8 stycznia 2016

SYSTEM RYCZAŁTOWY DLA FIRM W 2016 R. - REGIME FORFETTARIO 2016Ponieważ zmiany wprowadzone w zeszłym roku nie wzbudziły entuzjazmu, rząd premiera Renziego postanowił po raz kolejny wprowadzić korektę do systemu ryczałtowego (regime forfettario, zwanego często regime dei minimi, po staremu), który wszedł w życie w styczniu 2015 r. Wiecie, żebyście się za bardzo nie przyzwyczaili i pozostali czujni. ;)Uprzedzam, że nie każdemu opłaca się skorzystać z ulgowej formy opodatkowania, zanim więc podejmiecie decyzję, poproście księgowego o przeanalizowanie Waszej sytuacji, żeby potem nie okazało się, że lepiej wyszlibyście na płaceniu standardowych stawek!Nowe zasady obowiązują w przypadku firm rozpoczynających działalność począwszy od 1 stycznia 2016 r.Na czym polegają zmiany?Przede wszystkim nie macie już do wyboru dwóch ulgowych form opodatkowania, jako że dawny regime dei minimi został oficjalnie zniesiony i zastąpiony przez obecny system ryczałtowy. Jeżeli prowadzicie działalność, korzystając ze zlikwidowanego systemu, możecie go utrzymać do końca przewidzianego w nim pięcioletniego okresu lub do momentu ukończenia przez Was 35 lat, co wyjaśniłam w artykule na jego temat.Wprowadzone w tym roku zmiany są następujące (jeśli o czymś nie wspomniałam, oznacza to, że nic się w danej kwestii nie zmieniło):

 • przez pierwsze pięć lat działalności wysokość jednolitej stawki podatku dochodowego, zastępującej podatek dochodowy, podatki lokalne, regionalny podatek od działalności gospodarczej i VAT), została obniżona do 5%
 • począwszy od szóstego roku działalności, opodatkowanie wzrasta do 15%
 • zostaje zniesiona zasada obliczania składek na ubezpieczenie społeczne w zależności od uzyskiwanego dochodu - firmy jednoosobowe muszą opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w minimalnej wysokości ustalanej przez INPS, obniżonej o 35% w stosunku do „zwykłych” firm
 • dozwolone jest zatrudnianie pracowników, jednak wydatki z tym związane nie mogą przekraczać 5000 euro rocznie
 • w przypadku tzw. „wolnych strzelców”, zapisanych do osobnego funduszu INPS (gestione separata), zmiana ta nie obowiązuje i wysokość wpłacanych przez nich składek zależy nadal od dochodu


Zostały też podniesione roczne limity uzyskiwanych dochodów zależne od wykonywanej działalności, do której przypisywany jest też tzw. wskaźnik dochodowości (coefficiente di reddittività), który z kolei nie uległ zmianie. Oznacza to, że możecie zarobić kilka tysięcy więcej, nie ryzykując wypadnięcia z systemu ryczałtowego:
 BRANŻA
LIMIT DOCHODU
WSKAŹNIK DOCHODOWOŚCI
Przemysł spożywczy
45.000 euro
40%
Handel hurtowy i detaliczny
50.000 euro
40%
Handel obwoźny i stały produktami spożywczymi i napojami
40.000 euro
40%
Handel obwoźny innymi produktami
30.000 euro
54%
Budownictwo i działalność związana z nieruchomościami
25.000 euro
86%
Pośrednictwo handlowe
25.000 euro
62%
Hotelarstwo i gastronomia
50.000 euro
40%
Wolne zawody, działalność naukowa, techniczna, edukacyjna, ubezpieczeniowa, finansowa i zdrowotna 
30.000 euro
78%
Inne rodzaje działalności
30.000 euro
67%

Porównanie zasad z 2015 r. i 2016 r.

Żeby zmiany były lepiej widoczne, oto tabelka porównawcza:  


