9 grudnia 2013

DISOCCUPAZIONE AGRICOLA, CZYLI ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH Z BRANŻY ROLNICZEJZasiłek dla pracowników sektora rolnego jest chyba jedynym, który nie został zmodyfikowany przez reformę rynku pracy z 2012 roku (tzw. riforma Fornero), a więc nie został zastąpiony przez nowe zasiłki ASPI i mini-ASPI, które z kolei zostały zastąpione w 2015 r. przez zasiłek Naspi- Wiąże się to też ze specyficznym charakterem tego zasiłku – w odróżnieniu od „normalnego” zasiłku dla bezrobotnych, który wypłacany jest po utracie pracy, zasiłek rolniczy (pozwólcie, że tak będę go w skrócie nazywać, dla wygody) wypłacany jest za okres bezrobocia, który już nastąpił.


Zasiłek rolniczy przysługuje następującym osobom:

 • pracownikom zatrudnionym w rolnictwie na czas określony 
 • pracownikom zatrudnionym w rolnictwie na czas nieokreślony, pracującym jedynie przez część roku
 • drobnym dzierżawcom (tzw. piccoli coloni)
 • osobom pracującym w rodzinnych gospodarstwach rolnych (compartecipanti familiari)
 • rolnikom posiadającym drobne gospodarstwa, którzy opłacają dobrowolne składki do osiągnięcia 51 dni ubezpieczenia (np. jeśli pracowali w ciągu roku 25 dni, muszą wpłacić dodatkowe 26 dni składek)


OSOBY TE MUSZĄ BYĆ WPISANE W DANYM ROKU DO SPECJALNEGO WYKAZU OSÓB ZATRUDNIONYCH W BRANŻY ROLNICZEJ (ELENCHI NOMINATIVI DEI LAVORATORI AGRICOLI)!Aby uzyskać prawo do zasiłku, musicie spełniać dodatkowo następujące warunki:

 • dwa lata ubezpieczenia społecznego – oznacza to, że musicie być wpisani do wykazu osób zatrudnionych w branży rolniczej co najmniej od dwóch lat LUB mieć opłacony co najmniej tydzień składek na ubezpieczenie społeczne nie rolnicze (extra agricolo) w okresie poprzedzającym te dwa lata
 • opłacone co najmniej 102 składki dzienne w ciągu ostatnich dwóch lat – liczy się rok, za który wnioskujecie o przyznanie zasiłku oraz rok poprzedni (np. składając wniosek w 2014 roku, musicie wziąć pod uwagę lata 2012-2013)
Przed 1 stycznia 2013 roku możliwe było otrzymanie mniejszego zasiłku – tzw. indennità di disoccupazione agricola con requisiti ridotti – jeśli przepracowało się co najmniej 78 dni w roku (= opłacone były składki). Jednak reforma rynku pracy z 2012 r. wykluczyła pracowników branży rolniczej z kręgu osób mogących skorzystać z zasiłku mini-ASPI, który zastąpił dotychczasowy mini-zasiłek (indennità di disoccupazione con requisiti ridotti), ale nie jego rolniczą formę. Przez to pracownicy sektora rolniczego o niewystarczającej ilości zapłaconych składek zostali automatycznie pozbawieni możliwości wystąpienia o „mini-zasiłek”, który został zlikwidowany.WNIOSEK O PRZYZNANIE ZASIŁKU ROLNICZEGOJak wspomniałam wyżej, zasiłek rolniczy nie odnosi się do statusu bezrobotnego, który zaistniał w wyniku utraty pracy – jest to raczej coś w rodzaju zapomogi wypłacanej rolnikom za rok poprzedni. Dlatego też do uzyskania prawa do zasiłku nie jest wymagana rejestracja w urzędzie pracy.


