23 marca 2022

PODATEK OD ZAGRANICZNYCH OSZCZĘDNOŚCI I PRODUKTÓW FINANSOWYCH (IVAFE)

 

 

*** Zastrzegam, że nie jestem ekspertem podatkowym – w artykule podaję ogólne informacje na temat podatku IVAFE, bez zagłębiania się w detale, na których się po prostu nie znam i nie chcę wobec tego wprowadzać Was w błąd. Jeśli potrzebujecie porady dotyczącej Waszej konkretnej sytuacji, radziłabym zwrócić się do dobrego księgowego, który ogarnia kwestie zagraniczne (nie wszyscy się na tym znają).***


Czym jest IVAFE?

IVAFE (Imposta sul Valore delle Attività Finanziarie Estere) to podatek od zagranicznych inwestycji i oszczędności będących w posiadaniu osób mających rezydencję podatkową we Włoszech. Włoskim rezydentem podatkowym jest każda osoba, która jest we Włoszech zameldowana, przebywa we Włoszech przez ponad 183 dni w roku lub ma tu swój ośrodek interesów życiowych - wystarczy spełnić choć jeden z tych warunków, by podlegać obowiązkowi podatkowemu we Włoszech.

IVAFE jest nie tyle podatkiem dochodowym, co podatkiem od majątku – podobne podatki nakładane są na włoskie oszczędności, np. włoskie banki co roku automatycznie pobierają tzw. imposta di bollo z kont, na których zgromadzone saldo przekracza 5000 euro, a wysokość pobranego podatku jest dokładnie taka sama, jak wysokość IVAFE od kont zagranicznych, o czym za chwilę. Ponieważ włoski urząd skarbowy nie posiada bezpośredniego dostępu do informacji na temat produktów finansowych, jakie posiadacie za granicą, zobowiązuje Was do samodzielnego ich zgłoszenia i zapłacenia podatku.

 

Jakie oszczędności i produkty finansowe podlegają zgłoszeniu?

Produktów finansowych jest na świecie od smoka, więc trudno wymienić je wszystkie - najważniejsze z nich to:

  • rachunki bankowe
  • konta oszczędnościowe
  • wszelkiego rodzaju lokaty
  • książeczki oszczędnościowe
  • pożyczki
  • udziały w spółkach zagranicznych
  • konta emerytalne (z wyjątkiem obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego)
  • jednostki funduszy inwestycyjnych
  • polisy na życie
  • obligacje skarbowe
  • metale i kamienie szlachetne
  • dzieła sztuki
  • jachty

Źródło zgromadzonych na koncie bankowym czy oszczędnościowym środków nie ma znaczenia i nie zwalnia z obowiązku ich zgłoszenia.


Wysokość podatku

Wysokość IVAFE wynosi 0,2% wartości majątku, natomiast w przypadku rachunków bankowych i kont oszczędnościowych zasada jest następująca:

  • jeśli średnie saldo roczne w danym roku nie przekroczyło 5000 euro, nie podlega ono opodatkowaniu – liczy się saldo każdego konta osobno lub suma kont założonych w tym samym banku (np. jeśli w tym samym banku posiadacie rachunek i konto oszczędnościowe lub jedno konto własne i drugie wspólne)
  • w przypadku przekroczenia tej kwoty należy zapłacić 34,20 euro za każde konto

Zwolnienie z opodatkowania nie oznacza, że nie musicie zgłaszać zgromadzonych środków – nadal podlegacie obowiązkowi ich zgłoszenia, chyba że łączne saldo wszystkich posiadanych kont zagranicznych nie przekroczyło w danym roku 15000 euro. Czyli, dla przykładu:

  • jeśli macie trzy konta po 1000 euro każde, to nie musicie wypełniać części RW
  • jeżeli macie sześć kont w różnych bankach po 3000 euro każde, to wprawdzie nie musicie płacić IVAFE, ale musicie je zgłosić, wypełniając część RW

 

 Zgłoszenie i sposób zapłaty

Wartość oszczędności oraz inwestycji musi być podana w euro, zgodnie z kursem podawanym przez włoski urząd skarbowy.

