
      z gory dziekuje za wszystkie informacje

      Usuń
    7. Tak, możesz wybrać opcję rozmowy z polskim konsultantem.

      Usuń
  13. WITAM CHCIALEM ZLOZYC PRZEZ INTERNET WNIOSEK O ZASILEK DLA BEZROBOTNYCH JAKA JEST KOLEJNOSC

    OdpowiedzUsuń
  14. pierwsze czy muszę być zarejestrowany w centro per impiego aby starać się o zasiłek jeżeli tak to muszę to zrobić osobiście czy mogę przez internet. Drugie po zalogowaniu się na stronie inpsu gdzie znajdę formularz do wypełnienia o zasiłek i jak to zrobić. Jeżeli pobierałem zasiłek rodzinny to muszę wypełnić jeszcze jakieś formularze

    OdpowiedzUsuń
  15. 1. Nie, wystarczy, że we wniosku o przyznanie zasiłku zaznaczysz opcję o natychmiastowej gotowości do podjęcia nowego zatrudnienia i wpiszesz wszystkie wymagane dane.

    2. Servizi Online --> Servizi per il cittadino --> Invio domande prestazioni a sostegno del reddito --> NASpI.

    3. Na blogu znajdziesz artykuł dotyczący wypełniania wniosku o przyznanie dawnego zasiłku Aspi, to wprawdzie nie to samo, ale mniej więcej tak to wygląda:

    http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/09/jak-wypenic-wniosek-o-zasiek-dla.html

    W razie problemów możesz napisać do mnie maila, pomogę Ci w wypełnieniu wniosku.

    4. Tak, jeśli masz prawo do zasiłku rodzinnego, musisz złożyć również formularz ANF/PREST SR32, wraz z ewentualnie wymaganymi załącznikami.

    OdpowiedzUsuń
  16. OTWIERAM STRONY TAK JAK W PUNKCIE 2 I PIERWSZE IFORMACJA OTWIERA SIE DRUGI INWIO DOMANDA WYSKAKUJE BLAD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawdziłam, mnie również wyskakuje błąd. To problem strony, trzeba poczekać i spróbować później.

      Usuń
  17. Witam ja w sprawie wypełnienia wniosku o zasiłek dzisiaj otworzyły się strony niby wszystko działa ale obawiam sie żeby czegoś nie zepsuć czy mógłbym prosić o pomoc w jego wypełnieniu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, ale proszę o maila, ok? Adres znajdziesz w zakładce KONTAKT, musisz jedynie zastąpić (at) małpą @. :)

      Usuń
  18. Pobierałem również zasiłek rodzinny z góry dziękuje

    OdpowiedzUsuń
  19. ILE CZASU TRWA ROZPATRYWANIE WNIOSKU O PRZYZNANIE ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety bywa różnie, od kilku tygodni do kilku miesięcy.

      Usuń
  20. WITAM MAM PYTANIE CO TO JEST ZASIŁEK MOBILNOŚCI

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to coś w rodzaju zasiłku, zazwyczaj nieco wyższego niż Naspi, wypłacanego przez INPS - procedura uruchamiana jest przez pracodawce, a ty musisz złożyć w INPS odpowiedni wniosek oraz zostajesz wpisany na tzw. "liste di mobilità" w urzędzie pracy. Zasiłek dla bezrobotnych stopniowo ma zastąpić "indennità di mobilità", na razie obowiązuje okres przejściowy, w każdym razie wygląda na to, że indennità di mobilità zniknie definitywnie 31 grudnia 2016 r.

      Usuń
  21. KTÓRY WNIOSEK BĘDE MUSIAŁ WYPEŁNIĆ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po zalogowaniu się na portalu INPS w sekcji "Servizi per il cittadino" musisz znaleźć zakładkę "mobilità ordinaria" i tam wypełnić i przesłać wniosek. Możesz też skorzystać z pośrednictwa CAF, którego pracownicy zrobią to za Ciebie.

      Usuń
    2. SEKCJE ZNALAZŁEM ALE TERAZ GDZIE MOŻE BYĆ TA ZAKŁADKA

      Usuń
    3. Niestety nie mam teraz możliwości zalogowania się na stronie INPS, musisz pogrzebać.:) Jeśli nie znajdziesz "indennità di mobilità" wśród głównych zakładek, to może spróbuj kliknąć na "Prestazioni di sostegno al reddito".

      Usuń
  22. CZY MOGE PROSIC O POMOC W WYPELNIENIU WNIOSKU MOBILITA ORDINARIA

    OdpowiedzUsuń
  23. dzien dobry, nie moge sie polapac, jaki jest polski odpowiednik: gestione separata i gestione commercianti? z gory dziekuje za tlumaczenie!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polskich odpowiedników nie znam i szczerze mówiąc, nie sądzę, by takie były - każde państwo ma swoje przepisy dotyczące ubezpieczenia społecznego i niekoniecznie istnieje odpowiednik każdego wyrażenia.

      Mogę jedynie w skrócie wyjaśnić różnicę pomiędzy "gestione separata" a "gestione commercianti":

      1) "gestione separata" to osobny fundusz, do którego muszą wpłacać składki pracownicy paranajemni (tzw. co.co.co.) oraz te kategorie "wolnych strzelców", w przypadku których nie istnieje osobny zakład ubezpieczeń (np. architekci mają Inarcassa, adwokaci Cassa Forense itd.),

      2) do "gestione commercianti" muszą wpłacać składki wszelkiego rodzaju przedsiębiorcy handlowi, czyli właśnie "commercianti".

