29 listopada 2013

JUŻ NIEDŁUGO: LECZENIE BEZ GRANIC?Nie wiem, czy wiecie – a jak na razie nie zauważyłam, by włoskie media jakoś specjalnie tę sprawę nagłaśniały – już wkrótce powinniśmy móc wybrać, w którym państwie Unii Europejskiej chcemy się leczyć, bez względu na miejsce, w którym jesteśmy ubezpieczeni. Dotychczas podjęcie leczenia w innym kraju UE, bez względu na jego charakter, wymagało wcześniejszego upoważnienia ze strony lokalnej ASL, teraz ma się to zmienić. Brzmi super, ale czy rzeczywistość nie zweryfikuje założeń unijnych?Nowe przepisy unijneW 2011 roku została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/24/UE, która ma na celu (w dużym skrócie) zagwarantowanie obywatelom państw UE prawa do leczenia na terenie całej Unii, regulując kwestię dostępu, informacji oraz zwrotu kosztów za leczenie poza granicami kraju stałego zamieszkania (tu są pewne ograniczenia). Unijni politycy chcą zapewnić jak najwyższy standard leczenia i wymusić większą współpracę pomiędzy instytucjami zajmującymi się opieką zdrowotną w poszczególnych krajach członkowskich, na czym zyskać mamy my, obywatele.Oznacza to, że jeśli Kazio, mieszkający na stałe w Neapolu, choruje na nowotwór, teoretycznie będzie mógł skorzystać z „usług” znajomego onkologa pracującego w publicznym szpitalu w Londynie, a włoski system opieki zdrowotnej (SSN) pokryje koszty leczenia.W niektórych przypadkach nadal konieczne będzie upoważnienie włoskiego SSN, np. wówczas, gdy niezbędny jest pobyt w szpitalu (nawet jeśli trwać on ma tylko jedną noc) lub gdy leczenie ma odbyć się przy zastosowaniu wysoce specjalistycznego i drogiego sprzętu. Chodzi o to, by uniknąć niepotrzebnych wydatków, dajmy na to w przypadku, gdy podobny zabieg można przeprowadzić we Włoszech lub gdy ten sam lek dostępny jest również tutaj i kosztuje dużo mniej.Pamiętajcie, że dyrektywa nie ma zastosowania w następujących przypadkach:

 • w zakresie opieki długoterminowej
 • gdy zaistnieje konieczność przeszczepu
 • w odniesieniu do publicznych programów szczepień


Sytuacja we WłoszechDyrektywa 2011/24/UE weszła w życie 25.10.2013 r. (tego dnia minął termin dany państwo członkowskim na dostosowanie do niej własnych przepisów), co oczywiście nie oznacza, że Włochy się do niej dostosowały.;)  Weźcie pod uwagę, że parlament europejski pozostawił członkom UE dość dużą swobodę w tym zakresie, więc musimy poczekać na uchwalenie odpowiedniej ustawy, gdyż tylko wtedy będziemy wiedzieć, na jakich zasadach możemy korzystać z prawa do transgranicznej opieki zdrowotnej.Jak na razie, ustawy implementującej dyrektywę brak. Podobno ma zostać uchwalona do 4 grudnia 2013 r., ale pewności nie ma. Rząd Enrico Letty zajęty jest ustawą budżetową – i słusznie – i chodzą słuchy, że w ustawie tej znajdą się też przepisy wdrażające dyrektywę 2011/24/UE. Dotychczas włoskie Ministerstwo Zdrowia ustanowiło tzw. Krajowy Punkt Kontaktowy (Punto di Contatto Nazionale – PCN), którego rolą ma być m.in. informowanie pacjentów o świadczeniach oferowanych w innych państwach, jednak nie jest on jeszcze aktywny.

Aktualizacja z dnia 23.04.2014 r.: 5 kwietnia br. weszła w życie ustawa nr 38 z dnia 04.03.2014 r., która wdraża dyrektywę 2011/24/UE.Możliwe problemyTym, co najbardziej martwi różne organizacje zajmujące się prawami pacjentów jest zbytnia swoboda pozostawiona państwo członkowskim. Może być tak, że ze względu np. na finanse publiczne nie będziemy mogli korzystać z opieki zdrowotnej w takim zakresie, jaki założono w momencie uchwalania dyrektywy. Same koszty mogą zaburzyć równowagę finansową danego kraju, a na razie nie wiadomo, o jakich kosztach mowa, gdyż wszystko wyjdzie w praniu.Z krytyką spotyka się również fakt, że pacjent musi zapłacić za leczenie z własnej kieszeni, a dopiero później może złożyć wniosek o zwrot kosztów w państwie, w którym jest ubezpieczony.Istnieje też ryzyko zwiększenia czasu oczekiwania na zabiegi czy wizyty specjalistyczne – może to dotyczyć np. Polski, gdzie ceny są dużo niższe niż w bogatszych krajach UE, a jakość świadczeń wysoka.