By ułatwić życie podatnikom, urząd skarbowy uznał, że zgłoszenia zagranicznych oszczędności najlepiej dokonać w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, w terminie składania rozliczeń obowiązującym dla formularza Redditi PF. Musicie w tym celu wypełnić tzw. Quadro RW zeznania, przy czym nie znajdziecie go w formularzu 730 – jest to część wyżej wspomnianego formularza Redditi PF. Nie oznacza to, że nie możecie skorzystać z 730, który jest prostszy i pozwala na szybsze uzyskanie zwrotu podatku, jeśli takowy Wam przysługuje – możecie to zrobić, ale dodatkowo będziecie musieli przesłać część RW wraz z pierwszą stroną (frontespizio) formularza Redditi PF, co zostanie potraktowane jako załącznik do 730. Jeśli rozliczacie się samodzielnie, korzystając z wstępnie wypełnionego zeznania (730 precompilato), po jego wysłaniu wystarczy skorzystać z opcji “Reddito aggiuntivo e correttivo/integrativo”, która pojawi się w menu.

Podobnie jest w przypadku, gdy nie musicie składać zeznania podatkowego, bo nie uzyskujecie żadnych dochodów – jeśli macie obowiązek zgłosić zagraniczne oszczędności lub produkty finansowe, wypełniacie tylko część RW i pierwszą stronę formularza Redditi PF.

Termin składania części RW jest taki sam, jak termin składania zeznań podatkowych przy użyciu Redditi PF.

Pamiętajcie też, że w przypadku współwłasności i wspólnoty majątkowej obowiązek złożenia części RW spoczywa na każdym właścicielu z osobna, ze wskazaniem całkowitej wartości dóbr oraz części procentowej, jaka do niego należy.

Obowiązek zgłaszania oszczędności i uiszczania IVAFE spoczywa na Was również w przypadku, gdy macie do nich dostęp i możecie nimi rozporządzać, choć nie jesteście ich formalnymi właścicielami – ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy rodzice mieszkający w Polsce upoważnili Was do wykonywania wypłat, przelewów i innych transakcji na ich koncie bankowym.

 Ponieważ musicie wpisać do zeznania dokładne kwoty, a nie wartości wyliczone w przybliżeniu, konieczne jest wystąpienie do danej instytucji finansowej o wydanie odpowiedniego dokumentu rozliczeniowego (np. w przypadku konta bankowego będzie to średnie saldo roczne), które musicie zachować do kontroli.


Kary

We włoskim systemie podatkowym istnieje pojęcie ravvedimento operoso, które oznacza możliwość skorzystania z “rabatu” na karę grzywny, jeśli sami zgłosicie nieprawidłowości w określonym terminie, nie czekając na kontrolę fiskusa. Warto o tym pamiętać, gdyż możecie sporo zaoszczędzić.

Musimy rozróżnić dwa aspekty, które są traktowane odrębnie przez włoski urząd skarbowy:

  • niezgłoszenie oszczędności zagranicznych lub błędne bądź spóźnione przesłanie części RW
  • nieuiszczenie IVAFE, jeśli podatek ten okaże się należny – mamy tu do czynienia z wykroczeniem podatkowym

Włoski Sąd Kasacyjny uznał pod w listopadzie 2021 roku, że RW nie stanowi odrębnego zeznania podatkowego, a jedynie część formularza Redditi PF, jeżeli więc złożyliście roczne zeznanie, ale nie wypełniliście części RW, należy to traktować jako zeznanie niepełne, a nie zeznanie niezłożone. Jest to ważne o tyle, że jeżeli w ogóle nie złożycie zeznania w terminie, to możecie to zrobić jedynie w ciągu 90 dni po jego upłynięciu, natomiast na korektę błędów jest więcej czasu..

Jak wyjaśniłam wyżej, RW stanowi część formularza Redditi PF i tego dotyczy wyrok sądu – pozostają pewne wątpliwości co do zeznań złożonych na formularzu 730, jednak wydaje mi się, tak na chłopski rozum, że powinna obowiązywać podobne zasady.

Aktualnie obowiązujące kary odnoszące się do różnych przykładowych sytuacji znajdziecie np. tutaj.

 

 Kontrola skarbowa i współpraca międzypaństwowa

Jeśli myślicie, że możecie machnąć ręką na obowiązek zgłaszania oszczędności, to muszę Was zmartwić – kilka lat temu włoski urząd skarbowy mocno zintensyfikował kontrole we współpracy z zagranicznymi instytucjami i coraz częściej podatnicy otrzymują pisma z wezwaniem do zapłaty grzywny i ewentualnie należnego podatku (wiem, bo je widziałam). Pamiętajcie, że Włochy używają międzynarodowego systemu wymiany informacji finansowych CRS DAC2, podobnie zresztą jak Polska i wiele innych krajów, więc nie liczyłabym na to, że akurat Was kontrola nie dopadnie.



