14 sierpnia 2013

DOBROWOLNA REJESTRACJA W SSN DLA OSÓB NIE MAJĄCYCH PRAWA DO OPIEKI ZDROWOTNEJ WE WŁOSZECH




Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 r.
 
W niektórych przypadkach obywatele UE zamieszkali na stałe we Włoszech nie mają prawa do korzystania z włoskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak Włosi – chodzi o osoby, które nie mieszczą się w kryteriach, które opisałam w artykule o prawie do opieki zdrowotnej. Wielu Polaków będących w takiej sytuacji nie posiada polskiej EKUZ, gdyż nie płacą oni składek ubezpieczeniowych w Polsce, więc EKUZ im nie przysługuje, a polski NFZ nie zwraca im kosztów ewentualnego leczenia we Włoszech.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę na ten problem, tym bardziej, że w tym przypadku obywatele Unii są gorzej traktowani niż obywatele państw spoza UE, którym nawet w przypadku nielegalnego pobytu (a więc braku pozwolenia na pobyt) przysługuje tzw. kod STP (Straniero Temporaneamente Presente – cudzoziemiec czasowo przebywający we Włoszech), dzięki któremu uzyskują oni prawo do opieki zdrowotnej, której koszty zostają wpisane do osobnych rozliczeń. Wraz z naszym wejściem do Unii straciliśmy tę możliwość, dlatego Ministerstwo w dniu 19 lutego 2008 r. wydało okólnik nr DGRUERI/II/3152-P/I.3.b/1, w którym „zachęca” wszystkie regiony do zapewnienia podstawowej opieki zdrowotnej obywatelom UE, którzy nie spełniają warunków pozwalających na rejestrację w SSN i wydania im kodu ENI (Europeo Non Iscritto – obywatel UE nie zarejestrowany w SSN), który zastępować ma kod STP.

Dodatkowo obywatele państw spoza UE mają możliwość dobrowolnej, odpłatnej rejestracji w SSN (iscrizione volontaria al SSN), więc w celu uniknięcia dyskryminacji obywateli UE pod tym względem, niektóre regiony umożliwiają tego typu rejestrację również obywatelom Unii. Jest to o tyle przydatne, że jeśli chcecie się zameldować we Włoszech „z wyboru”, przedstawiając odpowiednie środki na utrzymanie, musicie wykupić również ubezpieczenie zdrowotne.


Nie istnieje wykaz regionów umożliwiających dobrowolną rejestrację w SSN obywatelom UE, musicie więc sprawdzić to u źródła, a więc na stronie ASL lub kontaktując się bezpośrednio z urzędem. Uprzedzam, że niektóre regiony pozwalają na odpłatną rejestrację tylko osobom już zameldowanym na swoim terenie, a to przekreśla możliwość wykorzystania tego faktu jako polisy zdrowotnej wymaganej przy składaniu wniosku o zameldowanie.

  
Koszty

Ustawa budżetowa na 2024 rok namieszała w przepisach i znacznie podniosła koszt rejestracji. Pisząc "znacznie" mam na myśli niewiarygodną wręcz podwyżkę, bo z około 150-400 euro (w zależności od sytuacji) do minimum... 700-2000 euro. Tak, dobrze przeczytaliście. A to oznacza, że tego typu rejestracja niekoniecznie i nie zawsze jest opłacalna i czasem warto zastanowić się nad wykupieniem prywatnej polisy zdrowotnej, zgodnej z Waszymi potrzebami.

Przyznam, że początkowo miałam spore wątpliwości, czy podwyżka powinna być nakładana również na obywateli państw UE,  gdyż że art. 240 ustawy budżetowej nr 213/2023 wprowadza zmiany do ustawy nr 286/1998 o pobycie we Włoszech imigrantów spoza UE (konkretnie do art. 34). Niestety kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia wydało okólnik nr 14724 z dnia 15.01.2024 r., w którym potwierdza, że nowe kwoty za rejestrację dotyczą również nas.