      Usuń
  24. Witam!
    Składam w tym roku wniosek o disoccupazione. Zasiłek za rok poprzedni z opłaconych dni składek w sektorze rolniczym. Najwygodniej będzie dla mnie złożyć wniosek przez internet lub telefonicznie, gdyż mieszkam i jestem zameldowany w Polsce. Od kilku lat wielu znajomych pobiera ten zaiłek tylko poprzez "patronato". Mówili, że koniecznie muszę posiadać konto bankowe we włoskim banku by złożyć wniosek i później otrzymać pieniądze. Czy jest to prawda? Posiadam konto walutowe w polskim banku, teoretycznie nie powinno być problemu, jednak nie wiem jak to u nich z przepisami. Nie za bardzo mi po drodze jechać specjalnie do Włoch by zakładać konto. Czy są jakieś inne możliwości? Np założenie konta bankowego w późniejszym terminie po złozeniu wniosku (pod koniec maja/początek czerwca jadę tam do pracy)?
    Z góry dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam ponownie. Z tego co wyszukałem na stronie INPS odnośnie wypłacania
    Disoccupazione agricola. -

    "L'indennità viene pagata direttamente dall'Inps in un’unica soluzione.

    L’interessato dovrà indicare sulla domanda una delle seguenti modalità:
    accredito su c/c bancario/postale, libretto postale o carta di pagamento prepagata dotata di IBAN (il richiedente deve essere intestatario dell’IBAN);
    bonifico presso lo sportello di un qualsiasi Ufficio Postale del territorio nazionale localizzato per CAP (il pagamento in contanti è consentito solo per importi fino a 1.000 euro), previo accertamento dell’ identità del percettore, tramite:
    il documento di riconoscimento;
    il codice fiscale;
    la consegna dell’originale della lettera di avviso della disponibilità del pagamento inviata all’interessato via posta.
    L’indennità non viene corrisposta se la domanda viene presentata oltre il termine di scadenza."
    Nie ma tu zapisu o konieczności posiadania konta włoskiego, jeśli dobrze rozumiem zapis. Korzystałem z translatora i byłbym wdzieczny, jeśli w klarowny sposób wyjaśniłbyś te możliwości wypłaty zasiłku. Coś tam jest napisane o karcie płatniczej z IBAN, jednak z tego co się orientuję to nr rachunków bankowych posiadają IBAN. Nie wiem, może chodzi o kartę kredytową? Sądzę, że lepiej to rozgryziesz:)
    Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, ze nie jest napisane, ze konto musi być włoskie, ale nie jestem pewna, czy system przyjmie IBAN w formacie innym od włoskiego, który ma 27 znaków. Możesz spróbować, choć ja zadzwoniłabym najpierw do INPS i zapytałabym, czy zasiłek rolniczy może zostać wpłacony na konto zagraniczne. Jeśli nie jest to możliwe, możesz wyrobić sobie właśnie kartę z numerem IBAN - są to karty przedpłacone (np. PostePay Evolution, Genius Card Unicredit, Conto Tascabile CheBanca, SuperFlash Intesa Sanpaolo), które dodatkowo posiadają IBAN, przez co można zasilać je za pomocą przelewu. INPS może dzięki temu przelewać świadczenia tak samo jak na konto bankowe.

      Usuń
    2. Czy dzwoniąc do INPS, jest możliwość rozmowy z konsultantem z języku angielskim lub polskim? Wspomniałaś o możliwości karty z IBAN. Sprawdziłem po łebkach i wszystkie podane należą do włoskich. Czy można je "wyrobić" online? I czy (jeśli jest to możliwe przez internet) wyrobiłbym się z tą kartą w 21 dni, tak plus minus? Jest jeszcze druga możliwość odbioru zasiłku w urzędzie pocztowym do 1000euro, jeśli dobrze zrozumiałem. W tym przypadku chyba nie trzeba posiadać nr konta? Rozumiem, że oprócz dowodu osobistego, nr podatkowego, trzeba wtedy również okazać list, który przyślą pocztą?
      Dziękuję i pozdrawiam.

      Usuń
    3. Tak, można wybrać opcję rozmowy z polskim konsultantem.

      Oczywiście, że podane karty są wydawane przez włoskie banki, pisałam o nich właśnie dlatego, żeby wskazać Ci alternatywę dla włoskiego konta, w razie gdyby nie było możliwości przelania zasiłku na zagraniczne konto. Pytanie o czas oczekiwania na kartę i możliwość wyrobienia jej przez internet musisz zadać w wybranym banku, ja niestety nie potrafię na nie odpowiedzieć.

      To prawda, że przy odbiorze zasiłku w wybranym urzędzie pocztowym nie musisz mieć konta (ta opcja została stworzona właśnie dla osób nie posiadających konta w banku), ale jeżeli zasiłek przekroczy 1000 euro, to nie będziesz mógł odebrać go w gotówce, takie są przepisy. Istnieje jeszcze możliwość założenia na poczcie książeczki oszczędnościowej (libretto postale), na które INPS może wpłacić zasiłek.

      Tak, INPS przesyła powiadomienie o przekazaniu należnej kwoty urzędowi pocztowemu na podany przez Ciebie we wniosku adres i pismo to musisz okazać na poczcie.

      Usuń
    4. Z informacji które uzyskałem telefonicznie. Mogą się komuś przydać.

      1. Podczas rejestracji o przyznanie kodu PIN jako obywatel zameldowany i mieszkający poza Włochami, otrzymałem na maila informacje, że dane podane w formularzu są niezgodne z z tymi które mają w bazie. Dlaczego? mieli informacje które zostały z tymczasowego meldunku gdy pracowałem w prowincji Bolzano.
      a- W celu wyjaśnienia miałem spodziewać się tel z ich strony.
      b- Samemu zadzwoniłem na linię i poprzez Polskiego konsultanta, który musiał "zakceptować" mój wniosek. Dopiero wtedy uzyskałem 1 część PIN na adres e-mail.