OPIS
SYSTEM RYCZAŁTOWY 2015
SYSTEM RYCZAŁTOWY 2016
Stawka podatku dochodowego (pokrywająca IRPEF, VAT i podatek regionalny IRAP)
15% (dla nowych firm: 10% przez pierwsze 3 lata)
5% przez pierwsze 5 lat działalności, później 15%
Ograniczenia czasowe/wiekowe
brak
brak
Limit dochodu
15000 – 40000 euro, w zależności od działalności
25000 – 50000 euro, w zależności od działalności
Podstawa opodatkowania
(przychód całkowity x % wskaźnik dochodowości) - składki na ubezpieczenie społeczne
(przychód całkowity x % wskaźnik dochodowości) - składki na ubezpieczenie społeczne
Składki INPS płacone przez firmy jednoosobowe (handel i produkcja)
w zależności od dochodu
minimalna składka ustalana przez INPS zmniejszona o 35%
Zakaz prowadzenia firmy w poprzednich latach
bez ograniczeń
bez ograniczeń
Eksport towarów poza UE
nie
tak
Maksymalna wartość zakupionych narzędzi pracy (nie są brane pod uwagę nieruchomości ani narzędzia, za które zapłaciliście mniej niż 516,46 euro, a wartość tych z nich, których używacie zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych, liczona jest w 50%)
20000 euro na koniec każdego roku
20000 euro na koniec każdego roku
Możliwość odliczenia poniesionych kosztów
nie
nie
Konieczność zameldowania we Włoszech
niekoniecznie, jeśli jesteście zameldowani w innym państwie UE, a Wasza działalność we Włoszech stanowi co najmniej 75% Waszego całkowitego dochodu
niekoniecznie, jeśli jesteście zameldowani w innym państwie UE, a Wasza działalność we Włoszech stanowi co najmniej 75% Waszego całkowitego dochodu
Kompatybilność z pracą najemną i paranajemną
Tak, jeżeli Wasz dochód całkowity nie przekracza 20000 euro (z wyjątkiem sytuacji, w której stosunek pracy zakończył się w ciągu danego roku)
Tak, jeżeli Wasz dochód z pracy najemnej nie przekroczył w roku poprzednim 30000 euro
Oczywiście wszystko przedstawiłam w telegraficznym skrócie - po szczegóły i porady odsyłam do dobrego księgowego lub do urzędu skarbowego!


13 komentarzy:

 1. Czy wiadomo jaka jest teraz ustalona minimalna skladka na inps?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, na razie nie zostały opublikowane stawki na 2016 rok. Pierwszą ratę składek za dany rok płaci się dopiero w maju, więc INPS nie ogłasza minimum dochodowego na samym początku roku - w zeszłym roku okólnik wyszedł dopiero w lutym, więc jest jeszcze czas.

   Usuń
 2. Jeszcze jedno pytanie. Ten rodzaj firmy moze otworzyc tylko jedna osoba? Jezeli chcialabym przy tym zatrudnic tez mojego meza musze otworzyc firme na innych zasadach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, firma musi być jednoosobowa. Podobnie jak w 2015 r., dozwolone jest zatrudnienie personelu, ale łączne wypłacane wynagrodzenie nie może przekraczać 5000 euro rocznie.

   Usuń
 3. Prowadzę,mały bar w Polsce, teraz zabieram przyczepę gastronomiczną do włoch i tam z czasem chciałabym otworzyć paninotece ,czy firmę otwieram od podstaw i płacę wszystkie podatki pomimo tego,że w Polsce też mam firmę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja działalność będzie odbywać się we Włoszech, więc będziesz musiała otworzyć firmę na terytorium Włoch.

   Usuń
 4. Cześć!mogłabyś napisać jaka jest wysokość tej składki dla inps?dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2016 r. składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą 23% z hakiem, a minimalny dochód ustalony przez INPS to 15548 euro, więc bez względu na to, ile firma zarabia, musi zapłacić nie mniej niż 3500 euro (trochę ponad) składek w ciągu roku. W przypadku systemu ryczałtowego, jak wspomniałam w artykule, kwota ta pomniejszona zostaje o 35%.

   Usuń
 5. I co to jest przychód całkowity×%wskaźnik dochodowości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To uzyskany przez firmę przychód pomnożony przez wskaźnik dochodowości ustalony dla danej branży. Jeśli np. prowadzisz firmę sprzedającą igły i zarobisz w danym roku 12000 euro, podatek obliczasz tak:

   12000 × 40% (wskaźnik dochodowości dla branży handlowej) = 4800 euro

   Odejmujesz zapłacone składki:

   4800 euro - 2280 euro (mniej więcej) = 2520 euro

   To jest dochód, który zostanie opodatkowany:

   2520 euro x 5% (nowa firma; w przeciwnym wypadku 15%) = 126 euro

   Usuń
 6. Dziękuję bardzo,porostu jesteś super,poświęcasz swój czas...:)Aga

  OdpowiedzUsuń
 7. dzien dobry
  mam pytanko ... jak wyglada sytuacjia w 2018 roku odnosnie jedonoosobowej dzialalnosci gospodarczej ... czy dalej mozn liczyc na ulgi podatkowe ?? i czy wiek ( mam 40 lat ) ma jakies znaczenie // pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic się w tym roku nie zmieniło, system ryczałtowy wygląda tak samo, jak w zeszłym roku (patrz artykuł). Jak wspomniałam w tabelce, nie istnieją ograniczenia wiekowe.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...