Większość regionów uzależnia wysokość opłaty rocznej od dochodu uzyskanego w roku poprzednim, zarówno we Włoszech, jak i za granicą:

  • 7,50% w przypadku dochodów nie przekraczających 20658,28 euro
  • 4% od nadwyżki z 20658,28 euro do maksymalnie 51645,69 euro dochodu

To nie wszystko - przepisy ustalają też kwotę minimalną, jaką musicie zapłacić:

  • 2000 euro w przypadku osób dysponujących odpowiednimi środkami na utrzymanie (do 2023 roku wynosiła ona 387,34 euro)
  • 1200 euro w przypadku tzw. au-pair (poprzednio 219,49 euro)
  • 700 euro w przypadku studentów nie uzyskujących dochodów innych niż stypendia czy zasiłki wypłacane przez włoskie urzędy publiczne (poprzednio 149,77)

Wprawdzie do zameldowania we Włoszech studentom wystarczy polska EKUZ, jednak pamiętajcie, że pokrywa ona jedynie koszty leczenia w nagłych wypadkach, więc jeśli chcecie mieć prawo do lekarza rodzinnego, badań diagnostycznych, wizyt specjalistycznych, lekarstw na takich samych zasadach, jak obywatele włoscy, EKUZ nie wystarczy.


REJESTRACJA WAŻNA JEST DO 31 GRUDNIA KAŻDEGO ROKU, A OPŁATA JEST TAKA SAMA, BEZ WZGLĘDU NA TO, CZY REJESTRUJECIE SIĘ W STYCZNIU, CZY W LISTOPADZIE!


49 komentarzy:

  1. Natknelam sie ostatnio na problem: do tej pory mialam kontrakt 2-letni co.co.co. we Wloszech, teraz podpisalam nowy kontrakt assegno di ricerca, na podstawie ktorego nie przysluguje mi wloska opieka zdrowotna. Dokonalam dobrowolnego wpisu (Trentino jest jednym z regionow, ktore to umozliwia) i bylam zszokowana, gdy dowiedzialam sie, ze mimo iz zaplacilam skladke w wysokosci 7.5% od zeszlorocznego dochodu (!!!!!), to opieka zdrowotna obowiazuje mnie tylko na terenie Wloch, a nie innych krajow UE. Wydaje mi sie to absurdalne, czy naprawde prawo unijne takich przypadkow nie reguluje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi - z jednej strony osoba zarejestrowana we włoskim systemie służby zdrowia powinna mieć dokładnie takie same prawa jak osoby, którym opieka zdrowotna przysługuje z racji np. płacenia składek, z drugiej na stronie włoskiego Ministerstwa Zdrowia napisane jest jedynie, że dobrowolna rejestracja daje prawo do opieki medycznej na terenie Włoch. Teoretycznie okazanie włoskiej karty zdrowia np. w Polsce powinno skutkować uzyskaniem pomocy na koszt SSN, ale nie mogę z całą pewnością powiedzieć, że SSN odmówi później pokrycia tychże kosztów.

      Usuń
  2. Pracuje na stale w itali jade do Polski chruje w Polsce co mam dostraczyc do zakldadu pracy w itali?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ciągu dwóch dni musisz poinformować pracodawcę o chorobie, przesyłając mu kopię polskiego zwolnienia lekarskiego. Ale to nie wszystko - to, że przebywasz za granicą, nie zwalnia Cię z obowiązku poinformowania o chorobie INPS, w przeciwnym wypadku nie zostanie Ci wypłacone chorobowe. Musisz więc udać się w ciągu 3 dni do odpowiedniej instytucji polskiej (ZUS) ze zwolnieniem lekarskim oraz włoską kartą ubezpieczenia zdrowotnego (tessera sanitaria), a ZUS prześle do INPS całą dokumentację, używając do tego odpowiednich druków europejskich. Pamiętaj, że ZUS ma też prawo przeprowadzić kontrolę, której wyniki również będzie mógł przekazać do INPS.

      Usuń
    2. Kopie zwolnienia lekarskiego trzeba przetlumaczyc na Jezyk Wloski?

      Usuń
    3. Kopia dla INPS (ta przekazywana przez ZUS) nie musi być tłumaczona, o tłumaczenie zadba INPS po otrzymaniu zwolnienia. Pracodawca natomiast ma jak najbardziej prawo zażądać tłumaczenia (zwykłego, możesz sam go dokonać).

      Usuń
  3. Jestem zatrudniony we Włoszech od kilku lat, od 6 miesięcy jestem w Polsce na L4, które przesyłam do Włoch. Jaki jest maksymalny okres przez który można chorować, jak długo będzie wypłacane świadczenie chorobowe przez INPS?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Generalna zasada jest taka, ze INPS wypłaca chorobowe maksymalnie przez 180 dni w roku kalendarzowym.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. A co w takim razie dalej? Czy jak będę wysyłać L4 powyżej tych 180 dni to nie będzie mi INPS płacić? czy wtedy firma może mnie zwolnić dyscyplinarnie?