      2. Polski numer konta odnośnie zasiłku rolniczego. Teoretycznie, powinni przelewać pieniadze na polskie konto. Praktycznie, nie ma takiej mozliwości. Przelew idzie z banku w UK, tam muszą coś sprawdzać i jeszcze inne sprawy z tym związane.
      a)- Jeśli będzie taka mozliwość w formularzu (ilość pól itp) to podam numer Polskiego konta bankowego. W zasadzie taki wniosek będzie przyjęty, jednak nie będzie możliwości wypłaty środków. Pod koniec Maja gdy będę we Włoszech, założę włoski nr konta bankowego i w INPS będę próbował zmienić nr PL na IT. Cóż, pani na infolinii podała, że w zasadzie jest taka możliwość. Kwestia jedynie przyjęcia przez formularz nr polskiego konta. Gdy otrzymam list z 2 częścia PIN to będę mógł sprawdzić.

      3. Tak jak napisałaś, możliwość wypłaty na poczcie. Cóż w razie czego spróbuję tego sposobu + gdy będę w IT postaram się załatwić kwestię zmiany na przelew bankowy.

      Dziękuję Deelaylah za odpowiedź. Pozdrawiam.

      Usuń
  26. DZIEN dobry.Ja pobieram "zasiłek rolniczy" ale zawsze sie zjawiałem osobiscie tylko moze to było jakies biuro pomagajace w skladaniu wniosków "istituto nazionale cofederate di asistenza. A chciałbym drogą elektorniczną złozyc wniosek . W tym celu musiałbym zajerestrować sie w INPS wg procedury jaką pani podała dla osób zameldowanych we włoszech a jest procedura dla osob zameldowanych w polsce? Czy mogła by ja pani podac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Procedura jest podobna, po prostu zaznaczasz "residenza estera" i po przejściu dalej podasz polski adres zameldowania. To wszystko. :)

      Usuń
  27. DZIEN dobry.Ja pobieram "zasiłek rolniczy" ale zawsze sie zjawiałem osobiscie tylko moze to było jakies biuro pomagajace w skladaniu wniosków "istituto nazionale cofederate di asistenza. A chciałbym drogą elektorniczną złozyc wniosek . W tym celu musiałbym zajerestrować sie w INPS wg procedury jaką pani podała dla osób zameldowanych we włoszech a jest procedura dla osob zameldowanych w polsce? Czy mogła by ja pani podac?

    OdpowiedzUsuń
  28. Witam ponownie, bardzo Pani dziękuje za udzielenie informacji.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  29. Witam,Pani artykuły są super i bardzo ale to bardzo pomocne Polakom na włoskiej emigracji. Ja niestety nie znam dobrze włoskiego choć pracuje w Rzymie juz siódmy rok. Dzięki Pani pomocy założyłam sobie konto na stronieINPS, lecz niestety po 6 miesiącach straciłam je ponieważ nie umiałam zmienić PIN-u. Wystąpiłam ponownie do INPS o nowy PIN ale bardzo proszę o wyjaśnienie jak po 6 miesiącach zmienić PIN na nowy ,bo znowu będzie to samo. Podpis: Taki Jeden Matolek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po zalogowaniu się na stronę system automatycznie sprawdza, czy PIN jest jeszcze ważny - jeśli utracił ważność, uruchamia się procedura utworzenia nowego kodu. Nie jestem w stanie napisać Ci dokładnie, jak to wygląda, gdyż po prostu nie pamiętam poszczególnych kroków, jednak jest to procedura dość krótka i prosta. Pokazuje się informacja, że PIN stracił ważność, system tworzy nowy PIN, który musisz sobie zapisać i wpisać go w ostatnim etapie procedury, by ją zatwierdzić.

      Usuń
  30. Dobry wieczór!
    Po 2 tygodniach od otrzymania mailem pierwszej części kodu PIN, otrzymałem pocztą do Polski drugą część kodu, ale wpisując najpierw 16-sto znakowy Codice Fiscale a później również 16-sto znakowy PIN otrzymuję wciąż komunikat: "ACCESSO NEGATO: Codice Fiscale e/o PIN errati. Se non ricordi il tuo PIN puoi utilizzare la funzione di ripristino." Jaka jest przyczyna skoro wpisuję dokładnie znak po znaku zachowując wielkość liter? Co zrobić w tej sytuacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :-) był błąd, jednak, pomimo uważności doszło do zamiany kolejności dwóch znaków. Już jest wszystko w porządku. Teraz mam pytanie jak wydrukować sobie historię swojej emerytury?

      Usuń
    2. Poszukaj zakładki "Estratto contro contributivo", tam będziesz miała wykaz wszystkich opłaconych składek.

      Usuń
    3. Dziękuję. A czy jest możliwość podejrzenia i jeśli tak to gdzie rocznych zestawień podatkowych za poszczególny rok?

      Usuń
    4. INPS zajmuje się ubezpieczeniami społecznymi, nie podatkami, więc nie ma takiej możliwości.

      Usuń
    5. Witam, chodzi mi o to aby upewnić się czy emerytura została opodatkowana we Włoszech, czy taką informację znajdę gdzieś w systemie INPS?

      Usuń
    6. Nie mam teraz dostępu do komputera i nie mogę zalogować się na stronie INPS, więc nie podam Ci dokładnej ścieżki dostępu, ale tego typu informacje powinnaś znaleźć w (mniej więcej) Fascicolo previdenziale del cittadino -> Prestazioni -> Pensioni -> Pagamenti.

      Usuń
    7. Dziękuję pięknie! Czy mogę jeszcze prosić o "rozszyfrowanie" pozycji "Bonus 80 euro d.l.66/2014"
      Se Lei è percettore del credito, cosiddetto “Bonus”, ai sensi dell’articolo 1 del D.L. 66/2014, erogato dall’INPS e non ha i presupposti per il riconoscimento di tale beneficio può comunicarlo all’Istituto, come previsto dal paragrafo 6 della circolare n. 8 del 28 aprile 2014 dell’Agenzia delle Entrate (di cui si riporta il testo), selezionando la relativa opzione di seguito nella pagina e cliccando sul pulsante Conferma Comunicazione.
      Se Lei non si trova nella posizione di cui sopra non consideri tale comunicazione.