Wniosek o przyznanie zasiłku rolniczego można złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną lub telefonicznie – nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku. INPS daje Wam do wyboru następujące opcje:

 • złożenie wniosku na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
 • złożenie wniosku przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych)
 • skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS za pomocą specjalnego programu komputerowego

Wniosek składa się na początku każdego roku na złożenie go macie czas do 31 marca. Jeśli nie zdążycie tego zrobić, zasiłek niestety przepada.WYSOKOŚĆ ZASIŁKU ROLNICZEGOINPS wypłaca zasiłek za tyle dni, ile przepracowaliście w poprzednim roku. Maksymalna ilość dni, za które możecie uzyskać zasiłek, wynosi 180 – od 365/366 dni (czyli całego roku) odejmuje się wszystkie przepracowane przez Was w rolnictwie dni oraz ewentualnie okres przepracowany w innych branżach, chorobowe, urlop macierzyński, wyjazd na stałe zagranicę itd.Wysokość zasiłku w przypadku osób zatrudnionych na czas określony wynosi 40% otrzymywanej pensji, przy czym za pierwsze 150 dni INPS pobiera dodatkowo tzw. składkę solidarnościową (contributo di solidarietà) w wysokości 9%. Osoby zatrudnione na podstawie umowy na czas nieokreślony otrzymają zasiłek w wysokości 30% wynagrodzenia – w tym przypadku nie jest pobierana składka solidarnościowa.
Przykład:

W 2013 roku Kazio pracował w mleczarni – łącznie przepracował tam 172 dni. Był zatrudniony na czas określony, a jego dzienne wynagrodzenie wynosiło 50 euro.

50 euro x 40% = 20 euro

20 euro x 172 dni = 3440 euro

3440 euro – 270 euro (9% składki solidarnościowej za 150 dni) = 3170 euro bruttoZasiłek wypłacany jest w jednej racie, zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca.

58 komentarzy:

 1. Witam..droga DEE..pozwole sobie zadac ci pytanie dotyczace kontraktu rolniczego.Moj maz jest zatrudniony na czas okreslony t.z.n od polowy stycznia do grudnia.Oczywiscie pobiera raz w roku disoccupazione agricola..interesuje mnie jednak czy od pracodawcy przysluguje mu tak zwana po polsku 13-tka..lub 14-tka..i na koniec umowy.. likwidacyjne?
  Z gory dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.
  Giovanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Giovanna,

   branża rolnicza jest sektorem dość specyficznym, zasady dotyczące umowy o prace zawarte są nie tylko w CCNL (krajowym kontrakcie zbiorowym), ale tez w zbiorowych kontraktach regionalnych i prowincjalnych, a wiec dużo zależy od tego, gdzie pracuje Twój mąż. Istnieją tez spore różnice pomiędzy wynagrodzeniem pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony i określony - w przypadku Twojego męża, który pracuje na czas określony, kwestia trzynastki i czternastki (przysługującej osobom zatrudnionym w rolnictwie na czas nieokreślony) zawiera się w tzw. trzecim elemencie (terzo elemento). Jest to coś w rodzaju kwoty zastępczej, stanowiącej część składową wynagrodzenia i wypłacanej na poczet trzynastki, czternastki, dni świątecznych oraz urlopu.

   Twój mąż jak najbardziej ma prawo do "odprawy" (TFR), choć również w tym przypadku kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku pracowników rolnych zatrudnionych na czas określony. TFR w każdym razie mu przysługuje.

   Usuń
 2. Czyli sczeze mowiac poradz mi gdzie moge isc z kontraktem meza aby dowiedziec sie o wszystkie te sprawy bo nasz ksiegowy nie jest chetny do udzielania jakichkolwiek informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej udać się do patronato (CAF) przy związkach zawodowych.

   Usuń
  2. Witam Serdecznie chciałam poradzic się w pewnej sprawie poniewaz mam bonifico domiciliato czyli to chyba sie nazywa we włoszech zasiłek rolniczy którego nie wybrałam w 2011 roku a został mi przyznany mam czek jestem obecnie w polsce jak mogę go zrealizowac?czy nie jest przedawniony i czy mogę go w jakis sposób zrealizowac w polsce ??

   Usuń
  3. Opcja "bonifico domiciliato" oznacza wypłatę zasiłku w urzędzie pocztowym odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania - okazujesz w okienku kwitek z INPS i otrzymujesz gotówkę. Niestety realizacja czeku w Polsce nie jest możliwa, głównie ze względu na jego szczególny charakter, a przedawnienie prawa do wypłaty świadczeń wypłacanych przez INPS zazwyczaj następuje po 5-10 latach, w zależności od świadczenia.