      Usuń
    3. Po przekroczeniu 180 dni nie przysługuje Ci dalszy zasiłek chorobowy. Jeżeli chodzi o mozliwosc zwolnienia Cie z pracy, wszystko zależy od branży, w której pracujesz - musisz sprawdzić, co jest zapisane w "Twoim" kontrakcie zbiorowym (CCNL) w odniesieniu do prawa do zachowania miejsca pracy podczas choroby. Nazywa się to "periodo di comporto" i oznacza, ze przez określony okres pracodawca nie może zwolnic pracownika przebywającego na chorobowym - po jego upłynięciu może to zrobić. Np. kontrakt zbiorowy branży handlu i usług przewiduje 180 dni "okresu ochronnego", a w transporcie i logistyce 245 lub 365 dni, w zależności od stażu pracy.

      Usuń
  4. Witaj jest taka sytuacja...moj chlopak chce zameldowac mnie w swoim mieszkaniu, brakuje mi tylko ubezpieczenie zdrowotnego. Postanowilam wiec ze zrobie dobrowolne ubezpieczenie w ASL (oddzial w Cagliari),ktore jest tansze niz to w prywatnych firmach. W gmienie potwierdzili,ze moge ubezpieczyc sie dobrowolnie wlasnie w ASL. Z kolei w ASL powiedzieli,ze najpierw musze byc zameldowania??!!! Hello, cos tu nie gra!! Wydaje mi sie, ze nie maja racji. Na jak przepis moge sie powolac,zeby uswiadomic im,ze sie myla?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety wielu urzędników pracujących w ASL wymaga zameldowania od osób chcących się odpłatnie zarejestrować w SSN - jest to żądanie bezpodstawne, gdyż żaden przepis nie stanowi, że musisz być już zameldowana we Włoszech, tym bardziej, że nie miałoby to większego sensu, biorąc pod uwagę, że dobrowolna rejestracja w SSN ma być m. in. alternatywą dla prywatnej polisy zdrowotnej.

      Spróbuj wyjaśnić w ASL, że nie możesz wykazać zameldowania, gdyż aby się zameldować, musisz wykazać posiadanie ubezpieczenia, więc powstaje błędne koło, a wykupienie prywatnej polisy oznacza poniesienie dwa razy tych samych kosztów, na co naraża Cię właśnie upór ASL, która nie chce Cię odpłatnie zarejestrować. W przypadku dalszej odmowy nie ruszaj się sprzed okienka bez otrzymania pisemnej odmowy przyjęcia wniosku o rejestrację - pozwoli Ci to na złożenie odwołania (polecam: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html), a jeśli i to nie pomoże, to ewentualnie zgłosiłabym sprawę do Solvitu:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/solvit-gdy-wszystko-inne-zawiedzie.html

      Usuń
  5. dzieki za szybko odpowiedz, jutro zamierzam udac sie tam ponownie i tym razie nie pozwolic sie odbrawic z kwitkiem. Czy w tym kraju urzednicy beda kiedys kompetenti!!???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na ostatnie pytanie odmawiam udzielenia odpowiedzi. :)

      Usuń
  6. Niestety dzisiaj również nie udało mi się nic załatwiać, a na dodatek urzędniczka była jeszcze bardziej niemiła i odmówiła mi pisemnej odpowiedzi (mówiąc po prostu,że takiej nie może wystawić) jak i rozmowy z jej przełożonym. Jak powiedziałam,że prawo stanowi inaczej, drwiąc sobie ze mnie, dodała,że chce zobaczyć ten przepis. Oj było ostro. Może ostatecznie zdecyduje się na ubezpieczenie w prywatnej firmie, ale mimo tego chciałabym jednak udowodnić im,że się mylą. Być może ona jako urzędnik nawet nie ma świadomości jakie jest prawo, a ma jedynie odgórnie jakoś przyjęte żeby utrudniać ludziom wykupienie tego ubezpieczenia.Nie rozumiem, przecież to ja sama sobie za nie pracę!!! Myślę żeby pójść do CAF, może oni jakoś pomogą mi w tej sprawie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdy kilka lat temu "moja" ASL nie chciała zarejestrować mnie na czas nieokreślony, mimo zasad wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia, wysłałam faks z żądaniem wyjaśnień. Zadzwoniła do mnie kierowniczka i rzeczywiście wyjaśniła mi, dlaczego zdecydowali rejestrować wszystkich obywateli UE tylko na rok - półtora miesiąca później zadzwoniła ponownie, zapraszając mnie do urzędu w celu rejestracji na czas nieokreślony, gdyż moje pismo dotarło do dyrektora administracyjnego ASL i zarządził on zmianę procedur wewnętrznych. :)