      Per la verifica dei requisiti si prega di consultare la circolare n. 67 del 29/05/2014 con oggetto: Art. 1 decreto legge 24 aprile 2014, n. 66. “Riduzione del cuneo fiscale per lavoratori dipendenti e assimilati”. Redditi derivati da prestazioni previdenziali.

      Circolare 8 del 28 aprile 2014 dell’Agenzia delle Entrate

      6. IL CREDITO NON SPETTANTE

      Fermo restando che i sostituti d’imposta devono riconoscere in via automatica il credito in base alle informazioni in loro possesso, i contribuenti che non hanno i presupposti per il riconoscimento del beneficio, ad esempio perché titolari di un reddito complessivo superiore a euro 26.000 derivante da redditi diversi da quelli erogati dal sostituto d’imposta, sono tenuti a darne comunicazione al sostituto d’imposta il quale potrà recuperare il credito eventualmente erogato dagli emolumenti corrisposti nei periodi di paga successivi a quello nel quale è resa la comunicazione e, comunque, entro i termini di effettuazione delle operazioni di conguaglio di fine anno o di fine rapporto.

      Si ricorda che il reddito complessivo ai sensi dell’articolo 13, comma 6-bis, del TUIR, va assunto al netto del reddito dell’unità immobiliare adibita ad abitazione principale e di quello delle relative pertinenze di cui all’articolo 10, comma 3-bis, dello stesso TUIR.

      Il contribuente che abbia comunque percepito dal sostituto d’imposta un credito di cui al comma 1-bis dell’art. 13 del TUIR in tutto o in parte non spettante è tenuto alla restituzione dello stesso in sede di dichiarazione dei redditi.

      Il sottoscritto XXX dichiara di non essere in possesso dei requisiti previsti per il riconoscimento del “credito” della LEGGE 23 dicembre 2014, n. 190 art1. comma 12 e comma 13.La presente comunicazione, resa per l'anno 2016, è irrevocabile.L'Inps potrà recuperare dagli emolumenti corrisposti successivamente alla presente comunicazione, eventuali somme già erogate a tale titolo.

      Usuń
    8. Chodzi o to:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/04/bonus-irpef-kto-dostanie-dodatkowe-80.html?m=1

      Usuń
    9. Dziękuję bardzo - jesteś kopalnią wiedzy!

      Usuń
    10. Nie mogę się jednak doszukać jednoznacznej informacji czy moja emerytura jest opodatkowana we Włoszech czy nie? Czy wiesz może gdzie w systemie INPS mogę znaleźć taką informację?

      Usuń
    11. Nigdy nie otrzymywałam z INPS żadnych świadczeń, więc nie mogę tego sprawdzić na sobie. Skoro jednak pobierasz włoską emeryturę, INPS wystawił Ci zaświadczenie o dochodach za 2015 r., które możesz ściągnąć sobie z portalu. Poszukaj zakładki "Certificazione Unica 2016", pobierz plik pdf i sprawdź, czy m. in. w polach opisanych jako "ritenute" (IRPEF, addizionale regionale, addizionale comunale) są wpisane jakieś kwoty. Jeśli tak, będzie to oznaczać, że Twoja emerytura jest we Włoszech opodatkowana.

      Usuń
  31. Witam czy mogę sprawdzić i gdzie na stronach inps czy jest mi wypłacany zasiłek rodzinny obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj Fascicolo previdenziale del cittadino -> Prestazioni -> Pagamenti. Niestety nie potrafię powiedzieć, czy INPS wyszczególnia rodzaje wypłacanego zasiłku, gdyż nigdy nie otrzymywałam świadczeń z INPS i nie mogę tego sprawdzić.

      Jeśli otrzymywałeś/aś zasiłek również w 2015 r., możesz sprawdzić w zaświadczeniu o dochodach (CU 2016), czy INPS wypłacał wraz z nim zasiłek rodzinny.

      Usuń
  32. Witam,
    Pisze w sprawie mojej teściowej która mieszka w Polsce i otrzymuje emeryturę rodzinną z Włoch. Co roku otrzymywała wezwanie (nie pamiętam jak to się nazywa) do poświadczenia swojej osoby wraz ze stałymi rachunkami typu media przed notariuszem np. w ambasadzie włoskiej. Powiedziano nam że jest to konieczne i niektóre osoby muszą to wysyłać nawet kilka razy w roku. W roku 2015 moja teściowa miała dwa takie wezwania. W tym roku nic nie przyszło i właśnie nie otrzymała emerytury, która zawsze wpływała 01 dnia każdego miesiąca.
    Czy przyczyną tej sytuacji może być brak tego wezwania? Dodam jeszcze, że właśnie dzisiaj teściowa otrzymała listownie informację iż przyznano jej prawo do 14 emerytury raz w roku. Nie wiemy co robić.
    Znalazłam w powyższych komentarzach numer infolinii INPS, ale proszę o informacje w jakich godzinach można tam dzwonić.
    Dziękuję uprzejmie za pomoc i poświęcony czas

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie zadzwońcie na infolinię i zapytajcie o powód wstrzymania emerytury. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00 oraz w soboty od 8:00 do 14:00.

      Usuń
  33. Witam, mam takie pytanie , czy jezeli zadzwonię na infolinie do INPS otzrymam informacje na temat mojego Disoccupazione Agricola?? Sprawa wyglada tak , że zakonczylem prace w IT koncem czewrca tego roku , papiery zlozylem przez biuro ktore sie tym zajmowalo. Otrzymalem telefon od bylego pracodawcy iz przyszlo do mnie jakies awizo niestety odebranie listu jest mozliwe tylko osobiscie. Zastanawiam sie o co chodzi gdyż inni moi koledzy otrzymali juz pozytywne decyzje i pieniadze a ja niestety nie. Jak sie moge dowiedziec bedac teraz w Polsce.

    Z góry dziekuję za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie zadzwoń na infolinię, konsultanci mają wgląd do wszystkich Twoich spraw.