   Usuń
  4. czyli jeśli mam to bonifico z 2011 roku nie jest przedawnione ?? czy muszę jeszcze zadzwonic na pocztę w IT?? jakie dokumenty będą mi potrzebne przy odebraniu gotówki ?? dziękuję za odpowiedz

   Usuń
  5. Myślę, że zdążysz wypłacić pieniądze, choć stuprocentowej pewności nie mam, więc na Twoim miejscu zadzwoniłabym na infolinię INPS (na pocztę nie ma sensu dzwonić, oni tylko pośredniczą w wypłacie) i upewniła się, że zasiłek nie przepadł. Do jego wypłaty powinien wystarczyć dokument tożsamości i oczywiście kwitek z INPS, o to też możesz zapytać.

   Usuń
 3. Dziekuje serdecznie za informacje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam od wielu lat pracuję w branży rolniczej we Włoszech w okresach luty do grudzień.W tym roku zamierzam starać się pierwszy raz o Disoccupazione Agricola.Mam pytanie wspomniała Pani że osoby starające się o świadzczenie muszą być wpisani do specjalnego wykazu osób pracujących w branży rolniczej w danym roku.Czy ten wpis to jest dobra wola szefa czy następuje on automatycznie po zawarciu umowy o pracę.Dziękuję za odpowiedż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. INPS publikuje roczny wykaz osób pracujących w branży rolniczej na podstawie danych otrzymanych od pracodawców - jeżeli więc pracodawca przekazał INPS informacje na temat przepracowanych przez Ciebie w danym roku dni, to Twoje nazwisko powinno widnieć na wykazie.

   Tak przy okazji, wykazy te przesyłane są (do końca maja każdego roku) do urzędów gmin, które wywieszają je przez 15 dni - warto się tym interesować i sprawdzać, czy wszystko się zgadza, gdyż w razie błędów (np. brak wpisu lub ilość godzin niezgodna z rzeczywistością) istnieje możliwość złożenia odwołania w ciągu 30 dni od momentu wywieszenia wykazu.

   Usuń
 5. Witam chcialabym sie dowiedziec o nowy formularz ktory trzeba wpisac codici meza do czego to potrzebne a dodam ze nigdy sie tu nie rozliczalam z mezem czy to konieczne jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Formularz jest zarówno wnioskiem o przyznanie zasiłku rolniczego, jak i wnioskiem o zasiłek rodzinny na członków rodziny pozostających na Twoim utrzymaniu - podejrzewam, że dane męża są wymagane jedynie w przypadku, gdy chcesz ubiegać się o zasiłek rodzinny. W przeciwnym wypadku obowiązkowe ich wpisywanie nie miałoby większego sensu, gdyż zasiłek rolniczy przysługuje Ci i tak ze względu na przepracowany okres i jeśli nie chcesz żadnych świadczeń (odliczenia na członków rodziny czy zasiłku rodzinnego), to po co to?

   Usuń
 6. Dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam serdecznie.Proszę napisać jak mogę złożyć wniosek o zasiłek rolniczy przez internet .W jakie zakładki mam wejść.Nie znam języka Włoskiego ale dzięki Pani instrukcji (blog) potrafiłem załatwić rejestrację,pin w INPS i mam dostep do swoich danych .Ale jak złożyć wniosek o zasiłek rolniczy?Proszę o odpowiedz.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Invio domande di prestazioni a sostegno del reddito --> w menu po lewej Disoccupazione e/o ANF agricola --> Presentazione domande --> Inserisci domanda

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za info.Postaram się to zrobić przez internet.Proszę bardzo napisać,czy jest możliwość rozliczenia się z podatku przez internet i do kiedy mam czas i jak to zrobić.Przekroczyłem 15.000 tyś euro .Czyli mam dwa CU 2016.Jest możliwośc przez internet?Muszę dopłacić ale jak to zrobić przez internet.Proszę o pomoc

   Usuń
  3. Jeśli rozliczałeś się już kiedyś we Włoszech za pomocą druku 730, możesz skorzystać z tzw. 730 precompilato, do którego dostęp po 15 kwietnia uzyskasz m. in. ze strony INPS, na której jesteś zarejestrowany:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/formularz-730-czesciowo-wypeniony-przez.html