9 komentarzy:

  1. Dzień dobry, z tego co wyjaśniali mi księgowi reguła dotycząca kont jest nieco inna niż opisana prze Deelaylah: liczą się wartości średnie i wartość maksymalna (saldo dzienne) osiągnięta w danym okresie (najczęściej chodzi o rok, chyba, że konto było założone/zamknięte w ciągu roku) w jednej instytucji finansowej. Jeżeli w jednej instytucji finansowej posiada się kilka kont to sumuje się ich wartości średnie.
    Wartość średnia to suma sald dziennych podzielona przez liczbę dni, wartość maksymalna to wartość dzienna maksymalnego salda na rachunku (nie jest to średnia)
    Przykład 1:
    Dwa konta w jednej instytucji finansowej
    Konto A (własność 100%) wartość średnia 1000
    Konto B (współwłasność 50%) wartość średnia 7000
    Łączna wartość średnia kont w tej instytucji finansowej to 1000 + *0,5x7000)=4500
    Jest to mniej niż 5000, w związku z tym nie ma opłaty 34,2. Pozostaje ewentualnie konieczność wypełnienia rubryki RW jedynie w tym przypadku, gdyby wartość maksymalna na którymś koncie przekroczyła 15000, wtedy podaje się wartość średnią 4500, ale nie ma opłaty 34,2. Jeżeli żadnego dnia saldo nie przekroczyło 15000 to takiego konta/kont nie wpisuje się do RW.
    Gdyby okazało się, że łączna wartość średnia dla kont w jednej instytucji finansowej przekracza 5000, to opłata 34,2 dotyczy KAŻDEGO konta oddzielnie w danej instytucji (dla każdego wypełnia się oddzielnie rubrykę RW, podając łączną wartość średnią wszystkich kont, trochę to skomplikowane, ale tak ponoć działa).
    Przykład 2
    Dwa konta w jednej instytucji finansowej
    Konto A (własność 100%) wartość średnia 1000
    Konto B (współwłasność 50%) wartość średnia 9000
    Łączna wartość średnia kont w tej instytucji finansowej to 1000 + *0,5x9000)=5500
    Dla każdego konta należne jest 34,2 i należy wypełnić dwie rubryki RW podając w każdej 5500 jako wartość średnią.
    Uwaga: takie wyliczenie robi się oddzielnie dla każdej instytucji finansowej (sumując konta w niej posiadane), a nie łącznie dla wszystkich kont za granicą. W Polsce banki często mają wiele subkont o innych numerach np. dla euro, dolarów, jest to niekorzystne dla wyliczenia opłaty, bo im więcej subkont tym potencjalnie dla każdego z nich może być konieczność zapłacenia 34,2 nawet jeżeli pojedyncze subkonto nie przekracza średniej 5000.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wspomniałam na samym początku artykułu, nie jestem ekspertem i podałam tylko ogólne informacje, a po szczegółową analizę odsyłam do księgowych. ;) Dla uproszczenia przetłumaczyłam "valore medio di giacenza annuo" (patrz strona AdE) jako średnie saldo roczne, nie podejmując się analizy tego pojęcia, by nie wprowadzać Was w błąd.

      Usuń
  2. Hej, bardzo przydatny artykuł! Chciałem się dopytać:
    1. Jeśli mam obligacje skarbowe polskie o wartości przypuśćmy 100 000 zł, czy płace od tego podatek 34.2 EUR czy 0.2%?
    2. Jeśli mam wiele różnych aktywów - obligacje, akcje, fundusze - czy płace od każdego podatek, czy jeśli są np. Na jednym koncie maklerskim to od całości wartości aktywów?
    3. Rozumiem ze ponadto we Włoszech jest podatek od dochodów kapitałowych - jak to wyglada w praktyce - jeśli makler pobiera już zaliczkę na podatek w Polsce od zysków, czy muszę wtedy deklarować coś we Włoszech?
    4. Po jakim kursie i kiedy jest przeliczana wartość aktywów?
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Patrz ciemnoczerwona notka na samym początku artykułu - nie mam wystarczających kompetencji ani wiedzy, by udzielać szczegółowych informacji na tego typu tematy. Radzę zwrócić się do eksperta.

