3 listopada 2017

PODWÓJNE OPODATKOWANIE WŁOSKIEJ EMERYTURY


 
Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną przez Polskę i Włochy, emerytury i podobne świadczenia podlegają opodatkowaniu tylko i wyłącznie w kraju stałego zamieszkania. Jeżeli więc otrzymujecie włoską emeryturę i mieszkacie w Polsce, INPS nie powinien pobierać zaliczki na poczet podatku dochodowego, gdyż podatek musicie zapłacić w Polsce i zapewne polski bank pobiera co miesiąc odpowiednią kwotę.

Dlaczego INPS pobiera zaliczki na poczet podatku?

INPS pełni rolę płatnika podatku, więc – podobnie jak pracodawcy – pobiera z Waszej emerytury kwotę należnego podatku, obliczając ją zgodnie z dochodem uzyskiwanym z tejże emerytury i ewentualnych innych wypłacanych przez siebie świadczeń (np. renty rodzinnej czy renty inwalidzkiej zwanej assegno ordinario di invalidità).

Jeśli nie wymeldujecie się z Włoch, INPS nie może wiedzieć, że już we Włoszech nie mieszkacie i nadal pobiera podatek, choć nienależny. Dlatego też warto pamiętać o wymeldowaniu się z Włoch przed wyprowadzką do Polski, tym bardziej, że zazwyczaj można zrobić to drogą mailową, bez konieczności latania po urzędach.

Co zrobić, jeśli emerytura jest podwójnie opodatkowana?

Musicie wysłać do INPS specjalny wniosek, który składa się na specjalnym formularzu CI531 – niestety nie istnieje wersja włosko-polska, więc najlepiej wydrukować wersję włosko-angielską, którą znajdziecie tutaj. Ostatnią część musi wypełnić polski urząd skarbowy, gdyż konieczne jest oficjalne potwierdzenie, że jesteście zameldowani w Polsce i podlegacie tamtejszym przepisom podatkowym.

Otrzymuję sygnały, że polski urząd skarbowy wydaje tylko polskie zaświadczenia CFR-1 (które zawierają opisy również po angielsku), więc jeśli urzędnicy nie będą chcieli wypełnić włoskiego druku, spróbujcie przesłać do INPS polski formularz jako załącznik do włoskiego druku wypełnionego przez Was - polski formularz może w tym wypadku pełnić rolę drugiej części włoskiego, którą powinna wypełnić instytucja polska. W piśmie adresowanym do INPS wyjaśnijcie, że jest to jedyny dokument, jaki może wydać polski urząd skarbowy i że odmówiono Wam wypełnienia włoskiego druku.

Wypełniony druk należy wysłać listem, najlepiej poleconym zwrotnym, do oddziału INPS, która zajmuje się wypłatą Waszej emerytury, a że chodzi o emeryturę "międzynarodową", wypłacaną za granicę, odpowiednim oddziałem jest oddział w Terni.

UWAGA! Jeśli złożycie wniosek o zwolnienie z włoskiego opodatkowania po 30 września danego roku, emerytura otrzymana w tymże roku zostanie opodatkowana we Włoszech i dopiero od roku następnego zostanie zwolniona z podatku.

Zwrot nadpłaty podatku

Jeśli nie zdążycie złożyć wniosku przed 30 września, istnieje możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaty podatku do włoskiego urzędu skarbowego w Pescarze – na odpowiedź czeka się zazwyczaj długo, więc musicie uzbroić się w cierpliwość.

Wniosek ten składa się na zwykłej kartce i podpisuje. Wystarczy napisać, że wnioskujecie o zwrot takiej, a nie innej kwoty, gdyż została ona pobrana niesłusznie przez INPS, biorąc pod uwagę, ze mieszkacie na stale w Polsce. Konieczne jest załączenie ksera dowodu tożsamości, zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego o rezydencji podatkowej oraz zaświadczenia o rocznych dochodach otrzymanego z INPS (tzw. Certificazione Unica), z którego wynika, że pobrał on podatek, choć nie powinniście go płacić.

Wniosek wyślijcie listem poleconym zwrotnym na poniższy adres:
Agenzia delle Entrate
Centro operativo di Pescara
Via Rio Sparto, 21
65100 Pescara
2 komentarze:

  1. Witam, nie ma obowiązku przenoszenia emerytury/renty włoskiej do Polski nawet jeśli sie mieszka w Polsce, trzeba ją tylko wykazać ale tylko w przypadku gdy ma się drugi dochód (np.emeryturę) w Polsce i wtedy unikając podwójnego opodatkowania rozliczyć oba dochody metodą wyłaczenia z progresją (ta metoda ma zastosowanie jeśli chodzi o Włochy). Informacja sprawdzona potwierdzona przez urzędnika skarbowego. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W artykule nie piszę ani o przenoszeniu emerytury do Polski, ani o punkcie widzenia polskiego urzędu skarbowego. :) Z punktu widzenia włoskich (!) przepisów dopóki emeryt czy rencista jest zameldowany we Włoszech, bez względu na to, czy faktycznie tu mieszka, jest uznawany za włoskiego rezydenta podatkowego, a to oznacza, że INPS będzie pobierał zaliczki na podatek od wypłacanego świadczenia.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...