      Innym razem udało mi się dopiąć swego, zwracając się o pomoc do rzymskiego rzecznika praw obywatelskich, którego urząd gminy musiał odpisać, po czym otrzymałam telefon z zaproszeniem do urzędu. :)

      Jak widzisz, warto próbować, bo wcale nie jest powiedziane, że nie dopniesz swego. CAF ani patronato nie zajmują się zazwyczaj tego typu sprawami, ale oczywiście możesz zapytać. Powodzenia!

      Usuń
  7. DLACZEGO : OD TEGO TYGODNIA TZN PONIEDZALKU : ZMINILO SIE TZN TRZEBA PLACIC ZA ANALIZY I WSZYSTKIE WIZYTY SPECEJALISTYCZNE : DLACZEGO ? ZOSTALO ZNIESONE LESENCJONE : CO JESTEM NA RENCIE SOCJALNEJ I MAM PLACIC ! WSZYSTKIE BADANIA I WIZYTY ! A RENTY STOJA : PROSZE O ODP POMIMO REDITO 0 GDZE MAMY ISC O POMOC TRZEBA UMIERAC ! POMOCY NIE MA POZDRAWIAM : DZENKUJE

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic mi nie wiadomo, by zmieniły się przepisy dotyczące zwolnienia z opłat ze względu na niskie dochody - czy przypadkiem nie musisz odnowić wpisu do wykazu osób zwolnionych? To nie jest zwolnienie przysługujące bezterminowo, co jakiś czas trzeba przedstawiać w ASL dokumenty dowodzące, że nadal masz do niego prawo. Skoro pobierasz emeryturę socjalną (assegno sociale), nie widzę powodu, by ASL odmówiła Ci wpisu.

      Usuń
    2. BYLAM WCZORAJ U LEKARZA : BAZY : POWIEDZALA MNIE SEKRETARKA ZE : OD PONIEDZALKU PLACI SIE BADANIA : KRWI I WIZYTY : SPECJALISTYCZNE : ZAWSZE PISALA MNIE : M: NA BADANIA A TERAZ NIE MOZE ! POWIEDZALA TAKIE ZAZADZENIE OD PONIEDZALKU : MAMY : JA I MAZ LESECJONE DO 2024R ON JEST CUKRZYK : NO I TERZ TRZEBA PLACIC : CHYBA ZE MAM STARE ZLECENIA TAK TO MOGE ISC BEZPLATNIE CHYBA MNIE NIE OLKAMALA : POZDRAWIAM I PROSZE O RZETELNA ODP 25ZMIENILY SIE SYTACJE : PROSZE O ODP

      Usuń
    3. Nie bardzo rozumiem, kto takie zarządzenie wydal i na jakiej podstawie - na Waszym miejscy zadzwoniłabym lub poszłabym do ASL, gdzie zostało Wam przyznane zwolnienie i poprosiła o wyjaśnienie sytuacji. Powtarzam, przepisy dotyczące zwolnienia z opłat za leczenie nie uległy zmianie, ale nie mogę wypowiadać się na temat procedur poszczególnych ASL, gdyż każdy region inaczej zarządza swoimi finansami przeznaczonymi na sluzbe zdrowia.

      Usuń
  8. Cry koszty, o których mowa w tym artukule są kosztami miesięcznymi czy rocznymi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to opłata roczna, przy czym podkreślam ostatnie zdanie artykułu:

      "REJESTRACJA WAŻNA JEST DO 31 GRUDNIA KAŻDEGO ROKU, A OPŁATA JEST TAKA SAMA, BEZ WZGLĘDU NA TO, CZY REJESTRUJECIE SIĘ W STYCZNIU, CZY W LISTOPADZIE!"

      Usuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam, mam podobny problem jak moja poprzedniczka, który rozbija się o błedne koło nieporozumienia pomiędzy ASL a Comune. Ale zaczne od początku. Mieszkam we Toskanii od maja 2016 roku, przeprowadziłam sie tu z Angli, gdzie pracowałam i płaciłam skladki, w zwiazku z tym przyjechałam tutaj z Angielską EKUZ. Jako że od kilku miesięcy nie płacę juz składek w UK, jestem w ciaży (5 tydz) stwierdziłam z narzeczonym, ze czas postarac sie o rezydenta i konkretne ubezpieczenie. I tu zaczął sie problem. W ASl powiedziano mi ze musze miec rezydenta, aby zapisać sie dobrowolnie do ich służby zrowia. W Gminie powiedziano mi, ze musze mieć ubezpieczenie na rok pokrywające koszta opieki szpitalnej, aby dostać rezydenta.
    W ASL ostatecznie poszli mi na ręke rejestrując mnie, z zaznaczniem ze jak w ciagu tygodnia nie bede miec rezydenta to ubezpieczenie przepadnie (choć nie wiem co sie ma stać z tymi 149 euro które zapłaciłam), też przepadną?
    Nir zważając na te groźby (bo dlaczego nie miałabym dostać meldunku, skoro mam ubezpieczenie) pobiegłam do gminy, żeby sie dowiedzieć, że żeby dostac meldunek i tak muszę wykupić prywatne ubezpieczenie na rok bo oni nie moga uznać tego z ASL. Uzasadnienie jest takie, ze dobrowolne zapisanie sie do SSN jest dla osób które chcą mieć Włochy jako miejsce zamieszkania (domicilio) a nie zarejestrowania. Rozmowa trwala ponad godzine. Na moje słowa ze Asl mi zamnknie moje ubezpieczenie za tydzien zareagowały z niedowierzaniem. Nic nie mogą zrobic. Takie jest prawo. Musze kupic drugie ubezpieczenie.
    Czy jest prawo, które mówi ze dobrowolne ubezpieczenie z ASL nie moze służyć do ubiegania się o meldunek? Czy bez rezydenta moj wniosek o zapisanie sie do SSN zostanie odrzucony?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety kwestia dobrowolnej rejestracji w SSN regulowana jest na szczeblu regionalnym, więc zasady ustalane są przez poszczególne regiony. Na stronie florenckiej ASL (http://www.asf.toscana.it/index.php?option=com_content&view=article&id=1082:iscrizione-volontaria&catid=61:stranieri&Itemid=84) zaznaczone jest, że opcja ta przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które są już w Toskanii zameldowane lub złożyły wniosek o zameldowanie, z wyjątkiem au-pair, studentów i "personelu" kościelnego. Moim zdaniem jednak, skoro zapłaciłaś za roczne ubezpieczenie, ASL nie może Ci go "odebrać" po tygodniu, bo niby na jakiej podstawie?

      Urząd gminy z kolei zdecydowanie wykracza poza obowiązujące przepisy - ustawa nr 30/2007, stanowiąca podstawę prawną w przypadku kwestii pobytu we Włoszech obywateli UE, przewiduje, że musisz wykazać posiadanie polisy zdrowotnej LUB INNEGO UBEZPIECZENIA POKRYWAJĄCEGO KOSZTY LECZENIA NA TERYTORIUM WŁOCH (art. 7 p. 1 b):

      http://www.camera.it/parlam/leggi/deleghe/07030dl.htm

      Odpłatna rejestracja w ASL zapewnia Ci taką samą opiekę zdrowotną, jaką mają zagwarantowaną obywatele włoscy, urząd więc nie może (!) odmówić jej uznania, nie ma do tego podstaw prawnych. Jeśli mimo to urzędnicy nie będą chcieli przyjąć Twojego wniosku o zameldowanie, zażądaj odmowy na piśmie, po czym złóż formalne odwołanie (w razie potrzeby mogę pomóc w jego napisaniu):

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html

      Usuń
  11. Witam serdecznie, po pierwsze bardzo dziękuję za ten rewelacyjny blog. Mieszkam we Włoszech od miesiąca i muszę przyznać, że ciężko się tutaj ogarnąć bez znajomości języka włoskiego. Mam sporo problemów administracyjnych i ten blog rozwiewa wiele wątpliwości. Próbuję od jakiegoś tygodnia ustalić czy można dobrowolnie przystąpić do SSN w Umbrii ale do chwili obecnej nic nie udało mi się ustalić. Czy ma może Pani jakieś informacje w tej kwestii? Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc. Co prawda firma mojego partnera, z którym tutaj przyjechałam na 2 letni kontrakt, miała zapewnić mi ubezpieczenie zdrowotne ale do chwili obecnej wciąż nie jestem ubezpieczona a nie lubię takiej sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety na żadnej ze stron ASL Umbria nie znalazłam informacji potwierdzającej możliwość dobrowolnej rejestracji dla obywateli UE przebywających tu z wyboru. Najlepiej będzie, gdy skontaktujesz się bezpośrednio z "Twoim" oddziałem ASL i zapytasz, czy taka opcja istnieje.