      Usuń
  34. Witam. próbowałam się zalogować na portal IPNS-pierwszy raz-i coś mi nie wyszło. Wpisałam 16 cyfrowy kod PIN, później pokazał mi się 8 cyfrowy i kliknęłam Avanti i teraz pokazuje mi się coś takiego Per accedere al servizio richiesto è necessario che il PIN assegnato sia di tipo dispositivo.
    Il suo PIN non ha tali caratteristiche ma può convertirlo in dispositivo, utilizzando la funzione "Vuoi il PIN dispositivo?" dal menu "Il PIN online" in Home page.
    In alternativa, per accedere al servizio, può utilizzare o richiedere le credenziali Fisconline di Agenzia Entrate.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadany przez INPS kod PIN pozwala jedynie na wgląd do dotyczących Cię spraw, nie pozwala natomiast na składanie wniosków, złożenie zeznania podatkowego itp. Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji, musisz dokonać zmiany kodu na PIN dyspozycyjny, potwierdzając swoją tożsamość. Najprościej jest zrobić to za pomocą procedury online "Converti PIN", załączając na końcu podpisane oświadczenie (będziesz musiała je wydrukować i zeskanować po podpisaniu) wraz ze skanem dokumentu tożsamości (wszystko w jednym pliku). Po otrzymaniu maila o pomyślnym zakończeniu procedury będziesz miała dostęp do zablokowanych obecnie funkcji.

      Usuń
    2. Ale ja nie mogę się teraz wcale zalogować,bo chyba pominęłam ustalenie własnego Pin

      Usuń
    3. To nie zostaje Ci nic innego, jak przeprowadzić procedurę odzyskania PIN-u ("Ripristino PIN"), o której pisałam w komentarzach wyżej.

      Usuń
    4. A czy będę mogła sobie sprawdzić w jakich latach ile było odprowadzone składki? jeśli tak to pod jaką zakładką?

      Usuń
    5. Oczywiście, że będziesz mogła to sprawdzić, to podstawowa usługa oferowana przez INPS. :) Nie pamiętam dokładnie nazwy zakładki, w każdym razie szukaj czegoś w rodzaju "Estratto conto contributivo".

      Usuń
    6. Serdecznie dziękuję, wszystko działa, jeszcze jedno pytanie: czy sprawdzę ile było zasiłku rolniczego za 2015 rok, bo narazie jeszcze jestem w Polsce, a pieniądze poszły na włoskie konto.

      Usuń
    7. Jak wspominałam kilkakrotnie w komentarzach wyżej, wszelkie płatności dokonane przez INPS znajdziesz tutaj:

      Fascicolo previdenziale del cittadino -> Prestazioni -> Pagamenti

      Zdaję sobie sprawę z tego, że komentarzy jest sporo, ale bardzo ułatwicie mi pracę, jeśli je przejrzycie przed zadaniem pytania. ;)

      Usuń
    8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    9. Przepraszam i dziękuję, wszystko znalazłam:)

      Usuń
    10. Witam. mąż w 2016 roku przepracował tylko 83 dni we Włoszech, czy będzie mu się mależał zasiłek rolniczy?

      Usuń
    11. Mąż musi spełnić warunki, o których pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html

      Usuń
    12. Witam. Mąż na chwilę obecną przebywa w Polsce i na razie nie zapowiada się aby jechał do Włoch, czy istnieje możliwość sprawdzenia czy pracodawca złożył dokumenty na zasiłek rolniczy za 2016 rok?

      Usuń
    13. To nie pracodawca składa wniosek o przyznanie zasiłku rolniczego, musi to zrobić Twój mąż.

      Usuń
    14. To co teraz musi zrobić nie jadąc do Włoch? czy musi tam pojechać?

      Usuń
    15. Witam ponownie. Przejrzałam wszystkie wpisy powyżej ale nie znalazłam jak i gdzie na stronie Inps wypełnić wniosek o zasiłek rolniczy. Do tej pory robił to za męża pracodawca we Włoszech, ale na chwilę obecną mąż jest w Polsce a z tego co wypatrzyłam termin jest do końca marca. Czy jest możliwość abyś nam pomogła?

      Usuń
    16. Wniosek znajdziesz w sekcji "Invio domande prestazioni a sostegno del reddito" -> "Disoccupazione agricola". Oczywiście mąż musi być zarejestrowany na portalu INPS.

      Usuń
    17. proszę pomóż- doszłam do Disoccupazione Agricola - Inserimento i dalej nie wiem, pomagam sobie Translatorem ale to nie tłumaczy dokładnie. PROSZĘ

      Usuń
  35. witam
    złożyłem wniosek o zasiłek, gdzie mogę sprawdzić status wniosku ?
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tej samej zakładce, w której składa się wniosek - wystarczy kliknąć na "Consultazione domande" czy coś w tym rodzaju (niestety nie mam aktualnie dostępu do portalu).

      Usuń
  36. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  37. Witam, 16 września za pośrednictwem camera del lavoro złożyłem wniosek o zasilek,dnia 2 listopada pojawił się status - sospesa in attesa di instruttoria i do dnia dzisiejszego nic się nie zmienił. Czy to normalne że tak długo to trwa ? I drugie pytanie - Czy mogę wydrukować swoją bustapage że swojego konta na inps? Jeśli tak to gdzie tego szukać. Z góry dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Status ten oznacza, że INPS nie zajął się jeszcze Twoim wnioskiem - to niestety nic niezwykłego, jednak na Twoim miejscu zadzwoniłabym na infolinię i złożyła ponaglenie.

      Odcinki pensji (busta paga) wystawiane są przez pracodawcę, INPS nie ma z nimi nic wspólnego.

