12 czerwca 2013

DEPOZYT ZA WYNAJEM MIESZKANIA (CAPARRA)W 99% przypadków osoba wynajmująca swoje mieszkanie wymaga, by przyszły lokator wpłacił kaucję zwaną caparra. Wiele osób myli kaucję z zaliczką i w ten sposób ją tłumaczy, jednak są to dwie zupełnie różne sprawy i depozyt nie ma z zaliczką nic wspólnego.

Depozyt płaci się zazwyczaj w momencie podpisania umowy, wraz z opłatą za pierwszy miesiąc najmu. Właściciel może zażądać od Was równowartości od 1 do maksymalnie 3 miesięcy wynajmu mieszkania – jeśli żąda większej sumy pieniędzy, robi to wbrew przepisom.

Kaucja służy zabezpieczeniu właściciela przed ewentualnymi szkodami wyrządzonymi w mieszkaniu przez lokatora – jeśli w momencie opuszczenia przez Was lokalu tego typu szkody zostaną wykryte, koszt ich naprawy zostanie pobrany właśnie z depozytu. Pozostałą kwotę właściciel ma obowiązek Wam zwrócić – podkreślam to, gdyż wielu właścicieli zwleka ze zwrotem kaucji, a czasem wręcz odmawia jej zwrotu. Jest to niezgodne z przepisami, gdyż – jak wspomniałam wyżej – caparra nie jest zaliczką, a kaucją zwrotną i jako taka musi zostać zwrócona lokatorowi po zakończeniu najmu mieszkania.

Zdarza się, że właściciel zatrzymuje depozyt w przypadku, gdy lokator nie zapłacił mu należnego czynszu – z jednej strony nie powinien on służyć za zabezpieczenie przez Waszą niewypłacalnością (właściciel powinien Wam ją zwrócić, a ewentualne żądania finansowe powinien zgłosić osobno), z drugiej strony zwrot kaucji następuje w momencie, gdy ustalono, iż lokator wywiązał się z wszelkich zobowiązań zapisanych w umowie. A że jednym z tych zobowiązań jest regulowanie opłat za wynajem...

JAKIE SZKODY NIE MOGĄ STANOWIĆ PODSTAWY DO ZATRZYMANIA PRZEZ WŁAŚCICIELA DEPOZYTU?

Przede wszystkim, zgodnie z art. 1590 Kodeksu Cywilnego, nie może on wymagać od Was pokrycia kosztów „szkód” spowodowanych normalnym zużyciem mieszkania – ma ono zostać zwrócone właścicielowi w takim stanie, w jakim zostało oddane do użytku lokatorowi, przy czym zwykłe jego zużycie (np. wyblakłe dywany, dziury po zawieszonych obrazach czy rysy na ścianach) nie oznacza, że zdemolowaliście lokal i musicie pokryć koszty przywrócenia go do poprzedniego stanu. Wielu właścicieli wpisuje do umowy najmu klauzulę zobowiązującą lokatora do pomalowania mieszkania przed jego opuszczeniem, lecz zapis ten jest nieważny, co potwierdził w 2002 r. Sąd Kasacyjny wyrokiem nr 11703/2002. Oczywiście liczy się tutaj zdrowy rozsądek – jeśli wynajmowaliście dane mieszkanie przez 30 lat, to od czasu do czasu ściany wymagają pomalowania, więc jeśli tego nigdy nie zrobiliście, to wypadałoby je pomalować przed opuszczeniem mieszkania.

Nie pokrywacie też kosztów napraw związanych z sytuacjami, w wyniku których powstały szkody nie związane w żaden sposób z użytkowaniem przez Was mieszkania. Do takich sytuacji należy np. pęknięcie rury w ścianie i jej zalanie czy też dziura w dachu – wszelkie koszty związane z naprawą tego typu szkód ponosi właściciel mieszkania, gdyż są to tzw. naprawy nadzwyczajne (manutenzione straordinaria).
 

Zazwyczaj w momencie przekazywania kluczy do mieszkania nowemu lokatorowi sporządza się coś w rodzaju protokołu zdawczego (verbale di consegna), w którym opisuje się stan lokalu oraz wymienia wszystkie elementy umeblowania oraz urządzenia, które się w nim znajdują. Służy to właśnie temu, by w momencie wyprowadzki lokatora można było obiektywnie ocenić stan mieszkania w odniesieniu do stanu, w jakim został on mu powierzony.


ODSETKI

Musicie też wiedzieć, że od depozytu przysługują Wam odsetki, tzw. interessi legali, ustalane co roku przez włoskie Ministerstwo Skarbu Państwa. Teoretycznie powinny one być Wam wypłacane na koniec każdego roku, jednak najczęściej lokatorzy umawiają się z właścicielami, że zostaną one wypłacone w momencie zwrotu kaucji, czyli po zakończeniu wynajmu.

Ponieważ wysokość odsetek jest zmienna, aby obliczyć wysokość należnych Wam odsetek, musicie sprawdzić, ile wynosiły one na każdy poszczególny rok wynajmu. Bardzo pomocne są w tym programy, które znajdziecie w internecie (np. tutaj) – wystarczy wpisać wysokość wpłaconej kaucji oraz datę początkową i końcową umowy najmu, a program sam obliczy końcową kwotę, jaką musi zwrócić Wam właściciel.