   Możesz wypełnić wówczas zeznanie samodzielnie i przesłać je bezpośrednio do urzędu skarbowego (termin składania zeznań na formularzu 730 mija na początku lipca):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/05/jak-poradzic-sobie-z-730-precompilato.html

   Jeśli rozliczasz się natomiast po raz pierwszy, musisz przesłać zeznania za pośrednictwem CAF lub księgowego lub skorzystać z druku Unico PF:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/zeznanie-podatkowe-z-uzyciem-formularza_10.html

   Usuń
 8. Witam ile dni przerobionych minimum jest potrzebne ze disocupazione w branży rolniczej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytat z artykułu:

   "Aby uzyskać prawo do zasiłku, musicie spełniać dodatkowo następujące warunki:
   - dwa lata ubezpieczenia społecznego – oznacza to, że musicie być wpisani do wykazu osób zatrudnionych w branży rolniczej co najmniej od dwóch lat LUB mieć opłacony co najmniej tydzień składek na ubezpieczenie społeczne nie rolnicze (extra agricolo) w okresie poprzedzającym te dwa lata
   - opłacone co najmniej 102 składki dzienne w ciągu ostatnich dwóch lat – liczy się rok, za który wnioskujecie o przyznanie zasiłku oraz rok poprzedni (np. składając wniosek w 2014 roku, musicie wziąć pod uwagę lata 2012-2013)"

   Usuń
  2. Rozumiem ja juz ede brał 3 raz disocupazione zawsze dostałem ale tego roku przyjechałem później do pracy i boję się że mi braknie dni do tego a pracuje tylko we Włoszech przez 6miesiecy

   Usuń
  3. Możesz poprosić w CAF o szacunkowe wyliczenie, czy opłacone w tym roku składki wystarczą do otrzymania zasiłku, jeśli nie chcesz czekać do momentu składania wniosku.

   Usuń
  4. Tylko ja jestem zatrudniony od kwietnia do października a gdzie trzeba się udać z zapytaniem do nich?

   Usuń
  5. Możesz zwrócić się do jakiegokolwiek CAF, pełno ich na każdym rogu. :)

   Usuń
 9. Witam. Świetna strona. Chciałbym zapytać czy jest określone minimum dni przepracowanych w roku aby ubiegać się o zasiłek rolniczy ? I słyszałem że można ubiegać się o zasiłek rolniczy z 2 lat. Czy to prawda? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warunki otrzymania zasiłku opisałam w artykule, jaśniej nie potrafię. :)

   Jeśli wniosek o przyznanie zasiłku nie zostanie złożony do końca marca, traci się do niego prawo.

   Usuń
 10. Witam.Mam do Pani pytanie i serdecznie dziękuję za odpowiedź.Pracuję w branży rolniczej we Włoszech żona z dziecmi jest w Polsce.Rok temu złożyłem wniosek o rodzinne z ostatnich pięciu lat oraz wniosek w tym roku o bezrobotne.Dzisiaj będąc w patronacie dostarczając dokumenty brakujące do rodzinnego dla INPS bardzo niemiła Pani stwierdziła że prawdopodobnie nie dostane jakichkolwiek świadzczeń ponieważ nie rozliczałem się z podatku we Włoszech(brak oświadczeń)Przy składaniu wniosków nikt mnie nie informował że warunkiem otrzymania jakichkolwiek świadzceń jest posiadanie rozliczenia podatkowego we Włoszech.Proszę o odpowiedź i radę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ogóle nie słuchaj bardzo niemiłej pani, głupoty gada. :) Zeznania podatkowe nie mają nic wspólnego z prawem do zasiłku rodzinnego.

   Usuń
 11. Witam serdecznie, szukając informacji na temat disoccupazione trafiłam tutaj, może Pani byłaby w stanie udzielić mi jakiś konkretnych informacji. W tym roku przepracowałam od 15.03 do 30.09 w rolnictwie, ale to mój pierwszy rok, więc z tego co zrozumiałam disoccupazione agricolo mi się nie należy. Nie rozumiem tylko informacji tu cytat: ''...od dwóch lat LUB mieć opłacony co najmniej tydzień składek na ubezpieczenie społeczne nie rolnicze (extra agricolo) w okresie poprzedzającym te dwa lata''. Czym jest to extra agricolo? Mam jakiś tam okres przepracowany od 09.2014- 02.2015 ale to part time z bardzo niską busta paga,czy to w jakiś sposób może być brane pod uwagę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia, liczą się opłacone składki w branży innej niż rolnicza. Musiałabyś jedynie sprawdzić, czy zgadza się okres, ale możesz to zrobić w momencie składania wniosku o przyznanie zasiłku rolniczego - jeśli zrobisz to za pośrednictwem CAF, pracownicy będą w stanie od razu Ci powiedzieć, czy spełniasz warunki do jego otrzymania.