      Usuń
    2. Witam to mam jeszcze jedno pytanie , to co zrobić jeśli były pracodawca nie chce mi wydać busta pagi? Pozdrawiam

      Usuń
    3. Witam to mam jeszcze jedno pytanie , to co zrobić jeśli były pracodawca nie chce mi wydać busta pagi? Pozdrawiam

      Usuń
    4. Rozumiem, że w momencie wypłacania pensji odcinki potwierdzające wypłatę wynagrodzenia zostały Ci wydane? Jeśli potrzebne Ci są kopie, gdyż zgubiłeś oryginały, to trudno będzie Ci zmusić pracodawcę do ich wydania, skoro nie chce tego zrobić.

      Jeżeli natomiast nigdy nie otrzymałeś odcinków pensji, pracodawca złamał przepisy, gdyż jest to obowiązek - wówczas może zostać ukarany karą grzywny, co powinieneś mu uświadomić.

      Usuń
  38. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  39. potrzebuję pomocy pomorze pani??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, jednak musiałbyś/musiałabyś napisać, o co chodzi. :)

      Usuń
  40. czy mogę z konta inps wydrukować swoją busta page ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli przez "busta paga" rozumiesz miesięczny odcinek wypłaty, to nie możesz, gdyż wydaje go pracodawca, nie INPS. Jeżeli natomiast chodzi Ci o roczne zaświadczenie o uzyskanych dochodach (Certificazione Unica), to możesz je ściągnąć z portalu INPS jedynie wtedy, gdy w roku poprzednim uzyskałeś dochody ze świadczeń wypłacanych przez INPS (np. emerytury czy zasiłku dla bezrobotnych).

      Usuń
  41. Pracuję od stycznia 2016 roku za ten rok mam 116 dni wpisanych do inpsu mam pytanie czy dostanę disoccupazione wniosek złożyłem na początku stycznia tego roku dzięki z góry

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie powinno być problemu - warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych opisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź.chciałem dodać że pracuję w szkòłce drzewek owocowych czyli te 116 dni za 2016rok jest wystarczająco żeby otrzymać disoccupazione . dzięki.

      Usuń
    3. A to poczekaj, pracujesz w rolnictwie? Ta branża rządzi się nieco innymi prawami, zasiłek rolniczy różni się od zasiłku dla bezrobotnych:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html

      Usuń
    4. Witam.czyli jak złożyłem wniosek w styczniu 2017 roku za rok 2016 i mam 116 dni jest ok.ale tam pisze że trzeba być wpisanym co najmniej dwa lata w wykazie osób zatrudnionych w branży rolniczej czyli w 2015 roku nie byłem wpisany bo nie pracowałem jeszcze.to raczej nie wiem czy dostanę disoccupazione oczywiście mam umowę do końca 2017 roku i pracuję cały czas.dzięki za poświęcony czas.

      Usuń
    5. Jeśli nie spełniasz warunków, o których piszę w podanym artykule, nie otrzymasz zasiłku.

      Usuń
  42. Bardzo proszę Panią o pomoc. Pracowałam we Włoszech od 01.03.1996 do 15.08.2006, osiągnęłam już wiek (65 lat) i staram się o dodatek za przepracowane tam lata. INPS odrzucił mój wniosek, gdyż nie podałam daty zakończenia pracy we Włoszech i w Polsce oraz nr konta bankowego. Informują, że mogę odwołać się od decyzji wyłącznie drogą elektroniczną poprzez INPS (na odwołanie mam jeszcze miesiąc). Uzyskałam juz pin, natomiast nie wiem w jaki sposób podać okresy rozliczeniowe, gdzie je wpisać? Bardzo proszę o pokierowanie mnie co mam dalej zrobić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nigdy nie składałam odwołania na stronie INPS, nie potrafię wiec powiedzieć, jak to wygląda i w jaki sposób podaje się brakujące dane. Czy wniosek o przyznanie włoskiej emerytury składałaś samodzielnie, czy tez przez CAF lub polski ZUS?

      Usuń
  43. Witam serdecznie, otrzymuję rentę po zmarłym mężu z włoch i co roku muszę składać oświadczenie o dochodach za rok poprzedni. Przesyłam, im listem poleconym ten REDEST oczywiście za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, przesyłam również emailem, a INPS co roku upomina się, że nie ma takiego oświadczenia, czy jest możliwość zgłoszenia go poprzez stronę INPS-u, jak już ma się profil z PIN? Bardzo proszę o radę bo nie wiem co robić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku osób mieszkających za granicą, zobowiązanych do przedstawiania oświadczenia RED/EST, nie ma takiej możliwości, trzeba druk wysyłać pocztą lub za pośrednictwem biur patronato. Niestety Twój przypadek potwierdza bałagan panujący w INPS, zwłaszcza w oddziale w Terni, zajmującym się świadczeniami międzynarodowymi.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za informację. Wysyłałam już ten REDEST dwukrotnie listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, dostałam zwrotkę, iż otrzymali a oni znowu przesłali mi informację, iż tego nie mają i że cofną mi świadczenie. Jakie to są te biura patronato? pozdrawiam

      Usuń
    3. W Polsce działa np. takie biuro:

      http://www.italuil.pl/index.php

      Usuń
    4. Bardzo dziękuję za informację. pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  44. Dobrywieczor dostalam odp z INPS NISF o tresci e la prestazione porta essere conrisposta per il seguente numero di giorni 28 corispondente ad un numero di setimane pari alla meta delle setimane jak mam to rozumiec jako 28 dni przyznania mi zasilku.?Dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, został Ci przyznany zasiłek za 28 dni, czyli za połowę przepracowanego okresu.

      Usuń
  45. Zrobiłam tę procedurę jak opisałaś ale wyświetla mi się "Sei autenticato con PIN Non Dispositivo" i nadal nie mogę nic zrobić bo mi każe converi il tuo pin a pożniej richiedi pin... dlaczego...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W międzyczasie procedura nieco się zmieniła i po otrzymaniu drugiej części PIN-u trzeba aktywować tzw. PIN dyspozycyjny na stronie INPS - bez tego nie można korzystać z wszystkich funkcji portalu. To nie jest skomplikowana procedura, musisz po prostu potwierdzić swoją tożsamość. Najprościej jest zrobić to za pomocą procedury online "Converti PIN", załączając na końcu podpisane oświadczenie (będziesz musiała je wydrukować i zeskanować po podpisaniu) wraz ze skanem dokumentu tożsamości (wszystko w jednym pliku). Po otrzymaniu maila o pomyślnym zakończeniu procedury będziesz miała dostęp do zablokowanych obecnie funkcji.

