2 grudnia 2013

JAK OTRZYMAĆ WŁOSKIE PRAWO JAZDY KATEGORII B?Jeśli mieszkacie we Włoszech i nie macie prawa jazdy, możecie wystąpić o wydanie włoskich uprawnień, oczywiście po spełnieniu określonych warunków przewidzianych przez tutejsze przepisy. W dzisiejszym artykule zajmę się najpopularniejszym chyba dokumentem – prawem jazdy kategorii B.

UWAGA! Aby móc ubiegać się o włoskie prawo jazdy, konieczne jest zameldowanie na terytorium Włoch.

Informacje ogólne

Zgodnie z nowym Kodeksem Drogowym, który wszedł w życie 19 stycznia 2013 r., kategorie wydawanych we Włoszech praw jazdy zostały zmienione i dopasowane do kategorii obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

Kategoria B podzielona jest na trzy rodzaje uprawnień:

 • B1wydawane od 16 roku życia, upoważnia do prowadzenia pojazdów czterokołowych o masie własnej nie przekraczającej 400 kg (550 kg w przypadku pojazdów przeznaczonych do przewozu rzeczy) oraz mocy silnika nie większej niż 15 kW; do ukończenia 18 roku życia nie można przewozić pasażerów
 • Bwydawane od 18 roku życia, upoważnia do prowadzenia pojazdów czterokołowych o masie własnej nie przekraczającej 3500 kg, przeznaczonych do transportu maksymalnie 8 osób (+ kierowca), do których dozwolone jest doczepienie przyczepy o masie nie większej niż 750 kg; pojazdów określonych w kategorii A1 (tylko na terytorium Włoch) i B1; maszyn rolniczych
 • B+Ewydawane od 18 roku życia, upoważnia do prowadzenia pojazdów określonych w kategorii B z przyczepą o maksymalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3500 kg

Ważność prawa jazdy kat. B zmienia się wraz z wiekiem posiadacza:

 • poniżej 50 lat – ważność 10-letnia
 • 50-70 lat – ważność 5-letnia
 • Powyżej 70 lat – ważność 3-letnia

Podobnie jak to ma miejsce w Polsce, kierowcy będący w posiadaniu włoskiego prawa jazdy podlegają systemowi punktów karnych. Początkowo każdy w Was otrzyma 20 punktów, które są stopniowo odbierane, jeśli popełnicie wykroczenia przewidujące tego typu karę. Można je odzyskać, uczęszczając na specjalne kursy, a ponadto, jeśli od ostatniego wykroczenia minęły dwa lata, ilość punktów powraca do początkowych 20. Dodatkowo za każde dwa lata bez wykroczenia, w przypadku osób, które zachowały 20 punktów, otrzymacie 2 dodatkowe punkty – maksymalnie można uzyskać 30 punktów.

Procedura wydawania prawa jazdy


Jak to we Włoszech bywa, procedury mogą się zmieniać w zależności od regionu, miasta, urzędu czy też trzymającego władzę urzędnika – dlatego radzę zasięgnąć szczegółowych informacji w miejscu, w którym macie zamiar złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy.


Przede wszystkim warto wiedzieć, że większość Włochów korzysta z pośrednictwa szkół jazdy (autoscuola, scuola guida), co na pewno pozwala zaoszczędzić czas, gdyż ich pracownicy zajmują się w Waszym imieniu formalnościami związanymi z uzyskaniem prawa jazdy. Nie oznacza to, że musicie załatwiać wszystko poprzez szkołę jazdy – możecie spokojnie załatwić wszystko samodzielnie, co oznacza nieco więcej biegania, ale jest zdecydowanie do zrobienia, no i zaoszczędzicie trochę pieniędzy. Postaram się opisać całą procedurę jak najdokładniej, żebyście mogli świadomie podjąć decyzję.:)

Po pierwsze, zróbcie sobie zdjęcia. Są one konieczne bez względu na to, czy załatwiacie formalności sami, czy też korzystacie z pośrednictwa szkoły jazdy. Zdjęć potrzebujecie trzy sztuki, na jasnym tle, bez nakrycia głowy – na włoskich ulicach, w metrze, w supermarketach itp. bez problemu znajdziecie „maszynki” do robienia zdjęć, więc nie ma potrzeby szukania fotografa. No chyba, że bardzo Wam zależy na wyjątkowo pięknym zdjęciu.;) Jedno ze zdjęć musi być potwierdzone (tzw. foto autenticata), o czym za chwilę.