14 komentarzy:

 1. Dyrektywy unijne sa jedynie wytycznymi dla panstw czlonkowskich. Gdyby byla to regulacja (Regulation/Regolamento) UE, to co innego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toteż napisałam, że potrzebna jest ustawa wdrażająca przepisy unijne w poszczególnych państwach, a we Włoszech takiej ustawy na razie brak.;)

   Usuń
 2. Witam
  Posiadam kartę EKUZ (zatrudnienie w firmie we Włoszech ale wykonywana w innych państwach UE). Jak mogę otrzymac druk S1 z Włoch za pomoca kontaktu internetowego lub pocztowego? Czy jest gdzies wzór wniosku o wydanie S1?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tzn posiadam tessera sanitarnia (błąd w komentarzu ze jest to EKUZ)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyśliłam się, że chodzi o TS.:) Wszystko zależy od tego, jak szerokie horyzonty ma Twoja ASL - zazwyczaj wszelkie wnioski trzeba składać osobiście, ale możesz zadzwonić i zapytać o możliwość przesłania wniosku mailem. Jeżeli chodzi o wzór wniosku, to każda ASL ma swoje druki i procedury, więc o to też najlepiej zapytać u źródła.

   Usuń
  2. Istnieje ponoć jakiś wzór europejski wniosku o S1. Nie wiesz gdzie w internecie można pobrać taki wzór ale włoski?

   Usuń
  3. W przypadku pracowników najemnych najpierw konieczne jest uzyskanie z INPS zaświadczenia na formularzu A1, które należy załączyć do wniosku składanego w ASL. Jeśli chodzi o sam wniosek o wydanie druku S1, na stronie florenckiej ASL znalazłam taki wzór, ale nie gwarantuje, ze inne ASL tez go uznają:

   http://www.asf.toscana.it/images/stories/stranieri/modello_di_richiesta_formulario_e_106.pdf

   Usuń
 4. Bardzo duzo informacji jest tutaj. Jednak mam w pewnie pytanie odnosnie mojej mamy.
  Sytuacja wyglada tak, moja mama ma Tessere i w chwili obecnej leczy sie na nowotwor we Wloszech. Jej Stan jest bardzo zly i poddawana jest tylko leczeniu paliatywnemu. Dlatego tez chce przeniesc ja do Polski by w jakis sposob z pomoca rodzinnego wsparcia podbudowac ja psychicznie I wspolnie dalej walczyc o jej zycie. Mama w Polsce nie ma zadnych swiadczen, nie jest zarejestrowana w zadnym urzedzie pracy badz innej placowce. Czy okazujac Tessere w Polsce bedzie mogla korzystac z uslug opieki zdrowotnej w hospicjum? Szpital jej nie przyjmie gdyz choroba poszla za bardzo naprzod, zbyt wiele przerzutow na inne organy.
  Pozdrawiam,
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi przykro z powodu ciężkiej choroby Twojej mamy, życzę Wam z całego serca, by udało się wygrać walkę.

   Co do przeniesienia Mamy do hospicjum w Polsce, to niestety nie jestem pewna, czy włoski SSN pokryje koszta - musielibyście zwrócić się do włoskiego Krajowego Punktu Kontaktowego z pytaniem, czy istnieje taka możliwość. Raczej na pewno konieczne będzie upoważnienie ze strony ASL, gdyż chodzi o pobyt w placówce, nie tylko o leczenie.

   http://www.salute.gov.it/portale/temi/p2_6.jsp?lingua=italiano&id=3791&area=cureUnioneEuropea&menu=vuoto

   Usuń
 5. Czesc Dee,
  czy bedac we Wloszech na stazu mam prawo do otrzymania tessara sanitaria.
  Czy taki rodzaj umowy upowaznia mnie do bycia ubezpieczona zdrowotnie we Wloszech?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewentualnie jakie dokumenty beda mi potrzebne przy skladaniu wniosku o uzyskanie tessera sanitaria ?

   Usuń
  2. Umowa stażowa jest rodzajem umowy o pracę, więc umożliwi Ci rejestrację w SSN i otrzymanie karty zdrowia. O procedurze i dokumentach pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

   Usuń
 6. Dee, a czy na podstawie tych przepisów istnieje możliwość uzyskania od SSN zwrotu kosztów zabiegów stomatologicznych wykonanych w prywatnym gabinecie w Polsce? Mój mąż (Włoch) w zeszłym miesiącu korzystał z usług prywatnego dentysty w Polsce i otrzymał od niego coś w rodzaju faktury za te usługi. Czy to może stanowić podstawę do ubiegania się w SSN o zwrot kosztów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc wątpię, by ASL zechciała zwrócić mężowi pieniądze, skoro nie leczył się on w publicznej placówce. Oczywiście możecie spróbować, nigdy nic nie wiadomo. ;)

   Przypominam, że polską fakturę mąż może odliczyć sobie od podatku.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...