      Usuń
  46. Dziękuję, jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy, dziękuję za dzielenie się nią.

    OdpowiedzUsuń
  47. Czy cała ta procedura rejestracji jest mimo wszystko wymagana żeby uzyskać dostęp do pełnej funkcjonalności strony INPS czy może logowanie poprzez SPID wystarczy? Zalogowałem się przez SPID ale odnoszę wrażenie że nie widzę wszystkiego. Dziekuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spid daje dostęp do wszystkich funkcji portalu.

      Usuń
    2. Dziekuję. Faktycznie. Zmyliła mnie "konstrukcja" portalu. Po zalogowaniu na mój profil ze strony głównej niewiele tam widać. Żeby wysłać jakiś wniosek trzeba najpierw wejść na strone tematyczna i dopiero "Accedi al servizio" - wtedy dopiero należy się zalogowac i mamy dostęp to tego jednego konkretnego wniosku. Pozdrawiam.

      Usuń
  48. Złożyłam wniosek o rentę po mężu za pośrednictwem polskiego ZUS. Jaki jest termin oczekiwania na decyzję z Włoch ( czekam już drugi miesiąc) ?. Czy może złożyć wniosek powtórnie przez INPS. Jak mogę dowiedzieć się kiedy otrzymam decyzję, czy warto wysłać ponaglenie do Włoch?
    Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety we Włoszech w większości przypadków nie istnieją z góry narzucone terminy na rozpatrzenie sprawy, a dwa miesiące to bardzo krótko - radzę uzbroić się w sporą dozę cierpliwości, na odpowiedź trzeba czasem czekać ponad rok, zdarza się, ze dłużej. Ponaglenie oczywiście można wysłać, choć uważam, że na razie jest na to jeszcze za wcześnie.

      Usuń
    2. Dziękuję za szybką odpowiedź

      Usuń
  49. Mam rentę włoską po mężu mam 62 lata mieszkam w Polsce czy otrzymam 14 w tym roku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku renty rodzinnej czternastka przysługuje osobom w wieku powyżej 64 lat, które nie przekraczają określonego limitu dochodowego.

      Usuń
  50. INPS wymaga ode mnie maila PEC w celu przesłania pierwszej części pinu do rejestracji. Czy mamy odpowiednik polski tego maila, jak nie to na jakich stronach włoskich można go utworzyć. Z góry dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W formularzu rejestracyjnym musisz podać zwykły adres mailowy LUB adres poczty certyfikowanej PEC - podwójna gwiazdka oznacza, że konieczne jest podanie jednego z nich, nie obu.

      Usuń
  51. Złożyłam wniosek o nadanie PIN, dostałam odpowiedź na maila:
    Gentile signor/a
    ........................ a seguito della sua richiesta,
    abbiamo riscontrato incongruenze tra l'indirizzo di residenza da lei indicato e il dato presente nei nostri archivi.
    Sarà contattato a breve dal Contact Center per le verifiche a sua tutela.

    Moje pytanie czy mam czekać na kontakt, czy dzwonić na infolinę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pracownicy infolinii sami się z Tobą skontaktują, zazwyczaj nie czeka się długo na kontakt.

      Usuń
  52. Dzień Dobry, Bedę wdzięczny za informację. W październiku 2022 r.wróciłem na stałe do Polski, we Włoszech zamknąłem wszystkie swoje sprawy, wymeldowanie i tak dalej. Pobieram od początku 2022 r. emeryturę włoską oraz polską. Emerytury wpływają do dwóch polskich banków. Uzyskałem informację, że za okres styczeń - październik muszę złożyć zeznanie podatkowe we Włoszech ze wszystkich moich dochodów (emerytura polska i włoska) i za okres październik - grudzień analogiczne zeznanie w Polsce. Mój problem - jak uzyskać z Włoch informację o wysokości wypłaconej włoskiej emerytury, wysokości zaliczek itd ? Wdzięczny będę za pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaświadczenie o uzyskanych w 2022 roku dochodach z włoskiej emerytury (Certificazione Unica 2023) możesz uzyskać począwszy od 16.03.2023 r. na jeden w poniższych sposobów:

      - jeżeli posiadasz włoski Spid (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2020/09/spid-klucz-dostepu-do-usug.html), możesz ściągnąć je samodzielnie ze strony INPS<
      - jeżeli posiadasz certyfikowaną pocztę elektroniczną (PEC), możesz wysłać prośbę o przesłanie zaświadczenia na adres richiestacertificazioneunica@postacert.inps.gov.it, załączając skan dokumentu tożsamości
      - możesz zwrócić się do jakiegokolwiek biura patronackiego (CAF/patronato), które zajmie się tym za Ciebie

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Niestety w moim przypadku pozostaje tylko biuro patronackie (nie mam włoskiego zameldowania ani też osobiście nie wstawię się w biurze położonym na terenie Włoch).
      Mam kolejną prośbę -jedynym biurem jakie udało mi się znaleźć to biura Ital Uil ,niestety z obydwoma kontakt jest zerowy. Moja prośba czy posiada Pani informacje o innych biurach mogących pomóc w uzyskaniu informacji o wysokości uzyskanych dochodów z emerytury włoskiej? Wdzięczny Będę za pomoc.

      Usuń
    3. Niestety nie wydaje mi się, by w Polsce działały inne biura patronackie, natomiast wiele biur we Włoszech umożliwia obecnie załatwianie spraw na odległość (pandemia nauczyła Włochów, że jednak się da ;)), więc sugerowałabym poszukanie takiego biura.