Po drugie, kupcie znaczki skarbowe. Przynajmniej jeden (a prawdopodobnie dwa) w wysokości 16 euro będzie Wam potrzebny do zaświadczenia lekarskiego, kolejny do wniosku składanego w wydziale komunikacji, więc najlepiej zaopatrzyć się w trzy znaczki o wartości 16 euro.

Następnie musicie uzyskać zaświadczenie lekarskie. Ponieważ procedura jest identyczna jak ta, którą opisałam tutaj (paragraf dotyczący właśnie zaświadczenia lekarskiego), nie będę się powtarzać – dodam jedynie, że w praktyce wygląda to najczęściej tak, że upoważniony lekarz daje Wam do wypełnienia formularz, potwierdza zgodność załączonego zdjęcia z „oryginałem” (czyli z Waszą twarzą), każe zapłacić i wydaje zaświadczenie.

Musicie teraz dokonać obowiązkowych wpłat na dwa różne konta wydziału komunikacji (Motorizzazione Civile). Blankiety otrzymacie w oddziale Motorizzazione Civile, można je tez znaleźć na w większych urzędach pocztowych. Obecnie łączne opłaty, jakie trzeba wnieść są następujące:

 • 24 euro na konto nr 9001 (za egzamin teoretyczny)
 • 16 euro na konto nr 4028 (za egzamin teoretyczny)
 • 16 euro na konto nr 4028 (za egzamin praktyczny)

Kolejny krok to złożenie wniosku w Motorizzazione Civile. Musicie wypełnić wniosek na formularzu TT212 i załączyć do niego następujące dokumenty:

 • ważny dokument tożsamości + ksero – jeśli nie macie włoskiego dowodu osobistego, konieczne będzie podpisanie oświadczenia (autodichiarazione) o zameldowaniu we Włoszech (przypominam, że żądanie zaświadczeń przez urzędy publiczne jest zabronione, więc nikt nie może wymagać od Was zaświadczenia o zameldowaniu wydanego przez urząd gminy)
 • dowody wpłat, o których wspomniałam wyżej – zazwyczaj dowód wpłaty za egzamin praktyczny załącza się później, do wniosku o jego „rezerwację”; najlepiej skserujcie sobie wszystkie odcinki wpłaty, gdyż często wymaga się zarówno oryginału, jak i jego kopii
 • zaświadczenie lekarskie z potwierdzonym zdjęciem
 • dwa dodatkowe zdjęcia
 • kartę zdrowia (tessera sanitaria) lub, jeśli nie macie prawa do opieki zdrowotnej we Włoszech, zaświadczenie wydania Wam codice fiscale  przez urząd skarbowy + ksero 

Wniosek możecie złożyć osobiście lub upoważnić do tego na piśmie osobę trzecią, załączając do upoważnienia ksero Waszego dowodu tożsamości.

Po przyjęciu Waszego wniosku wydział komunikacji wydaje Wam zaświadczenie o jego złożeniu. Świstek ten nie upoważnia Was na razie do niczego – musicie poczekać na wydanie tzw. formularza DTT0671, na który zazwyczaj oczekuje się 15-30 dni (w urzędzie poinformują Was, jaki jest czas oczekiwania).