UWAGA! Jeśli podpisana przez Was umowa zawiera zapis, że od wpłaconego depozytu nie przysługują odsetki, musicie wiedzieć, że klauzula ta jest niezgodna z przepisami, a więc nieważna – potwierdza to wyrok Sądu Kasacyjnego nr 12117 z dnia 19.8.2003 r.

CO  ZROBIĆ, GDY WŁAŚCICIEL ODMAWIA ZWROTU DEPOZYTU?

Najlepiej umówić się z właścicielem, że caparra zostanie Wam zwrócona w momencie oddania przez Was kluczy do mieszkania (najlepiej zapisać to w umowie najmu) – spiszecie wówczas protokół zdawczy (verbale di riconsegna), gdzie wymienione zostaną ewentualne szkody, za które musicie zapłacić wraz z szacowanymi kosztami. Jeśli właściciel nie będzie chciał dotrzymać ustalonych warunków, usprawiedliwiając to np. oczekiwaniem na przyjście rachunków za ostatnie miesiące (które musicie zapłacić, więc planuje pokryć je z kaucji), a później będzie bezpodstawnie zwlekał z oddaniem Wam depozytu, macie pełne prawo domagać się zwrotu na drodze sądowej (tzw. decreto ingiuntivo). Zanim jednak do tego dojdzie, radziłabym wysłać właścicielowi (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru) wezwanie do zapłaty, w którym zaznaczycie, ze jeśli w ciągu określonego okresu nie otrzymacie zwrotu kaucji, zwrócicie się do adwokata i spotkacie się w sądzie.


Prawo do otrzymania zwrotu depozytu przedawnia się po 10 latach od momentu rozwiązania umowy najmu, natomiast prawo do otrzymania należnych odsetek od depozytu po 5 latach – tyle macie czasu na wytoczenie ewentualnej sprawy właścicielowi mieszkania.


6 komentarzy:

 1. Witam serdecznie... Dziękuję za świetny blog bardzo przydatne i pomocne artykuły :) Ja mam pytanie związane z (Deposito cauzionale) Articolo 3 w mojej umowie o wynajem mieszkania jest napisanie cytuje ... A garanzia delle obbligazioni assunte col presente contratto, il conduttore versa al locatore che con la firma del contratto ne rilascia quietanza una somma di E1.000,00 pari a 2 mensiltà del canone, non imputabile in conto canoni e produttiva salvo che la durataa contrattuale minima non sia superiore ad anni quttro,ferma la proroga del contratto per due anni di interessi legali, riconosciuti al conduttore al termine di ogni anno di locazione. Il deposito cauzionale cosi costituito viene reso al termine della locazione, previa verifica sia dello stato dell'unità immobiliare sia dell'osservanza di ogni obbligazione contrattuale. Co oznacza ten zapis? Dziękuję za odpowiedz Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Dorota,

   jest to część kontraktu "wzorcowego" odnosząca się do odsetek przysługujących od depozytu:

   - w ramach depozytu wpłacasz 1000 euro (równowartość dwóch miesięcy najmu)
   - od depozytu przysługuje wyplata odsetek na koniec każdego roku
   - wyjątek stanowi sytuacja, gdy początkowy okres trwania umowy jest dłuższy niż 4 lata (umowa "a canone concordato" najczęściej podpisywana jest na okres 3+2 lat, ale zgodnie z uzgodnieniami regionalnymi może być podpisana tez na 4+2, 5+2, 6+2 itd.) - wówczas odsetki nie przysługują. I tu moja uwaga: nie jestem do końca przekonana, czy ten zapis jest zgodny w wyrokiem Sadu Kasacyjnego, o którym pisałam w artykule, ale to już pytanie do prawnika.
   - depozyt zostanie Ci zwrócony po wygaśnięciu umowy najmu, po sprawdzeniu, czy mieszkanie jest w dobrym stanie i nie trzeba naprawiać żadnych szkód (wtedy koszt naprawy zostanie pokryty z depozytu) oraz pod warunkiem, ze wywiązałaś się z zapisów umowy

   Usuń
  2. Witaj Dee.!! Otóż mam takie pytanie. Czy możemy mężem wynająć od znajomego mieszkanie na rok czasu ?? I jak to będzie działało. .na dłużej nie chcemy ryzykować gdyż praca nie pewna itd...poprawiam Cię mocno.Emi

   Usuń
  3. Pewnie, istnieją umowy krótsze niż 4+4 czy 3+2, ale musicie spełnić pewne warunki - pisałam o tym tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/wynajem-mieszkania-umowa-przejsciowa.html

   Usuń
 2. Dee, czy mogłabyś podać link lub zamieścić na blogu wzór umowy wzorcowej wynajmu mieszkania? Jakiś przykładowy druk (zgodny z prawem)? Pozdrawiam i z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapisy umowy zależą od jej rodzaju (4+4, 3+2, transitorio itd.) oraz od wybranej formy opodatkowania (np. tzw. cedolare secca), więc nie jest łatwo podać jeden uniwersalny przykład umowy. Możesz skorzystać np. z druku podanego w poniższym linku (contratto ad uso abitativo), jednak przeczytaj dokładnie cały tekst i sprawdź, czy odpowiada on Twoim wymaganiom:

   http://documentiutili.com/fac-simile-contratto-di-locazione-uso-abitativo-e-uso-commerciale

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...