      Usuń
  12. Cześć :) czy jeśli jestem tu na aupair, zeby wykupic ubezpieczenie ssn musze być zameldowana? Czy wystarczy ze jestem zgłoszona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od zasad obowiązujących w Twoim regionie, radzę zapytać bezpośrednio w ASL, w której chciałabyś się zarejestrować.

      Usuń
  13. Czy to możliwe że kwota ubezpieczenia jest zależna od przychodów z poprzedniego roku? (również tych otrzymywanych w Polsce) znalazłam taki zapis na formularzu otrzymanym w szpitalu jeśli chodzi właśnie o iscrizione volontaria. Z tego co zrozumialam przy dochodzie do 20 000 eur /rok faktycznie płaci się 380 eur, przy wyższych dochodach już procentowo i stawka rośnie. Czy to możliwe (region Piemonte)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest to możliwe i wiem, że w Piemoncie tak właśnie to wygląda - regiony mają pewną swobodę w ustalaniu sposobu wyliczania opłaty za dobrowolne ubezpieczenie i Piemont z tego skorzystał.

      Usuń
  14. Witam, istnieje możliwość rejestracji w Abruzji (z trudem) - sytuacja tak jak w Piemoncie, opłata zależna od dochodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za cynk, niestety na stronach abruzyjskich ASL nie znalazłam aktualnych informacji na ten temat - ASL 2 (Chieti) ma na stronie zasady regionalne z lat 2014/2015 (lepszy rydz niż nic), natomiast ASL Pescara radośnie twierdzi, że obywatele UE muszą okazać "nieturystyczne" pozwolenie na pobyt lub pokwitowanie złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt wydane przez kwesturę... :D

      Usuń
  15. hej Dee, zmień link do toskańskiego SST
    taki jest teraz
    www.uslcentro.toscana.it/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, zmieniłam na inny, gdyż potrzebny jest dokładny link do strony z informacją potwierdzającą możliwości dobrowolnej rejestracji. :)

      Usuń
  16. Byłam w Asur zapytać, jak wygląda sprawa iscrizione volontaria, powiedzieli mi, że muszę zrobić 730. Może to mieć sens? Nie mam dochodu od 2 lat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nie ma to żadnego sensu. Jeśli, jak się domyślam, chodzi o to, że w zależności od dochodu zmienia się kwota opłaty rocznej, to na pewno urząd nie może się domagać od Ciebie przedstawienia w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego. Powinno wystarczyć Twoje oświadczenie pisemne (autodichiarazione), że nie uzyskujesz dochodów.

      Usuń
  17. Dzień dobry, czy dobrze rozumiem, że koszt 387,34 euro to jest za cały rok?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To opłata pokrywająca rok kalendarzowy - jak wyjaśniłam w artykule, jest ona taka sama bez względu na to, w jakim miesiącu się zarejestrujesz.

      Usuń
  18. isee dsu rinnovo
    witam dostalam informacje iż mozna odnowic isee dsu internetowo na stronie inps weszlam tam ale nie moge sobie poradzic z tym tematem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie potrzebowałam ISEE, nie mam więc w tym zakresie doświadczenia i niestety nie mogę pomóc.