Teraz możecie zapisać się w Motorizzazione na egzamin teoretyczny. Otrzymane upoważnienie ma ważność 6 miesięcy, czyli tyle macie czasu na przygotowanie się do egzaminu. Jeśli coś pójdzie nie tak, możecie przystąpić do niego ponownie, na podstawie tego samego upoważnienia, jednak można to zrobić tylko raz, a od poprzedniej próby musi minąć co najmniej miesiąc.


W dniu 02.12.2013 r. opublikowane zostały nowe, oficjalne testy na prawo jazdy – znajdziecie je tutaj. 


Po zdaniu teorii otrzymacie tzw. foglio rosa (dosłownie „różowa kartka”), czyli upoważnienie do rozpoczęcia nauki jazdy, ważne 6 miesięcy. Możecie zapisać się do szkoły jazdy lub praktykować „prywatnie”, pod warunkiem, że spełnione zostaną następujące warunki:

 • samochód musi spełniać kryteria kategorii B, a więc nie możecie ćwiczyć na tirze
 • Waszym prywatnym „instruktorem” musi być osoba w wieku poniżej 65 lat, posiadająca prawo jazdy kategorii B (lub wyższej) od co najmniej 10 lat
 • na przedniej i tylnej szybie samochodu musicie nakleić kartkę z literą P (principiante – początkujący)

UWAGA! W maju 2012 r. weszły w życie przepis nakładające na kandydata obowiązek „wyjeżdżenia” co najmniej 6 godzin z instruktorem szkoły jazdy.

„Różowa kartka” pozwala też na zapisanie się na egzamin praktyczny, z tym, że nie możecie do niego przystąpić przez upłynięciem miesiąca od momentu wydania upoważnienia do rozpoczęcia nauki jazdy. Na egzamin praktyczny zapisujecie się w wydziale komunikacji (Motorizzazione Civile), podobnie jak na egzamin teoretyczny.

Czas na egzamin praktyczny. Z tego, co słyszałam od osób, które do niego przystępowały (a są to prawie wszyscy moi włoscy znajomi), jeszcze do niedawna „praktykę” zdawał prawie każdy, egzamin zazwyczaj trwał niespecjalnie długo (w skrajnych przypadkach odbywał się on na zasadzie „objedź blok i zaparkuj pod szkołą”), nie było placu manewrowego (nadal go nie ma, manewry wykonuje się na ulicy) i tak dalej. Po wejściu w życie nowych przepisów sprawa wygląda mniej optymistycznie, choć oczywiście tak naprawdę wszystko zależy od egzaminatora. Teoretycznie powinien on skrupulatnie przestrzegać wskazówek Ministerstwa Transportu zawartych w okólniku nr 2190 z 24 stycznia 2013 r. - zgodnie z nimi, egzamin praktyczny powinien składać się z trzech etapów:

 1. kontrola przygotowania się kandydata do bezpiecznej jazdy (regulacja siedzenia, lusterek, zapięcie pasów, sprawdzenie poziomu oleju itp. – możliwe są pytania teoretyczne!)
 2. manewry (np. jazda wsteczna w linii prostej, parkowanie, hamowanie precyzyjne itp.)
 3. zachowanie podczas jazdy w ruchu drogowym (prowadzenie samochodu na zakrętach, zachowanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie itp.)

Jeśli nie uda Wam się zdać egzaminu za pierwszym podejściem, możecie spróbować ponownie, na podstawie tego samego upoważnienia, jednak można to zrobić tylko raz, a od poprzedniej próby musi minąć co najmniej miesiąc.

W roli egzaminatorów we Włoszech występują upoważnieni do tego przez wydział komunikacji lub władze prowincji instruktorzy szkół jazdy.

Po zdaniu egzaminu praktycznego nie pozostaje Wam nic innego, jak otwarcie szampana i oczekiwanie na nowy dokument.:) Zapytajcie na miejscu, jak długo musicie czekać na dokument i gdzie należy go odebrać (może przyjdzie pocztą?).

Włoskie prawo jazdy jest ważne w całej Europie, a więc również w Polsce – nie znalazłam nigdzie informacji o konieczności wymiany europejskiego prawa jazdy na polskie nawet w przypadku zameldowania w kraju.