      Ewentualnie możesz zadzwonić na infolinię INPS (+39 06164164) i zapytać o możliwość przesłania zaświadczenia na zwykły adres mailowy.

      Usuń
  53. Witam chcę zarejestrować się do INPS ale już nie mieszkam we Włoszech wyjechałam do Polski chciała bym kod PIN, moja karta identita straciła ważność i nie mam ważnego dokumentu włoskiego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz to zrobić na stronie INPS, podając polski adres zamieszkania:

      https://serviziweb2.inps.it/RichiestaPin/richiestaPIN.do

      Usuń
  54. Witam
    chciałbym zapytać o termin przyznania renty włoskiej.Jestem Wlochem mieszkającym już 16 lat w Polsce .Dostalem rente w Polsce ale z Włoch jeszcze nie, czekam już rok.Jaki jest przewidywany termin dostania takowej renty i czy w ogóle ją dostanę posiadając już rentę Polską? Poki co nie otrzymałem żadnej odpowiedzi z INPS, co robić?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie piszesz, o jaki rodzaj renty chodzi, w każdym razie INPS wypłaca za granicę wyłącznie świadczenia należne ze względu na opłacone we Włoszech składki, np. rentę związaną z niezdolnością do pracy (pensione di inabilità). Nie można natomiast otrzymać zwykłej renty inwalidzkiej (pensione di invalidità, assegno ordinario di invalidità, invalidità civile), która przyznawana jest ze względu na sam stan zdrowia, gdyż tego typu renty wypłacane są przez państwo stałego zamieszkania.

      Usuń
  55. Witam. Mój mąż jest Włochem. Po szkole odbył roczną służbę wojskową w swojej ojczyźnie a następnie był zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako poszukujący zatrudnienia. Po roku otrzymał ofertę i pracował 9 lat w Mediolanie w jednej firmie a następnie 6 lat w innej z tym że podczas zatrudnienia w drugiej firmie z powodu kłopotów finansowych zakładu pracy był zarejestrowany w Kassa Integrazione przez ostatni rok istnienia firmy. Po dwuletniej przerwie w pracy wyjechał z Włoch do Polski i został zatrudniony w Krakowie. Po ok 13 latach i ta firma ogłosiła upadłość. Mąż zmuszony był emigrować za pracą i trafił do Estonii. Tam przepracował 7 lat. Niestety tamtejsza firma została zamknięta i mąż wrócił do Polski. Tutaj jest zameldowany i posiada kartę stałego pobytu. Po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymał emeryturę z Estonii za lata tam przepracowane a po roku uzyskał prawo do polskiej emerytury za pracę w Polsce. Wysokość jak się można domyśleć obu emerytur jest nędzna. Dwa lata temu osiągnął wiek emerytalny uprawniający go do ubiegania się o emeryturę włoską. W polskim ZUS złożyliśmy wniosek, lecz pomimo składania ponagleń i próśb, dzwonienia do włoskich instytucji emerytalnych do dziś nie mamy żadnej odpowiedzi w tej sprawie. Poinformowany Wydział Umów Międzynarodowych zajmujący się sprawami tego typu a dotyczącymi Włoch przysłał nam dokument iż strona włoska nie dała również im żadnej informacji. Przez ponad dwa lata nic! Szukając sposobu na uzyskanie jakiejkolwiek informacji trafiłam na włoską stronę INPS. I tu klops. Mąż nie posiada tożsamości elektronicznej. Poprosiliśmy o kod PIN .. na razie czekamy. Nie wiem czego się spodziewać, ale mam nadzieję uzyskać potwierdzenie lat składkowych za pracę we Włoszech. Jeśli milczenie ze strony włoskiej potrwa następne kilka lat, to obawiam się że mąż nie doczeka się decyzji. Jeśli można, to bardzo proszę o pomoc co jeszcze mogłabym zrobić aby mąż nie zamartwiał się bezczynnością ze strony jego rodaków, bo schorowany jest bardzo a ta zgryzota mu nie pomaga w spokojnym czekaniu do Bóg wie kiedy. Pozdrawiam ciepło AM.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety na odpowiedź czy jakąkolwiek reakcję ze strony INPS w przypadku wniosku o przyznanie emerytury łączonej czeka się zazwyczaj bardzo długo, więc sytuacja męża, aczkolwiek frustrująca, nie dziwi. Trzeba uzbroić się w ogromną dozę cierpliwości i walić do INPS drzwiami i oknami, żądając przynajmniej udzielenia informacji na temat złożonego wniosku, w nadziei, że jego pracownicy będą mieli dość i w końcu się sprawą zainteresują, by pozbyć się natrętnego obywatela. Brzmi to absurdalnie, ale niestety takie są realia włoskie.

      Oprócz wysyłania monitów przez ZUS radziłabym też dzwonić co jakiś czas na infolinię INPS (+39 06 164164) - konsultanci mają wgląd do systemu, więc po wpisaniu codice fiscale powinien wyskoczyć wniosek o przyznanie emerytury i status sprawy. Warto też podczas każdej takiej rozmowy poprosić konsultanta o przesłanie ponaglenia.

      Jeśli chodzi o możliwość zalogowania się na stronie INPS, mąż jako obywatel Włoch posiadający włoski dowód tożsamości - zakładam, że posiada włoski dowód osobisty lub paszport - może wyrobić sobie włoski profil zaufania zwany SPID-em, co jest szybszą procedurą niż oczekiwanie na PIN:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2020/09/spid-klucz-dostepu-do-usug.html

      Gdy uda się już mężowi uzyskać dostęp do strony INPS, za pomocą SPID-u lub kodu PIN, oprócz sprawdzenia włoskiego wyciągu składkowego (który jednak w tej fazie na niewiele się przyda, INPS te dane posiada i wie, jaka jest sytuacja męża) może on wysyłać stamtąd wiadomości do INPS, na które urząd musi odpowiadać i z doświadczenia wiem, że odpowiada.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...