   Usuń
 12. Hej. Czy do pobierania disoccupazione potrzebne jest residence??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasiłek przyznawany jest ze względu na opłacone składki, nie miejsce zameldowania. :)

   Usuń
 13. Dzień dobry,dee...Mam pytanie czy zasiłek chorobowy liczy się do disoccupazione agricola?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkleję może fragment artykułu:

   "INPS wypłaca zasiłek za tyle dni, ile przepracowaliście w poprzednim roku. Maksymalna ilość dni, za które możecie uzyskać zasiłek, wynosi 180 – od 365/366 dni (czyli całego roku) odejmuje się wszystkie przepracowane przez Was w rolnictwie dni oraz ewentualnie okres przepracowany w innych branżach, chorobowe, urlop macierzyński, wyjazd na stałe zagranicę itd."

   Jak widzisz, okres pobierania zasiłku chorobowego jest odejmowany od dni, za które przysługuje zasiłek rolniczy.

   Usuń
 14. Dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzień dobry do tej pory pracowałam sezonowo jako pokojówka w tym roku zaczęłam pracę w rolnictwie.Umowę dostał od 13.03.2017 do końca czerwca. Czy przysługiwać mi będzie od lipca zasiłek dla bezrobotnych? Mój pracodawca zgłosił że zaczynam pracę i ja poinformowałam urząd pracy też o tym. To muszę iść jeszcze raz do urzędu pracy do 31.03 aby ich poinformować że będę chciała brać zasiłek dla bezrobotnych? I czy on mi w ogóle przysługuje? A i mam jeszcze pytanie orientuje się Pani może ile euro za godzinę netto otzrzymuje się gdy brutto mam 12.38. Pracuję w południowym tyrolu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasiłek rolniczy przysługuje za rok 2016, jeśli więc w zeszłym roku pracowałaś w rolnictwie, moim zdaniem jak najbardziej powinnaś złożyć wniosek o jego przyznanie. Urząd pracy nie ma z tym nic wspólnego, zasiłek wypłacany jest przez INPS.

   Po wygaśnięciu obecnej umowy będziesz mogła złożyć wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (Naspi).

   Niestety nie potrafię podać Ci kwoty netto Twojego wynagrodzenia.

   Usuń
 17. Witam ,otrzymuje zasilek rolniczy,mam pytanie czy w okresie w którym nie przebywam w pracy we Włoszech moge pracowac legalnie w Polsce a i tak otrzymam ten włoski zasilek,czy tez aby go otrzymac nie moge pracowac w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w artykule, (cyt.) "w odróżnieniu od „normalnego” zasiłku dla bezrobotnych, który wypłacany jest po utracie pracy, zasiłek rolniczy (...) wypłacany jest za okres bezrobocia, który już nastąpił.". Twoja aktualna sytuacja zawodowa nie ma więc znaczenia, gdyż zasiłek rolniczy wypłacany w 2017 r. dotyczy okresu bezrobocia w 2016 r.

   Usuń
 18. Dziękuje za informacje.
  Pytam dlatego że w roku 2018 tez będe pracowac sezonowo we Włoszech.W tym roku 2017 otrzymałam zasilek za rok 2016 i wypracowaląm ponad 120 dni na rok przyszły,tylko jak teraz w roku 2017 pójde do pracy w Polsce to czy nadal bede miala prawo do zasilku za ten rok czyli2017 a który bym otrzymala na przelomnie czerwca i lipca 2018 roku:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam ,dziekuje za odpowiedz. Pytam o prace w Polsce z myśla o zasilku za rok 2017 który wypracowałam i który bede mogła pobrac w czerwcu 2018 roku.
  Gdybym jeszcze w roku 2017 poszła do pracy w Polsce to czy nadal by mi przysługiwał ten wypracowany we Włoszech od czerwca do pazdiernika2017.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W artykule wyjaśniłam, że m. in. okres przepracowany w innych branżach, również za granicą, jest odejmowany od liczby dni, za które przysługuje zasiłek, więc będzie on odpowiednio niższy. Wniosek o przyznanie zasiłku rolniczego zawiera pytanie o pracę w innych krajach UE i w przypadku odpowiedzi twierdzącej trzeba załączyć europejski druk U1, poświadczający okres zatrudnienia za granicą.