Ograniczenia dla kierowców „młodych stażem”

Po otrzymaniu prawa jazdy możecie bez problemu prowadzić samochód, jednak pamiętajcie, że we Włoszech wprowadzone zostały pewne ograniczenia dla osób, które dopiero uzyskały uprawnienia:

 • przez pierwsze 3 lata nie możecie przekraczać prędkości 100 km/h na autostradach i 90 km/h na głównych drogach pozamiejskich
 • przez pierwszy rok nie możecie prowadzić pojazdów o mocy właściwej przekraczającej 55 kW/t oraz mocy maksymalnej przekraczającej 70 kW – dane te znajdziecie w karcie pojazdu
 • przez pierwsze 3 lata będzie Wam odbierana podwójna ilość punktów za wykroczenia przewidujące taką karę


Jeśli posiadacie włoskie prawo jazdy, polecam Wam rejestrację na rządowej stronie www.ilportaledellautomobilista.it – możecie tam np. sprawdzić ilość Waszych punktów karnych czy dane posiadanych przez Was pojazdów.


34 komentarze:

 1. Ten blog to wspaniała pomoc w gąszczu włoskich przepisów!! A ja mam pytanie jeśli chodzi o prawo jazdy - konieczne jest zameldowanie, czy wystarczy "domicilio"? Dziękuję i pozdrawiam! Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konieczne jest zameldowanie, domicilio nie wystarczy. Dziękuję za miłe słowa. :)

   Usuń
  2. Dziękuję za informację i pozdrawiam! :) M.

   Usuń
 2. Mam pytanie, czy będąc posiadaczem prawa jazdy kategori A moge pominąc egzamin teoretyczny na kategorie B plus E jesli tak to w jakie dokumenty są mi potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co wiem, osoby posiadające prawo jazdy kategorii A, A1 lub A2 nie muszą przystępować do egzaminu teoretycznego i dopuszczane są bezpośrednio do egzaminu praktycznego. Dokumenty są podobne do tych, o których pisałam w artykule, z pominięciem części dotyczącej egzaminu z teorii - w tej kwestii niewiele się zmienia.

   Usuń
 3. Dziękuje serdecznie za odpowiedz i wszystkie informacje zawarte w blogu/
  Pozdrawiam Arek

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, chcialbym zapytac czy ograniczenia dotyczace kW dotycza tez prawa jazdy zrobionego w polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podczas kontroli drogowej włoskie służby porządkowe biorą pod uwagę przepisy włoskiego Kodeksu Drogowego, gdyż podczas pobytu we Włoszech to im podlegasz.

   Usuń
 5. Witam
  Mam takie pytanie. Posiadam polskie prawo jazdy kat. B oraz C. Chciał bym sobie wyrobić we Włoszech również A. Czy również będę musiał zdawać egzamin teoretyczny czy tylko praktyczny. Czy po wyrobieniu prawa jazdy na kat. A również będą mn ie obowiązywać ograniczenia jako młodego kierowcę??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorąc pod uwagę, że prawo jazdy B i C uzyskałeś w Polsce i zdawałeś egzamin teoretyczny z polskich przepisów, całkiem możliwe, że będziesz musiał zdawać również część teoretyczną - najlepiej zapytaj w Motorizzazione.

   Co do ograniczeń, to w zakresie kategorii A będą one Cię obowiązywać, gdyż będzie to nowo wydany dokument włoski.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

   Usuń
  3. Dowiedziałem się wszystkiego.
   Nie muszę zdawać teorii. I nie obowiązują mnie ograniczenia z tego względu iż już mam prawo jazdy i poruszam się w ruchu drogowym od jakiegoś czasu.

