28 lutego 2013

POBYT POWYŻEJ 90 DNI – STUDENCI I OSOBY UCZĄCE SIĘ

UWAGA! Ustawa nr 47/2014 z dnia 28.03.2014 r. stanowi, że niedozwolone jest meldowanie osób, które nie wykażą, że zajmują lokal zgodnie z prawem, dlatego też obecnie do zameldowania wymagany jest też dowód, że macie prawo zajmować dane mieszkanie (akt własności, umowa najmu, umowa użyczenia, pisemna zgoda właściciela itp.).

Jeśli przyjechaliście do Włoch na studia lub na kurs szkoleniowy i macie zamiar pozostać w Italii dłużej niż trzy miesiące, macie obowiązek zameldować się w miejscu zamieszkania. Aby tego dokonać, musicie przedstawić w urzędzie meldunkowym następujące dokumenty:
 • ważny dokument tożsamości (polski dowód osobisty lub paszport)
 • dokument poświadczający zapisanie się na uniwersytet lub na kurs i czas jego trwania (wydany przez uczelnię, w której się uczycie)
 • dokumentację poświadczającą posiadanie odpowiednich środków na utrzymanie (w wysokości co najmniej rocznego zasiłku socjalnego, zmieniającego się co roku), przy czym może to być tzw. autodichiarazione, a więc oświadczenie, że takie środki posiadacie (*)
 • polską Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ) lub, jeśli jej nie posiadacie, prywatną polisę zdrowotną pokrywającą wszelkie koszty leczenia i nagłych wypadków na terytorium Włoch. Niektóre regiony dają też możliwość odpłatnej rejestracji w Servizio Sanitario Regionale (SSR), co wychodzi zdecydowanie taniej.
(*) Zdaję sobie sprawę, że są urzędy, które nie chcą przyjąć autodichiarazione, ale musicie wiedzieć, że nie mają prawa odmówić jej przyjęcia (zgodnie z art. 74,1 ustawy nr 445/2000)

Szczegółowe informacje na temat wykazywania środków na utrzymanie znajdziecie w osobnym artykule, który opublikowałam tutaj. <-- KLIK

5 komentarzy:

 1. Witam. Czy jeśli przekroczyło się te magiczne 90 dni to będzie z tym jakiś problem? Podczas załatwiania wszystkich papierów na studia itp, ani w Polsce ani we Włoszech nie powiedziano mi że muszę się zameldować - pomyślałam wtedy, że skoro to UE to pewnie nie trzeba, ale pewnie dla nich to było oczywiste. Dobrze, że natknęłam się na Pani bloga! Przebywam już we Włoszech od prawie roku, ale też za 2 tygodnie jadę na miesiąc do Polski więc nie wiem czy się wyrobię, w innym artykule przeczytałam że zajmuje to ok 45 dni w Rzymie - ja mieszkam w Turynie. Powinnam zabrać się za to już teraz, czy po powrocie do Włoch?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, za brak zameldowania nie grożą żadne kary, możesz się zameldować, kiedy chcesz. :) Ja nie zawracałabym sobie tym głowy przed wyjazdem, nie pali się. ;)

   Usuń
  2. To super! Dziękuję za tak szybką odpowiedź :)

   Usuń
 2. Dlaczego powinnismy sie zameldowac? Co jezeli ktos odkryje ze nie jestesmy zameldowani?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązek zameldowania przewidziany jest ustawą nr 30/2007 regulującą pobyt we Włoszech obywateli UE, natomiast za jego brak tak naprawdę nie grożą żadne konsekwencje. Wprawdzie istnieje możliwość nałożenia kary grzywny na osoby, które nie zameldowały się w miejscu stałego zamieszkania (dotyczy to wszystkich, również Włochów), jednak jest to przepis niemal martwy, bardzo rzadko stosowany.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...