   Usuń
 20. Witam.Na poczatku roku 2014 wróciliśmy z mężem i dzieckiem do Pl ( po kilku latach)Przed powrotem złożyliśmy wniosek za posr.patronatu o disocupazione agricola.W czerwcu INPS wyplacil mezowi pieniadze (bylismy juz w Pl).w 2014 roku mąż podjął prace w Pl.Chcialam zapyrac czy obowiazkiem męża bylo rozliczenie tego bezrobocia w zeznaniu podatkowym w Pl ? (za rok 2014 rozliczalismy sie juz w kraju)z gory dziekuje za odp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam polskich przepisów, nie potrafię udzielić więc wiarygodnej odpowiedzi. Skoro jednak w 2014 r. mąż uzyskał dochody zarówno w Polsce (praca), jak i we Włoszech (zasiłek), moim zdaniem powinien był wpisać do zeznania również włoski dochód.

   Usuń
 21. Dziękuję za odpowiedź.czy mogę na privat?mam pewne watpliwosci i potrzebuje wiecej informacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że możesz. :) Adres mailowy znajdziesz w zakładce KONTAKT.

   Usuń
 22. Dzień dobry posiadam konto internetowe inps ale noe mam pojęcia jak tam sprawdzić na jakim etapie znajduje się mój wniosek o zasiłek. Może wie Pani gdzie miałabym to tam sprawdzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najprostszy sposób to wpisanie "agricola" do wyszukiwarki "Trova la prestazione", po czym wybranie z proponowanych opcji "Invio domanda di disoccupazione (agricola e non agricola), di mobilità e di ANF", a następnie kliknięcie w menu po lewej na "Consultazione domanda".

   Usuń
 23. Dziękuję bardzo
  Dnia 31.01 złożyłam wniosek za pośrednictwem patronatu i dziś sprawdziłam na stronie inps ale tam jest informacja nessunda domanda trovata oznacza to że inps jescze nie rozpatruje wniosku czy wcale nie został on złożony? Denerwuję się bo to już koniec marca... mam zgłosić się do patroatu że coś jest nie tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro złożyłaś wniosek za pośrednictwem CAF, opisana przeze mnie opcja nie ma zastosowania. Spróbuj tak: Fascicolo previdenziale del cittadino - Prestazioni (w menu po lewej) - Richieste presentate.

   Jeśli tam również nie znajdziesz wniosku, najlepiej zadzwoń na infolinię INPS i poproś o sprawdzenie.


   Usuń
 24. skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS za pomocą specjalnego programu komputerowego.......
  Witam, jak mam znaleźć to biuro kto to to za mnie załatwi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biur takich jest we Włoszech pełno na każdym rogu, szukaj szyldu CAF (centro di assistenza fiscale).

   Usuń
 25. Witam serdecznie. Jakie dokumenty trzeba do złożenia wniosku w CAF o disoccupazione Grochola? Czy od tego roku nie trzeba dodatkowego papieru z pieczątką banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Druk SR163, o którym piszesz, dotyczy wszystkich świadczeń wypłacanych przez INPS na konto osoby mającej do nich prawo. Procedura przyznawania zasiłku rolniczego nie uległa zmianie.

   Usuń
  2. PS. Druk ten został wprowadzony już kilka lat temu, nie jest to nic nowego. ;)

   Usuń
 26. Witam
  Mój mąż pracuje we Włoszech już kilka lat i w tym roku niestety spóźnił się ze złożeniem dokumentów o disoccupazione agricola. Co może zrobić w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za pomoc .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nic nie można zrobić - jak wyjaśniłam w artykule, zasiłek przepada.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...