   Usuń
 6. A czy morzna zdawać w języku Polski słyszałem że w innych językach morzna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, kiedyś można było zdawać egzamin teoretyczny nie tylko w języku włoskim, ale też w innych siedmiu językach (angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, chińskim i arabskim), jednak w 2011 r. przepisy zostały zmienione i obecnie testy są jedynie po włosku. Wyjątek stanowią mniejszości językowe zamieszkujące północne Włochy, które mogą podchodzić do egzaminu w języku niemieckim lub francuskim.

   Usuń
 7. Dziękuję za informacje:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.
  Czy jest możliwość odebrania prawa jazdy w dniu zdania egzaminu prkatycznego? Ten plastik można dostać od ręki? Bo tak słyszałam ale nie chce mi się wierzyć w takie bajki........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Monika,

   to nie bajki - rzeczywiście zazwyczaj jest tak, że w dniu egzaminu praktycznego egzaminator ma już gotowe prawo jazdy kandydata i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to wręcza mu je po zakończeniu egzaminu. Jeśli natomiast egzaminu kandydat nie zna, prawo jazdy to zostaje zniszczone (wiem, że w niektórych regionach zostaje ono przecięte na pół w obecności kandydata) i drukowane później na nowo.

   W artykule napisałam, by zapytać w Motorizzazione (lub w szkole nauki jazdy), gdyż we Włoszech rzadko procedury są identyczne w całym kraju, więc najlepiej upewnić się u źródła.

   Usuń
 9. Czy jest gdzieś strona by sprawdzić po numerze prawa jazdy włoskiego czy jest ono jeszcze ważne jaki ma status prawny ???dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelkie dane dotyczące własnego prawa jazdy możesz sprawdzić na stronie, o której wspominam w artykule (www.ilportaledellautomobilista.it), jeśli natomiast chciałabyś sprawdzić status dokumentu innej osoby, to szczerze mówiać nigdy nie słyszałam o takiej możliwości i podejrzewam, że byłoby to niezgodne z przepisami o ochronie danych osobowych.

   Usuń
 10. WITAM MAM PYTANIE CHCIAŁEM WYMIENIC PRAWO NA WŁOSKIE ALE ŻĄDAJĄ CERTYFIKATU AUTENTYCZNOSCI I NIEMOGE ZNALESC KTO TAKI CERTYFIKAT WYDAJE BO DZWONIŁEM DO KONSULATU I ONI TAKIEGO CERTYFIKATU NIEWYDAJA POMOCY BO JUZ ŚFIRA DOSTAJE Z TYMI MAKARONAMI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie to padało wielokrotnie pod artykułem na temat obowiązku wymiany prawa jazdy, dlatego też napisałam w nim odpowiednią notkę (zachęcam też do przeczytania komentarzy):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/wymiana-polskiego-prawa-jazdy-na-woskie.html

   Konsulat rzeczywiście nie wydaje tego typu zaświadczeń, trzeba je uzyskać w wydziale komunikacji, który wydał Twoje prawo jazdy, choć teoretycznie (jak wspomniałam w artykule) powinny to zrobić włoskie władze, nie Ty.

   Usuń
 11. Bardzo dziekuje pani za pomoc w sprawie pol.prawka we wloszech.bardzo pomocny blog!)))polecam wszystkim!!!)))dziekuje bardzo!!!)))Sergiusz

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również bardzo dziękuję za pomoc. Ten blog to po prostu najlepszy adres! teraz nic tylko zdawać prawo jazdy :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam. Czy jak posiadam włoskie prawo jazdy kat. B to mogę zrobić kurs i egzamin w Polsce na kat. C i świadectwo kwalidikacji czy muszę wymienić prawojazdy na Polskie a po uzyskaniu nowego prawa jazdy z nowymi kategoriami ponowna wymiana na włoskie? Czy może jest prostrzy sposób na to? Dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie do kogoś, kto zna polskie przepisy i procedury - ja niestety nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie.

   Usuń
 14. dzien dobry czy mozna by prosic o jakis wzor aby sie zarejstrowac do tej stronki automobilista bo niestety nie znam wloskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kliknij na REGISTRATI w prawym górnym rogu, potem na REGISTRAZIONE CITTADINO, a w następnym oknie kliknij na CONTINUA pod tekstem.