      Usuń
  3. Tak jak pisała wyżej Deelaylah też nie jestem ekspertem, ale mogę zasygnalizować odpowiedzi z praktyki, do sprawdzenia konkretnie z księgowym potem:
    1. od obligacji skarbowych płaci się 0,2%, jeżeli nie są notowane to od wartości nominalnej, jeżeli notowane to od rynkowej na koniec roku
    2. można łączyć różne aktywa na koncie, w formularzu RW jest kategoria "portfel papierów wartościowych", nie dotyczy to gotówki, którą trzeba wyłączyć i płacić 34,2 od każdego konta
    3. we Włoszech jest podatek od dochodów kapitałowych 26%, można od niego odliczyć podatek dochodowy zapłacony w Polsce (np. w PIT38), uwaga: możliwość odliczenia nie dotyczy podatku u źródła (ryczałtowego), np. odsetek od obligacji, czy dywidend są one de facto opodatkowane dwa razy, w Polsce i we Włoszech, wynika to z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
    4. kursy publikuje włoski urząd skarbowy (agenzia delle entrate) co miesiąc (mniej więcej w połowie kolejnego miesiąca) i ten opublikowany stały kurs dotyczy całego miesiąca niezależnie od dnia, w którym była operacja

    Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje za pomoc!
      Czyli od kont/gotówki 34.2 eur po przekroczeniu progu, natomiast aktywa finansowe 0.2% wartości każdego z nich. Wszystko jasne!
      Nie za bardzo zrozumiałem tylko kwestie podatku od zysków kapitałowych oraz zasady unikania podwójnego opodatkowania - czy jak zapłacę 19% od zysków już w Polsce (u źródła) to jeszcze potem dodatkowo 26% we Włoszech?

      Usuń
    2. Jeżeli w Polsce zapłaci się podatek u źródła to nie można go odliczyć od włoskiego, przy czym umowa między Polską a Włochami przewiduje niższe stawki podatku u źródła w Polsce dla nierezydentów z Włoch, np. : dywidendy 10% (zamiast 19%), odsetki 10% (zamiast 19%)
      Czyli w sumie podatek od dywidendy wychodzi 36% (26% włoskie + 10% polskie), tak samo od odsetek.
      Dochody ze sprzedaży papierów wartościowych są opodatkowane tylko we Włoszech, co też wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mówiąc inaczej biuro maklerskie nie powinno w ogóle wystawiać PIT8C dla nierezydenta; często to robi, aby nie brać na siebie ryzyka niewystawienia, więc po prostu trzeba anulować potem PIT38 w systemie internetowym w Polsce (e-podatki). Jest wiele przypadków szczególnych i innych technicznych problemów; ale myślę, że tu nie miejsce na to, trzeba konkretnie sprawdzać (np. taki przypadek szczególny to zysk ze sprzedaży spółki, w której bilansie jest wiele gruntów i nieruchomości, wtedy może być podwójne opodatkowanie)

      Usuń
  4. Dzień dobry, przyjechaliśmy do Włoch by uciec od smogu w Polsce. Nie mamy tutaj stałego meldunku, i kilkukrotnie zmieniliśmy mieszkanie. Przebywamy we Włoszech łącznie już około 8 msc. W Polsce prowadzimy firmy i tam mamy wszystkie do dochody na firmę. Czy fiskus włoski bedzie upominać się o podatek z tego tytułu czy tylko zgłaszamy deklaracje w Polsce ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z włoskimi przepisami, każda osoba, która jest we Włoszech zameldowana, przebywa we Włoszech przez ponad 183 dni w roku lub ma tu swój ośrodek interesów życiowych jest uznawana za włoskiego rezydenta podatkowego - wystarczy spełnić jeden z tych warunków, by podlegać obowiązkowi podatkowemu we Włoszech, a bycie włoskim rezydentem podatkowym wiąże się m. in. z koniecznością wpisywania do włoskiego zeznania podatkowego wszelkich uzyskiwanych dochodów, również zagranicznych, czy też z uiszczaniem podatku od nieruchomości posiadanych za granicą (IVIE) i od zagranicznych oszczędności (IVAFE). Ponieważ w 2022 roku przebywaliście we Włoszech przez większą część roku, włoski fiskus jak najbardziej może się zainteresować Wami i Waszymi dochodami, przynajmniej teoretycznie.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...