      Usuń
  19. Iscrizione volontaria obowiązuje tez w Ligurii i jest związane z wysokością dochodów.
    Zastanawia mnie jedna rzecz do której zobowiązuje mnie urzędnik tutejszego ASL. Mianowicie żąda ode mnie zaświadczenia z urzędu polskiego zaświadczenia o wysokości dochodów. Zgodnie z moją wiedzą, w celu unikania podwójnego opodatkowania deklaracje o wysokości dochodów składa się jedynie w kraju zameldowania, czyli w moim przypadku we Włoszech. Czy takie żądanie jest zasadne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zeznanie podatkowe składa się w kraju, w którym ma się taki obowiązek - nie jest do końca tak, że rozliczasz się tylko w kraju stałego zamieszkania, bo to zależy od danej sytuacji i uzyskiwanych dochodów. Jeżeli np. w tym samym roku podatkowym uzyskałeś dochody we Włoszech i w Polsce, musisz rozliczyć się nie tylko we Włoszech (gdzie mieszkasz), ale również w Polsce, gdzie włoskie dochody posłużą do wyliczenia progu podatkowego dla polskiego dochodu. To taka dygresja. ;)

      Jeżeli wewnętrzne procedury ASL przewidują, że należy wymagać przedstawienia dokumentów poświadczających zagraniczne dochody, to nie można tego urzędnikom zabronić, gdyż są to informacje, których nie mogą uzyskać samodzielnie, jak w przypadku dochodów uzyskanych we Włoszech. Jeśli nie składałeś w Polsce zeznania podatkowego, bo byłeś z tego obowiązku zwolniony i zwyczajnie nie posiadasz PIT-u, możesz przedstawić inny dokument poświadczający uzyskane dochody. Niestety nie znam polskich przepisów, nie mogę więc zasugerować przykładowej, alternatywnej dokumentacji.

      Usuń
  20. Czesc,
    Czy dobrowolna oplata dotyczy tylko osob doroslych? Jak jest z malymi dziecmi? ( 3 lata i 1 rok)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieci nie mają niezależnego prawa pobytu, bo pozostają na utrzymaniu rodziców bądź opiekunów, więc powinny być wliczone do ich rejestracji rocznej. Ponieważ jednak mowa o zasadach regionalnych, dla pewności radzę zapytać bezpośrednio w ASL, w której macie zamiar się zarejestrować.

      Usuń
  21. Witam i z góry przepraszam za głupie pytanie. Jeżeli posiadam we Włoszech p. Iva regime forfettario (I nigdy nie rejestrowałam się w żadnych instytucjach aby uzyskać tessera sanitaria - przed otwarciem p. Iva albo pracowałam jako dipendente albo byłam rok rocznie dopisywana do ubezpieczenia męża Włocha), to mnie te podwyżki nie obowiązują prawda? Czy wpłyną te podwyżki na wysokość contributi INPS, które opłacam rocznie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żadne pytanie nie jest głupie. :) Opisane w tym artykule przepisy dotyczą tylko i wyłącznie osób, które nie mają we Włoszech prawa do opieki medycznej, skoro więc prowadzisz działalność gospodarczą, to nie musisz się nimi przejmować. Nie mają one też nic wspólnego ze składkami na ubezpieczenie społeczne ani w ogóle z INPS, gdyż INPS nie zajmuje się opieką zdrowotną - we Włoszech nie istnieje składka zdrowotna, system ochrony zdrowia jest finansowany z regionalnego podatku dochodowego (addizionale regionale IRPEF), którą opłacasz jako osoba samozatrudniona.

      Zastanawia mnie fakt, że nigdy nie rejestrowałaś się w ASL - to, że prowadzisz działalność czy też wcześniej byłaś zatrudniona na umowę nie oznacza, że byłaś automatycznie ubezpieczona i możesz korzystać z opieki medycznej. To Ty musisz się zgłosić do ASL, przedstawiając odpowiednie dokumenty, by zostać zarejestrowana w systemie i otrzymać kartę ubezpieczenia zdrowotnego (tessera sanitaria), w przeciwnym wypadku z punktu widzenia ASL nie istniejesz:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

      Nie wiem, co rozumiesz przez bycie dopisywaną do ubezpieczenia męża (rejestrowałaś się w ASL jako członek rodziny pozostający na utrzymaniu obywatela Włoch?), w każdym razie na Twoim miejscu skontaktowałabym się z ASL i sprawdziła, czy figurujesz jako osoba mogąca korzystać z opieki zdrowotnej.

      Usuń
  22. Dee, myślisz że jest szansa że wyjdzie jeszcze jakaś normatywa która to "naprostuje"? Moim zdaniem to absurdalne. Widziałam że sporo polityków kwestionuje owe zarządzenie w stosunku do obywateli UE. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno powiedzieć, na razie Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że przepisy dotyczą również obywateli UE, więc pozostaje czekać na ewentualny dalszy rozwój sytuacji.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...