   Otworzy Ci się okno, w którym musisz wpisać Twoje dane:
   - imię
   - nazwisko
   - adres mailowy
   - codice fiscale
   - datę urodzenia
   - płeć
   - kraj urodzenia
   - miejsce urodzenia (miejscowość)
   - numer włoskiego prawa jazdy, jeśli je posiadasz
   - datę ważności włoskiego prawa jazdy

   Przepisz kod z pola captcha i kliknij na CONTINUA, co powinno zakończyć procedure rejestracji (nie mam kogo zarejestrować, wiec nie mogę przejść dalej) - otrzymasz maila z potwierdzeniem.

   Usuń
 15. Witam, wyjeżdżam do Włoch już jakieś 4 lata od 2 mam rezydencje i dowód włoski, ale do tej pory poruszałam się tam na polskim prawie jazdy, ale teraz podobno się coś zmieniło i czy trzeba obowiązkowo zmieniać je na prawo jazdy włoskie?? jak to wygląda? i czy ono jest ważne po powrocie do Polski?? co grozi jeśli jednak nie dokona się takiej zmiany?
  z góry dziękuje za odpowiedzi na moje pytania i Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepisy zmieniły się kilka lat temu, pisałam o tym tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/polskie-prawo-jazdy-we-woszech-zmiany-w.html?m=1

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/polskie-prawo-jazdy-we-woszech-cz-2.html?m=1

   Usuń
  2. PS. Włoskie prawo jazdy jest jak najbardziej ważne za granicą, również w Polsce.

   Usuń
 16. Witam. Mam takie pytanie. Wyczytałam, że wczoraj 12 listopada 2018 został przyjęty przez włoski senat dekret bezpieczeństwa, który m.in. zaostrza przepisy dotyczące poruszania się pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Szczególnie zaniepokoił mnie zapis o konieczności przerejestrowania samochodu w ciągu 60 dni od daty zameldowania a także wizja zatrzymania pojazdu w policyjnym depozytów na okres do max 180 dni. Chciałam zapytać kiedy ten przepis realnie wchodzi w życie i drugie pytanie czy mogę razem z mężem poruszać się na terenie Włoch autem zarejestrowanym w Polsce na kolegę męża? Naturalnie kolega na stałe mieszka w Polsce. Z góry dziękuję Pani za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolisz, że wkleję post, który opublikowałam wczoraj na Facebooku:

   "Tak, senat włoski przyjął ustawę o bezpieczeństwie, w której są zawarte niefajne zmiany dotyczące poruszania się samochodami na zagranicznych tablicach. I nie, nie oznacza to, że przepisy się zmieniły i że powinniście panikować - to dopiero początek procedury legislacyjnej, senat to pierwszy etap i jeszcze dużo może się w ustawie zmienić, zanim rzeczywiście zostanie ona uchwalona i wejdzie w życie.

   Piszę o tym, gdyż od momentu ukazania się w prasie artykułów na ten temat otrzymuję od Was kilka wiadomości dziennie z pytaniem, co macie teraz zrobić oraz (w niektórych, skrajnych przypadkach) z żądaniem aktualizacji artykułu na blogu. Kochani, artykuł jest aktualny i dopóki dekret bezpieczeństwa nie ukaże się we włoskim Dzienniku Ustaw, w ostatecznej formie, nie musicie się martwić na zapas. To, że gazety o czymś piszą nie oznacza, że dany przepis wszedł już w życie, lepiej przeczytać dokładnie artykuł i sprawdzić, o co biega.

   Niepotrzebnej panice mówimy nie!"

   O obecnie obowiązujących przepisach pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/06/samochod-na-polskich-tablicach.html

   Usuń
 17. Jak mozna sprawdzic wloski prawo jazdy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, ale nie rozumiem pytania - w jakim sensie sprawdzić?

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...