12 października 2017

JEDNORAZOWE BECIKOWE DLA PRZYSZŁEJ MAMY - „BONUS MAMMA DOMANI”


Począwszy od maja 2017 r., INPS wypłaca przyszłym mamom coś w rodzaju jednorazowego becikowego, noszącego oficjalnie nazwę premio alla nascita, ale znanego szerszej publiczności jako bonus mamma domani.


Wysokość becikowego

 

Możecie otrzymać jednorazowo 800 euro na każde dziecko, również adoptowane. Jeśli więc urodzicie bliźnięta lub zaadoptujecie piątkę maluchów z Syrii, kwota ta zostanie odpowiednio pomnożona.

Bonus może być wypłacony za pośrednictwem wskazanego przez Was urzędu pocztowego (bonifico domiciliato) lub wpłacony na Wasze konto, pocztową książeczkę oszczędnościową lub kartę przedpłaconą z numerem IBAN. Ponieważ INPS wymaga potwierdzenia z banku, że konto, książeczka czy karta należą rzeczywiście do Was, konieczne jest wypełnienie i podbicie przez bank druku SR163, w przeciwnym wypadku nie otrzymacie pieniędzy.


Komu przysługuje bonus?

Aby otrzymać bonus, trzeba spełnić pewne warunki (bonus przysługuje od 01.01.2017 r., a więc działa wstecz):
 • musicie wejść w ósmy miesiąc ciążynawet gdybyście straciły później dziecko, nie tracicie prawa do świadczenia - lub
 • urodzić dzieckobonus przysługuje również na wcześniaki urodzone przed upłynięciem siódmego miesiąca - lub
 • zaadoptować nieletnie dzieckoliczy się również tzw. affidamento preadottivo, a więc powierzenie Wam dziecka przed wydaniem ostatecznej decyzji o adopcji;
 • musicie być zameldowane we Włoszech – na stronie INPS jest wprawdzie napisane, że wymagane jest „zameldowanie i/lub obywatelstwo włoskie lub unijne”, jednak w okólniku nr 39/2017 stoi jak byk że trzeba mieć zameldowanie, kropka.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek składa matka dziecka drogą elektroniczną, w jeden z następujących sposobów:
 • na stronie internetowej INPSmusicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
 • przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych i z zagranicy)
 • za pośrednictwem związków zawodowych (patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS

Na złożenie wniosku macie maksymalnie rok od momentu narodzin lub adopcji dziecka.

 
W zależności od sytuacji, do wniosku musicie załączyć następujące dokumenty:

Wejście w ósmy miesiąc ciąży

Macie do wyboru:

 • przedstawienie zaświadczenia o ciąży wydanego przez ginekologa w oryginale (po złożeniu wniosku o becikowe musicie osobiście zanieść zaświadczenie do INPS lub wysłać je listem poleconym – na kopercie musi widnieć numer wniosku i napis Documentazione domanda di Premio alla Nascita – certificazione medico sanitaria)
 • podanie numeru zaświadczenia wydanego przez lekarza publicznej służby zdrowia
 • wskazanie, że numer zaświadczenia został już podany w momencie starania się o inne świadczenie dotyczące tej samej ciąży
 • (tylko dla kobiet niepracujących) podanie 15-cyfrowego numeru jakiejkolwiek recepty, wydanej przez lekarza publicznej służby zdrowia, na której widnieje kod (od M31 do M42) zwolnienia z opłat za opiekę medyczną

W przypadku poronienia (urodzenia martwego dziecka) po upłynięciu siódmego miesiąca ciąży konieczne jest załączenie odpowiedniego zaświadczenia.

Narodziny dziecka

Musicie wpisać do wniosku codice fiscale oraz dane dziecka lub dzieci (w przypadku ciąży mnogiej).


Adopcja lub powierzenie przedadopcyjne

Musicie wpisać do wniosku codice fiscale oraz dane dziecka lub dzieci (w przypadku ciąży mnogiej).

Aby przyspieszyć sprawę, radzę załączyć decyzję o adopcji/powierzeniu dziecka, a jeśli tego nie zrobicie, musicie podać jej dane (datę, numer i siedzibę sądu, w którym jest ona złożona, gdyż INPS będzie musiał ją sprawdzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...