4 marca 2013

POBYT POWYŻEJ 90 DNI – „Z WYBORU”


UWAGA! Ustawa nr 47/2014 z dnia 28.03.2014 r. stanowi, że niedozwolone jest meldowanie osób, które nie wykażą, że zajmują lokal zgodnie z prawem, dlatego też obecnie do zameldowania wymagany jest też dowód, że macie prawo zajmować dane mieszkanie (akt własności, umowa najmu, umowa użyczenia, pisemna zgoda właściciela itp.).
 
Bywa i tak, że człowiek postanawia przeprowadzić się do Włoch bez zamiaru podejmowania tu nauki czy pracy, chce sobie po prostu we Włoszech pomieszkać i już. Może być i tak, że pracę chciałby mieć, ale nie może jej znaleźć, a Włoch opuszczać nie zamierza, nawet po upłynięciu przepisowych 90 dni. Obowiązek zameldowania się istnieje również w tym przypadku (choć zdaję sobie sprawę z tego, że wielu z Was może nie mieć na to ochoty), a w urzędzie przedstawić musicie następujące dokumenty:
  • ważny dokument tożsamości (polski dowód osobisty lub paszport)
  • dokumentację poświadczającą posiadanie odpowiednich środków na utrzymanie (w wysokości co najmniej rocznego zasiłku socjalnego, zmieniającego się co roku), przy czym może to być tzw. autodichiarazione, a więc oświadczenie, że takie środki posiadacie (*)
  • prywatną polisę zdrowotną pokrywającą wszelkie koszty leczenia i nagłych wypadków na terytorium Włoch; niektóre regiony dają też możliwość odpłatnej rejestracji w Servizio Sanitario Regionale (SSR), co wychodzi zdecydowanie taniej. W przypadku emerytów i innych osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w Polsce uznawane są również formularze S1 (dawniej E106, E120, E121 i E109), wydawane przez NFZ.
(*) Są urzędy, które nie chcą przyjąć autodichiarazione, ale musicie wiedzieć, że nie mają prawa odmówić jej przyjęcia (zgodnie z art. 74,1 ustawy nr 445/2000)

Szczegółowe informacje na temat wykazywania środków na utrzymanie znajdziecie w osobnym artykule, który opublikowałam tutaj. <-- KLIK 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...