24 maja 2013

PRACA SEZONOWA – LAVORO STAGIONALEJak sama nazwa wskazuje, umowy tego typu podpisywane są w przypadku prac wykonywanych „sezonowo”, których we Włoszech nie brakuje. Zgodnie z włoskimi przepisami, szczególne zasady związane w tego typu pracą można stosować głównie w przypadku branży rolniczej oraz turystyczno-hotelowej, a szczegółowy wykaz prac, które można określić jako sezonowe znajdziecie np. tutaj oraz dodatkowo w kontraktach zbiorowych danej branży.

Jeśli chodzi o rodzaj podpisywanej umowy, pracodawcy oferują okresową umowę na czas określony lub, w przypadku młodszych pracowników, umowę stażową (contratto di apprendistato) – oczywiście podpisanie umowy na czas nieokreślony jest, z racji specyfiki pracy ograniczonej do określonego okresu w ciągu roku, niemożliwe. Niektórzy pracodawcy próbują oferować umowy o projekt, jednak w większości przypadków jest to niezgodne z przepisami, gdyż jaki projekt można zlecić np. osobie zbierającej winogrona? Zebranie dwóch ton winogron w ciągu miesiąca?;) Dlatego jeśli potencjalny pracodawca proponuje Wam contratto a progetto, sprawdźcie dokładnie, czy ma on ku temu podstawy!

Umowa sezonowa na czas określony podlega takim samym przepisom, jak każda inna tego typu umowa. Oznacza to, że pracodawca płaci za Was składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, macie prawo do odprawy, płatnych nadgodzin, urlopu (oczywiście proporcjonalnie do okresu pracy), chorobowego i wszystkich innych świadczeń zagwarantowanych w kontrakcie zbiorowym danej branży. Zarówno Wy, jak i pracodawca, musicie też przestrzegać przepisów dotyczących rozwiązania umowy.

Umowa związana z pracą sezonową nie podlega zasadzie mówiącej, iż maksymalny czas trwania umowy na czas określony nie może przekroczyć łącznie 36 miesięcy. Oznacza to, że pracodawca może podpisywać z pracownikiem nieskończoną ilość umów na czas określony, gdyż jest to usprawiedliwione specyfiką branży.  Nie musi on też martwić się ilością podpisanych umów na czas określony w stosunku do ilości wszystkich pracowników przez niego zatrudnianych, gdyż tym limitom również nie podlega. Nie można przecież wymagać od właściciela hotelu, który pracuje na pełnych obrotach np. od maja do października, by zatrudniał na czas nieokreślony pracowników, dla których przez połowę roku nie ma pracy.

Jeśli jesteście zatrudnieni na podstawie tego typu umowy, pamiętajcie, że macie tzw. prawo pierwszeństwa (diritto di precedenza) w przypadku, gdy po wygaśnięciu umowy Wasz pracodawca chce zatrudnić kogoś do wykonywania obowiązków, które wykonywaliście na podstawie tej umowy. Musicie o tym poinformować pracodawcę w ciągu 3 miesięcy od wygaśnięcia umowy, gdyż prawo pierwszeństwa nie przysługuje Wam automatycznie. Prawo to utrzymujecie przez 12 miesięcy, tzn. jeśli od lipca do sierpnia 2012 roku sprzedawaliście lody na wybrzeżu adriatyckim i poinformowaliście pracodawcę, że chcecie skorzystać z prawa pierwszeństwa, musi on wziąć Was pod uwagę przy zatrudnianiu sprzedawców lodów do końca sierpnia 2013 roku.

UWAGA! Przeczytajcie uważnie kontrakt zbiorowy Waszej branży, gdyż ustawodawca pozwolił stronom podpisującym takie kontrakty ustalać odrębne zasady w kwestii prawa pierwszeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...